خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
Ads Ads

close
Ads

امتیاز موضوع:
  • 22 رأی - میانگین امتیازات: 2.82
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

سوال و جواب درباره ی عفونت بارداری

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
مدال ها

اعتبار: 495

ارسال: #1
سوال و جواب درباره ی عفونت بارداری
-دکتر کاشانیان- فوق تخصص زنان زایمان و نازایی- مراقبت های دوران بارداری
خانم دکتر مریم کاشانیان – فوق تخصص زنان زایمان و نازایی – دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران- مدیرگروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران
سوال – درخصوص مراقبت های دوران بارداری توضیح بفرمایید.
پاسخ – تغییراتی است که بصورت فیزیولوژیک اتفاق می افتد و بیمارگونه نیست . ولی اگر از یک حد خاصی افزایش پیدا کند ، ممکن است پاتولوژیک بوده و نیاز به بررسی داشته باشند . مثلاً تکرر ادرار به دلیل بزرگ شدن حجم رحم است که بر روی مثانه فشار می آید و حجم مثانه کاهش پیدا کرده و در نتیجه دفعات دفع ادرار در افراد باردار زیاد می شود . بخصوص در سه ماهه ی اول حاملگی و سه ماهه سوم که سر جنین پایین می آید و بر روی مثانه فشار می آورد، این مشکل وجود دارد . این تکرر ادرار در طول حاملگی یک امر طبیعی است اما اگر به آن سوزش ادرار هم اضافه شود، غیر طبیعی است و حتماً باید بررسی شود . یکی از بیماری های شایعی که در طول دوران بارداری وجود دارد عفونت ادراری است و حتماً خانم ها در همان اولین ویزیتی که توسط پزشک دارند بررسی آن با استفاده از آزمایش ادرار درخواست می شود . یک سری تغییرات در بدن اتفاق می افتد که زمینه را برای عفونت های ادراری مستعد می کند . بخاطر هورمون هایی که در حاملگی است هالب شل می شود . بنابراین ادرار به خوبی دفع نمی شود . بعلاوه فشاری که بر روی هالب ها است باعث می شود که ادرار از روی آنها به خوبی دفع نشود . همه ی اینها مجموعاً سبب می شود که محیط مناسبی برای عفونت ادرار در طی بارداری فراهم شود. به همین دلیل در اولین ویزیت حاملگی برای همه ی خانم ها یک آزمایش کامل ادرار و یک آزمایش کشت ادرار داده می شود . علائم شایعی که در این زمان خانم ها به خاطر عفونت ادراری پیدا می کنند ،معمولاً سوزش و تکرر ادرار است . در واقع تکرر ادرار فیزیولوژیک هم اضافه می شود . ممکن است اگر عفونت به قسمت های بالاتر برود علائم دیگر عفونت مانند تب و درد پهلوها بوجود بیاید که این زمانی است که عفونت به کلیه رسیده است . ممکن است فرد در طی حاملگی عفونت ادراری بدون علامت داشته باشد . به همین علت ما در خانم های حامله منتظر نمی شویم تا علائم عفونت ادراری ظاهر شود . در همان اولین ویزیت باید آزمایش را درخواست کنیم چون ممکن است جزو گروهی باشد که علامتی ندارد . در صورتی که با استفاده از آزمایش ادرار، عفونت ادراری مشخص شد حتماً باید درمان شود . ثابت شده اگر این عفونت ادراری بدون علامت درمان نشود می تواند باعث زایمان زودرس و پارگی زودرس کیسه ی آب شده و بر روی وزن جنین تأثیر بگذارد . و مهم تر از همه می تواند به عفونت ادراری علامت دارکه در عین حال خطرناک است تبدیل شود . خیلی از خانم ها در طی حاملگی نگران هستند و می گویند وقتی من مشکلی ندارم چرا دارو استفاده کنم ؟ باید این خانم ها توجه کنند که وجود خود بیماری ها خطرناک تر از دارویی است که برای آن استفاده می شود . چون همیشه این تمایل وجود دارد که در طی حاملگی دارو استفاده نشود . بنابراین علی رغم اینکه هیچ علامتی ندارند حتماً باید دارو مصرف کنند و باید دوره ی دارو را بطور کامل طی کرده و مجدداً از لحاظ عفونت ادراری آزمایش بدهند . اگر این عفونت درمان نشود ممکن است از قسمت های پایینی به مثانه رسیده و عفونت مثانه ایجاد کند که سوزش و تکرر ادرار جزو علائم آن است . بازهم اگر درمان نشود ممکن است به کلیه ها رسیده وآنها را گرفتار کند که این در حاملگی وضعیت خطیری است. عفونت در طی حاملگی ممکن است خیلی سریع پخش شده و وارد خون شود . به همین دلیل باید درمان شود .
سوال – عفونت کلیوی نسبت به عفونت مثانه و ادراری چقدر شایع است ؟
پاسخ – حدود بیست و پنج درصد از عفونت های ادراری بدون علامت ممکن است به عفونت مثانه و کلیه تبدیل شود . هفتاد و پنج درصد از موارد تبدیل نمی شود . یعنی مقدار آن کم است و چیزی حدود ده درصد از حاملگی ها این اتفاق می افتد . ولی چون اهمیت دارد و ممکن است عفونت خیلی سریع در خون پخش شود حتماً باید درمان شود . هم برای مادر و هم برای جنین خطر دارد . مثلاً زایمان زودرس برای مادر خطری ندارد اما جنین است که نارس به دنیا می آید و در معرض خطر است . پارگی زودرس کیسه ی آب هم برای مادر و هم برای جنین خطرناک است . مادر را در معرض عفونت های شدید قرار می دهد ممکن است دردهای زایمانی شروع شود و جنین به دنیا بیاید و نارس باشد . یک سری از تغییراتی که به صورت فیزیولوژیک در حاملگی تحت تأثیر هورمون ها اتفاق می افتد قابل پیشگیری نیست . به همین دلیل وظیفه ی ما فقط مراقبت از خانم حامله بوده و آزمایش ها را درخواست دهیم و در صورت داشتن علامت سریع درمان کنیم .
سوال – آیا استفاده از دارو و آنتی بیوتیک در بارداری خطرناک است ؟
پاسخ – گفته نشده که در دوران حاملگی دارو استفاده نشود بلکه گفته شده که سرخود استفاده نشود . یعنی اگر بدون مشورت با پزشک خوددرمانی کنیم مشکل ساز است . داروها از نظر تأثیری که بر روی جنین می گذارند تقسیم بندی می شوند. مصرف یک سری از داروها در زمان بارداری کاملاً ایمن است و خانم ها باخیال راحت می توانند استفاده کنند . چون ما همیشه در طول حاملگی خطر و نفع یک دارو را می سنجیم تا ببینیم که خطر آن چیست و نفع آن در کجا است . گاهی اوقات حتی ممکن است ما خطر نسبی یک دارو را به جان بخریم ، چون خود بیماری خطرناک تر است . بنابراین دارویی که توسط پزشک برای خانم ها تجویز می شود حتماً باید استفاده کنند . مطلقاً داروهایی را که در حال مصرف هستند در شروع حاملگی قطع نکنند . چون ممکن است خیلی از خانم ها بیماری روانی داشته و یا احیاناً صرع داشته باشند و دارو مصرف کنند . این خانم به این دارو نیاز دارد اگر داروی خود را یکباره قطع کنند علائمی که برای قطع دارو است و مسائلی که بخاطر آن دارو شروع شده است ظاهر می شود که خود آن می تواند بسیار خطرناک تر باشد . بنابراین توصیه می شود مطلقاً باشروع حاملگی خانم ها داروی خود را قطع نکنند . سریع با پزشک خود تماس بگیرند ، پزشک ممکن است صلاح ببیند که همین دارو مصرف شود و یا اینکه دارو عوض شود و چیزدیگری جایگزین شود . در هر حال دارو را سرخود قطع نکنند و در طول حاملگی نیز برای مشکلاتی که ایجاد شده و دارو تجویز می شود از مصرف آن خودداری نکنند . اگر عفونت ادراری به کلیه برسد بسیار خطرناک تر است و تقریباً در همه ی موارد خانم باید بستری شده و آنتی بیوتیک تزریقی بگیرد . ولی وقتی عفونت در سطح مثانه است و قسمت های بالاتر را گرفتار نکرده است می توان به صورت سرپایی درمان کرد .
سوال – آیا در بیماری عفونت ادراری خانم ها باید رژیم غذایی خاصی را رعایت کنند ؟
پاسخ- در خصوص عفونت ادراری تنها چیزی که توصیه می شود مصرف مایعات فراوان است . برای سوزش ادرار ، اسیدی کردن ادرار با خوردن موادی حاوی ویتامین C مثلاً خوردن لیمو شیرین و میوه هایی که ویتامین C دارد ممکن است علائم را سریعتر تسکین ببخشد .
سوال – لطفاً در خصوص دیابت بارداری توضیح بفرمایید.
پاسخ – ما دو پدیده ی جدا داریم که به هردوی آن دیابت می گوییم . یکی دیابتی است که خانم از قبل دارد و شناخته شده است که قند او بالا است و احیاناً دارو مصرف می کند و می خواهد حامله شود . یکی دیگر خانمی است که اصلاً دیابتیک نیست و حامله می شود . بخاطر یک سری از تغییراتی که در هورمون های حاملگی است و جفت آزاد می کند تعادل قند خون به هم می خورد وبالا می رود ما اصطلاحاً به این، دیابت بارداری می گوییم . این کاملاً با دیابت قبلی متفاوت است و عوارض آن بر روی خانم حامله و جنین متفاوت است . خانمی که فعالیت لوزالمعده و پانکراس کاملاً نرمال دارد ، علی رغم تمام فاکتورهایی که قند خون را توسط هورمون های جفت بالا می برد پانکراس نرمال می تواند با این افزایش قند خون مقابله کرده و قند خون را در یک حد نرمال نگاه دارد . بعلاوه چون جنین از قند خون مادر تغذیه می کند در یک مادر کاملاً نرمال قند خون افت پیدا می کند . خیلی از خانم ها می گویند که سر من گیج می رود و یک دفعه میفتم . یک مقدار زیاد این مسئله به دلیل افت قند خون است که به صورت نرمال ممکن است در طول حاملگی اتفاق بیفتد . اگر یک ضعف کوچک در پانکراس و لوزالمعده ی یک خانم وجود داشته باشد ، به طوریکه در حالت معمولی که شرایط افزایش قند خون وجود ندارد کاملاً می تواند قند خون را نرمال نگاه دارد بنابراین خانم دیابتیک نیست . اما اگر تمامی فاکتورهایی که قند خون را بالا می برند ظاهر شوند ، پانکراسی که یک مقدار ایراد دارد نمی تواند با قند خون بالا مقابله کند ، بنابراین ناتوانی آن مشخص می شود. این چیزی است که ما به آن دیابت بارداری می گوییم . قند خون شروع به افزایش می کند . به همین دلیل تست هایی را برای بررسی در زمان حاملگی مطرح کرده اند که برای خانم ها انجام شود تا ما متوجه شویم این خانم در معرض خطر دیابت بارداری است یا خیر. تستی است که در خانم های پر ریسک و پرخطر مانند خانم های چاق، خانم هایی که بالاتر از سی و پنج سال سن دارند . خانم هایی که سابقه ی دیابت در افراد نزدیک خانواده دارند ، خانم هایی که در حاملگی قبلی خود دیابت بارداری داشته اند ، خانم هایی که داروهایی استفاده می کنند که قند خون را بالا می برد مانند کورتن ، خانم هایی که سابقه ی جنین درشت داشته اند و سابقه ی مرگ جنین داخل رحم داشته اند اینها جزو گروه پر ریسک هستند . این خانم ها در همان اولین ویزیتی که می شوند تستی برای آنها انجام می شود که با استفاده از آن توانمندی لوزالمعده ی آنها مشخص شود . یعنی ببینیم که لوزالمعده پرتوان است و می تواند با فاکتورهای افزایش دهنده ی قند خون مقابله کند یا خیر. ولی برای خانم هایی که ریسک فاکتور نداشته باشند ، درهفته ی بیست و چهار تا بیست و هشت بارداری این آزمایش داده می شود . یعنی زمانی که فاکتورهایی که قند خون را بالا می برند به اوج رسیده اند و در آن زمان لوزالمعده هر ناتوانی داشته باشد مشخص می شود . این تست به ما نشان می دهد که لوزالمعده چقدر توانایی دارد و این خانم در معرض خطر است یا خیر. فقط همین مسئله را به ما نشان می دهد و تست تشخیصی نیست . اگر به ما نشان دهد که خانم در معرض خطر است ، یک تست تشخیصی دیگر برای خانم انجام می شود و براساس آن تشخیص داده می شود که خانم مبتلا به دیابت بارداری است یا خیر. دیابت بارداری برخلاف دیابتی که خانم از قبل دارد عوارض زیادی ایجاد نمی کند . عمدتاً هم با رژیم غذایی کم قند کنترل می شود. ولی هر دو هفته یک بار و در فواصل معین خانم باید قند خون خانم کنترل شود تا مطمئن شویم که با رژیم غذایی ، قند خون کنترل شده یا خیر. نیازی نیست که جنین زودتر از موعد به دنیا بیاید . و نیاز به تست های سلامت جنین نیست . تنها چیزی که این بچه ها را تهدید می کند این است که وزن بالا موقع تولد داشته باشند . در هرصورت پانکراس این مریض ها کاملاً نرمال نیست و در تداوم زندگی آنها یک زمانی این ناتوانی پانکراس خود را نشان خواهد داد . بنابراین این خانم در آینده ی زندگی خود در معرض دیابت است . به همین دلیل حاملگی یک زمان بسیار خوبی است که خانم ها غربالگری شده و از لحاظ دیابتی که ممکن است در ادامه ی زندگی خود در سن سی و پنج یا چهل سالگی به آن مبتلا شوند پایش شوند . بنابراین خانمی که در دوران بارداری دیابت دارند نباید رها شود و در دوره های بعد از حاملگی در فواصل خاص حتماً باید از نظر قند خون کنترل شود چون در معرض دیابت است .
سوال – به دلیل لکه بینی روزانه دو عدد شیافت پروژسترون استفاده می کنم اما بعد از اجابت مزاج به شدت دچار دل درد می شوم علت آن چیست . ضمناً عفونت ادراری هم دارم که پزشک گفته با مصرف زیاد مایعات مشکل حل می شود آیا باز هم نیاز به آنتی بیوتیک است یا خیر؟
پاسخ – گذاشتن شیافت پروژسترون در مواردی که خانم ها لکه بینی دارند فقط برای موارد خاص و استثنایی است. مشخص نیست که به چه دلیل برای این خانم تجویز شده است . اینکه گفته اند موقع اجابت مزاج احساس درد می کنند طبیعی است بخاطر فشاری است که بر روی مقعد و انتهای رود ه ی بزرگ وجود دارد . بنابراین مسئله ی خاصی نیست . اگر عفونت اداری ثابت شده با کشت ادرار دارند قطعاً باید درمان شوند و آنتی بیوتیک استفاده کنند و مایعات به تنهایی اصلاً کافی نیست .
سوال – بعد از زایمان دچار بی اختیاری ادرار شده ام اما عفونت ادراری ندارم آیا این بی اختیاری طبیعی است یا نیاز به درمان دارد ؟
پاسخ – ایشان در مورد نوع بی اختیاری ادرار خود نگفته اند چون ممکن است چندین نوع مختلف وجود داشته باشد . به دلیل فشاری که در طی حاملگی بر روی مثانه است خیلی از خانم ها دچار بی اختیاری ادرار می شوند . این اصلاً غیر طبیعی نیست . و خیلی اوقات بعد از حاملگی برطرف می شود . در حین زایمان ، اگر طبیعی باشد بیشتر اما ممکن است در مورد سزارین هم وجود داشته باشد ، عضله های نگهدارنده ی مثانه صدمه می خورند .بنابراین یک مقدار مسیر گردن مثانه تغییر کرده و با کوچکترین فشار بر روی مثانه ادرار بی اختیار دفع شود . گردن مثانه یک زاویه ی خاصی دارد که باعث می شود علی رغم اینکه ادرار در مثانه جمع شده خارج نشود . و تازمانی که فرد تمایل نداشته باشد این ادرار خارج نمی شود . اگر این زاویه به هم بخورد ، با افزایش فشار داخل شکم از طریق سرفه ، عطسه ، پرش یا موارد دیگراین فشار به مجرای ادرار منتقل شده و ادرار بی اختیار دفع می شود . توصیه ی من این است که تا دو یا سه ماه بعد از زایمان صبر کنند شاید مشکل بر طرف شود در غیر این صورت برای مشخص شدن نوع بی اختیاری با پزشک خود مشورت کنند . چون بی اختیاری ادرار چندین نوع است .
سوال – من در سه ماهه ی اول بارداری عفونت ادراری داشتم که شدید نبود . دکتر برای من کپسول سفالکسین تجویز کرد که خوردم . من در کتاب خوانده بودم که باعث عقب ماندگی ذهنی می شود . بنابراین خیلی نگران هستم . الان هم در ماه آخر بارداری هستم و شدیداً دچار خارش بدن و کهیر شده ام . برای من پماد و یک قرص ضد حساسیت تجویز کرده اند می خواستم نظر شما را بدانم .
پاسخ – ما وقتی که می گوییم عفونت ادراری وجود دارد چیزی به اسم کم و زیاد مطرح نیست . ما چون دوست داریم که دارو مصرف نکنیم خیلی از اوقات تصورمی کنیم که عفونت ادراری ما کم است بنابراین نیازی به درمان نیست . ما یا عفونت ادرار داریم یا نداریم . سفالکسین جزو یکی از داروهای بسیارخوبی است که برای عفونت ادراری استفاده می شود و مطلقاً خطری ندارد . شاید در مورد داروی دیگری ایشان مطالعه کرده اند چون سفالکسین جزو دارهای بسیار خوبی است که استفاده می شود و هیچ عارضه ی خاصی هم ندارد . بنابراین اصلاً نگران نباشند. در حاملگی به دلیل یک سری تغییرات هورمونی که اتفاق می افتد و یک مقدار سطح املاح صفراوی در جریان خون افزایش پیدا می کند ممکن است خانم ها خارش پیدا کنند . خیلی اوقات این خارش شدید و آزار دهنده است . داروی خوبی که در این موارد استفاده می شود آنتی هیستامین است . آنتی هیستامین نیز بی ضرر است و مطمئن باشند که هیچ ضرری ایجاد نمی کند .
سوال- من ده سال پیش پیوند کلیه انجام داده ام آیا می توانم باردار شوم ؟
پاسخ – در مواقعی که پیوند کلیه انجام شده دو مسئله مهم است . یکی اینکه کلیه ای که پیوند شده عمل آن در چه حدی است آیا واقعاً خوب کار می کند یا خیر؟ اگر واقعاً خوب کار می کند و نظر پزشک نفرولوژیست نیز همین است که خوب کار می کند و در حال پس زده شدن نیست مشکلی نیست و می توانند حامله شوند . در حاملگی باید کاملاً تحت نظر باشند . داروهایی که در پیوند کلیه به ایشان داده می شود باید همچنان مصرف کنند . البته کسانی که پیوند کلیه شده اند یک سری خطرات در حاملگی برای آنها وجود دارد که اگر بطور کامل تحت نظر باشند آن خطرات نیز کنترل می شود. بنابراین در صورتی که پزشک اجازه داده و کار کلیه خوب باشد ، می توانند حامله شوند.
سوال – من در ماه هفت بارداری هستم و باوجودیکه سابقه ی دیابت نداشته ام اما الان دچار این مشکل شده ام . اولاً چه رژیم غذایی باید داشته باشم و اینکه دیابت بارداری تأثیری در نوع زایمان دارد یا خیر؟
پاسخ – باید رژیم کم قند را رعایت کنند یعنی مواد قندی را بطور کامل کم کنند . از روزی که تشخیص دیابت برای ایشان داده شد و این رژیم را رعایت کردند دو هفته ی بعد باید قند خون ایشان مجدداً چک شود . این آزمایش بصورت قند خون ناشتا و دو ساعت بعد از خوردن غذا است . با استفاده از این آزمایش متوجه می شوند که با این رژیمی که این خانم رعایت کرده اند توانسته اند قند خون را کنترل کنند یا خیر. در صورتی که کنترل شود با همین رژیم غذایی ادامه داده می شود . اگر احیاناً کنترل نشود باید انسولین مصرف کنند . تنها مشکلی که دیابت دوران بارداری ایجاد می کند این است که جنین درشت می شود . اگر جنین خیلی درشت باشد ممکن است مشکلات خاص جنین درشت را در حین زایمان ایجاد کند . بنابراین طبق نظر پزشک اگر احساس کردند که جنین خیلی درشت است و بیشتر از چهار کیلو وپانصد گرم است به نفع ایشان است که سزارین شوند . در غیر اینصورت می توانند زایمان طبیعی داشته باشند .
سوال – کلاً در طول بارداری چند بار باید سونوگرافی انجام شود ؟
پاسخ – مجموعاً در طول حاملگی ، عارضه ی خاصی برای سونوگرافی ذکر نشده است . یعنی آنقدر انجام شده که با کمال اطمینان می توان از آن استفاده کرد . حتی در برخی از کشورها مانند اسکاندیناوی ، در هر بار معاینه ی دوران حاملگی همزمان سونوگرافی نیز انجام می شود . ما اینجا این کار را نمی کنیم و البته ضرورتی هم ندارد . ولی معمولاً در سه ماهه اول یک بار سونوگرافی برای مریض درخواست می کنیم . این کار را هم برای تعیین سن جنین و هم برای مشخص شدن یک سری ناهنجاری ها انجام می دهیم . در سنین بالاتر حاملگی از نظر حجم مایع آمنیوتیک جفت یک سونوگرافی برای مریض انجام می شود . دو یا سه سونوگرافی در تمام طول حاملگی برای خانم کافی است . بیشتر از آن برحسب شرایط خاصی است که خانم ممکن است پیدا کند . مثلاً درزمانی که پزشک فکر کند رشد جنین خیلی مناسب نیست . بنابراین هر دو یا سه هفته باید رشد جنین پایش شود که ببینیم خوب رشد می کند یا خیر . بنابراین خانم ها از نظر تعداد سونوگرافی نگران نباشند اما سونوگرافی زیاد از حد بی دلیل نیز هیچ کمکی نمی کند و فقط هزینه ای است که صرف می شود . برای حاملگی کاملاً نرمال ، دو یا سه بار سونوگرافی در کل دوران حاملگی کافی است . ولی برای حاملگی که از نرمال یک مقدار خارج شده براساس نظر پزشک ممکن است به طور مکرر لازم باشد که انجام شود . در سونوگرافی سه بعدی ممکن است به مدت طولانی جنین تحت تأثیر این امواج قرار بگیرد . هنوز کاملاً ثابت نشده که ایمن باشد بنابراین من توصیه نمی کنم که حتماً برای خانم ها سونوگرافی سه بعدی انجام شود . چون کمک فوق العاده زیادتری نسبت به دو بعدی در صورتی که خوب انجام شود نمی کند . یک سری از ناهنجاری های خیلی کوچک مانند شکاف کام را نشان می دهد . احیاناً اگر یک خانم متوجه شد که جنین او شکاف کام دارد چه کاری می تواند انجام دهد ؟ به غیراز اینکه تا انتهای حاملگی نگران باشد هیچ کمک دیگری نمی تواند بکند . سونوگرافی باید درست و خوب انجام شود و من سونوگرافی سه بعدی را توصیه نمی کنم .
سوال – درخصوص رادیولوژی توضیح بفرمایید.
پاسخ – رادیولوژی با یک کلیشه که از مریض عکس گرفته می شود معمولاً یک مقدار بسیار ناچیزی اشعه به جنین می رسد که مطلقاٌ هیچ خطری ندارد . بنابراین رادیوگرافی های معمول ، مثلاً یک عکس رادیوگرافی سینه ، استخوان و یا دندان اصلاً مشکلی ایجاد نمی کند . در مواردی مانند کلیه و یا روده ی بزرگ اگر پزشک صلاح بداند یعنی به چیز خاصی مشکوک شود که نیاز به رادیوگرافی داشته باشد، آنهم هیچ اشکالی ندارد . مهم این است که انجام رادیولوژی علت داشته باشد. اگر علت جدی داشته باشد اشکالی ندارد . خطر رادیولوژی اگر چیزی حدود پنج راد باشد می تواند برای جنین مشکل ساز باشد . با هر کلیشه که از مریض گرفته می شود یک دهم راد اشعه به مریض می رسد . بنابراین تعداد بسیار زیادی رادیوگرافی باید صورت گرفته باشد تا بگوییم برای جنین خیلی خطرناک است . در رادیوگرافی های معمول که برای مریض انجام می شود حتماً یک شیلد سربی بر روی شکم مریض گذاشته می شود . این خیلی اهمیت دارد که رعایت شود . این رادیوگرافی مربوط به دندان ، سینه یا هر قسمت دیگری باشد باید یک پوشش سربی بر روی شکم مریض گذاشته شود تا آن قسمت اشعه نگیرد و بعد با اطمینان خاطر کار خود را انجام دهند .
سوال – من در ماه چهارم بارداری هستم و دو قلو باردار می باشم . کم خونی دارم و صبح ها که از خواب بیدار می شوم سردرد دارم . چه دارویی باید استفاده کنم ؟
پاسخ – ایشان کم خوی شدید دارند و اگر اثبات شده باشد که تالاسمی مینور ندارند و تنها کم خونی فقر آهن دارند که البته این کار را پزشک انجام می دهد . باید در طی حاملگی آهن با دوز بالا استفاده کنند که می تواند خیلی زود این کم خونی را برطرف کند . اگر کم خونی ایشان بخاطر تالاسمی مینور است احتیاج نیست آهن با دوز بالا استفاده کنند. ولی آهن با همان دوز نرمال یعنی روزانه یک عدد قرص را باید استفاده کنند . بنابراین کم خونی ایشان معضلی نیست که نگران کننده باشد و خیلی سریع نیز می توان از روش های درمانی استفاده کرد . مگر اینکه کم خونی از انواع دیگر باشد که البته بعید است چون اگر بود خود ایشان اشراف داشتند و مطرح می کردند . احساس خستگی و سردرد احساسی است که خیلی از خانم ها در طی بارداری دارند . در صورتی که علت نرولوژیک و عصبی زمینه ای نباشد می توانند از یک مسکن ساده مانند استامینوفن استفاده کنند و نگران هم نباشند . خود کم خونی می تواند سردرد را تشدید کند .
سوال – درخصوص خانم هایی که قبل از بارداری مبتلا به دیابت هستند توضیح بفرمایید.
پاسخ - خیلی از خانم ها در سن باروری دیابت دارند و می خواهند باردار شوند . با وجود هورمون هایی که قند خون را در طی حاملگی بالا می بردو با توجه به اینکه قند خون این خانم از قبل بالا است در معرض افزایش قند خون دوران بارداری هم قرار دارد . بنابراین ممکن است که مشکلات زیادی برای ایشان بوجود بیاید. اگر خانمی دیابتی است و تعداد بچه های او کافی است توصیه ی ما این است که مطلقاً حامله نشوند . چون طی کردن یک حاملگی پرخطر کار ساده ای نیست . ولی اگر خانم بچه ندارد و مصر است که حامله شود و دیابت شناخته شده دارد و از دارو استفاده می کند . یکی از مسائلی که خیلی اهمیت دارد کنترل قند خون این خانم ها قبل از حاملگی است . یعنی قبل از حاملگی باید قند خون کاملاً کنترل شده باشد و بعد از آن جلوگیری را کنار گذاشته و اجازه دهند که حامله شوند. باید با پزشک خود مشورت کنند . خیلی اوقات ضد دیابتی های خوراکی که استفاده می شود ممکن است کنترل درستی از قند خون ایجاد نکند بنابراین ممکن است لازم باشد که قبل از حاملگی خانم از انسولین استفاده کند . چون انسولین کنترل قند خوب بهتری را برای او ایجاد می کند . وقتی قند خون کاملاً کنترل شد و ثابت باقی ماند آن موقع خانم باید جلوگیری را رها کند . بعلاوه این خانم ها چون در معرض یک سری از ناهنجاری های جنینی هستند باید حتماً از فولیک اسید استفاده کنند. فولیک اسید با دوز بالا یعنی پنج میلی گرم را حتماً باید شروع کنند . این کار را سه ماه قبل از اینکه جلوگیری را رها کنند باید انجام دهند . وقتی جلوگیری را رها کرد و حامله شد این خانم در معرض یک سری از خطرها است و در معرض یک حاملگی پرریسک قرار می گیرد که از همان ابتدا باید با دقت خیلی زیاد پالایش شود . این خانم ها با ناهنجاری های مادر زادی زیادی روبرو هستند . فولیک اسید پنج میل یک مقدار می تواند این مشکل را کم کند ولی از همه مهم تر کنترل خوب قند خون در زمانی است که لقاح صورت می گیرد. آن موقع اگر واقعاً قند خون خوب کنترل شود ثابت شده که می تواند ناهنجاری ها را به مقدار زیادی کم کند . زمانی که این خانم وارد حاملگی می شود بخاطر همان فاکتورهای افزایش دهنده ی قند خون ، کنترل قند خون او دچار اختلال می شود . مثلاً اگر با یک مقدار خاصی انسولین قبلاً کنترل می شده دیگر آن مقدار برای او کافی نیست و مدام باید چک شود . مسائلی که در حاملگی اتفاق می افتد کنترل قند خون را خیلی مشکل می کند . بنابراین لازم است روزی چند بار تا انتهای حاملگی قند خون او چک شود .
سوال – من در هفته ی ششم بارداری هستم با سونوگرافی که انجام دادم گفتند که قلب جنین مشخص نیست . به همین خاطر خیلی نگران هستم می خواستم که من را راهنمایی کنید.
پاسخ – یکی از مشکلاتی که وجود دارد انجام سونوگرافی زود است . یعنی وقتی که ما زود سونوگرافی کنیم طبیعتاً ضربان قلب جنین را نمی توانند در سونو ببینند و همین مشکلی که برای این خانم پیش آمده بوجود می آید . نه اینکه جنین قلب ندارد . قلب جنین از همان ابتدا تشکیل می شود، ولی دیدن ضربان آن در سونوگرافی تقریباً در هشت هفتگی امکان پذیر است . بنابراین نگران نباشند و دو هفته ی دیگر سونوگرافی کنند .
توصیه ی پایانی:
خیلی از خانم ها در طی حاملگی تغییرات هورمونی پیدا می کنند ، افسرده و تحریک پذیر می شوند . یک مقدار از آن بخاطر تغییر شرایط زندگی است چون با یک وضعیت جدید مواجه شده اند و یک مقدار نیز تحت تأثیر تغییراتی است که در هورمون ها اتفاق می افتد . اطرافیان و بخصوص همسر نقش مهمی در پیشتیبانی از خانم دارند . خیلی اوقات باید با این تغییرات کم کم برخورد کنند . توصیه ی ما این است که اگر این تغییرات فوق العاده شدید است حتماً با یک روان پزشک مشورت کنند و اگر لازم است از آرام بخش استفاده کنند . ولی در مواردی که خیلی شدید نیست اگر افراد خانواده کاملاً پشتیبان خانم باشند و شرایط روانی مناسبی برای او فراهم کنند ضمن اینکه از او ایراد نگیرند خانم می تواند حاملگی بهتری را طی کند . استرس در حاملگی ریسک زایمان زودرس را زیاد می کند . بنابراین خوب است که خانم ها محیطی پر از آرامش داشته باشن
امضای ماریا یگانی
۸-۴-۱۳۹۱, ۱۲:۰۹ صبح
وب سایت کاربر یافتن سپاس نقل قول

موضوع‌های مرتبط با این موضوع...
موضوع: نویسنده پاسخ: بازدید: آخرین ارسال
  یک بارداری چند سونوگرافی می‌خواهد؟ +سوالات رایج درباره سونوگرافی Galaxy 2 1,900 ۱۷-۴-۱۳۹۱ ۰۸:۵۲ عصر
آخرین ارسال: pari
  اشتباهات رایج درباره بارداری یاسی 0 1,097 ۹-۸-۱۳۹۰ ۰۳:۲۳ عصر
آخرین ارسال: یاسی

ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد