امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سگها سرطان ریه را بو می‌کشند
#1
Restart-1 
[عکس: 20130528084357_1369721314391.jpg]

نتایج تحقیقات دانشمندان آلمانی نشان می دهد که سگها توانایی بالایی در شناسایی سرطان ریه دارند و می توانند از طریق بو کشیدن به تشخیص زودهنگام این بیماری کمک کنند.

سگهای تعلیم دیده در آینده ای نزدیک می توانند برای تشخیص زودهنگام سرطان ریه به پزشکان کمک کنند.

محققان بیمارستان "شیلرهوهه" در آلمان دریافتند که سگهای تعلیم دیده قادرند به روش قابل اطمینانی این بیماری را کشف کنند.

سرطان ریه دومین شکل شایع سرطان در میان مردان و زنان در دنیا است به طوریکه سالانه تنها در قاره اروپا موجب مرگ بیش از 340 هزار نفر می شود.

این بیماری با علائم ویژه ای همراه نیست و به همین علت تشخیص زودهنگام آن تنها در موارد اتفاقی رخ می دهد و متدهای کنونی برای تشخیص این بیماری به اندازه کافی قابل اطمینان نیستند.

براساس گزارش مدیکال نیوز تودی، این روشهای تشخیص برپایه شناسایی "ترکیبات ارگانیک فرّار" (Voc) که با حضور سرطان ارتباط دارد انجام می شوند. با وجود این، استفاده از تجهیزات فناورانه ای که تاکنون برای شناسایی این ترکیبات به کار رفته اند در بخش بالینی بسیار دشوار است.

اکنون این محققان در آزمایشی بر روی 220 داوطلب متشکل از افراد سالم و بیماران مبتلا به سرطان ریه نشان دادند که سگهای تعلیم دیده می توانند به عنوان یک ابزار تشخیص معتبر مورد استفاده قرار گیرند.

این سگها توانستند با موفقیت بر روی حداکثر 100 بیمار، 71 مورد سرطان ریه را با موفقیت تشخیص دهند. همچنین این سگها توانستند "ترکیبات ارگانیک فرار" سرطان ریه را مستقل از حضور دود سیگار شناسایی کنند. این نتایج، حضور پایدار یک نشانگر خاص را برای سرطان ریه تائید کرد.
این دانشمندان در این خصوص توضیح دادند: "در تنفس بیماران مبتلا به تومور ریه مواد شیمیایی متفاوتی از نمونه های تنفس یک فرد سالم می توانند وجود داشته باشند که حس بویایی قوی سگها می تواند در شناسایی این مواد شیمیایی حتی در فاز اولیه بیماری به ما کمک کند.

این گامی بزرگ در تشخیص زودهنگام سرطان ریه است. با وجود این ما هنوز به شناسایی دقیق تر ترکیبات حاضر در تنفس بیماران نیاز داریم."
[عکس: 07460133686962957316.jpg]
پاسخ }