امتیاز موضوع:
  • 16 رای - 2.63 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
صاف کردن یا کراتینه مو
#1
کراتینه کردن مو یکی از روش های رایج صاف کردن مو و بر طرف کردن وز موها است و اصطلاحا به آن "صاف کننده، معجزه گر" لقب داده می شود. در واقع این روش را به عنوان نوعی متد طبیعی برای صاف کردن مو به کار می برند، در حالی که مواد شیمیایی مضری برای انجام آن به کار می رود.

دانستنی های لازم در مورد کراتینه کردن مو

این موضوع پس از شکایات تعدادی از مراجعه کنندگان جهت کراتینه کردن مو و گزارش عوارض جانبی ناشی از آن بیشتر مورد بررسی قرار گرفت.

کراتین در واقع پروتئین اصلی موجود در مو، دندان و ناخن ها است و باعث صاف شدن و درخشندگی موها می گردد.

در افرادی که موهای فر یا وز دارند، این پروتئین به میزان کافی جهت نرم کردن ساختمان مو وجود ندارد. کراتینه کردن مو عمدتا با جایگزین کردن محتوای کراتین مو عمل می کند.

کراتین لازم جهت این امر از منابع حیوانی یا سایر منابع طبیعی تامین می شود. در طی این عمل، محصول کراتین بر روی مو مالیده می شود و سپس توسط یک سشوار داغ جذب مو می شود. جهت انجام این روش صاف کردن مو، پوشاندن کوتیکول مو با کراتین و کاربرد نرم کننده داخل مو لازم است.

این محصول سپس از روی مو شسته می شود و اما عوارضی که این روش برای موها دارد چیست؟

عوارض جانبی کراتینه کردن مو با اولین شستشوی مو که معمولا 72 ساعت پس از انجام درمان است، دیده می شود.

مهمترین عوارض آن عبارتند از:

خطر سرطان

فرمالدئید، یک ماده سرطان زا است که تقریبا در اغلب محصولات کراتینه مو یافت می شود. حتی نوع مشهور کراتین مو به نام نوع برزیلی حاوی فرمالدئید است.

اگر چه بیشتر سالن های زیبایی از ماسک های مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده می کنند ولی هیچ روشی وجود ندارد که از جذب مقدار بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست پیشگیری کند و فرمالدئید خاصیت بالقوه شدیدی برای بروز کانسر یا سرطان دارد.

اگر چه تعداد کمی از محصولات کراتینه که فاقد فرمالدئید هستند وجود دارند ولی این مواد نتایج دلخواه را ندارند چرا که قدرت صاف کنندگی موها به دلیل وجود فرمالدئید است.

عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما ممکن است از فرم فر یا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از 2 ماه دوام نمی آورد.

ریزش مو

مشکل بزرگ دیگر ریزش مو در تعدادی از مصرف کنندگان این روش است. دیده شده که موها پس از اولین شستشو از ریشه شروع به ریزش می کنند حتی اگر از محصولات مراقبت مو که در سالن ها توصیه می شود، استفاده کنند.

به علاوه غیر از ریزش مو، نازک شدن مو هم طی چند هفته پس از کراتینه مو دیده شده است.

در این شرایط مراجعه به پزشک متخصص برای بررسی علت ریزش مو ضروری است و ممکن است نیاز به مصرف داروهای ضد ریزش مو باشد.

تخریب ساختمان مو

ممکن است موها بلافاصله پس از کراتینه کردن، براق و درخشنده شوند ولی این اتفاق دوام زیادی ندارد و 3-2 هفته پس از کراتینه کردن، قوام و بافت مو تغییر خواهد کرد. موها خشک و شکننده می شوند ولی فرم فر یا وز مو تغییر کرده و صاف شده است و بنابراین ممکن است توقعی که شما از صاف شدن مو در نظر داشتید پس از 2 یا 3 بار شستن تامین نشود.

واکنش های حساسیتی

مثل سایر مواردی که برای مو انجام می شود، کراتینه کردن مو نیز با بروز واکنش های آلرژیک در تعدادی از افراد همراه بوده است. این علائم شامل خارش و دانه های قرمز رنگ است که علائم معمول آلرژی محسوب می شوند باید توجه داشته باشید اگر زمینه آلرژی دارید، در انتخاب این روش کمی تامل کنید.

عوارض جانبی ناشی از کراتینه کردن مو غالبا شدید است. شما ممکن است از فرم فر یا وز موهای خود خسته شده باشید ولی باید دقت کنید که کراتینه کردن مو و به دنبال آن صاف شدن مو معمولا بیشتر از 2 ماه دوام نمی آورد.

حال با این توصیف ها باز هم می خواهید موهای تان را کراتینه کنید؟

دکتر بهروز باریک بین درباره ی این "مد خطرناک" به سوالات زیر پاسخ می گویند:

هزینه کراتینه کردن موی شما در آرایشگاه به طور متوسط 700 هزار تومان می شود؛ یعنی باید این مبلغ را بپردازید تا موهای تان از حالت فر و وز درآید و صاف شود. اما شاید موقعی که دارید از آرایشگاه بیرون می آیید، با خودتان بگویید که چرا باید این همه پول را بر باد می دادم؟

ساختار شیمیایی کراتین چیست؟

کراتین توسط کراتینوسیت ها (که سلول های زنده ای هستند) ساخته شده و قسمت بزرگی از بدن شامل پوست، مو و ناخن ها را تشکیل می دهد. این سلول ها به آهستگی از بالای غشای پایه به سمت بیرون حرکت می کنند و نهایتا دچار مرگ شده و لایه محافظ را تشکیل می دهند. هزاران هزار سلول کراتینوسیت همه روزه دچار ریزش می شوند و این فرآیند در برخی بیماری ها مانند پسوریازیس تسریع می گردد. آسیب لایه خارجی کراتین می تواند پوست، مو یا ناخن را بیمار و پوسته دار کند.

تا چه میزان کراتینه کردن مو ها نتیجه دارد؟

نتایج درمان های کراتینه کردن مو بین استفاده کننده ها متفاوت است. در بعضی ها همان انتظاری که از قبل دارند، برآورده می شود و ماه ها موهای شان صاف و لخت باقی می ماند ولی در بعضی دیگر رضایت مندی کمتر است و فقط تا چند هفته موها به حالت اولیه باقی می ماند. بسیاری از افراد نگران کاربرد فرمالدئید در فرآورده های کراتینه کردن موها هستند و تصمیم می گیرند در مراتب بعد از فرآورده های فاقد فرمالدئید استفاده کنند. حقیقت این است که هر چند تب کراتینه کردن موها در سالن زیبایی و آرایشگاه ها بالا گرفته اما افراد باید از خطرات آن آگاه باشند.

می توان با خوراکی ها این لایه کراتین را روی سطح مو تقویت کرد؟

بله؛ با مصرف غذاهایی مثل ژلاتین و مرطوب نگاه داشتن مو و ناخن، کراتین می تواند تا اندازه ای به رشد خود ادامه دهد. به طور کلی، هر چه لایه کراتین مو یا ناخن ضخیم تر باشد، آن ها سالم تر خواهند بود؛ زیرا سلول های مرده خارجی، سلول های زنده داخلی را محافظت خواهند کرد. مرطوب نگه داشتن لایه خارجی کراتین نیز موجب سلامت آن و جلوگیری از ترک برداشتن و قطعه قطعه شدن آن می شود.

حرف آخر؟

حرف من این است که آن کیفیت مویی که خداوند به ما داده، بهترین است. اما گاهی ما خودمان موهای مان را نابود می کنیم؛ با رنگ کردن های متعدد، استفاده از مواد شیمیایی مختلف روی مو، اتو کردن ها، سشوار کشیدن های پیاپی و ... و بعدش دنبال راهکاری برای ترمیم تمام این آسیب های مو می گردیم.

کراتینه کردن مو هم شاید برای عده ای که موهای بسیار وز دارند که اصلا قابل شانه شدن نیست، آن هم هر از چند گاهی مناسب باشد و البته با علم و آگاهی به خطرات ناشی از فرمالدئید یا مشتقات آن. نهایتا تصمیم با خود افراد است که می خواهند سلامت شان را به صاف شدن موهای شان بفروشند یا نه؟


منبع

سایت دکتر نیلفروش زاده- متخصص پوست، مو و زیبایی

همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#2
در بسیاری از روش های معمول و رایج امروزی که توسط آنها می توان موها را صاف کرد، ماده اصلی کراتین می باشد. کراتین نوعی پروتئین است که در موها به صورت طبیعی وجود دارد.

صاف کردن یا کراتینه کرن موها

در روش کراتینه کردن مو، کراتین وارد فضاهای خالی کوتیکول مو می شود و آن را پر می کند. به وجود آمدن این فضاهای خالی سبب خشکی و شکنندگی موها می شود.کراتین با مقدار معینی فرمالدیید مخلوط شده و مورد استفاده قرار می گیرد. فرمالدیید سبب نگه داشتن مولکول های کراتین در کنار همدیگر می شود و می تواند به صاف شدن موها کمک کند.کراتین بر روی موهای فر یا وز مالیده می شود و با کشیدن سشوار داغ، جذب مو می شود.صاف کردن مو با کراتین، دو تا دو ماه و نیم دوام دارد. کراتینه کردن حدود یک ساعت و نیم یا بیشتر طول می کشد. مدت زمان این کار بستگی به بلندی موهای فرد دارد.عمل کراتینه کردن برای موهای رنگ شده و دکلره نیز می تواند انجام شود. برخی از متخصصین پیشنهاد می کنند که کراتینه کردن مو بعد از رنگ کردن انجام شود تا نتیجه بهتری داشته باشد.مراقبت از موهای کراتینه شده

- برای تاثیرگذاری بیشتر عمل کراتینه، موهای خود را 3 تا 4 روز پس از کراتینه کردن نشویید.

- از شامپوهایی که حاوی سولفات سدیم هستند، نباید برای موهای کراتینه شده استفاده کرد.
برای جذب کامل کراتین، از سشوار داغ استفاده می شود. این کار سبب آسیب مو و شکنندگی آن می شود که نهایتا منجر به ریزش مو می گردد

چه افرادی می توانند موهای خود را کراتینه کنند؟

- پزشک ممکن است برای افرادی که پوسته سر ملتهب دارند، مانند بیماری درماتیت سبورئیک (درماتیت شوره ای) ویا بیماری پسوریازیس، کراتینه را توصیه کند.

- بهترین افراد برای کراتینه کردن مو، افراد دارای موهای مجعد و فر هستند که در آب و هوای مرطوب زندگی می کنند.عوارض کراتینه کردن

- احساس سوزش در چشم ها، بینی و گلو

- مشکلات تنفسی (احساس تنگی نفس)

- گاهی ریزش مو بعد از کراتینه کردن

- برای جذب کامل کراتین، از سشوار داغ استفاده می شود. این کار سبب آسیب مو و شکنندگی آن می شود که نهایتا منجر به ریزش مو می گردد. ممکن است با چند بار کراتینه کردن مو، سلول های مو برای همیشه آسیب ببینند و دچار ریزش دائمی شوند.اطلاعاتی درباره فرمالدیید

یکی از موادی که به سرطان زایی مشکوک است فرمالدئید می باشد. فرمالدئید ماده شیمیایی بی رنگی است که دارای بوی تیز و تند و تحریک کننده است.

قرار گرفتن در معرض فرمالدئید برای سلامتی مشکلاتی ایجادمی کند، مثل تب، ضعف عمومی، آبریزش بینی، گلودرد، سردرد، خارش و ناراحتی چشم ها.

میزان فرمالدئید مورد استفاده در محصولات کراتینه کردن موها، بستگی به جنس محصول دارد. به طور کلی استفاده از فرمالدئید کمتر از 2 درصد مشکل زا نمی باشد. اما در بسیاری از محصولاتی که برای کراتینه مو به کار می رود (حتی مارک های بسیار معروف) درصدهای بسیار بیشتری گزارش شده است، حتی تا 12 درصد که برای سلامتی بسیار خطرناک است.عوارض فرمالدیید

- کاهش حس بویایی

- افزایش احتمال ابتلا به بیماری های سیستم تنفسی فوقانی

- سوزش یا درد گلو

- ایجاد ناراحتی در مسیر تنفسی

- سرفه

- درد قفسه سینه

- حساسیت پوستی و ناراحتی های پوستیعوارض چشمی فرمالدئید

فرمالدئید و مشتقات آن گاز سمی تولید می کنند که می تواند در زمان کوتاهی منجر به سوختگی و سوزش چشم ها شود. اما هیچ گونه اثر بلندمدتی دررابطه با عوارض چشمی مشاهده نشده است.آلرژی زایی فرمالدئید

فرمالدئید می تواند حساسیت یا آلرژی را تشدید کند. در یک مطالعه مشخص شد که افراد مبتلا به آسم نسبت به اثرات فرمالدئید با غلظت بالا حساسیت بیشتری دارند.
کراتینه کردن مو حتی با موادی که فاقد فرمالدئید هستند، برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا مواد شیمیایی که در این محصولات استفاده می شوند، به جنین آسیب رسانده و ممکن است باعث مشکلاتی از جمله نقص نوازد هنگام تولد گردد

عوارض مربوط به پوست و مو فرمالدئید

پوست، فرمالدئید را جذب می کند، اگرچه آرایشگر برای جلوگیری از تماس مواد با پوست سر، از ماسک سر استفاده می کند، اما تحریک پوست سر دیده شده است. آسیب مو نیز به دلیل استفاده از مواد شیمیایی است، وجود دارد.سرطان زایی فرمالدیید

محققین در یک آزمایش بر روی موش ها متوجه شدند، موش هایی که در معرض فرمالدئید قرار داشتند، بیشتر به سرطان بینی مبتلا شدند. همچنین بنابر گزارش های دیگر، خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تنفسی فوقانی نیز در این افراد بیشتر است.

بر اساس تحقیقات، فرمالدئید به طور مستقیم با سرطان خون در ارتباط است.توصیه ها

- اگر فردی قبلا از این محصولات کراتینه کردن استفاده کرده و هیچ واکنشی نشان نداده است، نیازی به نگرانی نیست.- متخصصین به آرایشگرها که موهای افراد را کراتینه می کنند سفارش می کند که از مواد حساسیت زا برای مشتری ها استفاده نکنند.- کراتینه کردن مو حتی با موادی که فاقد فرمالدئید هستند، برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا مواد شیمیایی که در این محصولات استفاده می شوند، به جنین آسیب رسانده و ممکن است باعث مشکلاتی از جمله نقص نوازد هنگام تولد گردد.

منبع: تبیان
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }