امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طالع بینی کودک شما(کودک متولد هر ماه چه خصوصیتی دارد؟)
#1
کودک متولد فروردین


در همان حال كه پدر خانواده دارد سيگار تعارف مي كند، كودك متولد فروردين براي جلب توجه، در گهواره خود جيغ و داد به راه مي اندازد. شما به چه اجازه اي به جاي توجه به او، مشغول صحبت با پرستارش هستيد؟ اصلا معلوم است رئيس كيست؟ تا جواب اين سوال معلوم نشود نمي توانيد او را از بيمارستان بيرون ببريد. بچه مريخي از بدو تولد مي خواهد حاكم باشد. شك داريد؟ مدتي تنهايش بگذاريد تا ببينيد چگونه قاشق خود را محكم بر روي سيني مي كوبد و هر نوع ترديدي را در شما از بين مي برد. در هيكل قوي و چهارشانه اين بچه حتي يك استخوان ضعيف هم نمي بينيد. او اگر از غذايش خوشش نيايد آن را تف مي كند و بشقاب صبحانه خود را روي سر كوچك و تاس خود خالي مي كند تا به همه نشان بدهد كه غذا مورد دلخواهش نيست. دختر بچه هاي فرورديني نيز به همين اندازه – و شايد بيشتر – رك و راست هستند. اگرچه هيچ كس از دختري كوچولو و شيرين انتظار چنين رفتار خشكي را ندارد. گفتم شيرين؟ فلز ماه فروردين آهن و سنگ آن الماس است يعني سخت ترين ماده شناخته شده!

بچه متولد فروردين احتمالا زودتر از بقيه بچه ها راه مي افتد و زودتر زبان باز مي كند. كنترل اين بچه چندان ساده نيست. كافي است او را از كاري بازداريد، آن وقت انگشت چاق و كوچك خود را به علامت مخالفت با شما تكان مي دهد. تربيت او را بايد از همان سنين اوليه شروع كنيد. مراقب باشيد زمين نخورد و سر و صورتش را زخمي نكند. آمادگي صدمه خوردن را دارد بنابراين چاقوي تيز را جلوي دستش نگذاريد و مواظب باشيد خودش را نسوزاند. اگر در اطرافش جسم داغ يا خطرناكي باشد شك نداشته باشيد كه مشتش را بر روي آن مي كوبد. اما فكر مي كنيد از اين كار خود درس مي گيرد؟ ابدا. بلكه سعي مي كند ركود شكني كند. در موقع دندان در آوردن احتمالا دچار تب مي شود، اما مشكل چنداني ايجاد نمي كند. بنابراين زياد سخت نگيريد.

وقتي كه كمي بزرگتر شد چنان محكم شما را در آغوش مي گيرد كه احتمالا نفستان بند مي آيد. نوجوان مريخي احساسات و عواطف خود را راحت بروز مي دهد. اما عده ي كمي از آنها اگرچه در اوايل دوره ي نوجواني خيلي با احساس هستند ولي به زودي گرماي عواطفشان رو به سردي مي گرايد و خاموش مي شود. اينها گوسفند هاي كوچك و ساكت و غمگيني هستند ولي به هر حال شاخ هاي خطرناكي دارند.

از من به شما نصيحت، هيچ گاه از نزديكان خود نخواهيد كه از بچه ي شما مراقبت كنند - مگر اينكه از قبل هشدارهاي لازم را به آنها بدهيد. مثلا اگر عمه بيچاره او بخواهد در مدتي كه شما مسافرت هستيد از او مراقبت كند ممكن است بچه دستش را توي ظرف شكر كند و عمه هم از كوره در برود و پايش را به زمين بكوبد. اين واكنش عمه ممكن است قوچ كوچولو را متعصب و عصباني كند و او هم پاي كوچكش را به زمين بكوبد و اولين جمله اش را بگويد: (( عمه! به من چيزي نگو!)) عمه هم ممكن است تا مدتي چيزي نگويد. اين احتمال هم هست كه شما مجبور شويد از سفر خود برگرديد زيرا انگشت شست پاي فرزند دلبندتان در هنگام كوبيدن به زمين شكسته است!

اين بچه وقتي بزرگتر و قوي تر شد و دوران آبله مرغان، سرخچه، سرخك، و مخملك را پشت سر گذاشت آنگاه دوران خشم و عصبانيت او شروع مي شود. اگر بخواهيد او را از كاري كه مي خواهد انجام دهد بازداريد خشمگين مي شود اما عصبانيت او زياد طول نمي كشد. بعد از چند بار انفجار خشم، لبخند دلنشيني به نشانه ي پيروزي بر روي لبهاي او ظاهر مي گردد.

كودك فرورديني بسيار دست و دلباز است و اسباب بازيهاي خود را با همبازيها، پستچي، سگ همسايه، و حتي گربه توي خيابان شريك مي شود. البته اين كار تا وقتي ادامه مي يابد كه آنها احساسات او را جريحه دار نكنند. دختر و پسر فرورديني احتمالا از همان دوران كودكي در انجام تكاليف مدرسه كوتاهي مي كنند. اگر بچه هاي منضبط ديگر را سرمشق قرار دهيد باز هم فايده اي ندارد. من اين احتمال را مي دهم شما بيش از يك بچه ي فرورديني داشته باشيد زيرا معمولا ستارگان چنين بلايي را به سر پدر و مادر نازل نمي كنند! براي اينكه او را وادار به انجام تكاليفش كنيد به جاي خجالت زده كردن او، با او مبارزه كنيد. او شيفته جدال و مبارزه است. كافي است به او بگوييد در رديف شاگردان تنبل كلاس قرار دارد و نمره هايش به نمره هاي بچه هاي زرنگ نمي رسد ولي در هر حال او را دوست داريد. بعد مي بينيد كه با شتاب خاك هاي روي كتابش را پاك مي كند و با اراده اي محكم به شما ثابت مي كند كه سخت در اشتباهيد و كسي جرات آن را ندارد از او جلو بزند. وقتي كه اثر مثبت چنين روشي را ديديد موضوع را با معلمانش در ميان بگذاريد و آنها نيز چنانچه بيش از يك شاگرد فرورديني در كلاس داشته باشند از شما تشكر خواهند كرد!

البته همه ي پدر و مادر ها با اين روش آشنا نيستند و هميشه از خود مي پرسند چطور مي شود فرزند با استعدادشان چهار سال در يك كلاس بماند. البته نبايد زياد نگران باشيد چون موقعي كه اين بچه ها وارد جامعه مي شوند و متوجه مي گردند اشخاص زرنگتر از خودشان هم وجود دارد رمان از دست رفته را جبران مي كنند. و هنگامي كه چند دفعه جلوي بچه هاي كلاس تحقير شدند با شتاب درس مي خوانند و حتي چند كلاس يكي مي كنند تا به سطح ديگران برسند.

بچه متولد فروردين آميزه اي از آرمانگرايي و خيالپردازي و همچنين عملگرايي و لجاجت است. او همان طور كه سمج و ساده است ملايم و قوي نيز هست. اين خصوصيات متضاد در اين موجود كوچك چنان باهم تركيب شده است كه باعث شگفتي و تحير شما، دوستانتان، بعدها رئيس اداره اش، دشمنان آينده اش، و بالاخره موجودي كه احتمالا بعدها با او ازدواج خواهد كرد خواهد شد.

بچه هاي متولد فروردين هميشه در بازي با همسن و سالان خود نقش رئيس گروه را بازي مي كنند. آنها بازيهاي جديد را مطرح مي كنند و هميشه راه خود را مي روند و در برابر مسئولين و بزرگترها مي ايستند.

بنابراين از همان ابتدا قوانين و مقررات محكمي را براي او وضع كنيد. بچه فرورديني كه در كودكي و نوجواني، اطاعت از بزرگترها را ياد نگيرد مجبور خواهد شد كه در سنين بزرگتر دروس فشرده اي را بياموزد. فراموش نكنيد كه او موجودي دل نازك و حساس است و عليرغم آن ظاهر پر جرات و قوي، اگر بفهمد كه دوستش ندارند خيلي وحشت مي كند. مقاومت در برابر خواسته هاي او، يا بي اعتنايي به اشتياق و شور و شوق او، باعث مي شود گريه كنان به سمت خانه بگريزد. در اين مواقع او را در آغوش بگيريد زيرا قلبش شكسته است. او به خاطر سادگي و خوشبيني و خوش قلبي ذاتي اش، بارها و بارها ضربه مي خورد و به همين دليل بيش از آنچه تصور مي كنيد بايد مراقبش باشيد.

بچه ي فرورديني به افسانه هاي پريان و غول و عصاي جادويي اعتقاد دارد و متاسفانه همه مردم را به اين دو گروه – پري و غول – دسته بندي مي كند و راجع به آنها قضاوت مي كند. ولي وقتي كه فهميد در دنياي ما قاتلهاي غول پيكري وجود دارند كه به راحتي مي توانند طلسم عصاهاي جادويي را خنثي كنند سر عقل مي آيد.

هداياي تولد بچه قوچ را در جاي امني مخفي كنيد چون او اصلا تحمل انتظار را ندارد. اعتقادات او را به شخصيت هاي تخيلي مثل بابانوئل خيلي زود از بين نبريد. زيرا وقتي كه نخست شديدا به چيزي اعتقاد داشته باشد و بعد خودش به تدريج به اشتباه خود پي ببرد و از آن اعتقاد دست بردارد آدم قوي و با اراده اي بار مي آيد. او پول تو جيبي خود را خيلي زود خرج ميكند ولي هميشه آماده است آخرين سكه اي كه برايش باقي مانده به شما بدهد كه براي خود شير بخريد. دختر فرورديني ممكن است هفته اي پنج پنس به بچه هاي محله ي خود بدهد كه مورچه ها را لگد نكنند. اگر در كودكي با او بدرفتاري شده باشد بعدها رفتاري تهاجمي پيدا خواهد كرد. ولي اگر با ملايمت او را راهنمايي كنيد حق خود را با زورگويي كمتري مطالبه مي كند و با همسالان خود رفتار مهربانتري خواهد داشت.

اگر با مهرباني و عطوفت چيزي از او بخواهيد با خوشرويي مي پذيرد، ولي امان از موقعي كه چيزي را به او حكم كنيد! يادتان باشد كه هر گز غرور او را جريحه دار ننكنيد. همچنين اعتماد به نفسش مثل هوايي كه تنفس مي كند برايش مهم است. او خيلي زود خواهان استقلال است. او هرگز دلش نمي خواهد آدم نامهرباني باشد. بنابراين به او ياد بدهيد كه اگر به بچه هاي ديگر زور بگويد و با بچه هاي مخصوصا مظلوم قلدري كند آنوقت آنها تصور مي كنند كه موجودي نامهربان است.

كودك متولد فروردين وقتي كه در كنار افراد منفي باف و تلخ قرار مي گيرد عصبي مي شود ولي چيزي نمي تواند او را از پاي در بياورد. الماس را كه خوب ميشناسيد! او به كتاب و مطالعه علاقه زيادي دارد ولي با همه ي اينها ممكن است يكي دو سال بيشتر در مدرسه نماند او بيشتر اهل جدال و مبارزه است ولي مراقب باشيد زود تسليم او نشويد. او بايد راهي مدرسه شود زيرا نظم و انضباط آنجا هنوز به درش مي خورد و احساسات آتشين را كنترل مي كند. هرچه بيشتر از نظم و مقررات شانه خالي كند بيشتر به آن نياز دارد.

بچه متولد فروردين بايد احساس مسئوليت را ياد بگيرد و آن را مي توانيد با اتكا به منطق و احساس به او آموزش دهيد. والدين و معلم ها همواره بايد بدانند كه بچه ي متولد فروردين اگر مورد تشويق قرار گيرد همه سعي و كوشش خود را مي كند اما اگر مورد خشم قرار گيرد از كوره در مي رود و انگيزه ي خود را براي انجام كار از دست مي دهد. او را هميشه بايد سرگرم به كار كرد وگرنه دردسر درست مي كند. براي او بيكاري خيلي خطرناك است. بچه ي فرورديني احتياج به خواب زياد دارد تا بتواند انرژي زيادي كه مصرف مي كند را دوباره از نو به دست بياورد.

منبع : وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
#2
کودک متولد اردیبهشت


دقيقا در همان لحظه اي كه در بيمارستان مي خواهيد لباس تن اين بچه كنيد و او را به خانه ببريد مشخص مي شود كه او متولد ارديبهشت است. با لحن مادرانه مي گوييد: ((حالا دستهاي كوچولويت را توي آستين بلوزي كه مادر بزرگ برايت بافته بكن. چرا دستهايت را مشت كرده اي؟ چرا آنها را اين قدر سفت گرفته اي؟ دستهايت را مثل يك بچه خوب شل كن. خواهش مي كنم...)) همسرتان مي گويد: ((اجازه بدم من امتحان كنم. بسيار خوب، دستهايت را توي آستين بكن. آرام... شنيدي چي گفتم؟ شل كن. دستهايت را شل كن. گفتن آنها را شل كن!))

بعد از مدتي پرستار مي آيد و مي گويد: ((اصلا خودتان را ناراحت نكنيد. لباس پوشاندن به نوزادان سخت است. به به! چه بچه خوبي! با اين كه بيدار است ولي اصلا سروصدا نمي كند.)) مادر مي گويد: ((بله، بچه ساكتي است ولي دستهايش را چنان محكم به بدنش چسبانده كه نمي شود آن ها را جدا كرد. چقدر هم زورش زياد است كه من نمي توانم دستهايش را از هم باز كنم. دلش نمي خواهد لباس تنش كنيم.)) و اين نخستين كشف مادرانه ناخوشايند است.

سرانجام پرستار موفق مي شود و لباس را تن او مي كند. اما در همين لحظه چهره اين ارديبهشتي كوچولو سرخ مي شود و چنان جيغ و دادي به راه مي اندازد كه همه پرستاران بخش را به آنجا مي كشاند. صداي جيغ و داد او شبيه صداي انفجار است. حتي يكي از مستخدمين فكر مي كند كه در طبقه پايين ديگ بخار تركيده است! بچه متولد ارديبهشت با اين داد و هوار اعلام مي كند كه دوست ندارد به زور كاري را انجام دهد. اين يك هشدار است و بعدها نيز تكرار خواهد شد. همسايگان شما هربار كه اين بچه نخواهد كاري را كه بر خلاف ميلش است انجام دهد آن را خواهند شنيد.

خودتان را آماده كنيد چون از اين به بعد با مسائلي كوچكي همچون فرو كردن غذا در دهاني كه انگار با چسب بسته شده است، فشار دادن پاي آهنين او در شورت پلاستيكي، فرو كردن بدن گوشتالوي او در وان حمام و غيره سروكار خواهيد داشت. در طي اين مدت به سرعت وزن كم مي كنيد و عضلات بدنتان محكم و سفت مي شود. مادران بچه هاي ارديبهشتي هميشه اندامي قوي و عضلاني دارند ولي آثار خستگي و نگراني در چهره آنها به خوبي قابل مشاهده است. اما عليرغم اينكه بزرگ كردن بچه ارديبهشتي سخت و دشوار است ولي لذتبخش است. بچه هاي ارديبهشتي روي هم رفته دوست داشتني و شيرين هستند. از اينكه محكم آنها را در آغوش بگيريد لذت مي برند و وقتي كه براي بوسيدن به بغل شما مي پرد نفستان بند مي آيد. اگر به دوستان شما نيز اعتماد كند با آنها نيز همين گونه رفتار خواهد كرد.

بچه هاي ارديبهشتي معمولا ورزش دوست، قوي و سالم هستند. پسرها قوي، خشن، بامزه و گهگاه شيطان هستند و دخترها به عروسك بازي مشغولند و وسايل خود را مرتب و منظم نگه مي دارند. بعضي از دخترهاي ارديبهشتي مثل پسرها از درخت بالا مي روند يا با پسرها تيله بازي مي كنند ولي ظرافت زنانه خود را حفظ مي كنند.

نوجوان ارديبهشتي از همان دوران كودكي نشان مي دهد كه بيشتر از بچه هاي ديگر شايستگي دارد. يك دليل آن شايد به خاطر اين باشد كه آنها از نظر عاطفي بسيار محكم و استوارند و به ندرت دچار افسردگي با جسارت بيش از حد مي شوند و تمايل زيادي به خودنمايي ندارند. البته گاهي يكدنده و لجوج و گاهي خجالتي مي شوند اما مشكلات دوران بلوغ كمتر در آنها ديده مي شود. آنها معمولا آرام و شاد هستند و كمتر نگران و مضطرب مي شوند. اگر كسي به آنها زور نگويد آدمهايي آرام، پرنشاط و معقول هستند. حتي ارديبهشتي هاي كم سن و سال در برابر ديگران بسيار خوش رفتار هستند ولي اگر همه به آنها توجه كنند ناگهان ساكت مي شوند و در خود فرو مي روند. آنها را در گوشه اي تنها رها كنيد تا بازي كنند آنگاه خواهيد ديد كه ترتيب خوب آنها مورد توجه قرار مي گيرد.

جوان ارديبهشتي هميشه سرش به كار خودش است و خيلي به ندرت ممكن است با پررويي يا زرنگ بازي، شما را در برابر ديگران خجالت زده كند. اگر او را اذيت كنيد، او را به مبارزه بطلبيد (چيزي كه از آن تنفر دارد)، يا با او قلدري كنيد و به زور از او بخواهيد كاري را بر خلاف ميلش انجام دهد، آن وقت به يك جنگجو تبديل مي شود. در چنين مواقعي فقط با ابراز علاقه به او مي توانيد او را از حالت جنگندگي بيرون بياوريد. هرگز چيزي را به او تحميل نكنيد اگر به بچه ارديبهشتي خود زورگويي كنيد ساكت، گستاخ و خشن مي شود. اگر به او ابراز علاقه كنيد نرم مي شوند و آرام مي گيرد. او را در آغوش بگيريد و ببوسيد و به او لبخند بزنيد تا دست از لجاجت بردارد. او اغلب به گونه اي منطقي و آرام حرف مي زند. اگر با خشونت سرش داد بكشيد و به او دستور بدهيد چشمها و گوشهايش را مي بندد. ممكن است در مقابل سخت گيري و زور تا قيامت مقاومت كند ولي در برابر ابراز احساسات و علاقه يك دقيقه هم نمي تواند تاب بياورد.

از همان ابتداي جواني در برابر عقل و منطق كوتاه مي آيد و اگر مساله اي را بپذيرد آن را به خوبي انجام مي دهد. البته از شما توضيح كافي مي خواهد. هيچ لزومي ندارد موضوع را پيچيده كنيد، كافي است حقيقت را رك و پوست كنده به او بگوييد. مطمئن باشيد قبول مي كند. چنانچه به او بگوييد: ((همين الان برو توي رختخواب، چون من مي گويم.)) آن را قبول نمي كند. اما اگر با لحني آرام بگوييد: ((الان ديگر بايد بروي توي رختخواب. چون مي خواهم همه چراغها را خاموش كنم. اگر الان نروي بخوابي آن وقت فردا خسته هستي و نمي تواني بازي كني.)) يا ((بپر توي تختخواب گرم و نرمت، لاي آن ملافه هاي تميز و قشنگ. تا من بيايم يك قصه خوب برايت بگويم.)) آنگاه به زودي براي خواب آماده مي شود. بنابراين مهم نيست او چقدر گستاخ و پررو است بلكه آنچه اهميت دارد اين است كه او در مقابل دليل و منطق و عاطفه واكنش مثبت نشان مي دهد. تحت فشار قرار دادن او فقط باعث تخريب شخصيت او مي شود.

اصوات و رنگ ها عميقا بر احساسات او تاثير مي گذارند. رنگهاي تند قرمز و نارنجي او را بي قرار و ناآرام مي سازند. رنگهاي ملايم به ويژه صورتي و آبي بر او تاثيري شگفت آور دارند. كودك ارديبهشتي در مقابل رنگها از خود واكنش نشان مي دهد. اگر اين رنگها با طبيعت او سازگار باشد منجر به آرامش او مي شود. ولي اگر ناسازگار باشد تعادل عاطفي او را بر هم مي زند. صداهاي بلند و ناهنجار نيز همين تاثير را بر او دارند. بهتر است از همان سنين كودكي به او موسيقي و آواز ياد بدهيد. اكثر ارديبهشتي ها صدايي دلنشين دارند و برخي از آنها از استعداد موسيقي برخوردارند. اين قريحه را از همان دوران كودكي بايد كشف كنيد و به ترتيب آن بپردازيد. آنها حتي اگر دلشان نخواهد موسيقي ياد بگيرند مي توانند به موسيقي گوش بدهند و لذت ببرند. آنها همچنين موسيقي كلاسيك را به موسيقي پاپ با اشعار كودكانه ترجيح مي دهند. احتمالا از نقاشي و طراحي نيز خوششان مي آيد و در اين زمينه نيز استعداد دارند. مقداري كاغذ و رنگ به او بدهيد تا استعداد خود را نشان بدهد.

معلمان معمولا از شاگردان ارديبهشتي خود راضي هستند و آنها را مايه افتخار كلاس خود مي دانند – البته اگر در وضعيت نجومي آنها تعارض و كشمكشي وجود نداشته باشد. اين بچه ها در مدرسه خيلي خوب درس مي خوانند و از قدرت تمركز خوبي برخوردارند. البته آنها مثل بچه هاي متولد فروردين و خرداد و بهمن نابغه نيستند ولي بي نظمي و شرارت هم از آنها سر نمي زند. بچه متولد ارديبهشت شاگردي حرف گوش كن و سر به راه است. اگرچه ذهن او مطالب درسي را به آرامي فرا مي گيرد ولي وقتي چيزي را فهميد ديگر هرگز فراموش نمي كند. او معمولا با آمادگي قبلي به سر امتحان مي رود و موفق مي شود. بچه متولد ارديبهشت دلبستگي خاصي به عدالت، عقل و منطق، و قضاوت صحيح دارد و از همين رو معمولا در مدرسه به عنوان مبصر برگزيده مي شود.

چون بچه متولد ارديبهشت كمي لجوج و يكدنده است ممكن است در برخورد با بزرگترها دچار كمي مشكل شود. مادري را مي شناسم كه روزي فرزند خود را به مدرسه برد، ولي آرزو مي كرد اين كار را نكرده بود. چون كودك هم با معلم خود مخالفت كرد هم با نويسنده كتاب درسي اش. روز بعد اين مادر از كودكش خواست كه از معلمش معذرت خواهي كند. اين جمله را ساعت 9 صبح به او گفت. ساعت دوازده اين جمله در دفتر مدرسه شنيده شد. در پايان روز، بعد از آنكه همه بچه ها مدرسه را ترك كردند دربان مدرسه هم اين جمله را شنيد، البته اين دفعه با صدايي لرزان و التماس گونه. روز بعد بچه دوباره پشت نيمكت خود نشسته بود ولي هرگز از معلمش عذرخواهي نكرد.

فرزند ارديبهشتي شما ممكن است انگشتانش را در خاك و گل فرو كند و همه جا را كشف كند ولي شما از بزرگ كردن او لذت خواهيد برد. او ممكن است هر آشغال و كثافتي را روي اسباب بازي هاي خود بمالد و يا موهايش بوي پرهاي پرنده ها را بدهد و هر چند دفعه هم او را حمام كنيد باز بوي آشغال بدهد. ولي وقتي كه بزرگتر شد هرگز يادش نمي رود كه در روز تولد شما برايتان هديه بخرد. همچنين ماشين پدرش را آن قدر تند نمي راند كه به باجه تلفن همگاني بخورد. ممكن است به يخچال حمله ور شود و مرغي را كه براي شام گذاشته ايد بخورد، لباس مهماني اش را كثيف كند، از درخت بالا برود، يا وسايل گران قيمتش را بشكند، ولي بعدها در آشپزي به شما كمك مي كند و وقتي صاحب خانه و خانواده شد شما را با آغوش باز مي پذيرد.

نوه هاي شما نيز بچه هاي خوب و مودبي خواهند شد. بچه ارديبهشتي خود را با محبت و عشق بزرگ كنيد. به جاي سيم خاردار نامرئي، او را با عواطف و احساسات مرئي احاطه كنيد. به او زورگويي نكنيد و اجازه دهيد كارهايش را با همان سرعتي كه مي خواهد انجام دهد. گوشهايش را با موسيقي و چشمانش را با زيبايي نوازش دهيد تا او هم روزي قلب شما را مملو از عشق و محبت كند. در آن روز حتي معلم او نيز او را خواهد بخشيد.

منبع : وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
#3
کودک متولد خرداداز همان لحظه كه پرستار، نوزاد متولد خردادتان را به دستتان داد چرخهاي خود را روغن بزنيد و تار عنكبوتهاي مغزتان را پاك كنيد. با داشتن اين بچه از همين الان تا بيست سال آينده بايد حواستان خوب جمع باشد و بهتر است از همين حالا كه او در گهواره خوابيده است شروع كنيد. به زودي ياد مي گيرد حرف بزند و راه برود و اگر مراقب نباشيد ممكن است همچون ماهي از لاي انگشتانتان ليز بخورد. تا حالا سعي كرده ايد حبابي را در دست هاي خود نگه داريد؟

سرشماري هاي آمريكا نشان مي دهد كه تعداد دوقلو يا سه قلوهاي متولد ماه خرداد بيش از ماههاي ديگر است. پس بچه خردادي شما مي توانسته دوقلو يا چندقلو باشد. درست است. شايد تعداد انگشتان دست و پاي بچه هاي ديگر ده تا باشد ولي دليل ندارد كه اين موضوع در مورد بچه هاي خردادي نيز صدق كند. در رابطه با اين بچه، شايد مجبور شويد تصوري را كه از رياضيات داشتيد تغيير دهيد. هنگامي كه چهار دست و پا شروع به راه رفتن مي كند لحظه اي او را در آشپزخانه مي بينيد كه دستش را توي همزن برقي كرده و لحظه اي بعد او را توي ايوان مي بينيد كه دارد گلهاي اطلسي را مي جود. بعد با تعجب از خود مي پرسيد مگر امكان دارد به طور همزمان در دو جا باشد؟ به ياد داشته باشيد كه بچه متولد خرداد تحت نفوذ سياره عطارد است. و عطارد همان خداي يوناني است كه عكسش را در كتاب ها ديده ايد و يالهايي به پاهايش متصل شده و يك كلاهخود نقره اي رنگ بر سر دارد. روي سر كودك خود قابله وارونه اي بگذاريد از قوه تخيل خود بهره بگيريد و تصور كنيد بالهايي از پاهاي گوشتالود او بيرون آمده اند. اكنون بين آن خداي يوناني و بچه خود شباهتي نمي بينيد؟

من هرگز آن بند و افسارهايي كه مادرها به بچه هاي خود مي بندند تا در موقع خريد بچه به اين طرف و آن طرف ندود تاييد نكرده ام ولي به مادرهايي كه بچه متولد خرداد دارند اكيدا توصيه مي كنم يكي دو تا از اين جور بند و زنجيرها بخرند.

نخستين فكري كه احتمالا به مغزتان خطور مي كند آن است كه براي اين بچه فعال و پر جنب و جوش خود يك كالسكه بخريد. البته من اين منطق شما را قبول مي كنم و با شما همدردي مي نمايم .لي مطمئن نيستم كالسكه به درد اين بچه بخورد. اين جور بچه ها دائم در جستجو و تقلا هستند، و هر لحظه مي خواهند چيز جديدي ياد بگيرند. اگر اين بچه را به فضاي كوچكي محدود كنيد به او ظلم كرده ايد. بدتر از آن، اين است كه او را در آن جعبه پلاستيكي قرار دهيد و از ديدن دنياي هيجان انگيز اطراف محروم كنيد. فراموش نكنيد كه عنصر او باد است و باد همواره بايد در حركت باشد. چنانچه مجبور شويد او را در كالسكه نگه داريد تعداد زيادي كتاب و اسباب بازي نيز در جلويش بگذاريد. البته اگر خسته شود تارهاي صوتي خود را چنان به ارتعاش در مي آورد كه شما هاج و واج مي مانيد كه او اين صداها را چگونه از آن دهان كوچك بيرون مي دهد. آنگاه مجبور مي شويد فورا او را از كالسكه بيرون بياوريد. مگر آنكه همسايه ها گوش سنگيني داشته باشند يا خيلي ملاحظه شما را بكنند!

بچه هاي متولد خرداد معمولا آدمهاي سالخورده را با جنب و جوش پرنده وار خود عصبي مي كنند. بزرگترها بارها به كودك خردادي مي گويند آرام باشد، بي قراري نكند، و كارها را با نظم و ترتيب انجام دهد. اما انجام چند كار به طور همزمان براي اين بچه كاملا طبيعي است. چيزي كه ديگران آن را بي قراري مي دانند در مورد اين كودك عادي است. خيلي اشتباه است اگر از او بخواهيم مانند بچه هاي آرام و كم تحرك در گوشه اي بنشيند تا همه دوستش داشته باشند. به او ياد بدهيد كه كمي آرامتر باشد ولي اگر بخواهيد سرشت او را تغيير دهيد به تمايلات طبيعي او لطمه خواهيد زد. فراموش نكنيد كه چابكي و جنب و جوش بچه متولد خرداد و سكوت و كم تحركي بچه متولد دي، كه والدين آنها را نگران مي كند در واقع ناشي از طبيعت ذاتي آنهاست و همين فطرت ذاتي به اندازه كافي براي آنها مشكل ساز است و اگر بخواهيم فطرت ديگري را به آنها تحميل كنيم كار مشكل تر خواهد شد.

كودك خردادي خود را همان گونه كه هست – يعني كنجكاو، مهربان، باهوش و پيشرو – دوست بداريد. شما كه نمي توانيد سوسك را تبديل به حلزون كنيد و پلنگ هم نمي تواند خالهاي خود را پاك كند. اگر سعي كنيد خالهاي او را پاك كنيد آنگاه با يك پلنگ غمگين و عصبي مواجه خواهيد شد. البته شما بچه پلنگ بزرگ نمي كنيد بلكه بچه اي باهوش و كنجكاو را پرورش مي دهيد ولي اين قياس منطقي است. اجازه دهيد كودك خردادي تان با همان دوگانگي ذاتي خود بزرگ شود. در آينده به ساختماني كه طراحي كرده و به جايزه ادبي كه برنده شده است افتخار خواهيد كرد و هنگامي كه اين استعداد دوگانه او را مي بينيد از خود مي پرسيد كه چرا از ابتدا سعي مي كردم او را در قالب واحدي بريزم. اگر دائم به اين طرف و آن طرف مي پرد بي شك فطرت ذاتي خود را تمرين مي كند. ذهن فعال او ممكن است شما را گمراه كنيد ولي به ياد داشته باشيد كه ذهن او در حال جستجوي روياهاي خود، نظم بخشيدن به آنها، و تصميم گيري راجع به اين است كه كدام را رها كند و كدام را در سينه خود محفوظ دارد.

معلمان فورا متوجه مي شوند كه دختر يا پسر متولد خرداد در خواندن مشكل ندارد و حتي از خود لغت مي سازد. آنها در دروس حفظ كردني مهارت دارند و به راحتي از عهده تكاليف خود در اين مورد بر مي آيند. اين بچه ها از مكاتبه با ديگران لذت مي برند و دانش خود را سخاوتمندانه در اختيار ديگران قرار مي دهند. اغلب اين بچه ها قادرند با هر دو دست خود بنويسند و اگر ديديد او با دست چپش مينويسد و با دست راست خود نقاشي مي كند تعجب نكنيد. ممكن است ناخنهايش را بجود ولي انگشتانش ظريف و انعطاف پذير هستند و براي نواختن ساز يا شعبده بازي مناسب هستند. شايد هم روزي يك جراح، دندانپزشك، يا ساعت سازي ماهر شود. دست هاي او حساس، پرقدرت و ماهر هستند.

متولدين خرداد خيلي ماهرانه مي توانند اداي ديگران را دربياورند. تيزهوشي و بذله گويي آنها از همان دوران اوليه زندگيشان آشكار مي شود.

بچه متولد خرداد، در خانه يا مدرسه، در عالم خيال و واقعيت سير مي كند و همواره اين دو دنيا را در هم مي آميزد. به طوري كه اغلب اوقات واقعيت به صورت رويا ظاهر مي شود و رويا به صورت واقعيت. از همين رو اغلب تصور مي كنيد كه او دارد اغراق مي كند يا دروغ به هم مي بافد. البته وقتي ماجرايي را تعريف مي كند دچار اغراق مي شود به طوري كه حتي خودش هم باورش مي شود كه گويا ماجرا همان گونه كه مي گويد رخ داده است. در اين جور مواقع با ملايمت با او برخورد كنيد چون او در حال تمرين خيالبافي است. به جاي آن كه كاري كنيد كه از خيالبافي خود دچار شرمندگي شود از او بخواهيد كه حقيقت را بگويد و آن را بنويسد. بدين طريق او مي تواند تفاوت بين واقعيت و خيال را دريابد و از حالت پريشاني خارج شود. نوجوان متولد خرداد اگر نتواند به طور طبيعي اظهار وجود كند آنگاه به عالم خيال پناه مي برد. يك كار خوب اين است كه او را از همان دوران كودكي به فراگيري زبانهاي خارجي تشويق كنيد. زيرا او نيز مانند متولدين آذر اهل مسافرت و گردش است و داشتن زبان براي او سودمند خواهد بود.

بچه متولد خرداد وقتي به شما مي گويد كه مي تواند در حين انجام تكاليف، به راديو هم گوش بدهد حرفش را باور كنيد. اگر نمرات او در پايان سال حرف او را تاييد كند پس چرا بايد مانع او شويد؟ اين بچه ها معمولا در هر زمان نمي تواند يك كار انجام دهند. انگار دلشان مي خواهد دو بار زندگي كنند ولي فقط يك بار فرصت اين كار در اختيارشان گذاشته شده است. به همين خاطر تلاش مي كنند هر چه سريعتر همه چيز را ياد بگيرند. تنها نقطه ضعف بچه متولد خرداد اين است كه كمي عجول است و نمي تواند يك موضوع را تا به آخر ياد بگيرد. بنابراين شما نبايد اجازه دهيد كه هوش و استعداد آنها در راه تعجيل در كار تلف شود. بچه متولد خرداد چندان وقت شناس نيست و كارهاي خود را به موقع انجام نمي دهد چون معمولا در مسير خود به كشفيات جديدي مي رسد. همچنين براي او خيلي سخت است كه حرف كسي را تا آخر گوش بدهد و بعد در پي جواب برآيد. چون او حرف طرف مقابل را خيلي زود مي فهمد و ديگر نميخواهد جزئيات را بشنود. احتمالا ممكن است حرف خود را تكرار كند ولي به ديگري اجازه نمي دهد اين كار را بكند و در نتيجه ديگران از كار او عصباني مي شوند. در سر كلاس وزوز يك مگس، تكه اي كاغذ رنگي، يا دودي كه از دودكش بيرون مي آيد حواس او را پرت مي كند. به راحتي نمي توانيد توجه او را به موضوعي جلب كنيد ولي اگر موفق به اين كار شويد آنگاه كنجكاوي و علاقه شديد او را پاداش خواهيد گرفت.

پس نوجوان متولد خرداد شما معمولا پاي تلفن خواهد بود، هر هفته دوست جديدي مي گيرد، تصميم خود را در خصوص شغل آينده اش بارها عوض مي كند، و در رانندگي كمي تند مي راند. دختر نوجوان متولد خرداد نيز محبوب همه است، اشكش خيلي زود جاري مي شود، ولي بلافاصله مي تواند لبخندي به گرماي آفتاب بزند. اين نوجوانان باعث مي شوند احساس جواني كنيد. هنگامي كه فرزند خردادي شما بزرگ مي شود، دائم با اين شكايت مردم روبرو هستيد كه آن ها در هر كاري مداخله مي كنند. بعد شما تبسمي مي كنيد و آنها ناراحت مي شوند. تبسم شما به خاطر اين است كه يادتان آمده است كه او در سن هفت سالگي دستش را توي كيك، خمير ريش پدرش، ظرف ماهي، سطل آشغال، و كاسه سوپ داغ و پريز برق مي كرد و شما را شديدا عصباني مي كرد. كمي بعد در هنگام غروب، در روي چمن ها دنبال كرم شب تاب مي گشت. و شما آهي از سينه بيرون مي داديد و از خود مي پرسيديد: ((اين بچه دنبال چي مي گردد؟ چرا توي هر كاري دخالت مي كند؟ چقدر تكان مي خورد؟)) بعد او صداي شما را ميشنيد و ناراحت مي شد. و شما هيچ گاه نگاه او را از ياد نخواهيد برد هنگامي كه در جوابتان گفت: ((سخت نگير مامان... نمي دانم چرا اين كارها را مي كنم. ولي نگران نباش بالاخره علتش را پيدا مي كنم.))


منبع: وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
#4
کودک متولد تیر
اين نكته را در جايي بنويسيد تا براي هميشه در ذهنتان حك شود و هر روز متعجب نشوييد: ((خلق و خوي بچه متولد تير شما با همان سرعتي كه پوشك او را عوض مي كنيد تغيير مي كند. اين دنيا براي كودك قمري جاي جديدي است. او از همه چيزهاي خوشمزه اي كه مي خورد يا مي نوشد بسيار لذت مي برد و مجذوب تصاوير رنگارنگي مي شود كه از جلوي چشمان تيزبين او مي گذرند و اين همه را در حافظه پربار خود ثبت مي كند. او هرچه را كه تجربه كند به ياد مي سپارد. همين طور كه بزرگ مي شود هر احساس و عاطفه اي را به خاطر مي سپرد و قادر است آن را به طور دقيق به ياد بياورد.

يك زن متولد تير را مي شناسم كه در اروپا به دنيا آمده بود و هربار كه بيمار مي شد لالايي روسي را كه در كودكي شنيده بود كلمه به كلمه مي خواند، اگرچه حدود نيم قرن مي شد كه در آمريكا زندگي مي كرد. اكثر ما به سختي مي توانيم كلمات يا آهنگ لالايي زبان مادري خويش را به ياد بياوريم.

ذهن فعال كودك تير ماه، از صبح تا شب، هر چه را مي بيند و مي شنود در حافظه خود ثبت مي كند. والدين او خيلي مشكل مي توانند او را تا اوج روياهايش دنبال كنند، يا همراه با او در رودخانه تخيلات درخشان او غوطه ور شوند. احساسات او بسيار غني، فراوان و گوناگونند، ولي گاهي اوقات پيش مي آيد كه احساس تنهايي مي كنند.

بازي كردن با بچه هاي متولد تير بسيار شادي بخش و سرگرم كننده است. آنها بچه هاي شيريني هستند، قيافه هايي مضحك دارند، و با چشمهايشان انگار حرف مي زنند. وقتي گريه مي كنند چهره شان حالت عادي خود را از دست مي دهد، وقتي ادا در مي آورند صورت آنها چين مي خورد، و موقعي كه لبخند مي زنند مي شكفند. تماشاي چهره آنها سرگرم كننده است، ولي احتمالا هميشه آرزو مي كنيد كه اي كاش مي شد فهميد كه چه موقع مي خواهد بخندد، به چه چيز در دوردستها خيره شده است، و به چه موسيقي جلب كننده اي گوش مي دهد.

نيازهاي عاطفي بچه هاي متولد تير بيش از بچه هاي متولد اسفند است. قوي ترين عاملي كه بر متولدين تير تاثير مي گذارد محيط اوليه خانواده است. خرچنگها، از دوران نوزادي تا نوجواني، دقيقا همان واكنشهاي پدر و مادر و خواهر و برادرهاي خود را تقليد و تكرار مي كنند. كودك تحت تاثير ماه شما احتمالا خجالتي است و نمي تواند تمايلات دروني خود را براي شما بازگو كند ولي از صميم قلب خواهان آن است كه او را در آغوش بگيريد و دوستش داشته باشيد. اگر اين بچه متواند توجه خانواده، اقوام و دوستانش را به خود جلب كند از بين مي رود.

يك شب دير وقت در آشپزخانه يكي از دوستان نزديكم كه متولد تير است بوديم و داشتيم راجع به كودكي او صحبت مي كرديم. او گفت: ((وقتي كه دختر مدرسه اي بودم پدر و مادرم هفته اي ده پانزده سنت به من پول تو جيبي مي دادند. ولي من هيچ وقت پولم را خرج نمي كردم. بلكه آن را پس انداز مي كردم تا بتوانم آن را جايزه بدهم.)) من پرسيدم: ((براي چي؟)) جواب داد: ((خوب، من آخر هر ماه به آن دوستي كه بهترين رفتار را در طي آن ماه با من داشت پنجاه سنت جايزه مي دادم.)) تعجب كردم و خواستم به او بگويم كه با آن پول مي توانست چقدر شكلات و چيزهاي جالب ديگري بخرد ولي در چشمهايش چيزي ديدم كه نظرم عوض شد.

كودك متولد تير در دوره نوجواني ممكن است براي مدتي كوتاه، بدون هيچ دليلي، كمي ياقي گري كند، ولي در طي سالهاي حساس زندگي اش، معمولا نظم و انضباط را مي پذيرد. زدگي دروني او برايش خيلي واقعي و زنده است و از همين رو مي تواند ساعتها در تنهايي بماند و با خود بازي كند. حتي ممكن است يك همبازي خيالي به اسم بوريس يا بتي داشته باشد كه به كمك مي كنند تا گلهاي خيالي بكارد و با هم دزد بازي كنند. همبازي خيالي او هميشه با ادب و خوش رفتار است و مي گذارد كه او در بازي ها برنده شود.

گاهي اوقات اين همبازيهاي خيالي براي چند هفته اي غيبت مي كنند، ولي به محض آن كه دوستان واقعي او احساساتش را جريحه دار مي سازند و مقام رياست را از او مي گيرند آنها دوباره سر و كله شان پيدا مي شود. با وجود آن كه اغلب متولدين تير آدمهايي ساكت و سر به زير هستند ولي نشانه خورشيدي آنها دلالت بر حاكم بودن آنها مي كند. آنها عليرغم احساسات ظريف و رفتار آرام خود، به هيچ وجه مطيع و فرمانبردار كسي نخواهند شد. همچنين از نظر فكري بچه هاي مستقلي هستند.

معمولا بچه هاي جيغ جيغو بيشترين توجه را جلب مي كنند، اما بچه متولد تير از چنين روشي پيروي نمي كند، ولي اگر به او بي اعتنايي كنيد يا او را مورد بي مهري قرار دهيد گريه را سر خواهد داد. البته گريه اي كه سيل راه مي اندازد و ممكن است اتاقش را آب ببرد. انگار كه كسي شير آب را باز گذاشته باشد و آب همه جا را برداشته باشد! اگر اين اشكها نتواند آن احساس ترحم و دلسوزي را كه سخت بدان محتاج است جلب كند آنگاه اين پسر يا دختر كوچولو وقتي كه بزرگ شد همانند مردان متولد شهريور درونگرا مي شود و احساسات خود را پنهان مي كند و قادر نيست عشق بورزد و از ديگران محبت دريافت كند. آنگاه به تنهايي پناه مي برد و كمتر دوست مي گيرد و در سنين پيري آدم گوشه گيري خواهد شد.

وقتي كه سرپرست چنين خرچنگ كوچولوي حساسي مي شويد بايد با او بخنديد، گريه كنيد، و ترسهاي او را تسكين دهيد. اين بچه از خيلي چيزهاي مي ترسد، مثلا از خوابيدن در تاريكي، آتش و كبريت، ماشين هايي كه با سرعت زياد حركت مي كنند و پر سروصدا هستند. او همچنين از غريبه ها، حيوانات بزرگ، نورهاي درخشان، غذاهايي كه قبلا نخورده باشد، و رعد و برق وحشت دارد. وقتي كه باران مي بارد مثل اغلب پرنده ها غمگين مي شود. باران بهاري يا پاييزي در روح او تاثير مي گذارد و او را وادار مي كند شعري بگويد، تابلويي بكشد، يا آهنگي بسازد. گاهي اوقات هم سرش را زير پتو مي كند و از ترس مي لرزد.

بچه متولد تير هميشه به يك همدل خوب نياز دارد تا بتواند استعدادهاي هنري و خلاق خود را آشكار كند. چنانچه در سالهاي اوليه زندگي اش از صميم قلب با او همدردي و همدلي كنيد آنگاه در سن بلوغ فردي صبور، شكيبا، سخاوتمند و متكي به نفس بار مي آيد. اما اگر به او بي اعتنايي كنيد خوش قلبي او تغيير مي يابد و تبديل به ترحم به خود و سكوت مي شود. هراس و وحشت او نيز ممكن است به تعصب غير منطقي و تنفر تبديل شود، مگر آن كه در سنين كودكي اين مسئله را به نوعي حل كرده باشيد. خرچنگهاي كوچولو وقتي كه از نظر احساس و عاطفه درست رشد نكرده باشند گاهي تبديل به آدمهايي بداخلاق، شكاك و كينه توز مي شوند. در بهترين حالت، اين مردان و زنان غمگين و دمدمي مزاج، زندگي غمبار و كسالت باري خواهند داشت مگر آنكه عزم خود را جزم كرده و همه تلاش خود را براي ساختن يك امپراطوري مالي صرف كنند و يا در پي شكوفا كردن استعدادهاي نهاني خود برآيند. اين دو روش مي توان جايگزين عشق و عاطفه اي گردد كه در دوران كودكي، زماني كه بيش از هر وقت ديگر از لحاظ احساسي آسيب پذير بوده اند از آنها دريغ شده است.

در ارتباط با اين بچه ها بايد نكته مهمي را هميشه به خاطر داشته باشيد: اين كودكان راجع به بي اعتنايي ديگران و عدم پذيرش خود از طرف جمع هميشه پيش خود خيالبافي مي كنند. از همين رو دائم بايد به آنها گوشزد كنيد كه بچه هايي خوب، باهوش، دوست داشتني و زرنگ هستند. بعضي از پدر و مادرها متوجه اين نكته مي شوند و آنقدر به آنها توجه مي كنند كه لوس بار مي آيند و هنگامي كه وارد جامعه مي شوند از همه توقع دارند كه به آنها توجه كنند و چون به خواسته خود نمي رسند رنجيده خاطر و عصباني مي شوند.

عجيب نيست كه اغلب متولدين تير خاطره خوبي از مادر خود دارند و هر چقدر بزرگتر مي شوند مادر خود را بيشتر مورد ستايش و تمجيد قرار مي دهند. چون هيچ كس ديگري به اندازه مادرشان به آنها توجه نشان نمي دهد.

در مورد بچه متولد تير، پرسش مهمي كه مطرح مي شود اين است كه آيا با اين بچه قمري بايد بيش از حد سختگيري كرد و او را مقيد و محدود كرد يا بايد بيش از حد به او آسان گرفت و او را لوس كرد؟ يافتن راه ميانه چندان ساده نيست. ولي نوميد نشويد. بهترين روش آن است كه با او طبيعي رفتار كنيد. يعني به روش قديم هر موقع كه لازم بود تنبيهش كنيد و در بقيه موارد او را در آغوش بگيريد و ببوسيد و به او محبت كنيد.

معلمهاي مدرسه خيلي زود متوجه استعداد عجيب و غريب متولدين تير در درس تاريخ مي شوند. آنها خيلي خوب تاريخ ها و وقايع را به خاطر مي سپرند و به مدد حافظه پرقدرت خود مي تواند همه چيز را درباره گذشته حفظ كنند. طوري كه انگار خودشان در آنها حضور داشته اند. اگر پل ريور، توماس جفرسون، يا آبراهام لينكلن مي توانستند برگردند و داستان زندگي خود را تعريف كنند احتمالا قادر نبودند به خوبي متولدين تير راجع به گذشته خود حرف بزنند. به همين دليل به راحتي مي توان فهميد كه چرا آنها به سمت تئاتر مي روند، عكاسان خلاقي مي شوند، و در موسيقي يا هنر فعاليت مي كنند.

معلمين اين بچه ممكن است گاهي اوقات از سماجت و لجبازي يا خيالپردازي آنها شكايت كنند ولي اين نقاط ضعف آنها چندان جدي نيست. آنها گاهي اوقات در مورد همه چيز اغراق مي كنند. مثلا پسر متولد تير وقتي كه از ايوان خانه پايين مي افتد و صورتش كمي زخمي مي شود مي گويد خراشهاي روي آن بر اثر حمله خرس خطرناكي در جنگل ايجاد شده است. دختر متولد تير هم اگر يك جر و بحث عادي با پدر و مادرش داشته باشد ممكن است آن را براي ديگران اين طور تعريف بكند كه او را در اتاقش زنداني كرده اند و در را به رويش قفل كرده اند و به او غذا نداده اند. بديهي است كه متولدين تير با خواندن داستانهاي هيجان انگيز و آن تخيل قوي كه دارند مي توانند داستانهاي پرماجرايي از خود ببافند. اما وقتي كه احساساتش واقعا جريحه دار شود به جاي سر هم كردن تراژديهاي خيالي، به گوشه اي مي رود و ساكت مي شود. ضرب المثل قديمي چيني مي گويد: ((كسي كه واقعا آزرده شده است سكوت مي كند.))

كودكان متولد تير مانند كودكان متولد مهر مي توانند با پرخوري خويش هزينه مربوط به غذاي خانواده را افزايش چشمگيري بدهند. و وقتي هم كسي به آنها مي گويد ((چاقالو)) رنجيده خاطر مي شوند و شما بايد آنها را آرام كنيد. اما اگر دچار افسردگي باشند طوري ضعيف و لاغر مي شوند كه همه به آنها مي گويند ((لاغر مردني)). اما بهتر است در مورد اين بچه ها از به كار بردن هر نوع لقبي خودداري كنيد.

اكثر خرچنگاي جوان با اشتياق منتظر روزي هستند كه بتوانند كار كنند و پول دربياورند. آنها براي پيدا كردن كار در كوچه و خيابان راه مي افتند و همسايه ها را به ستوه مي آورند. بچه متولد تير شما ممكن است از همان دوران كودكي به كارهايي مثل چمن زدن، جارو كردن برگ ها، يا نگهداري بچه هاي همسايه بپردازد. بطريهاي خالي را جمع آوري مي كند و آنها را به مغازه دار مي دهد و گرويي آنها را مي گيرد. لباسهاي شسته را روي بند پهن مي كند، به رفتگر محله كمك مي كند، شربت مي فروشد و خلاصه هر كاري از دستش بر مي آيد انجام مي دهد تا چند سكه به دست بياورد و از صداي جيرينگ جيرينگ آنها لذت ببرد. البته او بخش مهمي از پولي كه به دست مي آورد پس انداز مي كند. او احتمالا زودتر از بچه هاي همسن و سال خود ياد مي گيرد كه پول تو جيبي خود را بدست بياورد و از اين بابت به خود افتخار خواهد كرد. خلاصه آنها از نظر مالي چندان مشكلي براي شما ايجاد نخواهند كرد. مثلا وقتي كه دانشجو مي شوند به كار دانشجوي مي پردازند. پسران متولد تير اصولا كنجكاوي خاصي به دنياي تجارت و كسب دارند. دخترهاي متولد تير نيز در امور مالي با لياقت و كاردان هستند و علاوه بر آن وقت زيادي را به بازي با عروسكهايشان و پخت و پز اختصاص مي دهند و براي شغل آينده خود كه كدبانويي است به تمرين كردن مي پردازند.

بچه متولد تير با شوخي و لطيفه هاي خنده دار خود باعث سرگرمي شما مي شود. او با شكلكهايي كه در مي آورد شما را به ياد ماسكهاي جشن هالوين مي اندازد. اگر برايتان امكان دارد قطعه زميني در گوشه حياط به او بدهيد تا با دست خود گياه بكارد و رشد آنها را تماشا كند. اين بچه نسبت به بيماري اقوام و بستگان خود مشكلات مالي آنها و همچنين دردسرهايي كه برايشان پيش مي آيد حساس است و به ياري آنها مي شتابد.

نوجوان متولد تير عاشق كتابهايي است كه راجع به قهرماناني است كه با شجاعت و دلاوري از پس مشكلات بر مي آيند. آنها با حيوانات رفتاري دلسوزانه و خوب دارند. اگر احساس كنند كسي به آنها زور مي گويد و با آنها بدرفتاري مي كند عقده دل خود را بر روي كوچكتر از خود خالي مي كنند. خرچنگهاي جوان گاهي اوقات دچار كج خلقي مي شوند و ترشرويي مي كنند، ولي اين رفتار چند ساعت بيشتر طول نمي كشد و دوباره همان خنده شاد و پر نشاط خود را سر مي دهند.

وقتي كه چراغ اتاق خواب را خاموش مي كنيد، احتمالا مثل همه والدين ديگر به ياد روزهايي در آينده نزديك مي افتيد كه او ديگر نيست تا سر كوچك خود را از لاي در بيرون بياورد و ((يك ليوان آب)) بخواهد. و كمي غمگين مي شويد. هنگامي كه او خانواده را ترك مي كند تا خود خانواده تشكيل دهد، ديگر صداي خنده ها و گريه هاي پرسروصداي او را نخواهيد شنيد. آيا او هرگز خانواده خود را فراموش مي كند؟ اگر در اواخر خرداد يا اوايل تير به دنيا آمده باشد هرگز اين كار را نمي كند. ممكن است براي چند سال به نقاط دوردست سفر كند ولي شما بهتر است كه آن تيله هاي كوچكي را كه بعد از يك دعوا به شما داد، يا آن عروسك پارچه اي كهنه او را دم دست نگه داريد چون فرزند متولد تير شما به زودي به خانه بر مي گردد تا خاطرات گذشته خود را از نو زنده كند. مهم نيست چقدر از شما دور است، چون او هر جا كه باشد خانواده خود را فراموش نمي كند.

منبع : وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
کودک متولد مردادآيا بچه اي را به خاطر مي آوريد كه در دوران كودكي هميشه رئيس بود؟ يادتان مي آيد كه آن كوچولو هر موقع كه نمي توانست رئيس شود چه طور اخم ميكرد؟ اين بچه كه هر موقع بي پول بوديد به شما قرض ميداد كه بستني و شكلات بخريد مطمئنا متولد مرداد بوده است.
بچه متولد مرداد هر زمان كه راه خود را پيدا ميكند خوشحال و بازيگوش و با نشاط است. ولي اگر نتواند به خواست خود برسد ناگهان عصباني مي شود و جيغ مي كشد و افسرده و ناراحت در گوشه اي كز مي كند. شير جوان را اگر هم كمي مغرور و خود نما جلوه كند نبايد دائما مورد تحقير قرار داد. سركوب كردن شور و اشتياق وي ممكن است چنان ضربه ي روحي عميقي بر او وارد كند كه سالها فراموش نكند.
شيرهاي نر و ماده كوچولو عادت دارند بر بچه هاي ديگر حكمفرمايي داشته باشند و اين موضوع اغلب باعث ناراحتي مادران بچه هاي محجوب و آرام ميشود. براي منع كردن او از اين كار نبايد جلوي هم بازيهايش او را سرزنش كنيد بلكه بهتر است با ملايمت و مهرباني به او تذكر دهيد. اگر غرور شير را به ويژه در جلوي جمع جريحه دار كنيد واكنش ناجوري از خود نشان مي دهد.

بهتر است حس رياست طلبي طبيعي را در فرزند مردادي خود تقويت كنيد ولي به او بياموزيد كه رياست بايد نوبتي باشد و به شكلي عادلانه صورت گيرد حتي اگر او احساس كند قوي تر از ديگران است. حس عدالت جويي شير معمولا باعث مي شود كه وي اين مسائل را به خوبي درك كند. او مهاجم نيست. بلكه فقط حس ميكند كه مجبور است جلوتر از ديگران باشد.

اين دختر و پسرهاي متولد مرداد علاقه ي خاصي به خود نمايي دارند و اگر اين تمايل در آنها محدود و مقيد نشود آنگاه به سختي ميتوان آنها را از اين كار بازداشت. شير نر كوچولو همان بچه اي است كه در حياط مدرسه بر روي سرش مي ايستد يا بر روي يك نرده راه ميرود و ديگران را به تشويق واميدارد. والدين عاقل اين گونه بچه ها از همان دوران كودكي به فرزندان خود ياد ميدهند كه خودنمايي كار خوبي نيست و با غرور و متانت هيچ جور در نمي آيد. اين گفته براي كودكي كه سرشار از غرور است موثر واقع شده و آن را به خوبي مي پذيرد.

حتي در كوچكترين شيرها هم به خوبي مي توان اين خصوصيت رياست طلبي و حكمفرمايي بر ديگران را مشاهده نمود. او از همان روزهاي اول در خانه بر ديگران حكومت مي كند و با اندكي تلاش، والدين اقوام را زير سلطه خود در مي آورد. شير كوچولو بر تخت سلطنت خود (همان صندلي پايه بلند خودش) مي نشيند و در حاليكه لباسش را با آب ميوه و زرده تخم مرغ كثيف كرده و پوشكش نيز بايد عوض شود وقار خود را حفظ ميكند. براي بچه متولد مرداد خيلي طبيعي است كه همانطور بنشيند و اجازه دهد پدر و مادر و دوستان او را مورد ستايش قرار دهند و به او تعظيم نمايند. او تعريف و تمجيد را خيلي خوب ميپذيرد و برايش بسيار عادي است. موقعي كه غريبه ها لوسش مي كنند و او را مورد توجه قرار مي دهند به صورت كوچولو و دلپذير و از خود راضي او نگاه كنيد.

بچه متولد مرداد بي مهاباتر از بچه هاي ديگر است و بيشتر خودش را به خطر مي اندازد و فعالتر از بقيه بچه هاست. بعد دوره هاي تنبلي او فرا ميرسد. همواره در گوشه اي دراز ميكشد و آنقدر خسته است كه نمي تواند حتي انگشت خود را بلند كند مگر در مواردي كه بخواهيد از او پذيرايي كنيد. در اين جور مواقع او را به حال خود رها كنيد تا بفهمد كه ديگران پيشخدمت او نيستند. اگر چيزي ميخواهد بهتر است منتظر بماند تا تجديد قوا پيدا كند و خودش بتواند به دنبال آن برود. در غير اين صورت ممكن است آن قدر لوس شود كه به يك ظالم كوچولو گردد. اشكالي ندارد كه گاهي برايش كتاب بياوريد و با يك ليوان شير كاكائو به دستش بدهيد، ولي در برابر هوسهاي او مقاومت كنيد – مگر اينكه واقعا بخواهيد پيشخدمت اين شاهزاده باشيد.

نوجوان شير وقتي كه ياد بگيرد به حقوق ديگران احترام بگذارد تا ديگران نيز حقوق او را رعايت كنند موجود جالبي خواهد شد. آنها به اندازه حيوانات كوچك باغ وحش بازيگوش و مهربان هستند و به همان اندازه نيز احتياج به انضباط و نظم دارند. براي اهلي كردن شير بايد بوسه هاي گرم و شلاق را در كنار هم به كار ببريد. هركدام از اين دو اگر به تنهايي به كار گرفته شود بي فايده و خطرناك است.
پسر و دخترهاي متولد مرداد دو نوع هستند. نوع اول معاشرتي، شاد، خوشرو، صميمي، سخاوتمند، البته كمي هم خودنما. نوع دوم ساكت تر و ظاهرا كمي خجالتي. خجالتي بودن اين دسته از شير ها ممكن است بدين دليل باشد كه غرور آنها از طرف والدين مستبد جريحه دار شده باشد يا به خواهر و برادر آنها بيش از حد توجه شده باشد. نتيجه اين سوء رفتار اين مي شود كه بچه شير بعدها كمبود محبت خود را با تحميل كردن چيزهاي نامناسب به اشخاص نامناسب و زمان نامناسب جبران مي كنند يا شديدا خجالتي و گوشه گير مي شوند. غرور او اگر براي مدتي طولاني و به شيوه هاي غير طبيعي سركوب شود بسيار خطرناك خواهد بود.

پسرهاي متولد مرداد در سنين پايين، دوست دارند بازيهايي انجام دهند كه در آن رقابت و خطر وجود داشته باشد و آنها بتوانند اداي سربازها را در بياورند كه به مبارزه ميپردازد. دختر كوچولوي شير نيز خانم و با اراده خواهد بود و دوست دارد لباسهاي زير بپوشد تا ديگران از قيافه او تعريف كنند و از قبول مسئوليت در كارهاي خانه لذت مي برد. بعضي از دخترهاي مردادي دقيقا مثل پسرهاي مردادي عمي مي كنند ولي سرانجام غرور و تكبر آنها غالب مي شود و از اين مرحله عبور مي كنند. از اين بچه ها توقع نداشته باشيد سطل زباله را به جلوي در بگذارند يا كف اتاقها را تميز كنند. چون آنها از انجام كارهاي سطح پايين خشمگين مي شوند. بنابراين بهتر است كارهاي مهمتر و موقرانه تري را از آنها بخواهيد تا احساس قدرت بكنند.

معلم ها مي توانند از شاگردان متولد مرداد خود بخواهند كه با ديگران كمي كار كنند. اين بچه ها خيلي دوست دارند موضوعي را براي ديگران توضيح دهند و هيچ چيز برايشان لذت بخش تر از اين نيست كه در موقع غيبت معلم نقش او را بازي كنند. اين كار باعث ميشود در مركز توجه قرار گيرند. بچه شيري كه چنين مسئوليتي را بر عهده مي گيرد به خوبي آن را انجام مي دهد. البته بعضي مواقع هوس مي كند بازيگوشي كند و وقتي كه معلم بر ميگردد ميبيند كه توي كلاس سيرك به راه انداخته است.

بچه متولد مرداد اگر به ميل خود تصميم بگيرد خيلي سريع چيز ياد ميگيرد. او بسيار باهوش است و معلمان صبور اغلب به آنها جايزه ميدهند. البته آنها در زمينه ياد گيري مطالب درسي كمي تنبل هستند و همواره سعي ميكنند با روحيه شادمان و شخصيت جذاب خود نظر معلم را به سوي خود جلب كنند. معلم ها هم معمولا گول لبخند و تملق گويي هاي آنها را مي خورند و به همين دليل چندان عجيب نيست كه بچه هاي متولد مرداد معمولا نمره هايي ميگيرند كه بيشتر از حق آنهاست. شايد مجبور شويد روشهاي صحيح مطالعه را بارها و بارها به آنها گوشزد كنيد. ولي به باد داشته باشيد كه تحميل هر چيزي به آنها چيزي جز وقت تلف كردن نيست. ساده ترين روش براي اينكه نمره هاي او را ارتقا دهيد اين است كه غرور او را تحريك كنيد و از او بخواهيد برتر از ديگران شود. موقعي كه كاردستي انجام مي دهد ضربه نوازشگرانه اي به پشت او بزنيد. البته چون ضربه هاي آرام به او اثر نمي كند بهتر است طوري بزنيد كه آن را حس كند. اصلا مهم نيست كه ديگران چقدر او را تحسين مي كنند، او هميشه تشنه ستايش و تعريف و تمجيد ديگران است.

بچه متولد مرداد احتمالا در مقايسه با ساير بچه ها به پول تو جيبي بيشتري نياز دارد. او ممكن است مقدار زيادي از پول خود را خرج كند يا به ديگران بدهد ولي هرگز نمي گذارد جيبش خالي شود. بهتر است قانوني را كه راكفر در مورد مسائل مالي به بچه ها ياد داد را به او بياموزيد: (( مقداري ببخش، مقداري خرج كن، مقداري هم پس انداز كن.)) مخصوصا اين مورد آخر را فراموش مكن.

شيرهاي نر و ماده وقتي كه بزرگتر مي شوند زودتر از ديگر بچه ها متوجه جنس مخالف مي شوند. دوران بلوغ آنها پر تلاطم خواهد بود چون از نظر احساسي دائم در تحول هستند. در مورد دوستي ها و روابط عاطفي خود به شدت دچار هيجان و كدورت و شور و غوغا مي شوند. تمام بچه هاي متولد مرداد عاشق مهماني هستند. به آنها بايد آزادي بدهيد وگرنه خودشان آن را به زور مي گيرند، دستورات خشن باعث خدشه دار شدن غرور و وقار آنها مي شود. اگر او را با شجاعت بار آوريد و غرور او را صادقانه مورد تمجيد قرار دهيد بچه اي قوي خواهد شد.

بزرگ كردن بچه متولد مرداد كار چندان ساده اي نيست. موقعي مي رسد كه تصور مي كنيد شير شما هرگز رام نخواهد شد. ولي او رام شدني است مشروط بر آن كه به خاطر بسپاريد كه او به انضباط و نظم و آرامش نياز دارد. عشق و محبت دو كليد اسرار آميزي است كه قلب طلايي او را ميگشايد.

اين شيرهاي بزرگسال غمگين و اخمو، از آن دسته شيرها نيستند كه در كودكي مورد تحسين و تشويق قرار گرفته اند، بلكه آنهايي هستند كه از نظر عاطفي محروميت كشيده اند و مورد بي مهري قرار گرفته اند. يادتان باشد كه او تظاهر ميكند كه خيلي شجاع و دلير است ولي پيش خود هميشه از اين هراس دارد كه اين طور نباشد. او را هر شب در آغوش بگيريد و از صميم قلب به او محبت كنيد.

منبع : وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
#6
کودک متولد شهریور
بچه متولد شهريور وقتي كه سعي دارد صداهايي را كه در مهد كودك شنيده است تقليد كند در واقع دارد استعداد هنرپيشگي سنبله را كه كمتر كسي به آن اشاره مي كند به نمايش مي گذارد. توانايي تقليد كردن در واقع از همان سنين اوليه زندگي در وي آشكار مي شود. بچه متولد شهريور بسيار هشيار و زيرك است ولي از بچه هاي ديگر آرام تر است. اين همان تناقضي است كه شخصيت آينده او را بيان مي كند و به طور متناوب آرامش بخش و آزار دهنده خواهد بود.

وقتي اين بچه از شما هلو مي خواهد به او آب سيب ندهيد وگرنه غوغايي به پا مي كند. اگر آب سيب را دوست نداشته باشد اجازه نمي دهد حتي يك قطره از آن وارد گلويش شود و در حين كشمكش سر انجام همه ي آب سيب را روي صندلي اش مي ريزد و همه لباس خود را كثيف ميكند. البته همان طور كه سرش را به شدت به طرف ديگر مي چرخاند خنده دلپذيري تحويلتان مي دهد. گاهي اوقات اسفناج را به بستني ترجيح مي دهد و باعث حيرت شما مي شود. او از همان سنين اوليه به انتخاب دقيق غذاي خودي مي پردازد.به غير از وسواس و نحسي او در مورد غذا خوردن، بزرگ كردن چنين بچه اي تجربه خوشايندي است كه گاهي اوقات همراه با كشمكشهاي اندك و اوقات تلخي است. بچه متولد شهريور از همان كوچكي خيلي به تميزي و نظم اهميت مي دهد و هميشه اسباب بازيهايش را مرتب مي كند. در دوره ي نوجواني ممكن است كمي خجالتي و كمرو باشد و در حضور غريبه ها كمتر حرف بزند ولي در جمع دوستان و اقوام اين گونه نخواهد بود . او به احتمال زياد زود زبان باز مي كند و جز در مواقعي كه با غريبه ها روبرو مي شود خوب حرف ميزند. بچه متولد شهريور زياد شيطنت نمي كند و درد سر ساز نيست و هنگامي كه مادرش مشغول انجام كار هاي خانه است با او همراهي مي كند. حرف مادرش را گوش ميكند و كارهاي مادرش را تقليد مي كند.

بچه متولد شهريور معمولا در مدرسه مورد توجه معلم هاي خود واقع مي شوند چون خيلي خوب و راحت زير بار قوانين و مقررات مدرسه مي روند و انضباط پذير هستند و درسهاي خود را نيز خوب فرا مي گيرند. درس دادن به بچه متولد شهريور كه خيلي هشيار و آرام است لذت بخش است. البته بهتر است در عيب جويي و انتقاد از او جانب احتياط را رعايت كنيد. اگر بر اشتباهات او زياد اسرار كنيد آنگاه ممكن است به حدي ناراحت شود كه در بستر بيماري بيفتد.

انجام سخنراني براي اين بچه ها در جلوي همشاگردي هاي خود در كلاس بسيار عذاب آور است و وقتي كه اين كار را انجام مي دهند تا مدتي دلشان نمي خواهد درس بخوانند. هر موقع نوجوان متولد شهريوري دچار اشتباه مي شود سعي كنيد فقط يك بار و آن هم به آرامي به او تذكر دهيد، زيرا او خود احتمالا بيشتر از معلم خود را مورد انتقاد و سرزنش قرار مي دهد.

بچه هاي متولد شهريور معمولا كارهاي يكنواخت مدرسه را كه بقيه بچه ها از آن خوششان نمي آيد به عنوان مسئوليت مي پذيرند و انجام مي دهند. آنها شاگرداني قابل اعتماد و لايق هستند و ذاتا صميمي و دوست داشتني و جدي هستند. اگر همشاگردي هاي شيطان آنها سر به سرشان بگذارند ممكن است از كوره در رفته و بد اخلاقي كنند. بچه متولد شهريور بسيار انعطاف پذير است و به همان اندازه كه در نقاشي مهارت دارد در تنظيم و ويرايش روزنامه ديواري مدرسه نيز تبحر دارد. پيشنهاد ايفاي نقش در نمايش مدرسه به او چندان ضرري ندارد . اگر او بتواند بر وحشت از صحنه غلبه كند قابليت بسيار عجيبي در بازيگري دارد. البته ممكن است از اين كه در مركز توجه قرار مي گيرد چندان خشنود نباشد.

دقت بسيار خوب متولد شهريور، همچنين قابل اعتماد بودن او باعث مي شود معلم از او براي تصحيح ورقه هاي امتحاني بچه ها كمك بگيرد. وقتي كه مبصر كلاش مي شود هشيار و خوش اخلاق است. البته گاهي كه معلم دچار اشتباه مي شود همين متولد شهريور خجالتي و كمرو دستش را بالا مي برد و با اعتماد به نفس آن اشتباه را به او گوشزد مي كند و چهره ي معلمش سرخ مي شود. بچه هاي متولد شهريور دلشان مي خواهد پاسخ همه چرا ها را بدانند. آنها خيلي كم متصديان امور را زير سوال مي برند ولي در مورد اطلاعاتي كه در كتابها آمده است ترديد دارند. مطالب چاپي براي ذهن كنجكاو آن ها كافي نيست و اين بچه ها به اسباب بازيهاي آموزشي فراواني احتياج دارند و وقتي كه خيلي كوچك هستند بايد براي آن ها مقدار زيادي كتاب بخوانيد. آنها اگر نتوانند تحصيلات خود را كامل كنند و آن را تا مراحل عالي ادامه دهند بعدها دچار افسردگي مي شوند. اگر متولدين شهريور نسبت به ديگران معلومات كمتري داشته باشند درون گرا مي شوند و از كمبود تحصيلات خود به طرز دردناكي شرمنده مي شوند.

زماني كه نوجوان متولد شهريور نسبت به جنس مخالف خود توجه مي كند بهتر است خود را به بي اعتنايي بزنيد. چون اگر سر به سر او بگذاريد ممكن است دچار ضربه روحي و عاطفي شود و در زندگي زناشويي او در آينده تاثير بگذارد. شما بايد نياز هاي عاطفي بچه متولد شهريور را با روشهاي عملي بر طرف كنيد.

او هرگز به شما نشان نمي دهد كه چقدر به ابراز محبت و عشق احتياج دارد اما كمبود آن مي تواند در روابط آينده او تاثير عميقي بر جاي بگذارد. حتي دختران بسيار زيبا و پسران بسيار جذاب نيز بايد متقاعد شوند كه جالب و دوست داشتني هستند. زيرا آنها خيلي سخت مي توانند خود را باور كنند و رفتارهاي پرخاشگرانه و خشن دوستان خود را جذاب تر مي دانند.

غرور اين بچه را مي توان به روش غير افراطي مورد تشويق و تقويت قرار داد تا به خود اعتماد پيدا كنند. بنابراين بدون هيچ گونه هراسي آنها را در آغوش بگيريد، ببوسيد، صميمانه تحسين و ستايش كنيد و نوازش كنيد. كودك متولد شهريور شما به همان اندازه روغن ماهي، به ويتامين هاي عاطفي نياز دارد.

او عادات دقيق و وسواس گونه دارد و مثلا اگر وسايلش را جابجا كنيد آرامش او به هم مي خورد و لب به شكايت مي گشايد. او هر كاري را در زمان خاص خود انجام مي دهد و اگر اين نظم به هم بخورد عصبي ميشود. او معمولا رفتاري مودبانه دارد مگر آنكه از او بخواهيد صادقانه نظر صريح خود را بگويد. بچه متولد شهريور ممكن است هر عضو خانواده را مورد انتقاد و عيب جويي قرار دهد و اين كارش گاهي اوقات خيلي سرگرم كننده و جالب است. گاهي اوقات حتي اداي اشتباهات آنها را نيز در مي آورد. احتمالا زودتر از بقيه بچه ها تمايل به استقلال پيدا مي كند و از شما اتاقي براي خودش مي خواهد در مورد آشپزي شما نيز ممكن است وسواس به خرج بدهد.

او قبل از آنكه بچه هاي ديگر الفبا را ياد بگيرند با احساس مسئوليت آشنا ميشود و به سر درد هاي مادر و مشكلات مالي پدر همدردي نشان مي دهد. از او مي توانيد انتظار داشته باشيد كه در مدرسه نمرات خوبي بياورد، در كارهاي خانه به شما كمك كند و براي پول تو جيبي خود برنامه ريزي كند.

در هر حال او كامل و مطلق نيست و هنگامي كه از غذاي خود ايراد مي گيرد و از شما ميخواهد دانه هاي لوبيا را از غذايش بيرون بياوريد يا لج ميكند و از پوشيدن پيراهني كه كمي چروك دارد خودداري مي كند دلتان مي خواهد كتكش بزنيد. ولي با همه اينها آدم دلش مي خواهد بچه متولد شهريور هميشه توي خانه باشد و با خودش شادي و نشاط بياورد.

بچه متولد شهريور بايد يك بچه گربه يا پرنده داشته باشد تا به تدريج درس عشق و محبت را فراگيرد. برايش سگ بزرگ نخريد چون اگر نوجوان باشد با حيوانات خانگي بهتر كنار مي آيد. مورچه ها هم او را خيلي سرگرم مي كنند. تماشاي مورچه هاي كوچك كه با تقلا و كوشش به اين طرف و آن طرف مي روند ذهن كوچك عمل گرا و كنجكاو او را سخت به خود مشغول مي كند.

وقتي كه صحبت مي كند به او گوش بدهيد چون عقل او خيلي بيشتر از سنش است اگر دقيقا بفهمد كه چه توقعي از او داريد شما را خشنود خواهد كرد بنابراين نيازي نيست كه به او غرولند كنيد. فراموش نكنيد كه براي بارور كردن قوه تخيل او بايد به زمينه سازي و تقويت آن بپردازيد وگرنه به راحتي سركوب و نابود مي شود. هرگز نگران لوس بار آمدن او نباشيد و تصور نكنيد كه ممكن است دچار توهم و خيال شود. بچه متولد شهريور محكم تر از آن است كه با اين حرف ها لوس شود.

هر چقدر كه ميتوانيد روياهاي قشنگ در قلب و روح او جاي دهيد. تقويت خيال پردازي و رويا بافي باعث مي شود وقتي كه بزرگ شد به تعادل عاطفي مورد نياز خود دست يابد. اين نوع خيال پردازي هاي آرماني سبب مي شود در سالهاي آينده از تنها ماندن نجات يابد.

خطر تنها مانده در آينده او را تحديد خواهد كرد. بچه متولد شهريور بر خلاف بچه هاي ديگر علاقه چنداني به داستان هاي خيالي و افسانه اي ندارد. او به راستي يك واقع بين كوچولو است. احتمالا به همين دليل است كه بيش از ديگران نياز به واقعيت دارد.

منبع : وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
#7
کودک متولد مهر
والدين كودك متولد مهر دائم اين عبارت را در مورد كودك خود مي شنوند ((واي عجب بچه خوشگلي!)) بنابراين كمي دچار غرور شوند بايد بر آنها ببخشيم. بچه متولد مهر مثل فرشته هاي تپل و سرخ و سفيد است كه انگار از لابلاي صفحات كتاب بچه ها بيرون آمده است. اجزاي صورت او بسيار ظريف و متناسب است و واقعا دلرباست. خيلي كم پيش مي آيد كه با عصبانيت پتويش را با لگد از روي خود كنار بزند و يا موقعي كه مادرش سعي دارد شيشه شيرش را به او بدهد با مشت به صورت مادرش بكوبد. اين بچه مودب تر از آن است كه چنين رفتارهايي از خود نشان دهد. وقتي مي خندد همه مهدكودك لبريز نور مي شود و همه مي گويند: ((عجب بچه شيريني! چقدر ساكت و آرام است. چقدر تپل است، چال چانه اش را ببين. انگار فرشته اي او را بوسه جادويي كرده است!))

قصد ندارم نقش ساحره اي پير و بدجنس را بازي كنم ولي لطفا چانه او را وارسي كنيد ببينيد چال دارد. اغلب بچه هاي متولد مهر چال دارند. پيدا كرديد؟ بسيار خوب. حالا براي تفريح در دفترچه خاطرات خود جمله اي كه مادربزرگتان از آن خوشش مي آيد بنويسيد: ((چال در چانه، شيطاني در درون.)) (مادر بزرگ شايد به طور پنهاني طالع بيني خوانده باشد.) در آينده زماني مي رسد كه به اين جمله نگاه مي كنيد و خردمندي مادر بزرگ را مورد تحسين قرار مي دهيد.

شايد يك روز صبح سر ميز نشسته و آرام آرام قاشق خود را در يك ظرف و بعد در ظرف ديگري فرو مي كند. در ظرف سمت راست تخم مرغ و در ظرف سمت چپ كورن فلكس است كه او خيلي دوست دارد. اما او حتي يك قاشق از آنها نخورده است و غذاها سرد شده اند. مگر گرسنه نيست؟ چرا، و دارد از گرسنگي مي ميرد. يعني تب كرده؟ نه، حالش خوب است. آيا از چيزي عصباني است؟ نه، ابدا. پس چرا اينقدر اخم كرده و قاشقش را از اين ظرف به آن ظرف فرو مي برد؟ چرا حتي يك قاشق از آنها نخورده؟ بله، او نمي تواند تصميم بگيرد كه اول تخم مرغ را بخورد يا اول كورن فلكس را. شما هم كه فكر كرده ايد شايد با اضافه كردن آب ميوه يا نان تست ممكن است اشتهايش را تحريك كنيد كاملا اشتباه كرده ايد و او را بيشتر گيج كرده ايد. حالا او اصلا نمي تواند تصميم بگيرد. بنابراين بهتر است امروز صبحانه را كاملا فراموش كنيد و از فردا سعي كنيد به ترتيب به او غذا بدهيد. يعني مثلا اول آب ميوه، بعد كه آن را خورد كورن فلكس، بعد تخم مرغ، و در پايان هم به او نان بدهيد. بعد تعجب مي كنيد كه با رضايت كامل غذا را مي خورد و ظرف ده دقيقه چيزي باقي نمي ماند. اكنون شما بزرگترين درس پرورش بچه متولد مهر را ياد گرفته ايد. هرگز او را در موقعيت تصميم گرفتن قرار ندهيد زيرا او از تصميم گرفتن خيلي بدش مي آيد.

اگر چيزي باشد كه كودك متولد مهر بيش از تصميم گيري از آن بدش بيايد تصميم گيري با عجله است. او را براي انجام هر كار تحت فشار قرار ندهيد. او لباس پوشيدن را به خاطر هيجاني كه دارد ياد مي گيرد و در اين مدت بي تصميمي خود را فراموش مي كند. اما وقتي كه لباس پوشيدن براي او عادي شده بايد به او ياري كنيد كه شلوار پوشيدن را ياد بگيرد. بقيه لباسها را جلويش مي گذاريد كه بپوشد. ولي او از جايش تكان نمي خورد. مي گويند: ((لباسهايت را بپوش.)) ولي او همچنان نشسته است. دوباره مي گويند: ((تند باش لباسهايت را بپوش.))
بعد براي همه تعريف مي كنيد كه بچه متولد مهر لجباز است ولي اين قضاوت عادلانه نيست. كودك متولد ارديبهشت لجباز است ولي بچه متولد مهر اين طور نيست. درست در همان زمان كه دارد تصميم مي گيرد كه كدام لنگه جوراب مال كدام پايش است او را دستپاچه و مضطرب كرده ايد. اين موضوع به خودي خود براي او سخت بود و شما هم درست در لحظه حساس سر او فرياد كشيديد و او را حسابي گيج كرديد. حالا او دوباره به جاي اولش برگشته و نمي داند كدام لنگه مال كدام پايش است. بنابراين در اين ماجرا شما مقصر هستيد نه او. وقتي مرتب سرش فرياد مي كشند چطور مي توان انتظار داشت با چنان سرعتي تصميم بگيرد. فرياد شما گوش او را آزار مي دهد و او فراموش مي كند كه چه تصميمي مي خواسته بگيرد.

اگر آدم عصبي باشيد اين گونه ماجراها باعث افزايش اضطراب و نگراني شما مي شود. شما اولين فردي نيستيد كه دچار اين نوع نگراني ها مي شويد. روزي فرا مي رسد كه او عاشق دختري مي شود و مي خواهد ازدواج كند. و دوباره دچار همان وسواس تصميم گيري مي شود. آيا ازدواج بكنم يا نه؟ و آن دختر بيچاره صبر مي كند و منتظر مي شود. و فرزند نازنين شما همين حالت مضطرب و دردمندي را كه الان بر چهره اش نقش بسته است در آن موقع خواهد داشت. بالاخره آن دختر از او مي پرسد: ((ما با هم ازدواج مي كنيم يا نه؟)) دختر بيچاره. او در آن زمان نيز حق انتخاب بين دو چيز را دارد. آيا بايد ازدواج كند يا نه؟ كي؟ شما بايد آن دختر را نصيحت كنيد ولي اين موضوع به هر حال مربوط به آينده است. امروز بايد نگران همان كفش و جورابش باشيد. نزد او برويد و با نرمي و قاطعيت بگوييد: ((بگذار اول اين جوراب را به اين پا بكنيم.)) سرش فرياد نكشيد و با او سماجت نكنيد. تا جايي كه مي توانيد كلمات را با لحني آرام و آهنگين بگوييد و مطمئن باشيد كه دلش را به دست خواهيد آورد. با اين كار دو مانع را از جلوي روي او برداشته ايد. يكي آنكه به او كمك كرده ايد كه تصميم گيري كند و ديگر آنكه جو دلپذيري به وجود آورده ايد. بعد مشاهده خواهيد كرد كه در ظرف پنج دقيقه لباسهايش را مي پوشد. اين همان كاري است كه آن دختر بايد در آينده انجام دهد. او بايد در زير گوش او زمزمه كند: ((ما... روز... 26ژوئن... ازدواج خواهيم كرد.)) اگر او دختري خجالتي و كمرو باشد بنابراين بايد منتظر شود تا مادر بزرگ شود. و پايان خوش اين داستان چنين است: اگر تصميم گيري را به او ياد بدهيد، بدون آن كه تحت فشارش قرار داده يا با عجله وادارش كرده باشد آنگاه آن دختر بيچاره هم در آينده از اين مهارت او بهره خواهد گرفت.

بچه هاي متولد مهر كه پدر و مادرشان آنها را دائم تحت فشار قرار مي دهند كه زود تصميم بگيرند و تعادل ظريف رواني آنها را به هم مي زنند اغلب در بزرگسالي نمي توانند درست تصميم بگيرند و در اين رابطه مشكل خواهند داشت. سعي كنيد با آرامي و به طور پيگيرانه راه حلهاي متعددي را براي غلبه بر مشكل تصميم گيري در اختيار او بگذاريد تا بتواند بر اين مانع بزرگ زندگي اش غلبه كند. فقط روش كار را به او ياد بدهيد. او خودش لم كار را ياد مي گيرد. شايد بچه لجبازي به نظر برسد ولي رفتار او در واقع عكس العمل طبيعي متولدين مهر در برابر مشكلاتي است كه در زندگي برايشان پيش مي آيد و همچنين به خاطر ضربه هاي عاطفي است كه در مورد تصميم گيري به واسطه تعجيل او به اين كار، خورده است. او حقيقتا دوست دارد كه شما از او رضايت داشته باشيد ولي اين كار را فقط در صورتي مي تواند درست انجام دهد كه صدا، فكر، و رنگ در دنياي او هماهنگ باشند. اضطراب و نگراني و عجله، باعث به هم خوردن تعادل آنها مي شود. وقتي كه بزرگترهاي عجول، جواني را به زور در قالبي كه مناسب حال و روز او نيست جا مي دهند آنگاه اين احتمال وجود دارد كه وي در آن قالب دچار ناسازگاري و ناهنجاري شود.

شايد اگر از دوستم كه صاحب دو دختر متولد مهر است برايتان بگويم احساس نوميدي و ياس بكنيد. دو دختر او سه سال با يكديگر اختلاف سن دارند. فقط تصور كنيد كه هر روز صبح در خانه آنها چه وقايعي اتفاق مي افتد. چهار لنگه كفش و جوراب، چهار پا، و دو ذهن كوچولوي آشفته و پريشان. تا موقعي كه پدر و مادر به كمك طالع بيني به طبيعت آنها پي ببرند آن دختران كوچولوي متولد مهر تقريبا هر روز پابرهنه بودند. علل بي تصميمي كودك خودتان را كه به ياد داريد!

پسر و دخترهاي متولد مهر براي اين به دنيا آمده اند كه حقيقت را جستجو كنند. آنها بچه هايي مهربان و با عاطفه اند و هميشه دوست دارند عادل باشند. نوجوان متولد مهر از اشتباه در قضاوت به سختي هراس دارد. او از جريحه دار كردن احساسات ديگران متنفر است ولي طبيعت وي او را مجبور مي كند كه قبل از عجولانه دست به كار زدن (از جمله جوراب پوشيدن) دنبال راه حل مناسبي بگردد. در هر حال اين جور احتياط كاري ها، اساس و بنيان شخصيت متولد مهر را تشكيل مي دهد و باعث مي شود چه در زمان حال و چه در آينده از دردسر و گرفتار محفوظ باقي بمانند. البته بي تصميمي هاي آنان فوايد زيادي نيز دارد. چرا از جنبه مثبت به قضيه نگاه نكنيم؟ مثلا متولد مهر كوچولو مدتي طول مي دهد تا تصميم بگيرد كه آيا مي خواهد روي ديوار اتاق نقاشي كند يا نه. به همين خاطر فرصت داريد جلوي او را بگيريد و او را از خرابكاري بازداريد.

اگر اشتباها نوجوان متولد مهر خود را متهم به لجبازي كرده ايد شايد به خاطر اين باشد كه صداي راديو و تلويزيون بلند است. شايد زنگ اتاق خواب باعث بيتابي شبانه او شده است. رنگهاي تند و زننده، تعادل رواني او را به هم مي زند و رنگهاي ملايم و رنگ آبي به او آرامش مي دهند. هنگامي كه مي خواهيد غذا بخورد، لباس بپوشد يا اسباب بازي هاي خود را جمع كند برايش موسيقي ملايم بگذاريد تا با شنيدن آن آرام بگيرد. اگر رنگها و اصوات محيط اطراف او ناهماهنگ باشد او دوباره دچار همان رفتار مي شود و اگر وادارش كنيد كه شاهد هر نوع خشونت باشد چيزي را در درون او براي هميشه از بين برده ايد. او از همان دوران كودكي از صداهاي ناگهاني مي ترسد و به خود مي لرزد. بچه متولد مهر نياز به آرامش، سكوت، استراحت و صلح و آشتي دارد.

در اينجا مشكل ديگري نيز وجود دارد و آن تنبلي متولد مهر است. البته او را نمي توان كاملا تنبل ناميد. او خيلي سخت بازي مي كند و به همين خاطر بايد خوب استراحت كند. تصور نكنيد كه دارد وقت تلف مي كند بلكه عملا دارد خودش را جمع و جور مي كند. او نياز دارد كه بعد از مدتي فعاليت و جنب و جوش، استراحت كند. از اين طريق است كه از لحاظ جسماني و رواني سالم باقي مي ماند. اگر او را مجبور كنيد كه احساس گناه كند در موقع دفاع از خود دچار تنبلي مي شود. موقعي كه دچار تنبلي مي شود از او ايراد نگيريد چون او به زودي تعادل خود را پيدا مي كند و متوازن مي شود. در اين جور مواقع دارد تجديد قوا مي كند. فطرت او اينگونه است و نمي تواند طور ديگري عمل كند.

بچه متولد مهر استعداد عجيبي در نرم كردن دل ديگران دارد. رفتار او به قدري دلربا و شيرين است كه هيچ كس ياراي مقاومت در برابر او را ندارد. حركات آرام و دلپذير او پدر و مادرش را تبديل به دو غول چراغ جادو مي كند كه همه آرزوهاي او را برآورده مي كنند (خويشاوندان نيز مثل فرشته ها در خدمت او هستند.) به همين خاطر وقتي كه وارد مدرسه مي شوند آن قدر لوس شده اند كه كنترل كردن آنها خيلي سخت است. به هر حال وقتي كه چند سال با يك بچه مثل شاهزاده ها رفتار كنيم نمي توانيم انتظار داشته باشيم كه يك شبه تبديل به فرمانبردار شود. به همين علت نوجوانان متولد مهر، بيش از مهر و محبت، به انضباط نياز دارند.

بچه متولد مهر كه متعادل بار آمده باشد و بزرگ شده باشد باعث شادي معلمان خود خواهد شد. اين بچه بسيار باهوش و منطقي است، از بحث و گفتگو لذت مي برد، و كنجكاوي او باعث مي شود شاگرد خوبي باشد. وقتي كه شروع به خواندن و يادگيري مي كند دائم از شما و معلمين خود سوال مي كند. وقتي كه با پسر يا دختر متولد مهر خود راجع به موضوعي صحبت مي كنيد هرگز ديد يك جانبه نداشته باشيد چون در آن صورت شما را آدم بي انصافي تلقي مي كند. وقتي كه شما يك طرف قضيه را مورد بررسي قرار مي دهيد براي او طرف ديگر موضوع اهميت پيدا مي كند و آنقدر بر روي آن تكيه مي كند تا شما را به قضاوت صحيح و همه جانبه وادار كند. اگر فقط جنبه هاي مثبت موضوعي را مورد بررسي قرار دهيد آنگاه او در مورد جنبه هاي منفي قضيه بحث مي كند و همين امر باعث مي شود ديگران او را منفي باف و ياقي بدانند در حالي كه اصلا اين طور نيست. اين بچه هميشه از قوانين پيروي مي كند به شرط آن كه بداند هيچ راه گريزي وجود ندارد.

ترازوي متولد مهر هميشه بايد ميزان باشد وگرنه دچار حالت ناخوشايندي مي شود. گاهي اوقات آنقدر بحث و جدل مي كند تا حس كند كه با او به عدالت رفتار شده و ترازوي عدالت ميزان شده است. متقاعد كردن پسران و دختران متولد مهر احتياج به منطق و استدلال فراوان دارد. از همين رو والدين و معلمين آنها همواره بايد هشيار باشند.

متولدين مهر راجع به هر موضوعي با شما به بحث مي پردازند، از تيتر روزنامه ها گرفته تا اين موضوع كه در اختلافات خانوادگي حق به جانب چه كسي بوده است. بچه متولد مهر از شايعه پراكني و غيبت كردن بزرگترها بدش مي آيد. از نظر او اعتماد، امر مقدسي است. اين بچه اصلا ميل ندارد كه درباره ديگران عجولانه قضاوت كند و اگر حس كند كه در موردي قضاوت صحيحي نداشته ايد حتي از بدترين دشمن شما نيز حمايت مي كند.

هرگز به حريم خصوصي او تجاوز نكنيد چون در آن صورت او نيز در مورد شما همين كار را خواهد كرد. غذا خوردن را به واقعه اي خوشايند و دلپذير تبديل كنيد. دخترهاي متولد مهر شما را وادار مي كنند كه در سر ميز شمع و گل بگذاريد و پسرهاي غذاي متناسب و متعادل طلب مي كنند. آنها از شيريني و شكلات خيلي خوششان مي آيد. اين احتمال نيز وجود دارد كه دچار اضافه وزن شوند و به همين خاطر ترازوي وزن كشي در خانه زياد مورد استفاده قرار گيرد.

يكي از مزاياي داشتن فرزند متولد مهر آن است كه او خيلي تميز و منظم است و براي اين كار هيچ لزومي ندارد كه او را تحت فشار قرار دهيد. البته اگر با او رفتار خشني داشته باشيد گوشه گير مي شود و نظم و پاكيزگي خود را از ياد مي برد. اين بچه ها از شلوغي و ريخت و پاش خانه نفرت دارند و با كمال ميل به شما كمك مي كنند تا خانه را پاكيزه و مرتب كنيد. متولدين مهر به موسيقي علاقه مند هستند و همين امر موجب مي شود احتمالا در خانواده خود صاحب يك رهبر اركستر يا نوازنده شويد. بنابراين وظيفه شماست كه شرايط را براي شكوفايي استعدادهاي نهفته او فراهم كنيد.

دختر كوچولوي متولد مهر شما پودر آرايش گران قيمت شما را روي لباسش مي ريزد، شيشه عطر گران قيمت شما را روي موهاي مجعدش خالي مي كند، و احتمالا به زور از وان حمام بيرون مي آيد. همه اين اعمال واكنش طبيعي او را در مورد عشق به زيبايي و همه چيزهاي مطلوب است، مثل بوي خوش و آب گرم. وقتي كه به سن بلوغ برسد ساعتها در حمام مي ماند. اما از ياد نبريد كه او هميشه در جستجوي تعادل است و تعادل براي او در صلح و آرامش و زيبايي نهفته است.

پسر متولد مهر ممكن است با چرت زدنهاي خود و اطلاعات و دانش وسيعي كه بيش از حد سن و سالش است شما را نگران كند. ولي اين چرت زدنها فقط براي تجديد قواست و مطمئن باشيد كه انرژي اش از بين نرفته است. اما در مورد اينكه همه چيز را مي داند شايد دارد تمرين مي كند كه در آينده وكيل شود. خوشبين باشيد. روزي هيئت منصفه مجبور مي شود به حرفهاي او گوش دهد ولي در حال حاضر اگر ناراحت هستيد مي توانيد به سراغ شام درست كردن برويد با پشت روزنامه خود پنهان شويد. اگر متوجه شديد كه دختر يا پسر متولد مهرتان به نوشتن علاقه دارد او را به اين كار تشويق كنيد. فراموش نكنيد كه متولد مهر بر كتاب حكومت مي كند.

نوجوانان متولد مهر هميشه درگير روابط عشقي مي شوند و آنقدر گرفتار عشق هاي زودگذر مي شوند كه احساس مي كنيد در لانه عشاق به سر مي بريد. ولي اين دوره نيز مي گذرد و بالاخره روزي ازدواج خواهند كرد و خانواده اي آرام، متعادل، هماهنگ و توام با بحث و گفتگو تشكيل خواهند داد.

سرانجام يك روز آفتابي در ماه مهر خود را در بخش زايمان خواهيد يافت و صداي پرستار را مي شنويد كه مي گويد: (( خداي من، عجب بچه زيبايي! چقدر آرام و ساكت است.)) و شما با آن همه فرزانگي و خردمندي كه بسيار سخت به دست آورده ايد در جواب او مي گوييد: ((بله، ولي چال روي چانه اش را مي بيني؟))

منبع: وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
#8
کودک متولد آبان
هنگامي كه والدين نوزاد متولد آبان براي اولين مرتبه چشمشان به او مي افتد يا حالتي شادمانه مي گويند: ((چقدر كاملتر از نوزادهاي ديگر به نظر مي رسد. چقدر آرام تر است، نگاه كن چه بدن قوي و محكمي دارد.)) حق با آنهاست. متولدين آبان از همان بدو تولد بدن ورزيده و محكمي دارند و انگار با اراده قوي آنها سازگار و هماهنگ است.

بچه هاي متولد آبان عاشق جنگ و مبارزه هستند و هميشه هم دلشان مي خواهد در مبارزه پيروز شوند. سازش و تسليم در مرام آنها جايي ندارد. حتي اگر وانمود كنند كه مي خواهند تسليم شوند در واقع فقط دارند منتظر فرصت مي گردند تا بتوانند جنگ را در جبهه هاي ديگري از سر گيرند و به برتري دست يابند.

بنابراين به محض آنكه فهميديد نوزادتان در ماه آبان يا در حوالي اين ماه به دنيا مي آيد فورا يك پارك بچه محكم و بزرگ بخريد چون به آن خيلي نياز خواهيد داشت. بعد از به دنيا آمدن نوزادتان مي توانيد به داخل آن برويد و به مطالعه بپردازيد و يا ناهارتان را با خيال راحت ميل كنيد. چون در پشت ميله هاي پارك از همه چيز در امان خواهيد بود. البته ممكن است موقع خريد پارك بچه وقتي كه درون آن دراز مي كشيد تا ببينيد اندازه تان هست يا نه فروشنده كمي تعجب كند. ولي شما اعتنا نكنيد. اگر نگاه خيره يك غريبه را نتوانيد تاب بياوريد پس چطور مي خواهيد زل زدن هاي بچه متولد آبان خود را تحمل كنيد؟

بچه متولد آبان به محض آنكه بتواند افراد را از يكديگر تميز بدهد چشمان جدي خود را به شما مي دوزد و با قدرت هيپنوتيزم كننده اش شما را به زير فرمان خود در مي آورد. اين درست مثل آن مي ماند كه او مثل مارگيرها چهار زانو روي زمين نشسته است و مشغول ني زدن است و شما مثل ماري از درون سبد بيرون مي آييد و پيچ و تاب مي خوريد. برايتان متاسفم.

بنابراين بهتر است از همين الان خودتان را براي مقابله با جادوي سياه او آماده كنيد. به نگاههاي خيره فروشنده اعتنايي نكنيد، به او ربطي ندارد كه رفتارتان براي خريد جنس كمي عجيب و غير عادي است. شما مشتري هستيد و هر چيزي كه بخواهيد مي خريد و به كسي هم مربوط نيست. همين رفتار را با كمي تغيير بايد در خانه داشته باشيد. اگر قوانين شما كمي عجيب به نظر مي رسد به كودك شما ربطي ندارد. شما رئيس هستيد و او بايد از شما پيروي كند. بنابراين به نگاههاي خيره كودك خود نيز اعتنا نكنيد و كار خود را انجام دهيد.

بزرگ كردن اين بچه شايد كمي مشكل و پر دردسر باشد ولي تجربه خوشايند و لذت بخشي است. بچه متولد آبان احتياج به نظم و انضباط دارد. بايد به او ياد بدهيد كه نسبت به بچه هاي ضعيفتر از خودش با ملاحضه باشد، در موقع باخت اخلاق ورزشي خود را حفظ كند و نوميد نشود، به بزرگتر از خود احترام بگذارد، و كساني را كه باعث رنج و ناراحتي او مي شوند مورد عفو قرار دهد. البته در همان زمان كه شخصيت ظريف او را پرورش مي دهيد خود نيز تحت تاثير ذهن پرتوان او قرار مي گيريد. شهامت و صداقت دو صفت كميابي هستند كه به وفور در او يافت مي شود و شما بايد مراقب باشيد كه با افت خودبيني و خودخواهي نابود نشوند.

متولد ماه عقرب فقط دو راه براي انتخاب دارد: بالا يا پايين.
شايد در اوايل فكر كنيد كه او حتي قبل از راه افتادن، لجاجت و خود را به كوچه چپ زدن را فرا گرفته باشد. مادران عصبي و متزلزل يا آسان گير قبل از شروع تربيت اين بچه از او شكست مي خورند. وقتي كه عقرب كوچولو را از دست زدن به چيزي منع مي كنيد با عصبانيت به شما زل مي زند. در اين موقع بهتر است شما هم با مهرباني ولي خيلي جدي به او خيره شويد. شايد اين كار مشكل باشد كه آدم در حين مهرباني با جديت به كسي خيره شود، ولي نوميد نشويد و به تمرين بپردازيد. از لاي دندان هاي قفل شده خود به او لبخند بزنيد و قاطعانه به او بگوييد: ((نه)).

البته فكر نكنيد كه ماجرا خاتمه بافته است. يك ساعت ديگر دوباره جدال آغاز مي شود ولي به هر حال اين قدمي به جلو است. نوجوان متولد آبان سرانجام شما را به خاطر مقاومت در برابر خودش مورد ستايش قرار مي دهد. او فقط از فرد قوي تر از خودش مي تواند چيز ياد بگيرد. البته او مي داند كه اين پيروزي فقط به خاطر اين است كه هيكلش فعلا از شما كوچكتر است و بالاخره روزي بر شما غلبه خواهد كرد، ولي فعلا ترجيح مي دهد به شما احترام بگذارد و تا موقعي كه هنوز به اندازه كافي بزرگ نشده از اوامر شما پيروي كند.

روزي كه آنقدر بزرگ شد كه توانست با برادر بزرگش كشتي بگيرد و او را زمين بزند، يا با پدرش سرخپوست بازي كند آن زمان ديگر كار شما ساخته است. در اين زمان احتمالا خسته و از پا افتاده شده ايد ولي مي توانيد افتخار كنيد كه فرزندتان در مسيري افتاده است كه بالاخره به جاي عقرب نيش زن انتقامجو، تبديل به عقابي شكوهمند خواهد شد. البته اين توصيه من را آويزه گوش كنيد: هميشه مواظب باشيد كه در رابطه با او همواره انضباط سخت را با عشق و محبت مخلوط كنيد وگرنه او را تبديل به مارمولكي خاكستري و عصبي مي كنيد كه از ترس ها و اوهام دائم در وحشت است و موجودي منزوي و بد اخلاق خواهد شد.

به خاطر رفتار رك و صريح و غالبا انتقاد آميزش، اغلب كمي بي ادب به نظر مي رسد ولي با وجود اين نياز شديدي به تنهايي دارد. او هميشه اسرار كوچكي دارد كه شما نبايد تلاش كنيد كه از آنها سر در بياوريد. به او يك صندوقچه فلزي كليد دار بدهيد كه مال خودش باشد و بتواند وسائل شخصي خود را در آن محفوظ نگه دارد. يا يك كشوي قفل دار در اختيارش بگذاريد كه فقط خودش حق استفاده از آن را داشته باشد. به ويژه دخترهاي متولد آبان وقتي كه بزرگتر مي شوند نياز بيشتري به دفتر خاطرات كليد دار پيدا مي كنند. نوجوان متولد آبان معمولا افكار و انديشه هاي خود را مخفي نگه مي دارد ولي پنهان كردن راز از آنها غير ممكن است. آنها مي خواهند از همه ي رازهاي شرم آور خانوادگي سر در بياورند، از دروغهاي بزرگ عمه و مشروبخواري عمو گرفته تا دندانهاي مصنوعي بابا و ديگر عادات زشت او.

آنها همچنين در پيدا كردن جورابها، كليدها، صورتحسابها و ماتيك هاي گمشده خيلي مهارت دارند و همچون كارآگاههاي كوچولويي هستند كه با قدرت جادوگري و منطق خشك خود از هر رازي پرده برميدارند.

بچه هاي متولد آبان توانايي عجيبي در تحمل درد دارند. در موقع بخيه زدن بريدگي بدنشان، اشك نمي ريزند به داروي بيهوشي نيز احتياج ندارند. نوجوان متولد آبان خيلي عاقلتر از سنش به نظر مي رسد. در مواقعي درك غريزي او نعمت بزرگي محسوب مي شود. پدراني كه از مشكلات مالي رنج مي برند معمولا با كودكي مواجه مي شوند كه آنها را سخت در آغوش مي كشد تا به آن ها دلداري دهد. در حالي كه كوچكتر از آن به نظر مي رسد كه از مسائل مالي سر در بياورد. او فقط مي داند كه پدرش غمگين و ناراحت است و با اين كار خود مي خواهد به او كمك كند كه بر اندوه خود فائق آيد. مادري كه بيمار و افسرده است ممكن است با تعجب حس كند كه فرزندش درد او را حس كرده و با او همدردي مي كند.

بچه هاي متولد آبان در دوستي خود با دوستان و آشنايان بسيار ثابت قدم و وفادار هستند. ولي رفتار آنها با غريبه ها كمي سنگدلانه و خشن است. مثلا اگر همبازي بد اخلاقش عمدا اسباب بازي او را بشكند كودك متولد آبان نيز متقابلا كاميون او را درب و داغان مي كند و براي آنكه بفهماند پايش را روي دم عقرب گذاشته است مشتي نيز به دماغ او مي كوبد. بديهي است كه بايد جلوي اين رفتارهاي خشن او را بگيريد و اميدوارم از عهده ي اين كار برآييد. شما مي توانيد به او ياد بدهيد كه انتقام گرفتن از ديگران هيچ فايده اي ندارد جز آنكه فقط باعث ناراحتي بيشتر خودش مي شود، ولي انتظار نداشته باشيد كه او به راحتي اين استدلال منطقي شما را بپذيرد. براي او يك بومرنگ بخريد و بگذاريد آنرا با تمام قدرت پرتاب كند، وقتي كه دوباره بومرنگ به طرف خودش برگشت و محكم به گوشش برخورد كرد آنگاه ممكن است متوجه حرفهايتان بشود. البته از بومرنگ به اندازه ميكروسكپ، بازيهاي جادويي، يا لوازم آزمايشگاهي لذت نخواهد برد.

معلمان مدرسه هرگز نمي دانند كه بچه متولد آبان را بايد مبصر كلاس كنند يا تنبيه كرده و از كلاس بيرون بيندازند و احتمالا عاقبت هر دو كار را انجام مي دهند. پسر و دخترهاي متولد آبان بچه هاي تيز هوشي هستند و تئوري هاي علمي را خيلي خوب درك مي كنند آنها يا مرتبا در فهرست دانش آموزان پركار و فعال قرار مي گيرند و تشويق مي شوند يا پيوسته از زير درس و مشق فرار مي كنند و به بازيگوشي مشغول مي شوند. اگر معلمين به آنها كمك كنند سريع درس مي خوانند و در فعاليت هاي مدرسه شريك مي شوند.

اگر بتوانيد بچه متولد آبان را از گرايش به سمت كارهاي ممنوعه بر حذر داريد به احتمال زياد تبديل به دانش آموز ممتازي مي شود. براي اين كار بهتر است او را از نظر جسمي فعال نگه داريد و كاري كنيد كه از نظر ذهني نيز به مطالب درسي علاقمند و كنجكاو شود . حس كنجكاوي او را سمت علوم، ادبيات، زيست شناسي و ورزش راهنمايي كنيد. روياهاي كودكانه او را كه مي خواهد فضانورد، دريانورد، مامور آتش نشاني، وزير، مجري برنامه يا حتي رئيس جمهور شود تشويق كنيد. هرگز سعي نكنيد او را به سمت حرفه اي كه براي او مناسب مي دانيد سوق دهيد. او دقيقا مي داند كه چه مي خواهد بنابراين چيزي را به او تحميل نكنيد. وگرنه باعث مي شويد راههاي كج و خطرناكي را در زندگي پي بگيرد. هرگز قولي را كه به او داده ايد زير پا نگذاريد و به او وفادار باشيد.

به اين بچه بايد فرصت دهيد كه انرژي محبوس شده دروني خود را آزاد كند زيرا او به آن آرامي كه ظاهرا به نظر مي رسد نيست. دعواهاي خانوادگي در سر ميز شام ممكن است او را دچار كابوسهاي شبانه كند و براي سلامت روحي و جسمي او مضر باشد. او سرشار از عواطف و هيجانات پرقدرت است و اداره كردن اين طبيعت جوشان و بي ثبات براي او بسيار دشوار است. ولي با راهنمايي هاي شما مي تواند به خوبي از عهده آنها برآيد و آنها را تحت كنترل خود بگيرد. تنبيه شديد و غير اصولي، يا نرمش بيش از حد و سهل گيري، هر دو به يك اندازه مي توانند در مورد او فاجعه آميز باشند و عواقب بدي به بار بياورند.

كودك متولد آبان عاشق دارو است و به همين علت بايد داروها را از دسترس او دور نگه داريد. او به آتش نيز خيلي علاقه دارد و بايد كبريت را از جلوي دستش برداريد و پنهان كنيد. اين بچه ها عاشق فيلمهاي ترسناك تلويزيوني، داستانهاي علمي تخيلي، و قصه ارواح هستند.

به جنس مخالف خود نيز كشش دارد. اگر بچه متولد آبان شما زير چشمي نگاههاي مرموزانه اي به دختر همسايه انداخت تعجب نكنيد چراكه هرگز نمي توانيد با طبيعت آدمها بجنگيد. ولي مي توانيد از تراژديهاي عاطفي آزار دهنده در آينده جلوگيري كنيد. براي اين كار فقط كافي است او را وادار كنيد كه مسئوليت روابط عاطفي خود را با ديگران بپذيرد. عقرب براي خانواده خود احترام عميقي قائل است. به او ياد بدهيد كه بي مبالاتي و ولنگاري در روابط عاطفي مي تواند موجب نابودي يك رابطه انساني شود. او مطمئنا خواهد پذيرفت.

او در هركاري بهترين خواهد شد و در راس قرار مي گيرد. نوجوان متولد آبان به اندازه كافي اراده و قاطعيت دارد كه آنچه را كه مي خواهد به دست آورد و آن قدر قوي هست كه آن را نگه دارد. ولي اجازه ندهيد خودمختاري و بي نيازي او باعث شود كه حمايت شما را پس بزند. با وجود آنكه از تاييد و تشويق شما خوشش نمي آيد ولي باطنا به آن نياز دارد. بايد به ياري او بشتابيد تا هدف ارزشمندي پيدا كند و بتواند شهوات دروني خود را كه او را تحديد به نابودي مي كنند كنترل كند. او بچه عجيب و پر شور و اشتياقي است كه احتمالا سرنوشت خاصي دارد و براي رسيدن به هدفهايش بايد راهي طولاني را طي كند.

تا هر زمان كه به شما احتياج دارد سعي كنيد در كنارش باشيد و بعد بگذاريد خودش بر روي پاهاي خود جلو برود. مطمئن باشيد كه او با پاداشي كه در جستجوي آن بوده است بازميگردد. پلوتو به او جرات، شهامت، قدرت و هوش فراواني بخشيده است شما فقط بايد چيزي كه بيش از همه به آن نياز دارد به او بدهيد: اين كه چگونه به ديگران عشق بورزد و چطور عشق ديگران را بپذيرد.

منبع : وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
کودک متولد آذر
در ساختماني كه زندگي مي كنيم يك دختر مو مشكي ايرلندي متولد آذر هست كه گيتار مي زند و گاهي هم ترانه مي سرايد. يك روز قطعه شعري نوشت كه به نظر من عالي بود. اگرچه آن را كامل نكرد ولي همان تكه هم به اندازه كافي لطيف و زيبا بود. اين شعر با اين جمله شروع مي شود: ((آنجا ايستاده اي و قلب مهربانت براي من بي تابي مي كند...))

عبارت زيباي فوق، همان متولد آذر را – از بچه توي گهواره گرفته تا پيرمرد يا پيرزن نود ساله – به خوبي توصيف مي كند. به دختر كوچولوي متولد آذر خود نگاه كنيد. آنجا ايستاده و قلب مهربانش براي شما بي تابي مي كند. و پسر كوچولوي متولد آذر خود را بنگريد كه به خاطر صداقتش به محبت شما نياز دارد و منتظر شماست. وقتي مردم جواب سلام او را نمي دهند مايوس و نوميد مي شود. بچه هاي متولد آذر دلقكهاي كوچك بازيگوش و پرنشاطي هستند كه وقتي كسي به آنها توجه نمي كند با چشمهاي پر از اشك خود مي خندند. حتي در كودكان متولد اين ماه مي توان تمايل به دوستي و صميميت با ديگران را ديد. وقتي اين بچه را در اتاق خود تنها مي گذاريد، گريه مي كند، ولي اگر او را به اتاق پرسروصدايي كه بزرگترها مشغول حرف زدن و خنديدن هستند ببريد آرام مي گيرد و خوابش مي برد. اين بچه هنگامي كه در فضاي صميمي و شاد مردم قرار مي گيرد روياهاي شيرينتري براي خود مي بافد. البته احتمال دارد كه بعدها وقتي بزرگتر شد از پيوندهاي خانوادگي دوري كند، ولي تا موقعي كه كوچك است به اين امنيت و صميميت و گرمي نياز دارد. دقيقا مثل توله سگ تازه به دنيا آمده اي كه دلش مي خواهد در سبدي وسط يكي از بلوزهاي كهنه شما دراز بكشد. اگر اين امنيت و صميميت را از او بگيريد احتمال دارد بعدها در نوجواني كمي گوشه گير و منزوي شود و احتمال دارد به خاطر كمبود محبت به سراغ پتوي پاره و كثيفي برود، بالش نرمي را بغل بگيرد، يا با خرس پشمالوي اسباب بازي خود بازي كند تا به آرامش و امنيت برسد، ولي مطمئن باشيد كه شما را به همه آنها ترجيح مي دهد.

پسر متولد آذر، با قلاب ماهيگيري و قوطي كرم هاي خود، پابرهنه و سوت زنان به همراه سگش در جنگلها پرسه مي زند و به هر كس مي رسد سلام مي كند. نوجوان متولد آذر حالتي صميمي و بي خيال دارد و هميشه همين طور خواهد ماند. دختر كوچولوي متولد آذر ممكن است گاهي اوقات اداي پسرها را دربياورد و مثل او رفتار كند و شما مجبور شويد كه مرتب به او گوشزد كنيد كه ((مثل خانم ها رفتار كن)) ولي اين دختر و پسرها از ((خانم يا آقا بودن)) مفهوم ديگري در سر دارند كه شرط اول آن نيز صداقت و يكرنگي با ديگران است. صداقت پاك و صميمانه اي كه در آن ها به صورت هنر درآمده است و همين انتظار را هم از ديگران دارند. اگر جز اين باشد به هيچ وجه زير بار دستورات شما نمي روند.

بهتر است با كودك متولد آذر خود به عدالت و منطقي رفتار كنيد. و اگر بپذيرد كه در پشت دستورات شما منطق وجود دارد آنرا با روي باز قبول مي كند. اما اگر توجيهات شما را قبول نكند و شما نتوانيد نمره خوبي در آزمون به دست آوريد از دستورات شما سرپيچي مي كند. اگر هم سعي كنيد با زور وادار به اطاعت كنيد در مقابل شما مي ايستد. اما اگر از روي عدل و انصاف عمل نماييد و مثل خود او صداقت داشته باشيد آنگاه ياد مي گيرد كه به قوانين شما احترام بگذارد. وقتي كه مطمئن هستيد كه حق با شماست، با قاطعيت عمل كنيد و هنگامي كه مرتكب اشتباه شديد به خطاي خود اعتراف كنيد. اكثر والدين منافع كودك را در نظر ندارند و فقط براي آرامش خود دستوراتي را مي دهند. بچه متولد آذر اين تبعيض و بي عدالتي را از فاصله چند فرسخي تشخيص مي دهد و خشم سراپاي وجودش را به لرزه در مي آورد. از همين رو بهتر است دستورات خود را در كمال آرامش براي او توضيح دهيد در غير اين صورت لجبازي مي كند و شما مجبور مي شويد او را به گونه اي غير منصفانه تنبيه كنيد. با اين كار فقط ضعف خود را نشان مي دهيد وگرنه هيچ تغييري در اوضاع به وجود نمي آيد.

مادرها معمولا به بچه هاي متولد آذر خود مي گويند: ((كنجكاوي زيادي باعث دردسر آدم مي شود.)) با همه اينها، كنجكاوي آنها پايان ندارد. از صبح كه بيدار مي شوند شروع به سوال كردن مي كنند تا شب كه بخوابند. از موقعي كه زبان باز مي كنند و مي توانند حرف بزنند با سوالات عجيب و غريب خود سعي در كشف دنياي بزرگ دارند: ((چرا نبايد به اجاق گاز دست زد؟ چرا اگر شكلات زياد بخورند دندانهايشان خراب مي شود؟ چرا وقتي كه بابا در مورد ماه عسل حرف مي زديد به شما چشمك زد؟ چرا طوري حرف مي زنيد كه انگار دو تا ماه وجود دارد، بيلي كه مي گويد يك ماه بيشتر نداريم؟ (بيلي برادر بزرگتر متولد بهمن اوست و اگر شما هم چنين تركيبي در خانه داريد واقعا برايتان متاسفم!) ، چرا مي گوييد پدربزرگ دائم قدقد مي كند، مگر او مرغ است؟ چطوري خرس عروسكي من به شما مي گويد كه من شكلات خورده ام؟ چرا اين حرف را به خودم نمي زند؟)) و خلاصه دائم راجع به هر چيز شما را سوال پيچ مي كند.

نوجوان متولد آذر نيز با سوالات خود سعي مي كند فريبكاري و دروغ بافي هاي بزرگسالان را مورد پرسش قرار دهد. اگر هم عصباني شده و بر سرش فرياد بكشيد: ((ساكت شو! اگر يك دفعه ديگر اين كلمه ((چرا)) را به كار ببري مي زنم توي دهنت.)) آن وقت بلافاصله با كنجكاوي مي پرسد: ((چرا؟)) بعدها هم كه بزرگتر شد سوالات او عوض مي شود: ((چرا با وجود آنكه ادعا مي كني به من اطمينان داري باز هم بايد سر ساعت معيني به خانه بگردم؟ چرا نظر مردم راجع به من اين قدر مهم است؟ آنها براي شما مهمترند يا من؟)) و اين سوال مهمي است كه از همان زمان كه او را پوشك مي كنيد بهتر به فكر پاسخي براي آن باشيد. نوجوان متولد آذر اگر احساس كند كه قوانين و مقررات شما بيش از آنكه براي سعادت و نيكبختي او باشد براي ايمني از حرف مردم است هرگز زير بار آن نمي رود. درست است كه رعايت آداب و رسوم اجتماعي عملي منطقي و معقولانه است، ولي اين موضوع را بايد براي او به گونه اي توضيح دهيد كه با معيارهاي او قابل پذيرش باشد. به همين دليل بهتر است پايه استدلال خود را خوب محكم كنيد و از تاثير آن مطمئن شويد.

يك ضرب المثل قديمي است كه مي گويد: ((بچه ها، تا وقتي كه كوچك هستند پايشان را روي پايتان مي گذارند ولي وقتي بزرگ شدند پايشان را روي قلبتان مي گذارند.)) و در مورد متولدين آذر هم مصداق دارد. بچه متولد آذر اگر هم خيلي شلخته نباشد كمي دست و پا چلفتي است. هميشه مقداري دارو و چسب زخم جلوي دست داشته باشيد. متولد آذر پايش را روي پايتان مي گذارد و مانع جارو كردن و گردگيري شما مي شود و بعدها جلوي هدف هاي شما مي ايستد و قلبتان را جريحه دار مي كند.

بچه هاي متولد آذر شديدا به استقلال نياز دارند و در وهله نخست خود را از وابستگي هاي خانوادگي آزاد مي كنند و خيلي زودتر از آنچه فكر كنيد از شما دور مي شوند و گاهي هم يادشان مي رود به شما تلفن كنند يا برايتان نامه بنويسند. اين رفتار آنها معمولا دل پدر و مادرشان را مي شكند. راه علاج آن است كه صبر و شكيبايي خود را حفظ كنيد زيرا او به خاطر همين خصوصيت شماست كه به شما احترام مي گذارد. اگر متعصب و كوته بين باشيد ممكن است فقط او را در ايام تعطيلات ببينيد، تازه اين هم چندان معلوم نيست. ولي اگر دوستان او را، به جاي معيارهاي خود با ارزشهاي واقعي خودشان مورد ارزيابي قرار دهيد و اگر به عقل و شعور و روياهاي او ايمان داريد به خانه بر مي گردد تا عشق و محبت خود را به شما تقديم كند و شما را خرسند سازد. در غير اين صورت به دوستان خود پناه مي برد كه او را همان گونه كه هست مي پذيرند.

بچه متولد آذر خيلي زود با مسئله عشق آشنا مي شود. در مورد دخترها بيشتر مي خواهند زنانگي خود را مورد آزمون قرار دهند. البته مشروط بر آنكه والدين امنيتي را كه بدان احتياج دارند به آنها بدهند. اما پسرها در اين مورد بايد كمي آموزش ببينند. خلاصه آنكه پيشگيري بهتر از درمان است.

به اين بچه ها بايد مقتصد بودن را ياد بدهيد. آنها اصلا قدر پول را نمي دانند و آن را خيلي راحت خرج مي كنند. بايد به آنها ياد بدهيد كه وقتي پول تو جيبي شان تمام شد ديگر از پول خبري نيست. اگر پول ناهار خود را خرج مجلات فكاهي كردند بگذاريد بقيه هفته را كره و مربا بخورند. كمي سختگيري در اين مورد لازم است و آنها را سر عقل مي آورد.

دختر يا پسر متولد آذر از مدرسه خوشش مي آيد. هوشياري و كنجكاوي زياد آنها باعث مي شود كه درس خواندن براي آنها به صورت فعاليت خوشايند و جالبي درآيد. البته بايد مواظب باشيد كه اين علاقه و اشتياق با كارها و تكاليف كسل كننده و پافشاري به رعايت قوانين و مقررات خشك از بين نرود. آنها اصولا كمي بي قرار هستند و اگر مجبورشان كنيد در يك جا بنشينند و جلوي قوه تخيل سرشار آنها را بگيريد اشتياق و خلاقيت خود را از دست مي دهند و گاهي اوقات هرگز بهبود نمي يابند. معلمين سختگير و بي حوصله و روشهاي آموزشي كسالت بار و كشنده تخيل، باعث فراري شدن اين بچه ها از مدرسه و درس و كتاب مي شود و گاهي موجب ترك تحصيل آنها مي شود.
اعتماد و احترام به اين بچه ها خيلي خوب جواب مي دهد. اگر به او ايمان داشته باشيد كه هرگز تقلب نمي كند آنگاه هرگز دست به فريبكاري و كلك نمي زند. ولي اگر احساس كند كه به او اعتماد نداريد آنگاه دليلي نمي بيند كه تقلب نكند. اين بچه ها تمايل عميقي به مذهب دارند. آنها از همان سنين كودكي آرزو مي كنند كه بعدها به عنوان مبلغ مذهبي به كشورهاي ديگر بروند. اما وقتي بزرگتر مي شوند پرسشهاي زيادي در ذهن آنها ايجاد مي شود و ممكن است در اعتقادات آنها تزلزل و سستي ايجاد شود. بعد تصميم مي گيرند به جستجوي حقيقت بپردازند و آرمان هاي خود را در معرض آزمايش قرار دهند. متولد آذر وقتي هيچ مسئله و هدفي نداشته باشد مثل سگي مي ماند كه استخواني براي جويدن ندارد. جنگيدن براي حل مشكلات و دفاع از حق و حقوق ديگران، قدرت آنها را افزايش مي دهد. به هر حال تولد سگي كه استخوان نداشته باشد ممكن است روي صندلي يا كاناپه را به دندان بگيرد و پاره كند. متولد آذر هم اگر بدون هدف و مسئله باشد ممكن است به بيراهه برود و آينده خود را نابود كند.

او با ايمان و اعتماد خاصي به ستاره ها چشم دوخته است و همان طور كه جلو مي رود ممكن موانع سر راه خود را نبيند و به زمين بخورد. او كمانگير كوچولوي مستقل و صادقي است. بايد به او فرصت دهيد كه بتواند تيرهاي خود را با كمان پرتاب كند. او دوست دارد كه علفها را در زير پاي برهنه اش حس كند و باران را روي صورتش لمس نمايد. روياهاي خود را در زير گرما و نور خورشيد بپزد و عمل بياورد. در چنين حالتي است كه آنجا مي ايستد و قلب مهربانش براي شما بي تابي مي كند و برايتان دست تكان مي دهد. به او ايمان داشته باشيد و شادمانه برايش دست تكان دهيد.

منبع : وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }
#10
کودک متولد دی
گر از آن دسته مادرها هستيد كه معتقدند بچه هاي نوزاد مثل پيرمردها و پيرزن ها هستند و به همين خاطر آز آنها تنفر دارند، مي توانيد چنين توصيفي را در مورد كودك متولد دي به كار ببريد و مطمئن باشيد كسي با شما مخالفت نخواهد كرد. نوزادان متولد دي شبيه كهنسالان مينياتوري هستند. آنها در دوران جواني خود پير به نظر مي رسند و در دوران پيري خود جوان به نظر مي آيند. آن صورت كوچك چروكيده اي را كه امروز در داخل كالسكه مي بينيد روزي كه صورت ديگران كاملا چروكيده و شل شده است صاف و بدون چروك خواهد بود.

اگر كودك شما متولد دي باشد به زودي متوجه ناهماهنگي او با بقيه بچه ها خواهيد شد. از همان دوران نوزادي با نگراني متوجه بلوغ و پختگي عجيب او مي شويد. وقتي كه با او به زبان بچه ها حرف مي زنيد و قربان صدقه اش مي رويد خيلي زود قيافه اي جدي به خود مي گيرد و حس مي كنيد كه مي خواهد بگويد اين آدم با اين سن و سالش چرا اين جوري حرف مي زند و رفتار مي كند. و آنقدر به اين نگاههاي خود ادامه مي دهد كه مادرش را مجبور مي كند رفتارش را عوض كند.

كودك متولد دي بسيار با اراده است و مي داند كه چه مي خواهد. او براي بيان خواسته هايش داد و هوار نمي كند و مثلا دستش را توي كاسه سوپ نمي كوبد بلكه مخالفت خود را خيلي صبورانه به شما حالي مي كند. مادر احتمالا در مقابل بچه متولد دي خود دچار اضطراب و رنجش مي شود ولي نمي تواند دليل اين احساس خود را بفهمد. او گاهي اوقات احساس حماقت مي كند و بچه متولد دي باعث مي شود كه او حس كند خودش بچه شده و فرزندش نقش مادر را دارد.

بچه متولد دي از آن گروه بچه ها نيست كه خيلي زود تسليم خواسته هاي شما شود. او چهار دست و پا به اطراف حركت مي كند و به هر چيزي كه مي خواهد مي رسد. در همان موقع كه داشتيد پوشك او را عوض مي كرديد داشت نقشه مي كشيد و اكنون مي خواهد نقشه خود را عملي كند. او اگر قاطع نباشد همه چيز خود را از دست مي دهد و ديگر هيچ است. او از آشكار كردن خواسته هاي خود هيچ شرم و حيايي به خود راه نمي دهد. شما خيلي واضح پيام او را دريافت مي كنيد. البته منتظر مي ماند جواب خود را دريافت كند. اگر پاسخ منفي بشنود و مسئله برايش چندان مهم نباشد بدون گريه و زاري آن را مي پذيرد. ولي اگر موضوع برايش مهم باشد به هر ترتيب كه شده به خواسته اش مي رسد و اهميتي به مخالفت شما نشان نمي دهد. او به جاي جنگيدن با شما فقط خود را به نشنيدن مي زند و منتظر فرصت مي شود تا بالاخره شما را خسته و تسليم خو كند.

بچه متولد دي همان طور كه بزرگ مي شود به زندگي خود سر و سامان مي دهد. اسباب بازي هايش را در جاي خاصي مي گذارد و اگر شما آن را جابجا كنيد يا نظم او را به هم بريزيد عصباني مي شود. اگر يك بچه معمولي زحل باشد معمولا خود را با برنامه هاي غذايي و استحمام خانواده وفق مي دهد و كمتر به كلك هاي كودكانه يا شوخي هاي نوجوانانه مي پردازد. آن ها از همان دوران كودكي براي زندگي خانوادگي احترام خاصي قائلند. كوچولوي متولد دي به جاي اينكه با بچه ها هم سن و سال خود بازي كند دوست دارد با پدر و مادرش به پيك نيك برود و در جمع بزرگترها باشد. او دوستان زيادي نخواهد داشت و ممكن است يك دوست صميمي داشته باشد كه رازهاي خود را با او در ميان بگذارد.

براي نوجوان متولد دي رفتن به مدرسه مايه عذاب و ناراحتي نيست. مگر آنكه تحت تاثير طالع متناقض قرار گرفته باشد. او اصولا در مورد تكاليف مدرسه خود خيلي جديت دارد و وقتي از مدرسه مي آيد لباسهايش را به طور مرتب آويزان مي كند و بلافاصله مشغول انجام تكاليف خود مي شود. و اگر يك بز واقعي باشد تا موقعي كه تكاليفش را انجام نداده است، به بازي و تفريح مشغول نمي شود.

كودك متولد دي در هنگام بازي معمولا نقش بزرگترها را به عهده مي گيرد. دخترهاي متولد دي نيز هميشه دوست دارند كه در موقع بازي لباسهاي مادرشان را بپوشند و معمولا به همبازي خود مي گويند: (( تو بچه باش، من مامان )) در اين جور مواقع ممكن است با رفتار خود شما را كمي ناراحت كند چون كوچولوي دلبند شما خيلي خوب نقش شما را بازي مي كند. وقتي كه توي پارك بازي او نشسته ايد و كودكانه حرف مي زنيد و او با عينك گنده اي كه به چشم زده و كفش هاي پاشنه بلندي كه پوشيده و گردنبندي كه به گردن انداخته است به شما تحكيم مي كند (( ساكت باش وگرنه مجبورت مي كنم بدون شام به رختخواب بروي.)) آنگاه احساس حماقت مي كنيد. دلتان مي خواهد هر چه زودتر بازي را تمام كنيد چون مي ترسيد واقعا گرسنه به رختخواب برويد.

پسر بچه هاي متولد دي در موقع بازي معمولا علاقه دارند كه نقش معلم، دكتر، رئيس راه آهن يا پدر خود را بازي كنند. وقتي كه پسر كوچولوي متولد دي شما پالتوي پدرش را مي پوشد و پيپ او را به لب مي گذارد ناگهان وسوسه مي شويد كه او را به سوپر ماركت بفرستيد تا مقداري تخم مرغ بخرد ولي بعد به ياد مي آوريد كه او حتي نمي تواند چهارچرخه خود را به خوبي براند و اغلب زمين مي خورد و زانوهايش را زخمي مي كند.

بچه هاي متولد دي به طراحي و نقاشي و گوش كردن به موسيقي علاقه دارند و وقت خود را بيهوده تلف نمي كنند. اغلب اوقات چيزهايي را كه به عنوان كاردستي مي سازند مفيد است، حتي اگر يك گلدان يا جا مدادي مضحك باشد. آنها معمولا به نور خورشيد و هواي تازه تمايل چنداني نشان نمي دهند در صورتي كه هر دوي آنها برايشان سودمند است و كسالت و اندوه را در آن ها از بين مي برند.

معلم هاي مدرسه معمولا از درس دادن به بچه هاي متولد دي لذت مي برند ولي گاهي اوقات به خاطر لجبازي آن ها و كند بودنشان در يادگيري مطالب درسي عصباني مي شوند. ولي به ندرت پيش مي آيد كه از حواس پرتي يا بي اعتنايي آنها به درس و مشق شكايت كنند. بچه هاي متولد دي بعد از يادگيري مباحث اصلي دروس شروع به پيشرفت مي كنند. ممكن است در يادگيري دروس چندان سريع نباشند و هوش چنداني نداشته باشند ولي شاگرداني بسيار دقيق و درسخوان هستند و از تمركز فكري خوبي برخوردارند. به اتكا همين مهارت هاي خود اغلب برنده جايزه مي شوند و نمرات بالايي كسب مي كنند.

زماني كه نوجوان متولد دي شما كارنامه آخر سال خود را به خانه مي آورد كه در آن نوشته شده است او شاگردي مطيع، درس خوان، قابل اعتماد است ولي (( در بحث هاي كلاسي شركت نمي كند، از درس هاي حفظي خوشش نمي آيد، خجالتي است و اعتماد به نفسش ضعيف است، با شاگردهاي ديگر چندان دوست نمي شود.)) آن موقع ممكن است كمي نگران شويد و فكر كنيد كه يك كرم كتاب درونگرا و غير اجتماعي پرورش داده ايد. بعد يك روز همين كوچولوي متولد دي به شما مي گويد كه بايد زودتر به مدرسه برود چون بايد شاگردها را حاضر غايب كند. شما مي پرسيد: ((چرا تو حاضر غايب كني؟)) و او با بي اعتنايي مي گويد: (( آخه من مبصر كلاس هستم.)) و شما شگفت زده مي شويد و مي پرسيد: (( پس چرا تا حالا به من نگفته بودي؟ )) و او در حالي كه از خجالت كمي سرخ مي شود پاسخ مي دهد: ((چون موضوع مهمي نبود كه بگويم.)) الگوي بزرگسالي او نيز دقيقا همين گونه است. همين شاگردي كه ظاهرا غير اجتماعي و كندتر از ديگران بود و همه فكر مي كردند كه در آينده موجودي منزوي و بيكار خواهد شد به تدريج خود را بالا كشيده و به مقام رياست مي رسد و همان برونگراهاي پرمدعا بالاخره به اين نتيجه مي رسند كه او تنها فرد مسئول و متعهد است و مي توان به او اعتماد نمود. متولد دي در همان حال كه ديگران مشغول خيالبافي هستند مامور نگهداري از اشياء قيمتي، اوراق و اسناد بهادار خواهد شد و اصلا حس نمي كند كه اين وظيفه به او تحميل شده است زيرا او به دنبال احترام و اقتدار است.

شايد گاهي اوقات يك بچه متولد دي را پيدا كنيد كه با خونسردي و از روي لجبازي به دوستان ضعيفتر از خود يا خواهر و برادرهاي كوچكش زور بگويد و آنها را اذيت كند، ولي از لحاظ كلي اين بچه ها معمولا تحت سلطه بچه هاي متولد برجهاي ديگر مي شوند. بنابراين اكثر اوقات با اين مشكل روبرو مي شويد كه برادر و خواهرهاي بزرگش به او زورگويي مي كنند و اين موضوع از نظر شما كاملا ظالمانه است. ولي لازم نيست نگران شويد چون او به خوبي ميتواند از خودش مراقبت كند و حقش را بگيرد.

يك دختر كوچولوي متولد دي ميشناسم كه هميشه مطيع خواهر و برادر بزرگش است و متولد آذر و پرخاشجو هستند. اين دختر كوچولو چون عنصر خاك در وجودش است از آن ها فرمان مي برد و هيچ چيز نمي گويد ولي بلافاصله بعد از خر زورگويي، خواهر بزرگتر مي بيند كه لنگه كفش، برس مو، يا بلوز مورد علاقه اش گم شده است. اين چيزهاي پيدا مي شوند ولي هيچ كس نمي تواند بفهمد كه چه جوري گم شده اند. اما خواهر بزرگتر به تدريج ياد مي گيرد كه بايد كمتر زور بگويد و رفتارش را نرم تر كند. خلاصه هرگز قدرت او را براي حفاظت از خودش دست كم نگيريد. او هر طور شده عدالت را برقرار مي سازد.

بزهاي كوچولو در مقابل جنس مخالف خيلي خجالتي هستند و در عين حال اشتياق زيادي به آن ها دارند. شما هم شايد شنيده باشيد كه مي گويند: ((پسرهاي متولد دي يبس هستند.)) يا ((دخترهاي متولد دي ترسو و احمق اند.)) ولي آن ها در جشن هايي مثل جشن والنتين براي ديگران كارت مي فرستند و در آن مي نويسند: (( حدس بزن من كي هستم.)) دوران بلوغ از نظر روابط عشقي براي آنها بسيار دردناك است. وقتي كه موضوع روابط دوستانه پيش كشيده مي شود بايد آنها را با تشويق و آرامش راهنمايي كرد.

به هر حال فرزند متولد دي يك نعمت و ارمغان ارزشمند است. اگر او را زياد تحت فشار قرار ندهيد به شيريني همان كيك است كه او از آن بدش مي آيد. هرگاه پول كرايه خانه را كم آورديد مي توانيد از او قرض بگيريد. او در مقابل بزرگترها رفتار مودبانه اي دارد و بدون تذكر و ارشاد و نصيحت به شايستگي عمل مي كند. كارها ي خود را با نظم و ترتيب انجام مي دهد و با برنامه است ولي گاهي اوقات شايد مجبور شويد به او بگوييد كه پشت گوشش را تميز كند. او به خانه و خانواده علاقه زيادي دارد و كمتر پيش مي آيد كه نداند كجا رفته است. اغلب اوقات در كنار شما خواهد بود و از بودن در كنار خانواده لذت مي برد. روياهاي درخشاني در سر دارد و اگر به قصه هاي پريان زياد علاقه نشان نمي دهد نگران نشويد. وقتي كه پير شويد و حس كنيد از طرف نسل جوان كنار گذاشته شده ايد فرزند متولد دي شما از صميم قلب به شما احترام مي گذارد و شما را به نزد خود فرو مي خواند و از شما مي خواهد كه با او زندگي كنيد. در آن لحظه انگار به همه دنيا خطاب مي كند ((خوب، حالا من مامان (بابا) مي شوم تو بچه. ( و اين بار ديگر همه چيز واقعي است.) تو با عشق و علاقه از من مراقبت كردي و حالا نوبت من است.)) .

و اين اصلا خواب و خيال نيست. حتي هانس كريستين آندرسون هم قادر نبود چنين پايان خوشي را براي داستان هاي خود بنويسد.

منبع : وینا بیبی
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  تاول زدن پای کودک؟؟؟ daryayenaz 6 4,473 ۲۰-۰۹-۱۳۹۳, ۱۱:۵۴ ب.ظ
آخرین ارسال: irsuno
  پاسخ ساده برای سؤالات جنسی کودک نرگس بانو 0 696 ۰۳-۰۵-۱۳۹۳, ۰۶:۳۴ ب.ظ
آخرین ارسال: نرگس بانو
  نکات غیرطبیعی تکامل کودک/ بای بای نکردن، نخندیدن و جیغ کشیدن مکرر نیاز به بررسی دارد نرگس بانو 0 530 ۰۲-۱۱-۱۳۹۲, ۰۱:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: نرگس بانو
  آموزش عملی جلوگیری‌ از آزار جنسی کودک نرگس بانو 0 666 ۰۲-۱۱-۱۳۹۲, ۰۱:۳۱ ب.ظ
آخرین ارسال: نرگس بانو
  *ویژگی های کودک باهوش را بدانیم!* *heliya joon* 0 701 ۰۴-۱۰-۱۳۹۱, ۰۷:۲۴ ب.ظ
آخرین ارسال: *heliya joon*
  منوی ویژه برای مغز کودک شما marall 0 604 ۲۵-۰۶-۱۳۹۱, ۰۷:۰۰ ب.ظ
آخرین ارسال: marall
  بی اشتهایی کودک 61100218426 4 1,191 ۲۴-۰۳-۱۳۹۱, ۰۱:۴۵ ب.ظ
آخرین ارسال: 61100218426
  25 ويژگي خانه‌هاي دوستدار کودک رويا صادقي 0 600 ۰۵-۰۳-۱۳۹۱, ۰۶:۲۳ ق.ظ
آخرین ارسال: رويا صادقي