خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
Ads Ads

close
Ads

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امتیازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

شعرخوانی سنتی مراسم عروسی و پاتختی

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
مدال ها

اعتبار: 340

ارسال: #1
Package_favorite شعرخوانی سنتی مراسم عروسی و پاتختی
سلام بچه ها...هر چی گشتم پیدا نکردم...!!!! چی رو...؟؟؟؟ الآن بهتون میگم... Hanghead
راستش ما توی مراسم عروسی و پاتختی، به روشهای قدیم با تنبک و کف زدن، شعر میخونیم و اینو از قدیمیامون یاد گرفتیم و سعی میکنیم خودمون جوونا به روزش کنیم... دیدم جای چنین موضوعی توی سایت خالیه. مطمئنم خیلی ها مثل ما هستن و شاید این شعرا به دردشون بخوره...
توی بعضی از وبسایتها دیدم ولی میخوام توی سایت خودمون هم باشه و شعرایی رو بنویسیم که از قدیم میدونستیم...از دوستان میخوام که اگه اونها هم شعری می دونند، کمک کنند...
البته من شنیدم توی اصفهان بیشتر رواج داره و من هم شعرا رو به زبون خودمونی نوشتم...ممنون Flowerysmile
یه سری شعرای طولانی هم هست که بزرگترا خوب میدونند و وقتی میخونند خیلی جالب هستند. سعی میکنم اونارو هم براتون بذارم...(باید برم تحقیق میدانی...هههههههه laf)...شعرایی که میذارم رو فقط تو همون لحظه و موقعیت نمیخونند و روز پاتختی و حتی روز عقد کنون هم میخونن ولی من جدا کردم که مشخصتر باشه و بدونیم تو هر مراسم چی بخونیم...من که خیلی دوست دارم و با بر و بچه های فامیل، کلی ذوق میکنیم و سرحال میشیم...Choir
هرچی رو که یادم اومد مینویسم و بعد هم به مرور بقیه رو...خوب...!!! شروع میکنیم...1 (49) Wavesmile
امضای carpet
سلام به همگی
بالاخره بعد از 9 ماه دوری برگشتم. از همه کسایی که تاپیک گذاشتند و پیام دادند عذرخواهی میکنم که نتونستم جوابشون رو بدم...83
۱۴-۳-۱۳۹۳, ۱۰:۰۶ عصر
یافتن سپاس نقل قول
13 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
*heliya joon*, Zahra.O, گلوريا, shalizeh-0123, لیدی باران, بانوی مهربانی, nafasy, belfy, بانوی دی, بی هنر, گلسان, مامان امیرعلی92, ava3
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

ارسال: #2
Kate RE: شعرخوانی سنتی مراسم عروسی و پاتختی
ما رسم داریم عروس رو از آرایشگاه ببریم خونه پدریش و بعد هم به سالن...
موقعی که عروس رو از خونه پدرش میبرند سالن :

آدمای داماد میگن :
* میخوایم بریم کوه، شکار آهو / چادر عروس کو
* سیب و هلو و گلابی / چادر عروسو بیارید
* عروس گریه نداره / این رسم روزگاره
* پدر عروس بوسش کن / یه کم نصیحتش کن / هزاری (تراور) تقدیمش کن
* این پشت بوم، اون پشت بوم / عروس اومد تو مشتمون
* آی نعنا نعنا نعنا / مادر عروس شد تنها
* مادر عروس، بشین و بسوز / سال دیگه، سیسمونی بدوز. . . . . . . آدمای عروس جواب میدن: سیسمونی ها آمادست / منتظر نوزادست
* الماس الماس، (نام عروس) خودش خواست / (نام داماد) رو میخواست / ما پارتی بازی کردیم / (نام داماد) رو راضی کردیم. . . . . . . برعکس این شعرو آدمای عروس هم میخونند.

آدمای عروس میگن:
* خارسو و خواهرشوهرا / گل و گلداری کنید/ گل میدیم به دستتون / ازش نگهداری کنید . . . . . . . که آدمای داماد در جواب میگن: ما همگی باغبونیم / قدر گلو خوب میدونیم
* صل علی ستاره / همچین عروسی کی داره
* خارسو بشین رو ساعت / عروسو ببر زیارت
* خارسو بشین رو سینی / خیر عروستو ببینی
امضای carpet
سلام به همگی
بالاخره بعد از 9 ماه دوری برگشتم. از همه کسایی که تاپیک گذاشتند و پیام دادند عذرخواهی میکنم که نتونستم جوابشون رو بدم...83
۱۴-۳-۱۳۹۳, ۱۰:۱۳ عصر
یافتن سپاس نقل قول
19 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
صبا@, *heliya joon*, باجی, Zahra.O, گلوريا, بید مجنون, لیدی باران, nafasy, belfy, مدیون مهرت, mosy, بانوی دی, amitris, بی هنر, گلسان, گلسا90, مادرخانومی, sunna, sahar666
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

اعتبار: 0

ارسال: #3
RE: شعرخوانی سنتی مراسم عروسی و پاتختی
یه اتاق خالی کنیم وفرش وگل کاری کنین گل میاد خونه شما و گل نگهداری کنین ....... / چای تو چای دون قند تو قندون زن داداش خوش اومدی حجلهتو بالا به بندم از کدوم شهر اومدی ....... / راه بوشهر دور دور اب بوشهر شور شور ما میریم عروس بساریم چشم دشمن بشه کور ../ اومدیم اومدیم انشاله نگین دیر اومدیم راه دور و خرج سنگین یا بزرگون اومدیم / البته اینها با لهجه شیرین شیرازی قشنگه .بین اینه هم میگن /یار مبارک بادا انشاله مبارک بادا
(آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵-۳-۱۳۹۳ ۱۲:۳۲ عصر، توسط بید مجنون.)
۱۵-۳-۱۳۹۳, ۱۲:۲۶ عصر
یافتن سپاس نقل قول
10 کاربر از بید مجنون به دلیل این ارسال سپاس کرده.
Zahra.O, raha24, لیدی باران, carpet, nafasy, monir jun, mosy, بانوی دی, ehsans, بی هنر
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

ارسال: #4
Cancan
شعرایی که در تعریف عروس و داماد (و البته آدماشون) میخونند :

* اسفند و نمک پای سماور / یک عروس داریم تکه جواهر / یه داماد داریم شیر دلاور
* سیب داریم،هلو داریم، عروس خنده رو داریم / یار مبارک بادا، ایشاا... مبارک بادا
_ سیب داریم،انار داریم، عروس باوقار داریم / یار مبارک بادا، ایشاا... مبارک بادا
_ سیب داریم،گیلاس داریم، عروس باکلاس داریم / یار مبارک بادا، ایشاا... مبارک بادا
* سنگو زدیم به چوب لباس / آدما (عروس یا داماد) چه با کلاس
* سنگو زدیم به آهن / آدما (عروس یا داماد) چه ماهن
* ک ک کمربند / آدما (عروس یا داماد) هنرمند
* بازم به ریش داماد / به قوم و خویش داماد
امضای carpet
سلام به همگی
۱۶-۳-۱۳۹۳, ۰۲:۰۳ عصر
یافتن سپاس نقل قول
14 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
Zahra.O, بید مجنون, nafasy, monir jun, akram919, belfy, مدیون مهرت, آریآنآ, mosy, بانوی دی, ehsans, بی هنر, گلسان, sunna
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

ارسال: #5
ما مراسم پاتختی رو خونه پدری داماد میگیریم. برای ظهر هم فامیلای عروس اونجا دعوتند. بعد از دو سه ساعتی استراحت بعد غذا، خانمهای فامیل عروس میان که فامیلهای داماد رو برای مراسم پاتختی دعوت کنند ( چون پذیرایی عصر پاتختی به عهده خانواده عروسه).
شعری که موقع دعوت کردن می خونند، اینه:
آی آدم دامادا، آی شاخه نباتا / ما آدم عروسیم، ما سبز و ملوسیم / امشب، شب جمعه (هر شبی که باشه)، تشریف بیارید منزل بنده، همه با شوق و خنده / از شام خبری نیست، فقط شربت و شیرینی است. . . . . . . فامیل داماد در جواب میگن: آی آدم عروسا، آی سبز و ملوسا / تشکر تشکر

* * * * * * * * * *

توی مراسم پاتختی، دو نفر مجری مرد داریم (از خانواده عروس و داماد) که اول کادوهای فامیل عروس رو میخونند.
وقتی که همگی جمع شدیم محل موردنظر برای شروع مراسم، تا موقعی که پذیرایی تموم بشه و حوصلمون هم سر نره، یه سری شعر میخونیم:
فامیل داماد می خونند: همه کاراشون پارتیه / لیواناشون لاکیه. . . . . . . و فامیل عروس جواب میدن: آشتیه آشتیه / لیوانا بهداشتیه
* آفتاب لب بومه / زود باشید که شومه
* ما همگی سلندریم، وسط خونه هلندریم / مجری بیا، میخوایم بریم
* یه گل، گز و شیرینی / آدما (عروس یا داماد) بشینید
* گلاب، گلاب باغاست / پاتختی (نام داماد) آقاست. . . . . . . برای عروس هم میگیم: گلاب، گلاب کاشونه / پاتختیه (نام عروس) جونه
* آی نعنا نعنا نعنا / مادر (عروس یا داماد) شد تنها. . . . . . . حالا اگه مادر عروس و داماد،دختر و پسر دیگه ای توی خونه داشته باشند، در جواب میگیم: آی پونه پونه پونه / یکی (هر تعدادی) دیگه هست تو خونه. . . . یا . . . . لک لک تو هوا زنگوله به پاشه / (نام عروس یا داماد) که برفت، (نام خواهر یا برادر ازدواج نکرده) به جاشه
امضای carpet
سلام به همگی
۱۷-۳-۱۳۹۳, ۰۸:۵۷ عصر
یافتن سپاس نقل قول
4 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
لیدی باران, بانوی دی, بی هنر, گلسان

تبلیغات

Bia2Aroosi
کانال خانوم گل'
کاربر خانوم گل

*
مدال ها

ارسال: #6
Flowerysmile ...
شعرایی که موقع باز کردن کادوها می خونند:

برای هدیه بزرگترها مثل پدربزرگ و مادربزرگ: گران است، گران است / هدیه بزرگتران است
هدیه پدر و مادر عروس و داماد: تو این وضع گرونی / پدر شرمندتونیم . . . . یا . . . . پدر (عروس یا داماد) گل کاشتی / سنگ تموم گذاشتی
هدیه برادرها: داداشی آی داداشی، الهی زنده باشی / هر جا بابا بشینه، تاج سرش تو باشی . . . . یا . . . . آقا داداشه / وظیفشه
هدیه خواهرها (برای شوخی، چون دخترا بیشتر میرن خونه مامانها، البته برای کمک): یه هفته بود میخوردی، چندتا بچه هم آوردی، چندتا قابلمه که بردی / این چی بود که آوردی، آبرو مارو بردی . . . . یا خلاصه ترش . . . . دیشب که خوب میخوردی / این کادو بود آوردی / آبرو مارو بردی
هدیه خاله ها: بازم (باز هم) به خاله / به برگ لاله . . . . یا اگه تعداد خاله ها زیاد باشه . . . . هر چه زمین لاله داره / (عروس یا داماد) ما خاله داره
هدیه عمه ها: بازم به عمه / به برگ پنبه . . . . و . . . . هر چه زمین پنبه داره / (عروس یا داماد) ما عمه داره
هدیه دایی ها: بازم به دایی / به برگ چایی / بپا نچایی . . . . و . . . . هر چه زمین چایی داره / (عروس یا داماد) ما دایی داره
هدیه عموها: بازم به عمو / به برگ لیمو . . . . و . . . . هر چه زمین لیمو داره / (عروس یا داماد) ما عمو داره
هدیه همسایه ها: بازم به همسایه هاشون / عروسی بچه هاشون / گل می بریم براشون . . . . یا . . . . بازم به همسایه هاشون / فردا میریم خونه هاشون / شکلات میدیم بچه هاشون
هدیه دوستان: بازم به دوستش / ببوس رویش
امضای carpet
سلام به همگی
۱۹-۳-۱۳۹۳, ۰۶:۳۷ عصر
یافتن سپاس نقل قول
10 کاربر از carpet به دلیل این ارسال سپاس کرده.
amitris, نفس مامان, somijan, nafasy, sahar58, ehsans, بی هنر, گلسان, مادرخانومی, ava3

ّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد