تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 1 رای - 5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شعرخوانی سنتی مراسم عروسی و پاتختی
Package_favorite 
سلام بچه ها...هر چی گشتم پیدا نکردم...!!!! چی رو...؟؟؟؟ الآن بهتون میگم... Hanghead
راستش ما توی مراسم عروسی و پاتختی، به روشهای قدیم با تنبک و کف زدن، شعر میخونیم و اینو از قدیمیامون یاد گرفتیم و سعی میکنیم خودمون جوونا به روزش کنیم... دیدم جای چنین موضوعی توی سایت خالیه. مطمئنم خیلی ها مثل ما هستن و شاید این شعرا به دردشون بخوره...
توی بعضی از وبسایتها دیدم ولی میخوام توی سایت خودمون هم باشه و شعرایی رو بنویسیم که از قدیم میدونستیم...از دوستان میخوام که اگه اونها هم شعری می دونند، کمک کنند...
البته من شنیدم توی اصفهان بیشتر رواج داره و من هم شعرا رو به زبون خودمونی نوشتم...ممنون Flowerysmile
یه سری شعرای طولانی هم هست که بزرگترا خوب میدونند و وقتی میخونند خیلی جالب هستند. سعی میکنم اونارو هم براتون بذارم...(باید برم تحقیق میدانی...هههههههه laf)...شعرایی که میذارم رو فقط تو همون لحظه و موقعیت نمیخونند و روز پاتختی و حتی روز عقد کنون هم میخونن ولی من جدا کردم که مشخصتر باشه و بدونیم تو هر مراسم چی بخونیم...من که خیلی دوست دارم و با بر و بچه های فامیل، کلی ذوق میکنیم و سرحال میشیم...Choir
هرچی رو که یادم اومد مینویسم و بعد هم به مرور بقیه رو...خوب...!!! شروع میکنیم...1 (49) Wavesmile
سلام به همگی
بالاخره بعد از 9 ماه دوری برگشتم. از همه کسایی که تاپیک گذاشتند و پیام دادند عذرخواهی میکنم که نتونستم جوابشون رو بدم...83
پاسخ }
Kate 
ما رسم داریم عروس رو از آرایشگاه ببریم خونه پدریش و بعد هم به سالن...
موقعی که عروس رو از خونه پدرش میبرند سالن :

آدمای داماد میگن :
* میخوایم بریم کوه، شکار آهو / چادر عروس کو
* سیب و هلو و گلابی / چادر عروسو بیارید
* عروس گریه نداره / این رسم روزگاره
* پدر عروس بوسش کن / یه کم نصیحتش کن / هزاری (تراور) تقدیمش کن
* این پشت بوم، اون پشت بوم / عروس اومد تو مشتمون
* آی نعنا نعنا نعنا / مادر عروس شد تنها
* مادر عروس، بشین و بسوز / سال دیگه، سیسمونی بدوز. . . . . . . آدمای عروس جواب میدن: سیسمونی ها آمادست / منتظر نوزادست
* الماس الماس، (نام عروس) خودش خواست / (نام داماد) رو میخواست / ما پارتی بازی کردیم / (نام داماد) رو راضی کردیم. . . . . . . برعکس این شعرو آدمای عروس هم میخونند.

آدمای عروس میگن:
* خارسو و خواهرشوهرا / گل و گلداری کنید/ گل میدیم به دستتون / ازش نگهداری کنید . . . . . . . که آدمای داماد در جواب میگن: ما همگی باغبونیم / قدر گلو خوب میدونیم
* صل علی ستاره / همچین عروسی کی داره
* خارسو بشین رو ساعت / عروسو ببر زیارت
* خارسو بشین رو سینی / خیر عروستو ببینی
سلام به همگی
بالاخره بعد از 9 ماه دوری برگشتم. از همه کسایی که تاپیک گذاشتند و پیام دادند عذرخواهی میکنم که نتونستم جوابشون رو بدم...83
پاسخ }
یه اتاق خالی کنیم وفرش وگل کاری کنین گل میاد خونه شما و گل نگهداری کنین ....... / چای تو چای دون قند تو قندون زن داداش خوش اومدی حجلهتو بالا به بندم از کدوم شهر اومدی ....... / راه بوشهر دور دور اب بوشهر شور شور ما میریم عروس بساریم چشم دشمن بشه کور ../ اومدیم اومدیم انشاله نگین دیر اومدیم راه دور و خرج سنگین یا بزرگون اومدیم / البته اینها با لهجه شیرین شیرازی قشنگه .بین اینه هم میگن /یار مبارک بادا انشاله مبارک بادا
پاسخ }
Kate 
Cancan
شعرایی که در تعریف عروس و داماد (و البته آدماشون) میخونند :

* اسفند و نمک پای سماور / یک عروس داریم تکه جواهر / یه داماد داریم شیر دلاور
* سیب داریم،هلو داریم، عروس خنده رو داریم / یار مبارک بادا، ایشاا... مبارک بادا
_ سیب داریم،انار داریم، عروس باوقار داریم / یار مبارک بادا، ایشاا... مبارک بادا
_ سیب داریم،گیلاس داریم، عروس باکلاس داریم / یار مبارک بادا، ایشاا... مبارک بادا
* سنگو زدیم به چوب لباس / آدما (عروس یا داماد) چه با کلاس
* سنگو زدیم به آهن / آدما (عروس یا داماد) چه ماهن
* ک ک کمربند / آدما (عروس یا داماد) هنرمند
* بازم به ریش داماد / به قوم و خویش داماد
سلام به همگی
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
Kate 
ما مراسم پاتختی رو خونه پدری داماد میگیریم. برای ظهر هم فامیلای عروس اونجا دعوتند. بعد از دو سه ساعتی استراحت بعد غذا، خانمهای فامیل عروس میان که فامیلهای داماد رو برای مراسم پاتختی دعوت کنند ( چون پذیرایی عصر پاتختی به عهده خانواده عروسه).
شعری که موقع دعوت کردن می خونند، اینه:
آی آدم دامادا، آی شاخه نباتا / ما آدم عروسیم، ما سبز و ملوسیم / امشب، شب جمعه (هر شبی که باشه)، تشریف بیارید منزل بنده، همه با شوق و خنده / از شام خبری نیست، فقط شربت و شیرینی است. . . . . . . فامیل داماد در جواب میگن: آی آدم عروسا، آی سبز و ملوسا / تشکر تشکر

* * * * * * * * * *

توی مراسم پاتختی، دو نفر مجری مرد داریم (از خانواده عروس و داماد) که اول کادوهای فامیل عروس رو میخونند.
وقتی که همگی جمع شدیم محل موردنظر برای شروع مراسم، تا موقعی که پذیرایی تموم بشه و حوصلمون هم سر نره، یه سری شعر میخونیم:
فامیل داماد می خونند: همه کاراشون پارتیه / لیواناشون لاکیه. . . . . . . و فامیل عروس جواب میدن: آشتیه آشتیه / لیوانا بهداشتیه
* آفتاب لب بومه / زود باشید که شومه
* ما همگی سلندریم، وسط خونه هلندریم / مجری بیا، میخوایم بریم
* یه گل، گز و شیرینی / آدما (عروس یا داماد) بشینید
* گلاب، گلاب باغاست / پاتختی (نام داماد) آقاست. . . . . . . برای عروس هم میگیم: گلاب، گلاب کاشونه / پاتختیه (نام عروس) جونه
* آی نعنا نعنا نعنا / مادر (عروس یا داماد) شد تنها. . . . . . . حالا اگه مادر عروس و داماد،دختر و پسر دیگه ای توی خونه داشته باشند، در جواب میگیم: آی پونه پونه پونه / یکی (هر تعدادی) دیگه هست تو خونه. . . . یا . . . . لک لک تو هوا زنگوله به پاشه / (نام عروس یا داماد) که برفت، (نام خواهر یا برادر ازدواج نکرده) به جاشه
سلام به همگی
پاسخ }
Kate 
Flowerysmile ...
شعرایی که موقع باز کردن کادوها می خونند:

