امتیاز موضوع:
  • 27 رای - 2.93 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شب خسب Albizzia julibrissin Durazz
#1
نام فارسی: شب خسب

نام علمی: Albizzia julibrissin Durazz
خانواده: Mimosaceae

● درختی متوسط، بدون خار، به عنوان درخت ابریشم شناخته شده است. این درخت پهن برگ و به صورت گسترده است . پهن برگ و خزان کننده.

● برگ: برگ­ها متناوب، دو بار شانه­ای، محوری برگ به طول 10 تا 25 میی متر، برگچه­ها 10 تا 30 جفتی به طول 12 تا 18 و به عرض 3 تا 7 میلی­متر، داسی – مستطیلی، مورب با دو سطح کرکدار، نوک تیز.

● گل آذین: کپه های دمگل آذین دار انبوه ، کپه ها منفرد یا دوتائی تا سه تائی ، دسته ای یا خوشه ی انتهائی.

● گل: صورتی.

● میوه: نیام پهن به طول 5/7 تا 5/12 سانتی متر، در حالت جوان کرکدار، قهوه ای کمرنگ یا مایل به زرد.

● پوست: خاکستری قهوه­ای تیره و صاف.

● سرشت نوری: نورپسند.

● رویشگاه: اقالیم معتدل و مرطوب را می­پسندد. خاک های خوب زهکشی شده تا اندگی آهکی را می­پسندد. نیاز به رطوبت است. مقاومت آن به شوری خوب و به خشکی متوسط است.

● زمان گلدهی:بهار و اواخر تابستان.

● پراکنش جغرافیایی در ایران: گرگان، مازندران، گیلان، کاشته شده در تهران.

● پراکنش جغرافیایی در جهان: شمال آناتولی، تالش، شمال ایران، قفقاز، سینا، ژاپن، قبرس، یوگسلاوی، بلغارستان.

منبع:
caspiangol.com


از اینا یه درخت تو حیاط دانشکده بود چهارشنبه یه عکس ازش گرفتم برم به استادمون نشون بدم اسمشو بپرسم حالا اسمشو فهمیدم


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
درختی که شب می خوابد

گل‌های شیشه‌شور مانند این درخت، با آن رنگ سفید و صورتی ابریشمی و براق پرچم‌هایش، سبب نام گرفتن این گیاه به درخت «گل ابریشم» یا «ابریشم‌دار» شده است.

   
در اکثر زبان‌ها اسم این گیاه به ظاهر ابریشمی، به گل‌هایش مربوط می‌شود؛مثلاً در زبان انگلیسی به آن می‌گویند:
«silky tree».

اما از آن‌جا که ایرانی‌های ریزبین از اول، مصداق عینی «تو مو می‌بینی و من

پیچش مو» بودند، دریافتند که نزدیک غروب، با تاریک شدن هوا، برگ‌های شانه‌ای گیاه به طرف رگبرگ خم می‌شوند، روی هم می‌افتند و شکل بسته و خوابیده‌ای به خود می‌گیرند. به همین دلیل اسمش را گذاشتند. «شب خُسب». در زبان ژاپنی هم ،معنی اسم این درخت همین است.

دانشمندان سال‌های سال دنبال جواب این سؤال بودند که چرا گل ابریشم با تاریک شدن هوا و همچنین در هوای بارانی و خیلی مرطوب، برگ‌هایش را جمع می‌کند و به اصطلاح، می‌خوابد؟

بالاخره آنها فهمیدند خداوند یک جور «ساعت بیولوژیک» برای این گیاه آفریده است که به طور اتوماتیک می‌تواند زمان را اندازه‌گیری کند و تشخیص بدهد که چند ساعت از شبانه‌روز برگ‌های گیاه باید باز یا بسته باشد. البته این ساعت، به هیچ‌وجه یک جسم خارجی عقربه‌دار نیست! بلکه بیشتر یک نرم‌افزار یا برنامه زمان‌سنج زیستی است. انسان‌ها، جانوران و بعضی از گیاهان دیگر هم به طور خدادادی در طول چرخه شبانه‌روز، هر یک به نوعی از ساعت‌های زیستی خود استفاده می‌کنند؛ مثلاً انسان به طور طبیعی با تاریک شدن هوا نیاز به خوابیدن را در خود احساس می‌کند.

در مورد شب‌خسب هم تقریباً همین طور است، ولی نه دقیقاً! چون در آزمایش‌های مختلف، درخت را چندین روز در تاریکی مطلق و روشنایی مطلق نگه داشتند و باز هم شاهد باز و بسته شدن برگ‌های آن بودند. گرچه در این شرایط نظم باز و بسته شدن برگ‌ها به هم خورد و این اتفاق در فواصل طولانی‌تری افتاد. به همین خاطر بود که دانشمندان فهمیدند عواملی مثل نور، املاح معدنی مثل کلر و پتاسیم، و میزان رطوبت هوا حکم باتری‌های این ساعت زیستی را دارند که در تنظیم و دقت هر چه بیشتر آن نقش مهمی بازی می‌کنند.

به طور کلی با قطع تابش نور، روزنه‌های گیاه بسته می‌شوند و املاح معدنی و به دنبال آن، آب به سمت برگچه‌های زیرین حرکت می‌کنند، برگچه زیرین متورم و آب‌دار وبرگچه بالایی خمیده و خالی از آب می‌شود؛ همان حالت ریلکس و افتاده موقع خوابیدن!

همشهری آنلاین

منبع: gh00ghnoos.mihanblog.com

خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }