امتیاز موضوع:
  • 65 رای - 2.48 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قرص های ضد بارداری
#1

قرص های ال دی

طریقه مصرف


هر بسته حاوی 21 قرص می باشد. اولین قرص را از روز پنجم قاعدگی آغاز نمایید. در صورت اتمام خونریزی و یا ادامه خونریزی ، در هر دو حال روزانه یک قرص مصرف کنید، تا بسته قرص تمام شود. بهتر است قرص را پس از شام و پیش از خواب میل نمایید تا عوارض گوارشی ایجاد نکند.
پس از اتمام بسته قرص، هفت روز کامل قرص نخورید و در روز هشتم بسته بعدی را بدون توجه به روز شروع قاعدگی آغاز نمایید.
چنانچه تا هفت روز قاعدگی رخ نداد ، به مرکز بهداشتی – درمانی یا پزشک مراجعه کنید.


در صورت فراموش کردن مصرف قرص

چنانچه یک شب مصرف قرص را فراموش کردید ، تا نوبت مصرف قرص بعدی به محض یاد آوردن، یک قرص میل کنید

چنانچه دو شب پشت سر هم مصرف قرص را فراموش کردید ، در دو شب بعدی، هر شب به جای یک قرص دو قرص میل کنید و تا آخر بسته مجدداً هر شب یک قرص مصرف نمایید و علاوه بر آن، همزمان از روش پیشگیری دیگری مثل کاندوم استفاده کنید .

چنانچه سه شب یا بیشتر مصرف قرص را فراموش کردید ، از مصرف بقیه قرص ها خودداری نموده ، تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده کنید. سپس از روز پنجم قاعدگی بسته جدید را آغاز کنید.


نکات مهم :


اثر قرص پیشگیری از بارداری یک هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود . در صورت انجام نزدیکی در این فاصله ، باید علاوه بر مصرف قرص از روش دیگری ، مثل کاندوم ، استفاده کرد .

قرص ها را بصورت نا پیوسته ، مثلاً یکماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید .
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#2


نسل کنونی قرص‌های خوراکی ضدبارداری شامل قرص‌های «سیزنال» و «سیزنیک» از گروه قرص‌های‌‌های ضدبارداری «سیکل طولانی» هستند که خون‌ریزی قاعدگی را به 4 بار در سال کاهش می‌دهند و قرص «لیبرل» یک قرص ضدبارداری با مصرف مداوم که با رساندن مداوم هورمون‌ها به بدن زن خون‌ریزی را به طور کلی متوقف می‌کند.قرص های ضدبارداری Loestrin 24 Fe و Yaz هم در بازار موجودند که گرچه خون‌ریزی قاعدگی را حفظ می‌کنند، اما طول دوره خون‌ریزی با مصرف آنها کوتاه‌تر می‌شود.

البته سازمان غذا و داروی آمریکا هشدار داده که ممکن است زنان به خصوص در اوایل مصرف این قرص‌های جدید دچار خون‌ریزی‌های نامنظم یا لکه‌بینی شوند.
همچنین با توجه به مهار قاعدگی به وسیله این قرص‌ها، زنان نمی‌توانند متوجه موارد بارداری به‌رغم مصرف قرص ضدبارداری شوند (اثر قرص‌ها در پیشگیری از بارداری صددرصد نیست). ا
ز طرف دیگر گروهی از منتقدان معتقدند حذف قاعدگی به عنوان یک «گزینه سبک زندگی» ممکن است برای سلامتی زنان مفید نباشد و هنوز تحقیقات کافی در مورد آثار درازمدت مهار قاعدگی انجام نشده است.قرص یاز yaz :

قرص یاز 28 قرص در هر بسته دارد که 24 تای آن صورتی کمرنگ و 4 تای ان سفید رنگ است برای شروع قرص در روز اول سیکل اولین قرص صورتی کمرنگ را بخورید- به کلمه START پشت بسته قرص توجه کنید.- ترجیحا در ساعتی معین- و سپس مصرف قرصها را به صورت شبی یکی ادامه دهید.
پس از تمام شدن قرصهای صورتی قرصهای سفید را بخورید تا بسته قرص تمام شود حتی اگر در طی این مدت پریود بشوید یا نه باید شروع بسته جدید را آغاز کنید. این قرص می تواند تاحدودی بدخلقی قبل از پریود PMDDرا کاهش دهد.
به خاطر داشته باشید در یک هفته اول شروع بسته جدید و ترجیجا در یک ماه اول مصرف هر قرص پیشگیری از بارداری از یک روش کمکی مانند کاندوم نیز استفاده کنید.

موارد منع مصرف قرص و نیز تداخل با داروهای دیگر دقیقا مانند قرص یاسمین است. اگر قبل از قرص یاز از یک قرص پیشگیری 21 تایی استفاده می کرده اید برای شروع یاز ابتدا 1 هفته بین این دو فاصله بیاندازید .
اما اگر از قرصهای 28 تایی استفاده می کرده اید می توانید بلافاصله پس از بسته قبلی، قرص یاز را شروع کنید.

منابع: iransalamat.com
parsiteb.com
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#3


قرص ضدبارداری یاسمین


این قرص از جمله داروهای ضدبارداری‌ ترکیبی خوراکی حاوی درازپیرنون می باشد قرص ضد بارداری یاسمین با سطح هورمونی پایین یکی از جدیدترین قرص‌های پیشگیری از بارداری است که به خصوص در زنان حساس به قرص‌های ضدبارداری کاملاً موفق و تأثیرگذار بوده است.

طرز مصرف قرص یاسمین

قرص جلوگیری از بارداری یاسمین به علت داشتن درازپیرنون با انواع دیگر قرص های ضد بارداری متفاوت است .
درازپیرنون ممکن است پتاسیم را افزایش دهد بنابراین در کسانی که بیماری های کلیوی ، کبدی و غده فوق کلیوی دارند نباید مصرف شود چون باعث عوارض جدی قلبی می شود. و همچنین با داروها ی دیگری که پتاسیم را افزایش می دهد نباید مصرف شود.
مثل انواع ضد التهاب های غیر استروییدی نظیر ایبوپروفن , ادویل و غیره که برای درمان آرتریت استفاده می شود.
دیورتیک های که پتاسیم را ذخیره می کنند مثل اسپیرنولاکتون و غیره در ماه اول استفاده باید آزمایش خون برای اندازه گیری سطح پتاسیم خون انجام شود. بسته های قرص یاسمین 28 عددی است که 7 عدد آن قرص های خنثی است.

ممکن است گاهی دستور استفاده از این قرص از اولین شب توصیه گردد و یا از روز 5 قاعدگی که هر دو صورت صحیح می باشد.
چرا که بدلیل تغییرات در وضعیت های فیزیولوژیکی و همچنین امتانیواسپیکوفیس دو زمان متفاوت را مد نظر دارند.

این بسته ها حاوی 28 عدد قرص بوده که 21 عدد آن موثر بوده و 7 عدد آن را قرصهای خنثی تشکیل میدهند. 7 قرص آخر تنها برای کمک به حافظه مصرف کننده میباشد.

نحوه مصرف: از روز 5 قاعدگی مصرف قرصها آغاز میگردد (خواه خونریزی قطع و یا ادامه داشته باشد). 21 روز قرصها سر ساعت معین مصرف گردیده و پس از اتمام بسته یک هفته (7 روز) مصرف قرص قطع گردیده و از روز هشتم مصرف بسته جدید قرص آغاز میگردد. (خواه خونریزی قطع و یا ادامه داشته باشد)

اثر قرص پیشگیری از بارداری یک هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود. در صورت انجام نزدیکی در این فاصله ، باید علاوه بر مصرف قرص از روش دیگری ، مثل کاندوم ، استفاده کرد. برای اطمینان بیشتر برخی پزشکان توصیه میکنند در یک ماه اول مصرف قرصها، از کاندوم هم استفاده شود.

قرص ها را بصورت نا پیوسته ، مثلاً یکماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید.

بهتر است از قرص ضد بارداری بیش از شش ماه متوالی استفاده نشود. یعنی شش ماه از قرص استفاده میشود و شش ماه از روش دیگری برای جلوگیری استفاده کرد و دوباره میتوان شش ماه از قرص استفاده کرد.
یعنی بطور متناوب ( شش ماه ) از قرص استفاده شود تا مشکل ناباروری ایجاد نشود.

عوارض یاسمین

ممکن است تغییراتی از نظر خون قائدگی از جمله خونریزی های بین قائدگی - لکه بینی - تغییرات در حجم خونریزی قائدگی - قطع قائدگی پیش بیاد که جزء عوارض پیش بینی شده این داروی پر مصرف و تائید شده است

خواص قرص یاسمین

این قرصها می توانند نفخ و احتباس مایعات را که اغلب به دنبال مصرف قرصهای ضدبارداری ترکیبی ایجاد می‌شودرا کاهش دهند.
جدیدترین راه حل ارائه شده نیز در زمینه کسانی که از مشکل بی خوابی یا کم خوابی رنج می برند استفاده از این قرص با تجویز پزشک است که با این نوع اختلالات مبارزه می کند. این قرص مشکل بی خوابی زنان را طی 3 ماه ، حداقل تا 50 درصد کاهش می دهد .
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }
#4
آیا مصرف قرصهای ضدبارداری سرطان زاست؟


از حدود ۳۵ سال قبل، که قرص‌های ضدبارداری به بازار آمد تاکنون هزاران گزارش در مورد خطرات احتمالی ناشی از مصرف این قرص‌ها منتشر شده است در نتیجه میلیون‌ها نفر از زنان از خطرات احتمالی مربوط به استفاده از قرص‌های ضدبارداری برداشت غیرواقعی دارند و به منفعت‌های شناخته‌ شده‌ای که این داروها در کنار توانایی‌ مسلم در جلوگیری از بارداری دارند توجهی ندارند. اخیرا دانشمندان پس از انجام تحقیقات و تحلیل دقیقی در این باره متوجه شده‌اند که درباره وجود ارتباط میان قرص‌های ضدبارداری و سرطان سینه که تصور می‌شد از خطرناک‌ترین عوارض ناشی از استفاده از این قرص‌ها باشد، فوق‌العاده اغراق شده است و در واقع شاید بتوان گفت اصلا چنین ارتباطی وجود ندارد. این تحلیل ۵۴ تحقیق مختلف را که بر روی بیش از ۱۵۰ هزار زن از ۲۵ کشور صورت گرفته است در بر می‌گیرد و نشان داده است که خطر ابتلای زنانی که از قرص ضدبارداری استفاده می‌کنند، به سرطان سینه در دراز مدت افزایش نمی‌یابد.
افزایش خفیف در میزان ابتلا به این سرطان در میان زنانی که قرص ضدبارداری مصرف می‌کنند نتیجه افزایش آگاهی و مراقبت‌های پزشکی است که منجر شده است به اینکه نسبت به گذشته موارد بیشتری از ابتلا به سرطان سینه کشف شود.
پس این امر نشانگر وجود ارتباط مستقیم میان مصرف قرص‌های ضدبارداری و سرطان سینه نیست. در همین حال دانشمندان در تحقیقات خود شیوه‌های آزمایش خطرات ناشی از این قرص‌ها را اصلاح کرده‌اند. یکی از نتایج عمده این کار آن بود که معلوم شد ناراحتی قلبی که خانم‌ها آن را به استفاده از قرص‌ ضدبارداری نسبت می‌دهند تنها گریبانگیر زنانی است که بالای ۳۵ سال بوده و سیگاری هستند. اکنون پزشکان می‌گویند خانم‌های سالم و تندرستی که سیگار نمی‌کشند می‌توانند با خیال راحت و بدون نگرانی از خطر بروز حمله یا سکته قلبی، تا فرا رسیدن دوره یائسگی از قرص ضدبارداری استفاده کنند.
اکنون با رفع این نگرانی‌ها وقت آن رسیده است که بانوان خواص مفید این قر‌ص‌ها را مورد توجه قرار دهند. آنچه که در پی می‌آید، خلاصه‌ای از یافته‌های تحقیقات پزشکی اخیر در مورد منفعت‌های استفاده از قرص ضدبارداری است.
● سرطان رحم و تخمدان
تحقیقات متعدد دانشمندان نشان داده است که استفاده از قرص‌های جلوگیری از بارداری، حتی به مدت فقط چند سال، خطر ابتلا به سرطان تخمدان را در زنان کاهش می‌دهد مهمتر اینکه خطر ابتلای زنانی که از این قرصها استفاده کرده‌اند، به سرطان تخمدان، نسبت به زنانی که هرگز از آن استفاده نکرده‌اند نصف‌ و خطر ابتلای زنانی که به مدت ۱۰ سال یا بیشتر قرص جلوگیری از بارداری مصرف کرده‌اند یک سوم زنان دیگر است. به نظر می‌رسد خطر ابتلا به این سرطان در خانم‌هایی که همیشه از این قرص‌ها استفاده می‌کنند هر سال هشت درصد کاهش می‌یابد. استفاده از قرص‌های ضدبارداری، خانم‌ها را در مقابل ابتلا به سرطان دیواره رحم نیز مصون می‌کند.
● التهاب ناحیه لگن
احتمال ابتلا به این ناراحتی که از عوامل عمده نازا شدن زنان است در زنانی که از قرص جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنند کمتر است. استفاده از دستگاه آی.‌یو.دی،‌ احتمال ابتلا به التهابات و ناراحتی‌های ناحیه لگن را افزایش می‌دهد اما ظاهرا استفاده از قرص‌ جلوگیری از حاملگی که باعث ضخیم‌تر شدن عضلات گردن رحم می‌شود حتی سرایت بیماری‌های ارگانیسمی مقاربتی به جوارح ناحیه لگن را نیز دشوارتر می‌کند.
● حاملگی خارج از رحم
در مقایسه با زنانی که از شیوه‌های دیگر تنظیم خانواده استفاده می‌کنند احتمال آبستنی خارج از رحم در خانم‌هایی که از قرص استفاده می‌کنند ۹۰ درصد کمتر است (در این نوع حاملگی جنین در لوله‌های رحم تشکیل شده و رشد می‌کند و پس از شش هفته با پاره کردن لوله، فوریت جراحی به وجود می‌آورد - م)
● کیست و تومورهای رشته‌ای
استفاده از قرص‌های ضدبارداری خطر ابتلا به کیست تخمدان را که معمولا باعث از بین رفتن تخمدان می‌شود، کاهش می‌دهد. همچنین ابتلا به کیست سینه در میان زنانی که برای جلوگیری از بارداری قرص مصرف می‌کنند، کمتر است. به علاوه احتمال اینکه در این عده از خانم‌ها تومورهای رشته‌‌ای تشکیل شود کمتر است. این تومورها که به “فیبروئید” معروف‌اند، تومورهای خوش‌خیمی هستند که گاهی پزشک را ناچار می‌سازند رحم را بردارد.
● اندومتریوسیس
(این ناهنجاری حالتی است که در آن بافت‌های شبیه مخاط داخل رحم رشد کرده و به طور نابجا در کانون‌های مختلف در حفره لگن پدیدار می‌شوند - م.)
“اندومتریوسیس” یکی دیگر از دلایل عمده نازایی است، که در میان زنانی که از قرص ضدبارداری استفاده می‌کنند کمتر دیده می‌شود این ناهنجاری موجب مسدود شدن مجرای قاعدگی و درد شدید ناحیه لگن می‌شود.
عمل تخمک‌گذاری باعث رشد بافت‌های شبیه مخاط داخل رحم می‌شود و از آنجا که استفاده از قرص‌های ضدبارداری عمل تخمک‌گذاری را متوقف می‌کند با این کار احتمال بروز ناهنجای فوق کاهش می‌یابد.
● درد عادت ماهانه
سلول‌های جداره داخلی رحم هرماه یکبار ریزش کرده و دفع می‌شود، اما وقتی عمل تخمک‌گذاری متوقف شود، سلول‌های کمتری در دیواره رحم تشکیل می‌شود، پس حجم دیواره‌ای که باید دفع شود کمتر خواهد بود. در نتیجه معمولا دوره عادت ماهانه کوتاهتر و سپری کردن آن راحت‌تر خواهد بود.
به عبارت دیگر استفاه از قرص‌ ضدبارداری اغلب باعث کاهش یافتن ناراحتی در این دوره می‌شود.

Vahidrk
منبع: “ساندی تایمز دهلی نو”
مترجم: جمشید سلمانیان
منم و مزه مزه کردن ثانیه های مادری... خدایا شکرت
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی