امتیاز موضوع:
  • 20 رای - 3.15 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فیبروم رحمی در زنان
#1
فیبروم رحمی، رشد توده‌های خوش خیم در دیواره رحم و یکی از بیماری‌های رایج در زنان است. این توده‌ها ممکن است به کوچکی حبه انگور یا به بزرگی یک طالبی باشند.

حدود 25 تا 30 درصد زنان در سنین باروری مبتلا به علائم ناشی از فیبروم رحمی هستند. تعداد بیشتری از این زنان با وجود داشتن فیبروئید، بدون علامت هستند. فیبروئید به ندرت قبل از اولین قاعدگی بروز می‌کند. حاملگی رشد آن را افزایش می‌دهد و با یائسگی، پسرفت می‌کند.انواع فیبروئید

فیبروئیدها با توجه به محل بروز آن‌ها تقسیم بندی می‌شوند:

1- شایع ترین شکل فییروئید، فیبروئید داخل جداری است که در دیواره رحم رشد می‌کند و گاهی خونریزی شدید قاعدگی، تکرر ادرار و در برخی موارد دردهای ناحیه پشت و لگن را سبب می‌گردد.2- فیبروئید تحت مخاطی، نادرترین شکل این عارضه است. این نوع فیبروئید در زیر آندومتر رحم (پوشش داخلی رحم) رشد کرده و می‌تواند به درون حفره رحمی گسترش یابد. این نوع، خونریزی شدید قاعدگی را سبب می‌شود و ارتباط تنگاتنگی با نازایی دارد.3- فیبروییدهای تحت صفاقی، در خارج از رحم رشد نموده و گاه بر روی یک پایه قرار دارند. این نوع فیبروئید معمولا خونریزی نمی‌دهد، اما می‌توانند تولید فشار نماید. همچنین به ندرت پیچ خورده و تحلیل رفته یا دردناک می‌شود.علائم فیبروئید

خونریزی شدید قاعدگی

کاهش فواصل بین قاعدگی‌ها

احساس فشار روی مثانه

درد و فشار در لگن

درد تیزی در ناحیه تحتانی پشت و ساق

اختلالات بارداریعلل ایجاد فیبروئید

هیچ‌کس به درستی علت ایجاد فیبروئید را نمی‌داند.

ژن‌هایی که رشد سلول‌های عضلانی دیواره رحم را تسریع می‌کنند، می‌توانند در این امر دخیل باشند.

ناهنجاری‌های عروق خونی رحم، هم می‌تواند عامل موثری به حساب آید.

وجود استروژن و پروژسترون، می‌تواند به نوعی در این امر دخیل باشد.

نژاد سیاه، چاقی، سنین نزدیک به یائسگی و سیگاری بودن نیز از علت‌های ایجاد فیبروئید می‌باشند.تشخیص فیبروئید

فیبروئیدها اکثرا در یک معاینه بالینی معمول با تصویربرداری مشخص می‌شوند. روش تصویربرداری سه بعدی، محل دقیق فیبروئید را نشان می‌دهد.

سونوگرافی ترانس واژینال (از راه واژن)، در اندازه گیری فیبروئید به کار می‌رود.مشکلات ناشی از فیبروئید

فیبرویید های بسیار بزرگ می‌توانند اندازه رحم را افزایش دهند و یبوست یا تکرر ادرار را سبب شوند.

فیبروییدها، احتمال ناباروری و زایمان زودرس را زیاد می‌کنند.
در فیبروئید، خونریزی غیرعای قاعدگی همراه با دفع لخته رخ می‌دهد که به آن منوراژی می‌گویند. این خونریزی شدید معمولا کم خونی فقر آهن را به دنبال دارد

درمان فیبروئید

در صورت بروز علائم با استفاده از دارو یا همراه با جراحی، درمان می‌شود.

تا اواخر سال‌های 90، هیسترکتومی (درآوردن رحم با عمل جراحی) از اولین روش‌های درمانی به شمار می‌رفت.

