خوش آمدید ورود یا ثبت نام

تبلیغات
Bia2Aroosi
Ads

close
Ads
 
امتیاز موضوع:
  • 10 رأی - میانگین امتیازات: 2.7
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5

شنبليله گياهي مفيد براي ديابتي‌ها

کاربر خانوم گل

*
وضعیت : آفلاین
ارسال‌ها:
228
تاریخ عضویت:
فروردين ۱۳۹۱
مدال ها

اعتبار: 654


محل سکونت : ساحل شمال
ارسال: #1
شنبليله گياهي مفيد براي ديابتي‌ها
شنبليله موجب تسکين علائم ديابت مانند پرنوشي و پرادراري مي‌شود همچنين شنبليله ملين، اشتهاآور، خلط آور، ضدتب و محرک افزايش شير است.
شنبليله با نام علمي Trigonella foenum-graecum گياهي است علفي، يک ساله و به ارتفاع تا 50 سانتي متر، برگ‌هاي اين گياه بيضي شکل با نوک مدور که حدود نصف بالاي پهنک آن، دندانه دار است.

برگ‌ها مرکب از سه برگچه بوده که از يک نقطه، منشعب مي‌شوند.

گل‌ها منفرد، به رنگ زرد روشن و گاهي بنفش مايل به سفيد هستند.

ميوه‌ي شنبليله به صورت نيام خميده، به طول تا 11 سانتي متر و حاوي تا 20 دانه است.

دانه‌ها به رنگ زرد نارنجي و گاهي قهوه‌اي رنگ است. اين دانه‌ها به طول تا 6 ميلي‌متر و عرض تا 3 ميلي‌متر هستند.

قسمت مورد استفاده‌ي گياه، دانه‌هاي آن است که داراي بويي معطر و طعمي تلخ مي‌باشند. اين گياه در نقاط مختلف ايران کشت مي‌گردد.

برگ شنبليله به عنوان سبزي در انواع غذاها و ادويه‌جات به مقدار زياد در ايران، مورد مصرف است.


تاريخچه:

دانه‌ي گياه شنبليله اروپايي براي قرن‌ها به عنوان ادويه در آشپزي و در طب سنتي نيز تقريباً به همان قدمت، براي درمان کورک، ديابت، سلوليتيس و سل به کار مي‌رفته است.
عصاره‌ي دانه‌ي شنبليله به عنوان جايگزيني طعم شربت افرا استفاده مي‌شود.
از شنبليله به طور موضعي، به شکل خمير و پماد (مرهم)، جهت درمان جوش‌ها، سوختگي، التهابات و اگزما استفاده مي‌شوددانه‌ي اين گياه از پروتئين بالايي برخوردار است. خود گياه نيز به منظور علوفه ي دام کشت مي‌شود.
بعد از استخراج تجاري (ديوسژنين که به عنوان ماده‌ي طبيعي در توليد استروئيد تجاري به کار مي‌رود)، تفاله‌ي دانه‌هاي غني از نظر نيتروژن و پتاسيم را به عنوان کود شيميايي مورد استفاده قرار مي‌دهند.


منبع جغرافيايي:

شنبليله، بومي نواحي مديترانه است. در نواحي اکراين، هند و چين به طور وسيع کشت مي‌گردد. بيش‌ترين صادرات اين گياه، از طريق کشت در کشورهاي هند، مراکش، چين و ترکيه صورت مي‌گيرد.

ترکيبات:
حدود 40 تا 65 درصد دانه‌ها را، مواد قندي که عمدتاً مربوط به موسيلاژ روي دانه‌هاست، تشکيل مي‌دهد.حداقل هفت ساپونين تحت نام‌هاي گراکونين‌ها در دانه‌ها گزارش شده‌اند.
هم چنين حدود 9/0 – 1/0 درصد ديوسژنين و مقداري آلکالوئيد از جمله تري‌گونلين، ژنتيانين و کارپائين، مقداري ترکيب کوماريني و سارساپوژنين، اسميلاژتين و يوکاژتين در دانه‌ي شنبليله، جدا و شناسايي شده‌اند.
ترکيبات ديگر دانه‌ها، شامل نشاسته، مواد فيبري، روغن ثابت به ميزان 10- 6 درصد، اسانس به مقدار بسيار کم و فلاوونوئيدهايي از جمله ويتکسين هستند.


اثرات مهم:

* از شنبليله به طور موضعي، به شکل خمير و پماد (مرهم)، جهت درمان جوش‌ها، سوختگي، التهابات و اگزما استفاده مي‌شود.

* در طب عوام، پودر آن به صورت خوراکي، به عنوان يک منبع موسيلاژ در نزله‌هاي قسمت فوقاني تنفسي، سه تا چهار مرتبه در روز و هر دفعه به ميزان يک قاشق غذاخوري، مصرف مي‌شود.

* آزمايش روي حيوانات آزمايشگاهي، نشان داده است که عصاره آبي آن مي‌تواند زخم معده را درمان کند.

* يکي از اثرات اصلي و خوب آن، کاهش قند خون است که مي‌تواند در افراد ديابتي مورد مصرف قرار گيرد.

* خواص ديگر آن شامل اثرات ضد التهاب، مقوي قلب، خواص ضد ميکروبي، کاهش کلسترول خون، ادرار آور و کاهش ورم مي‌باشند، که به طور خوراکي موثر است.

دانه‌ي گياه شنبليله اروپايي براي قرن‌ها به عنوان ادويه در آشپزي و در طب سنتي نيز تقريباً به همان قدمت، براي درمان کورک، ديابت، سلوليتيس و سل به کار مي‌رفته است

* خواص ديگري که از قديم براي دانه‌ي شنبليله معتقد بودند و در تحقيقات اخير مورد تاييد قرار گرفته است، شامل اثرات خلط آور، زياد کننده‌ي شير و ملين آن است.

* شنبليله داراي مواد فسفره، آهن و ازته است و تقويت کننده لوزالمعده نيز است همچنين دستگاه هاضمه را به کار مي‌اندازد و لاغري‌هاي مفرط را از بين مي‌برد.

* دانه‌هاي شنبليله که مهم‌ترين قسمت دارويي اين گياه است با باز کردن مجاري عروق خون، از بروز سکته قلبي پيشگيري مي‌کند.

* شنبليله به طور کلي شفا دهنده بيماري‌هاي روحي و جسمي است.


عوارض جانبي:

مصرف بيش از اندازه‌ي دارويي، ممکن است باعث سردرد، تهوع و تحريکات پوستي گردد.
هم چنين با توجه به اثرات تحريکي رحم، بايد در زمان حاملگي و شيردهي با احتياط مصرف شود


طريقه و مقدار مصرف:
تهيه چاي: بر روي يک گرم پودر دانه، يک استکان آب سرد ريخته و حداقل سه ساعت نگه مي‌داريم؛ سپس آن را صاف کرده و ميل مي‌کنيم. از سويي چون محلول تلخ است، مي‌توان آن را با کمي عسل، شيرين نمود.اين عمل را مي‌توان تا 5 بار در روز تکرار کرد؛ زيرا مصرف عادي پودر دانه‌ها، تا 5 گرم در روز مجاز است.

داروهاي گياهي:

داروهاي کمي از دانه‌ها در بازار موجود است و اکثراً به طور مستقيم، از پودر دانه استفاده مي‌شود. فرآورده‌هاي موجود در بازار دنيا، اکثراً به عنوان داروي رفع مشکلات روده‌اي- معده‌اي، مشکلات تنفسي و به عنوان صفرا آور مصرف مي‌شوند.
مهم‌ترين اثرات گزارش شده دانه شنبليله:
ضد درد، ضد آترواسکلروز، ضد التهاب، ضد عفوني کننده، ضد نفخ، ضد اسپاسم، ضد سرطان، پايين آورنده‌ي قندخون، افزايش دهنده‌ي ميل جنسي، قابض، مقوي قلب، صفراآور، ملين، خلط آور، کاهش دهنده‌ي کلسترول خون، کاهش دهنده‌ي پرفشاري خون، کاهش دهنده‌ي تري گليسيريد خون، شير افزا، مسهل، اکسي توسيک، مقوي رحم و ضد کرم.

نکات قابل توجه:

1- چون دانه‌ي شنبليله، سفت و سخت مي‌باشد، براي کسب اثرات آن، بايد آن‌ها را با آسياب‌هاي کوچک به صورت پودر در آورد.

2- پودر تهيه شده را مي‌توان روي غذا پاشيده و سپس مصرف نمود و يا بر روي مقدار حدود 5 گرم آن، يک ليوان آب اضافه کرد و سپس 5 دقيقه جوشانيد؛ پس از آن صاف کرد و ميل نمود.

3- در صورتي که ميزان قند خون بالا باشد، نمي‌توان براي کنترل آن به طور مستقل، از دانه‌ي شنبليله استفاده کرد؛ زيرا ميزان کاهش قند خون، توسط دانه‌ي شنبليله، محدود است.

4- افراد ديابتي که مي‌خواهند از دانه شنبليله به عنوان کاهش قند خون استفاده نمايند، بهتر است روزي تا 5 گرم از آن را به طريقي که ذکر شده مصرف نمايند و پس از دو هفته با آزمايش قند خون کارايي اين دانه را از نظر موثر بودن، قدرت تأثير و ميزان کاهش قند خون دريابند. چون کنترل قند خون مسأله بسيار با اهميتي است که عدم توجه به آن مي‌تواند خسارات جبران ناپذيري به دنبال داشته باشد.

5- در طب سنتي خاورميانه به خصوص در بالکان از قسمت هوايي (برگ‌ها) شنبليله به عنوان ضد کرامپ ها (دل درد) به خصوص وقتي همراه با دردهاي زمان قاعدگي و اسهال و يا مشکلات روده‌اي معدي، باشد استفاده مي‌کنند. بهترين زمان برداشت قسمت هوايي تابستان است.

6- چون پودر دانه‌هاي شنبليله تلخ مي‌باشد، براي استفاده راحت‌تر آن مي‌توان پودر را در کپسول‌هاي 500 ميلي گرمي خالي که در داروخانه‌ها موجود مي‌باشند، پر کرده و مصرف نموده. جنس اين کپسول‌ها اکثراً ژلاتين مي‌باشد و خوراکي بوده و هيچ عارضه‌اي به دنبال ندارند.


فایل‌(های) پیوست شده تصویر (ها)
       
امضای telma
کاغذ سفید را هر چه قدر هم که تمیز و زیبا باشد کسی قاب نمی گیرد ، برای ماندگاری در ذهن ها باید حرفی برای گفتن داشت
۲۹-۲-۱۳۹۱, ۱۱:۰۸ صبح
یافتن سپاس نقل قولّبرگزیده مردمی ششمین جشنواره وب ایران در بخش خانواده و کودک
Top of Page
کپی برداری بدون ذکر منبع مجاز نبوده و تمامی حقوق متعلق به © انجمن خانوم گل می باشد