تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 55 رای - 2.36 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زايمان طبيعي يا سزارين
#1
اين موضوع صرفا مطلبيه كه از اينترنت برداشته شده و هيچگونه نظر شخصي ، در تاييد و رد اين موضوع در اون دخيل نبوده :


حاضر نیستیم زنده زنده شكنجه شویم. این تصورى است كه در میان نسل جدیدى از زنان رایج شده است كه زایمان به شیوه طبیعى را انتخاب نمى كنند. در یك كلینیك مراقبت هاى قبل و بعد از باردارى در خیابانى در شمال شهر تهران ، زن جوانى در انتظار به دنیا آمدن نخستین فرزندش، مى گوید: «از زایمان طبیعى فقط صحنه هاى جیغ و فریاد زن ، و دردى كه مى كشد در خاطرم هست. واقعاً زایمان طبیعى مثل شكنجه است.»

حالا او با انتخاب زایمان به شیوه سزارین از تصور روزى كه وضع حمل خواهد كرد، خوشحال و هیجان زده است: «این طورى نه خودم اذیت مى شوم و درد مى كشم و نه اطرافیانم به زحمت مى افتند. با پاى خودم به بیمارستان مى روم و مثل زایمان طبیعى به بچه هم فشار نمى آید.»

این زنان در مقایسه با زنان پیش از خود چه تفاوتى كرده اند؟!

به نظر مى رسد با وجود شیوه هاى نوین پزشكى ، این زنان دیگر حاضر به تحمل درد و رنج زایمان طبیعى نیستند. مسئول كلینیك مى گوید: «انگیزه اغلب زنان از زایمان به شیوه سزارین، كاهش آستانه درد است.» و با مثالى كه مى زند بر این نكته صحه مى گذارد:

« از هر 10 زن باردارى كه به این مركز مراجعه مى كنند، 5 نفر آنها تصمیم قطعى براى زایمان به شكل سزارین دارند. 3 نفر بین انتخاب زایمان طبیعى و سزارین مرددند و منتظر اعلام نظر پزشك مى مانند و فقط 2 نفر به قطع و یقین مى خواهند به شكل طبیعى زایمان كنند. »

نه فقط در تهران ، بلكه وضعیت در شهرستان ها نیز همین گونه است. دكتر« پردیس بهرامیان » جراح و متخصص زنان و زایمان مى گوید: « در شهرهاى كوچك كه تا چند سال پیش یك سزارین هم انجام نمى شد، زایمان به روش سزارین افزایش یافته است.»

به این ترتیب شاید به زودى پرونده زایمان طبیعى براى همیشه بسته شود و از آن فقط خاطره اى در نقل قول هاى مادران و مادربزرگ ها باقى بماند!

آمار چه مى گوید؟

آمار مى گوید در ایران در سال 79 حدود 35 درصد از كل زایمان ها به روش سزارین بود. در سال هاى بعد این رقم سیر صعودى پیدا كرد و در سال 82 آمار سزارین در بیمارستان هاى دولتى دانشگاهى 29 درصد ، در بیمارستان هاى دولتى غیر دانشگاهى 44 درصد و بیمارستان هاى خصوصى 88 درصد شد.

مدیر انجمن مامایى كشور هم اعلام كرده: « 60 درصد زایمان هاى زنان ایرانى سزارین است.» « ناهید خداكرمى» افزوده است: « در حالى كه به طور طبیعى فقط باید 10 تا 15 درصد زایمان ها به صورت سزارین انجام شود، اما متأسفانه عمل هاى سزارین در برخى بیمارستان هاى خصوصى به 100 درصد رسیده و در بیمارستان هاى دولتى در تهران و در شهرستان ها این عمل 60 تا 70 درصد كل زایمان هاست.»

فاصله ما از این لحاظ هم با كشورهاى دیگر عجیب و باور نكردنى است:

«85 درصد زایمان ها در ایرلند به طور طبیعى انجام مى شود. در سوئد 40 درصد زایمان ها طبیعى است و در منزل به وسیله ماما صورت مى گیرد و در امارات متحده 89 درصد زایمان ها به شكل طبیعى انجام مى شود.»

«سزارین» انتخاب تك فرزندها

اغلب خانواده هاى ایرانى پرجمعیت بودند. دكتر «جواد پیروز بخت» متخصص زنان و زایمان خود به یكى از این خانواده هاى پرجمعیت تعلق دارد، اما به عقیده او حالا كه تك فرزندى ایده خیلى از جوان ها شده ، زنان جوان هم ترجیح مى دهند نخستین و تنها زایمانشان بدون درد باشد.

كاهش درد، انگیزه اغلب زنان براى انتخاب زایمان به شیوه سزارین است. دكتر پیروز بخت مى گوید: «آنچه این زنان به آن بى توجهند این است كه هر دو زایمان با درد همراه است.

در زایمان طبیعى این درد قبل از وضع حمل است و در سزارین درد بعد از زایمان به وجود مى آید كه بسیار شدید تر از درد زایمان طبیعى است. ضمن این كه درد زایمان طبیعى چون متناوب است بین فواصل درد براى فرد امكان استراحت هست، اما درد زایمان سزارین این طور نیست و زمان زیادى باید بگذرد كه اثر داروهاى بیهوشى ، مصرف آنتى بیوتیك ها و ... كه بر روى شیردهى نیز مؤثر است، ازبدن مادر خارج شود. در زایمان طبیعى خونریزى كمتر است. احتمال عفونت و آمبولى كاهش مى یابد و نیاز نیست بیمار آنتى بیوتیك زیادى مصرف كند.

بازگشت سریع عضلات بدن به فرم طبیعى، بازگشت سریع تر به محیط خانواده و شروع زندگى عادى و كاهش هزینه درمان ، از دیگر محاسن زایمان طبیعى است. دكتر پیروز بخت مى گوید:« زایمان طبیعى به نوزاد فرصت مى دهد خود را با محیط خارج از رحم تطبیق دهد. در واقع انقباض هاى طبیعى رحم هنگام زایمان، سبب كنار آمدن تدریجى نوزاد با محیط خارج از رحم مى شود.»

زایمان بدون درد

آیا زایمان طبیعى عوارضى هم دارد كه در گرایش زنان به انتخاب سزارین مؤثر است؟

در یك بیمارستان دولتى ، مادر جوانى كه سه هفته قبل فرزندش را با زایمان طبیعى به دنیا آورده است ، با وجود سلامتى نوزادش، همچنان با تردید به زایمان طبیعى نگاه مى كند:« شنیده بودم كه در زایمان طبیعى نوزاد از ناحیه سر آسیب مى بیند و فشار دهانه رحم روى سر نوزاد سبب كند ذهنى او درآینده مى شود.» حالا او گمان مى كند كشیدگى سر نوزاد 21 روزه اش ازهمان عوارض زایمان طبیعى است.

بیست دقیقه بعد هر دو نفر ما در اتاق دكتر « بهرامیان » ، متخصص و جراح زنان و زایمان به توضیحات او درباره عوارض زایمان طبیعى گوش مى دهیم: « اگر زایمان طبیعى درست انجام نشود و زیر نظر پزشك نباشد، مى تواند سبب مرگ نوزاد شود. براى مثال اگر بند ناف پیچیده شده باشد و پزشك نتواند به موقع واكنش نشان بدهد، جان نوزاد به خطر مى افتد. گاهى درست كنترل نشدن زایمان طبیعى ممكن است موجب خونریزى شدید و سپس كم خونى مادر شود.» اما به اعتقاد دكتر بهرامیان هیچ سند معتبر و علمى اى وجود ندارد كه نشان بدهد زایمان طبیعى روى هوش نوزاد تأثیر مى گذارد و یا سبب كم هوشى او و فشار آمدن به سر نوزاد مى شود: « معمولاً به علت نرمى جمجمه سر نوزاد به هنگام زایمان طبیعى ممكن است كمى كشیدگى در این ناحیه به وجود بیاید كه بعد از تولد و در مدت كمتر از یك ماه با رشد نوزاد برطرف مى شود.»

كاهش درد زایمان طبیعى به جاى جایگزین كردن كامل شیوه سزارین، اقدامى است كه در حال حاضر در بسیارى از كشورها انجام مى شود. زایمان بى درد یكى از روش هاى مطمئنى است كه در كشورهاى اروپایى از آن استفاده مى شود. در این روش مواد بى حس كننده به داخل كانال نخاع تزریق می شود و بیمار مى تواند زایمانى بدون درد داشته باشد.

روش دوم استفاده از مواد بیهوشى استنشاقى است. مثلاً در مواردى كه درد شدید مى شود، مى توان از گاز N2O (گاز خنده) براى تسكین درد و كاهش هیجان و استرس بیمار با رعایت اصول پزشكى بیهوشى، استفاده كرد. كمك گرفتن از وسایلى نظیر « فورسپس » و « وكیوم » هم مى تواند در كاهش درد زایمان طبیعى و وضع حمل راحت تر مادر مؤثر باشد. »

آنچه پزشكان مى خواهند

پزشكان، مادران را به استفاده از شیوه سزارین ترغیب مى كنند. این مسئله به همراه تصور زنان از زایمان طبیعى، سبب افزایش زایمان به شیوه سزارین در كشور مى شود. « ناهید خداكرمى » مدیر انجمن مامایى كشور، علت را ناشى از قرار نگرفتن ماما در جایگاه اصلى خودش مى داند:« از آنجا كه زنان كشور از همان ابتداى دوران باردارى خود به متخصص زنان و زایمان مراجعه مى كنند، اغلب زایمان ها به صورت سزارین انجام مى شود. زیرا پزشكان متخصص، بیماران را به عمل سزارین تشویق مى كنند. حتى در برخى از بیمارستان هاى دولتى پزشكان متخصص با بیماران خود قراردادهاى مالى جداگانه مى بندند كه خارج از لیست بیمه است و این باعث ادغام بخش خصوصى و دولتى شده است. »

براى یك زایمان طبیعى، پزشك باید چند ساعت وقت بگذارد. علاوه بر این، زایمان ممكن است در هر ساعت از روز یا شب اتفاق بیفتد. دكتر « پیروزبخت » به این موارد، نكات دیگرى را هم اضافه مى كند:« تفاوت دستمزد بین زایمان سزارین و طبیعى، ترافیك ، مسافت هاى طولانى ، مشكلات و گرفتارى هاى كارى پزشك، تعداد مراجعان و رسیدگى به وضعیت همه آنها، شاید سبب شود همكاران پزشك ترجیح بدهند بیماران به شیوه سزارین وضع حمل كنند كه زمان آن از قبل مشخص مى شود و وقت گیرى هاى زایمان طبیعى را هم ندارد. »

دكتر « بهرامیان » متخصص و جراح زنان و زایمان معتقد است:« انتخاب شیوه زایمان در یك رابطه دو طرفه پزشك و بیمار قرار دارد. وقتى بیمار با وجود توصیه پزشك به زایمان طبیعى، اصرار به سزارین دارد، پزشك كارى نمى تواند بكند. بنابراین هر چه با آموزش هاى عمومى سطح آگاهى زنان را بالا ببریم، پزشكان نیز در نهایت تابع نظر بیماران خود خواهند بود و جز در مواردى كه از نظر پزشكى انجام دادن سزارین به نفع بیمار است، آن را توصیه نمى كنند. »
[عکس: tNnap4.png]