اگر فیبروئید علامتی نظیر خونریزی شدید، فشار یا درد تولید نکند و منجر به نازایی نشود، معمولا نیازی به درمان نخواهد داشت.انواع جراحی برای درمان فیبروئید

1- جراحی میومکتومی

در این روش فقط فیبروئید خارج می‌شود و رحم باقی می ماند. این بهترین انتخاب برای زنانی است که تصمیم به بچه دار شدن دارند.

در این روش از طریق برش کوچکی بر روی شکم ابزارهای کوچک ویدئویی وارد رحم می‌گردند.

یکی از مضرات میومکتومی، بروز چسبندگی است. نوعی بافت ترمیمی در ساختمان‌های لگنی ایجاد شده و آن‌ها را به هم می‌چسباند.

مشکل دیگر این است که ممکن است فیبروئید عود کند، چراکه رحم به طور کامل برداشته نشده است.2- هیسترکتومی

در این روش رحم از طریق برشی بر روی بخش پایینی شکم، از راه واژن و یا از طریق لاپاراسکوپی خارج می‌شود.

در این شیوه فیبروئید و علائم همراه آن به طور کامل حذف می‌گردند.

زنانی که هیسترکتومی شده‌اند، بیشتر از بقیه به بی اختیاری ادراری دچار شده و دو سال زودتر از دیگران به مرحله یائسگی می‌رسند.3- آمبولی شریان رحمی

در آن فیبروئید، از طریق قطع جریان خون چروکیده می‌شود.

در این روش رادیولوژیست، یک سوند یا کاتتر را از راه یک برش کوچک در پوست ناحیه کشاله ران، وارد شریان ران می‌کند. کاتتر با راهنمایی اشعه ایکس و ماده حاجب به یکی از دو شریانی که خون رسانی به رحم را بر عهده دارند، وارد می‌گردد.

سپس ذراتی به اندازه شن که از مواد مصنوعی ساخته شده‌اند، به درون شریان رحمی تزریق می‌گردند. این ذرات در رگ‌های تغذیه کننده فیبروئید تجمع یافته و خون‌رسانی آن را قطع می‌کنند.

پس از آمبولیزاسیون، شانس بارداری کمتر و عوارض آن بیشتر از میومکتومی خواهد بود، ولی عوارض جدی نادر است.4- جراحی با استفاده از امواج ماورای صوت

با استفاده از امواج ماورای صوت، فیبروئید را حرارت داده و خشک می‌کنند.

این روش برای کسانی که فیبروئید آن‌ها متعدد بوده و یا در اعماق لگن، پشت روده‌ها یا نزدیک به اعصاب ناحیه ساکروم، در بخش تحتانی ستون فقرات قرار دارد، توصیه نمی‌شود.

پس از انجام آن مواردی از بارداری دیده شده است.فیبروئید و بارداری

اکثر زنان مشکلات اندکی در ارتباط با فیبروئیدهای موجود در رحم خویش دارند و بیشتر آنان بدون هیچ مشکلی باردار شده و وضع حمل می‌نمایند.

اکثر این نوع فیبروئیدها واقعا از نظر اندازه رشد نمی‌کنند و تمایل به بازگشت اندازه پیش از بارداری دارند.

مشکلاتی که فیبروئید در بارداری ایجاد می کند ، شامل موارد زیراست:

- اگر فیبروئیدها زیر پوشش داخلی رحم رشد کنند، موجب تداخل در امر جایگزینی تخم (جنین) و اتصال آن به دیواره رحم می‌شوند. این امر ممکن است منجر به سقط جنین سریع و ناباروری گردد.

- به ندرت فیبروئیدها موجب انسداد گردن رحم و یا مدخل لوله‌های فالوپ به درون رحم می شوند.

- فیبروئیدها می‌توانند در انتهای دوران بارداری موجب به هم خوردن رشد و انبساط عادی رحم شده و منجر به زایمان زودرس گردند.

- فیبروئیدها به صورت بسیار نادر ممکن است در قسمت تحتانی رحم رشد نموده و موجب انسداد بخشی از مجرای زایمان گردند. در این صورت برای تولد نوزاد ناچار به عمل سزارین می‌باشد.فساد سرخ چیست؟

نوع کمیابی از مشکلات مرتبط با فیبروئیدهای بارداری تحت عنوان فساد سرخ شناخته می‌شود. در این شرایء در بخش میانی فیبروئید خونریزی مشاهده می‌گردد.

این پدیده معمولا در اواسط ماه سوم بارداری رخ می‌دهد و به نظر می‌رسد، ناشی از رشد سریع توده فیبروئید است که با گذشت زمان دچار خونریزی می‌شود.

این عارضه می‌تواند بسیار دردناک باشد، اما متاسفانه هنوز درمان قطعی برای آن وجود ندارد.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#2
فیبروم رحمی چه تاثیری بر باروری دارد؟

بسیاری از خانم های جوان هستند که هنوز باردار نشده اند اما یک عمل جراحی داشته اند و فیبروم را از رحمشان خارج کرده اند .

رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی گفت: فیبروم رحمی، یك تومور خوش‌خیم است كه از سلول‌های غیرطبیعی در دیواره عضلانی رحم تشكیل می‌شود و به ندرت در حامله شدن زنان اختلال به وجود آورد. اما از هر 2 زن یك نفر به این بیماری مبتلاست.

مریم كاشانیان افزود: فیبرویید رحمی یا همان فیبروم رحمی، یك تومور خوش‌خیم است كه از سلول‌های غیرطبیعی در دیواره عضلانی رحم تشكیل شده است و از هر 2 نفر یك نفر به این بیماری مبتلا می‌شود.
وی گفت: رشد این تومور توسط هورمون‌های استروژن تحریك می‌شود و بعد از سن یائسگی چون میزان این هورمون‌ها پایین می‌آید، در نتیجه این تومور كوچك می‌شود و خود به خود از بین می‌رود.
رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی اضافه كرد: هنوز علت قطعی این بیماری مشخص نشده است. خوشبختانه علی‌‌رغم درصد بالای ابتلا، این تومور یك تومور خوش‌خیم محسوب می‌شود.
كاشانیان گفت: این بیماری معمولاً بدون علامت است، ولی به طور كلی علائم بالینی این بیماری را می‌توان خونریزی‌های حجیم و طولانی قاعدگی، كاهش فواصل بین قاعدگی‌ها، احساس فشار روی مثانه، درد و فشار لگنی نام برد و در صورتی كه جراحی ضرورت داشته باشد، بیمار بستری می‌شود.
وی افزود: فیبروییدها در صورتی نیاز به جراحی دارند كه خونریزی بیش از اندازه باشد، یا ایجاد علائمی كند اما به ندرت در حامله شدن یا حاملگی فرد اختلال به وجود آورد، از آنجایی كه این بیماری در بعضی افراد بدون درد است، با یك معاینه سالانه توسط پزشك تشخیص داده می‌شود. فیبرویید با معاینه شكم قابل لمس است و با انجام سونوگرافی، تشخیص كامل می‌شود.
رئیس بیمارستان شهید اكبرآبادی اضافه كرد: درمان با توجه به علائم و نتایج اقدامات تشخیصی مختص هر بیمار انجام خواهد شد و در مواردی كه علائم خفیف هستند و اندازه فیبرویید كوچك است، امكان دارد نیازی به درمان وجود نداشته باشد و توصیه شود كه بیمار پس از 6 تا 12 ماه مجدداً برای معاینه مراجعه كند و تحت‌نظر پزشك باشد.
وی ادامه داد: در بعضی موارد ممكن است توصیه به جراحی شود. انواع روش‌های مختلف جراحی وجود دارد. اگر جراحی محدود باشد و فقط بخواهند فیبروم را بردارند، با یك برش كوچك زیر ناف و با دستگاهی كه داخل شكم می‌رود، عمل انجام می‌شود.گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#3
فیبروم، بیماری شایع در زنان


فیبروم های کوچک و بزرگ،یکی از بیماری هایی است که حتی در دختر خانم های نیز دیده می شود،علت چیست،چه درمانی وجود دارد؟فیبرویید رحمی یا همان فیبروم رحمی یك تومور خوش‌خیم است كه از سلول‌های غیرطبیعی در دیواره عضلانی رحم تشكیل شده است یعنی به صورت توده‌ای است كه در اندازه‌های مختلف ایجاد می‌شود، این توده‌ها در 20 تا 25 درصد موارد در سنین باروری یعنی سنین قبل از یائسگی دیده می‌شوند كه البته بر حسب مكان آن در رحم 3 نوع اصلی فیبرویید وجود دارد.نوع زیر سروزی آن روی سطح خارجی رحم ظاهر می‌شود،نوع داخل دیواره‌ای آن به دیواره رحم محدود است و نوع زیرمخاطی هم در سطح داخلی رحم پدیدار می‌شود.فراموش نكنیم كه فیبروییدها ندرتا گردن رحم را درگیر می‌كنند.

رشد تومور فیبرویید:
رشد این تومور توسط هورمون استروژن و پروژسترون تحریك می‌شود و بعد از سن یائسگی چون میزان این هورمون‌ها پایین می‌آید در نتیجه این تومور كوچك می‌شود.این بیماری در خانم‌های سیاهپوست 2 برابر شایع‌تر از خانم‌های سفیدپوست است،ولی هنوز علت قطعی آن مشخص نشده.خوشبختانه علی‌‌رغم درصد بالای ابتلا،این تومور یك تومور خوش‌خیم محسوب می‌شود.


علایم شایع تومورهای خوش خیم رحم:
این بیماری معمولا بدون علامت است،ولی به طور كلی علائم بالینی این بیماری عبارت است از خونریزی‌های حجیم و طولانی و كاهش فواصل بین قاعدگی‌ها،احساس فشار روی مثانه، درد و فشار لگنی،مقاربت دردناك یا خونریزی پس از مقاربت از دیگر علائم شایع این بیماری است.در ضمن از عوارض این بیماری كم‌خونی همراه با ضعف و خستگی و رنگ‌پریدگی است.راه خاصی برای پیشگیری از این بیماری وجود ندارد،اما اجتناب از مصرف هورمون‌های زنانه ممكن است رشد فیبروییدها را كمتر كند.


عوارض احتمالی:
عوارضی كه در زمان بارداری می‌تواند رخ دهد، عبارت است از:

1- سقط خود به خودی (معمولا در نوع زیرمخاطی فیبرویید)‌


2 - زایمان زودرس (معمولا در فیبروییدهای بزرگ)‌.


3 - امكان جدا شدن جفت وقتی كه جفت روی فیبرویید قرار گرفته باشد (در مواردی كه فیبرویید بزرگ است رشد جنین ممكن است به خطر افتد، زیرا خون بیشتری به سوی فیبرویید جریان می‌یابد و كمتر به جفت می‌رسد.)
از دیگر عوارض این بیماری این است كه امكان دارد فیبرویید پس از جراحی دوباره عود كند و سرطانی شدن فیبرویید در كمتر از 5/0 درصد موارد رخ می‌دهد كه معمولا با رشد سریع تومور خود را نشان می‌دهد.البته اگر قبل از یائسگی جراحی ضرورت نداشته باشد،معمولا این تومورها پس از یائسگی بدون درمان كوچك می‌شوند.در صورتی كه جراحی ضرورت داشته باشد بیمار بستری می‌شود. فیبروییدها در صورتی نیاز به جراحی دارند كه خونریزی بیش از اندازه باشد یا ایجاد علائمی كه در حامله شدن یا حاملگی خلل وارد می‌آورند یا سرطانی شدن یا اندازه بزرگ فیبروییدها.


راه‌های تشخیص بیماری و درمان
از آنجایی كه این بیماری در بعضی افراد بدون درد است ممكن است با یك معاینه سالانه توسط پزشك تشخیص داده شود كه با معاینه شكم قابل لمس می‌باشد و با انجام سونوگرافی تشخیص،كامل شود.
در مورد درمان بر حسب علائم و نیز نتایج اقدامات تشخیصی مختص هر بیمار،تصمیم‌گیری خواهد شد و در مواردی كه علائم خفیف هستند و اندازه فیبرویید كوچك است امكان دارد نیازی به درمان وجود نداشته باشد و توصیه شود كه بیمار پس از 12 6 ماه مجددا برای معاینه مراجعه كند و تحت‌نظر باشد.
ولی در بعضی از موارد ممكن است توصیه به جراحی شود و انواع روش‌های مختلف جراحی وجود دارد اگر جراحی محدود باشد و فقط بخواهند فیبروم را بردارند با لاپاراسكوپی كه با یك برش كوچك زیر ناف و با دستگاهی كه داخل شكم می‌رود عمل انجام می‌شود.
در عمل لا‌پراسكوپی شكم باز می‌شود و عمل وسیع‌تر است.


چند روش جراحی نیز برای فیبروم رحمی وجود دارد:
1‌. برداشت بافت فیبریدی و گذاشتن بخش‌های سالم رحم كه به آن میومكتومی می‌گویند.


2‌. بریدن رگ‌های خون‌رسان به بافت فیبریدی باعث فروكش كردن رشد آنها می‌شود.


3‌. برداشت رحم (هیستروكتومی)‌ كه تنها راه اطمینان‌بخش برای درمان فیبروم رحمی است.


چگونگی درمان:
استروژن موجود در قرص‌های ضدبارداری با دوز كم چندان خطر مهمی ندارند اما استروژن با دوز زیاد ممكن است باعث بزرگ شدن فیبروییدها شود.اگر ضرورت یابد به فكر استفاده از سایر روش‌های جلوگیری باشید.امكان دارد برای به حداقل رساندن خونریزی رحمی مصرف پروژستین‌ها توصیه شود برای تخفیف درد هم استفاده از داروهای ضدالتهاب غیراستروییدی توصیه می‌شود.همچنین برای كم‌خونی ناشی از خونریزی، مكمل آهن داده می‌شود.
داروی هورمونی محرك گنادوتروپین باعث بروز یائسگی مصنوعی و سریع شده به طوری كه خونریزی متوقف و اندازه فیبرویید كوچك می‌شود. البته این نوع دارو نباید بیش از 6 ماه مورد استفاده قرار گیرد. همچنین باید بدانید كه برای مبتلایان به فیبروم رحمی محدودیت فعالیتی خاصی توصیه نمی‌شود مگر آن كه برای درمان آنها از روش‌های جراحی باز یا لاپاراسكوپی استفاده شده باشد كه در این صورت باید مدتی را كه پزشك توصیه كرده است از فعالیت شدید پرهیز كرده تا وضعیت عمومی بیمار به حال اول بازگردد.
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#4
فيبروم رحم توده خوش خيم رحمي است كه اندازه آن از يك نخود تا يك هندوانه متغير است. به فيبروم رحم، ميوم، ليوميوم و يا فيبروميوم نيز گفته مي شود. اندازه برخي فيبروم ها در مرور زمان بزرگتر و در برخي ديگر كوچكتر مي شود تا آنجا كه كاملا از بين برود

. فيبروم ها در هر نقطه رحم مي توانند يافت شوند و بر اساس محل قرارگيري آنها اسم هاي مختلف روي آنها گذاشته مي شود. به عنوان مثال:

فيبروم هاي اينترامورال: فيبروم هايي هستند كه داخل بافت عضلاني رحم رشد مي كند كه شايعترين مكان براي رشد فيبروم مي باشد.

فيبروم هاي ساب سروز: كه در ديواره خارجي رحم و به داخل لگن رشد مي كند.

فيبروم هاي ساب موكوس: كه در ديواره داخلي رحم و به داخل خود رحم رشد مي كند.

فيبروم هاي پايه دار: مانند فيبروم ساب سروز روي جدار خارجي رحم رشد مي كند با اين تفاوت كه با يك پايه باريك به رحم متصل مي ماند.

شيوع فيبروم:

تقريبا از هر 4 زن، يك زن فيبروم رحمي را در طول زندگي خود تجربه مي كند. فيبروم ها معمولا در زنان بين 30 تا 50 سال شكل مي گيرد. برخي از زنان چندين فيبروم با اندازه هاي مختلف را تجربه مي كنند. فيبروم ها در زناني كه اضافه وزن دارند (70 كيلوگرم به بالا) شايعتر است. علت ممكن است ميزان بالاتر استروژن در پاسخ به چربي اندوخته شده بدن باشد.

علل فيبروم چيست؟

فيبروم در واقع رشد بيش از حد عضلات صاف رحمي است. علت شكل گيري آن ها هنوز مشخص نيست ولي فيبروم ها همانند رحم به استروژن كه يك هورمون جنسي زنانه است، حساس مي باشند. به عبارتي ديگر فيبروم ها در طي حاملگي نيز رشد مي كنند و متورم مي شوند و يا در زنان يائسه شروع به كوچك شدن مي كنند البته به شرط آنكه از هورمون هاي جايگزين استفاده نشود.

علائم و نشانه هاي فيبروم:

تقريبا از هر سه زن مبتلا به فيبروم، يك نفر دچار علائم و نشانه هاي ناشي از آن مي گردد. بسياري از اوقات فيبروم ها بطور اتفاقي در معاينه پزشك و يا در سونوگرافي به دليل ديگر يافت مي شوند. علائمي كه ممكن است ايجاد شود:

خونريزي ها شديد و دردناك: فيبروم ها در سيكل قاعدگي اختلال ايجاد نمي كنند وليكن منجر به خونريزي شديدتر و دردناك تر مي گردند. برخي اوقات ممكن است منجر به كم خوني در فرد شوند.

نفخ و يا تورم: فيبروم هاي بزرگ ممكن است باعث ايجاد ناراحتي و ورم قسمت پايين شكم گردند. در برخي از زنان منجر به كمر درد نيز مي گردد.

علائم روده اي و يا مثانه اي: فيبروم ممكن است روي مثانه فشار بياورد و منجر به تكرر ادرار گردد. در موارد نادري فيبروم مي تواند روي راست روده فشار آورده و باعث يبوست گردد.

رابطه جنسي دردناك: اگر فيبروم نزديك به واژن و يا سرويكس (گردن رحم) باشد، فرد مبتلا رابطه جنسي دردناك را تجربه خواهد كرد.

سقط جنين و ناباروري: فيبروم هايي كه به داخل رحم رشد مي كنند در باروري اختلال ايجاد خواهند كرد و با احتمال كمتر منجر به سقط خواهند شد. البته اين عارضه جز عارضه هاي نادر فيبروم مي باشد. مشكلات زمان بارداري: داشتن يك يا چند فيبروم در بيشتر زنان حامله مشكلي را براي دوره بارداري ايجاد نمي كند. وجود فيبروم در دوره بارداري مي تواند ايجاد درد كند. همچنين زناني كه فيبروم دارند معمولا نيازمند عمل سزارين به جاي زايمان طبيعي خواهند بود. چنانچه داراري فيبروم هستيد، در خصوص بارداري با پزشك خود مشورت كنيد.

درمان هاي فيبروم:

اگر فيبروم براي شما مشكل و يا علامتي ايجاد نكرده است، نياز به درمان ندارد. بسياري از زنان ترجيح مي دهند تا زمانيكه علائم آن ها قابل تحمل هيچ درماني را انجام ندهند. در زمان يائسگي نيز فيبروم ها خود به خود كوچك مي شوند و يا از بين مي روند. ولي چنانچه علائم شما بدتر مي شود و يا عوارض آن براي شما قابل تحمل نيست، بايستي تحت درمان قرار بگيريد.

درمان هاي دارويي:

تاكنون دارويي براي درمان قطعي فيبروم گزارش نشده است. داروها معمولا به منظور كاهش علائم و يا كوچك شدن فيبروم مورد استفاده قرار مي گيرد.

داروهايي كه علائم را كاهش مي دهند:

اين داروها معمولا براي افرادي كه به دنبال فيبروم، قاعدگي هاي همراه با خونروي زياد دارند مورد استفاده قرار مي گيرد. با اين حال اگر فيبروم بزرگ باشد ممكن است موثر واقع نشود. با اين حال به امتحان آن مي ارزد خصوصا اگر خونروي زياد داريد.

ترانكساميد اسيد: اين دارو 3 تا4 بار در روز در مدت زمان قاعدگي مصرف مي شود كه خونروي را تا حدي كاهش مي دهد.

داروهاي ضد التهاب مانند ايبوبروفن و يا مفناميك اسيد

مصرف اين داروها در زمان قاعدگي، نه تنها باعث كاهش درد مي شوند بلكه حجم خونريزي را نيز كاهش مي دهند. البته توجه داشته باشيد كه در صورت ناراحتي و يا زخم معده از مصرف اين داروها خودداري كنيد. همچنين در صورت استفاده، همراه با دارو دو ليوان بزرگ آب مصرف كنيد و ترجيجا معده نيز پر باشد.

قرص هاي ضد بارداري:

مصرف اين قرص ها نيز باعث خونروي و درد كمتر در زمان قاعدگي خواهد شد.

وسيله داخلي رحمي لوونورژسترل:

شبيه به IUD كه براي جلوگيري از بارداري به كار مي رود، مي باشد. با قرار دادن اين وسيله داخل

رحم، لوونورژسترول به آهستگي رها مي شود و باعث نازك شدن ديواره رحمي مي شود تا در

زمان تخريب در هنگام قاعدگي، خونريزي زيادي ايجاد نكند.

داروهايي كه منجر به كوچكتر شدن فيبروم مي شود:

براي برخي از زنان دارويي كه مشابه هورمون هاي گنادوتروپين هستند، تجويز مي شود. اين دارو مانع از رها شدن استروژن مي شود و حالتي مانند يائسگي در بدن ايجاد مي كند و از طرفي به دليل سركوب استروژن ممكن است باعث پوكي استخوان نيز گردد. لذا استفاده از اين درمان تنها براي 6 ماه توصيه مي گردد.

درمان جراحي:

عمل هاي جراحي متعددي براي خارج كردن فيبروم و درمان آن وجود دارد:

برداشتن رحم: اين يك عمل سنتي و شايع براي درمان افراد مبتلا به فيبروم رحمي مي باشد. اگر اندازه فيبروم كوچك باشد، مي توان از راه واژن نيز رحم را در آورد. برداشتن رحم براي زناني كه تعداد فرزند مورد دلخواه خود را دارند، يك گزينه مناسب مي باشد.

برداشتن فيبروم و حفظ رحم: براي زناني كه در آينده مي خواهند بچه دار شوند، برداشتن فيبروم يك گزينه مناسب است. برداشتن فيبروم مي تواند از راه واژن و يا با برش دادن شكم باشد. البته انجام اين عمل بسته به تعداد و اندازه فيبروم دارد و در برخي افراد ممكن است امكان پذير نباشد
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی