امتیاز موضوع:
  • 40 رای - 2.68 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زایمان بی درد را فراموش کنید این روزها زایمان 3 میلیون خرج دارد!
#1
تکنیک های پزشکی و سلامت این روزها آنقدر رشد پیدا کرده که در بیشتر قریب به اتفاق بیماری‌ها می‌توان امید داشت که راهی برای درمان و پیشگیری وجود دارد آن هم به روش‌های مدرن.
چند وقتی است که در میان مادرانی که منتظر تولد نوزادشان هستند،رواج روش‌های نوین زایمان مثل زایمان در آب و هیپنوتیزم و بی‌حسی بدون بیهوشی سر و صدای زیادی کرده است.

یکی از این روش‌ها که در برخی بیمارستان‌ها انجام می‌شود نخاعی یا اپی‌دورال است که در اصطلاح آشنای مردم به نام بی‌حسی از کمر معروف است.
به گفته پزشکان مزیت این روش این است که مادر، درد را به هیچ‌وجه حس نمی‌کند و این چند ساعتی که باید درد را تحمل کند، به راحتی طی می‌شود.

حدود 3 میلیون تومان هزینه اولیه!
بیمارستان "ع" در شمال غرب تهران یکی از این بیمارستان‌هایی که این خدمات را به مادران ارائه می‌دهد فرد مسوول می‌گوید: حدود 2 میلیون تومان هزینه زایمان است و 500 هزار تومان هم برای روش بدون درد اضافه می‌شود. البته دکتر حتما باید مورد تایید بیمارستان باشد.

سمیه 27 است و در یکی از بیمارستان‌های شمال تهران و البته خصوصی زایمان بدون درد را تجربه کرده است او به برنا می‌گوید: خیلی خوب بود واقعا از تیم پزشکی و بیمارستان راضی بودم همسرم هم کنارم بود و این واقعا به من آرامش می‌داد.
او درباره هزینه عملش می‌گوید: با هزینه بیمارستان حدود 3 میلیون تومان پرداخت کردیم البته فکر می‌کنم اگر بیمه باشید بخشی از هزینه ها را بیمه تقبل می‌کند.

در مورد این روش برخی‌ها معتقدند که این بی‌حسی بعدها موجب کمردرد می‌شود یا مشکل دیسک به وجود می‌آید و یا روی سلامت جنین اثر نامطلوب دارد که پزشکان متخصص این موضوع را رد می‌کنند.

به اعتقاد بسیاری امکانات و هزینه‌های لازم برای انجام این روش ها در کشور زیاد نیست و کشورهایی که از این روش بهره می‌گیرند معمولا تحت پوشش بیمه‌های فوق‌العاده خوبی هستند ولی در ایران این پوشش بیمه را نداریم.

حمیده 30 ساله است و فرزندش 2 سالی می‌شود که به دنیا آمده است؛ اعتقاد چندانی به روش‌های جدید ندارد او درباره بدنیا‌ امدن فرزندش می‌گوید: از اول دوره بارداری تصمیم گرفتم زایمان طبیعی داشته باشم این موضوع را به دکترمعالجم گفتم.
چون اطرافیان خیلی تعریف می کردند روزی که برای زایمان به بیمارستان رفتم واقعا درد عجیبی داشتم. بعد از دو ساعت دیگر نتوانستم درد را تحمل کنم و به دکتر گفتم مرا سزارین کنید نمی‌توانم! آنها هم از همسرم امضا گرفتند و...

هیپنوتیزم روشی که هنوز ناشناخته است
اما یکی از روش‌ها که چند عمل موفقیت آمیز هم به دنبال داشته است زایمان به روش هیپنوتیز است در تماسی که با بیمارستان " آ " که این عمل در آن انجام شده داشتیم مامای بخش زایمان اطلاعات کاملی در خصوص روش‌های زایمان ارائه داد و گفت:یک بار جراحی سزارین به روش هیپنوتیزم اینجا انجام شده است.
اما در حال حاضر چنین چیزی نداریم، مگر با پزشکی که این عمل را انجام داد، صحبت کنید ؛ اما به هر حال این روش از روش هایی است که در زمان حاضر برای خانواده هزینه بردار است .
چرا که مادر از مدت ها قبل از زایمان باید تحت نظر پزشک مربوطه و روانشناس باشد تا آمادگی فکری لازم را برای این عمل به دست آورد...

دکتر خداکرمی عضو هیات مدیره نظام پزشکی ایران اما نظر دیگری دارد او با اشاره به این که کلاس‌های زایمان در بیشتر شهرها و مراکز مشاوره و خدمات مامایی برگزار می‌شود، می‌گوید: روش‌های نوین زایمان فیزولوژیک یا طبیعی برای همه قابل دسترس است.
شیوه‌هایی که در این نوع زایمان استفاده می‌شود متفاوت است و می‌تواند شامل استفاده از ماساژ درمانی، زایمان در آب، آب درمانی، رفلکسولوژی باشد که همه این روش‌ها روی آرام‌سازی عضلانی، تن‌آرامی و تکنیک‌های تنفسی متمرکزند. البته همه این تکنیک‌ها در این کلاس‌ها آموزش داده می‌شود تا در هنگام زایمان با کمک ماما از آن‌ها استفاده شود.

وی با اشاره به گرایش زیاد مادران به استفاده از روش‌های نوین زایمان می‌گوید :متاسفانه مراکز درمانی دولتی و خصوصی هنوز به طور فراگیر از این روش‌ها استفاده نمی‌کنند.
حتی انجمن علمی مامایی ایران اعلام آمادگی کرد که مرکز درمانی خصوصی و دولتی خدمات مامایی برای زایمان‌های فیزولوژیک راه‌اندازی کند تا زائو بتواند به هر روشی که مایل است، زایمان کند.

به گفته وی با توجه به اینکه این آمادگی ها در بیمارستان ها وجود ندارد و بسیاری از مادران از زایمان طبیعی می ترسند، آمارهای عمل‌های سزارین همچنان بالا است.

بنا برگزارش برنا بسیاری معتقدند اگر راهی درست برای استفاده همه افراد (خصوصا آن‌هایی که به بیمارستان‌های دولتی مراجعه می‌کنند) از روش های جدید در کشور باز شود، آن وقت مادران جوان بلافاصله بعد از گرفتن برگه ورقه آزمایش، برای تعیین وقت سزارین به پزشک مراجعه نمی کنند!

منبع: برنا
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تولد 11 فرزند در زایمان اول یک زن هندی !!! یاسی 0 1,339 ۲۳-۱۱-۱۳۹۰, ۰۹:۴۷ ق.ظ
آخرین ارسال: یاسی
  باروری و زایمان در کدام شهرها کمتر است؟ یاسی 0 535 ۱۷-۰۸-۱۳۹۰, ۱۱:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: یاسی
  زایمان موفق یک زن توسط پسر 12 ساله اش !! hodis667 0 467 ۱۲-۰۶-۱۳۹۰, ۰۹:۲۵ ب.ظ
آخرین ارسال: hodis667