امتیاز موضوع:
  • 11 رای - 2.82 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سخنان رئیس اداره غذا و دارو وزارت بهداشت درباره سوسیس و کالباس
#1
[عکس: 20120523064644_623.jpg]

[عکس: 20120523064724_39581.jpg]

[عکس: 20120523064817_8_891216_L600.jpg]

[عکس: 20120523064847_za15.jpg]جام جم آنلاين: «بنده خودم لب به سوسيس و كالباس نمي‌زنم حتي اگر جلوي چشمم گوشت ران را هم بگذارند و با آن سوسيس و كالباس درست كنند باز هم نمي‌خورم . كلا به مردم توصيه مي‌كنيم كه اصلا فست ‌فود و سوسيس و كالباس يا همبرگر نخورند.»

اين جملات بخشي از گفت‌وگوي يك كارشناس يا معلم بهداشت، پزشك گوارش و... نيست، اين جملات را دكتر احمد شيباني ، رييس اداره غذا و داروي وزارت بهداشت
مي‌گويد

با اعلام توليد سوسيس و كالباس به‌صورت زيرپله‌اي و استفاده از خمير مرغ كه حاوي همه امعاء و احشاي زائد مرغ است، مردم را از خوردن سوسيس و كالباس و همبرگر و به طور كلي فست‌فود نهي مي‌كند.

رييس اداره غذا و دارو معتقد است كه كارخانه‌هاي بزرگ و معروف سوسيس و كالباس كه از وزارت بهداشت پروانه دارند، مشكلات كمتري دارند، اما همه سوسيس و كالباس‌هايي كه در بازار هستند، از برندهاي معروف نيستند: «شما مي‌روي در ساندويچي يك كالباس يا سوسيسي را لاي نان مي‌گذارد و به شما مي‌دهد، از كجا مي‌دانيد كه چيست؟»

گفت‌وگوي رياست سازمان غذا از چند زاويه قابل بررسي است: نخست؛ اين كه يك مسوول اجرايي از مردم مي‌خواهد سوسيس و كالباس و به طور كلي فست‌فود را كنار بگذارند، يعني صورت مساله را پاك كنند تا مشكلات حل شود، نشان از ضعف عملكرد سازمان غذا و دارو دارد، شايد از نگاه يك كارشناس نخوردن برخي موادغذايي تنها راهكارحفظ سلامت باشد، اما چنين موضعگيري يك مدير اجرايي در برابر صنعت سوسيس و كالباس و رستوران‌هاي فست‌فود، اين سوال را مطرح مي‌كند، اگر مسووليت نظارت بر عملكرد بهداشتي اين صنايع، برخورد با رستوران‌هاي غيربهداشتي و فروشگاه‌هاي فله‌اي با وزارت بهداشت و سازمان غذا نيست، پس با كيست؟!

دوم؛ رييس سازمان غذا و دارو مدعي است كه برخي كارخانه‌هاي توليدكننده وضعيت بهتري دارند، پس چطور به‌عنوان يك مسوول اجرايي از مردم مي‌خواهد تا لب به سوسيس و كالباس نزنند، آيا اين توصيه به معني ورشكستگي اين كارخانجات نيست؟ از سوي ديگر چرا اسامي توليدكنندگان مورد تاييد وزات بهداشت اعلام نمي‌شود. آيا ترس از تبليغ برخي برندهاي موادغذايي بهانه‌اي است تا مجري سلامت مردم از ارائه اطلاعات خودداري كند؟


و بالاخره اين كه برخي مسوولان در حوزه‌هاي مختلف بويژه سلامت، اين روزها با آگاهي از وضعيت نابسامان بهداشت و درمان پيش از منتقدان، خودزني كرده و دست به انتقاد مي‌زنند، در حالي كه چنين رويه‌اي از عملكرد ضعيف مديران مجموعه حكايت مي‌كند، مسوولاني كه مي‌دانند وضعيت توليد برخي مواد غذايي در كشور مناسب نيست، چطور به جاي استفاده از اهرم‌هاي اجرايي و نظارتي براي مهار بي‌قانوني، مردم را به تحريم كل آن صنايع فرامي‌خوانند؛ مشكل كجاست؟

كتايون مصري - گروه جامعه
معنی سبز زندگی...معنی با تو بودنه
}


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  همه چیز درباره بهداشت خواب nazgol64 1 437 ۱۴-۱۱-۱۳۹۱, ۱۲:۳۵ ب.ظ
آخرین ارسال: maryam.n.g