امتیاز موضوع:
  • 38 رای - 2.39 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سانسوريا
#1
سانسوريا

گياه سانسوريا گياه مقاوم آپارتماني است كه از خانواده ليلياسه به شمار مي رود. اين گياه در نور كامل بيشترين رشد خود را دارد اما با اين وجود آب كمي نياز دارد و فقط زماني كه خاك گلدان خشك شود بايد آبياري كرد. گياه سانسوريا نسبت به خشكي مقاوم است به گونه اي كه اگر در زمستان زياد به آن آب داده شود قاعده برگ هاي گياه پوسيده مي شود.
اين گياه از خاك مناسب كه مخلوطي از خاك برگ و خاك باغچه است استفاده مي كند و براي تكثير آن نيز از تقسيم ساقه هاي زيرزميني و جداً كردن پاجوش در بهار و قلمه برگ اين گياه تكثير مي شود.
اگر نحوه نگهداري از گياه مناسب باشد سانسوريا گل هاي ريز و معطري را كه بوي مطبوعي هم دارد به ارمغان مي آورد.
اكثردوستان با نحوه تكثير گياه سانسوريا، مشكل دارند و سؤال آنها اين است كه نحوه تكثير آن از طريق قلمه برگ به چه صورت است؛ در پاسخ به اين سؤال بايد گفت كه قطعات پنج الي هفت سانتي متري از برگ سالم را جدا كرده و آن را تا نصف در خاك شني فرو كنيد. پس از بيرون آمدن دو الي سه برگ از هر كدام از قطعات آنها را مي توان درون گلدان هاي كوچك كاشت.

[عکس: florsanseviera.jpg]

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
سانسوریا چند جور داریم

1- پابلند ساده

2- پا بلند ابلق (تو این عکس ها گل ها رو هم می شه دید)
[عکس: Sansevieria_trifasciata_flowers.JPG]

[عکس: 404781.jpg]


3- پا بلند لبه زرد

[عکس: golabad_sansoria-150x150.jpg]

4- پا کوتاه ساده

5- پا کوتاه ابلق
[عکس: sansevieria_trifasciata_hahnii.jpg]

6- پا کوتاه لبه زرد

[عکس: 20046910.JPG]
ابلق و ساده رو می شه برگ رو چند قطعه کرد داخل ماسه ی بادی گذاشت تا ریشه بزنه ولی لبه زرد رو اگه این کار رو بکنید احتمال این که گیاهی که رشد می کنه لبه هاش زد باشه خیلی کمه ولی اگه از طریق ریزوم گیاه مادری زیاد بشه لبه های زردش می مونهمنبع: خودمuhum
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
تعریف کلی: سانسوریا (زبان مادر شوهر ، سن سی ویرا برگرفته از نام سانسوریو) سانسوریا گـیاهـیست با

برگهای شمشیری شکـل ، صاف ، سخـت و ضخیـم بـه رنگ سبزکه البته گونه ابلق آن بیشتر مورد پسند
عموم واقع میشود. نکته جالب در مورد نام این گیاه این است که سانسوریا در زبان فرانسه به معنی زبان

مادر شوهروزبان مادر زن میباشد.همچنین لازم به گفتن است که زیستگاه اصلی این گیاه غرب افریقا میباشد. .نحوه نگهداری سانسویریا :


خاک : برای این گـیاه بهـتر است که ازخاک لومی شنی که مخلوطی از ماسه و خاک برگ استفاده شود که

خاکی سبک را میسازد و دارای ذهکشی میباشد ،همچنین خاک آن بــاید تـا حــدی مرطوب باشد ، کـه بـه پیشنهاد

کــارشناسان بهتر است از فلاورژل استـفـاده کـنیم کـه تـمامی این خواص را دارد.
حرارت : سانسوریا گـیاهـیست گـرمـا دوست به شکلی که بهترین رشد خود را در دمای بین 18 تا 25 درجـه دارد ، هـمچنین در جـاهـایـی که نور نسبتا زیادی باشد رشد مطوبتری را خواهد داشت ، کما اینکه در اماکن کم نور هم دمام می آورد.
تغذیه : جهـت رشـد ونگهـداری بهـتر ایـن گـیاه مطلـوبـتـر آن است کـه ازجـهت مـواد غـذائــی بــه طور کامل تامین باشد و برای این منظور بهتر است از فلاور ژل استفاده کنیم.
تکثیر : ایـن گـیـاه را میتوان به دو روش (قلمه گیری) و(تقسیم بوته وجدا کردن ریزوم) تکثیرکـرد که بهترین فصل برای این کار فصل بهار میباشد

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#4
سانسوریا گیاهی است که در بین عوام به برگ شمشیری شهرت یافته است و این به این دلیل است که برگ های سانسوریا به تیغه شمشیر شباهت دارد و به طور علمی باید بگوییم که سانسوریا گیاهی است از خانواده لیلیاسه و در حدود ۷۰ گونه مختلف را شامل می شود .

نام لاتین سانسوریا Sanseviera می باشد و بومی مناطق نواحی گرمسیر مانند مرکز آفریقا ،جنوبشرق آسیا می باشد و در کل می توان این گیاه را به دو رنگ کلی در گلخانه ها و در طبیعت دید و ان دو رنگ یکی سبز تیره و دیگری برگهای سبز با رگه های ابلق زرد رنگ.

سانسوریا دارای برگ هایی است که از کنار ریشه خارج می شود و به صورت ضخیم و چوبی(فیبری) با اختلاف ارتفاع می روید این گیاه همانطور که گفته شد دارای برگهای علفی و ریشه های ریزوم دار می باشد البته ناگفته نماند که سانسوریا در شرایط خوب محیط در فصل بهار و تابستان گل نیز می دهد که رنگ گل آن سفید مایل به سبز می باشد و به صورت سنبله می باشد که عطر خوبی نیز دارد.

سانسوریا در نوع سبز رنگ به نور کمتری نسبت به نوع ابلق احتیاج دارد ولی در کل می توان گفت که سانسوریا گیاهی است که اگر در محیطی قرار بگیرد که از تابش اشعه خورشید برخوردار باشد رشد بهتر و زیباتری خواهد داشت البته نوعی از سانسوریا که به سانسوریا برگ قیفی معروف است به دلیل اینکه از لحاظ اندازه تا حدودی در اندازه کاکتوس های ریز می باشد در گلخانه های کاکتوس پرورش داده می شود و این یکی از دلایلی است که برخی سانسوریا را در ردیف کاکتوس ها قرار می دهند .

خاک مناسب سانسوریا مشتمل بر یک قسمت خاک الک شده باغچه ،یک قسمت ماسه و یک قسمت خاکبرگ است و زمان تعویض گلدان در بهمن و اسفند ماه قبل از اینکه جوانه های جدید رشد خود را شروع کند می باشد.

ازدیاد سانسوریا در بهمن و اسفند ماه به وسیله تقسیم بوته می باشد و روش دیگر قلمه برگی به طول ۸ سانتی متر است که باید در ماسه نرم در شرایط گلخانه ایی ریشه دار شود ، می باشد.

آبیاری سانسوریا به دلیل اینکه دارای برگ های فیبری است با توجه به محیط و شرایط نوری آن در هفته یک نوبت کافی است و این نوبت در فصول سرد سال به ۱۰ روز یکبار تقلیل می یابد.

کود مناسب برای سانسوریا کریستالون مخصوص یا همان ۱۸ درصد می باشد ولی در شرایط گلخانه ایی می توان از کود های حیوانی پوسیده استفاده کرد.

سانسوریا همانطور که در ابتدا گفته شد دارای گونه های مختلفی است که در ایران و در واحد های تولیدی می توان سانسوریا سبز ، سانسوریا سبز پا کوتاه ،سانسوریا ابلق و همچنین سانسوریا قیفی سبز و ابلق یافت.

موارد استفاده سانسوریا در Flower box ها و در بعضی مواقع در تراریوم های گیاهی می باشد.منبع موسسه گل و گیاه صبا

[عکس: sanseviera1.jpg]

[عکس: sanseviera.jpg]

[عکس: sanseviera3.jpg]

[عکس: sanseviera2.jpg]

خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
▪ با نام علمی: Sanseveria sp

▪ و نام خانواده: liliaceae

گیاهی بومی مناطق گرمسیری آفریقای جنوبی است و بصورت بوته ای رشد می کند. دارای انواع سبز یا ابلق با نوار زرد یا کرمی در لبه برگهاست و همگی دارای ریزوم هستند .

این گیاه به سایه و خشکی مقاوم است .

● انواع سانسوریا:

۱) Sanseveria cylinderica : این گونه دارای برگهای استوانه ای و کشیده می باشد.

۲) Sanseveria stuckyi : دارای ساقه ای کوتاه و خزنده می باشد برگهای آن استوانه ای و ارتفاع برگ ۹ سانتیمتر است.

۳) Sanseveria trifaciata : این گونه از سایر گونه ها محبوبیت بیشتری دارد. دارای برگهای سرنیزه ای و گوشتی می باشد. ارتفاع برگها ۱۴۰ سانتیمتر است و رنگ برگ سبز تیره و دارای رگه های عرضی سفید مایل به خاکستری می باشد.

۴) Sanseveria lauranti : بیشترین سانسوریا در ایران می باشد. گونه ای است با برگهای سبز دارای نوارهای روشن و شمشیری شکل با حاشیه طلائی

۵) Sanseveria hahni : این گونه پا کوتاه بوده و دارای برگهای چرمی و خاکستری رنگ می باشد.

● خواص بتانیکی: گیاهی است دارای ریزوم از خانواده لاله liliaceae

▪ برگها:

گیاهی برگ زینتی است و تنوع زیادی در اندازه برگ و رنگ برگ در این گیاه وجود دارد. برگها در سانسوریا ضخیم،مستقیم، سخت و شمشیر مانند می باشد. نوع ابلق آن محبوبیت بیشتری دارد.

▪ گل:

گل آن جذاب نبوده ولی بصورت معطر می باشد.

▪ ساقه

: ساقه در این گیاه وجود ندارد و برگها مستقیم از سطح خاک خارج می شود. ولی دارای ساقه زیرزمینی بنام ریزوم می باشد که برگها مستقیما از روی این ساقه های زیرزمینی خارج می شود و برای تکثیر از آنها استفاده می شود.

▪ ریشه:

بصورت زرد رنگ می باشد که از روی ریزوم منشعب می گردد.

● شرایط نگهداری سانسوریا: این گیاه را می توان در شرایط مختلف نور آب و خاک پرورش داد.

این گیاه نسبت به شرایط نامساعد محیطی مقاوم بوده و در نقاط مختلف منزل می توان آنرا نگهداری کرد.در مناطقی که دارای سرمای زمستانه نمی باشد می توان این گیاه را در باغهای صخره ای کشت نمود.

▪ دما:

گیاهی است که در هوای گرم و در درجه حرارت ۲۵ ۱۸ درجه سانتیگراد بهترین رشد را دارد ولی به دمای زیر صفر حساس می باشد.

▪ نور:

این گیاه عموما در محلهای روشن رشد خوبی دارد ولی در محلهای کم نور منازل نیز می توان این گیاه را نگهداری کرد.

▪ آبیاری:

این گیاه نسبت به بیماریهای قارچی حساس می باشد لذا بهتر است در آبیاری این گیاه دقت کنیم. در فصل زمستان چنانچه این گیاه در جای خنک نگهداری شود از دادن آب زیاد به آن خودداری کنید زیرا آب زیاد سبب پوسیدگی ریشه می شود ولی در فصل تابستان به آب بیشتری نیاز دارد.

▪ خاک:

این گیاه را می توان در اکثر خاکها پرورش داد. ولی بهترین رشد را در خاکهای شنی لومی دارد که ترکیب خاکی آن ۲ قسمت خاکبرگ پوسیده و یک قسمت خاک لومی می باشد.

خاک مناسب پرورش سانسوریا (عکس از http://chasta۹۷۱.free.fr)

● روش تکثیر:

۱) قلمه برگ:

برگها را به قسمتهایی به طول ۱۰ سانتیمتر بریده ودر دمای ۲۰ ۱۸ درجه بصورت عمودی در محیط کشت (ماسه) قرار می دهیم که ریشه و جوانه نابجا از محل بریده شده برگ ظاهر می گردد. بهتر است روی قلمه ها را با صفحه شیشه ای یا پلاستیک بپوشانیم که باعث زودتر ریشه دار شدن آنها می شود. این روش تکثیر بسیار راحت است ولی چنانچه از گونه هایی استفاده گردد که دارای حاشیه طلایی هستند گیاهان جدید ایجاد شده دارای حاشیه طلایی نیستند.

۲) تقسیم بوته و جدا کردن ریزوم :

تقسیم بوته در این گیاه در فصل بهار صورت می گیرد.زمانیکه ارتفاع برگها بلند شد و گلدان به صورت پر در آمد و ریزوم تمام گلدان را اشغال کرد گیاه پایه مادری را از گلدان خارج نموده و سپس با استفاده از چاقو یا قیچی باغبانی قسمت زیرزمینی گیاه را به چند قسمت تقسیم می کنیم. سپس هر دو یا سه گیاهچه را در یک گلدان جداگانه و با ترکیب خاکی مناسب کشت می کنیم. مزیت این روش در این است که در ارقام ابلق که دارای حاشیه طلایی می باشد گیاهان جدید نیز که ایجاد می گردند دارای حاشیه طلایی خواهند بود.

● آفات و امراض:

۱) در صورتیکه برگها بصورت رنگ پریده در آمده باشند و نقوش خود را از دست داده باشند علت آن کافی نبودن نور است و یا اینکه گیاه به تغذیه مصنوعی نیاز دارد که برای علاج گلدان را به محل روشن تر منتقل می کنند و از تغذیه مصنوعی استفاده می شود که ۲ گرم ازت و ۲ گرم فسفات و ۲ گرم پتاس را در ۱۰۰۰ سی سی آب حل کرده و ۳ هفته یکبار هر بار ۱۰۰ سی سی می دهیم.

۲) وجود زخمهای قهوه ای روی برگها: علت آبیاری بیش از اندازه بوده و برای علاج اجازه می دهیم سطح خاک خشک شود و سپس آبیاری را انجام می دهیم همچنین زهکش ته گلدان باید بررسی شود.

۳) در صورتیکه برگها قهوه ای و خشک شود علت آن هوای گرم است یا اینکه گیاه تشنه است که گلدان را آبیاری کرده و ه محل خنک تر منتقل می کنیم.

۴) در صورتیکه برگها بد شکل شده باشند و حاشیه آنها به صورت جویده شده در آید علت آن حشره آفت است و برای علاج هر دو هفته یکبار با سم حشره کش سم پاشی می کنیم.

۵) در صورتیکه برگهای تازه ایجاد شده به حالت نرم و آبکی در آید و حالت افتادگی در آنها ایجاد گردد علت آن تغذیه بیش از اندازه است و علاج آن با توقف تغذیه انجام می شود و در پاییز و زمستان تغذیه صورت نگیرد.

۶) وجود زخمهای پینه ای شکل و سفید رنگ روی برگ علت آن وجود حشره آفت است و علاج آن اینکه محل زخم را با پنبه آغشته به محلول سم پاک کرده و همچنین گیاه را با سم حشره کش سیستمیک یا نفوذی هر دو هفته یکبار سم پاشی می کنیم.

۷) در صورتیکه حاشیه برگ دارای لکه های قهوه ای و خشک شده باشند علت تماس برگ با محل گرم است و باید محل گیاه را تغییر داد.

۸) در صورت دیده شدن نقاط قهوه ای رنگ بر روی گیاه بصورت زنگ مانند علت استفاده بیش از اندازه از مواد براق کننده است و برای علاج با پارچه مرطوب سطح برگها را پاک می کنیم تا زمانی که علائم رفع شود.

۹) در صورتیکه برگها سیاه رنگ شده باشند حالت آبکی در آمده باشند علت یخ زدگی در برگهاست و علاج آن در فصل سرد و در شبهای سرد گیاه را در نزدیک پنجره نگه نداریم.

۱۰)در صورتیکه برگها از قسمت قاعده پوسیده شوند علت آبیاری زیاد است و خاک حالت باتلاقی پیدا می کند و برای علاج آبیاری را متوقف نموده و آبیاری بعدی را زمانی انجام می دهیم که سطح خاک خشک شده باشد و آبیاری با میزان کمتری انجام گیرد همچنین زه کش ته گلدان را بررسی نموده و در صورت گرفتگی اقدام به باز نمودن زه کش کنیم.http://agrieco.blogfa.com
مهدی

منبع
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#6
سوالی در مورد سانسوریا دارم و ممنون می شوم که جواب دهید. من یک گلدان سانسوریای بی حال دیدم که بیرون گذاشته بودند تا بمیرد من هم با اجازه صاحب گلدان یک ساقه از کنار گلدان از خاک بیرون کشیدم تا ببینم می توانم زنده اش کنم، برگ های سانسوریای گلدان اصلی حدود 30 تا 40 سانت بودند و تمامی برگ ها لوله شده و دو لبه آنها روی هم آمده بود. ساقه ای که از گلدان اصلی بیرون کشیدم را یک برگ بزرگتر آن را به سه قطعه تقسیم کردم و در گلدان کاشتم و ساقه دیگر را که کمی ریشه داشت را در گلدان دیگر کاشتم. حالا سوالم این استـ، چرا برگ های سانسوریا لوله ای بود؟ کم آبی، پرآبی، کمی تغذیه یا این سانسوریا یک نژاد از انواع سانسوریا است. برای شاخه ای که در گلدان کاشتم چکار کنم تا سرحال بشود. الان چهار روز است که در گلدان است و هنوز هیچ تغییر ظاهری در برگ ندیدم. آیا باید بیشتر صبر کنم تا علایم بهبودی ظاهر شود یا اینکه امیدی به زنده شدن اش نباید داشته باشم؟
پاسخ }