امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
طوطی ملنگو (psittacula eupatira,psittaculakrameri) یا طوطی سبز
#1
Restart-1 
[عکس: 20130507130102__1_2.JPG]
طوطی سبز
(شاه طوطی ، طوطی ملنگو)
طوطی سبز یکی از پر طرفداران طوطی در بین پرورش دهندگان ایرانی است. در بین فارسی زبانان دو نوع طوطی سبز رایج و متداول است که نوع اول را «طوطی سبز بزرگ» یا «شاه طوطی» می نامند و نوع دوم را «طوطی سبز کوچک» یا «طوطی ملنگو» مینامند. شاه طوطی را در زبان انگلیسی «پاراکیت اسکندر» و در زبان ترکی استانبولی «اسکندر پاپاگانی»و در زبان آلمانی«الکساندر زتیچ»و در زبان فرانسوی«پروچ الکساندر» مینامند و در زبان عربی به آن « ببغاء الکسندرینا» گویند. شاه طوطی قادر است که به طور محدود تقلید صدا کند و شاید یکی از قدیمیترین گونههای طوطی باشد که آدمی را با قدرت تقلید صدا توسط پرندگان آشنا کرده باشد و شاید آدمی برای اولین بار از طریق رفتارهای این طوطی متوجه شده باشد که برخی از پرندگان قادر به تقلید صدا میباشند. رنگ سبز خوش رنگ و حلقه مشکی و سرخ دور گردن در طوطی نر و دم بلند و زیبای آن باعث توجه آدمی به آن شده است. به احتمال زیاد این پرنده برای اولین بار در هندوستان اهلی شده است و بعدها گونه اهلی آن توسط بازرگانان و برخی دریانوردان و یا پادشاهان و امرا به جاهای مختلف جهان برده شده است. سهولت نگهداری و توقع اندک پرنده و زاد و ولد و تکثیر آسان و قدرت سازگاری آن با محیطهای آب و هوایی مختلف باعث شده است که پرورش آن در سرتاسر جهان رایج و متداول شود. نوع دوم «طوطی سبز کوچک» است که در زبان عامیانه به آن طوطی ملنگو میگویند. طوطی ملنگو را در زبان انگلیسی «پاراکیت گردن حلقه ای»و «پاراکیت گردن حلقه ای صورتی»و در زبان ترکی استانبولی «یشیل پاپاگانی» و در زبان آلمانی «هالس باند زتیچ»و در زبان فرانسوی«‌ پروچ کوللر» و در زبان عربی «ببغاء الدره المطوق » گویند. این طوطی نیز طرفداران بسیاری دارد و از لحاظ جثه و اندازه کمی کوچکتر از شاه طوطی است و برخلاف شاه طوطی، فاقد لکه سرخ روی لبه بال است و از جهت قیمت نیز ارزان تر از شاه طوطی میباشد، به طوری که قیمت شاه طوطی تقریباً سه برابر قیمت طوطی ملنگو میباشد.
شاه طوطی در برخی از منابع فارسی به نام «پاراکیت بزرگ اسکندر» و طوطی ملنگو به نام «پاراکیت کوچک اسکندر» نیز نامیده شدهاند.
طوطی سبز منقاری قوی دارد و میتواند گازهای دردناکی بگیرد، لذا در هنگام بیرون آوردن و تفریح با آن باید مواظب گازهای آن بود و توصیه نمیشود که این پرنده در دسترس کودکان خردسال باشد زیرا که دیده شده علیرغم اهلی و دست آموز شدن پرنده، باز هم اقدام به گاز گرفتن نموده است. البته قابل ذکر است که شاه طوطی رفتاری آرام داشته و برخلاف طوطی ملنگو حالت تهاجمی ندارد و چنانچه اهلی شود میتواند با تمامی افراد خانواده ارتباط برقرار نموده و از قفس بیرون آمده و بر روی دست و یا شانه صاحبش نشسته و مشغول تماشای تلویزیون گردد. این رفتار آرام و معتدل میتواند باعث جذب کودکان به این نوع طوطی شده و آنان را شاد نماید. شاه طوطی و یا طوطی ملنگوی اهلی شده را میتوان در طول روز بر روی نشیمنگاه چوبی و یا فلزی گذاشته و با دست به آن غذا داد.
بسیاری از کارشناسان معتقدند که طوطی سبز عمری طولانی دارد و برخی از پرورش دهندگان معتقدند که شاه طوطی میتواند بین بیست و پنج تا سی و پنج سال عمر کند و حتی برخی معتقدند که این پرنده تا چهل سال عمر میکند. اما در خصوص طول عمر طوطی ملنگو باید گفت که مدت عمر آن کمی کمتر از شاه طوطی بوده و میتواند بین پانزده سال تا بیست و پنج سال عمر کند. به هر حال باید توجه داشت که طول عمر پرنده ارتباط مستقیمی با روش نگهداری پرنده داشته و هرچه پرنده در محیط آرام و بهداشتی با غذای کافی و مناسب زندگی کند امکان طول عمر آن بیشتر و بیشتر میشود.
طوطی سبز قدرت سازگاری خوبی با محیط داشته و میتواند به آب و هوای اماکن مختلف عادت نماید. این پرنده تا حدودی قدرت تحمل هوای سرد و هوای گرم را دارد و اصولاً طوطی مقاومی است اما دانستن این موضوع نباید باعث شود تا پرنده را برای مدت طولانی در هوای سرد و یا هوای گرم قرار دارد. این طوطی به کشورهای سردسیر اروپایی و همچنین به کشورهای گرمسیر ناحیه خلیج فارس برده شده و توانسته است به خوبی خود را با آب و هوای متفاوت این مناطق سازگار نماید. در کشور ما نیز پرورش و نگهداری این نوع طوطی در همه استانهای کشور رایج و متداول است.
برخی از کشورها خرید و فروش شاه طوطی را ممنوع اعلام کرده اند اما در حقیقت خرید و فروش این پرنده در کشورهای منشأ یعنی هند و پاکستان در روز روشن و بدون هیچ ممانعتی در بازار پرندگان صورت میگیرد. همچنین در کشور ما نیز ممنوعیتی برای خرید و فروش این پرندگان وجود ندارد و روزانه صدها قطعه از آن در فروشگاههای پرندگان زینتی خرید و فروش میشود.

رده بندی علمی طوطی سبز
سلسله حیوانات Animal
شاخه مهره داران Vertebrata
رده پرندگان Aves
راسته طوطی سانان Psittaciformes
تیره طوطیان Psittacidae
جنس طوطی Psittacula
گونه طوطی سبز بزرگPsittacula eupatria
گونه طوطی سبز کوچک Psittacula krameri

تاریخچه پرورش طوطی سبز
طوطی سبز از نظر پرنده شناسی پیشینهای طولانی دارد. برخی از پژوهشگران معتقدند که این حیوان در حدود سه هزار سال قبل برای اولین بار توسط مردم هندوستان اهلی گردید. در آغاز پادشاهان و خانوادههای ثروتمند و اشرافی هندوستان به پرورش این پرنده پرداخته و روش تقلید صدا را به آن آموختند و بعدها سایر طبقات اجتماعی به این کار روی آوردند. یونانیها اولین ملت اروپایی بودند که با پرورش و نگهداری این پرنده آشنا شدند زیرا که شاه طوطی توسط جانشینان اسکندر از ایالت پنجاب به کشور یونان برده شد. اسکندر مقدونیکه در طی سالهای323-356 قبل از میلاد زندگی میکرد، یکی از پادشاهان جهانگشای تاریخ است که پس از فتح بین النهرین و امپراتوری ایران موفق شد سرزمین هند را به تصرف خود درآورد و در آن جا با این گونه طوطی که در هندوستان به وفور دیده میشد و دراروپا وجود نداشت آشنا شده و به تقلید صدای آن علاقهمند شده و بعدها جانشینان اسکندر آن را به یونان امروزی برده و به نام «طوطی اسکندر» به اروپاییان معرفی کردند. در آن دوره پرورش این گونه طوطی بیشتر در بین اشراف و بزرگان دربار سلطنتی رایج و متداول بود. سقراط اولین دانشمند غربی است که زیبایی پرنده و قدرت تقلید صدای آن را توصیف کرده است. احتمالاً طوطی ملنگو نیز که شباهت زیادی به شاه طوطی داشت در همان دوره تاریخی به اروپا راه یافته باشد. بعدها رومیها دومین ملت اروپایی بودند که به پرورش و نگهداری ازشاه طوطی پرداختند. شاه طوطی در سال 1766 میلادی توسط دانشمند معروف کارل لینه در رده بندی جهانی قرار گرفت. از سال 1920 میلادی محبوبیت هردو گونه شاه طوطی و طوطی ملنگو در کشورهای غربی فزونی یافت و افراد زیادی به پرورش، نگهداری از این پرنده روی آوردند. امروزه شاه طوطی علاوه بر شبه جزیره آناتول در ترکیه، یونان، آلمان، جنوب انگلستان، بلژیک و هلند پرورش داده می شود.
در دوران اسلامی و در ادبیات پربار فارسی بارها و بارها و در کتابهای مختلف از طوطی، سخن به میان آمده است که از آن میان میتوان به کتابهای کلیله و دمنه، مرزبان نامه، طوطی نامه، مثنوی معنوی و منطق الطیر عطار اشاره کرد و داستان زیبای «طوطی و بازرگان» یکی از داستانهای مشهور است که مولوی در کتاب مثنوی ذکر میکند و از طریق این داستان میتوان دریافت که قبلاً طوطی از طریق هندوستان وارد ایران میشده است و تقلید صدا نیز میکرده است و تعداد آن در هندوستان زیاد بوده، به طوری که به صورت آزاد بر روی درختان جنگلی زندگی میکردند و بازرگانان ایرانی این گونه طوطی را به عنوان هدیه برای خانوادههای خود و یا بزرگان شهر میآورده اند.
در دوران صفویه باغ وحشهایی وجود داشت که در آن درندگان و پرندگان مختلفی را نگهداری میکردند. در قسمتی از این باغها که به «طاووس خانه» معروف بود، طاوسهای زرینبال، تذروهای خوش رنگ و بوقلمونهای رنگارنگ و انواع طوطیها و مرغهای سخنگو و غیره نگهداری میشد. در دوران قاجار برخی از خانوادههای اشرافی وابسته به دربار قاجار به نگهداری از طوطی اهتمام می ورزیدند.
در اوایل حکومت پهلوی تعداد زیادی طوطی سبز شامل شاه طوطی و طوطی ملنگو وارد کشور شد و توسط برخی افراد در برخی از باغهای تهران آزاد شدند تا به زاد و ولد بپردازند. به همین علت امروزه تعداد زیادی طوطی سبز آزاد در برخی از نقاط سرسبز تهران نظیر: پارک شهر، کاخ سعد آباد، کاخ مرمر، کاخ نیاوران، تپههای قیطریه، چیذر، خیابان پاستور و برخی دیگر از مناطق شمالی تهران دیده میشوند.
امروزه در بسیاری از باغهای پرندگان شهرهای بزرگ ایران، این گونه طوطی در کنار سایر انواع طوطی سانان در معرض دید عموم قرار گرفته است و در برخی از پارکهای عمومی شهر تهران و سایر شهرها، قفسهایی را برای نگهداری انواع طوطی درنظر گرفته اند که توجه بازدیدکنندگان را به خود معطوف میسازد.
انواع طوطی سبز
الف . طوطی سبز بزرگ (شاه طوطی)
1. شاه طوطی معمولی
2. شاه طوطی برمه
3. شاه طوطی آندامان
4. شاه طوطی نپال
5. شاه طوطی سیامی

ب. طوطی سبز کوچک (طوطی ملنگو)
1. طوطی ملنگوی آفریقایی
2. طوطی ملنگوی آبسینیان
3. طوطی ملنگوی هندی
4. طوطی ملنگوی نیومن
پاسخ }
#2
[عکس: 20130507130108__1_4.JPG]
قفس طوطی سبز
طوطی سبز دم بلندی دارد و لذا برای نگهداری به قفس نسبتاً بزرگی نیاز دارد. قفس طوطی سبز باید از جنس فلز آب دیده و یا استیل بوده و محکم باشد زیرا که طوطی سبز پس از اهلی شدن دوست دارد که از قفس بیرون آمده و بیشتر وقت خود را صرف بالا رفتن از میلههای قفس کند، بنابر این وجود لبههای تیز یا تراشه فلزات در میلههای قفس میتواند به راحتی سبب ایجاد جراحت و خونریزی در زبان پرنده شود. باید توجه داشت که گاز زدن مداوم أشیا توسط طوطی سبز باعث ساییده شدن منقار پرنده میشود و در چنین حالتی دیگر صاحب پرنده مجبور نمی شود که خود برای کوتاه کردن و ساییدن منقار پرنده اقدامی کند. در ضمن این کار نوعی سرگرمی برای پرنده است و از این رو کمتر پرهای خود را خواهد کند. اندازه قفس شاه طوطی باید حداقل60 سانتیمتر طول و 45 سانتیمتر عرض و 90 سانتیمتر ارتفاع داشته باشد. برای طوطی ملنگو که کمی از شاه طوطی کوچکتر است میتوان قفس کوچکتری تهیه کرد. طوطی سبز نیز همانند سایر طوطی سانان جویدن اشیای چوبی را دوست دارد و جویدن جزیی از غریزه او میباشد، لذا باید وسایلی در اختیار پرنده قرار گیرد که بتواند آنها را به راحتی گاز گرفته و بجود.از این رو استفاده از قفسهای چوبی برای طوطی سبز به هیچ وجه مناسب نیست. قفس پرنده هرچه بزرگ و جادار باشد برای پرنده بهتر است زیرا که فضای بیشتری برای تحرک بدان میدهد. گذاشتن
دو تا سه میله در داخل قفس ضروری است و میلهها باید فاصله مناسب از هم داشته باشند تا پرنده بتواند از یکی بر روی دیگری پریده و بنشیند. ضمن آنکه مکان قفس باید در جایی نظیر اتاق پذیرایی و جلوی تلویزیون باشد که افراد خانواده بیشتر روز در آنجا هستند.

تغذیه طوطی سبز
برای تغذیه طوطی سبز نیز میتوان همانند سایر طوطی سانان از میوهجات، سبزیجات، دانهجات، غلات، میوههای مغز دار، خشکبار و بذر گیاهان استفاده کرد. در برخی از فروشگاههای پرندگان زینتی غذای آماده عرضه میشود که در این خصوص ابتدا باید اطمینان حاصل کرد که این غذا مخصوص طوطیهای بزرگ بوده و همچنین غذای خریداری شده تازه است. تغذیه این پرنده را در دو مرحله مختلف زندگی به شرح زیر می آوریم:

الف - تغذیه جوجهها
امروزه در بسیاری از مغازههای عرضه پرندگان زینتی، جوجههای شاه طوطی و جوجههای طوطی ملنگو به فروش میرسد. جوجههای شاه طوطی در ماههای خرداد و تیر هر سال به وسیله برخی از صیادان حرفهای از لانه های شاه طوطی در جنگلها وباغ های لواسانات و طرشت برداشته شده و جهت فروش به فروشندگان پرندگان زینتی عرضه میشود. جوجههای طوطی ملنگو نیز هر سال در فروردین ماه از کشور پاکستان وارد کشور میشود. این جوجهها اغلب در سن بیست روزهگی یا یک ما هگی میباشند و خریداران باید به صورت دستی اقدام به تغذیه آن­ها نمایند. امروزه غذای آماده خارجی مخصوص این جوجهها در بسیاری از فروشگاههای فروش پرندگان زینتی عرضه میشود. لذا در مرحله اول استفاده از این نوع غذا توصیه میگردد و در صورت عدم دسترسی به این نوع غذا میتوان برای تغذیه جوجهها از بیسکویت و سرلاک استفاده کرد. تغذیه جوجهها باید روزانه و فقط در هنگام صبح انجام شد و از تغذیه آنها در شب خودداری شود چون تغذیه شبانه میتواند باعث بروز مشکلات گوارشی در پرنده شود. در کنار تغذیه فوق الذکر میتوان سیب، هویج آب پز، آب اناناس، آب سیب و آب هویج نیز در اختیار پرنده گذاشت و بعد از تغذیه باید به جوجه فرصت داد تا غذای خورده شده را هضم نماید. جوجهها معمولاً برحسب عادت پس از خوردن غذا دهان خود را باز میکنند و این امر باعث میشود که برخی افراد گمان کنند که جوجه هنوز گرسنه است، لذا قبل از هضم غذای قبلی اقدام به تغذیه مجدد جوجه میکنند و این امر باعث میشود که غذای جدید جلوی هضم غذای قبلی را گرفته و باعث سفت شدن آن در چینه دان و معده جوجه شده و منجر به مرگ جوجه شود. نگهداری و تغذیه جوجهها در این مرحله کاری دقیق و دشوار است، اما تمامی جوجههایی که به روش صحیح تغذیه و نگهداری شوند، پس از رسیدن به سن بلوغ کاملاً اهلی شده و قادر به تقلید صدا خواهند بود. در طول مدت نگهداری از جوجه ها باید مدفوع پرنده را تحت نظر داشت ، این مدفوع باید آبکی و رقیق باشد، در غیر این صورت باید از دادن غذاهای ملین استفاده کرد و تا آن جا که ممکن است غذای آبکی به جوجهها داد، زیرا که یبوست مهمترین عامل مرگ و میر در بین جوجهها میباشد.

ب – تغذیه پرنده بالغ
با وجود این که اجزای تشکیل دهنده غذای طوطی سبز بسیار گوناگون است، اما همیشه قسمت اعظم جیره غذایی یک طوطی را تخم آفتابگردان تشکیل میدهد. با وجود این که نوع سفید تخم آفتابگردان به علت داشتن پروتئین بیشتر، ارزش غذایی بالاتری نسبت به نوع مخطط آن دارد، اما در جیره غذایی طوطی غالباً از نوع مخطط تخم آفتابگردان استفاده میشود. در هنگام تهیه تخم آفتابگردان، همیشه نوع کوچکتر آن را خریداری نمایید. با وجود این که در نظر اول چنین تصور میشود که دانه های بزرگتر از ارزش بیشتری برخوردار هستند، اما در حقیقت عکس این امر صادق است، چرا که طوطیها پوسته تخم آفتابگردان را از مغز جدا کرده و دور می اندازند. آنچه که باقی میماند، مغز تخم آفتابگردان است که اندازه آن در انواع بزرگ و کوچک تفاوت چندانی ندارد. لذا خرید دانههای آفتابگردان کوچکتر صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

تولید مثل طوطی سبز
زمان تولید مثل طوطی سبز از کشوری به کشورتفاوت میکند. زمان تولید مثل این پرنده در هند، پاکستان و ایران و سایر کشورهای خاورمیانه در طی ماههای دی و اردیبهشت میباشد. فصل زاد و ولد این پرنده در قاره افریقا در ماههای فروردین و آذر میباشد. طوطی سبز در طبیعت بر روی قله درختان و یا در شکاف تنههای درخت و یا در شکاف سنگها و صخرهها و لانههای متروکه لانهسازی میکند. طوطیهای موجود در قفس نیز برای تولید مثل نیاز به لانههای تکثیر دارند و بدون آنها اقدام به تولید مثل وتخمگذاری نمیکنند لذا کسانی که علاقهمند به جوجه­گیری از طوطی سبز هستند باید لانه تکثیر تهیه نموده و در قفس پرنده قرار دهند لانههای تکثیر مناسب برای طوطی ملنگو همانند لانههای تکثیر مورد استفاده عروس هلندی است و برای شاه طوطی باید لانههای تکثیر کمی بزرگتر باشند تا پرنده با مشکلی مواجه نشود. لانههای تکثیر نباید از چوب ساخته شده باشند، زیرا که ممکن است پرنده چوب آن را گاز گرفته و در اثر مرور زمان لانه را تخریب نماید.
شاه طوطی ماده معمولاً در سال دو بار و در هر بار دو تا سه تخم میگذارد و اندازههای تخمها بین 27تا34 میلیمتر است و پرنده ماده مدت بیست و هشت روز بر روی تخمها می خوابد تا جوجه ها بیرون بیایند. شاه طوطی ماده از روز اول بیرون آمدن جوجهها اقدام به تغذیه آنها میکند جوجهها معمولاً در طی 49 روز پر و بال درمی آورند و پرنده ماده در حدود 12 تا 16 هفته به تغذیه آنها میپردازد و پس از این مدت جوجهها خود باید غذا خوردن را شروع نمایند. طوطی ملنگوی ماده نیز دوبار در سال تخم میگذارد و در هربار چهار تا پنج تخم میگذارد و مدت بیست و چهار روز بر روی تخم میخوابد تا جوجهها از تخم بیرون بیایند. جوجههای بیرون آمده از تخم همگی بدون پر بوده و به رنگ صورتی با منقار زرد میباشند و پرنده مادر ناچار است تا 49 روز به آن­ها غذا بدهد. بعد از گذشت هفت هفته جوجهها قادر هستند لانه را ترک نموده و مستقل از پدر و مادر به زندگی خود ادامه دهند.
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Restart-1 طوطی کاکلی shamiiim 0 764 ۰۷-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۲۸ ق.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Package_favorite طوطی آمازونی shamiiim 0 733 ۰۷-۰۳-۱۳۹۲, ۱۰:۲۶ ق.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 اطلاعات کلی در مورد طوطی خاکستری آفریقایی (کاسکو) بانوی مهر 9 1,298 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۵:۳۳ ب.ظ
آخرین ارسال: shamiiim
Restart-1 طوطی خورشید(Aratinga auricapilla solstitialis) بانوی مهر 0 444 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۲:۳۶ ب.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر
Restart-1 آشنایی با طوطی ماکائو بانوی مهر 0 430 ۱۷-۰۲-۱۳۹۲, ۰۱:۵۹ ب.ظ
آخرین ارسال: بانوی مهر