امتیاز موضوع:
 • 0 رای - 0 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
زایمان طبیعی
#1
 زایمان طبیعی
همانطور که می دانید زایمان طبیعی جزو اولین روش های زایمان در گذشته و امروز است، بسیاری از مادران فرزندان خود را با این روش سنتی به دنیا آورده اند و تجارب بسیاری در این زمینه دارند. زایمان طبیعی بی دردسر ترین روش زایمان است که می تواند تولد را برای مادر و فرزند لذت بخش سازد. همچنین زایمان طبیعی در آب نیز تقریباً روش نوینی می باشد. آشنایی با مراحل زایمان طبیعی به رفع استرس کمک بسیاری می کند.
مزایای زایمان طبیعی
زایمان طبیعی از قدیمی ترین روش های زایمان است که در نهایت منجر به تولد نوزاد از طریق رحم مادر می شود. زایمان طبیعی در واقع یک روش غیر فزیولوژیک است که با دخالت پزشک و مصرف برخی از داروها مورد استفاده قرار می گیرد اما مزیت های آن مانند یک زایمان طبیعی و فیزیولوژیک است .
زایمان طبیعی برای مادر و جنین سالم مخاطره ای نداشته و در واقع نسبت به روش های دیگر (سزارین ) تهدیدی برای مادر و فرزند در بر ندارد ، مگر اینکه شرایط قرارگیری جنین و وضعیت عمومی مادر دچار تغییراتی شود که جان هردو و یا یکی از آنها به مخاطره بیافتد و در نهایت پزشک جراح، زایمان سزارین را انتخاب نماید .
اما در حالت کلی که مشکلی برای زن باردار وجود نداشته باشد زایمان به روش طبیعی توصیه می شود .
مشاوره پیش از زایمان طبیعی
در صورتی که باردار شده اید و تصمیم دارید که فرزند خود را با زایمان طبیعی به دنیا آورید بهتر است که مداوم با متخصص زنان و زایمان خود در ارتباط باشید. زیرا باید رژیم غذایی شما در  دوران بارداری کنترل شود تا شما جسمی قوی برای زایمان طبیعی داشته باشید.
در دوران بارداری شما با سونوگرافی هایی که انجام می شود می توانید موقعیت جنین را ببینید و در صورتی که جنین شما در شرایط مناسبی برای زایمان طبیعی قرار گرفته باشد این روش قابل انجام است. در غیر این صورت  نباید اصراری بر زایمان طبیعی داشت زیرا ممکن است به جنین و همچنین مادر لطمه وارد کند. در این مرحله فرد باید خود را برای زایمان سزارین آماده کند.

۱- در اولین مرحله نیاز به یک متخصص زنان و زایمان با تجربه دارید تا راهنمایی های لازم را جهت آمادگی برای زایمان طبیعی را به شما ارائه نماید .
به یاد داشته باشید که تحت نظر بودن حتی قبل از بارداری توصیه می شود ، پزشک در تمام دوران بارداری همراه شما خواهد بود و موارد لازم برای سلامتی جنین و شخص شما را مد نظر قرار خواهد داد. در ماه پایانی بارداری نیاز دارید تا ارتباط بیشتری با پزشک بر قرار کرده و تمامی موارد و نشانه ها را به او خاطر نشان نمایید .
۲-از یک همراه کمک بگیرید
از همسرتان بخواهید تا زمان بیشتری در کنار شما باشد، می توانید از مادر و یا نزدیکان بخواهید تا کنار شما بمانند و با شروع علائم زایمان شما را به اولین مرکز بیمارستانی منتقل نمایند .
۴- اطلاعات بیشتری از زایمان طبیعی دریافت کنید . در رابطه با علائم اولیه و کنترل خونسردی خود از زنان با تجربه سوال کنید و از آن ها بخواهید تا تجارب خود را در اختیار شما قرار دهند . سعی کنید خود را برای زایمان طبیعی آماده سازید روش های تمدد اعصاب می تواند به آمادگی هرچه بیشتر شما کمک نماید .
۵- بیمارستان یا مرکز درمانی خود را انتخاب کنید
پیش از شروع علائم زایمان سعی کنید با مرکز درمانی یا بیمارستانی که قصد زایمان در آن را دارید هماهنگ شوید تا در زمان مراجعه با خیالی آسوده بتوانید زایمان کنید .
۶- درک عوارض احتمالی
این احتمال وجود خواهد داشت که شرایط حتی در آخرین لحظات تغییر کند و یک زایمان طبیعی به زایمان سزارین بیانجاماند. نگران این مسائل نباشید اما آمادگی هر اتفاقی را نیز در خود ایجاد نماید .
مواردی که بروز آنها زایمان طبیعی را منجر به سزارین می کند
 • افت ضربان قلب نوزاد

 • کنده شدن جفت

 • بالا رفتن فشار خون مادر

 • قرار گرفتن غیر عادی جنین در رحم مادر

 • بزرگ بودن سر نوزاد نسبت به لگن مادر

 • وجود مشکل در بند ناف و جفت

 • نارس و یا دیررس بودن جنین
از جمله حوادث اورژانسی است که می تواند زایمان طبیعی را به زایمان سزارین منجر نماید .
 
به چه دلیل در موعد زایمان طبیعی ، جراحی سزارین انجام می شود ؟
اکثر مادران باردار نگران سلامت خود و جنین در طی مراحل زایمان طبیعی می باشند. این نگرانی در حدی است که هرچقدر مادر به تاریخ تولد فرزند نزدیک می شود، بر اضطراب و تشویش او افزوده می شود. در پاسخ به این دسته از مادران باید گفت که تبحر و تجربه یک متخصص زنان موفق و همراهی او در تمام مراحل بارداری با مادر ، احتمال بروز ریسک و خطر را برای نوزاد و مادر به صفر نزدیک می کند.
گاهی در حین زایمان با توجه به نشانه های نامبرده ، خطراتی مادر و حیات فرزند او را تهدید می کند که اگر پزشک متخصص تجربه و دانش کافی داشته باشد، اقدام به جراحی سزارین می کند تا هر گونه خطری از زایمان رفع شود. به این ترتیب در موارد خاص در صورتی که علایم ناموفق بودن زایمان طبیعی ظاهر شوند، تشخیص پزشک به زایمان سزارین می باشد. انجام زایمان سزارین به جای زایمان طبیعی سلامت ، زندگی و آسایش مادر باردار را حفظ کرده و نیز زندگی و حیات فرزند او را تضمین می کند.
بسیاری از خانم ها توان و وضعیت زایمان طبیعی را به نحو احسن دارا می باشند و در این بین جنین نیز قرارگیری مناسب و ایده آلی در رحم مادر دارد. این امر انجام زایمان را به صورت طبیعی راحت می کند. ولی متاسفانه به دلیل ناآگاهی و ترس از درد زایمان به طریق طبیعی ، مادر مبادرت به انجام زایمان سزارین می کند. این زایمان ممکن است برای شما خطراتی به همراه آورد.
باید گفت که زایمان سزارین جز در موارد حاد و شرایطی که فیزیک مادر و جنین پاسخگو به زایمان طبیعی نباشد ، تجویز نمی شود. این زایمان عوارض خاص خود را داشته و مادران نباید تنها به دلیل ترس از درد زایمان ، از این پروسه خدادادی خودداری نموده و عواقب آن را به جان خود و کودکشان بخرند.
فرآیند زایمان به طریق طبیعی آن، نه تنها برای کودک مفید است ، بلکه مادر را از بسیاری از آسیب ها و بیماری ها دور نگه می دارد . اکثر کودکان سزارینی به نسبت بقیه کودکان تفاوت هایی دارند که در روز های ابتدایی تولد این تفاوت ها مشکلاتی را به همراه می آورد. یکی از شایع ترین مشکلات کودکان زایمان سزارین ، ناتوانی در خوردن شیر مادر و مکیدن پستان است. در حالی که کودکان متولد شده با زایمان طبیعی به سرعت و به شکل غریزی پستان مادر را پیدا کرده و از آن تغذیه می کنند . توجه داشته باشید که این امر در همه موارد صادق نیست اما در بین کودکان سزارینی بسیار شایع است.
شروع زایمان طبیعی
علائم شروع زایمان عبارتند از:
احساس شدید درد در  ناحیه زیر شکم و یا کمر ، این درد  به تدریج طول مدت درد بیشتر و فاصله بین آن کوتاه تر می شود ، به طوری که رحم شما دچار انقباضات شدیدی خواهد شد. درد ناحیه کمر و زیر شکم در ابتدا کم و طولانی است و درست زمانی که جنین آماده تولد است درد زایمان کوتاه اما پر قدرت خواهد شد .
بروز هر نوع ترشح خونی از واژن یا مهبل
زمانی که جنین در شکم مادر می چرخد و به سمت رحم کشیده می شود ، ممکن است که فشار وارد شده به رحم با ترشح خون از واژن همراه باشد که از نشانه های زایمان است .
آبریزش از مهبل یا واژن
هرنوع آبریزش از مهبل می تواند هشدار دهنده ی زایمان باشد .
 مراحل زایمان طبیعی
* فرآیند زایمان معمولاً به سه مرحل تقسیم می شود :
مرحلۀ اول : از زمان شروع دردهای زایمانی تا باز شدن کامل دهانۀ رحم می باشد .
مرحلۀ دوم : از باز شدن کامل دهانۀ رحم تا خروج نوزاد می باشد .
مرحلۀ سوم : از خروج نوزاد تا خروج جفت می باشد .

