تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 7 رای - 2.71 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
*سقط جنین ....چرا و چگونه؟؟*
#1
سقط جنين» به معناي «مرگ جنين» قبل از هفته بيستم حاملگي است. از نظر پزشکي اين واژه به معناي از دست دادن بچه بصورت خودبخود است. اما در عين حال بايد گفت که اين واقعه چندان هم اتفاقي و خودبخود نيست. به گفته يکي از محققان 50درصد از حاملگي ها به سقط جنين ختم مي شود. اغلب اين موارد قبل از اينکه زن دچار وقفه قاعدگي شود و يا حتي از حاملگي خود مطلع شود بوقوع مي پيوندد. در حدود 15درصد حاملگي ها تشخيص داده شده نيز به سقط جنين ختم مي شود. بيش از 80درصد از سقط جنين ها در سه ماهه اول بارداري رخ مي دهد و درصد کمي بعد از 20هفته از بارداري رخ مي دهد. علائم سقط جنين عبارتند از:
1) خونريزي (که شدت آن در حال افزايش است) 2) گرفتگي عضله و يا پيچ زدن دل3 ) دردهاي شکمي4 ) تب5 ) ضعف6 ) استفراغ7 ) کمردرد
دلايل سقط جنين: همانطورکه گفته شد، اين اتفاق چندان هم خودبخود و بي دليل نيست، ولي دلايل آن بطور کامل شناخته شده نيست. اغلب سقط جنين هايي که در سه ماهه اول بارداري رخ مي دهد، به دليل غيرطبيعي بودن کروموزوم هاي جنين است. «کروموزوم»، ساختاري بسيار ظريف و کوچک داخل سلول است که ژن هاي زيادي را حمل مي کند. «ژن» ها، تعيين کننده خصلت فيزيکي افراد نظير; جنس، رنگ مو، رنگ چشم و نوع گروه خوني است. اغلب ناهنجاري هاي کروموزومي بطور اتفاقي رخ مي دهد و ربطي به سلامت پدر و مادر ندارد. همچنين سقط جنين به دلايل زير نيز ممکن است رخ بدهد:
1) عفونت2 ) قرار گرفتن در معرض مقدار زيادي اشعه و يا مواد سمي در محل کار3 ) مشکلات هورموني4 ) غيرطبيعي بودن رحم5 ) گردن رحم نابالغ (در اواسط بارداري و بدون هيچ نشانه اي از درد و يا زايمان گردن رحم سريعا باز مي شود.)6) روش ها و عادت هاي خاص زندگي مثل دخانيات، نوشيدن الکل و موادمخدر7 ) اختلالات سيستم ايمني مثل; لوپوس8 ) بيماري شديد کليه9 ) بيماري قلبي مادرزادي10 ) ديابت کنترل نشده11 ) بيماري تيروئيد 12 ) راديولوژي13 ) سو»تغذيه شديد14 ) استفاده از داروهاي خاص مثل; اکوتان، که براي درمان آکنه تجويز مي شود.
بعلاوه سن مادر نيز در اين رابطه مهم است. مطالعات نشان مي دهد که سقط جنين در دهه 20 زندگي مادر 12تا15درصد است و در سن 40 سالگي 25درصد خواهد شد. در اين زمان احتمال شکل گرفتن کروموزم هاي غيرعادي بالا مي رود.
- نکته: تاکنون هيچ مدرکي در مورد تاثير استرس و فعاليت جنسي و فيزيکي بر سقط جنين مشاهده نشده است.
چگونگي تشخيص سقط جنين: اصولا پزشک مراقب با انجام معاينه لگني و تست سونوگرافي سقط جنين را تصديق مي کند. اگر سقط کامل رخ داده باشد و رحم بطور خودبخود پاک شده باشد، نيازي به اقدامات ديگر نيست. اما اغلب، رحم بطور کامل تخليه نشده و نياز به پاکسازي مي باشد. در طول اين روش گردن رحم پاک شده و باقي مانده جنين و يا بافت جفت زدوده مي شود. نوع ديگر پاکسازي و کورتاژ به کمک دارويي خاص صورت مي گيرد و باعث مي شود که بدن محتوي رحم را دفع کند. اين روش براي کسانيکه مايل به جراحي نيستند و يا در شرايطي قابل براي کورتاژ نيستند، توصيه مي شود. اگر سقط جنيني رخ نداده باشد و تنها علائم آن مشاهده شود، اغلب توصيه مي شود که فرد استراحت مطلق کند و حتي براي مراقبت شديد در بيمارستان بستري شود. در اين مورد انجام آزمايش خون براي اندازه گيري هورمون بارداري (HCG ) و سلامت جنين واجب است. اگر خونريزي قطع شود، مادر قادر خواهد بود که فعاليت هاي قبلي را البته با احتياط دنبال کند. اگر گردن رحم متسع شود (به دليل عدم کفايت آن در نگهداري جنين) عمل سرکلاژ و يا بستن دهانه رحم صورت مي گيرد. همچنين اگر RH خون مادر مثبت و RH خون پدر منفي باشد، پزشک داروي رگام (گلوبولين ايمن) را تجويز مي کند تا از آسيب جنين به دليل توليد آنتي بادي در بدن مادر جلوگيري شود. انجام آزمايشات خون و ژنتيک در مورد مادراني که بيش از 2 سقط جنين دارند لازم است.
چگونه مي توان از سقط جنين آگاه شد؟
لکه بيني و ناراحتي عمومي و نه چندان شديد از علائم بعد از سقط جنين است. اگر خونريزي شديد، تب، درد و لرز نيز مشاهده شد، سريعا به پزشک مراجعه کنيد. اينها مي تواند علائم عفونت باشد.
آيا بعد از سقط جنين مي توان حامله شد؟
بله، حداقل 85درصد از زناني که سقط جنين داشته اند، بعد از آن حاملگي و زايمان نرمال خواهند داشت. سقط جنين حتما به اين معنا نيست که مشکل باروري وجود دارد. بعبارت ديگر تنها 1تا2درصد از زنان سقط جنين مکرر خواهند داشت. که بعضي از محققان معتقدند; اين مسئله مربوط به پاسخ ايمني مي باشد. اگر دو سقط جنين پي در پي رخ دهد، تلاش نکنيد که دوباره و بدون وقفه حامله شويد. بهتر است براي مدتي قرص ضدبارداري مصرف کنيد و از پزشک خود بخواهيد معاينات لازم را براي تشخيص علت اصلي سقط جنين انجام دهد.
چه مدت بعد از سقط جنين حامله مي شويم؟
در اين رابطه بهتر است با پزشک مشورت کنيد. ممکن است تا وقوع يک قاعدگي و يا تا 3ماه نياز به زمان باشد، تا حاملگي بعدي رخ دهد. براي جلوگيري از سقط جنين مجدد، ممکن است پزشک تجويز هورمون استروژن کند. هورموني که براي القا رحم لازم است. گذر زمان براي التيام روحي و جسمي بعد از سقط جنين لازم است و فراتر از همه اين نکات، هيچگاه خود را به خاطر سقط جنين سرزنش نکنيد. انجام مشاوره براي کنار آمدن با اين اتفاق مي تواند کمک بزرگي باشد. سقط جنين قابل پيشگيري نيست و معمولا به دليل حاملگي غيرنرمال رخ مي دهد. بعضي مواقع مداواي بيماري مادر نيز مي تواند شانس حاملگي موفق را افزايش دهد.
[img] [عکس: yv5my7hppo9.png] [/img]
پاسخ }
#2
سقط جنین در ایران
بررسی بیش از 10 هزار زوج مبتلا به سقط مكرر نشان داد كه اختلالات سیستم ایمنی شایع‌ترین علت مرتبط با سقط مكرر است.

به گزارش خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دكتر امیر حسن زرنانی، مدیر گروه ایمنولوژی تولید مثل پژوهشگاه ابن سینا در حاشیه این سمپوزیوم، سقط مكرر را از شایع‌ترین اختلالات تولیدمثلی برشمرد و افزود: سقط مكرر به بروز دو تا سه سقط پی در پی اطلاق می‌شود و شیوع آن یك مورد در هر 20 بارداری (5 درصد) است.

وی، با اشاره به تنوع و تعدد علت سقط‌های مكرر یادآور خاطرنشان كرد: پنج علت شایع شامل اختلالات سیستم ایمنی یا دفاعی - مادر نمی‌تواند جنین را به عنوان عضو نیمه بیگانه بپذیرد -، اختلالات ژنتیك در والدین یا جنین،‌ اختلالات هورمونی (هورمون بر رشد و تكوین جنین تاثیرگذاراست) اختلالات آناتومیك مربوط به شكل و ساختار رحم، تخمدان و ارگان‌های مرتبط نظیر اختلال در اسپرم و بالاخره عفونت‌هاست.

دبیر علمی سمپوزیوم سقط مكرر، با بیان این كه بارداری بر اثر عفونت‌ها به علت بروز تغییراتی در سیستم ایمنی و ایجاد روند التهاب به سقط منجر می‌شود، افزود: از اهداف برگزاری این سمپوزیوم شناسایی علل سقط و ارایه مشاوره‌های لازم است.

دكتر زرنانی، به برگزاری پانل‌هایی با جنبه روانشناختی مربوط به سقط اشاره كرد و افزود: چون در این دسته از بیماران امكان بارداری موجود اما امكان نگهداری آن وجود ندارد؛ زوجین به لحاظ روحی روانپریش و افسرده می‌شوند.

وی، بیشترین علت سقط مكرر را براساس بررسی‌های این مركز اختلال سیستم ایمنی برشمرد و افزود: البته هیچ وقت در درمان سقط مكرر علت‌ها نه بلكه ارتباطات بررسی می‌شود.

دبیر علمی سمپوزیوم سقط مكرر، اختلالات هورمونی و ژنتیكی را از دیگر علل سقط مكرر عنوان كرد و یادآور شد: در 40 درصد موارد علتی برای سقط مكرر شناسایی نمی‌شود.

دكتر زرنانی، درمان سقط مكرر را بسته به علت آن متفاوت عنوان كرد و گفت:‌ درمان‌های ایمونولوژیك و در برخی موارد اختلالات ژنی ترومبوفیلی با تجویز داروها درمان پذیر است، این در حالی است كه اختلالات كروموزومی درمان خاصی ندارد.

وی، با بیان این كه اختلالات هورمونی و عفونت‌ها به راحتی درمان پذیرند، گفت:ایران به لحاظ خدمات درمانی هم پای سایر كشورهای دنیا نظیر آمریكا و اروپا حركت می‌كند.
مدیر گروه ایمنولوژی تولید مثل پژوهشگاه ابن سینا، با بیان این كه در مركز درمان سقط مكرر ابن سینا بیش از 20 تخصص مرتبط با سقط مكررحضور دارند، یادآور شد: از این رو یك فرد مبتلا به سقط مكرر از جمیع جهات از جمله سیستم ایمنی، ژنتیك، هورمونی، عفونت‌ها، مشكلات زنان، روانشناسی و تغذیه و ... بررسی می‌شود.

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ[/align]
[img] [عکس: yv5my7hppo9.png] [/img]
پاسخ }