امتیاز موضوع:
  • 32 رای - 2.53 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شمع گلوله برفی
#1
Package_favorite 
[عکس: 5013501581511136024819518719218982038060.jpg]

مواد و لوازم موردنياز:

- پارافين جامد سفيد، 500 گرم

- اسيد استئارين (20درصد ميزان پارافين)، 100 گرم

- قالب كروي‌شكل

- فتيله

- قابلمه كوچك، يك عدد

- كاسه، يك عدد

طرز ساخت:

1 - پارافين را به همراه اسيد استئارين در كاسه‌اي بريزيد و با روش حرارت غيرمستقيم (بن ماري) ذوب كنيد؛ سپس فتيله را در قسمت مركزي قالب قرار دهيد و پارافين ذوب شده را داخل قالب بريزيد.

قالب را در جاي خنك و يا در دماي معمولي اتاق به اندازه‌اي قرار دهيد كه كاملا سفت شده و شمع به راحتي از آن جدا شود. حالا يك شمع كروي سفيدرنگ داريد.

نكته: براي ذوب‌كردن پارافين با روش حرارت غيرمستقيم (بن‌ماري)، كافي است در قابلمه‌اي مقداري آب ريخته و روي شعله اجاق‌گاز قرار داده؛ سپس كاسه حاوي پارافين و اسيد استئارين را روي دهانه قابلمه قرار دهيد. به اين ترتيب در اثر حرارت ناشي از بخار آب، مخلوط پارافين و اسيد استئارين نيز ذوب مي‌شود.

2 - اگر با هنر شمع‌سازي آشنا نيستيد، لازم نيست خودتان را براي درست‌كردن شمع ساده كروي به دردسر بيندازيد. به هر فروشگاه شمع‌فروشي كه مراجعه كنيد، شمع كروي سفيدرنگ وجود دارد. پس چندتا شمع تهيه كنيد و از اين به بعد طبق روش زير عمل كنيد.

براي اينكه شمع‌ها حالت گلوله‌هاي برفي به خود بگيرند، پارافين و اسيد استئارين باقيمانده از ساخت شمع را در كاسه‌اي از جنس آلومينيوم ريخته و روي حرارت ملايم اجاق‌گاز ذوب كنيد، سپس كاسه را از روي اجاق‌گاز برداريد و در كناري بگذاريد تا پارافين كمي سرد شود.

3 - پيش از اينكه پارافين در معرض هواي اتاق كاملا سفت شود، با يك دست شمع گلوله‌اي را گرفته و با دست ديگر پارافين نيمه جامد را با چنگال روي سطح شمع بماليد.

نكته: پيش از برداشتن پارافين، با نوك چنگال، سطح پارافين را بريده بريده كنيد. استفاده از چنگال نيز براي همين است زيرا به اين صورت، فرم برف بيشتر تداعي مي‌شود.

4 - بعد از اينكه سطوح روي شمع با پارافين پوشيده شد، آن را روي سيني يا ظرف آلومينيومي يك‌بارمصرف قرار داده و كف و قسمت‌هاي زيرين را نيز با پارافين زده‌شده پوشش دهيد.

پس از اينكه از پوشش تمام سطوح شمع با پارافين مطمئن شديد، آن را به همراه سيني در جاي سردي قرار دهيد تا پارافين سفت شده و شمع‌هاي برفي آماده شود. حالا آنها را به‌صورت تكي در ظرف‌هاي مختلف قرار داده يا به صورت مجموعه‌اي در كنار هم داخل ظرفي بچينيد و فتيله آنها را روشن كنيد.

[عکس: candel-neg.jpg]
پاسخ }