امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سفر به ازبکستان
#1
هفت صبح: سفر به ازبكستان، كشوري كه زبان رسمي آن فارسي نيست اما مردم در برخي از شهرهاي آن فارسي حرف ميزنند ؛ ازبكستان در روزگاري نه چندان دور به سرزمين ايران تعلق داشت و سفر به آن ، سفري هيجانانگيز خواهد بود

سفر به آسياي ميانه و شهرهايي كه زماني نه چندان دور به سرزمين ايران تعلق داشتند ميتواند براي خيليها جالب باشد و حس نوستالژي خوبي براي آنان فراهم آورد. در اين شماره ميخواهيم تور متفاوتي را به شما معرفي كنيم و آن هم سفر به ازبكستان و شهرهاي تاشكند، سمرقند و بخاراست.

بخارا و سمرقند دو شهر مهم تاجیکنشین و فارسیزبان ازبکستان است كه بيشتر مردم بخارا تا امروز نیز به زبان فارسی با گویش ویژه آسیای مرکزی که امروزه به زبان فارسی تاجیکی معروف شده حرف میزنند که برخی منابع میزان فارسیزبانان این شهر را ۹۰درصد هم ذکر کردهاند. تاشكند پايتخت كشور ازبكستان است. زبان مردم تاشکند، ازبکی و پارسی بخاری است.

بخارا

   بخارا از بزرگترین شهرهای فرارود و یکی از کانونهای دانش و ادب ایران پس از اسلام است. اين شهر در سال ۱۰۰۰ ميلادي به تصرف سامانیان درآمد بعدها يعني در ۱۵۰۵ در تصرف ازبکان که از نوادگان تیمور بودند (شیبانیان) و به عنوان پایتخت خانات بخارا درآمد و نادرشاه افشار در ۱۷۴۰ میلادی این منطقه را به تصرف خود درآورد اما با مرگ او حکومت دوباره به ازبکان شیبانی رسید و در نیمههای سده نوزدهم میلادی روسها با غلبه بر خان بخارا آن را ضمیمه امپراتوری خود کردند.


سمرقند


   


سمرقند یکی از مراکز تاریخی مردم تاجیک در آسیای میانه است كه در سال ۲۰۰۱، این شهر باستانی در فهرست میراث فرهنگی جهاني يونسكو قرار گرفت. سمرقند که یونانیان آن را(ماراکندا) مینامیدهاند، یکی از کهنترین شهرهای جهان شمرده میشود و توسط ایرانیان در اواخر سده 14 پیش از میلاد در دشت حاصلخیز زرافشان به عنوان شهر منطقه کشاورزی پی نهاده شده و زمانی دراز در دوران هخامنشیان مهمترین شهر منطقه بوده است.   


جاده ابريشم


   


جاده ابريشم به طول ۱۴ هزار كيلومتر از شرق چين تا سواحل درياي مديترانه و شمال درياي آدرياتيك را بهم پيوند ميداد. در اين راه شهرهايي بودند كه هنوز هم موجودند و به حيات خود ادامه ميدهند. آسياي مركزي قلب و مركز اين راه بود و قلمرو كنوني ازبكستان مركز اين شاهراه بود.


موزه تاریخی تيموريدس

موزه تيموريدس در سال 2006 در تاشکند تأسیس شد و امروزه به عنوان یک شاخص مهم مطرح است. تمام ساختمان توسط آبشارهایی احاطه شده که نظر تماشاگر را به خود جلب میکند.


   


این موزه شامل بیش از 300 سالن نمایش است که در مورد تاریخچه قدیمی هر ناحیه صحبت میکند. در میان این سالنها تعدادی تصاویر از مسائل تاریخی زندگي در گذشته، با دستخطی منحصر به فرد که شامل اسلحهها، لباسهای قدیمی و سکههای مختلف وجود دارد، به چشم میخورد.
   


مدرسه تاريخي باراك خان

مدرسه تاریخی باراكخان در قرن 16 ساخته شد. واضح است که روحیه اسلامی در آسیای مرکزی وجود دارد. همچنین دستخطهای مشرقی غنی در اینجا وجود دارد. قرآن مشهور خلیفه عثمان نيز در اینجا نگهداری شده است.


   


این کتاب اولین نسخه کتاب اسلامی است كه شامل 353 ورق پوست آهو با سایز بسیار بزرگ از نسخه اصلی است. برای قرنها، این قرآن در شهرهایی مثل مدینه، دمشق و سپس در بغداد نگهداری میشد. سپس در قرن 19 به سن پترزبورگ منتقل شد تا زمان قبل از شورش و بعد به آسیای مرکزی منتقل شد.


شرايط تور

سفر هوايي به مدت هشت روز به ازبكستان، شهرهاي بخارا، سمرقند و تاشكند و بازديد از آثار تاريخي اين شهرها، اقامت در هتل چهارستاره با صبحانه برايتان 550 هزار تومان به علاوه 995 دلار ميشود.
رفت و برگشت هوايي با خطوط ایران ایر، پرواز داخلی بخارا – تاشکند، دو وعده شام گرم همراه با موسیقی سنتی در تاشکند و بخارا، تمامی ترانسفرهای فرودگاهی، شهری و بین شهری، مدیر تور فارسی زبان، راهنمای محلی، تمامی ورودیهها و پوشش بيمه از خدمات تور است.

[عکس: 20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  در پیچ و خم جاده های ازبکستان یاسی 0 1,633 ۱۲-۰۴-۱۳۹۲, ۰۸:۵۰ ق.ظ
آخرین ارسال: یاسی