امتیاز موضوع:
  • 15 رای - 2.87 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
قند در افطار ، چربی در سحر
#1

امسال ماه رمضان درست وسط تابستان است و روزه داران باید حدود ۱۵ ساعت ناشتا بمانند. گرسنگی و مهم تر از آن تشنگی به خصوص برای افرادی که بیرون از منزل و زیر نورآفتاب کار می کنند، روزه داری را سخت تر می کند...

متخصصان تغذیه معتقدند تنظیم برنامه غذایی در این روزها برای کمک به روزه داری سالم اهمیت دارد. ما نیز با دکتر محمدرضا وفا، متخصص تغذیه و رژیم درمانی و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران، گفت وگو کرده ایم تا با این نکته های تغذیه ای بیشتر آشنا شویم.

▪ با توجه به همزمانی ماه رمضان و تابستان و بلند بودن روزها چه کنیم تا روزه داری برایمان مشکل نباشد؟

از نظر تغذیه ای، بهترین تدبیر برای ضعف نکردن در طول روز، حذف نکردن وعده های اصلی و میان وعده هاست. بهتر است روزه دار برحسب شرایط، تعداد وعده های غذایی اش را حفظ و حجم هر وعده را کم کند. حتی در روزهای بلند تابستان و هوای گرم برای آنکه تمام موادمغذی به بدن برسد و روزه داری بدون مشکل انجام شود، روزه داران نباید وعده شام را حذف کنند. نباید در ماه رمضان خود را به خوردن سحری و افطار محدود کنیم زیرا وقتی وعده های غذایی حجیم می شوند، فرد دچار مشکل های گوارشی مانند ریفلاکس، ترشح زیاد اسیدمعده، التهاب و زخم معده می شود.

▪ برای باز کردن روزه چه بخوریم؟

در مرداد ماه، زمان افطار تقریبا ساعت ۳۰/۸ است، بنابراین برای شروع افطار با توجه به اینکه قندخون افت کرده و فرد تشنه است، بهتر است افطار با مایعاتی مثل آب یا شیرگرم و شیرینی های طبیعی مانند خرما، انجیر، کشمش و سایر میوه های شیرین آغاز شود. با خوردن این میوه ها، مقدار مناسبی مایعات و قند به سرعت به بدن می رسد. در ضمن، بهتر است خوراکی های بسیار شیرین (مثل زولبیا و بامیه) به مقدار کم در وعده افطار و در فاصله افطار تا شام و به مقدار بسیار کمتر در وعده سحر مصرف شوند. بعد از یک فاصله کوتاه، روزه دار می تواند یک وعده غذایی سبک بخورد. در ضمن چون مدت زمان طولانی دستگاه گوارش خالی بوده، لازم است هنگام غذا خوردن آرامش داشته باشد تا دستگاه گوارش آسیب نبیند.

▪ غذای سبک یعنی چه غذایی؟

نان تازه، پنیر و مغز گردو، سبزی خوردن، خیار و گوجه فرنگی. این موادغذایی باعث می شوند گرسنگی فرد به آرامی رفع شود. یک ساعت بعد از این وعده، بهتر است مقداری میوه خورد و نیم ساعت بعد از آن شام میل کرد.

▪ برای شام بهتر است چه نوع غذاهایی انتخاب کنیم؟

موادغذایی پروتئین دار مثل زرشک پلو با مرغ یا برنج با انواع خورش.

▪ برای وعده سحری چطور؟

ابتدا یک ماده غذایی سبک از گروه لبنیات مانند ماست یا از گروه میوه ها میل شود و بعد غذای اصلی. سحری می تواند یک غذای نانی یا برنجی با خورش همراه گروه صیفی جات و سبزی ها باشد. میزان مصرف گوشت را در سحر کاهش دهید و در عوض سهم عمده چربی ها را در این وعده بگنجانید. خوراکی های شور و شیرین و حتی ترش برای وعده سحر مناسب نیستند و باعث دفع آب از بدن و ایجاد تشنگی در ساعت های اولیه روز می شوند.

▪ چرا پروتئین را در وعده شام و چربی را در وعده سحری بخوریم؟

چربی ها آخرین گروه موادغذایی هستند که دستگاه گوارش را ترک می کنند و ماندگاری آنها در دستگاه گوارش احساس سیری طولانی مدت می دهد. گوشت برای هضم و جذب به آب زیادی نیاز دارد بنابراین اگر در وعده سحر مقدار فراوانی گوشت یا سایر منابع پروتئینی خورده شود، در ساعت های اولیه روز برای انجام متابولیسم پروتئین ها، مقداری آب از بدن دفع و فرد دچار کم آبی می شود.

▪ به نظر شما چه زمانی و چه نوع مایعاتی بنوشیم تا در طول روز کمتر تشنه شویم؟

بهترین نوشیدنی، آب است و توصیه می شود در بین وعده های غذایی خورده شود؛ البته اگر در وعده شام مواد پروتئینی مصرف کردید، بهتر است نیم ساعت قبل از خواب ماست کم چرب یا شیر گرم بنوشید. میزان مصرف چای، قهوه و نسکافه نیز بهتر است در این ماه کم و در حد ۳ ۲ استکان شود. در وعده سحر هم اصلا نباید این نوع نوشیدنی ها را خورد زیرا به خصوص اگر پررنگ باشد و زیاد مصرف شود، باعث ایجاد احساس تشنگی در ساعت های اولیه روز می شود.

▪ برخی افراد به دلیل نوع شغلشان ساعت های بیشتری در فضای باز کار می کنند. برای راننده های تاکسی و اتوبوس یا کارگران ساختمانی توصیه ویژه ای دارید تا کمتر تشنه شوند؟

این افراد باید در وعده سحری مقدار میوه و سبزی مصرفی خود را بالا ببرند. این موادغذایی ماندگاری آب در بدن را طولانی تر می کنند. از این مساله مهم تر، این است که فرد خود را در برابر نورشدید آفتاب محافظت کند. تماس با گرمای زیاد و قرارگرفتن زیر نورخورشید باعث کم آبی می شود. کسانی که زیر نورآفتاب کار می کنند، دچار تعریق بالا می شوند و علاوه بر آب املاح و الکترولیت های بدن را از دست می دهند. حتی بهتر است این اشخاص قبل از روزه گرفتن با پزشک در مورد روزه گرفتن مشورت کنند. لازم است این افراد در طول روز مرتب آب، مایعات و الکترولیت هایی مثل بی کربنات سدیم، کلرور پتاسیم و منیزیم دریافت کنند.

▪ کسانی که فعالیت فکری بالایی دارند، چطور؟

از نظر علمی، فعالیت فکری به انرژی بیشتری نیاز ندارد اما اگر با استرس همراه باشد، مغز به قند بیشتری نیاز خواهد داشت. برای این افراد بهترین راه حل، مدیریت و رفع عوامل ایجادکننده استرس و تنش است.

▪ یکی از گله های بیشتر روزه داران بوی بد دهان است. چه کنیم تا این بو کمتر شود؟

دلیل بوی بد دهان، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان است. بهتر است در وعده افطار، شام و سحر بعد از صرف غذا زمانی را به شستشوی دهان و دندان اختصاص داد و از مسواک و نخ دندان استفاده کرد زیرا اگر مقدار کمی از موادغذایی در دهان بماند، در طول روز چون آب هم نمی خوریم، تخمیر بی هوازی انجام می شود و باکتری های موجود بوی بدی ایجاد می کنند. البته مصرف غذاهای نامناسب مثل غذاهای پرپروتئین و حبوبات در وعده سحر نیز چون برای متابولیسم به آب نیاز دارد و متابولیسم آنها باعث ایجاد ترکیب های نیتروژن?دار می شود، بوی بد ایجاد می کند و از دستگاه گوارش به دهان بازمی گردد. مصرف بیشتر میوه و سبزی ها در وعده سحر و رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند باعث کاهش بوی بد دهان شود.
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }