امتیاز موضوع:
  • 4 رای - 1.75 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فواید ویتامین e بر پوست
#1
Restart-1 

ویتامین e جزو ویتامینهای قابل حل در چربی است و خانواده توکوفرولها را گرد هم آورده است.
آلفا توکو فرول فعالیتی آنتیاکسیدانی دارد و از جالبترین نوع توکوفرولها است. از جمله باقی آنها میتوان به بتاتوکوفرول، گاماتوکوفرول و دلتا توکوفرول اشاره کرد. ویتامین e در روغنهای گیاهی مثل روغن بادام، دانه گندم، زرده تخممرغ و به مقدار کمتر در میوهها و سبزیها یافت میشود.
ویتامین e میتواند از ما در برابر آثار مضر رادیکالهای آزاد که به طور طبیعی حین فعالیتهای طبیعی بدن یا در اثر مواجهه با عوامل محیطی مثل اشعههای ماورای بنفش یا آلودگی به وجود میآیند، دفاع کنند. از ویتامین e در کرمهای آرایشی نیز بهره گرفته شده تا از پیری پوست جلوگیری کنند. این ویتامین وقتی با ویتامین c، سلنیوم و گلوتاتیون همراه شود موثرتر عمل میکند.


فواید ویتامین e برای پوست ویتامین e را میتوان به شکل طبیعی یا صنعتی تولید کرد. اگر فرمول آن از آلفاتوکوفرول آغاز شود طبیعی و اگر با دل آلفا توکوفرول شروع شود یعنی صنعتی است.

ویتامین e فواید بیشماری برای پوست دارد که از آن جمله میتوان به موارد زیر اشاره کرد:
خاصیت آنتیاکسیدانی: ویتامین e روند پیری پوست را کند کرده و از غشای سلولی که از اسیدهای چرب اشباع نشده پلی ساخته شدهاند و نسبت به اکسیداسیون بسیار حساساند، محافظت میکند.

خاصیت ضد التهابی: ویتامین e با جلوگیری از آزاد شدن برخی آنزیمها یا میانجیهای مسوول التهاب از بروز التهاب پیشگیری میکند.

محافظت در برابر آسیبهای ناشی از اشعه ماورای بنفش استفاده از کرمی که حاوی ویتامین e است قبل از قرار گرفتن زیر نور آفتاب میتواند احتمال ایجاد چروک و تومورهای سرطانی را کاهش دهد.

خاصیت مرطوبکنندگی: ویتامین e با مقاوم کردن قشر نازک هیدرولیپیدی پوست را مقاوم کرده و رطوبت آن را حفظ میکند.

محرک حرکات زیرپوستی: ویتامین e با تحریک سلولهای رگهای خونی سبب افزایش حرکت زیرپوستی میشود و به عبارتی خون را زیر پوست به جریان میاندازد.

مصرف مکمل ویتامین e لازم است ?
معمولا در کشورهای صنعتی کسی مبتلا به کمبود ویتامین e نیست. تنها افرادی که دچار مشکلات جذب از دستگاه گوارشاند یا رژیم بسیار فقیر از نظر چربی دارند دچار کمبود ویتامین e میشوند. به هر حال قبل از مصرف مکمل باید در رابطه با میزان مصرف و مدت زمان مصرف با پزشک مشورت کنید.
برایم نوشته بود :
گاهی اوقات دستهایم به آرزوهایم نمی رسند
شاید چون آرزوهایم بلندند ...
ولی درخت سرسبز و شاداب صبرم می گوید :
امیدی هست ؛ چون خدایی هست ...
آری ، وچه زیبا نوشته بود ...
همواره با خود تکرار میکنم،
امیدی هست ؛ چون خدایی هست
پاسخ }