تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 22 رای - 2.45 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ضد آفتاب ها چگونه جلوی اشعه مضر را میگیرند ؟
#1
Package_favorite 
ضد آفتابها برای بلوک کردن اشعه UVA و UVB حاوی مواد شیمیایی می‌باشند که اشعه را جذب میکنند.
ضد آفتابهای فیزیکی حاوی اکسید تتانیوم و اکسید روی هستند که اشعه UVA و UVB را منعکس می‌کنند و برای افرادیکه نسبت به مواد شیمیایی حساسیت دارند مناسب هستند.
2. آيا مصرف ضد آفتاب برای همه لازم است؟
بله. تماس زیاد با آفتاب می‌تواند به طور حاد باعث آفتاب سوختگی بصورت قرمزی و تورم و درد بکند و در دراز مدت اثراتی مثل چین و چروک،کک و مک، لک‌های صورت و همچنین شلی پوست و گشادشدگی عروق پوستی را به همراه داشته باشد. سرطانهای پوستی از عوارض جدی و مهم تماس طولانی با آفتاب است.به همین دلیل ضد آفتاب برای جلوگيری از ايجاد سرطان های پوستی و پيری زودرس پوست لازم است که در همه افراد استفاده شود.جالب است بدانيد که حدود هشتاد درصد از آفتابی که در طول عمر دريافت ميکنيم مربوط به زير هيجده سالگی ميباشد و اين مساله بر لزوم استفاده از ضد آفتاب در کودکان و نوجوانان تاکيد ميکند.

3. روش صحيح مصرف ضد آفتاب کدام است؟
بايد نيم ساعت قبل از خروج از خانه و سپس هر دو ساعت ضد آفتاب تکرار شود،ضد آفتاب های خارجی مزيتی بر انواع ايرانی در تکرار کمتر يا روش استفاده متفاوت ندارند.باید دقت داشت که بیشترین آسیب نور آفتاب در ساعات بین 10 صبح تا 4 بعدازظهر است و محافظت در این ساعات از روز بسیار مهم می‌باشد.

4. عدد نوشته شده روی ضد آفتاب (SPF)به چه معنی است؟
بر روی ضد آفتاب ها عددی نوشته شده که بيانگر فاکتور محافظتی آن ميباشد،اين عدد هر چه بيشتر باشد بهتر است ولی رابطه ان به صورت خطی نيست به اين معنا که فاکتور محافظتی برابر 30 حدود نود و هفت درصد از اشعه آفتاب را جذب ميکند و هر چه از اين عدد بالاتر برويم قيمت ضد آفتاب گرانتر ميشود ولی حد اکثر سه درصد به فاکتور محافظتی افزوده خواهد شد

5. حدآقل فاکتور محافظتی برای ضد آفتاب چقدر است؟
از نظر تئوری SPF=30 کافی است ولی از آنجا که مقالات نشان داده که اکثر افرادی که از ضد آفتاب استفاده ميکنند 25-50 درصد مقدار لازم را به موضع ميمالند و اين نکته که اکثر افراد آنرا به طور يکنواخت پخش نميکنند لازم است که ضد آفتاب بين30-50 داشته باشد.


6. چه مقدار ضد آفتاب بايد بزنيم؟
مقدار ضد آفتاب لازم 2 ميلی گرم بر هر سانتيمتر مربع است.با اين حساب بايد هر بار يک بند انگشت از ضد آفتاب را به همه صورت بماليم و اگر روزی سه بار به صورتمان ضد آفتاب بزنيم يک ضد آفتاب 50 ميلی ليتری بايد در مدت يک ماه تمام شود.نکته مهم اينکه در صورتی که کمتر از مقدار گفته شده ضد آفتاب را بزنيم فاکتور محافظتی آن شديداً کاهش مييابد

7. آيا هر ضد آفتابی برای هر فردی مناسب است؟
خير،بعد از فاکتور حفاظتی مهمترين مساله اين است که پوست شما چرب است يا نه در صورتی که پوست شما چرب باشد يا اکنه بزند شما بايد از ضد آفتاب فاقد چربی استفاده کنيد.اگر پوست شما خشک است ضد آفتاب هايی که دارای مرطوب کننده باشد در بازار موجود است. برای بچه ها هم بايداز ضد آفتاب مخصوص استفاده کرد.

8. توصیه های دیگر برای محافظت در برابر آفتاب چیست؟
توصیه شده که بیشتر اوقات کاری در سایه بسر برده شود و از گرفتن حمام آفتاب خودداری گردد. از کلاه‌های لبه‌دار با لبه حداقل 7 سانتی متر و عینک‌های آفتابی هم استفاده شود. لباس‌ها باید پوشانندگی کافی داشته باشند. پوشش لباسهای تیره و ضخیم بیشتر از لباسهای سفید و نازک است. بخاطر اینکه مقداری از اشعه از ابر هم عبور می‌کند حتی در هوای ابری هم باید از ضد آفتاب استفاده شود.


منبع
پاسخ }
#2
ضدآفتاب ها
سرطان پوست ، روز به روز سیطره خود را بر جامعه بشری افزایش می دهد و با یاری نور آفتاب ، افراد بیشتری را به دام خود می كشاند . این بیماری ، از جمله سرطان هایی است كه بیشترین شتاب را در میزان رشد سالانه دارد . هر سال كه می گذرد شیوع این معضل پزشكی بیشتر می شود . از مهم ترین علل این افزایش ، تغییر عادات مردم در مواجهه با نور آفتاب است . امروزه در كشورهای مختلف دنیا آداب معمول در لباس پوشیدن ، به سمت عریان بودن گرایش پیدا كرده است و بسیاری از ورزش های تفریحی مانند شنا ، قایقرانی ، كوهنوردی و اسكی زیر نور مستقیم آفتاب انجام می شود .

در كشور ما ، بسیاری از روستاییان ، كه مشاغلی مانند كشاورزی و دامداری دارند ، كوچك ترین اطلاع هستند از آثار مضر نور آفتاب ندارند و بدون هیچ ملاحظه ای ساعت های متمادی زیر نور آفتاب مشغول كار و فعالیت می شوند و این یكی از علل شایع بودن بیماری های مختلف پوستی به خصوص سرطان های پوست در این قشر زحمتكش كشورمان است .

در شهرهای بزرگ مانند تهران نیز كم نیست تعداد افرادی كه از لزوم كاربرد كرم های ضد آفتاب بی اطلاع هستند .

از دیگر علل افزایش سرطان های پوست ، تخریب لایه ازون و گرم شدن درجه حرارت زمین است كه علت اصلی آن ، صنعتی شدن جهان و تخریب منابع طبیعی ، و آلودگی محیط زیست با زباله های صنعتی است . نور آفتاب ، دشمن اصلی پوست است و مهم ترین علت پیری پوست و پیدایش چین و چروك هاست .

اشعه هایی كه به زمین می رسند از سه جزء تشكیل شده اند : 1 – نور قابل رؤیت ( 50 در صد ) ، اشعه مادون قرمز ( 40 در صد ) و اشعه ماوراء بنفش ( 10 در صد ) . اشعه ماوراء بنفش یعنی عامل اصلی آسیب رساندن به پوست از طیف های مختلفی تشكیل شده است كه مهم ترین آن ها اشعه های UVA وUVB هستند .

سعی كنید بین ساعت های 10 صبح تا 3 بعد از ظهركه بیشترین میزان اشعه مضر آفتاب وجود دارد ( به خصوص در فصل تابستان ) از خانه یا محیط های سربسته خارج نشوید . سعی كنید در سایه حركت كنید و از مكان هایی كه نور آفتاب به طور مستقیم می تابد عبور نكنید .

استفاده از ضد آفتاب برای جلوگیری از سرطان پوست و پیری زودرس و دیگر آثار مخرب آفتاب ضروری است . در حقیقت ، استفاده از یك ضد آفتاب مناسب میزان تأثیر اشعه ماوراء بنفش را بر روی پوست كاهش می دهد و علاوه بر جلوگیری از آثار دیررس آفتاب مثل سرطان ، از آثار زود رس آن مثل آفتاب سوختگی ، قرمزی و تیره شدن پوست نیز می كاهد . در صورتی كه به طور مرتب از ضد آفتاب استفاده كنید ، احتمال ایجاد لكه های پوستی به ویژه روی صورت بسیار كمتر می شود . همچنین ، ضد آفتاب به دلیل جلوگیری از تخریب الیاف پروتئینی پوست ، یعنی كلاژن و الاستین ، از پیر شدن پوست افتادگی آن ، پیشگیری می كند .

به طورر كلی ، دو نوع ضد آفتاب وجود دارد : ضد آفتاب های فیزیكی و ضد آفتاب های شیمیایی . در ساختمان ضد آفتاب های شیمیایی ، از موادی مانندPABA ، سالیسیلات ها و سینامات ها كه جلوی اشعهUVB را می گیرند و بنزوفنون ها و دی بنزوئیل متان ها كه جلوی اشعهUVA را می گیرند ، استفاده می شود . البته گاهی پیش می آید كه افراد به یكی از این مواد حساسیت دارند و استفاده از این مواد موجب قرمزی و خارش پوست صورت آن ها می شود . در ساختمان ضد آفتاب های فیزیكی ، از موادی مانند اكسید روی و دی اكسی تیتانیوم استفاده می شود كه احتمال حساسیت به آن ها بسیار اندك است . توصیه ما این است كه برای كودكان و نیز در افراد مبتلا به بیماری های پوستی خاص كه پوست آن ها تحریك پذیر است ، از ضد آفتاب های فیزیكی استفاده شود .

استفاده از ضد آفتاب در دوران كوودكی حتی مهم تر از جوانی است ؛ بنا بر این كودكانتان را به مصرف آن عادت دهید . هر روز باید از ضد آفتاب استفاده كنی و حتی در فصل زمستان و در هوای ابری نیز آن را ترك نكنید در صورتی كه در فصل زمستان یا در هوای ابری هستید و كارتان در خانه و محلی است كه نور مستقیم آفتاب وجود ندارد ، مصرف یك بار در روز ضد آفتاب كافی است ؛ اما در صورتی كه در بیرون خانه و در هوای آفتابی قرار دارید هر 3 تا 4 ساعت ضد آفتاب مصرف كنید . در مصرف ضد آفتاب صرفه جویی نكنید . به دلیل گرانی قیمت ، بعضی از مصرف كنندگان فقط پوست خود را كمی چرب می كنند كه این كافی نیست برای صورت باید حدود نصف قاشق چای خوریی معادل یك بند انگشت ضد آفتاب استفاده كرد . ضد آفتاب فقط مخصوص صورت نیست و باید به هر قسمت از پوست كه روباز باشد مانند گردن ، گوش ها و پشت دست ها مالیده شود . ضد آفتاب را مستقیماً روی پوست بمالید و كرم دیگری مثل لوازم آرایش را زیر آن مصرف نكنید . ابتدا صبر كنید تا ضد آفتاب كاملاً روی پوست جا افتاده و خشك شود و سپس كرم آرایش روی آن بمالید یا لباس بپوشید . توصیه می شود ضد آفتاب حداقل 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون آمدن از خانه و تماس با آفتاب مصرف شود . بهتر است ضد آفتاب نزدیك چشم مالیده نشود به ویژه اگر ورزش یا فعالیت زیادی می كنید ؛ زیرا مواد شیمیایی ضد آفتاب می توانند موجب تحریك چشم شود برای محافظت از پوست دور چشم خود چشم ( برای پیش گیری از آب مروارید ) بهترین راه استفاده از عینك مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش ( UV) است .


مشخصات ضدآفتاب خوب:

1-spf آن بین 25 تا 35 باشد

2- ضدآب باشد

3- به سهولت روی پوست پخش شود

4- بدون رنگ باشد

5-مناسب جنس پوست انتخاب شود در پوست های چرب فاقد چربی در پوست های خشک آبرسان باشد و در پوست های حساس حاوی اکسترادرما باشد

6-ویتامین C داشته باشد

7-دارای محافظت در برابر اشعه UVAو UVBباشد

8- امکان انجام آرایش روی آن باشد

9-باعث تحریک پوست نشود و به خوبی تحمل شود

10-بهتر است ترکیبات مرطوب کننده و ضدپیری و حتما" آنتی اکسیدان داشته باشد

11-حداقل یکی از ضدآفتاب های فیزیکی را داشته باشد


عوارض SPF بالای 35:

افزایش کومدون (دانه های سرسیاه)

آکنه های زیر پوستی

حساسیت های پوستی

کم آبی پوست و کدر شدن آن

سن استفاده از ضدآفتاب:

ضدآفتاب باید از بدو تولد استفاده شود در نوزدان از ضدآفتاب های پوششی مثل کلاه و عینک و از 6 ماهگی از زینک اکساید یا اکسیددوزنگ به عنوان بهترین ضدآفتاب فیزیکی تا 12 سالگی و از بعد از آن از ضدآفتاب های شیمیایی موجود .

تبیان
پاسخ }
#3
با توجه به شروع فصل تابستان، همه فکر می ‌کنند که از حالا باید مصرف کرم ‌های ضد آفتاب را شروع کنند، حال آن ‌که پوست ما همیشه به محافظت در برابر آفتاب احتیاج دارد. هر چند به دلیل تنوع کرم ‌های ضد آفتاب، انتخاب کرم مناسب کمی مشکل است، اما بد نیست بدانیم استفاده درست و مناسب، اهمیت بیشتری از انتخاب نوع کرم دارد.کارشناسان عقیده دارند که نباید تنها پوست صورت را در برابر آفتاب محافظت کرد، بلکه تمام قسمت ‌های بدن که در معرض نور آفتاب قرار می‌ گیرند نیاز به پوشش و حفاظت دارند.از سوی دیگر بسیاری از افراد در مصرف کرم ضد آفتاب، دچار باورهای غلطی هستند که به برخی از آن ها اشاره می ‌شود:

صرفه‌ جویی در مصرف

نکته اول این ‌که اگر به میزان کافی از کرم‌ های ضد آفتاب استفاده نشود، پوست شما به مقدار لازم محافظت نخواهد شد.

متخصصان پوست بر این عقیده‌ هستند که استفاده از کرم‌ های ضد آفتاب، تنها برای پوست صورت کافی نیست و هر نقطه‌ ای از بدن که در معرض آفتاب قرار می ‌گیرد، باید محافظت شود.

همچنین حداقل 20 دقیقه قبل از خروج از منزل باید ضد آفتاب را استفاده کرد و هر چند ساعت یک بار آن را تجدید کرد. پس باید ضد آفتابی تهیه کرد که از نظر مالی مجبور به صرفه‌ جویی در مصرف آن نشویم.

عدم استفاده در روزهای ابری

آیا فقط به این دلیل که ماشین دیگری در خیابان نمی ‌بینید، از بستن کمربند ایمنی خود اجتناب می ‌کنید؟ در مورد نور آفتاب هم همین طور است. چه خورشید را ببینیم و چه قادر به دیدن آن نباشیم، باید از پوست خود در برابر اشعه ی آن محافظت کنیم.

در یک روز ابری در فصل زمستان، همان قدر در معرض اشعه ی ماورای بنفش یا UVA (نوعی اشعه که موجب پیری پوست و سرطان می‌ شود) قرار داریم که در گرم ‌ترین و آفتابی ‌ترین روزهای تابستان. پس همیشه باید از کرم ‌های ضد آفتاب استفاده کرد.

تصور محافظت کامل

هیچ وقت فکر نکنید که همیشه در حفاظت کامل از اشعه خورشید هستید. مردم اغلب فکر می‌ کنند که SPF بالاتر به معنای محافظت و پوشش طولانی ‌تر و بهتر است. اما هر ضد آفتابی پس از چند ساعت به تجدید نیاز دارد.

پس بدون توجه به شماره SPF ضد آفتاب مصرفی، باید آن را هر 90 دقیقه تجدید کنید.

انتخاب نادرست

ضد آفتابی که مانع از رسیدن طیف گسترده‌ ای از نور خورشید از جمله اشعه‌ های UVA و UVB به پوست شود، چیزی است که شما برای محافظت از پوست خود به آن نیاز دارید. پس ضد آفتابی را انتخاب کنید که به طور کامل پوست شما را محافظت کند.

همه ی نواحی پوست که در معرض نور آفتاب قرار می ‌گیرند، باید محافظت شوند. به همین دلیل متخصصان توصیه می ‌کنند زمانی که در نور آفتاب قرار می‌ گیرید، از کلاه یا چتر استفاده کنید و همین ‌طور که به سر خود اهمیت داده‌ اید، گوش‌ ها را نیز فراموش نکنید.

پاها نیز قسمت دیگری از بدن هستند که افراد معمولا فراموش ‌شان می‌ کنند، به خصوص بعد از به آب زدن. بنابراین اول به پاهای خود ضد آفتاب بزنید و بعد صندل بپوشید.

این‌ گونه بهتر می‌ توانید در برابر آفتاب از خودتان محافظت کنید.

ریاضیات با ضد‌ آفتاب

استفاده از کرمی با SPF15 روی کرمی با SPF30 به معنای محافظت به اندازه SPF45 نیست. پس ضد آفتاب مناسبی مصرف کنید تا از حداکثر فواید آن بهره ببرید. در این خصوص می ‌توانید از پزشک مشورت بخواهید.

لوازم آرایش یا ضد آفتاب

بسیاری از پودرها و کرم‌ های مخصوص آرایش حاوی ضد آفتاب هستند. اما این به معنای محافظت کامل پوست، توسط آن ها نیست. کارشناسان می‌ گویند نباید محافظت در برابر آفتاب را به عهده ی این‌ گونه مواد گذاشت.

در پایان باز هم ذکر این نکته ضروری است که بهتر آن است که برای محافظت بهتر و کامل ‌تر در برابر آفتاب از پزشک متخصص کمک بخواهید تا کرمی مناسب برای پوست شما معرفی کند و استفاده ی مرتب و صحیح آن را نیز فراموش نکنید.

نیلوفر اسعدی بیگی - جام جم
پاسخ }
#4
چگونه از ضد آفتاب به شیوه مناسب استفاده کنیم؟اشعه خورشید یکی از عوامل اصلی پیری پوست و سرطان پوست است. بنابراین باید در مورد محافظت پوست و حفظ سلامت این عضو مهم در برابر اشعه ماوراء بنفش خورشید اطلاعات بیشتری داشته باشیم.
آکادمی پوست آمریکا توصیه‌هایی را به عنوان اقدامات پیشگیرانه در برابر اشعه ماوراء بنفش ارائه کرده است که هرچند پیش از این نیز عنوان شده‌اند اما برای تاکید بیشتر و یادآوری در اینجا دوباره مورد توجه و تذکر قرار می‌گیرند.
بر اساس توصیه های این آکادمی، فعالیت‌های خارج از منزل خود را باید طوری تنظیم کنید که در ساعات اوج تابش خورشید یعنی بین ۱۰ صبح تا چهار بعدازظهر نباشد، از آفتاب گرفتن خودداری کنید، از کلاه‌های لبه دار و عینک آفتابی استفاده کنید، تا جایی که ممکن است در سایه قرار بگیرید، از پوشیدن لباس‌های نازک و توری پرهیز کنید، از ضد آفتابهایی با SPF حداقل ۱۵ حتی در روزهای ابری بر روی نقاطی که بیرون از لباس است از جمله لب‌هایتان استفاده کنید، چنانچه عرق می‌کنید و یا قصد شنا دارید از ضد آفتاب‌های ضد آب استفاده کنید، ضد آفتاب را ۲۰ الی۳۰ دقیقه قبل از بیرون رفتن از منزل استفاده کرده و دائماً آن را تجدید کنید.
توجه داشته باشید کودکان وقت بیشتری را در آفتاب می گذرانند و بنابراین پیشگیری بیشتری لازم دارند.

علاوه بر این توصیه‌ها متخصصان پوست نیز برای جلوگیری از پیری پوست اقدامات پیشگیرانه بیشتری را ارائه کرده‌اند که به قرار زیر است:
- از ضد آفتاب‌های ترکیبی بازدارنده پرتوهای UVB+UVA استفاده کنید. اگر پوستی حساس دارید از ضد آفتاب‌های با SPF حدود ۳۰ یا بالاتر برای UVB و به همان نسبت قوی برای UVA استفاده کنید.
- در نزدیکی آب، برف یا ماسه به لحاظ این که اشعه‌های مضر خورشید را بیشتر منعکس می‌کنند، بیشتر احتیاط کنید.
- در فضاهای بسته و هنگام رانندگی هم از ضد آفتاب استفاده کنید.
به گفته محققان، نحوه استفاده صحیح از ضد آفتاب اثر به سزایی در حفاظت پوست شما دارد.
ضد آفتاب باید به مقدار کافی بین ۱۵ الی ۳۰ دقیقه قبل از خروج از منزل استفاده شود. اکثر افراد به حدود ۳۰ میلی گرم ضد آفتاب نیاز دارند تا قسمت‌های بدن را که نیازمند ضد آفتاب است بپوشاند. به طور مرتب ضد آفتاب خود را تجدید کنید. اکثر متخصصان توصیه می‌کنند که هر دو ساعت یکبار باید ضد آفتاب را تجدید کنید.
به خاطر داشته باشید که ضد آفتاب به تنهای برای حفاظت از پوست کافی نیست و قطعا سایر اقدامات مانند کلاه و عینک و لباس مناسب نیز باید برای مراقبت بهتر صورت گیرد.
پزشکان
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
مصرف افراطی كرم ضد آفتاب، احتمال ابتلا به راشیتیسم را افزایش می‌دهد


سلامت نیوز : متخصصان انگلیسی در یك مطالعه جدید هشدار دادند كه استفاده بیش از اندازه از كرم‌های قوی ضد آفتاب خطر ابتلا به راشیتیسم را در پی دارد.

به گزارش سرویس بهداشت و درمان ایسنا، تیلر آتریل دختر 12 ساله‌ای است كه به تازگی به بیماری راشیتیسم مبتلا شده و پزشكان علت آن را استفاده بیش از اندازه كرم‌های ضد آفتاب دانسته‌اند.
این دختر نوجوان انگلیسی در ابتدا دچار دردهای شدید در ناحیه پاهای خود شده بود كه پس از معاینه دقیق پزشكان علت آن را كمبود شدید ویتامین D و در نهایت ابتلا به راشیتیسم عنوان كردند.

بیماری راشیتیسم موجب تغییر شكل غیرطبیعی پاها می‌شود كه در آن پاها شكل پرانتزی به خود می‌گیرند و سابقه این بیماری به دوران قرن نوزدهم باز می‌گردد كه كودكان در خانه‌های تاریك و بدون نور بزرگ می‌شدند.

مادر تیلر یك پرستار 36 ساله است كه برای مراقبت از سلامت پوست دختر خود قبل از خروج وی از خانه پوست او را به مقادیر زیادی از كرم‌های ضد آفتاب با SPF‌50 آغشته می‌كرده است. این در حالی بود كه هوای بیرون از منزل گرم و آفتابی نبود اما به دلیل محرومیت زیاد این دختر از نور آفتاب و مراقبت‌های افراطی، پزشكان بیماری وی را راشیتیسم تشخیص دادند.

پروفسور نیكلاس كلارك جراح مشاور ارتوپد در بیمارستان عمومی سوتامپتون در این باره خاطرنشان كرد: آنچه درباره این دختر نوجوان اتفاق افتاده بسیار تعجب آور است اما بدیهی است عدم تماس نور آفتاب با پوست او به علت مصرف زیاد كرم‌های ضد آفتاب با SPF بالا عامل اصلی این مشكل است.


سلامت نیوز
پاسخ }