• 3 رأی - میانگین امتیازات: 2.33
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
عنکبوت و رتیل
#1
[تصویر:  20130510150916_jumping-spider.jpg]

بسیری از مردم امروزه از عنکبوت‌ها و رتیل‌ها یه عنوان اگزتیک پت استفاده می‌کنند . برخی از انواع رتیل‌ها واقعا پت‌های فوق العاده جالبی هستند و مشاهدهء زندگی روزانهء آنها بسیار لذت بخش است .
نگهداری از رتیل به عنوان پت فوائد و همچنین مضراتی دارد که در اینجا به برخی از آنان اشاره می‌کنیم :

فوائد:

۱٫رتیل‌ها پت‌هایی بسیار آرام و تمیز هستند.
۲٫رتیل‌ها به فضای کمی‌برای زندگی نیاز دارند . یک آکواریوم می‌تواند بهترین مکان برای نگهداری یک رتیل باشد.
۳٫مشاهدهء زندگی روزمرهء رتیل‌ها می‌تواند بسیار هیجان انگیز و لذت بخش باشد .
۴٫رتیل‌ها نیاز بسیار کمی‌به زندگی اجتماعی دارند و در بسیاری از موارد اصلا چنین نیازی ندارند.
۵٫نگهداری از یک رتیل به عنوان پت بسیار ارزان تر است از نگهداری از پت‌های سنتی مثل سگ و گربه .
۶٫از عنکبوت‌ها و رتیل‌هایی که پت هستند می‌توان برای جلب توجه کودکانمان به طبیعت استفاده کرد . همچنین می‌توان با واگذاری مراقبت‌های روزانهء جانور به کودک ، حس مسئولیت پذیری را در او پرورش داد .

هشدار: رتیل‌ها جانورانی سمی‌هستند و نیش آنها می‌تواند منجر به صدمات جدی در حیوانات و انسان‌ها گردد . پس قبل از هرگونه تصمیم گیری در مورد نگهداری از رتیل به عنوان پت باید شرائط خانه و محیط زندگی خود را در نظر بگیرید و تخمین بزنید که آیا نگهداری از یک رتیل برای فرزندان شما مناسب است یا خیر .

برخی از مشکلات نگهداری از رتیل‌ها به عنوان پت :

۱٫بسیاری از رتیل‌ها سمی‌هستند . برای همین نگهداری از آنان خواستار دقت و توجه ویژه است .
۲٫بسیاری از رتیل‌ها باید در شرائط خاص نوری و حرارتی و رطوبتی نگهداری شومد ، وگرنه می‌میرند .
۳٫بسیاری از انواع رتیل‌ها قابلیت بالا رفتن از شیشه را دارند . پس باید از شیشه‌ها و ظروف خاص برای نگهداری از آنان استفاده کرد و مانع خارج شدن آنان از محل زندگی خود و فرار آنان شد .
۴٫رتیل‌ها نیاز به توجهات ویژه دارند و محیط زندگی شان باید تمیز باشد و در شرایط ویژه رتیل‌ها ۲۰ الی ۳۰ سال زندگی می‌کنند .
۵٫رتیل‌ها هم مثل هر پت دیگری ممکن است بیمار شوند ولی مسئله اینجاست که کمتر دامپزشکی توانایی درمان رتیل شما را خواهد داشت .
۶٫اکثریت رتیل‌ها دوست ندارند توسط انسان‌ها در دست گرفته شوند .
۷٫بسته به نژاد رتیل شما ، جفتگیری دادن رتیل شما می‌تواند عملی بسیار مشکل باشد.

توجه : هرگز تصمیم به نگهداری از یک رتیل نگیرید فقط به خاطر اینکه فکر می‌کنید این کار جالب است ، یا برای اینکه قصد دارید دوستان خود را متعجب سازید . نگهداری از رتیل‌ها مانند نگهداری از هر پت دیگری نیاز به توجه ، مسئولیت پذیری و دقت نظر شما دارد . پس قبل از انتخاب رتیل به عنوان پت حتما در این مورد تحقیق کنید
[تصویر:  07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#2
رتیل ها انواع آنها و امداد در مقایل گزیدگی

گزش رتیل :
رتیل عنکبوت چاق و پشمالویی است که نسبت به سایر عنکبوت‌ها، ترس بیشتری در مردم ایجاد کرده است. رتیل به رنگ‌های مختلف زرد، زرد پررنگ، قهوه‌ای کمرنگ و خرمالویی تند مایل به سیاه وجود دارد و پشم‌های آن، گاهی خیلی کوتاه‌ و گاهی کمی‌بلند می‌باشد. گزش این حشره، بر عکس آن چه مردم فکر می‌کنند به اندازه عنکبوت بیوه سیاه خطرناک نیست؛ حتی در بعضی از نقاط جهان برخی از افراد، رتیل را به شکل یک حیوان دست‌آموز نگهداری می‌کنند. البته نباید تمام رتیل‌ها را بی‌خطر دانست. آن چه مسلم است این است که بعد از هر گزشی به وسیله هر عنکبوت یا رتیلی، باید بیمار ر ابه پزشک برسانید. قبل از آن بیمار را به پشت خوابانیده، رویش یک پتو بیندازید و قسمت گزیده شده را پایین‌تر از سطح قلب قرار دهید و محل گزیدگی را با آب و صابون بشویید. گاهی گزش عنکبوت یا رتیل باعث ایجاد حالت آلرژی و حساسیت می‌شود؛ در این حال باید محل گزیدگی را با محلول یا پمادهای ضد حساسیت آغشته کرد و برای تسکین درد، به بیمار، قرص استامینوفن خوراند. دادن قرص آسپیرین به بیماری که دچار گزیدگی عنکبوت بیوه سیاه یا رتیل شده است، به صلاح نیست؛ چرا که آسپرین باعث تشدید علائم گزیدگی می‌شود. بهتر است در بالای محل گزیدگی، یک باند لاستیکی ببندید تا جریان خون کندتر شود. در محل گزیدگی، باید یک کیسه‌ی یخ قرار داد که به تسکین درد و کندتر کردن گردش خون کمک کند. اگراحیاناً بیمار دچار اشکال تنفسی شد، باید بلافاصله به او تنفسی مصنوعی داد و بالاخره همانطور که گفته شد در مواقعی که این علائم به مدت زیادی ادامه پیدا کند، حتماً باید بیمار به پزشک رسانیده شود.

در استرالیا رتیل‌های بزرگ را به عنوان حیوان خانگی نگه‌داری و خرید و فروش می‌کنند
عنکبوتیان با حشرات فرق دارند اما هر دو به گروه بزرگ‌تری از حیوانات تعلق دارند که بندپایان نامیده می‌شوند- حیواناتی با اسکلت خارجی سخت و اندام به هم چسبیده. (در زبان یونانی Arthro به معنای اتصال است و Podos به معنی پا. به همین جهت این جانوران Arthropods نامیده می‌شوند.)
آنها همه جا هستند
در دوران طولانی و گذر هزاران سال عنکبوت‌ها تنوع شگفت‌‌انگیزی پیدا کرده‌اند، به طوری که در حال حاضر هزاران گونه عنکبوت در سطح کره زمین پراکنده است، از مناطق استوایی و جنگلی تا بیابان‌های خشک و لم یزرع. تنها جایی که عنکبوت‌ها حضور ندارند قطب شمال و جنوب و قله کوههای بلند و زیر آب اقیانوس‌هاست. حتی چند گونه عنکبوت در کناره اقیانوس‌ها، لای صخره‌ها و شکاف جزیره‌های مرجانی زندگی می‌کنند.
[تصویر:  07460133686962957316.jpg]
  پاسخ
#3
چرا باید عنکبوت‌ها را حفظ کرد؟


این سوال برای بسیاری از ما پیش می‌آید که علت وجود جانورانی چون عنکبوت‌ها با این همه تنوع چیست. واقعیت این است که عنکبوت‌ها بخش عمده و جذاب در طبیعت پیرامون ما هستند. تار آنها شاهکار معماری است و جنس آن عجیب‌ترین الیاف روی زمین است، به طوری که تکنولوژی نوین در پی ساختن محکم‌ترین البسه ضدگلوله و بسیار سبک از تار عنکبوت‌هاست. عنکبوت‌ها نقش اکولوژیکی و کشاورزی مهمی در طبیعت دارند و شاید اگر شکار حشرات توسط آنان نبود این موجودات اختلال بزرگی در زندگی ما پدید می‌آوردند. در پزشکی از سم و تار عنکبوت استفاده می‌شود. در بسیاری از مناطق نسل گونه‌های متعددی از عنکبوت‌ها در خطر انقراض قرار گرفته و مهم‌ترین دلیل آن نابودی زیستگاه‌ها توسط انسان است. حفاظت از زیستگاه عنکبوت نه تنها نسل این جانور بلکه تمام اکوسیستمی را که او جزیی از آن است از خطر انقراض نجات می‌دهد.

رتیل‌های استرالیا
یکی از انواع عنکبوت، رتیل است و رتیل‌های استرالیایی به عنکبوت‌های سوت‌زن، پارس‌کننده یا پرنده‌خوار هم شهرت دارند. این صداها زمانی از رتیل خارج می‌شود که مورد تهدید قرار گیرد و احساس خطر کند و همین او را بسیار ترسناک می‌سازد. بزرگ‌ترین رتیل‌های استرالیا بدنی به طول ۶ سانتی‌متر و پاهایی دارند که هنگام باز شدن به ۱۶ سانتی‌متر می‌رسد. این رتیل‌ها دو نیش چنگک شکل در جلوی دهان دارند که طول آنها بیش از یک سانتی‌متر است! این جانوران بدنی بزرگ و سنگین با طیفی از رنگ‌ها، از قهوه‌ای تیره تا زرد کم‌رنگ و اغلب با درخششی نقره‌ای دارند. معمولا روی بدن و پاهای عقبی رتیل را کرک نرمی می‌پوشاند و آن را از دیگر عنکبوت‌ها متمایز می‌کند. رتیل‌های استرالیا علی‌رغم آنکه پرنده‌خوار نامیده می‌شوند، به ندرت پرنده می‌خورند. خوراک آنان را حشرات، مارمولک‌ها، قورباغه‌ها و دیگر عنکبوت‌ها تشکیل می‌دهد. رتیل‌های در حفره‌های زمینی لانه می‌سازند و ماده‌ها بیشتر اوقات خود را در لانه به سر می‌برند. دو هفته پس از جفت‌گیری- که معمولا در جلوی ورودی لانه صورت می‌گیرد- ماده‌ها حدود ۵۰ تخم می‌گذارند. نوزادان مدتی نزد مادر می‌مانند و سپس از لانه خارج شده و به دنبال زندگی خود در لانه‌های جدید می‌روند. جالب این که ماده‌ها تا ۱۲ سال عمر می‌کنند، اما نرها پس از جفت‌گیری در حدود پنج سالگی می‌میرند. ماده‌ها از نرها بزرگ‌تر هم هستند. و جالب‌تر اینکه در استرالیا رتیل‌های درشت به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند و اتفاقا همین موضوع روی جمعیت آنان اثر منفی داشته است.

سم رتیل

غلی‌رغم قیافه ترسناک رتیل‌های بزرگ، این جانوران معمولا حمله نمی‌کنند، اما وقتی مورد تهدید قرار گیرند عقب می‌نشینند و حالتی شبیه به حمله خود می‌گیرند که بیشتر جنبه تهدید دارد. البته اگر انسانی را گاز بگیرند دردناک است زیرا نیش‌های بلند دارند که با نیش بسیاری از انواع مار برابری می‌کند. بعضی اوقات مریضی شدید در اثر نیش رتیل دیده شده و سرگیجه و تهوع برای شش تا هشت ساعت پس از گزیدگی گزارش شده است.

عنکبوت‌های خطرناک

در میان عنکبوت‌های خطرناک عنکبوت پشت سیاه ماده شهرت دارد. این عنکبوت‌ها در مناطق گرم زندگی می‌کنند. در حال حاضر سرم ضد سم این عنکبوت وجود دارد ولی پیش از آن عده‌ای در اثر نیش این عنکبوت مرده‌اند. فقط پشت سیاه‌های ماده انسان را نیش می‌زنند- نرها معمولا بسیار کوچک‌اند. از دیگر عنکبوت‌های خطرناک، عنکبوت موشی سر سرخ است. در استرالیا ۸ گونه عنکبوت موشی وجود دارد. خوشبختانه این عنکبوت در مناطق پرجمعیت دیده نمی‌شود. عنکبوت دم سفید نر و عنکبوت قیفی نر نیز خطرناک به شمار می‌روند، به ویژه عنکبوت قیفی نر که تاکنون باعث مرگ انسان‌ها نیز شده است. در سال ۱۹۸۱ سرم ضد سم این عنکبوت ساخته شد و از آن زمان مرگ و میری گزارش نگردیده، لیکن وحشت از این عنکبوت همچنان باقی است. در سطح جهان عنکبوت‌های خطرناک دیگری نیز هست که مشهورترین آنها بیوه سیاه Black Widow است
[تصویر:  07460133686962957316.jpg]
  پاسخ