امتیاز موضوع:
  • 51 رای - 2.9 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فهرست سوالات روز خواستگاری
#1


شما دختر خانم دم بخت و شما آقا پسر رعنایی که دیر یا زود در تدارک ازدواج و تشکیل خانواده هستید. به مراسم خواستگاری هیچ فکر کرده اید؟ این مراسم را چگونه خواهید گذراند؟ چه سوالاتی ذهن شما را درگیر خود خواهد کرد؟ آیا دست و پای خود را گم می کنید یا ممکن است طرح یا پاسخ دادن به برخی سوالات قدری برایتان غیرمنتظره باشد؟ بالاخره ازدواج آرزوی هر جوان و هر عشق پرشوریست که سرانجام گیرد و خواستگاری خصوصا در فرهنگ ما ایرانی ها جزء جدانشدنی یک ازدواج اصولی است.

در این مقاله عناوینی از مهم ترین سوالات مراسم خواستگاری را برایتان بیان می کنیم. امید که بدردتان بخورد و در جاهایی که دارید دست دست می کنید تا سوالی را برای شخص مقابل خود و احیانا همسر آینده تان طرح کنید تا افق روشن تری را نسبت به آینده و زندگی مشترکتان نمایان سازید کارساز باشد. البته نوشتن لیستی که شامل تمام سوالات لازم برای شناسایی شریک آینده تان باشد غیر ممکن است زیرا تفاوت های فردی، شغلی، فرهنگی، اعتقادی و غیره در انسان ها باعث می شود یک نسخه ی واحد کارآمد نباشد. فقط می توان اصولی را بیان کرد که در فرهنگ ما برای داشتن زندگی موفق زناشویی لازم است اما شاید کافی نباشد. به همین دلیل بعد از خواندن سوالات پیشنهادی، خود شما نیز باید تغییراتی در آنها ایجاد کنید.

ابتدا زمانی که تصمیم می گیرید که خواستگاری را به خانه بپذیرید یا همراه خانواده به خواستگاری بروید، بهتر است کمی با خود خلوت کنید. واقع بینانه به خود و شرایط موجودتان نگاه کنید. خود را از نظر زیبایی، تحصیلات، شرایط مالی، فرهنگ خانواده بسنجید. این کار برای سنجیدن توقعات خود از زندگی و همسر آینده، کمک خواهد بود. بهتر است علاوه بر شناخت بیشتر از شرایط فعلی تان، آرزوها و انتظاراتتان راجع به زندگی زناشویی را مشخص کنید. در خلوت خود شعار ندهید. اینکه معیار های صحیح چیست با این که معیار های شما چیست متفاوت است. ممکن است شما بر اساس معیارهایی صحیح انتخاب کنید اما در زندگی آینده چون این معیارها برایتان درونی نشده و فقط جنبه ی شعار داشته، دچار مشکل شوید.

پس نگاهی واقع بینانه به شرایط موجود و خواسته های آینده بسیار مهم است. آنوقت وقتی به یک ارزیابی صحیح رسیدید، دست به کار شوید. لیستی برای خود تعیین کنید و البته باید یاد آور شویم سوالات استاندارد، با جواب های مشخصی وجود ندارد و جوابی متفاوت از آنچه شما فکر می کردید به یک سوال نباید باعث شود نظر شما منفی گردد. خیلی از پاسخ ها خود باعث سوال دیگری می شوند و مهم این است که شما در آن زمان بتوانید به خوبی و البته صادقانه گفتگو کنید.

سوالات کلی برای شروع خوب است اما خیلی تعیین کننده نیست زیرا سوال کلی جواب کلی هم دارد و به شناخت بیشتر کمکی نمی کند. بعضی از سوالاتی که در زیر آمده در صورت آشنایی قبلی با فرد برای مثال فامیل بودن نیازی به پرسیده شدن ندارد و برخی برای شما حائز اهمیت نیست. پس سوالات زیر را صرفا به عنوان چند پیشنهاد و ضرورت برخی سوالات نظیر آینها مطالعه کنید.

- بیوگرافی خوتان را بگوئید: (سن، تحصیلات، شغل، تعداد فرزندان خانواده، وضعیت پدر و مادر، خواهر و برادر ها، این که چندمین فرزند خانواده است.)

- علت اینکه تصمیم به ازدواج گرفتید چیست؟ (خواست خانواده، فشار فرهنگی یا نیاز شخصی)

- در زندگی چه هدفی را دنبال می کنید؟ چند تا از سر فصل های مهم در آینده تان چیست؟ (برای مثال گرفتن بورسیه، موفقیت در زمینه ی ورزش و...)

- چه ملاک هایی برای خوشبختی دارید؟

- مسائل اقتصادی همسر و خانواده ی او چقدر برایتان مهم است؟

- بعد از ازدواج چقدر مایل به ارتباط با خانواده ی همسرتان هستید؟

- دوست دارید همسرتان با خانواده ی شما تا چه حد صمیمی باشد؟

- در تصمیم گیری ها اهل مشورت هستید؟

- آیا خانواده و دوستانتان در تصمیماتتان دخیل هستد؟ در آینده همسرتان چطور؟

- اگر اختلاف نظری بین همسر و خانواده تان ایجاد شد، چگونه آنرا رفع می کنید؟

- خانواده ی خود را سنتی می دانید یا مدرن؟ می خواهید چطور خانواده ای تشکیل دهید؟

- نظرتان راجع به مرد سالاری و زن سالاری چیست؟

- تکلیف مدیریت خانه چه می شود؟

- در زمان وقوع اختلاف نظر، اگر با گفتگو به نتیجه نرسیدیم، چه کسی نظر آخر را بدهد؟

- چه عقیده ای در باره ی مدیریت اقتصادی خانه دارید؟

- تعریف تان از صرفه جویی چیست؟

- چقدر اهل پس انداز هستید؟

- چقدر دوست دارید صاحب فرزند شوید؟

- در تربیت فرزندان، چقدر اختیارات را به همسرتان واگذار می کنید؟

- تا چه حد به اعتقادات مذهبی پایبند هستید؟

- از نظر دیگران فرد مذهبی هستید؟

- تعریفتان از حجاب چیست؟ (چادر، مانتوی پوشیده، چادر ملی، بلوز و شلوار و روسری و ...)

- در رفتار با نامحرم چه روشی دارید؟

- خودتان در محل کار وخانواده، با نامحرم چگونه رفتار می کنید؟

- از همسرتان توقع دارید چگونه رفتار کند؟

- با کار کردن خانم ها موافقید؟ چه نوع کاری؟ (مخصوص خانم ها)

- دوست دارید در آینده شاغل باشید؟ (مخصوص آقایان)

- آیا همسرتان باید برای هر کاری از شما اجازه بگیرد؟

- اهل مطالعه هستید یا نه ؟ اگر بله در چه موضوعاتی؟

- آیا فیلم دیدن را دوست دارید؟ زیباترین فیلم هایی که تاکنون دیده اید، کدامند؟

- رابطه تان با دنیای مجازی و اینترنت چگونه است؟

- اگر اهل استفاده از اینترنت هستید، بیشتر به سراغ چه موضوعات و سایت هایی می روید؟

- در گروه پرشین استار عضو هستید؟

- با چت کردن چه میانه ای دارید؟

- تا به حال به چه کارهایی اشتغال داشتید؟

- از کاری که می کنید، راضی هستید؟

- رابطه تان با همکارانتان چطور است؟

- حتما راجع به خط مشی سیاسی و اعتقادات خود صراحتا صحبت کنید و از او سوالات کاملی بپرسید چون ممکن است در آینده به مناسبت های مختلف، اختلاف عقیده ی سیاسی دیگر شرایط زندگی تان را تحت تاثیر قرار دهد.

- با جشن عروسی موافقید؟ تا چه حد موافق خرج کردن برای مراسم هستید؟

- آیا در باره ی مهریه نظر خاصی دارید؟

- رسم و رسوم خاصی هست که خانواده تان برایشان خیلی مهم باشد؟

- چه نوع تفریحاتی را دوست دارید؟

- بعد از ازدواج با دوستانتان تا چه حد رفت و آمد می کنید؟

- دوست دارید همسرتان اهل معاشرت با دوستان باشد یا نه ؟
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#2
سلامم
آخی یاده خودم افتادم..
من و همسرم جلسه اول 5 ساعت حرف زدیم...تقریبا همرو پرسیدیم از هم....من شب قبلش نشستم روی یک کاغذ گنده ه ه ه ه ه ه اولویتامو نوشتم...هی خط زدم هی نوشتم تا بلاخره فهمیدم چی میخوام و چی برام مهمه...!
یک تجربه خواهرانه حتما قبلش اول این سوالارو از خودتون کنید اونوقت وقتی جواب شنیدید گنگ نمیشید.
انشالله همه خوشبخت و عاقبت بخیر بشید.Flowerysmile(1782)
http://mohammad_matin_1393.niniweblog.com
جز تو کی میتونه عزیز من باشه...خدایا شکرت
[عکس: 20141213164815_20141209_120640.jpg]


پاسخ }
#3
(۲۲-۰۲-۱۳۹۱, ۱۰:۲۷ ق.ظ)mini نوشته:  کسی جواب نداد . . . Dash2HangheadDash2HangheadcryingSwear

عزیزم از نوع زندگی، تحصیلات، درآمد و کار ، از اینکه کجا میخواد زندگی کنه ، از اخلاقیاتش مثلا با سوال پرسیدن ببینه نظرش در مورد رفتار ، پوشش خانمش چطوره، در مورد اعتقاداتش ، با سوالای غیر مستقیم بپرسه که چقدر به خانوادش وابسته هست با همسر آیندش چطور رفتار میکنه و .... خیلی وسیعه عزیزم
شما هم سعی کن غیر مستقیم سوال بپرسی که سوالات توش جواب نباشه، مثلا نگی خیلی بده که یه مرد فحش بده
من همین اینقدر بلدم
1 (49)
قرارمان فصل انگور
شراب که شدم بیا
تو جام بیاور
من جان!
پاسخ }
#4
من در مورد خیلی چیزا پرسیدم.البته از یه مشاوری شنیده بودم که جزیی سوال کنید حتی اگه شده با مثال تا بعدا نتونن بزنن زیرشhih
مثلا من پرسیدم شما با خانومای نا محرم دست می دین گفت نه! بعد پرسیدم با زن عمو دختر خاله و ...چی گفت اگه دستشونو بیارن جلو.
پس باید با هوش باشین و دقیقا چیزی که منظورتون هست و براتون مهمه بپرسین.در ضمن با یه جلسه نمی شه !سوالات کلی و خیلی مهم و روز خواستگاری بپرسین.Flowerysmile
[عکس: as1cOFZ0g410000MDAzMTUwc3wyMDEyNTEyc3w5M...CAgICA.gif]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
سلام خانم گلا، بياييد سوالاتي كه روز خواستگاري پرسيديدو براتون مهم بوده رو بگيد .منم خيلي نياز دارم اين روزا. سوالاتي و درخواستهاي همسرتون رو هم بگيدلطفاWavesmile
پاسخ }
#6
پرسش‌هايي‌ كه بايد پيش از ازدواج پرسيد...جام جم: « تاسف‌بار است كه عروس و دامادها بيشتر نگران جزئيات مراسم ازدواجشان هستند و بيشتر وقت صرف آن مي‌كنند تا گفت‌وگو درباره وظايفي كه براي تشكيل يك كانون خوشبخت بايد به عهده بگيرند. بايد بدانيد مراسم ازدواج يك روز طول مي‌كشد، اما زندگي مشترك يك عمر. شما در طول زندگي‌تان به‌مرور به عادت‌هايي از هم پي مي‌بريد كه مي‌تواند براي شما مشكل‌ساز باشد. بايد در دوران نامزدي سوالاتي درباره هر‌ موضوعي مطرح شود و به آن پاسخ دهيد تا ديدگاهتان مشخص شود. براي مثال شما حق داريد نظر شريك زندگي آينده‌تان را درباره مسائل مالي، داشتن فرزند، نحوه انجام كارها و شيوه گذراندن اوقات فراغت بپرسيد و خودتان هم در اين زمينه‌ها نظرتان را بگوييد.

آيا براي هم مناسب هستيد؟

وقتي شريك زندگي‌تان را پيدا مي‌كنيد خوشحال و شاد هستيد، اما بايد بدانيد ازدواج موجب نمي‌شود يك رابطه بد به يك رابطه خوب تبديل شود يا ارتباط عاشقانه شايد ابتدا هيجان‌آور باشد، اما آيا مي‌توانيد يك عمر فراز و نشيب‌هاي زندگي را تحمل كنيد؟

سيما فردوسي‌پور، روان‌شناس و عضو هيات علمي دانشگاه تهران معتقد است براي اين‌كه بدانيد شما براي هم مناسب هستيد يا نه، سوالات بي‌شماري وجود دارد كه بايد درباره نامزدتان به آنها پاسخ دهيد. مثلا اين كه آيا به كارهاي روزانه شما علاقه نشان مي‌دهد؟ درباره مسائل، افكار و عقايدش با شما حرف مي‌زند؟ اعتماد به نفس شما را بالا مي‌برد؟ تكيه‌گاهتان است؟ از مسئوليت لذت مي‌برد؟ زندگي‌تان را راحت و دلپذير مي‌كند؟ با بيشتر مردم رابطه خوبي دارد؟ اين سوال‌ها را از خودتان هم بپرسيد كه آيا متقابلا شما هم اين گونه براي او هستيد؟

پول چه معنايي براي شما دارد؟

بر اساس پژوهش‌هايي كه انجام شده، پول، موضوع بيشتر نزاع‌هاي خانوادگي است. زن و شوهرها چه پولدار باشند و چه بي‌پول اغلب درباره هزينه‌ها و امور مالي خانواده جر و بحث مي‌كنند. گاهي هم اين جر و بحث‌ها به ناسزاگويي به همديگر مي‌انجامد. يكي به يكي مي‌گويد خسيس و ديگري مي‌گويد ولخرج. گاهي هم زن و شوهر براي دوري از جر و بحث، مسائل مالي را از يكديگر پنهان مي‌كنند. در اين باره فردوسي‌پور معتقد است در حالي كه زن و شوهرها درباره مسائل مالي بايد با هم شفاف باشند، هر‌كدام بايد بدانند همسرش چقدر پول دارد و با آگاهي از همسرش پولي را خرج يا پس‌انداز كند.

فردوسي‌پور مي‌گويد: در دوران نامزدي مشخص كنيد هر يك از شما چقدر مي‌خواهد از مخارج زندگي را تامين كند. اولويت‌هاي مالي‌تان را مشخص كنيد تا اگر در تنگناي مالي قرار گرفتيد مشخص شود كدام موارد براي شما اولويت دارد.

اين روان‌شناس ادامه مي‌دهد: براي اين موضوع هر يك از شما بايد به اين سوال‌ها پاسخ دهد كه چه احساسي پيدا مي‌كند اگر همسرتان اجازه خريد كالايي را به شما ندهد؟ همسرتان تصميم بگيرد براي ادامه تحصيل از كارش استعفا كند شما چه مي‌كنيد؟ اگر درآمد همسرتان از شما بيشتر باشد چه مي‌شود؟ اگر متوجه شويد همسرتان پولي دارد كه از شما پنهان كرده است يا همسرتان بدون اين كه به شما بگويد پولي را به يكي از دوستان، اعضاي خانواده يا اقوامش قرض دهد، چه عكس‌العملي از خود نشان مي‌دهيد؟

فردوسي‌پور مي‌گويد: اين سوالات مشخص مي‌كند كه پول برايتان چه معنايي دارد، بنابراين به اين سوالات صادقانه پاسخ دهيد و به دنبال راه‌حل باشيد؛ چون شايد به نظر شما پول يك منبع امنيت باشد، در نتيجه در خرج كردن دقت مي‌كنيد، اما نامزدتان به راحتي خرج مي‌كند چون احساس مي‌كند به او قدرت مي‌دهد. به هرحال نبايد كاري كنيد كه به حريم آسايش احساسي ـ مالي همديگر تجاوز كنيد.

چند فرزند مي‌خواهيم؟

بي‌شك يكي از مهم‌ترين تصميم‌هايي كه در زندگي مي‌گيريد داشتن يا نداشتن فرزند است. هيچ چيزي به اندازه پدر يا مادر شدن بر زندگي‌تان تاثير نمي‌گذارد. اين روان‌شناس در اين باره مي‌گويد: در دوران نامزدي بايد حتما بدانيد چه تصميمي براي فرزنددار شدن داريد و حتما به سوالاتي مانند اين كه چند فرزند مي‌خواهيد، فاصله سني آنها چقدر است، اگر متوجه شويد بچه‌دار نمي‌شويد چه مي‌كنيد، اگر حاملگي ناخواسته پيش آيد چه مي‌كنيد و اگر پزشك تشخيص دهد كه جنين شما بايد سقط شود چه مي‌كنيد پاسخ دهيد.

زيرا به گفته فردوسي‌پور اين سوالات به شما كمك مي‌كند در آينده دچار مشكل نشويد، زيرا بالاترين هديه‌اي كه مي‌توانيد به فرزندتان بدهيد كانوني با ثبات و پرمهر است تا آنها بتوانند با مشاهده زيبايي همدلي يك زوج، بزرگ شوند و رشد كنند.

پدر و مادر بودن نه‌ تنها يك كار تمام وقت است، بلكه نياز دارد شما و همسرتان نقش آشپز، آموزگار، پزشك و راننده را هم به عهده بگيريد و همراه با بزرگ كردن كودكتان كارهاي خود را هم انجام دهيد.

فردوسي‌پور مي‌گويد: براي همين حتما قبل از اين كه كودكي به زندگي شما بيايد، در دوران نامزدي به اين سوال‌ها پاسخ دهيد كه شب‌ها چه كسي بيدار مي‌شود تا به كودك كه گريه مي‌كند غذا بدهد و او را آرام كند؟ آيا بيشتر دوست فرزندتان خواهيد بود يا ترجيح مي‌دهيد نقش سنتي پدر و مادر را داشته باشيد؟ آيا ترجيح مي‌دهيد فرزندتان جديدترين اسباب‌بازي‌ها و سرگرمي‌ها را داشته باشد؟ تا چند سالگي به كودكتان اجازه مي‌دهيد در تختخواب شما بخوابد؟ به فرزندتان چگونه محبت نشان مي‌دهيد؟

تساوي در انجام كارها يا تقسيم‌بندي؟

تصميم‌گيري درباره اين‌كه چه كاري در خانه انجام دهيد مي‌تواند به كشمكش در خانه منجر شود. براي خود جدولي تهيه كنيد و كارهايي را كه در خانه بايد انجام شود مثل شستن ظرف، جارو، گردگيري، رفتن به داروخانه، خريد خواربار، انتخاب برنامه تلويزيوني، گرفتن لباس از خشكشويي و... بنويسيد و هر يك از شما جداگانه جواب دهيد. فردوسي‌پور مي‌گويد: بعد نتيجه جواب‌هاي يكديگر را ببينيد و براي جاهايي كه اختلاف داريد به يك نتيجه واحد برسيد.

وي ادامه مي‌دهد: ممكن است براي يكي از شما اهميت نداشته باشد با جوراب كثيف و بدبو وارد خانه شود يا حوله خيس را روي تختخواب بيندازد، اما ممكن است اين موارد مو بر اندام شريك زندگي‌تان سيخ كند. بنابراين به طور جداگانه فهرستي تهيه كنيد و ۱۰ موردي را كه بشدت آزارتان مي‌دهد، بنويسيد و درباره آن به تفاهم برسيد.

شايد به نظر شما مسخره باشد، اما اختلاف‌هاي جزئي و حل نشده كه روي هم انباشته شوند مي‌تواند به جدايي و طلاق منجر شود.

فردوسي‌پور مي‌گويد: به آنها كه طالب تساوي كامل در انجام كارهاي خانه هستند بايد بگويم واقعا هيچ راهي براي تقسيم مساوي كارها وجود ندارد. بهترين وضعيت اين است كه كارها را طوري تقسيم كنيد كه براي هر دوي شما قابل قبول باشد.

به وقت هم احترام بگذاريد

اين روزها مردم ساعت بيشتري كار مي‌كنند و تعطيلي كمتري دارند. براي همين اوقات فراغت كمتر شده است و همه سعي مي‌كنند در اين فرصت كوتاه كارهاي عقب‌مانده‌شان را انجام دهند. براي همين گاهي اختلافاتي در نحوه گذراندن آن پيش مي‌آيد. مثلا همسرتان قول مي‌دهد در تعطيلي آخر هفته شير دستشويي را تعمير كند، اما او در روز تعطيل به جاي اين كار بازي فوتبال را تماشا مي‌كند يا اين‌كه فيلم مي‌بيند. شما در اين شرايط چه مي‌كنيد؟

فردوسي‌پور در اين باره مي‌گويد: من به شما توصيه مي‌كنم كارهاي يك هفته را در يك روز نگنجانيد. كارهايتان را در طول هفته پخش كنيد. اگر مي‌توانيد براي برخي خدمات هزينه كنيد، مثلا از بيرون تعميركار بياوريد.

در روزهاي اوقات‌فراغت، حتي شده نيم ساعت را به يكديگر اختصاص دهيد و تلويزيون را خاموش كنيد و از كنار هم بودن لذت ببريد. اوقات‌ فراغت، فرصتي براي استراحت و انجام كارهايي است كه دوست داريد. پس در اين روز خوش‌اخلاق باشيد و جايي براي دعوا و بگو و مگو نگذاريد.

اين روان‌شناس ادامه مي‌دهد: ممكن است شيوه گذراندن اوقات استراحت و تفريح براي هريك از شما متفاوت باشد. براي نمونه ممكن است براي يك نفر يك روز ماهيگيري آرام‌بخش باشد و براي شخص ديگر خريد كردن. به هر حال هر شخصي نياز دارد اوقاتي را آن‌گونه كه دوست دارد استراحت كند. اگر شيوه استراحت كردن همسرتان را نمي‌پسنديد به حق انتخاب او احترام بگذاريد.

طبيعي است هر كدام از شما پاسخ متفاوتي به اين سوال‌ها مي‌دهيد. بايد توجه داشته باشيد تفاوت‌ها در چه چيزي است و چقدر مهم هستند.

نبايد هدف عقد ازدواج باشد. اگر مي‌بينيد به جر و بحث‌ها درباره موضوعات گوناگون وارد نمي‌شويد شايد مسائل عمده‌اي را سركوب مي‌كنيد كه بايد مورد بررسي قرار گيرد. ازدواج تصميمي براي همه عمر است و تا وقتي ندانيد از زندگي چه مي‌خواهيد نمي‌توانيد تصميم به ازدواج بگيريد.»
یک فانوس کوچک می تواند کاری کند که خورشید با آن عظمت هرگز نمی تواند آن را انجام دهد!!!!
او می تواند در شب بتابد...
Wavesmile
پاسخ }
#7
سوالاتی كه باید قبل از ازدواج به آن پاسخ داده شود!

[عکس: 20121230123809_14271.jpg]
شمائی كه قرار است ازدواج كنید، آیا میزان تطابق خود با موضوعات مختلف زندگی را می‌دانید؟ در مورد خرید منزل و كارهای روزمره چطور؟ و بسیاری از سوالات دیگر؟
شمائی كه قرار است ازدواج كنید، آیا میزان تطابق خود با موضوعات مختلف زندگی را می‌دانید؟ در مورد خرید منزل و كارهای روزمره چطور؟ آیا بچه‌هایی را كه در آینده دور و بر شما را پر می‌كنند درنظر گرفته‌اید؟ در مورد بزرگ‌كردن فرزندان چه ‌می‌دانید؟‌ به یاد داشته باشید تفاو‌ت‌هایی كه آنها را پیش‌بینی نكرده‌ایم، می‌توانند آنچنان زندگی ما را تحت‌الشعاع قرار دهند كه فكرش را هم نمی‌توانید بكنید. همین تفاوت‌ها و اختلاف‌های از قبل پیش‌بینی شده هستند كه زندگی مشترك را تخریب می‌كند.
قبل از ازدواج این 25 سئوال را حتماً از همسر آینده خود بپرسید:

پاسخ بعضی سوِالات به زمان زیادی احتیاج دارد. برای پاسخ به این سوِالات بهتر است هر دوی شما وقت بگذارید. نگذارید نداشتن پاسخ برای یك سوِال مانع بررسی سایر سوِالات شود. اگر پاسخ یك سوِال به تفكر بیشتری احتیاج دارد ،فعلاً از آن بگذرید و به سراغ سوِال بعدی بروید. یادتان باشد بهترین ازدواج‌ها بر مبنای پایه و اساس محكم و قوی استوار شده‌اند.

1) آیا شما می‌خواهید بچه‌دار شوید؟ اگر مایلید چند فرزند؟

2) اگر زمانی مشخص شد من یا شما قادر به بچه‌دار شدن نیستیم، آیا قبول دارید كه فرزندی را از پرورشگاه بپذیریم و بزرگ كنیم؟

3) اگر در آینده صاحب فرزند شویم، آیا حاضرید او را به مهدكودك بفرستیم؟ در غیر این صورت چه كسی از او نگهداری خواهد كرد؟

4) آیا مادر باید از شغل خود چشم بپوشد و از فرزندان نگهداری كند؟ در این صورت وضعیت مالی زندگی مشترك به چه وضعی در خواهد آمد؟ آیا مرد خانه قادر است در این صورت زندگی را به تنهایی اداره كند؟

5) تعطیلات را چگونه بگذرانیم؟ آیا برنامه تعطیلات را دو نفری خواهیم گذراند یا حتماً باید با فامیل به تعطیلات برویم؟

6) در مواقعی كه جر و بحث پیش می‌آید ، چه واكنشی نشان می‌دهید؟ آیا عصبانی می‌شوید؟ در صورت عصبانیت چه رفتاری از خود نشان می‌دهید؟

7) نظر شما در مورد تعهد به زندگی چیست؟ در صورت خیانت از طرف خود‌تان یا من چه واكنشی نشان می‌دهید؟

8) در مورد فرزندان چه رفتار و انطباقی مدنظرتان است؟

9) عقاید مذهبی شما چگونه است؟

10) در مورد روابط زناشویی چه‌نظری دارید؟

11) در مورد مسائل مالی چه‌نظری دارید؟ درآمد هركدام از ما چگونه خرج می‌شود؟

12) هزینه‌های زندگی بر چه مبنایی تعیین می‌شود؟ منبع درآمد چگونه است و آیا كفایت زندگی مشترك را می‌كند؟ آیا امكان پس‌انداز وجود خواهد داشت؟

13) 2 سال، 5 سال، 10 سال و 20 سال آینده، خود را چگونه می‌بینید؟

14) ساعات خواب و بیداری و كارتان چگونه است؟ صبح‌ها زود بلند می‌شوید؟ آیا عادت دارید شب‌ها تا دیروقت بیدار باشید؟

15) چه‌كسی مسئول خرید منزل، پخت و پز و تمیز كردن است؟ آیا در این زمینه كمك می‌كنید؟

16) عادت خرج‌كردن پول در شما چگونه است؟ هر ماه چه میزان پس‌انداز می‌كنید؟

17) آیا در خانواده شما سابقه بیماری روانی وجود دارد؟

18) در مورد مسائل زیر ، اهداف طولانی‌مدت و كوتاه‌مدت شما چگونه است: شغل، فرزندان، مالكیت منزل و هر نوع متعلقات كه به هر دوما مربوط است؟

19) كجا زندگی خواهیم كرد؟ محل سكونت و منزل ما كجا و با چه شرایطی خواهد بود؟

20) شهر محل سكونت ما كجا خواهید بود؟ آیا این شهر تغییر می‌كند؟

21) آیا شغل شما به صورتی است كه مجبورید شب‌ها كار كنید؟

22) آیا برای همسر آینده خود محدودیت‌هایی در ذهن دارید؟

23) وقتی استرس دارید، ناراحتید و یا درگیری ذهنی شدیدی دارید، بهترین روش كمك به شما چیست؟

24) اگر در ازدواج مشكلی پیش بیاید، تا چه مدت می‌توانید صبر كرده و مشكل را حل كنید؟ آیا مسئله‌ای در ذهنتان وجود دارد كه اگر در زندگی مشترك بروز كند به‌نظرتان غیرقابل ترمیم و جبران است؟

25) پنج روش كوچكی كه شما به وسیله آن هر روز می‌توانید به همسرتان بگویید و نشان دهید كه دوستش دارید (البته بدون آنكه همسرتان تقاضا كند) چیست؟


گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
پاسخ }
#8
یکی از خواستگارام اولین سوالش این بود که شما سرکار میرین یا نه؟من که گفتم نه گیر سه پیچ داده بود حالا یه رزومه بفرستین ضرر نداره.laf از اول رو در امد حساب کرده بود
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#9
اول: پرسیدن سوالاتشان از همدیگر

اول یک سری نکات کلیدی دربارة سوالات خواستگاری باید بگویم. و بعد وارد این مطلب می شویم که دقیقا چه گروه سوالاتی را باید بپرسیم و برای هر گروه چند تا نمونه سوال به شما ارائه بدهیم.

نکات کلیدی دربارة سوالات خواستگاری:

نکته اول:

لطفا هم پاسخ محور عمل بکنید و هم سوال محور.

بعضی ها فکر می کنند که ما یک چیزهایی از طرف مقابلمان می پرسیم و جوابهایی که به ما می دهد باعث می شود ما تصمیم بگیریم که آیا به درد هم می خوریم یا نه. این که او چه جوابی به سوالات من می دهند پاسخ محوری است. لطفا هم پاسخ محور و هم سوال محور عمل کنید.پاسخ محوری اینگونه است: وقتی که من از او سوال می کنم او چه جوابی می دهد.

سوال محوری اینگونه است: او چه سوالاتی از من می کند.وقتی ما از کسی می خواهیم که لطفا از من سوالتان را بپرسید مطمئن باشید اولین چیزهایی که می پرسد دغدغه های ذهنی اوست. ما وقتی سوال می کنیم مطمئنا اولین سوالات ما مهمترین دغدغه های ذهنی و دل مشغولی های ماست. حساسیتهای ما، ملاکهای ما، اولویتهای ما، در اولین سوالات ما پنهان هستند.

وقتی پاسخ محور عمل می کنیم به جواب سوالاتی که از او می پرسم توجه می کنم. وقتی سوال محور عمل می کنیم می خواهیم ببینیم چه جور سوالاتی می پرسد تا متوجه حساسیتهای این آدم بشوم. و متوجه می شوم که چه چیزی برای او مهم است. و خواهشی که از شما دارم این است که در سوال و جوابهای خواستگاری هم سوال محور و هم پاسخ محور عمل کنید.

آنهایی که فقط می خواهید پاسخ محور عمل کنید! و می گویید من لیست سوالاتم (مثلا صد تا سوال) را به او می گویم تا ببینم او چه جوابی می دهد. ممکن است خیلی از پاسخ هایی که به شما می دهد استاندارد، و قالبی و ساختگی و از قبل طراحی شده باشد.نمونه: الگوی شما در زندگی کیست؟

اگر پسر باشد می گوید حضرت علی (ع) و اگر دختر باشد می گوید خانم فاطمه زهرا (س)، یا مثلا می گوید الگوی من بابا بزرگ یا مادر بزرگم است.

این جوابها خیلی قابل اعتماد نیست. سوالات است که دغدغه های یک انسان را مشخص می کند.

گاهی دختر می پرسد که: نظرتان در مورد ادامه تحصیل من چیست؟

پسر هم جواب می دهد که: واقعا برای من باعث افتخار است که خانمم تحصیل کرده و فرهیخته باشد.

حالا شمای دختر از این جواب پسر متوجه شدید که پسر دوست دارد که شما ادامه تحصیل بدهید؟

الان من می خواهم این مورد را سوال محور عمل کنم.

پسر از دختر می پرسد که: شما درستان کی تمام می شود؟ چند واحد دیگر مانده؟ ترم تابستانه نمی شود بگیرید که زودتر تمام بشود؟

من دختر از سوال این پسر می فهمم که او دغدغه اش این است که هر چه زودتر درس من تمام بشود و دیگر هم ادامه تحصیل ندهم.

اما ممکن است که پسر به گونه ای دیگر و با اشتیاق سوال کند:رشته تحصیلی شما چیست؟ ترم چندم هستید؟ وای چقدر عالی؟ می دانید رشته ای که می خوانید یکی از رشته های درجه یک ایران است؟ تازه می دانید برای فوق لیسانس رشته شما، فلان دانشگاه هست که اگر بتوانید ادامه بدهید خیلی عالی است.از نحوة سوالاتی که او از من می پرسد مشخص می شود که او اشتیاق به ادامه تحصیل من دارد. به این می گویند سوال محوری.

دوستان من خوب است که از طرف مقابلمان بخواهیم که از من هر سوالی که دارید بپرسید (همانطوری که ما از او سوالاتمان را می پرسیم) اینگونه که باشد هم سوال محور عمل کرده ایم و هم پاسخ محور.اگر اولین سوالهای دختر این بود: خانه داری؟ ماشین داری؟ خانه داری؟ این را داری؟ آن را داری؟

واقعا چنین ازدواجی را توصیه نمی کنیم. می دانید چرا؟ چون اولین دل مشغولی های این دختر، دنیای بیرون این پسر است و نه دنیای درون این پسر.دختر خانمها حتما این اجازه را دارید که در سوالاتتان درباره مسائل اقتصادی سوال کنید. مثلا ماشین دارد یا ندارد؟ می خواهد بخرد یا نه؟ و..... ولی آقا پسر اگر خواستید سوال محور عمل کنی، اگر دیدید اولین سوالات دختر خانه و ماشین و پولت بود، چنین ازدواجی خطرناک است. چونکه دغدغه این دختر در گام اول دنیای بیرون توست. و انگار خودت در مرتبه دوم اهمیت قرار داری، ثروت و پول تو برای او اهمیت بیشتری دارد و چنین ازدواجی اصلا بدرد نمی خورد.همانطور که به خانمها گفتم که اجازه ندهید به شما توهین کنند، شما پسر ها هم اجازه ندهید که به شما توهین کنند. به آن دختر بگویید: اولین سوالت این است که من ماشین و خانه دارم یا نه؟ تو نمی خواهی بدانی که من عقل و فرهنگ و شعور دارم یا نه؟ و این سوال محوری شما باعث می شود که مشت طرف مقابل باز بشود.دوستان هم خوب سوال کنید و هم خوب خوب خوب گوش کنید. و هم خوب بگذارید که سوال کنند. قطعا بدانید کسی که بیشتر حرف می زند کمتر هم خواهد شنید.نکته دوم: مطرح نمودن سوالات معکوس در خواستگاری

سوال معکوس چیست؟

یک وقت من به طرف مقابلم (چه دختر و چه پسر) می گویم: می دانید من خیلی آدم شادی هستم و اهل بیرون رفتن و تفریح هستم نظر شما چیست؟ به نظر شما چه جوابی به سوال شما خواهد داد؟ بدون شک می گوید من هم همینطور!! اینگونه سوال کردن که به درد نمی خورد.نمونه ای از سوال معکوس:

نظرتان در مورد آنهایی که می گویند هیچ کجا مثل خانة آدم نمی شود و خیلی اهل تفریح و بیرون رفتن نیستند چیست؟

شما در اینجا نگفتید که من چنین آدمی هستم. در این حالت طرف مقابل شما کاملا گیج است! چون موضع شما را نمی داند. به این سوال می گویند سوال سر و ته. حالا ممکن است که طرف مقابل شما اینطوری فرض کند که این از آنهایی است که همه اش توی خانه است و در جواب شما می گوید: آره من هم بسیار با خانه موافقم !! در حالی که شما دقیقا عکس این شخصیتی هستید که پرسیدید.دوستان من صبور باشید. به جای اینکه من به او بگوییم که : ببین صداقت در زندگی برای من خیلی مهم است و از اصول اولیه برای یک زندگی صداقت است! آن هم در جواب شما خواهد گفت بله واقعا همینطور است! برای من هم صداقت مهمترین چیز است.

باید این را معکوس بپرسید:

من شنیده ام که یک جاهایی کسانی هستند که می گویند همیشه هم لازم نیست در زندگی صداقت داشته باشیم و یک جاهایی هم می شود دروغ مصلحتی گفت.شما نظرتان در مورد این آدمها چیست؟ طرف شما اصلا نمی تواند متوجه بشود که نظر شما موافق این است یا مخالف. چون دقیقا سر و ته سوال کردید.البته وقتی مراحل جلوتر می رود و وقتی کار جدی تر می شود و وقتی بیشتر به هم دل می بنیدیم و وقتی بیشتر تصمیم می گیریم که این مسیر ادامه پیدا کند و ازدواج کنیم قطعا به او باید بگوییم که آن سوالاتی که آن روز در خواستگاری از شما پرسیدم باید به شما بگویم که نگاه من این نیست. بلکه من می خواستم با نگاه شما آشنا بشوم.سوالات غیر مستقیم بپرسید

چون جواب سوالات مستقیم ما به درد نمی خورد از سوالات غیر مستقیم استفاده کنید.

یک سوال مستقیم: ببخشید شما اهل پارتی بازی هستید؟ جواب: نه اصلا!

یک سوال غیر مستقیم: شما اگر توی اداره کارتان گیر بکنه چکار می کنید؟ جواب: حالا یک جوری حلش می کنیم!!!! (ببخشید چطوری مثلا؟؟؟؟)نکته سوم:

سوالاتی که طرف مقابل ما را مجبور کند که خیلی رک و مستقیم به ما جواب بدهد سوالات کاملا غلطی هستند!

نمونه: عذر می خواهم دوست دارم با من خیلی راحت باشید شما دوست از جنس مخالف هم داشتید؟ چند تا؟؟؟؟!!!!

من می خواهم بدانم که اگر ما یک روزی در زندگی مشترک با هم دعوایمان شد ممکن است که شما من را بزنید؟؟!!

آخر کدام عاقلی به این سوال جواب می دهد که: بله من پوست از تنت می کنم!!!این سوالات فقط ایجاد تنش و تحریک می کند و هیچ خاصیت دیگری ندارد.

اگر برای این مدل مسائل می خواهید سوال کنید غیر مستقیم باشد

نمونه: می خواهم بدانم در طول زندگی تان با خواهر و برادرهایتان دعوا هم کرده اید؟ اگر دعوا کردید کار به کجاها کشیده؟ کی برای آشتی کردن پا پیش گذاشته؟ کی چطوری برخورد کرده؟ممکن است جواب بدهد که بله دعوا که داشتیم اما من همیشه پیش قدم بودم برای صلح و دوستی و ..... اشکالی ندارد شما دقیقا همین سوال را از خواهر و برادرهایش بپرسید. و ببینید آیا جوابها با هم همخوانی دارد یا نه!!!

جلوتر خواهیم گفت که گروهی از سوالات سوالاتی هستند که شما باید از خانواده طرف مقابل بپرسید.اگر برای سوالی پاسخ دریافت نکردید و از زیر جواب دادن به سوالی طفره می رود. حتما چند دقیقه که گذشت، یا جلسات بعدی، به یک شکل دیگری «باید» این سوال را از او بپرسید و از جواب بخواهید. و تا به جواب نرسیدید دست بر نمی دارید.

نکته چهارم:

سوالاتی که پاسخ آنها بله و خیر است به هیچ دردی نمی خورد.گاهی وقتها ما هراس داریم از اینکه او از ما فلان سوال را نپرسد ولی این سوال برایمان خیلی مهم است. نکند سوال مهم خودتان را از طرف مقابل نپرسید که مبادا یک وقت او هم این سوال را از ما بپرسد.نکته پنجم:

ممکن است در سوالاتی که از او می پرسید در مورد نگاه او به زندگی، جوابهایی به شما بدهد که نیاز به تحلیل دارد. از او بخواهید که تحلیل کند.نمونه: من می خواهم بدانم که شما کلا اهل چه جور زندگی هستید؟ جواب: من دنبال زندگی ساده و ساده زیستی ام.

از او بپرسید که از نظر شما ساده زیستی چه تعریفی دارد و چطوری است؟

نمونه: من کلا بگم که روی همسرم تعصب دارم گفتم که از الان بدانید.

از او بپرسید که از نظر شما تعصب یعنی چی؟

یک وقت دیدید منظور او از تعصب این است که وقتی از خانه رفتم بیرون در را از بیرون قفل می کنم و شب که آمدم خانه در را باز می کنم.

مثلا اگر در تحقیق به شما گفتند که او پسر خوبی است ولی سخت گیر است باید از خود پسر سوال کنید که این سخت گیری را برای شما توضیح بدهد چون سختگیری از نگاه هر فردی با فرد دیگر فرق می کند. ممکن است سختگیری برای کسی در این حد باشد که بعد از ازدواج اجازه ندهد به دختر که با هیچ کدام از دوستان سابق خودش ارتباط داشته باشد و حتی نگذارد خانه پدر و مادرش هم برود.

سوالات کلی و کلان به هیچ دردی نمی خورد.

نمونه: اهل مادیات هستید؟ جواب: نه!!!نکته ششم:

سوالاتتان مهم و هدایت شده و قابل جمع بندی باشد.

خواهشا سوالات پیش و پا افتاده نپرسید؟نمونه: من رنگ نارنجی را دوست دارم شما چی؟

من بستنی یخی دوست دارم شما جی؟

من ماشین زانتیا دوست دارم شما چی؟

من خورشت سبزی دوست دارم شما چی؟

من تخم مرغ نیم پز دوست دارم شما چی؟

اگر در همة این سوالات پیش پا افتاده، هم عقیده بودید دلیل نمی شود که زندگی خوبی خواهید داشت.

دوستان من هیچ لزومی ندارد که سلیقه های ما مثل هم باشد. و اصلا در این سوال و جوابهای روز خواستگاری از سلیقه هایتان از هم سوال نکنید. چون وقت شما باید صرف سوالات مهمتری بشود.

اصلا مهم نیست که هر دو خورشت سبزی دوست داریم! مهم این است که روح و نگاه و تفکر ما چقدر با همدیگر همسو هست یا نیست! یک روزی به یک جایی می رسید که می بینید همان کسی که مثل تو عاشق خورشت سبزی بود، نه احساس مسئولیت دارد، نه می توانی به او تکیه کنی، نه گذشت و فداکاری دارد، نه به تو و خانوادت احترام می گذارد و .....دوستان من، ببینیم از نظر روحی و روانی ، اعتقادی، باورها، نگاه به زندگی و رشدی که کرده ایم چقدر به هم نزدیک هستیم و نه اینکه ببینیم چقدر سلیقه های مشترک داریم.این هم یادتان بماند که وقتی برای ازدواج می روید خواستگاری، تومار سوالاتتان را جلوی طرف مقابل باز نکنید.پاره ای از سوالات را هم باید از خانواده دختر یا پسر و اطرافیان او پرسید. چون ما باید مطمئن بشویم که پدر و مادر او تا چقدر در زندگی ما دخالت خواهند کرد؟اگر خواستیم مستقیم از طرف مقابلمان بپرسیم، اینگونه می پرسیم: که پدر و مادر شما چقدر به نظر شما بها و اهمیت می دهند؟ چقدر در نظری که دارید دخالت می کنند؟

و اگر از خود پدر و مادر سوال می کنیم، اینگونه می پرسیم: شما چقدر به دختر یا پسرتان در تصمیم گیری هایشان کمک می کنید؟ (اینطور که سوال کنید به پدر و مادر ها هم بر نخواهد خورد)
[عکس: emo127.jpg]
عشــق !
همین خنــــده های ساده ی توست !
وقتی با تمام غصه هایت می خـــندی تا از تمام غصه هایم رها شوم . . .
http://www.khanoomgol.com/uploadcenter/
پاسخ }
#10
یه سوالی که من در نظر دارم از خواستگارم بپرسم اینه که آیا خانوادش کسی رو براش در نظز ندارن و با من موافقن یا دوس دارن پسرشون با یکی دیگه که خودشون بهش فکر میکنن ازدواج کنه ....... به نظرم این سوال واقعا لازمه نظزتون چیه؟
پاسخ }