امتیاز موضوع:
  • 8 رای - 2.63 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زبان عشق همسرتان را كشف كنيد
#1
انسان موجودي اجتماعي است و زندگي او در رابطه و تعامل با ديگران شكل مي‌گيرد و معنا مي‌يابد.
اما چگونگي شكل‌گيري و به ويژه تداوم اين روابط بسيار مهم است. در حقيقت براي تداوم و پايداري هرگونه رابطه و براي داشتن رابطه‌اي سالم بايد از تكنيك‌هايي استفاده كرد. از جمله مهم‌ترين و كارآمدترين اين شيوه‌ها براي پايداري هر چه بيشتر و بهتر يك رابطه، اين است كه قادر باشيم احساسات و علايق خود را به موقع و به شيوه صحيح بروز دهيم؛ هنري كه شايد اغلب افراد در بين هزاران درگيري روزمره ذهني و شغلي فراموشش مي‌كنند.

شايد برخي از اين ابراز علاقه خجالت هم مي‌كشند. اين حالات تا آنجا پيش مي‌رود كه بعضي از ما انسان‌ها، ابراز علاقه و بيان احساسات را عملي ناشايست مي‌دانيم. اما آن طور كه متخصصان امر مي‌گويند ابراز محبت يكي از موثرترين شيوه‌ها براي حفظ رابطه‌اي سالم است. در هر رابطه‌اي عدم توجه به فرد مقابل و ناديده گرفتن احساسات او نه تنها باعث دلسرد شدن فرد مي‌شود كه رابطه را نيز به خطر مي‌اندازد. در چنين حالاتي ما هميشه با ارتباطي شكننده مواجه هستيم كه بر اثر كوچك‌ترين تنشي دچار آسيب جدي مي‌شود.
انواع گوناگون روابط از جمله روابط كاري، دوستي، خانوادگي و…. زندگي اجتماعي ما را تشكيل مي‌دهند. اگر به حفظ اين روابط اهميت مي‌دهيم و براي ما مهم است كه اين تعامل‌هاي اجتماعي حفظ شوند بايد با توجه به نوع رابطه و شرايط خاص آن، سعي در بروز احساسات خود داشته باشيم.

روابط خود را مستحكم كنيد
در ميان همه روابط و تعاملات گوناگون اجتماعي، به يقين مي‌توان گفت مهم‌ترين رابطه ميان همسران شكل مي‌گيرد. در حقيقت زندگي مشترك، يعني رابطه‌اي سرشار از مهر، محبت، اعتماد و علاقه ميان يك زن و يك مرد.
گاهي ممكن است زن يا مرد، فكر كنند نيازي به ابراز علاقه و نشان دادن عشق خود ندارند در حالي كه اين بزرگ‌ترين اشتباه در يك زندگي مشترك است. هيچ دليلي مانند گرفتاري، كارهاي روزمره، خجالت كشيدن و… براي اين عدم توجه در روابط موجه نيست و افراد چه زن و چه مرد بايد تمام سعي خود را براي بهبود و استحكام رابطه ميان خود انجام دهند. فراموش نكنيم كه مانند ورزش، اين تلاش براي حفظ و تقويت رابطه نيز مربوط به يك دوره خاص از زندگي نيست و همه ما بايد آن را حالت و رفتاري دائمي بدانيم؛ از لحظه آغاز زندگي مشترك تا پايان حيات.
به ياد داشته باشيد كه عدم ابراز علاقه ميان يك زوج، تنها در محدوده خودشان متوقف نمي‌شود، چنين رفتاري مي‌تواند منجر به بروز مشكلات و اختلافات در خانواده نيز بشود. بديهي است كه چنين تنش‌هايي براي ادامه حيات خانواده بسيار خطرناك است. از آن‌جا كه خانواده اولين و مهم‌ترين پايگاه اجتماعي است بروز اين مشكلات و اختلافات دامنگير جامعه نيز خواهد شد. شايد به همين دليل است كه همه جامعه‌شناسان و روان‌شناسان و ديگر محققان حوزه‌هاي اجتماعي بر اهميت حفظ كانون خانواده تاكيد اساسي دارند.


چگونه ابراز عشق كنيم؟
در مراحل اوليه ازدواج و دوران نامزدي، بسيار طبيعي است كه زوجين نسبت به هم عشق و علاقه خاصي نشان دهند. اما پس از ازدواج، همسران وارد مرحله تكراري زندگي مي‌شوند و ديگر اين ابراز علاقه (حداقل به اندازه گذشته) وجود ندارد. هر چه بر طول زندگي مشترك افزوده مي‌شود، گويي ابراز علاقه ميان زن و شوهر سخت‌تر مي‌گردد؛ ولي همه ما بايد تلاش كنيم و اجازه ندهيم كه هيچ روزي بدون تحكيم و تقويت عشق و روابط ما بگذرد. با خود بگوييم و تكرار كنيم كه ابراز علاقه و محبت نه تنها عملي خجالت‌آور و ناپسند نيست بلكه باعث دلگرمي و استحكام روابط مي‌شود.
البته بايد به اين نكته نيز توجه داشته باشيم كه ابراز عشق و علاقه در هر دوره و هر زماني شكلي متفاوت خواهد داشت. همچنين من و شما بايد سعي كنيم كه زبان عشق شريك زندگي خود را كشف كنيم. هر فردي زبان عشق مخصوص به خود را دارد. برخي با گفتن جملات عاشقانه و ابزار كلامي عشق و محبت خود را به فرد مقابل ارائه مي‌كنند. بعضي با خدمت‌رساني و كمك كردن مي‌توانند عشق و علاقه خود را بروز دهند و عده‌اي ديگر هديه دادن را نشانه محبت و علاقه مي‌دانند.
مهم است كه زبان عشق طرف مقابل را بدانيد و سعي كنيد كه همان طور علاقه خود را به او ابراز و اثبات كنيد. اما يك نكته را فراموش نكنيد و آن اين كه نشان دادن علاقه تنها با رفتارهاي خاص كافي نيست و همه ما حتما بايد از جملات و كلمات محبت‌آميز و زيبا نيز استفاده كنيم. در ميان همه اين عوامل و نكات، توجه به اين مطلب نيز مهم است كه عشق واقعي بر پايه احتياجات شما بنا نمي‌شود، بلكه بر پايه نيازهاي شريك زندگي شما شكل مي‌گيرد. پس سعي كنيد به همسر خود نشان دهيد كه شما هم در زندگي به او نياز داريد و نياز خواهيد داشت.


احساسات خود را پنهان نكنيد
‌ در تمام طول زندگي عشق و محبت خود را ابراز كنيد. اجازه بدهيد كه همسر شما بداند چقدر او را دوست داريد. صحبت كردن در مورد احساسات خودتان راهي براي اين ابراز احساسات است و هميشه بخاطر داشته باشيد كه اعمال و كارهاي شما مهم‌تر از صحبت‌هاي شماست. پس فقط چيزي نگوييد، بلكه كاري كنيد كه عشق به همسرتان را نشان دهد. خوب خواهد بود اگر حتي زماني كه همسر شما در محل كارش است، گاهي با او تماس داشته و به او بگوييد كه او را دوست داريد.
در زندگي زناشويي مسائلي پيش مي‌آيد كه لازم است در مورد موضوعي با همسر خود بسيار جدي صحبت و حتي او را نصيحت كنيد. در چنين شرايطي نيز سعي كنيد اين كار هم با عشق و علاقه همراه باشد. اين روش هم باعث پذيرش بهتر سخن شما خواهد شد و هم اين كه همسرتان درك مي‌كند شما در همه حال او را دوست داريد و پشت و پناهش هستيد.


وقت بيشتري با هم باشيد
در مواقعي كه عشق و محبت خود را به او ابراز مي‌كنيد، بهتر است كلام شما با اقدامي نيز همراه شود. مثلا شعري عاشقانه بسراييد، پيغامي عاشقانه بگذاريد، در كارهاي خانه به همسر خود كمك كنيد و يا هزاران كار ديگر. البته بايد كاري را انتخاب كنيد كه مي‌دانيد همسر شما آن را دوست دارد.
نكته ديگري كه بايد بسيار مورد توجه شما باشد اين است كه حتما به همراه زندگي‌تان احترام بگذاريد. احترام به او و خواسته‌هايش، نشانه علاقه‌اي پايدار است.
همچنين زمان بيشتري را براي بودن در كنار همسرتان اختصاص دهيد. گاهي اوقات تلويزيون و راديو را خاموش كنيد و زماني را فقط در كنار همسرتان باشيد. با او صحبت كنيد در مورد هر چيزي كه او مي‌پسندد و خلاصه هر كاري كه او را شاد كند و درك كند كه شما اين كارها را صرفا براي او انجام مي‌دهيد.
ساعاتي در كنار هم بودن، رفتاري است كه در تمام سنين بايد آن را تجربه كرد. سعي كنيد كه در اين اوقات حتي بچه‌ها نيز اطراف شما نباشند. اين فرصت خوبي براي صحبت كردن و تبادل نظر است. در ميان اين گفتگوها سعي كنيد كه احساسات همسر خود را درك كنيد و حتي اگر نظري مخالف شما دارد به او گوش دهيد.
همچنين خوب خواهد بود اگر اين زمان‌ها را دقايقي شاد و مفرح سازيد. همچنين سعي كنيد زمان‌هايي را با همسرتان بيرون از خانه بگذرانيد. مثلا براي شام با هم بيرون برويد، با هم به پارك برويد و قدم بزنيد؛ به سينما برويد؛ ولي دقت كنيد كه در اين اوقات مشكلات و مسائل سخت زندگي را مطرح نكنيد. بهتر خواهد بود در اين مواقع كه همراه همسرتان هستيد، دست يكديگر را بگيريد و اين‌گونه محبت خود را به او نشان دهيد. همچنين گاهي بهتر خواهد بود تا زماني را فقط در سكوت و در كنار يكديگر كاري را انجام دهيد. مثلاً يك پياده‌روي در سكوت بسيار مفيد خواهد بود؛ يا انجام يكي از كارهاي خانه.


نيمه پر ليوان را ببينيد
يكي ديگر از راه‌هاي ابراز علاقه اين است كه فقط نكات منفي ومشكلات رفتاري او را يادآوري نكنيد. همه ما بايد بياموزيم كه روي جنبه‌هاي مثبت رفتار همسرمان بيشتر تأكيد كنيم. ياد بگيريم به موارد بسيار كوچك و نكات مثبت رفتار او توجه كنيم و براي همين اعمال هر چند كوچك، از او سپاسگزاري كنيم.
مورد ديگري كه به ياد داشتنش براي ايجاد يك رابطه مناسب بسيار ضروري است اين كه هميشه بايد با همسر خود صادق باشيد و به او واقعيت را بگوييد. فراموش نكنيد كه گفتن حقيقت، خود انجام عملي عاشقانه بوده و نشانه عشق و احترام شما نسبت به همسرتان است.
در زندگي مشترك و در هرگونه رابطه‌اي اشتباه كردن يك امر پذيرفته شده است. پس سعي كنيد همسر خود را ببخشيد تا خودتان نيز بخشيده شويد. همچنين هرگاه خود شما نيز مرتكب اشتباهي مي‌شويد آن را بپذيريد و منكر عمل اشتباه خود نشويد. اين هم نوعي صداقت در زندگي مشترك است.
به ياد داشته باشيد كه عشق و خدمت به طور ذاتي مرتبط هستند. هر آنچه كه شريك زندگي شما نياز دارد و در حد توان شما و عرف جامعه است بايد انجام دهيد تا عشق خود را نسبت به او نشان دهيد. به‌عنوان مثال اگر او رفتاري را نمي‌پسندد و دلايل خود را نيز به شما گفته و شما باز هم بر كار خود اصرار بورزيد، عشق خود را نسبت به او كاسته‌ايد. همچنين ابراز عشق بايد بدون قيد و شرط باشد؛ بهتر است از چنين ديدگاهي علاقه خود را به همسرتان نشان دهيد.


راه‌هاي جديدي براي مهرورزي كشف كنيد
اگر مي‌خواهيد زندگي و روابط پايدار و خوبي در طول سال‌هاي زندگي داشته باشيد، راه‌هاي بيشتري براي نشان دادن عشق خود انتخاب كنيد. براي ابراز عشق و علاقه خود سعي كنيد خلاق باشيد و هميشه راه‌هايي جديد براي نشان دادن عشق خود بيابيد. هم شيوه‌هاي جديد كلامي و هم رفتارهاي مناسب گوناگون. با محبت، همدردي، شوخي، سرگرمي، حضور داشتن در كنار او، ‌حقيقت‌گويي مي‌توانيد عشق و محبت خود را ثابت كنيد.
با ابراز محبت، صبر و شكيبايي و روابط مناسب و سنجيده متقابل مي‌توان رابطه‌اي موفق را رقم زد. هميشه با ادب و احترام، عادلانه و سرشار از حقيقت با شخص مقابل و بويژه همسر خود برخورد كنيد.
اگر در ابراز عشق و علاقه خود خلاق باشيد و همواره راه‌هاي جديدي براي نشان دادن عشق خود انتخاب كنيد، اطمينان داشته باشيد كه روابط شما هميشه رو به رشد و رويش خواهد بود. اين رفتار، علاوه بر ايجاد رضايت در همسر و شريك زندگي‌تان، زندگي‌اي سرشار از عشق، محبت، صميميت و آرامش را براي شما به ارمغان مي‌آورد.
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چگونه بعد از يك دعوا، با همسرتان آشتي كنيد Galaxy 0 1,619 ۳۰-۰۴-۱۳۹۰, ۱۱:۱۲ ق.ظ
آخرین ارسال: Galaxy