امتیاز موضوع:
  • 17 رای - 3.12 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
كفش نامناسب باعث تخریب زانو و ستون فقرات می‌شود
#1
Restart-1 
سلامت نیوز :یك فیزیوتراپیست گفت: انتخاب و استفاده از كفش نامناسب به مرور زمان باعث تخریب مفاصل زانو و ستون فقرات می‌شود.

سید‌ مجید هراتی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: استفاده از كفش‌های نامناسب امری است كه اغلب افراد آن را نادیده می‌گیرند و این در حالی است كه برای اعضای بدن به خصوص اندام پاها بر اساس علم طب یك كفش مناسب باید حمایت كافی برای پا ایجاد كند.

وی افزود: یك كفش مناسب برای پاها باید انعطاف پذیر باشد زیرا انتخاب كفش نامناسب عواقبی بسیاری از جمله درد زانو و فشار به مفاصل و ستون فقرات را در بردارد كه در نتیجه منجر به تخریب سطح مفاصل اندام تحتانی ( لگن، ران، زانو، ساق، مچ، كف پا و انگشتان) می‌شود.

هراتی ادامه داد: ایجاد آرتروز نیز از شایع‌ترین بیمارهای انتخاب نادرست كفش محسوب است زیرا استفاده از كفش نامناسب به مرور زمان باعث تخریب مفاصل زانو و كمر می‌شود.

این فیزیوتراپیست خاطرنشان كرد: در زمان انتخاب یك كفش افراد باید مسئله زیبایی كفش را در اولویت قرار ندهند بلكه در وهله نخست باید مسئله مناسب بودن كفش را از نظر طبی در نظر بگیرند.

پاشنه کفشمان چگونه باشد؟
رییس دانشكده توان‌بخشی دانشگاه علوم پزشكی جندی‌شاپور اهواز گفت: پاشنه كفش باید متناسب با پاشنه پای فرد باشد، نه باریك‌تر و نه پهن‌تر.

دكتر علی‌اصغر ارسطو در گفت‌وگو با ایسنا ، اظهار داشت: متناسب بودن پاشنه كفش با پاشنه پا بسیار اهمیت دارد، زیرا اگر پاشنه كفش نامناسب باشد پاشنه پا دچار مشكل می‌شود.

وی افزود: سطح پاشنه كفش باید به اندازه پاشنه پا بوده و نباید خیلی باریك‌تر و یا پهن‌تر باشد تا تعادل پا هنگام راه رفتن حفظ شود.

ارسطو درباره اثرات منفی پوشیدن كفش‌های پاشنه ‌بلند تصریح كرد: این كفش‌ها موجب می‌شوند كه فرد هنگام راه رفتن به پیچ‌خوردگی پا و یا كشیدگی عضلات دچار شود. كشیدگی عضلات دردناك است و در مواردی می‌تواند موجب پاره شدن رباط پا شود.

این متخصص فیزیوتراپی خاطرنشان كرد: این‌گونه كفش‌ها به دلیل داشتن شیب زیاد موجب می‌شوند هنگام راه رفتن پا به سمت جلوی كفش متمایل و انگشت‌های پا در قسمت نوك كفش فشرده شوند. با فشرده شدن انگشت‌ها در جلوی كفش، حالت ناخن‌ها و انگشت شست تغییر می‌كند و شست به طرف انگشتان كناری منحرف می‌شود.

رییس دانشكده توان‌بخشی دانشگاه علوم پزشكی جندی‌ شاپور اهواز اظهار كرد: استفاده مداوم از كفش‌های پاشنه‌ بلند موجب می‌شود استخوان كف‌ پا تحت فشار قرار ‌گیرد كه بر عروق و اعصاب این قسمت از پا تاثیر منفی خواهد داشت.

وی ادامه داد: استفاده مكرر از كفش‌های پاشنه‌ بلند موجب كوتاه شدن تاندون آشیل می‌شود و پس از مدتی فرد دیگر نمی‌تواند از كفش‌های با پاشنه كوتاه استفاده كند.

ارسطو گفت: كفش‌های پاشنه‌بلند موجب متمایل شدن پا به سمت جلو می‌شود كه در این حالت فرد برای حفظ تعادل خود ناخودآگاه شانه‌ها را به سمت عقب و شكم و لگن را به سمت جلو متمایل می‌كند. این حالت موجب به هم خوردن وضعیت بدنی و ایجاد انحراف در ستون فقرات می‌شود كه در دراز مدت كمر درد، گردن‌ درد و زانودرد را به دنبال خواهد داشت.

این متخصص فیزیوتراپی افزود: پاشنه نامناسب كفش می‌تواند موجب به هم خوردن الگوی راه رفتن، صرف انرژی بیش‌تر هنگام راه رفتن و كاهش كارایی می‌شود. بهترین اندازه پاشنه كفش برای مردان 2 سانتی‌متر و برای زنان 4 تا 5 سانتی‌متر است. این گونه پاشنه‌ها با ایجاد یك شیب ملایم در كف پا راه رفتن را آسان‌تر می‌كنند.
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  مهمترین عوامل تخریب كننده كبد zizo 0 336 ۰۷-۰۸-۱۳۹۱, ۰۴:۳۹ ب.ظ
آخرین ارسال: zizo