خداوندا ؛
آرامشي عطا كن تا بپذيرم آنچه را كه نميتوانم تغيير دهم.
شهامتي ده كه تغيير دهم آنچه را كه ميتوانم.
و دانشي كه تفاوت اين دو را بدانم...
پاسخ }
#2
نقل قول از يك ماما :

افسانه عبدي

سلام من به عنوان یک ماما چون هم سزارین و هم زایمان طبیعی رو اداره کردم واقعا زایمان طبیعی رو به خانمهای باردار توصیه میکنم.چون اگر توسط یک مامای مجرب انجام بگیره , و طرز تنفس صحیح در حین زایمان به مادر آموزش داده بشه هم مادر و هم نوزاد به کمترین آسیب دچار میشن و حال مادر در طی 24ساعت رو به بهبودی میره و سریعا دردهای عضوهای درگیرش رفع میشن ولی در سزارین علاوه بر برش بیش از 20cm که باعث عدم توانایی کارهای سنگین در طول عمر و جلوگیری ازانجام زایمان طبیعی در آینده میشه به طرز فجیعی رحم مادر بعد از خروج نوزاد برداشته میشه و روی سینه ی مادر کشیده میشه و بخیه میشه و به داخل جایگاهش در زیر شکم گذاشته میشه...تصورش هم بسیار عذاب آوره و اینکه نوزاد زودتر از موعد متولد میشه و تکامل کاملو پیدا نکرده و تا مدتها بعد به دلیل آسیب به بافت رحم دردهای آنی در رحم احساس میشه ولی در زایمان طبیعی نوزاد به موقع و پس از تکامل متولد میشه و در صررت تنگ بودن دهنه واژن برای خروج سر فقط حدود 5تا 7cm برش انجام میشه. پس از هر نظر که منطقی به قضیه نگاه کنیم زایمان طبیعی هم به نفع مادر هم نوزاد.پس خانمهای باردار آگاه باشن که بعد از انجام سونوگرافی و مطمئن شدن از نبود خطر مثالا وضعیت نچرخیدن به سمت واژن(بریچ) یا بزرگ بودن قطر سر نوزاد از قطر کنژوگه مامایی در لگن مادر از قبول انجام سزارین توسط هر شخصی حتی افراد مجرب ممانعت کنن چون حتما منافعی در پشت پرده هست.به امید اصلاح طرز فکر همه در مورد زایمان طبیعی.با تشکر


نقل قول از يك كاربر :

با سلام -لطفا به معایب زایمان طبیعی نیز این را اضافه كنید كه در اثر بی توجهی وسهل انگاری عوامل اتاق زایمان بلایی كه به سر بچه من اومد و در اثر كشیدگی گردن نوزاد اعصاب دست چپ از كار افتاده واگه بتونیم با هزینه چند ده برابری هزینه سزارین اون رو مداوا كنیم هنر كردیم والا تا آخر عمر باید عوامل این كوتاهی رو لعنت كنیم وبچمون با یان عیب زندگی كنه گذشته از آسیب روحی وروانی خانواده


آدم واقعا گيج ميشه Hanghead
[عکس: tNnap4.png]

خداوندا ؛
آرامشي عطا كن تا بپذيرم آنچه را كه نميتوانم تغيير دهم.
شهامتي ده كه تغيير دهم آنچه را كه ميتوانم.
و دانشي كه تفاوت اين دو را بدانم...
پاسخ }
#3
سلام یاس سفید جون من تجربه ندارم اما اطلاعات کافی دارمhih
نه نمیتونه چون سزارین بود الان نمیتونه اون فشارهای که زایمان طبیعی داره و بهش وارد میاد رو تحمل کنه و جاهای که بخیه خورده بود امکان پاره شدن داره که خیلی خطرناکه چون قسمت خیلی حساس و نرمه حتی تا اخر هم نباید به اون قسمت ها فشار بیاره چون پزشکا هم از زیر سینه به مادر کمک میکنن و فشار میدن که بچه متولد شه بخاطر همین مادران تو قفسه سینه کمی احساس درد دارنFlowerysmileباز در خدمتم
تنها بهانه زندگیم دوست داشتن توست
پاسخ }
#4
همه ما شنیدیم که زایمان طبیعی دردش تا قتی که نوزاد متولد میشه بعدش طی 24 ساعت خانوما می تونن مثل قبل باشن البته با یه کمی توجه بیشترولی سزارین کاملا برعکسه ..... مربی بدنسازی ما همیشه میگه طبیعی زایمان کنبد اگه به فکر تیپ خودتون هستید با اینکه خودشون سزارین کردن همیشه ما رو نصیحت میکنه چون خیلی عذاب کشیدن واقعا نمی دونم زایمان طبیعی قابل تحمله یا نه؟؟؟؟ گر چه از اسمش هم پیداست و قانون طبیعت همینهDunnof:Questionedf
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
غیر از موارد بحرانی و زایمانهای بر خطر که بزشک برای سزارین توصیه میکنه.باید گفت هیچ کار خدا بی حکمت نیست و زایمان طبیعی خیلی خیلی بهتره.البته به شرطی که دکتر وکادر بیمارستان حاذق وبا تجربه باشن.
پاسخ }
#6
سلام دوستان. من یه دختر یک ساله دارم. وقتی باردار شدم از روز اول گفتم من می خوام طبیعی زایمان کنم. کلاس های زایمان طبیعی رو رفتم. روش های کاهش درد رو آموزش دیدم. حتی قرار بود با حضور همسر و مادرم زایمان انجام بشه. تا روز آخر صبر کردم ولی دکترهای ترسو و پولکی این دوره, به خاطر وزن بچه ام گفت من قبول نمی کنم که تو طبیعی زایمان کنی و من رو مجبور کرد سزارین بشم. یعنی من رو حسابی ترسوند. به خاطر اینکه از نظر روحی آمادگی سزارین رو نداشتم این اتفاق برام مثل یک کابوس بود و این کابوس به واقعیت تبدیل شد. به نظر من سزارین خیلیییییییییی بده مگر در مواقع واقعا ظروری. توصیه می کنم اگه توی شهرتون کلاس زایمان طبیعی هست حتما برید تا اطلاعاتتون زیاد بشه و ترستون کم.
پاسخ }
#7
ممنونم بچه ها ازاينكه وقتتون گذاشتيد وجوابم روداديد (1782)(1782)(1782)
[عکس: 8d8a23fd6082.gif]
می دونی زیباترین خط منحنی دنیا چیه ؟ لبخندی که بی اراده رو لبهای یک عاشق نقش می بنده تا در نهایت سکوت فریاد بزنه : دوستت دارم
پاسخ }
#8
وای من از زایمان طبیعی خیلی میترسم . فکر میکنم روش بیدردش باز می ارزه و درد نداره ترجیح میدم بی درد رو انتخاب کنم نه سزارین.Vahidrk
اعتبار آدم ها به حضورشان نیست
به دلهره ایست که در نبودشان ایجاد میکنند
[عکس: as1cOFQ0g410000MDAzMzk4Ynw4ODUxMTRifHlvdXIgdGV4dA.gif]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
خواهش میکنم خانمایی که تجربه زایمان را دارند بیشتر در این بحث شرکت کنند تا برای ما که از هردو روش میترسیم کمک بشه. باوجود اینکه میدونم زایمان طبیعی خیلی مزایا داره اما ازش میترسم. خاهش میکنم مامانای گل از تجربه زایمانشون از هر دو روش بگن.
[عکس: countdown.php?width=500&height=160&bg=56...married in]
پاسخ }
#10
منم میترسم از جفتشششششششششششش cryingcrying

بچه چیه ؟
جفتش زجره
خدایا شکرت ......
پاسخ }