برای هدیه بزرگترها مثل پدربزرگ و مادربزرگ: گران است، گران است / هدیه بزرگتران است
هدیه پدر و مادر عروس و داماد: تو این وضع گرونی / پدر شرمندتونیم . . . . یا . . . . پدر (عروس یا داماد) گل کاشتی / سنگ تموم گذاشتی
هدیه برادرها: داداشی آی داداشی، الهی زنده باشی / هر جا بابا بشینه، تاج سرش تو باشی . . . . یا . . . . آقا داداشه / وظیفشه
هدیه خواهرها (برای شوخی، چون دخترا بیشتر میرن خونه مامانها، البته برای کمک): یه هفته بود میخوردی، چندتا بچه هم آوردی، چندتا قابلمه که بردی / این چی بود که آوردی، آبرو مارو بردی . . . . یا خلاصه ترش . . . . دیشب که خوب میخوردی / این کادو بود آوردی / آبرو مارو بردی
هدیه خاله ها: بازم (باز هم) به خاله / به برگ لاله . . . . یا اگه تعداد خاله ها زیاد باشه . . . . هر چه زمین لاله داره / (عروس یا داماد) ما خاله داره
هدیه عمه ها: بازم به عمه / به برگ پنبه . . . . و . . . . هر چه زمین پنبه داره / (عروس یا داماد) ما عمه داره
هدیه دایی ها: بازم به دایی / به برگ چایی / بپا نچایی . . . . و . . . . هر چه زمین چایی داره / (عروس یا داماد) ما دایی داره
هدیه عموها: بازم به عمو / به برگ لیمو . . . . و . . . . هر چه زمین لیمو داره / (عروس یا داماد) ما عمو داره
هدیه همسایه ها: بازم به همسایه هاشون / عروسی بچه هاشون / گل می بریم براشون . . . . یا . . . . بازم به همسایه هاشون / فردا میریم خونه هاشون / شکلات میدیم بچه هاشون
هدیه دوستان: بازم به دوستش / ببوس رویش
سلام به همگی
پاسخ }
اینم یه شعر شیرازی(1782)
کي به حجله کي به حجله شازده دوماد با زنش
کي بگرده دوره حجله خواهر کوچيگ ترش
جينگ جينگ ساز بیارو از بالي شيراز بيار
سوريا گوييد مبارک بادا ايشالا مبارک بادا
آقوي سبا جووووونه صبا از ما به چند از ما به يک
یک ماه تيز کنم ريز کنم پيش بيبيم ببرم او نخوره من چه کار کنم
اسب آورديم تو حياط عروس خانم شد سوار
خير بيبيني ننه ي عروس اي گل از خونت در آد
در خونه ي عروس خانم آب رکني رد ميشه
چوب ب ياريد پل ببنديد عروس خانم رد بشه
راه شيراز دوره و آب بوشهر شوره شور
ما ميريم عروس بياريم چشمه دشمن بشه کور
عروس قشنگه بعله مرواري رنگه بعله
دست به زلفاش نزنيد مرواري رنگه بعله
من منم و من منم و کاکوي دوماد منم
دست بديد دستبند ببندم کاکوي دوماد منم
اوي آبشن آبشن آبشن
خونه ي دوماد شد روشن
ننه جوني ننه جوني عاقبت کرديم جدا
زِير قرآن تو ردم کن تا برم دست خدا
ما که بوديم چار تا خواهر زير گل پنهون بوديم
خواهر اصلي که بردن همه سر گردون شديم
مادر داماد الهي نگيره دستت بالا
پيرهن دوماد رو دوختي زدي دکمه طلا
کاسه چيني توي طاقچه بنگ بلبل مي زنه
شازده دوماد توي حجله بوسه بر گل ميزنه
شازده دوماد شازده دوماد اينقده آبي نپوش
رخت آبيتو در آر و رخت دامادي بپوش
عروسي شيرازيها تماشا داره تماشا داره
دختراي بانمکش هيچ جا نداره هيچ جا نداره
عروس يک پره طاووس جشنه عروسي مبارکش باد
دوماد يه شاخ شمشاد جشنه عروسي مبارکش باد
اي طرف تخت طلا و اون طرف تخت طلا
شازده دوماد روش نشسته ميکنه شکر خدا
اي طرف تخت عقيق و اون طرف تخت عقيق
شازده دوماد روش نشسته با صد و پنجاه رفيق
اين بر کوه اون بر کوه کشت و کار کاهو وه
چشماي خانم عروس جفت چشماي آهو وه ژ
شازده دوماد شازده دومان مگه تو نيستي خبر
عروش خانم مياد خونت لاله دست گير تا سحر
اومديم به باغتون آب داديم انارتون
سر فرازي همتون کاکام شده دامادتون
اين برنج دانه دانه قل قل آبش بياد
اي عروس ترمه پوش چرا اشک از چشمات مياد
شب شد و دوماد نيومد شمع و لاله کم بسوز
از فروغ روی عروس، شب شده مانند روز
شب يک و منزل هزار و چشم داماد انتظار
خير ببينی ننه عروس ، اين گل از خونت درار
يی حمومی سيت بسازم حمومای حاجی رضا
گلش از مکه بيارم آبش از امام رضا
آی حنابند آی حنابند اين حنا عالی ببند
داغ فرزندنت نبينی شط مرواری ببند
اومديم عقدت کنيم و نومديم سيلت کنيم
جون زلف آقا جونيت بوگو چن مهرت کنيم
اومديم عقدت کنيم و نومديم سيلت کنيم
آتيش بنداز تو سماور تا چايي ميل بکنيم
يل مخمل فرنگی من خودم می دوزمش
هر که بشه زن کاکم مثل گل می بوسمش
هر چی دارم سی تو دارم تو عزيز خونمی
غم مخور گل عزيزم، تو گل راجونمی
اومديم و اومديم و می گويين خوش اومدين
گل به دس دسمال به جيب و شاد و خرم اومديم
گل و خی چادر به سرکن گل هوای رفتنه
قوم و خويشونش خبر کن وخت رخصت دادنه
يي عروسی ما آورديم ده دوازه سالشه
سوريا گويين مبارک هرچی می خواين جازشه
یادمان باشد : وقتی کسی را به خودمان وابسته کردیم !
در برابرش مسؤولیم …
در برابر اشک‌هایش ؛
شکستن غرورش ،
لحظه‌های شکستنش در تنهایی و لحظه‌های بی‌قراریش ….
و اگر یادمان برود !

در جایی دیگر سرنوشت یادمان خواهد آورد،Just_Cuz_15
پاسخ }
Kate 
. . . Flowerysmile
تشکرهایی که از آوردن و خواندن هدیه ها میشه:( جوابهارو با علامت مشخص کردم)

* دست شما بی بلا / الهی برید کربلا / حرمو زیارت کنید / یاد جماعت کنید
* دست شما بی پینه / الهی برید مدینه . . . . . . .
* دست شما حوریه / الهی برید سوریه . . . . . . .
* دست شما به سکه / الهی برید به مکه . . . . . . .
* دست شما درد نکنه، چرا زحمت کشیدید / تشکر تشکر . . . . یا برای شوخی . . . . دستتون درد نکنه، چرا زحمت کشیدید / چرا بیشتر ندادید، کنار دریا ندادید / هیییییییَّه، آآآآب یخ . . . . >>> . . . . جمهوری اسلامیه / همینش هم زیاده . . . . >>> . . . . اینا همش وظیفست / این کارا (یا این چیزا) بوده و هست
* ای بی سی / تنکیو مرسی
* کافی کولا پپسی / مچکریم مرسی
* کافی کولا زمزم / مچکرم عزیزم
* از بس کادو آوردن / جاده رو بند آوردن

اگه اکثر کادوها طلا یا ظروف چینی (که البته قدیما بیشتر ظروف چینی میاوردن) باشه، میخونیم:

از بس طلا (چینی) آوردن / جاده رو بند آوردن . . . . یا . . . . داماد شغلتو عوض کن / طلا فروشی (چینی فروشی) باز کن
سلام به همگی
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
. . . . . . . FlowerysmileWavesmile

ما (فامیل داماد) رسم داریم، روز عروسی که میریم عروسمون رو بدرقه کنیم برای آرایشگاه، از خونه پدریش، یه وسیله ای چیزی برمیداریم. یا وقتی که عروس رو از آرایشگاه میبرن خونه پدری و فامیل داماد میرن که عروسشون رو ببرن سالن...
خلاصه اون وسیله رو صبح روز پاتختی، دخترا کادو میگیرن و بین هدیه ها قرار میدن و یه شعر جالب که باعث شادی و خنده همگی بشه، روی اون مینویسن و همینطور روی اون مینویسن از طرف دوستان عروس خانم، هدیه به ایشون... از اون طرف هم آقا پسرای فامیل داماد (گاهی اوقات هم از فامیل عروس) یه هدیه جالب و خنده دار میخرن یا خودشون درست میکنن و کادو میگیرن و بین هدیه ها گذاشته میشه... یعنی ما اینجوریم دیگه gag

حالا وقتی مجری این کادوها رو باز میکنه و همگی هم خوششون میاد، ما یه سری شعر میخونیم:

آی دزده دزده دزده / رحمت به میرزا دزده / روزا میره می بینه / شبا میره میدزده . . . . . . . این شعر مخصوص کادویی هستش که از خونه پدری عروس برداشتیم

* طِ طِ طالبی / چه هدیه جالبی

* این هدیه شیرینه / از طرف اوشینه
* این هدیه مسخره / مال کدوم اصغره
* از طرفههههه/ بی طرفه
وقتی که حضار این کادوها براشون جالب بود و خندیدن، میگیم: شاعر قرن اندی / چرا به کادو میخندی
سلام به همگی
پاسخ }
Kate 
Wavesmile
بازم شعرایی برای عروس و داماد و طایفشون:

* ما (نام خانوادگی پدر عروس یا داماد) مظهر قدرت جهانیم / اینیم و آنیم، چنینیم و چنانیم / از شیر نترسیم، که خود شیر ژیانیم

* از آسیایی ها آسیایی ها، ایرانیاشون / از ایرانی ها ایرانی ها، اصفهانیاشون (نام استانمون رو میگیم)/ از اصفهانیا اصفهانیا، (نام شهر یا محلمون رو میگیم) + شون / از (نام محله + شون) (نام محله + شون)، (نام خانوادگی پدر عروس یا داماد) + شون / آدم میمیره براشون

* الماس الماس، (نام داماد) خودش خواست، (نام عروس) رو میخواست / ما پارتی بازی کردیم، (نام عروس) رو راضی کردیم / بزن براش، (نام داماد) فداش . . . . . . . که برعکسشو فامیل داماد هم میخونن

* چه خوب شد خوشمون شد / داماد مال خودمون بود / عروس مال خودمون شد . . . . . . . و همچنین برعکسش برای فامیل عروس

فامیل داماد (به شوخی): ما با (نام خانوادگی عروس) + ها کاری نداشتیم / از اونجا رد شدیم، گل کاری داشتیم / به عیسی و به موسی / دیگه نمیریم به اونجا

* ریال ریالش میکنه، خرج عیالش میکنه / با هم میرن پل دختر، به نیت دو دختر / بهاره و بهارک، پیوندتان مبارک

اینم یکی دیگه: ریال ریالش میکنه، خرج عیالش میکنه / با هم میرن ماه عسل، به نیت سه تا پسر / حسن حسین سیامک / پیوندتان مبارک

باز دوباره: ریال ریالش میکنه، خرج عیالش میکنه / با هم میرن ماه عسل، به نیت هفت تا پسر / یدالله و اسدالله، نصرالله نعمت الله، فتح الله رحمت الله، آخریشم روح الله / خوشبخت بشن ایشاالله . . . . >>> . . . . بچه که جون و نفسه / یکی کمه، دوتا غمه، سه تا بسه

* آدما داماد (یا عروس) چه کردند / چشمارو خیره کردند
* مادر عروس عرق کن / دست تو جیب بغل کن / هزاری ها (تراورها) رو رد کن
* مه اومد و مه اومد / عاشقونه از در اومد / سکه و گل بریزید / ماه شب چهارده اومد

اینم یه شعر برای پسرای فامیلمون که دیگه موقعشه براشون آستین بالا بزنیم ...هههههههه :

شمع شمع شمع، چشممون روشن / (نام یکی از پسرا) میگه منم میخوام مثل داماد شم
سلام به همگی
پاسخ }