امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سزارین گاهی داروست ، گاهی سم
#1
وقتي مادربزرگ‌ها و مادرها از زايمانشان تعريف مي‌كنند، از درد و رنج فراواني كه تحملش بسيار طاقت‌فرسا بوده، مي‌گويند.
حتي فيلم‌ها و سريال‌ها هم جيغ و فرياد و عجز يک زن در حال وضع حمل را به تصوير مي‌کشند...


در حقيقت آمار بالاي سزارين در كشورمان ناشي از همين تصورهاست. در حالي كه امروزه در دنيا همه زنان پذيرفته‌اند زايمان فيزيولوژيك بهترين روش براي تولد فرزندشان است، در كشور ما اين قضيه برعكس است و بيشتر زنان سزارين را انتخاب مي‌كنند. آموزش زنان، آگاه‌كردن آنها در مورد زايمان طبيعي، زايمان در آب، حضور همسر هنگام زايمان و زايمان فيزيولوژيك بدون‌درد، روش‌هايي هستند كه اين روزها مسوولان وزارت بهداشت براي کاهش تعداد زايمان‌ سزارين به کار بسته‌اند، اما اينكه چقدر اين روش‌ها در بيمارستان‌ها اجرايي مي‌شوند و توانسته‌اند آمار سزارين را پايين بياورند، جاي تامل دارد.


تصوري كه از زايمان طبيعي در ذهن بسياري از زنان جوان نقش بسته، درد و زجر فراوان است كه در برخي مواقع ممكن است حتي بيشتر از يك روز طول بكشد. علاوه بر آن متخصص زنان و زايمان در طول روند زايمان در كنار آنها نيست. در حالي كه در عمل سزارين در كمتر از يك ساعت بدون درد و با خيالي راحت، نوزادشان به دنيا مي‌آيد.

بنابراين تصور عامه بر اين است كه همواره سزارين يك عمل ايمن، بهداشتي، بدون درد و در كوتاه‌ترين زمان ممكن انجام مي‌شود ولي زايمان طبيعي خلاصه مي‌شود در درد و رنج فراوان و يك عمل زمان‌بر اما از فوايد زايمان طبيعي بي‌اطلاع هستند. دكتر عليرضا مرندي، فوق‌تخصص نوزادان نيز با تاييد اين موضوع، عمل سزارين را مخاطره‌اي براي نوزاد مي‌داند و مي‌گويد: «سزارين به دليل مشكل‌هايي كه ممكن است براي نوزاد ايجاد كند، يك مخاطره براي سلامتش محسوب مي‌شود. نوزاداني كه با روش زايمان طبيعي به دنيا مي‌آيند، به رشد لازم رسيده‌اند و همه اعضاي بدنشان به‌خصوص ريه‌ها بالغ شده‌اند و تنفس نوزاد با مشكل مواجه نمي‌شود. همچنين نوزاد با مناسب‌ترين وزن به دنيا مي‌آيد.» دكتر مرندي با بيان اينكه در تمام محافل علمي فقط انجام 20-10 درصد زايمان‌ها به روش سزارين تاييد شده، ادامه مي‌دهد: «از آنجا كه نوزاداني كه از طريق عمل سزارين متولد مي‌شوند، زودتر از موعد مقرر به دنيا مي‌آيند، ريه‌هايشان بلوغ لازم را ندارد و برخي از آنها دچار مشكل‌هاي تنفسي مي‌شوند. حتي به تنفس مصنوعي نياز خواهند داشت. علاوه بر اين، در زايمان طبيعي به دليل فشاري كه از طريق كانال زايماني به ريه نوزاد وارد مي‌شود، ترشحات اضافي ريه‌ها كامل تخليه مي‌شود اما در زايمان سزارين اين اتفاق نمي‌افتد و وقتي نوزاد به دنيا مي‌آيد، تنفسش تندتند مي‌شود در نتيجه به مراقبت و آزمايش‌خون يا حتي مصرف آنتي‌بيوتيك نياز دارد.»

اين عضو كميسيون بهداشت و درمان مجلس مي‌افزايد: «عمل سزارين مانند داروست، همان‌طور كه دارو يك سم است ولي در موارد ضروري بايد استفاده شود، سزارين نيز در مواردي كه سلامت مادر و جنين در خطر است، ضروري است نه اينكه انتخابي و ناآگاهانه گسترش پيدا كند.»


امكانات زایمان طبيعي مناسب و کافی است.

يكي از دلايلي كه زنان به عمل سزارين تمايل بيشتري دارند، اطمينان خاطر از حضور پزشك هنگام زايمان در كنار آنهاست و اينكه تصور مي‌كنند در زمان زايمان طبيعي ممكن است امكانات كافي براي كمك به آنها وجود نداشته باشد و در حقيقت خيالشان راحت نيست.

دكتر ربابه طاهري‌پناه، متخصص زنان و زايمان و معاون پژوهشي مركز تحقيقات بهداشت باروري و ناباروري، مي‌گويد: «امكانات زايمان طبيعي در كشور بسيار كافي و مناسب، ولي تمايل زنان به عمل سزارين زياد است و آگاهي آنها در اين زمينه بالاست و زماني كه خود فرد تمايل دارد از طريق سزارين زايمان كند،‌ پزشك نمي‌تواند او را مجبور كند حتما بايد زايمان طبيعي داشته باشد. علاوه بر آن، درصدي از بالابودن آمار سزارين در كشور مربوط به اين است كه زايمان قبلي زن نيز سزارين بوده است و دوباره بايد سزارين كند.» عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي در مورد اينكه پزشك‌ هنگام زايمان طبيعي حضور فعال دارد يا نه، پاسخ مي‌دهد: «علاوه بر ماماها، متخصصان زنان و زايمان نيز هنگام زايمان طبيعي در بيمارستان حضور دارند و ماما هر 15 دقيقه يك‌بار صداي قلب نوزاد را گوش مي‌‌دهد اما در برخي موارد ممكن است در زمان زايمان متخصص پشت‌ ترافيك بماند يا سر كلاس درس باشد و دير برسد، اما در همان زمان نيز متخصصان ديگر در بيمارستان حضور دارند. در حقيقت يك ابهام در ذهن زنان شكل گرفته كه تصور مي‌كنند از ابتداي ورودشان به بيمارستان تا زماني كه زايمان طبيعي خاتمه پيدا مي‌كند، بايد متخصص بالاي سرشان بايستد، در حالي كه پزشك فقط بايد بر روند زايمان نظارت داشته باشد.» دكتر طاهري‌پناه اعتقاد دارد علاوه بر خود زن باردار، اطرافيان وي نيز بايد آموزش ببينند چون بسيار ديده شده، زماني كه چند ساعت از روند زايمان طبيعي گذشت، اطرافيان مدام مي‌گويند نكند اتفاقي براي مادر و نوزاد بيفتد، خيلي طولاني‌ شده و حتي اصرار مي‌كنند عمل سزارين انجام شود.


زايمان طبيعي امكانات خاصي نمي‌خواهد.

زايمان طبيعي به امكانات درماني خاصي نياز ندارد و حتي در حال حاضر به مهمانداران هواپيما نيز آموزش مي‌دهند تا اگر يك زن باردار در هواپيما وضع حمل كرد، بتوانند به زايمان او كمك كنند. دكتر مرندي با بيان اين مطلب توضيح مي‌دهد: «زايمان طبيعي فقط به آموزش نياز دارد و در مواردي كه خطري مادر يا نوزاد را تهديد كند، نيازمند مداخلات درماني است. علاوه بر اين، ماماها مي‌توانند روش‌هاي كاهش درد را به كار ببرند و به مادر در روند زايمان كمك كنند، بنابراين زايمان طبيعي به امكانات پيچيده‌اي نياز ندارد و شرايطش در كشور ما فراهم است.» دكتر مرندي، با انتقاد از عملكرد برخي پزشكان ادامه مي‌دهد: «برخي پزشكان به دليل طولاني‌ بودن روند زايمان طبيعي و حتي زمان نامناسب آن، اقدام به عمل سزارين مي‌كنند. حتي ممكن است برخي پزشكان از آنجا كه مدام عمل سزارين انجام داده‌اند، مهارت‌ انجام زايمان طبيعي را از دست داده باشند يا به دليل نگراني از اينكه خطري براي مادر و نوزاد پيش بيايد، مادر را به سزارين ترغيب مي‌كنند.» رييس فرهنگستان علوم پزشكي به برخي تبليغات غيرعلمي در مورد سزارين نيز اشاره مي‌كند: «ديده شده برخي پزشكان مي‌گويند مجراي زايماني را براي همسر نگه داريد و به همين دليل زايمان سزارين بهتر است، مردم نيز چون اطلاعات پزشكي كافي ندارند، اين قضيه را مي‌پذيرند و يك فرهنگ غلط ايجاد مي‌شود.» به گفته وزير سابق بهداشت و درمان، متخصصان زنان و زايمان بايد در مورد زايمان طبيعي به زنان آموزش بدهند و آنها را ترغيب كنند كه در صورتي كه مشكلي ندارند، نوزادشان را به شيوه طبيعي به دنيا بياورند. دكتر مرندي نظارت وزارت بهداشت و سازمان نظام پزشكي را در كاهش موارد سزارين در كشور بسيار مهم مي‌داند: «انجمن زنان و زايمان بايد روند آمار سزارين در كشور را بررسي و اگر پزشكاني تخلف مي‌كنند، با آنها برخورد كند تا اين موارد به كل پزشكان تعميم پيدا نكند.»


تعرفه‌ها يكسان شود.

پايين ‌بودن تعرفه زايمان طبيعي نسبت به سزارين يكي ديگر از دلايل بالابودن آمار سزارين در كشور است. وزير بهداشت هفته گذشته در جمع خبرنگاران از افزايش تعرفه زايمان طبيعي خبر داد و يكي از شاخص‌هاي ارزشيابي بيمارستان‌ها را افزايش زايمان طبيعي دانست. دكتر زهرا ذنوبي، مديرگروه زنان و مامايي دانشگاه علوم پزشكي شهيد بهشتي نيز با بيان اينكه تعرفه‌ زايمان طبيعي پايين است، مي‌گويد: «مبلغي كه بيمه‌ها بابت زايمان طبيعي به پزشك مي‌دهند، بين 500-300 هزارتومان است در حالي كه سزارين نيم‌ساعت زمان مي‌برد و تعرفه آن در بهترين حالت دو برابر زايمان طبيعي است و اين موضوع باعث مي‌شود عمل سزارين بيشتر انجام شود.» دكتر ذنوبي اعتقاد دارد مشكل اصلي، فرهنگ سزارين است كه در جامعه جاافتاده و حتي اگر خود فرد هم تمايل به زايمان طبيعي داشته باشد، اقوامش او را به تحمل سزارين تشويق مي‌كنند. رييس انجمن علمي مامايي ايران نيز موضوع يكسان نبودن تعرفه زايمان طبيعي و سزارين را بسيار مهم‌ مي‌داند و مي‌گويد: «در تمام دنيا تعرفه به خدمت ثابت تعلق مي‌گيرد، اما در کشور ما دوگانگي تعرفه وجود دارد به‌گونه‌اي كه پزشك و مامايي كه هنگام زايمان طبيعي حضور دارند، تعرفه‌‌شان متفاوت است، حتي اگر ماما عمل زايمان را انجام داده باشد، در آخر پزشك مبلغ بيشتري مي‌گيرد و زير برگه زايمان را امضا مي‌كند. اين امر باعث مي‌شود ماما اعتماد به نفسش را از دست بدهد. دكتر خداكرمي اعتقاد دارد در بسياري از كشورها كه آمار سزارين در آنها پايين است تعرفه زايمان براي ماما و پزشك يكي است و زايمان طبيعي را ماماها مديريت مي‌کنند.


زايمان طبيعي رابطه عاطفي مادر و نوزاد را بيشتر مي‌كند.

علاوه بر مشكل‌هايي كه ممكن است در نتيجه عمل سزارين براي نوزاد به وجود بيايد، در روابط عاطفي بين مادر و فرزندش نيز تاثيرگذار است. دكتر مرندي در اين‌باره توضيح مي‌دهد: «يكي ديگر از مشكل‌هايي كه در نتيجه عمل سزارين ايجاد مي‌شود، اين است كه مادر بعد از عمل هوشيار نيست، اما نوزاد تازه‌ متولد شده 90-60 دقيقه اول بعد از به دنيا آمدن، بيشترين هوشياري را طي 3-2 روز اول زندگي دارد. وقتي کودک از طريق سزارين به دنيا مي‌آيد، نه مادر هوشيار است و نه نوزاد، در حالي كه مناسب‌ترين زمان براي برقراري رابطه عاطفي قوي بين مادر و نوزاد در همان زمان است كه با اين روش از بين مي‌رود. علاوه بر آن، در همان ساعت‌هاي اوليه، بايد تغذيه با شيرمادر آغاز شود كه اين موضوع، هم به تقويت ارتباط عاطفي مادر و نوزاد كمك مي‌كند و هم شير آغوز براي نوزاد بسيار مناسب است، بنابراين در زايمان طبيعي ارتباط عاطفي مادر و نوزاد تقويت مي‌شود.»


منبع : هفته نامه ی سلامت
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }