امتیاز موضوع:
  • 12 رای - 3.25 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عناب ، يک داروي ناب
#1
عناب ، يک داروي ناب


عناب درختچه اي است متوسط با برگ هاي کشيده و ريز كه در زمستان برگريز مي شود. منشا اين گياه به چين و آسيا بر مي گردد، گرچه بعد ها به طور نامعلومي پراكنده شده و امروز در بخش هاي گسترده اي از نقاط مختلف زمين ديده مي شود .


ويژگيهاي ميوهً عناب

ميوه گياه که همان عناب ناميده مي شود خوراكي است.عناب درشكل ظاهر بيش از 2 يا 3 سانتيمتر درطول است.وقتي ميوه عناب نارس است لغزان وسبز است و طعمي شبيه سيب دارد . هسته آن نيز سخت ومخروطي شكل است.

هنگامي كه ميوه مي رسدبه رنگ زنگ زدگي يعني قرمز تيره برمي گردد.وسپس چروكيده مي شود.اين ميوه درظاهر شبيه به خرماست بنابراين عناب خرماي قرمز نيز ناميده مي شود.عناب خرماي چيني نيز ناميده مي شود .

كشت گياه عناب

گياه عناب بيش از 4000 سال است كه براي ميوه وخواص دارويي آن كشت شده است.گياه در دامنه تغييرات درجه حرارتي وسيع و سطح بارش متفاوت مي تواند رشد كند.گرچه درماههاي تابستان تحت شرايط مناسب و آبياري كافي بهترين رشد را دارد.بطور شگفت آوري در درجه حرارتهاي بالاي 10 تا15 درجه و متفاوت از انواع مختلف گياهان مي تواند زنده بماند. اين اجازه مي دهد كه گياه در شرايط بياباني رشد كند جايي كه درجه حرارت روز وشب نيز متغير است.عناب مي تواند در گرما و سرما شديد زنده بماند. يك درخت عناب در منطقه بيش از 300 سال باقي مي ماند.

مصارف خوراكي عناب

عناب به شکل گلچين شده ، خشك شده و آب نباتهايي با اسانس عناب و به عنوان خوراكي يا همراه با چاي عصرانه در بريتانيا صرف مي شود. در رنگهاي سياه وقرمز موجود است .شكل دود داده عناب طعم آن را افزايش مي دهد. شربت شيرين ميوه عناب دركشورهاي كره ، تايوان و چين به طور عموم در دسترس مردم است.عناب كنسرو شده و همچنين چاي با طعم عناب به طرز گسترده اي مورد استفاده قرار مي گيرد.

در برخي مناطق نيز ميوه عناب براي تهيه سركه نيز کاربرد دارد. دربرخي قسمتهاي جهان مردم شربت عناب را نيز مي نوشند. ضمن اينکه در آفريقا از اين ميوه در تهيه كيك استفاده مي شود. اما كاربرد عناب در ايران ، هندوستان و پاكستان بيشتر به صورت ميوه خشک شده است .

خواص دارويي عناب

خواص دارويي عناب مدتها ي طولاني است كه شناخته شده است. مردمان كشورهايي مانند چين و كره عناب را به عنوان داروي سنتي كه مبناي گياهي دارد بكار مي برند.اين ميوه با خواص تخفيف استرس مطرح شده است.

پودر ميوه عناب براي آرامش اعصاب و اضطراب به كار برده مي شود. ميوه عناب خون را تصفيه وسموم را از سيستم بدن دفع مي كند.عناب پوست را روشن ميكند ، مانع مشكلات قلبي مي شود و احساس آرامش مي دهد.خواص آنتي اكسيدان عناب همچنين به جلوگيري از سرطان كمك مي كند.

جوشانده برگ عناب اغلب براي تسكين وعصاره آن براي درمان گلودرد به كار مي رود.

استفاده از مغز ميوه در بريدگي ها وزخمها موجب تسريع در بهبودي آنها مي شود .

مخلوط عناب با فلفل و نمك در بيماران مبتلا به سوءهاضمه و حتي بيماري هاي صفراوي سودمند است . عناب خشك رسيده به عنوان ملين عمل مي كند.دانه عناب خاصيت داروي مسكن رادارد . اگر با كره خورده شود از حالت تهوع واستفراغ جلوگيري مي كند. مصرف آن در دوران بارداري به كاهش دردهاي شكمي معروف است. ضمن اينکه در کاهش دردهاي روماتيسمي نيز مفيد است .
[عکس: sunflower3.gif]
پاسخ }