ترس از درد زایمان طبیعی
هرچند که بسیاری از مادران باردار از درد زایمان طبیعی می هراسند اما پیش از دل نگرانی های زایمان طبیعی باید سعی کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، معمولا زمانی که آگاهی بیشتری در رابطه با زایمان طبیعی دارید آمادگی بیشتری برای زایمان طبیعی خواهید داشت.
دردهای فعال زایمان طبیعی
این دردها زمانی آغاز می شوند که دهانه رحم به اندازه ۴ سانتیمتر گشوده شود و تا باز شدن ۷ سانتیمتری ادامه می یابند. در این وضعیت هنگامی که دهانه رحم به اندازه ۶ سانتیمتر گشوده شد، انقباض شدگی ها خیلی شدید شده و تعداد این منقبض شدن ها بیشتر خواهد شد و مدت زمان آن طولانی تر می شود . مثلا ممکن است در هر ۲ دقیقه ۱ دقیقه انقباض اتفاق بیفتد. در این شرایط مادر احساس گر گرفتگی و افزایش دما دارد، آب دهان خشک شده و کمر درد و خستگی را تجربه خواهد کرد . توصیه می شود در این شرایط مادر وضعیت قرارگیری خود را به دفعات تغییر داده و بهتر است به پشت نخوابد. بهتر است در هر ساعت یک بار ادرار کنید و یک حوله گرم را به دور کمر خود ببندید. برای خلاص شدن از گرما صورت خود را شسته و تنفس عمیق داشته باشید.
انجام زایمان طبیعی به وسیله ابزار کمکی :
چنانچه سر جنین در کانال زایمان به میزان مناسب پایین آمده باشد و پزشک خارج شدن سریع جنین را تشخیص دهد، و مادر توان خارج کردن جنین به شکل طبیعی را نداشته باشد ، می توان از وسیله های کمکی استفاده کرد تا زایمان موفقیت آمیز انجام شود. گاه از فورسپس برای این کار کمک گرفته می شود. یکی دیگر از ابزارهای کمکی در زایمان طبیعی وکیوم است .
چه زمانی لازم است از ابزار کمکی استفاده شود؟
– اگر مادر مدت زمان زیادی زور زده باشد و دیگر توان و انرژی فشار دادن برای زایمان را نداشته باشد .
– زمانی که با صلاحدید پزشک اگر از ابزار کمکی استفاده نشود ، نوزاد با زایمان طبیعی خارج نمی شود .
– قرارگیری کودک ، به طرزی است که با زور زدن تنها خارج نمی شود.
– ضربان قلب جنین نیاز بر خارج شدن سریع را نشان دهد.
 فورسپس و وکیوم :
در مواردی امکان دارد درد های پیش از زایمان به ترتیب و خوبی پیش بروند اما در آخر ممکن است امر خارج شدن جنین با موانعی مواجه شود که به دلیل بروز مشکلات احتمالی برای جنین لازم است جنین به شکل اجباری بیرون آید. که برای اتمام مراحل زایمان به شکل موفقیت آمیز از فورسپس یا وکیوم استفاده می شود در این خصوص زایمان سزارین کارآیی نداشته و به راحتی می توان زایمان طبیعی را انجام داد. لازم به ذکر است که تشخیص بهره گیری از این وسایل به عهده پزشک متخصص زنان می باشد.
نکته دیگری که در زمینه استفاده از ابزار کمکی برای زایمان طبیعی وجود دارد ، این است که باید شرایط انجام زایمان سزارین اورژانسی فراهم شود تا اگر امکان زایمان طبیعی با این ابزارهای کمکی نبود ، حیات جنین و مادر حفظ شود.
درباره لوازم مورد استفاده برای تسهیل در زایمان باید گفت که استفاده از وکیوم با موفقیت کمتری روبرو می شود تا فورسپس گاه وکیوم باعث بروز ضربه به پوست جنین می شود. اگر به پزشک متخصص زنان و زایمان خود اعتماد کافی دارید مطمئن باشید که او تنها در موارد ضروری و مهم از این ابزارهای کمکی استفاده می کند و اولین نکته برای هر پزشکی اهمیت سلامت مادر و فرزند اوست.
برش پرینه در زایمان طبیعی :
اپیزیاتومی که همان برش پرینه برشی است که در ناحیه میان واژن و مقعد زده می شود تا زایمان راحت تر انجام شود . این برش در برخی زایمان ها اعمال نشده و جنین بدون نیاز به برش پرینه خارج می شود این برش آثار و عواقبی را برای زن به همراه می آورد که در صورت مراقبت صحیح پس از زایمان طبیعی و بهبودی کامل در بیشتر موارد مشکلی به وجود نمی آورد .
[url=http://drmoosavizadeh.ir/wp-content/uploads/2016/08/%D8%A8%D8%B1%D8%B4-%D9%BE%D8%B1%DB%8C%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  زایمان طبیعی neginam 0 28 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 31 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 33 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 28 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 26 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 35 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 24 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 25 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam