• 6 رأی - میانگین امتیازات: 3.17
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
سگ های خانگی
#21
[تصویر: 20130513132614_pups2.jpg]

جثه واندازه داشهوند : این نژاد دارای دواندازه می‌باشد. اندازه استاندارد واندازه مینیاتور. مینیاتوریک گروه جداگانه نیست اما درمقایسه باید عنوان کرد این نژاد حداکثربه وزن ۵/۵ کیلوگرم می‌رسد درحالی که اندازه استاندارد معمولا وزنی درحدود ۶ الی ۸ کیلو دارد.

سر : چنانچه ازبالا یا ازپهلو به سرنگاه شود به صورت یکنواخت به طرف بینی نازکترمی‌گردد. چشمها دارای اندازه متوسط بادامی‌شکل وسیاه هستند. منظره چشم مطبوع وپرنفوذ است. زوائد استخوانی بالای حدقه چشم به طرزمشهودی بیرون زده اند. قاعده گوشها نزدیک به قله سراست وخیلی به سمت جلونمی‌آید. طول آن متوسط وشکل آن گرد می‌باشد وحالت باریک یا چین دارپیدا نمی‌کند. جمجمه وپوزه کمی‌انحنا دارند. مشکی بهترین رنگ بینی است. لبها به خوبی فک پائین را می‌پوشانند. سوراخهای بینی کاملا بازهستند.

گردن : بلند وعضلانی است ودرناحیه پس سرکمی‌خمیدگی دارد.

بدن . درازوعضلانی است. درنمای نیمرخ کمرمختصرخمیدگی دارد. شکم دارای انحنای کمی‌به سمت بالا است .

دستها : به دلیل کارائی کافی درزیرزمین دستها می‌بایست قوی. بلند وعضلانی باشد. بازو نزدیک به دنده‌ها است وآرنج چسبیده به بدن قرارمی‌گیرد. قسمت ساعد کوتاه وعضلانی است. پنجه‌ها فشرده قوی ودارای انحنای مناسب ودارای بالشتکهای ضخیمی‌است. هردست دارای پنج انگشت است که چهارانگشت نزدیک به یکدیگرو جهت کارمورد استفاده قرارمی‌گیرند. ناخنها کوتاه هستند.

پاها : قوی وعضلانی هستند. لگن . ران . ساق وقلمهای پا دارای طول یکسانی می‌باشند. پاها به جوانب چرخش ندارند. وقتی ازپشت به قلمها نگاه می‌شود عمودی وموازی هستند. پنجه‌های پا کوچکترازپنجه‌های دست بوده وتنها دارای چهارانگشت خمیده وبالشتکهای ضخیم می‌باشند.

دم : درادامه ستون مهره‌ها قراردارد. فاقد فرخوردگی وتاشدگی است. حالت نگه داشتن دم چندان قابل توجه نیست.

خلق وخو:

داشهوند سگی با هوش. دوست داشتنی . بدون خجالت. جسوروبی باک است.

موها : داشهوند دارای سه نوع مواست:

۱- صاف (Smooth) 2- سیمی‌(Wire- haired) 3- بلند(Long- haired)


[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#22
داشهوند موصاف

[تصویر: 20130513132430_dachshund1.jpg]

موها : کوتاه. صاف وبراق هستند. این موها خیلی بلند ونه خیلی ضخیم می‌باشند.

دم : به تدریج نازک می‌شود. دم دارای موهای پرپشت نیست. ممکن است تعدادی موی بلند وسیخ شده درزیردم دیده شود.

رنگ موها : اگرچه رنگ پایه اهمیتی ندارد غالبا الگوهای خاص ورنگهای ویژه ای دیده می‌شوند. ازجمله رنگهای داشهوند قرمز(همراه یا بدون رگه‌های سیاه رنگ) وکرم می‌باشد. ممکن است رگه‌های کوچک سفید رنگی نیزبرروی سینه دیده شوند. بینی وناخنها سیاه هستند. ترکیب دورنگ عبارتند ازسیاه وشکلاتی . خاکستری(آبی) وحنایی همراه با لکه‌های برنزی رنگ دربالای چشمها. کناره فکها ولب پائین. لبه داخلی گوش. داخل وخارج دستها برروی پنجه اطراف مقعد و۲/۱ – ۳/۱ زیردم. البته الگوی خالخالی هم دراین نوع داشهوند وجود دارد. درنوع ساده آن یک رنگ روشن درزمینه یک رنگ تیره ترایجاد الگوی خالخالی می‌کند. درنوع مضاعف آن مقادیرمتنوعی ازرگه‌های سفید درالگوی خالخالی ساده به وجود می‌آید.

موها : به استثناء فک‌ها ابرو وگوش تمام بدن به وسیله یک نوع موی سخت. خشن. ضخیم وکلفت پوشیده شده است. درلابلای این موها موهای کوتاهتر ونرمتری نیزوجود دارد. موهای گوش کوتاهترازموهای بدن هستند وتقریبا صاف می‌باشند. ترکیب کلی موها دراین نوع به نحوی است که ازفاصله دوربسیار شبیه نوع موصاف می‌نماید.

رنگ موها : با آنکه متداول ترین رنگ‌ها دراین نوع شامل خاکستری تیره. سیاه وبرنزهمراه با رگه‌های متفاوت قرمزمی‌باشد. بقیه رنگها نیزمی‌توانند مطرح شوند. ممکن است لکه‌های سفید برروی سینه دیده شوند.

داشهوند موبلند

[تصویر: 20130513132500_OtnBe1.jpg]

مو دراین نوع داشهوند نرم وغالبا کمی‌موجداراست. درزیرگردن وجلوسینه. زیربدن وگوشها وپشت پاها ازطول بیشتری برخوردارمی‌باشد. مونباید حالت مجعد وفرفری داشته باشد.

دم : مسیرآن درادامه ستون مهره قرارمی‌گیرد. موهای دم ازطول بیشتری برخوردارند وحالتی شبیه به پرچم ایجاد می‌کنند.

رنگ موها : ترکیب رنگها دراین نوع شبیه به داشهوندهای موصاف می‌باشد.

این سگ دراصل برای شکارگورکن وخرگوش وموش درمزارع بکارمی‌رفت. وی دارای قدی کوتاه با پاهای کوچک وبدنی کشیده است. دارای ۳ نوع موبلند وموکوتاه وموضخیم است. وی استعداد فوق العاده ای درشکاردارد. قدرت آن درشکاردارد. قدرت آن درشکارگورکن که یک موجود نیرومند ۵/۲ کیلوگرمی‌است تاییدی براین ادعا است. حتی داشهوندهای ۶ کیلوگرمی‌قادربه شکارسموروخرگوشهای صحرایی هستند. نژاد داشهوند یک سگ بسیاردوشت داشتنی است وبعنوان سگ خانگی مناسب است هرچند که نگهداری آن کمی‌مشکل است.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#23
نژاد سگ کوکر اسپانیل – Cocker Spaniel

[تصویر: 20130512154034_americancockersp591.jpg]

توضیحات:از نژادهای بسیار زیبای اسپانیل و دارای گوشهای بلند آویزان است. سر گرد و پوشش ابریشمی‌نسبتاً بلندی دارد ، عضله صورتش پهن است و دارای پوزه گرد می‌باشد. لب بالا آویزان است و به طور کامل لب پایین را می‌پوشاند. بینی آنها در سگهای تیره سیاه است اما در رنگهای روشن به رنگ قهوه ای نیز یافت می‌شود. پاهای جلویی کوتاه و صاف هستند رنگ موی آنها متغایر است و رنگهای سیاه ، سفید ، قهوه ای ، حنایی و قرمز را شامل می‌شود. نژادهای مزرعه ای موهای کوتاه تری دارند که نگهداری ازآنها را آسان تر می‌نماید. آنها همچنین استعداد بیشتری در شکار دارند.
در میان سگهای شکاری آمریکایی کوکراسپانیل آمریکائی کوچکترین است این نژاد به نسبت همتای انگلیسی خود,سری کوچکتر و پوششی متراکمتر دارد.

خلق وخو:

این نژاد شجاع و کاری می‌باشد و سگ مناسبی برای زندگی در خانه است. شاداب ، شیرین و حساس است و دوستی جدا نشدنی برای کودکان. محافظ خوبی برای قلمرو صاحبش می‌باشد. کوکرها همه را دوست دارند و مایل به خوشحال کردن صاحبشان هستند. به غریبه‌ها تمایل ندارند و برخی به پارس کردن علاقه دارند. به هر حال به آسانی با حیوانات دیگر خو می‌گیرند و از نژادهای بسیار معروف می‌باشند. وزن ، ارتفاع:

وزن در نرها: (۷-۱۴) ک.گ ، در ماده‌ها: (۷-۱۴) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۳۸) س.م ، در ماده‌ها: (۳۶-۳۸) س.م مشکلات سلامتی:

از مشکلات بزرگ می‌توان به آب مروارید ، گلوکوم و مشکل کشکک پا اشاره کرد. برخی از مشکلات جزئی عبارتند از: مشکلات کپل ، آنتروپی (تحلیل انرژی) ، بیماری کبد.

شرایط نگهداری:

کوکرها برای محیط آپارتمان مناسبند به شرطی که به آنها اجازه فعالیت بدنی روزانه کافی داده شود ، به هر حال یک حیاط کوچک مکان مناسبی برای آنها خواهد بود.

فعالیت بدنی:

کوکر آمریکایی دارای استقامت بدنی زیادی است و به فعالیت روزانه نیاز دارد. موی بلند آن محیط مناسبی برای آلوده شدن به کک‌ها می‌باشد.
طول عمر:حدود ۱۲-۱۵ سال

تاریخچه:نژاد کوکر اسپانیایی معروف گاهی به اسم آمریکن کوکر اسپانیل خطاب می‌شود که اصولاً از نژاد English Cocker Spaniel در انگلستان نشعت گرفته و بعدها به آمریکا راه یافته است ، مدل اسپانیایی آن از آمریکایی آن کوچک تر است. این روزها کوکرها بعنوان دوست با وفا و همچنین سگ نمایشی مورد استقبال مردم قرار گرفته اند و همچنین از آنها می‌توان برای شکار کردن ، آوردن شکار و بعنوان دیدبان استفاده کرد.آراستن:

چشم‌ها باید مرتبا تمیز شود ، اگر به موی بلند سگتان علاقه مندید باید روزانه آن را شانه کنید و هر چند وقت آن را بشویید. ناخنها باید کوتاه شوند و در هنگام شانه زدن باید مراقب بود تا به موهای ابریشمی‌آن آسیبی نرسد.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#24
نژاد سگ پومرانین – Pomeranian

[تصویر: 20130513133305_Pomeranian10.jpg]

تعدادی ازنژادهای سگها را تحت عنوان گروه اشپیتز (spitz group) می‌شناسند و نژاد پامرانین نیز از این گروه است . این نژاد از سگهای سورتمه نواحی ایسلند و لاپلند مشتق شده است . البته نام این نژاد از منطقه پامرانیا گرفته شده است و احتمالا علت آن اصلاح نژاد و کاهش اندازه این سگها در این منطقه است . در هر صورت سگهایی از این گروه که جثه بزرگتری داشته اند به عنوان سگ گله عمل می‌کرده اند . در واقع این نژاد هنگامی‌که برای اولین بار یعنی در اواسط قرن ۱۹ در انگلستان مورد توجه قرارگرفت انواعی از آنها وزنی در حدود ۱۵ کیلوگرم داشته و از لحاظ رنگ ، وضعیت موها و اندازه شبیه به German wolf spitz بوده اند .

تا سال ۱۸۷۰ میلادی پامرانین به خوبی شناخته شده نبود . درسال ۱۸۸۸ ملکه ویکتوریا به این نژاد علاقمند شد و آن را با خود از ایتالیا به انگلستان برد و به دلیل همین علاقمندی اقدام به تکثیر این نژاد نمود . با ورود این نژاد به امریکا اقدامات اصلاح نژاد باعث به وجود آمدن سگهایی گردید که معمولا وزنی کمتر از ۳ کیلوگرم دارند .

انواع بسیارکوچک این نژاد با خصلت مطیع بودن و روحیه سر زندگی به همراه جثه خاص آنها را به عنوان یکی ازمهمترین حیوانات خانگی و دست آموز مطرح ساخته است .

[تصویر: 20130513133842_Pomeranian12.jpg]

مشخصات استاندارد نژاد پامرانین

سر :

در مقایسه با بدن دارای نسبت خوبی است . مثلثی شکل و حالت صورت شبیه به روباه است .

چشمها :

براق به رنگ مشکی بوده و اندازه متوسطی دارد . چشم بادامی‌شکل است . گوشها کوچک هستند و راست و افراشته نگاه داشته می‌شوند . جمجمه گنبدی نیست .
بدن :

گردن کوتاه است و قاعده آن بخوبی با شانه‌ها اتصال می‌یابد . خط پشت صاف است . بدن گرد است . سینه عمیق بوده ولی چندان عریض نمی‌باشد . دم برروی پشت برمی‌گردد و بالا نگه داشته می‌شود .

اندام‌های حرکتی :

شانه‌ها عمودی نیست اما تعدیل آن به سمت عقب درحدی است که گردن بالا قرارمی‌گیرد .

پوشش خارجی :

موها حالت مضاعف دارند . پوشش زیرین کوتاه ، نرم و ضخیم است و موهای سطحی بلند و زبر می‌باشند . دم نیزتوسط موهای زیادی پوشیده می‌شود . موها در ناحیه دستها پر مانند بوده و پاها مزین به موهای بلند یا موهای پر مانندی است که از لگن تا زانو را می‌پوشاند .
رنگ :

انواع رنگها شامل قرمز ، نارنجی ، کرم و مشکی ، مشکی کمرنگ ، قهوه ای و خاکستری گزارش شده است .
رفتار:

رفتار آمرانه ای دارد . باهوش و زیرک می‌باشد .

اندازه :

وزن سگهایی که برای نمایش در نظرگرفته شده است ۵/۱ الی ۵/۳ کیلوگرم می‌باشد و مناسب ترین آن ۲ الی ۵/۲ کیلوگرم می‌باشد . اما بسته به سن می‌تواند وزنی بیش از این کسب کند .

پامِرانیان سگی است کوچک ، پشمالو با گوشهای کوچک و نوک تیز و صورتی شبیه به روباه ، انواع کوچک این نژاد با خصلت مطیع بودن و روحیه سر زندگی به همراه جثه خاص ، آنها را بعنوان یکی از مهمترین حیوانات خانگی و دست آموز مطرح ساخته است . سر در مقایسه با بدن دارای نسبت خوبی است . چشم‌ها براق ، به رنگ مشکی و دارای اندازه متوسطی است . گردن کوتاه است و قاعده آن به خوبی با شانه‌ها اتصال می‌یابد . موها حالت مضاعف دارند . پوشش زیرین کوتاه ، نرم و ضخیم است و موهای سطح بلند و زبر می‌باشد . دم نیز توسط موهای زیادی پوشیده شده است . در انواع رنگها شامل قرمز ، نارنجی ، کرم و مشکی ، قهوه ای و خاکستری گزارش شده است .

خلق وخو

رفتار آمرانه ای داشته ، با هوش و زیرک است . پامِرانیان سگی سرزنده ، باهوش ، مشتاق برای آموختن ، بسیار باوفا و شجاع است و غالباً با سایر سگها و حیوانات به خوبی کنار می‌آید . اما بعضی از آنها فکر میکنند که جثه بزرگتری نسبت به آنچه هستند ، دارند و اقدام در حمله به سگهایی بزرگتر می‌نمایند . صدای بلندی دارند و دیدبان بسیار خوبی است . اگر می‌خواهید در هنگام صدای درب و زنگ تلفن پارس نکند باید از سنین کم مورد آموزش‌هایی جدی قرار گیرد . برای کودکان پیشنهاد نمی‌شود .

وزن و ارتفاع
وزن در نرها :
۱-۳ کیلوگرم

وزن در ماده‌ها :
۱-۳ کیلوگرم

ارتفاع در نرها :
۱۸-۳۰ سانتیمتر

ارتفاع در ماده‌ها :
۱۸-۳۰ سانتیمتر

مشکلات سلامتی

برخی از انواع پامِرانیان دارای مشکل کشکک پا هستند . بیماریهای قلبی ، مشکلات پوستی و عفونت چشم نیز شایع می‌باشد . بهتر است در تغذیه آن از غذاهای خشک بهره گرفت تا از بروز مشکلات لثه جلوگیری شود و دندانها در حالت سالم و خوب باقی بماند . ماده‌های کوچک اکثراً برای زایمان به سزارین نیاز دارند .

شرایط نگهداری

برای زندگی آپارتمانی مناسب می‌باشد . اصولاً در داخل خانه فعال است و نیازی به حیاط ندارد بهتر است در فواصل گرما به خنک کردنش اقدام کنید تا دچار گرما زدگی نشود .

فعالیت بدنی

از پیاده روی لذت می‌برد و خودش به تنهایی می‌تواند موجبات تفریح و بازی خود را فراهم کند . ترجیحاً بهتر است یک حیاط کوچک در هنگام بازی در اختیارش قرار دهید .

طول عمر
در حدود ۱۵سال .

آراستن

موی بلند مضاعف این نژاد نیاز به آراستن و شانه زدن روزانه دارد . بهتر است شانه زدن را از قسمت سر شروع کرده ، موها را به چند تکه تقسیم و بصورت برعکس شانه کنید . استحمام در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود . پامِرانیان یک یا دوبار در سال ریزش مو دارد. گوشها و چشم‌ها را بصورت روزمره تمیز کنید و بصورت منظم به دامپزشک مراجعه کنید. ریزش مو در این نژاد زیاد می‌باشد .

تاریخچه

نژاد پامِرانیان از سگهای سورتمه نواحی ایسلند و لامپلند مشتق شده است . البته نام این نژاد از منطقه پامِرانیا گرفته شده است و احتمالاً اصلاح نژاد و کاهش اندازه این نژاد در این منطقه است . این نژاد برای اولین بار در اواسط قرن ۱۹ میلادی در انگلستان مورد توجه قرار گرفت .[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#25
نژاد سگ یورکشایر تریر – Yorkshire Terrier

[تصویر: 20130513134520_YorkshireTerrier131.jpg]

یورک شایر از جمله سگهای بسیار زیبای عروسکی است که از لحاظ قیمتی نیز در سطح بالایی قرار دارد و بی شک آرزوی هر علاقه مندی برای نگهداری سگ‌های عروسکی داشتن این نژاد است .
یورک شایرتریریک سگ دست آموزشیک است که اززمان ملکه ویکتوریا ویا حتی قبل ازآن شناخته شده بود. برای اولین باردرسال ۱۸۶۱ درانگلستان تحت عنوان Borken- haired- Scotch Terrier به معرض نمایش قرارگرفت.

اما درسال ۱۸۷۰ نام یورک شایرتریربرآن اطلاق گردید. اعتقاد براین است که این نژاد دراثرآمیختگی نژادهای اسکاتلندی وانگلیسی درقرن نوزدهم بوجود آمده است. دراولین نمایشگاهی که ازاین نژاد درسال ۱۸۷۲ درامریکا ترتیب یافت این نژاد ازلحاظ وزن به سه گروه زیر۵/۲ کیلوگرم . ۵/۲ کیلوگرم و بالاتراز۵/۲ کیلوگرم تقسیم گردید.

انواع مدرن وجدید این نژاد دارای ویژگی‌های ثابت وخاصی هستند. رنگ آن کاملا مشخص بوده شامل رنگهای متالیک خاکستری تیره ازپشت سرتا قاعده دم ورنگ طلائی برروی سر. پاها. سینه وکفل می‌باشد.

توله‌هایی که ازبالغین خالص به دنیا می‌آیند کاملا سیاه همراه با لکه‌های برنزهستند. با آنکه این نژاد سگی نازپرورده ومورد توجه می‌باشد اما موجودی است شجاع که درواقع خلق وخوی تریربودن را حفظ کرده است. موهای بلند این نژاد به مراقبت‌های ویژه ای احتیاج دارد.
مشخصات استاندارد یورک شایرتریر

سگی است دست آموزبا موهای بلند به رنگ خاکستری وبرنزکه ازدوسوی بدن آویخته هستند. بدن خوش فرم .توپرودارای نسبت‌های مناسبی است. بالا نگه داشتن سرورفتارهای خاص منظره ای ازغرور واتکا به نفس را دراین سگ به وجود آورده است.

سر: کوچک است وپهن به نظرمی‌رسد. جمجمه چندان گرد وبرجسته نیست.

پوزه: طول زیادی ندارد. بینی سیاه رنگ است. چشمها دارای اندازه متوسط. تیره رنگ وتیزبین بوده وحالت بیرون زده آن شدید نیست.

گوشها: کوچک V شکل که حالت افراشته داشته وازهم فاصله زیادی ندارند.

بدن : توپراست ونسبتهای مناسبی دارد. پشت کوتاه است وخط پشت مسطح می‌باشد. به طوری که ارتفاع شانه ولگن یکسان است.

اندام‌های حرکتی: دستها عمودی هستند وچرخش ندارند. چنانچه ازعقب به پاها نگاه شود عمودی هستند. اما زانوها درمنظره جانبی دارای انحاء متوسطی می‌باشند. پنجه‌ها گرد هستند وناخنها رنگ سیاهی دارند.

پوشش خارجی: کیفیت . ماهیت ومقدارموها دارای اهمیت زیادی است. موها درخشنده زیبا وازلحاظ ماهیت ابریشمی‌هستند. موهای سطح بدن دارای طول متوسطی است وحالت آویخته دارند. موهای ناحیه سرآنچنان بلند است که درآرایش آنها را دربالای سرحیوان جمع کرده وگره می‌زنند. موهای ناحیه پوزه بسیاربلند است. موهای نوک گوش وپاها را نیزآرایش می‌کنند تا حیوان شیک تروزیباتر به نظررسد.

دم : کوتاه ویا اندازه متوسطی دارد وکمی‌بالاترازسطح پشت نگه داشته می‌شود.
ادامه ....
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#26
ادامه مشخصات استاندارد یورک شایرتریر

[تصویر: 20130513134840_yorkshire-terrier-01271.jpg]

رنگها :توله‌ها با رنگ سیاه وبرنز متولد می‌شوند. رنگ موهای سطح بدن درافراد بالغ وفراوانی رنگ برنزدرسرو پاها ازاهمیت زیادی به شرح زیربرخورداراست:
رنگ خاکستری آن بیشترشبیه به رنگ خاکستری فولاد است وبه رنگ خاکستری نقره شباهت ندارد ونبایستی با رنگهای حنائی یا سیاه آمیخته باشد.
برونز: تمام موهای برونز دارای رنگ تیره تری درریشه هستند ونوک موها ازرنگ روشن تری برخورداراست .

رنگ بدن : رنگ خاکستری سرتاسربدن را ازپشت گردن تا قاعده دم می‌پوشاند موهای انتهای دم دارای رنگ تیره تری می‌باشند.

موهای سر: دارای رنگ برونز مایل به طلائی است. رنگ برونز نبایستی به ناحیه پشت گردن برسد.

سینه وپاها : دارای رنگ برنزبراق هستند که به بالاترازآرنج تا زانونمی‌رسد.

وزن : نبایستی بیش از۵/۳ کیلوگرم باشد.

توضیحات

موی بسیار بلند ، زیبا و ابریشمی‌دارد که از دو سوی بدن آویزان است. توله‌هایی که از بالغین خالص یه دنیا می‌آیند کاملاً سیاه همراه با لکه‌های برنز هستند. با آنکه سگی ناز پرورده می‌باشد اما موجودی است شجاع که درواقع خلق و خوی تریرها را حفظ کرده است. بدن تو پر ، خوش فرم و دارای نسبت‌های مناسبی است . سر کوچک و پهن و بینی سیاه دارد. چشم‌ها دارای اندازه متوسط ، تیره رنگ و نافذ بوده و حالت بیرون زده آن شدید نیست گوشها vشکل و حالت افراشته دارد.

خلق وخو
بر خلاف جثه کوچکش سگ شجاعی است. پر انرژی ، باهوش و سرزنده. نسبت به صاحبش باوفا است اما به غریبه‌ها اعتماد نمی‌کند. نسبت به سایر سگها و حیوانات حات تهاجمی‌دارد و بطور کلی خلق و خوی تریرها را حفظ کرده است. این نژاد به مراقبت و توجه زیادی نیاز دارد. یورکشایر تریر سگ شیرینی استو به پارس کردن علاقه زیادی دارد که البته می‌توان به راحتی او را از این کار منع کرد.

و زن ، ارتفاع

وزن در نرها: (۲-۳) ک.گ ، وزن در ماده‌ها: (۲-۳) ک.گ

ارتفاع در نرها: (۱۵-۱۷) س.م ، ارتفاع در ماده‌ها: (۱۵-۱۷) س.م

مشکلات سلامتی

برخی از آنها در سنین پایین دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. مشکل در هضم غذا ، فرم غیر طبیعی استخوان جمجمه که در آن اندازه جمجمه از ۲۰ س.م کمتر می‌شود. معمولاً ماده‌ها زایمان مشکلی دارند در تغذیه آنها از غذای خشک استفاده کنید تا دندانهایشان سالم و تمیز باقی بماند. باید بطور منظم برای چک کردن به دندان پزشک مراجعه کرد تا از عفونت و ریختن دندانها جلوگیری شود.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد. در خانه فعال و پر جنب و چوش است ونیازی به حیاط ندارد. نسبت به هوای سرد حساس می‌باشد و مکانهای گرم را ترجیح می‌دهد.

فعالیت بدنی

این نژاد به فعالیت بدنی زیادی نیاز ندارد اگرچه برخی تمرینها و بازیهای منظم آنرا خوشحال و سرحال نگاه می‌دارد.

طول عمر

در حدود ۱۰-۱۵سال.

آراستن

شانه و برس کشیدن روزانه و منظم ضروری می‌باشد. موهای بالای سر را معمولاً با یک ربان می‌بندند. دندانها باید بطور منظم تمیز شوند. ریزش مو در این نژاد کم و بسیار کم می‌باشد.

تاریخچه

این نژاد سگی دست آموز و شیک است که از زمان ملکه ویکتوریا و یا حتی قبل از آن شناخته شده است. برای اولین بار در سال ۱۸۶۱ در انگلستان و تحت عنوان Broken Haird Scotch Terrier به معرض نمایش در امد . در سال ۱۸۷۰ نام یورکشایر بر آن اطلاق گردید. اعتقاد بر این است که این نژاد در اثر آمیختگی نژادهای اسکاتلندی و انگلیسی در قرن ۱۹ به وجود آمده است. اولین بار در سال ۱۸۷۲ در آمریکا به معرض نمایش گذاشته شد.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#27
نژاد سگ مالتیز – Maltese

[تصویر: 20130513135540_502125141.jpg]

یک سگ عروسکی بازیگوش وپرجنب وجوش وفوق العاده با نمک ودوست داشتنی است . این نژاد بدلیل اینکه دارای پوشش بدنی پرپشت با موهای بلند است به مراقبت ورسیدگی بیشتری نیازدارد وهمواره باید موهای حیوان را شانه زده وبدنش را تیمارکنید هرچند که درفصل بهارو پائیز حیوان موریزی ندارد. سگهای نر۲۱ تا ۲۵ سانتیمتر وماده‌ها ۲۰تا ۲۳ سانتیمتر ارتفاع دارند. پوزه آنها سیاه بوده وسوراخهای بینی گشاد است. رنگ مالتزسفید خالص است. ازویژگیهای جالب توجه حیوان طول عمرزیاد وموهای بلندش می‌باشد که طول آنها بیش از۲۰ سانتیمتراست.

توضیحات
مالتیز سگ کوچک و سر سختی است که دارای موهای سفید و بلند اشرافی می‌باشد که طول آن از دو سوی بدنش تا سطح زمین می‌رسد. موها نباید حالت مجعد داشته باشند و بلندی آن حدود ۲۲ س.م می‌باشد. پوشش آن همیشه به رنگ سفید است که البته رنگ عاجی نیز قابل قبول می‌باشد. دم در پشت بدن آویزان است. چشمهای تیره ، گرد و بزرگ و بینی سیاه دارد. طول بدن بیش از ارتفاعش می‌باشد.

خلق وخو

مالتیز سر زنده ، بازیگوش ، آرام ، دوست داشتنی و قابل اعتماد است. بسیار باهوش می‌باشد و اگر بداند جایزه ای در انتظارش است خیلی خوب آموزشها را فرا می‌گیرد. یک حیوان خانگی کلاسیک است. با سایر حیوانات خانگی کنار می‌آید. برای کودکان پیشنهاد نمی‌شود. استفاده از غذای خشک در تغذیه باعث سالم ماندن و افزایش طول عمر دندانهایش می‌شود.

وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۳-۴) ک.گ ، وزن در ماده‌ها: (۳-۴) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۲۱-۲۵) س.م ، در ماده‌ها: (۲۳) س.

مشکلات سلامتی
گاهی اوقات دچار آفتاب سوختگی می‌شود. مشکلات پوستی ، بیماریهای چشمی‌و مشکلات دندان قابل ذکر می‌باشد. برخی دارای مشکل در گوارش و هضم غذا هستند. نسبت به گرما حساسیت دارد ، همچنین خیلی سریع سرما می‌خورد. نباید در آب و هوای مرطوب نگهداری شود و بهتر است به او آموزش داد تا در داخل توالت و را روی روزنامه دستشویی کند تا در آب و هوای نا مناسب بیرون نرود.

[تصویر: 20130513135610_maltese11.jpg]

شرایط نگهداری
مالتیز برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد. در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد.

فعالیت بدنی
مالتیز از پیاده روی و بازی کردن در پارک حتی در سنین بالا لذت می‌برد. مقدار کمی‌ورزش و فعالیت بدنی کافی می‌باشد.

طول عمر
حدود ۱۵ سال یا بیشتر. می‌تواند تا ۱۸ سال نیز زندگی کند اما نباید در آب و هوای مرطوب نگهداری شود.

آراستن
برس کشیدن و شانه زدن روزانه مناسب می‌باشد. موها بسیار نرم هستند و باید به آرامی‌تمیز شوند. گوشه چشمها و همچنین ریش را بعد از هر وعده غذایی باید تمیز نمود. استفاده از شامپو خشک و استحمام بطور منظم پیشنهاد می‌شود. باید بعد از شست و شو از خشک شدن کامل موها اطمینان حاصل نمود. داخل گوشها را باید مرتباً چک و تمیز نمود. معمولاً موهای بالای سر را توسط یک ربان می‌بندند تا جلوی چشمها قرار نگیرد. ریزش مو در این نژاد کم می‌باشد و برای افرادی که نسبت به موی حیوانات آلرژی دارند مناسب می‌باشد.

تاریخچه
موطن اصلی مالتیز یونان می‌باشد. بعدها آنرا در ایتالیا با نژادهای مینیاتور اسپانیل و پودل آمیخته کردند تا نژاد مالتیز امروزی به وجود آمد. این نژاد خیلی زود محبوب خانمها در انگلستان وسایر نقاط جهان واقع شد.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#28
نژاد سگ جاپنیز چین- Japanese Chin
[تصویر: 20130513135859_winner021.jpg]

توضیحات
جاپَنیز چین را همچنین جاپُنیز اِسپانیِل می‌نامند. یک اسپانیل کوچک و زیبا دارای صورت کوچک و پهن و موهای پر مانند و نرم می‌باشد. پیشانی گرد و بینی پهن می‌باشد. جاپَنیز چین سیاه و سفید دارای بینی سیاه است اما در سایر رنگها بینی باید هماهنگ با رنگ بدن باشد. چشمها بادامی‌شکل و تیره و گوشها به شکل V برعکس و پوشیده از مو می‌باشد. طول و ارتفاع بدن تقریباً یکسان است. پاهای جلویی صاف دارد و به رنگهای سفید با لکه‌های سیاه ، زرد ، نارنجی و قهوه ای یافت می‌شود. هر چه جثه سگ کوچک باشد ترجیح دارد.

خلق وخو
جاپَنیز چین سگی جذاب سر زنده خوشحال و بازیگوش است. نسبت به صاحبش بسیار پر محبت است و همه را دوست دارد بیشتر برای خانواده‌های بدون کودک توصیه می‌شود. با سایر حیوانات خانگی و سگها رابطه خوبی دارد. جاپَنیز چین علاقه دارد تا در مرکز توجه باشد. زیاد پارس نمی‌کند. دیدبان خوبی است و بسیار حساس و تمیز می‌باشد.

وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۴) ک.گ ، در ماده‌ها: (۴) ک.گ

ارتفاع در نرها: (۱۸-۲۸) س.م ، در ماده‌ها: (۱۸-۲۸) س.م

مشکلات سلامتی
همانند سایر سگهای صورت پهن جاپَنیز چین نیز خس خس و خر وپف می‌کند. مشکلات چشمی‌نیز قابل ذکر می‌باشد. جاپَنیز چین‌ها نسبت به گرما بسیار حساس اند. برخی از انها دچار حالت خفقان می‌شوند که اکثراً دامپزشک‌ها تزریقات منظم را به منظور درمان تجویز می‌کنند.

شرایط نگهداری

برای نگهداری در آپارنمان مناسب می‌باشد. در داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد. نسبت به گرما حساس است.

فعالیت بدنی
گرچه این نژاد به فعالیت بدنی زیادی نیاز ندارد اما از پیاده روی‌های منظم و بازی در حیاط لذت می‌برد.

طول عمر معمولاً زیر ۱۰سال.

آراستن
برس کشیدن و شانه زدن روزانه به مدت چند دقیقه کافی می‌باشد. گوشه چشمها باید بطور منظم تمیز گردد و داخل گوشها را مرتباً چک کرد تا از عدم چرک در آن اطمینان حاصل نمود. شامپو خشک هرزگاهی و شستن در مواقع ضروری پیشنهاد می‌شود. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.

تاریخچه
موطن این نژاد کشور کره می‌باشد که از آنجا به ژاپن و در سال ۱۷۰۰ به اروپا معرفی گردید. این نژاد محبوب دولتمردان ژاپن قرار گرفت و غالباً بعنوان هدیه سلطنتی به سایر کشورها اهدا می‌شد. اوج معروفیت این نژاد سال ۱۸۵۳ بود زمانی که یک جفت از آنان بعنوان هدیه از طرف ژاپن به ملکه ویکتوریا تقدیم شد. اسم او در سال ۱۹۷۷ توسط مؤسسه AKC از جاپَنیز اسپانیل به جاپَنیز چین تغییر یافت.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#29
نژاد سگ شار پِی – Shar Pei

[تصویر: 20130513140343_shar-pei-puppies.jpg]

توضیحات:شارپِی سگی بزرگ جثه ، سنگین وزن به همراه پوست چروک و سری بزرگ می‌باشد. این نژاد دارای سه نوع پوشش متفاوت است: ۱- پوشش اسب مانند ، ۲- پوشش فرچه مانند ، ۳- پوشش زبر و زمخت. همانند نژاد چوچو زبان شارپِی به رنگهای سیاه و آبی می‌باشد. رنگ پوشش خارجی متنوع است و تقریباً هر رنگی را شامل می‌شود. همچنین وجود لکه‌های تیره و پوشش دو رنگ نیز طبیعی می‌باشد. تعداد چروک بر روی پوست توله‌ها بیشتر است که با گذشت زمان و بزرگ شدن آنها این چروک‌ها نیز کم می‌شود.

خلق وخو:

شارپِی نسبت به صاحبش بسیار وفادار است . بسیار باهوش می‌باشد اما همیشه مثل یک برده همه فرمانها را دنبال نمی‌کند. بازیگوش ، فعال ، سلطه جو و شجاع است. اگر از تولگی با کودکان بزرگ شود در بزرگسالی با آنهامشکلی نخواهد داشت. شارپِی به صاحبی سلطه گر نیاز دارد. اگر به چشم او شما بی عرضه و ضعیف جلوه کنید هرگز از شما اطاعت نخواهد کرد.
وزن ، ارتفاع:

وزن در نرها: (۱۸-۲۵) ک.گ ، وزن در ماده‌ها: (۱۸-۲۵) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۴۶-۵۱) س.م ، ارتفاع در ماده‌ها: (۴۶-۵۱) س.م
مشکلات سلامتی:

بیماریهای کلیوی ، مشکلات پوستی بدلیل داشتن چروک بر روی آنها قابل ذکر می‌باشد. برا ی جلوگیری از بیماریهای پوستی بهتر است که هنگام خرید از یک فروشنده معتبر خرید نمائید.

شرایط نگهداری:

برای نگهداری در آپارتمان مناسب است بشرظ آنکه در روز فعالیت بدنی کافی داشته باشد. داخل خانه پر جنب و جوش است و نیازی به حیاط ندارد. نسبت به گرما بسیار حساس است و همیشه باید سایه و آب در اختیارش باشد.

فعالیت بدنی:به فعالیت بدنی متوسط نیاز دارد. اما در مکانهای عمومی‌باید ا زقلاده استفاده کنید تا از حمله آن به سگهای دیگر جلوگیری شود. در هوای گرم اجازه ورزش و فعالیت بدنی زیاد به او ندهید.
طول عمر:بالای ۱۰ سال

آراستن:

شارپِی را باید بطور منظم برس کشید. در طول سال ریزش موی بسیار کمی‌دارد. استحمام یک بار در هفته توصیه می‌شود. بعضی افراد نسبت به مویی که نوع سوم دارد آلرژی دارند.

تاریخچه:در مورد منشأ این نژاد توافق نظر وجود ندارد. به نظرمی‌رسد که شارپِی همخانواده چوچو می‌باشد و دلیل این نظریه شباهت رنگ زبانها در این دو نژاد است. برای سال‌های متوالی شارپِِی بعنوان سگ مزرعه در نواحی مرزی چین نگهداری می‌شده است. از این نژاد برای شکار ، نگهبانی و محافظت استفاده می‌شود.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#30
نژاد سگ باکسر – Boxer

[تصویر: 20130513140945_Boxer1.jpg]

باکسریک نژاد قدیمی‌است حتی درتاریخ جنگهای رم قدیم ازوی نام برده شده است. سگهای نردارای ارتفاع ۵۵ تا ۶۳ سانتیمتربوده وماده‌ها بین ۵۲ تا ۵۸ سانتیمترهستند. ازمشخصات ظاهری این نژاد می‌توان به عضلات ورزیده وموهای کوتاه وبراق بودن چشم وچین خوردگی‌های جلوی صورت اشاره کرد. باکسرازاطفال وبانوان سرسختانه حمایت ودفاع می‌کند بسیارعاقل است وهیچ موقع درمقابل صاحبش خشونت نشان نمی‌دهد با این حال درمقابل بیگانگان خشن وسرسخت است. این نژاد درنزاع با سگهای دیگربسیارشجاع ونترس است واصولا به سگهای ضعیف ترحمله ورنمی‌شود. باکسربیشترین اهمیت را درطی یکصد سال گذشته درآلمان کسب نموده است. وی درابتدا بعلت قیافه اش مورد تمسخرواقع می‌شد ولی ازسال ۱۹۲۵ طرفداران این نژاد زیاد شده ومورد توجه فراوان قرارگرفت. نام حیوان درواقع ازنحوه جنگیدن آن گرفته شده که دراین مواقع مانند بوکسورها ازپنجه‌های جلویی خود استفاده می‌کند.
توضیحات
بهترین نوع باکسِر سگی است با اندازه متوسط ، اندامهای قوی ، موهای کوتاه و عضلات پرورش یافته که از زیر پوست جلب توجه می‌کنند. گامهای او محکم ، ارتجاعی و آزادانه است. این سگ اصولاً به منظور حفاظت و نگهبانی و بدلیل شکل بدنی و رفتار خاص بعنوان یک حیوان خانگی نگهداری می‌شود. زیبایی سر بستگی به میزان هماهنگی بین پوزه و جمجمه دارد. پوزه مسطح آن باید در حدود یک سوم طول سر از ناحیه نوک بینی تا پس سر و دو سوم پهنای جمجمه باشد. سر نباید دارای چین‌های عمیق باشد. موها کوتاه ، براق ، نرم و چسیبده به بدن است.

خلق وخو

باکسِر سگی شجاع ، باهوش ، خوشحال ، بازیگوش و پر انرژی است. هوشی سرشار و اشتیاق زیادی به آموختن دارد ، البته گاهی اوقات لجباز می‌شود. بسیار مهربان و باوفا نسبت به اعضای خانواده. باکسِر بدلیل رفتار مهربانش با کودکان شهرت دارد. اگر به خوبی اجتماعی شود رابطه خوبی با سایر سگها و حیوانات خانگی خواهد داشت. باکسِرهای ماده معمولاً حالت سلطه گری و تهاجمی‌نسبت به سایر ماده‌ها دارند. نام این نژاد از نحوه جنگیدن آن گرفته شده است. در زمان جنگیدن این سگ درست شبیه به ورزش بوکس و مشت زنی در انسان از پنجه‌های جلویی خود بهره می‌گیرد. باکسِر به همراهی صاحبش نیاز دارد و باید در سنین پایین به او آموخت تا بر روی افراد نپرد. چراکه این کار مورد علاقه او می‌باشد. شجاعت و هوشیاریش او را به یک محافط و سگ پلیس عالی تبدیل کرده است. همچنین دیدبان خوبی است و از ورود مزاحمین همانند بولداگ جلوگیری می‌کند.
وزن ، ارتفاع
وزن در نرها: (۲۷-۳۲) ک.گ ، در ماده‌ها: (۲۴-۲۹) ک.گ
ارتفاع در نرها: (۵۶-۶۳) س.م ، در ماده‌ها: (۵۳-۶۱) س.م

مشکلات سلامتی
برخی از بیماریها مانند سرطان ، مشکلات لگن و صرع قابل ذکر می‌باشد. برخی از سن ۸ سالگی به بعد دچار تومار می‌شوند که این بیماری در مقایسه با سایر نژادها بیشتر می‌باشد. آلرژی ، مشکلات قلبی و مشکل گرفتگی بینی و خر خر کردن نیز در این نژاد مشاهده می‌شود. برخی از باکسِرهای سفید ممکن است ناشنوا باشند.
شرایط نگهداری برای نگهداری در آپارتمان مناسب می‌باشد به شرطی که در طول روز به او اجازه ورزش و فعالیت بدنی کافی داده شود. درداخل خانه فعال است و یک حیاط متوسط می‌تواند مکان مناسبی برای نگهداریش باشد. این نژاد خیلی زود احساس سرما می‌کند و همچنین در هوای گرم برای خنک کردن خود مشکل دارد.
فعالیت بدنی
این نژاد فعال و پر جنب وجوش به بازی کردن ، کار و پیاده روی‌های روزانه علاقه دارد. باکسِر همچنین از آوردن اشیاء پرتاب شده و سایر بازیها لذت می‌برد.
طول عمر حدود ۱۱-۱۴ سال

آراستن
موهای کوتاه و صاف باکسِر برای آراستن آسان می‌باشد. برس کشیدن و استحمام در مواقع ضروری خصوصاً برای پاک کردن چربیهای پوست پیشنهاد می‌شود. ریزش مو در این نژاد متوسط می‌باشد.
تاریخچه
این نژاد در قرن۱۶ میلادی از سگهای اروپایی نشعت گرفته است. باکسِرها عملاً یکی از اعضای خانواده تیپ بولداگ می‌باشند. همچنین مدارکی وجود دارد که باکسِر از نتایج سگهای جنگنده قدیمی‌است که در تبت زندگی می‌کردند. در واقع این سگ آلمانی اضافه بر خون بولداگ خصوصیات تریر را نیز دارا می‌باشد.
[تصویر: 07460133686962957316.jpg]
  پاسخ