امتیاز موضوع:
 • 0 رای - 0 میانگین
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
زایمان طبیعی
#1
 زایمان طبیعی
همانطور که می دانید زایمان طبیعی جزو اولین روش های زایمان در گذشته و امروز است، بسیاری از مادران فرزندان خود را با این روش سنتی به دنیا آورده اند و تجارب بسیاری در این زمینه دارند. زایمان طبیعی بی دردسر ترین روش زایمان است که می تواند تولد را برای مادر و فرزند لذت بخش سازد. همچنین زایمان طبیعی در آب نیز تقریباً روش نوینی می باشد. آشنایی با مراحل زایمان طبیعی به رفع استرس کمک بسیاری می کند.
مزایای زایمان طبیعی
زایمان طبیعی از قدیمی ترین روش های زایمان است که در نهایت منجر به تولد نوزاد از طریق رحم مادر می شود. زایمان طبیعی در واقع یک روش غیر فزیولوژیک است که با دخالت پزشک و مصرف برخی از داروها مورد استفاده قرار می گیرد اما مزیت های آن مانند یک زایمان طبیعی و فیزیولوژیک است .
زایمان طبیعی برای مادر و جنین سالم مخاطره ای نداشته و در واقع نسبت به روش های دیگر (سزارین ) تهدیدی برای مادر و فرزند در بر ندارد ، مگر اینکه شرایط قرارگیری جنین و وضعیت عمومی مادر دچار تغییراتی شود که جان هردو و یا یکی از آنها به مخاطره بیافتد و در نهایت پزشک جراح، زایمان سزارین را انتخاب نماید .
اما در حالت کلی که مشکلی برای زن باردار وجود نداشته باشد زایمان به روش طبیعی توصیه می شود .

مشاوره پیش از زایمان طبیعی
در صورتی که باردار شده اید و تصمیم دارید که فرزند خود را با زایمان طبیعی به دنیا آورید بهتر است که مداوم با متخصص زنان و زایمان خود در ارتباط باشید. زیرا باید رژیم غذایی شما در  دوران بارداری کنترل شود تا شما جسمی قوی برای زایمان طبیعی داشته باشید.
در دوران بارداری شما با سونوگرافی هایی که انجام می شود می توانید موقعیت جنین را ببینید و در صورتی که جنین شما در شرایط مناسبی برای زایمان طبیعی قرار گرفته باشد این روش قابل انجام است. در غیر این صورت  نباید اصراری بر زایمان طبیعی داشت زیرا ممکن است به جنین و همچنین مادر لطمه وارد کند. در این مرحله فرد باید خود را برای زایمان سزارین آماده کند.
صحبت های خانم دکتر موسوی زاده در خصوص مراقبت های قبل از بارداری

۱- در اولین مرحله نیاز به یک متخصص زنان و زایمان با تجربه دارید تا راهنمایی های لازم را جهت آمادگی برای زایمان طبیعی را به شما ارائه نماید .
به یاد داشته باشید که تحت نظر بودن حتی قبل از بارداری توصیه می شود ، پزشک در تمام دوران بارداری همراه شما خواهد بود و موارد لازم برای سلامتی جنین و شخص شما را مد نظر قرار خواهد داد. در ماه پایانی بارداری نیاز دارید تا ارتباط بیشتری با پزشک بر قرار کرده و تمامی موارد و نشانه ها را به او خاطر نشان نمایید .
۲-از یک همراه کمک بگیرید
از همسرتان بخواهید تا زمان بیشتری در کنار شما باشد، می توانید از مادر و یا نزدیکان بخواهید تا کنار شما بمانند و با شروع علائم زایمان شما را به اولین مرکز بیمارستانی منتقل نمایند .
۴- اطلاعات بیشتری از زایمان طبیعی دریافت کنید . در رابطه با علائم اولیه و کنترل خونسردی خود از زنان با تجربه سوال کنید و از آن ها بخواهید تا تجارب خود را در اختیار شما قرار دهند . سعی کنید خود را برای زایمان طبیعی آماده سازید روش های تمدد اعصاب می تواند به آمادگی هرچه بیشتر شما کمک نماید .
۵- بیمارستان یا مرکز درمانی خود را انتخاب کنید
پیش از شروع علائم زایمان سعی کنید با مرکز درمانی یا بیمارستانی که قصد زایمان در آن را دارید هماهنگ شوید تا در زمان مراجعه با خیالی آسوده بتوانید زایمان کنید .
۶- درک عوارض احتمالی
این احتمال وجود خواهد داشت که شرایط حتی در آخرین لحظات تغییر کند و یک زایمان طبیعی به زایمان سزارین بیانجاماند. نگران این مسائل نباشید اما آمادگی هر اتفاقی را نیز در خود ایجاد نماید .
مواردی که بروز آنها زایمان طبیعی را منجر به سزارین می کند
 • افت ضربان قلب نوزاد

 • کنده شدن جفت

 • بالا رفتن فشار خون مادر

 • قرار گرفتن غیر عادی جنین در رحم مادر

 • بزرگ بودن سر نوزاد نسبت به لگن مادر

 • وجود مشکل در بند ناف و جفت

 • نارس و یا دیررس بودن جنین
از جمله حوادث اورژانسی است که می تواند زایمان طبیعی را به زایمان سزارین منجر نماید .
 
به چه دلیل در موعد زایمان طبیعی ، جراحی سزارین انجام می شود ؟
اکثر مادران باردار نگران سلامت خود و جنین در طی مراحل زایمان طبیعی می باشند. این نگرانی در حدی است که هرچقدر مادر به تاریخ تولد فرزند نزدیک می شود، بر اضطراب و تشویش او افزوده می شود. در پاسخ به این دسته از مادران باید گفت که تبحر و تجربه یک متخصص زنان موفق و همراهی او در تمام مراحل بارداری با مادر ، احتمال بروز ریسک و خطر را برای نوزاد و مادر به صفر نزدیک می کند.
گاهی در حین زایمان با توجه به نشانه های نامبرده ، خطراتی مادر و حیات فرزند او را تهدید می کند که اگر پزشک متخصص تجربه و دانش کافی داشته باشد، اقدام به جراحی سزارین می کند تا هر گونه خطری از زایمان رفع شود. به این ترتیب در موارد خاص در صورتی که علایم ناموفق بودن زایمان طبیعی ظاهر شوند، تشخیص پزشک به زایمان سزارین می باشد. انجام زایمان سزارین به جای زایمان طبیعی سلامت ، زندگی و آسایش مادر باردار را حفظ کرده و نیز زندگی و حیات فرزند او را تضمین می کند.
بسیاری از خانم ها توان و وضعیت زایمان طبیعی را به نحو احسن دارا می باشند و در این بین جنین نیز قرارگیری مناسب و ایده آلی در رحم مادر دارد. این امر انجام زایمان را به صورت طبیعی راحت می کند. ولی متاسفانه به دلیل ناآگاهی و ترس از درد زایمان به طریق طبیعی ، مادر مبادرت به انجام زایمان سزارین می کند. این زایمان ممکن است برای شما خطراتی به همراه آورد.
باید گفت که زایمان سزارین جز در موارد حاد و شرایطی که فیزیک مادر و جنین پاسخگو به زایمان طبیعی نباشد ، تجویز نمی شود. این زایمان عوارض خاص خود را داشته و مادران نباید تنها به دلیل ترس از درد زایمان ، از این پروسه خدادادی خودداری نموده و عواقب آن را به جان خود و کودکشان بخرند.
فرآیند زایمان به طریق طبیعی آن، نه تنها برای کودک مفید است ، بلکه مادر را از بسیاری از آسیب ها و بیماری ها دور نگه می دارد . اکثر کودکان سزارینی به نسبت بقیه کودکان تفاوت هایی دارند که در روز های ابتدایی تولد این تفاوت ها مشکلاتی را به همراه می آورد. یکی از شایع ترین مشکلات کودکان زایمان سزارین ، ناتوانی در خوردن شیر مادر و مکیدن پستان است. در حالی که کودکان متولد شده با زایمان طبیعی به سرعت و به شکل غریزی پستان مادر را پیدا کرده و از آن تغذیه می کنند . توجه داشته باشید که این امر در همه موارد صادق نیست اما در بین کودکان سزارینی بسیار شایع است.
شروع زایمان طبیعی
علائم شروع زایمان عبارتند از:
احساس شدید درد در  ناحیه زیر شکم و یا کمر ، این درد  به تدریج طول مدت درد بیشتر و فاصله بین آن کوتاه تر می شود ، به طوری که رحم شما دچار انقباضات شدیدی خواهد شد. درد ناحیه کمر و زیر شکم در ابتدا کم و طولانی است و درست زمانی که جنین آماده تولد است درد زایمان کوتاه اما پر قدرت خواهد شد .
بروز هر نوع ترشح خونی از واژن یا مهبل
زمانی که جنین در شکم مادر می چرخد و به سمت رحم کشیده می شود ، ممکن است که فشار وارد شده به رحم با ترشح خون از واژن همراه باشد که از نشانه های زایمان است .
آبریزش از مهبل یا واژن
هرنوع آبریزش از مهبل می تواند هشدار دهنده ی زایمان باشد .
 مراحل زایمان طبیعی
* فرآیند زایمان معمولاً به سه مرحل تقسیم می شود :
مرحلۀ اول : از زمان شروع دردهای زایمانی تا باز شدن کامل دهانۀ رحم می باشد .
مرحلۀ دوم : از باز شدن کامل دهانۀ رحم تا خروج نوزاد می باشد .
مرحلۀ سوم : از خروج نوزاد تا خروج جفت می باشد .

ترس از درد زایمان طبیعی
هرچند که بسیاری از مادران باردار از درد زایمان طبیعی می هراسند اما پیش از دل نگرانی های زایمان طبیعی باید سعی کنید تا اطلاعات بیشتری در این زمینه کسب کنید، معمولا زمانی که آگاهی بیشتری در رابطه با زایمان طبیعی دارید آمادگی بیشتری برای زایمان طبیعی خواهید داشت.
دردهای فعال زایمان طبیعی
این دردها زمانی آغاز می شوند که دهانه رحم به اندازه ۴ سانتیمتر گشوده شود و تا باز شدن ۷ سانتیمتری ادامه می یابند. در این وضعیت هنگامی که دهانه رحم به اندازه ۶ سانتیمتر گشوده شد، انقباض شدگی ها خیلی شدید شده و تعداد این منقبض شدن ها بیشتر خواهد شد و مدت زمان آن طولانی تر می شود . مثلا ممکن است در هر ۲ دقیقه ۱ دقیقه انقباض اتفاق بیفتد. در این شرایط مادر احساس گر گرفتگی و افزایش دما دارد، آب دهان خشک شده و کمر درد و خستگی را تجربه خواهد کرد . توصیه می شود در این شرایط مادر وضعیت قرارگیری خود را به دفعات تغییر داده و بهتر است به پشت نخوابد. بهتر است در هر ساعت یک بار ادرار کنید و یک حوله گرم را به دور کمر خود ببندید. برای خلاص شدن از گرما صورت خود را شسته و تنفس عمیق داشته باشید.
انجام زایمان طبیعی به وسیله ابزار کمکی :
چنانچه سر جنین در کانال زایمان به میزان مناسب پایین آمده باشد و پزشک خارج شدن سریع جنین را تشخیص دهد، و مادر توان خارج کردن جنین به شکل طبیعی را نداشته باشد ، می توان از وسیله های کمکی استفاده کرد تا زایمان موفقیت آمیز انجام شود. گاه از فورسپس برای این کار کمک گرفته می شود. یکی دیگر از ابزارهای کمکی در زایمان طبیعی وکیوم است .
چه زمانی لازم است از ابزار کمکی استفاده شود؟
– اگر مادر مدت زمان زیادی زور زده باشد و دیگر توان و انرژی فشار دادن برای زایمان را نداشته باشد .
– زمانی که با صلاحدید پزشک اگر از ابزار کمکی استفاده نشود ، نوزاد با زایمان طبیعی خارج نمی شود .
– قرارگیری کودک ، به طرزی است که با زور زدن تنها خارج نمی شود.
– ضربان قلب جنین نیاز بر خارج شدن سریع را نشان دهد.
 فورسپس و وکیوم :
در مواردی امکان دارد درد های پیش از زایمان به ترتیب و خوبی پیش بروند اما در آخر ممکن است امر خارج شدن جنین با موانعی مواجه شود که به دلیل بروز مشکلات احتمالی برای جنین لازم است جنین به شکل اجباری بیرون آید. که برای اتمام مراحل زایمان به شکل موفقیت آمیز از فورسپس یا وکیوم استفاده می شود در این خصوص زایمان سزارین کارآیی نداشته و به راحتی می توان زایمان طبیعی را انجام داد. لازم به ذکر است که تشخیص بهره گیری از این وسایل به عهده پزشک متخصص زنان می باشد.
نکته دیگری که در زمینه استفاده از ابزار کمکی برای زایمان طبیعی وجود دارد ، این است که باید شرایط انجام زایمان سزارین اورژانسی فراهم شود تا اگر امکان زایمان طبیعی با این ابزارهای کمکی نبود ، حیات جنین و مادر حفظ شود.
درباره لوازم مورد استفاده برای تسهیل در زایمان باید گفت که استفاده از وکیوم با موفقیت کمتری روبرو می شود تا فورسپس گاه وکیوم باعث بروز ضربه به پوست جنین می شود. اگر به پزشک متخصص زنان و زایمان خود اعتماد کافی دارید مطمئن باشید که او تنها در موارد ضروری و مهم از این ابزارهای کمکی استفاده می کند و اولین نکته برای هر پزشکی اهمیت سلامت مادر و فرزند اوست.
برش پرینه در زایمان طبیعی :
اپیزیاتومی که همان برش پرینه برشی است که در ناحیه میان واژن و مقعد زده می شود تا زایمان راحت تر انجام شود . این برش در برخی زایمان ها اعمال نشده و جنین بدون نیاز به برش پرینه خارج می شود این برش آثار و عواقبی را برای زن به همراه می آورد که در صورت مراقبت صحیح پس از زایمان طبیعی و بهبودی کامل در بیشتر موارد مشکلی به وجود نمی آورد .
مراحل زایمان طبیعی :
زایمان طبیعی دارای سه مرحله اصلی است :
۱- شروع و ابتدای دردهای زایمان تازمانی که دهانه رحم باز شود.
۲- باز شدن تمام دهانه رحم تا زمانی که جنین خارج شود.
۳ – خارج شدن نوزاد تا زمانی که جفت خارج شود.
مرحله اول :
مرحله اول زایمان طبیعی خود حاوی سه بخش جزیی است : درد های ابتدایی ، درد فعال ، مرحله انتقالی . مرحله اول زایمان برای کسانی که شکم اولشان می باشد ، از ۱۲ تا ۱ ساعت متغیر بوده و برای دیگران بین ۵ الی ۶ ساعت است. این زمان برای مادرانی که سابقه زایمان قبلی داشته اند می تواند بیشتر هم بشود. در این مرحله نیروهای انقباضی رحم دهانه رحم را تا حدود قطرهای سانتیمتری باز کرده و در آخر باز شدگی دهانه رحم به ۱۰ سانتیمتر می رسد .
درد های ابتدایی زایمان طبیعی از ابتدای انقباض های رحم تا زمانی که دهانه رحم حدود ۴ سانتیمتر باز شود ادامه داشته که در این زمان دهانه رحم به مرور با باز شدن ، نازک هم می شود . در حالت عادی مرحله اول زایمان ۶ ساعت زمان برده که اکثر مادران این مدت را در خانه به سر می برند. در مرحله اول زایمان باز شدن دهانه رحم به کندی صورت گرفته ولی مرحله بعدی این گشایش شتاب بیشتری دارد .
مرحله انتقالی زایمان طبیعی :
این مرحله هنگامی است که دهانه رحم تا ابعاد ۸ سانتیمتر گشوده شده و تا هنگامی که به ۱۰ سانتیمتر برسد زمان می برد. این مدت زمان دردناک ترین مرحله زایمان طبیعیاست ولی باید گفت که زمان آن طولانی نبوده و بسیار کوتاه تر از مراحل دیگر است. در چنین زمانی مادر حس دفع مدفوع داشته که نشان دهنده فشار آوردن سر جنین به راست روده است به این ترتیب زمان زایمان را بسیار نزدیک نشان می دهد. باقی نشانه های مرحله انتقالی شامل : تحریک پذیری ، لرزش ، استفراغ ، گرفتگی در پا ، عرق کردن و نشانه های خونی است که گاه ممکن است برخی زنان این علایم را نداشته باشند. توصیه متخصص زنان برای زایمان طبیعی در این مرحله شل کردن بدن است و بهتر است مادر نفس های سریعی بکشد . چنانچه حس گیجی داشتید ، داخل دست های بسته خود تنفس کنید تغییر وضعیت بدنی کمک کننده خواهد بود و ایجاد سر و صدا طبیعی است و مشکلی ندارد.
در چنین وضعیتی به طور ناگهانی احساس فشار در لگن بهتان دست می دهد و نیز تمایل شدیدی به زور زدن می یابید که عموما این میل به زور زدن غیرکنترلی است . برایزایمان طبیعی لازم است تا باز شدن کامل دهانه رحم به قطر ۱۰ سانیتمتر از زور زدن خودداری کنید زیرا این کار موجب آسیب رسانی به دهانه رحمتان خواهد شد . با فشارهای مادر و بروز انقباض در رحم ، سر جنین پایین آمده و موجب فشار آوردن به کف لگن می شود و با پرینه تماس برقرار می کند . در حالیکه سر جنین به ناحیه پرینه فشار وارد می کند ، مادر نیز حس کشش و سوزش در این ناحیه دارد که به زودی سپری می شود زیرا فشار های سر جنین به پرینه ، موجب بی حسی می شود . این مرحله برای جنین بسیار حساس و بحرانی است . امکان دارد قرارگیری نوزاد در این مرحله طولانی شده و تا هنگام خروج کامل جنین ، ۹۰ دقیقه زمان ببرد . اگر در این شرایط پرینه از سوی پزشک متخصص برش بخورد سرعت کار بیشتر بوده و و فشار کمی به سر جنین اعمال می شود و از پاره شدن ناگهانی ماهیچه های خارجی جلوگیری می شود که پس از اتمام مرحله سوم چند بخیه می توانند مشکل بریدگی را رفع کنند اما اگر پارگی ناگهانی و خود به خود رخ بدهد ، ترمیم آن بسیار دشوار است . برش پرینه برای زایمان طبیعی شکم اول بیشتر اعمال می شود و در شکم سومی ها نیازی به برش پرینه نیست زیرا به دلیل شل شدن عضلات سر جنین به راحتی خارج می شود .
وضعیت جنین در مرحله انتقالی :
پس از شروع و پیشرفت دردهای زایمان طبیعی ، سر جنین که در روزهای اخیر به لگن ورود کرده بود ، به سمت گشاد تر لگن حرکت می نماید و در چنین وضعیتی ، پی در پی تغییر موقعیت داده یا چرخش می نماید می توان گفت در این حال ، فشار وارده به مثانه و راست روده زیاد شده و در طول پروسه زایمان خصوصا در مرحله دوم جمجمه جنین از سوی بدن مادر مورد فشار قرار گرفته و تغییر شکل خواهد داد بنا بر این سر نوزادان فرم کشیده تری دارد این امر جای هیچ گونه نگرانی ندارد و پس از یک الی ۳ روز به کل برطرف می شود. لازم به ذکر است که استخوان بخش جمجمه جنین در برخی نقاط نرم است و اگر بخواهیم نقاط این چنینی را معرفی کنیم ، می توان به فونتانل ، ملاج ، بخش پشتی و جلویی سر نوزاد اشاره کرد . این نواحی نرم به استخوان های جمجمه امکان روی یکدیگر خوابیدن را می دهد تا در کانال زایمان شرایط جایگیری بهتری داشته باشند .
در حالت طبیعی و در اکثر مواقع نوزادان با سر به دنیا می آیند ولی در موارد اندکی ممکن است نوزاد با باسن ، پاها و یا صورت خارج شود اما مناسب ترین وضعیت ، خروج از کانال زایمان با سر بوده که در این میان اگر صورت نوزاد رو به پشت مادر باشد وضعیت بهتر است .
به دنیا آمدن نوزاد با پا ، به طور میانگین سه درصد کل زایمان ها را شامل می شود که در چنین وضعی انجام زایمان طبیعی سخت و زمان بر می شود به این نوع زایمان بریچ می گویند . درد های شدید کمر از عوارض زایمان بریچ است . این وضعیت برای مادر بسیار طاقت فرسا بوده و برای جنین نیز دردناک است به این ترتیب توصیه می شود اگر وضع قرار گیری جنین غیر عادی بود ، زایمان سزارین انجام شود .
آنچه باید بدانید
دهانه ی رحم معمولا در آخرین ماه بارداری نرم و مرطوب می شود، زمانی که درد زایمان به سراغ مادر می آید، رحم دچار انقباضاتی می شود که ممکن است بسیار دردناک و طاقت فرسا باشند،اما باید دقت کنید که همین انقباضات باعث می شود تا جنین تحرک کند و در لگن مادر جای بگیرد، زمانی که جنین وارد لگن می شود، دهانه ی رحم باز شده و بر اثر کشش ایجاد شده در رحم کودک به راحتی می چرخد و سر او به سمت پایین قرار می گیرد. در این زمان اگر درد های انقباضات را تحمل کرده باشید به زودی فرزند دلبندتان به دنیا خواهد آمد.
ممکن است در طی تحمل درد زایمان رحم چند با ر منقبض شود،با هر انقباض رحم، فرکانس هایی به مغز فرستاده می شوند که باعث آزاد شدن هورمون اکسی‌توسین می گردد این هورمون سرعت و شدت انقباضات را بیشتر می کند.
بهترین آرام بخش برای زایمان طبیعی
با تحمل درد رحم به صورت خودکار هورمون اکسی توسین را ترشح می کند، ترشح این هورمون در حین زایمان باعث راحت تر باز شدن دهانه رحم و تسهیل زایمان و تحریک نوک سینه و آزاد شدن شیرمادر می شود، این هورمون همچنین باعث تسکین درد های زایمان می شود و زایمان را برای مادران باردار آسان می سازد، بنابراین نگران انقباضات و دردهای شدید ابتدای زایمان نباشید و سعی کنید با حفظ آرامش خاطر، کمی درد ها را متحمل شوید، البته در صورت نیاز پزشک جراح موارد لازم را برای تسهیل زایمان و تسکین درد شما انجام خواهد داد، امروزه زایمان های بدون درد یکی از روش هایی است که می توانید بدون عوارض ومشکلات زایمان جنین را به دنیا بیاورید.
مرحله  تولد نوزاد :
به منظور تولد نوزاد مادر را به اتاق زایمان و تخت مخصوص انتقال می دهند در مواردی نیز لازم است با برانکار این انتقال انجام شود . به احتمال زیاد تخت های زایمان طبیعی که در داخل مطب پزشک متخصص زنان و زایمان و یا در مطب تیم مامایی وجود دارند همانند صندلی های بزرگی هستند که دارای دو جایگاه مخصوص برای گذاشتن پا هستند ولی تخت های بیمارستان یا زایشگاه متفاوتند . معمولا برای انجام زایمان در هر دو صورت ، محدوده دستگاه تناسلی با مواد ضد عفونی کننده پاکسازی می شوند پس از آن بر روی شکم و پاها پارچه های استریل پهن شده و زمانی که حدود ۱۰ سانتیمتر دهانه رحم باز شد ، طبق دستور پزشک متخصص زنان می توانید رو به پایین زور بزنید اکثر قریب به اتفاق مادران به صورت نخود آگاه این میل به زور زدن را خواهند داشت توصیه می شود زور زدن مادر به کمک بازدم آهسته صورت بگیرد او می تواند تا ۶ ثانیه نفس خود را حبس کرده و سپس نیروی لازم را اعمال کند . چنانچه جنین پایین تر نیامد بهتر است مادر به شکل سرپا بنشیند تا نزول جنین امکانپذیر باشد این پایین آمدن جنین در کانال زایمان ، با فشارهای مادر و انقباض عضلات شکم و ماهیچه کفی سینه انجام می شود اگر چه کانال زایمان به اندازه ۱۰ سانتیمتر باز می شود ولی پایین رسیدن نوزاد از ۲۰ دقیقه تا ۲ ساعت زمانبر است زمانی که سر جنین با پرینه فشار آورد ، اپیزیاتومی صورت خواهد گرفت انقباض آخر پیش از خروج سر جنین موجب بروز حس سوزش و کشش شده که پس از آن شانه اول و شانه دوم و به سرعت کل بدن خارج می شود . سخت ترین و دشوار ترین مرحله زایمان طبیعی خارج شدن سر نوزاد است پس از آن خروج شانه اول مقداری سخت بوده ولی مابقی بدن نوزاد به خارج لیز خواهد خورد .
لذت آغوش کشیدن نوزاد در زایمان طبیعی
بالاخره بعد از تحمل درد های زایمان و با کمک جراح می توانید لذت بخش ترین لحظه ی عمر خود را تجربه کنید، لحظه ی مادر شدن.
با در آغوش کشیدن نوزاد تمامی مشکلات وترس های زایمان از شما دور خواهد شد و احساس خوبی از یک زایمان طبیعی و سالم خواهید داشت، این که شما بتوانید نوزاد خود را به صورت طبیعی به دنیا بیاورید یک مساله مهم است و بیانگر سالم بودن خود و فرزندتان خواهد بود. بسیاری از مشکلات قبل و بعد و در حین زایمان است که جراح را مجبور به زایمان سزارین می کند و توصیه پزشکان برای مادران باردار تمرین کردن و آماده شدن برای زایمان طبیعی است.
[url=http://drmoosavizadeh.ir/wp-content/uploads/2016/08/%D9%86%D9%88%D8%B2%D8%A7%D8%AF-%D8%B2%D8%A7%DB%8C%D9%85%D8%A7%D9%86-%D8%B7%D8%A8%DB%8C%D8%B9%DB%8C.jpg]
چرا زایمان طبیعی؟
بسیاری از افراد متوجه تفاوت های زایمان طبیعی با سزارین نیستند و از این رو همیشه به دنبال دلیل محکمی برای انتخاب نوع زایمان هستند. در صورتی که مادر و فرزند هر دو سالم و بدون هیچ مشکل احتمالی باشند زایمان طبیعی توصیه می شود.
جنین در زایمان طبیعی به صورت کامل رشد می کند و مشکلات تنفسی برای او به وجود نمی آید. همچنین در زمان تولد به دلیل فشار هایی که به سر و قفسه ی سینه ی او وارد می شود، وارد مرحله ای از رشد می شود که شش ها و ریه های او به صورت کامل پاکسازی می شوند و در واقع توسط فشار وارده از رحم تکامل می یابد.
همچنین موادی که در رحم مادر وجود دارد و کودک در زمان تولد برای بیرون آمدن باکتری های محافظت کننده را برمی دارد این باکتری ها وارد روده نوزاد می شوند و سیستم ایمنی را شکل می دهند. این مواد در واقع نوعی ماده ی محافظت کننده و ضد عفونی کننده برای نوزاد محسوب می شود که او را از ابتلا به برخی بیماری های احتمالی حفظ می کند. همچنین بیان می شود که بهره ی هوشی این کودکان نسبت به نوزادان سزارینی بیشتر خواهد بود.
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  زایمان طبیعی neginam 0 28 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 30 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 33 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 28 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 25 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 24 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 26 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam
  زایمان طبیعی neginam 0 25 ۲۰-۰۴-۱۳۹۸, ۰۵:۲۲ ق.ظ
آخرین ارسال: neginam