امتیاز موضوع:
  • 11 رای - 2.91 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عصب کِشي درست است يا عصب کُشي ؟
#1
بارها شده بيماران از ما مي پرسند عصب کِشي درست است يا عصب کُشي ؟
براي جواب دادن به اين سوال، در ابتدا بايد ديد چرا يک دندان نياز به درمان عصب کِشي يا عصب کُشي دارد.
همانطوري که ميدانيد دندان داراي دو قسمت تاج و ريشه مي باشد. تاج داراي يک قسمت بيروني به نام مينا و يک قسمت دروني به نام عاج مي باشد، درست زير عاج يک محفظه اي وجود دارد که اطاق پالپ ناميده مي شود و در آن عصب و عروق خوني از ريشه وارد آن فضا مي گردد و تغذيه قسمتهاي مختلف دندان را برعهده دارد.

پس متذکر مي شوم که اعصاب و عروق از ريشه وارد دندان و به محفظه يا اطاق پالپ وارد مي گردند، حال تا زماني که اطاق پالپ در معرض عوامل ميکروبي يا مکانيکي قرار نگيرد نياز به درمان عصب نيست. وقتي که يک دندان در معرض عوامل ميکروبي قرار مي گيرد در ابتدا مينا شروع به تخريب شدن مي نمايد و اين پوسيدگي ها اغلب بدون علامت هستند و در بسياري از موارد نياز به درمان خاصي ندارد حتي در برخي موارد مي توان با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان نه تنها از پيشرفت آن جلوگيري کرد بلکه حتي مي توان پوسيدگي را متوقف کرد.

ولي چنانچه پوسيدگي از سد مينا رد شود و به عاج برسد با توجه به اينکه عاج عضو ضعيفي در مقابل پوسيدگي ها پيشرفت مي کند، در اين مواقع دندانها نسبت به آب سرد و شيريني حساس مي باشد البته بايد متذکر شوم هميشه درگيري عاج همراه با درد يا حساسيت نسبت به سرما و شيريني نيست و چه بسا اين پوسيدگي با چشم حتي توسط دندانپزشک ديده نمي شود و نياز به تهيه گراني جهت تشخيص پوسيدگي ها دارد لذا امتناع بيماران از تهيه گراني در اين مرحله به ضررشان مي باشد و با توجه به بدون علامت بودن پوسيدگي ها، پوسيدگي پيشرفت کرده، باعث مي گردد تا پوسيدگي وارد اطاق پالپ شده، اعصاب و عروق را درگير نمايد. تا وقتي که پوسيدگي وارد اطاق پالپ نشده نياز به درمان عصب وجود ندارد.

هرچند در بسياري از موارددر ترميم هاي وسيع و عميق به علت عمق زياد پوسيدگي و نزديکي ماده ترميمي به اطاق پالپ حتي بعد از ترميم هم دندانها حساس شده، بيماران پس از نوشيدن آب سرد و حتي آب ولرم احساس درد نمايند و در مواردي حساسيت آنقدر زياد مي شود که لاجرم نياز به درمان عصب داريم. وقتي به هر دليلي پوسيدگي وارد اطاق پالپ شود آن وقت نياز به درمان عصب داريم، در واقع در اثر ارتباطي که بين اطاق پالپ از طريق ريشه به فضاي اطراف ريشه دندان ( استخوان و لثه ) وجود دارد آلودگي از انتهاي ريشه وارد فضاي اطراف دندان شده، از اينجا به بعد انتهاي ريشه دچار التهاب مي شود و سلولهاي التهابي از طريق عروق وارد اطاق پالپ مي شود و در اثر دفاع بدن در مقابل پوسيدگي در اطاق پالپ افزايش حجم خون را به خاطر دفاع بدن داريم و اين افزايش حجم باعث فشار به عصب دندان شده، درد بسيار شديدي عارض مي گردد.

و چنانچه درمان صورت نپذيرد باعث از بين رفتن عصب شده، اصطلاحاً دندان نکروز مي گردد يا بطور عاميانه مي ميرد. وقتي که دندان به اصطلاح مرد و اگر درمان نشود انتهاي ريشه شروع به عفونت مي نمايد که همراه با آبسه مي باشد، لازم به ذکر است در ابتداي درگيري عصب و وقتي که هنوز دندان زنده است با درد بسيار شديدي همراه است و اغلب بيماران با ايجاد يک درد شديد در اين مرحله به گمان وجود عفونت مبادرت به خوردن آنتي بيوتيک مي نمايند در صورتيکه همانطوري که عرض شد در اين مرحله هنوز عفونتي ايجاد نشده پس نياز به آنتي بيوتيک نيست و براي مقابله با درد فقط مسکن کفايت مي کند ولي چنانچه عفونت به انتهاي ريشه رسيده باشد و باعث نکروز شدن ( مرده شدن ) دندان شد.

تا زمانيکه عفونت فعال نشود و آبسه ايجاد نگردد ممکن است عليرغم آلودگي دردي وجود نداشته باشد پس در واقع دنداني که نياز به عصب کِشي يا عصب کُشي دارد همواره با درد همراه نيست و چون هميشه همراه با درد نيست قصد ما هم در واقع کشتن عصب يا کشيدن عصب نيست، بلکه تميز کردن ريشه از آلودگي و بستن مسير انتهاي ريشه جهت جلوگيري از دسترسي آلودگي به انتهاي ريشه است که خطر انتشار عفونت از آنجا زياد است.

بنابراين ما در اصل ريشه را درمان مي کنيم تا آن را از آلودگي باز داريم و در حقيقت عصب کِشي يا عصب کُشي هر دو اشتباه مي باشد و درمان ريشه يا روت کانال تراپي بسيار برازنده اين عمل است. پس بهتر است دندانها در همان ابتداي پوسيدگي درمان شوند و منتظر درد نباشيم زيرا آلودگي عصب مشکلات زيادي را به همراه دارد و علاوه بر تخريب بيشتر دندان، درمانهاي پيشرفته تر، گرفتن وقت زياد، هزين? بيشتري را هم به بيماران تحميل مي کند. بنابراين بهتر است دندانها در همان ابتداي تخريب درمان شوند تا عمر بيشتري داشته باشند.
http://www.doctorasadi.irگردآوري : پايگاه اينترنتي پرشين وي

حـرفی نـدارم …

مـن حـاضـرم حـتی جـانم بـه لبـم رسـد …!

اگـر جـانم تـو بـاشی …
پاسخ }