امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 2.5 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شناگران باید بدانند!
#1
شنا کردن یکی از لذت بخش ترین سرگرمی های فصل تابستان است که طرفداران زیادی هم در بین تمام افراد دارد اما اگر اصول خاصی را در مورد لباس شنا و بهداشت پوستتان پس از شنا کردن ندانید...

ممکن است خاطره بدی از این سرگرمی مفرح و لذت بخش در ذهنتان باقی بماند. پس بد نیست با خواندن این مطلب با این اصول ساده آشنا شوید.

● لباس شنا را مرتب بشویید

یکی از نکته هایی که همواره در مورد آب استخرها مطرح بوده و است، آلودگی آنها با برخی از موادشیمیایی است. به عبارت ساده تر، بسیاری از افراد پیش از رفتن به استخر از لوازم آرایش مختلف و کرم های ضدآفتاب استفاده می کنند به خصوص وقتی قصد رفتن به استخرهای روباز را دارند. وارد شدن به آب استخر با بدن و صورت های آغشته به کرم ضدآفتاب باعث حل شدن موادشیمیایی موجود در این کرم ها در داخل آب و آلوده شدن استخر می شود. از طرف دیگر، آب استخرها در حالت عادی حاوی کلر و مواد ضدعفونی کننده برای پیشگیری از رشد قارچ ها و باکتری هاست بنابراین تمام این عوامل می توانند دست به دست هم دهند و در پوست افرادی که دچار حساسیت پوستی هستند، آلرژی و تحریک ایجاد کنند. با این حساب می توان گفت افرادی که پس از شنا لباس های خود را به خوبی نمی شویند، آبکشی نمی کنند و همان لباس ها را دوباره در نوبت بعدی رفتن به استخر هم می پوشند، خیلی بیشتر از سایر افراد در معرض آلودگی ها و آلرژی های احتمالی موجود در آب استخرها قرار می گیرند. به این ترتیب به تمام افراد در تمامی گروه های سنی و جنسی توصیه می کنیم که حتما پس از بازگشت از استخر، لباس های خود را با موادشوینده ملایم به خوبی بشویند و آبکشی کنند تا موادشیمیایی موجود در آب استخرها، کاملا از لباس جدا شوند و مشکلی برای آنها به وجود نیاورند.

● لباستان را آویزان کنید

همان طور که بارها در مطالب گذشته هم اشاره کردیم، محیط های گرم و مرطوب جزو بهترین محیط ها برای رشد و تکثیر قارچ ها محسوب می شوند، بنابراین وقتی شما لباس شنا را به صورت خیس یا نم دار برای مدت طولانی داخل ساک ورزشی خود قرار می دهید، زمینه رشد و تکثیر قارچ ها و کپک ها را دورن لباس و حتی ساک ورزشی تان فراهم می کنید. با این حساب بهتر است حتی اگر وقت کافی برای شستن سریع لباس شنایتان را ندارید، آن را به محض رسیدن به منزل از ساک خود خارج کنید و با آویزان کردن در رختکن حمام یا فضایی آزاد، زمینه رشد قارچ ها و کپک ها را داخل لباس و کیفتان فراهم نکنید. سپس در موقعیتی مناسب لباس را به خوبی بشویید. به این ترتیب امکان انتقال قارچ ها و کپک ها به پوست شما و ایجاد ناراحتی های پوستی متعاقب آن تا حد زیادی کم خواهد شد.

● خوب آبکشی کنید

نکته دیگر در مورد بهداشت پوست پس از شنا کردن است. تمام موادشیمیایی موجود در آب، علاوه بر لباس می توانند به سطح پوستتان هم بچسبند و ناراحتی های پوستی مختلفی برایتان ایجاد کنند. احتمال ابتلا به ناراحتی های پوستی در اثر تماس مکرر با آب استخر در افرادی که زمینه ابتلا به حساسیت های پوستی، خشکی پوست و اگزما را دارند، بیشتر از سایر افراد است. ممکن است پوست چنین افرادی به دلیل وجود کلر یا موادشیمیایی موجود در آب استخرها، دچار خارش و التهاب شود. به همین دلیل لازم است تمام افراد بلافاصله پس از خروج از استخر و پیش از پوشیدن لباس های خود بدنشان را به خوبی آبکشی کنند تا کلر و موادشیمیایی موجود در آب استخر از بدن آنها پاک شود. به این ترتیب احتمال ابتلا به تحریک پوستی هم در شناگران کم می شود.

● اگزما دارید؟

الزامی در شستن بدن با موادشوینده مختلف پس از شنا کردن وجود ندارد. توصیه ما به افرادی که دچار خشکی پوست هستند و احیانا از اگزماهای پوستی هم رنج می برند، این است که پس از شنا پوست خود را تنها با آب بشویند و تا جایی که می توانند از موادشوینده و پاک کننده استفاده نکنند تا خشکی پوستشان تشدید نشود. حالا اگر وسواس دارید و حس می کنید که حتما باید از شوینده ای برای پاک کردن پوستتان استفاده کنید، این کار را پس از دوش گرفتن در استخر و خارج شدن از آن، در حمام منزلتان انجام دهید. به دلیل اینکه معمولا بیشتر شوینده های موجود در استخرها از جنس ها و مدل های باکیفیت و مرغوبی نیستند و باعث خشکی بیشتر پوستتان می شوند. ضمن اینکه افرادی با پوست های خشک می توانند پن های مخصوص پوست های خشک را با خود به استخر ببرند و بدنشان را با آنها شست وشو دهند تا دچار حساسیت و خشکی بیشتر

● پوستشان نشوند.مرطوب کننده بزنید

بهتر است پس از آبکشی بدن در استخر از لوسیون های مرطوب کننده پوست برای مرطوب کردن تمامی سطوح پوستتان کمک بگیرید. این کار باعث می شود آبی که بعد از شنا کردن و آب تنی جذب بدن شما شده است به راحتی تبخیر نشود. وقتی هم که آب زیر پوست تبخیر نشود، پوست صورت و بدن شما دچار خشکی نمی شود و شادابی و طروات خود را پس از شنا کردن حفظ می کند. بهتر است بدانید که آب تنی و شنا کردن های مکرر بدون استفاده از لوسیون های مرطوب کننده می تواند باعث خشکی بیش از حد و تشدید اگزماهای پوستی شود.

● لای انگشتان پا را خشک کنید

از آنجایی که امکان ابتلا به قارچ های مختلف پوستی در اثر مرطوب ماندن بدن پس از شنا کردن در فصل تابستان افزایش پیدا می کند، بنابراین بهتر است افراد، زمینه ایجاد این ناراحتی های پوستی را در پی رفتن به استخر در پوست بدن خود فراهم نکنند. کشاله ران، لای انگشتان پا و زیر بغل جزو نواحی گرم و مرطوب بدن محسوب می شوند و می توانند به راحتی زمینه ایجاد قارچ های پوستی را فراهم کنند. در نتیجه بهتر است پس از خروج از استخر و پیش از پوشیدن لباس های خود، به خوبی تمام بدن و حتی لابه لای انگشتان پای خود را خشک کنید تا دچار چنین ناراحتی هایی نشوید.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }