امتیاز موضوع:
  • 62 رای - 2.23 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
لـکه گیری
#1
پارافين ريخته شده را با تکه‌اي يخ سفت کرده و سپس با نوک جسمي تيز پارافين جامد شده را برداريد.
مراقب باشيد بر روي کف‌پوش، خطي ايجاد نشود سپس کمي پوليش مخصوص کف‌پوش را بر روي آن ناحيه از سطح کف‌پوش ماليده و پس از آن با پارچه‌اي نرم، آثار باقي مانده را تميز کنيد.
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }
#2
Restart-1 
براي از بين رفتن محل سوختگي (خفيف) پارچه با اتو، لکه زرد را خيس خيس کنيد و با پارچه زبري مثل کيسه حمام روي آن بکشيد يا پنبه آغشته به آب اکسيژنه روي آن بماليد يا پياز را نصف کنيد و روي آن بماليد تا برطرف شود.
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }
#3
لـکه گیری

آب اکسيژنه

آب اکسيژنه يک ماده رنگ‌بر و سفيد کننده است و در آزمايشگاهها و در رنگ کردن مو و بي‌رنگ کردن موي دست استفاده مي‌شود. همچنين براي پاک کردن لکه‌هايي مثل کپک ، لکه‌هاي ميوه و لکه عرق مناسب است. همچنين لکه زرد شدگي حاصل از اتو کردن لباس را از بين مي‌برد.آب ژاول

آب ژاول براي پاک کردن لکه‌هاي کپک ، خون ، قهوه ، تنباکو و بسياري از لکه‌ها مناسب است. همچنين باعث از بين رفتن پشم مي‌شود و نبايد از آن بر روي پارچه‌هاي پشمي و ابريشمي و چرم استفاده کرد. خيس کردن زياد پارچه در آب ژاول ، باعث ضعيف شدن الياف آن مي‌شود.

آمونياک
آمونياک براي تميز کردن اشيا با سطح فلزي بسيار مناسب است. همچنين براي پاک کردن ظروف شيشه‌اي ، پنجره‌ها و آينه مناسب است. براي پارچه‌هاي پشمي و ابريشمي و ظروف آلومينيومي از آمونياک استفاده نکنيد.

بنزن
بنزن حلال خوبي براي چربيها ، آدامس ، جوهر ، چسب و قير مي‌باشد. خطر آتش زايي بنزن نبايد فراموش شود.

الکل‌ها
الکل‌ها براي پاک کردن لکه‌هايي مثل لکه رژ لب و جوهر مناسب هستند. همچنين از الکل براي تيز کردن و پاک کردن تلفن ، شيشه عينک و سطح شمع استفاده مي‌شود.جوش شيرين

معمولا از جوش شيرين براي پاک کردن لکه‌ها و ظروف چيني و سراميک و تميزکردن و از بين بردن بوي يخچال استفاده مي‌شود.
سرکه
سرکه براي پاک کردن لکه‌ها در انواع پارچه‌هاي پشمي ، ابريشمي و کتاني و پنبه بکار مي‌رود و آنها را خراب نمي‌کند. براي تميز کردن جرم داخل سماور نيز مي‌توان مقداري سرکه در سماور ريخت و آن را جوشاند. با سرکه مي توان عکس برگردان‌هاي چسبيده و باطله ، شيشه عينک و کف اتو را پاک کرد.ا ستون (پاک کننده هاي لاک)

پاک کننده هاي لاک براي ناخن ها مضر هستند و به آنها آسيب مي رسانند. براي پاک کردن لاک از پاک کننده هايي مانند آستون که حلال ترکيبات لاک هستند مي توانيد استفاده نماييد. آستون روغن و رطوبت را از سطح ناخن پاک کرده و آن را خشک و ورقه ورقه مي کند. پس حتما از آستون هايي که داراي نرم کننده يا روغن مي باشند استفاده کنيد.

پاک کننده هاي لاک ناخن ممکن است به پوست شما نيز آسيب برسانند. از تماس اين مواد با ديگر قسمت هاي بدن جدا پرهيز نماييد. پس از استفاده از آستون و يا هر پاک کننده لاک ، حتما دستان خود را بشوييد. سعي کنيد ميزان پاک کننده اي را که براي پاک کردن لاک ناخن خود استفاده مي کنيد کنترل کنيد و بيش از اندازه از آن استفاد نکنيد.

طرز پاک کردن چند لکه که با آنها برخورد داریم به شرح زیر است :

لکه روغن های حیوانی :

با محلول آب گرم و صابون پاک می شود، پارچه های گرانقیمت را برحسب جنس آن با صابون و الکل ، اسیدسولفوریک یا بنزین لکه گیری می کنند.

لکه روغن های گیاهی :

این نوع لکه ها را می توان مطابق دستور لکه چربی های حیوانی به استثنای بنزین سفید تمییز کرد.

لکه روغن های معدنی :

با بنزین سفید و پنبه (درزیر لک)، پاک می شوند. باید دقت داشت که درحین لکه گیری مرتب پنبه زیر لکه عوض شود و بعد از لکه گیری پارچه را با محلول آب و صابون بشوییم.لکه خورشت ها :

این نوع لکه ها را ابتدا با آب و صابون بشویید، سپس باقیمانده لکه را با محلول پرمنگنات و بعد با محلول 10/ اسیداگزالیک پاک کنید و بعد با آب خالص آب کشی کنید.لکه شمع :

اول با لبه پشت چاقو یا کارد لکه را از روی پارچه تمییز کنید بعد زیر و روی لکه کاغذ آب خشک کن قرار داده و اتو بکشید درصورت تمییز نشدن با الکل می توان لکه را برطرف کرد.


لکه قهوه، کاکائو، شیر :

ابتدا لکه را با آب نیمگرم و صابون بشویید واگر کمی از رنگ کاکائو باقی ماند آن را با محلول 2/ پرمنگنات و جوهر لیمو پاک کنید، برای پاک کردن لکه شیرینی ها اگر لگه چرب باشد با آب نیمگرم و صابون واگر شیرین باشد با آب خالص بشویید، چربی شیر را هم می توان با آب و صابون شست.لکه جوهر :

ابتدا لکه را با محلول پرمنگنات در پتاسیم 2/ خیس نموده چند دقیقه صبر کنید، شکل لکه تقریباٌ به رنگ قهوه ای در می آید، سپس بر روی آن محلول جوهر لیموی 10/ بزنید تا بیرنگ شود . اگر کاملا برطرف نشد عمل را تکرار کنید چنانچه پارچه نخی باشد می توان با آب ژاول لکه را رقیق و تمییز کنیم. رنگ هایی که دراثر شستشو یا عرق بدن به لباس سرایت کنند نیز با دستور بالا پاک می شوند.

يا لباسي را كه به جوهر آلوده شده است به مدت 5 دقيقه در ظرف پر از شير بخوابانيد سپس آن را بيرون آورده با آب معمولي بشوييد اثر لكه جوهر به كلي از بين خواهد رفت.لکه رنگ موی سر :

ابتدا پارچه را در محلول 10/ هیدورلیت سولفیت دوسود قرار داده بعد لکه را با آب شسته تا خاصیت هیدرو سولفیت از بین رود،د بدین ترتیب مقدار زیادی از لکه از بین می رود. سپس برای پاک کردن باقیمانده لکه کمی محلول پرمنگنات در پتاسیم 2/ و منیزیم و مجددا هیدرو سولفید را در اندازه قبلی به کار می بریم تا لکه برطرف شود. ودر صورت باقیماندنعمل را تکرار می کنیم چنانچه هیدروسولفیت در دسترس نباشد این کار را با پرمنگنات و جوهر لیمو انجام می دهیم.

لكه رژلب:

جهت پاك كردن لكه ماتيك، محل لكه را در گليسيرين بخيسانيد سپس روي لكه را خوب الكل يا بنزين بماليد اگر پارچه ابريشم طبيعي باشد يا رنگ پارچه حساس باشد احتياط كنيد. آن وقت پارچه اي كه آغشته به محلول پودر رختشويي شده را رويش بماليد بعد در محلول پودر رختشويي بشوييد و در صورت لزوم 10 دقيقه در يك محلول رنگ بر، قرار دهيد، سپس خوب آب كشي كنيد با اين وصف اثر كمي ار لكه بر جاي خواهد ماند.لکه ماتیک :

ایتدا چربی آن را مطابق دستور چربی های معدنی بگبرید (زیرا چربی ماتیک معمولا از روغن های معدنی است)، سپس مطابق دستور برطرف کردن لکه جوهر عمل نمایید.

لکه لاک ناخن :

اگر لکه روی پارچه نخی باشد از استون استفاده می کنیم ولی چنانچه پارچه از جنس استات و سلولز باشد هرگز نباید از استون استفاده کرد، چون این نوع پارچه در استون حل می شود. در این موارد برای لکه گیری از استات اتیل استفاده می شود.لکه میو های رنگین :

این لکه ها به دو طبقه تقسیم می شوند، لکه هایی که رنگین هستند مانند شاه توت ، آب آلبالو ، گیلاس و... این نوع لکه ها با 10/ هیدروسولفید دوسود تمییز می شوند.

لکه میوه های غیر رنگی :

مانند خیار، آب زردآلو و... این نوع لکه ها را با آب و صابون شسته می شوند.لکه دود :

این لکه را با برس نرم و تمییز پاک کنید، اگر کاملا تمییز نشد با آب و صابون شسته شود.

لکه مداد و خودکار :

محل لکه را چند بار با آب و صابون شسته و باقیمانده لکه را با آب و محلول پرمنگنات 1/ و محلول هیدروسولفید دوسود10/ پاک کنید.

لکه سوختگي و زردی اتو :

اگر لباس شما بر اثر گرماي زياد اتو زرد رنگ شده مي توانيد پياز را دو نيم كرده و روي پارچه كتاني بماليد لكه هاي زرد برطرف خواهد شد و بعد آن را داخل آب سرد به مدت چند دقيقه خيس كرده و سپس آن را بشوييد.

گاهي بعد از اتو كشيدن لكه زردي روي لباس باقي مي ماند اين لكه را مي توان با محلول آب اکسیژنه یا با محلول پراکسی تمییز نمود. آب اكسيژنه برطرف كرد.

لکه مشروبات غیر الکلی :

برای برطرف کردن لکه مشروبات (کولا)، می توان از محلول پربرات دوسود یا آب اکسیژنه استفاده کرد.

لکه واکس کفش (تمام رنگ های واکس) :

ابندا لکه را با آب و صابون بشویید تا چربی آن از بین رود (اگر واکس سیاه باشد)، ولی اگر رنگی باشد پس از برطرف شدن چربی ، رنگ آن را به روش جوهر پاک کنید.

لکه چای :

اگر روی پارچه نخی باشد با آب ژاول پاک می شود ودر صورتی هم بلافاصله پس از ریختن چای محل لکه را با آب و صابون شستشو داد رنگ لکه برطرف می شود. لكه چاي و قهوه روي فرش و موكت مانند لكه زدايي شير بايد اضافي آن را برداشت و با آب نيم گرم و مقداري پودر لباسشويي و اسفنج آن را تميز كرد و اگر لكه ها باز باقي ماند از آب اكسيژنه 5 درصد و مقداري آب لكه زدايي را ادامه مي دهيد تا خوب سطح پاك گردد و سپس با دستمال محل را خشك كنيد و با مالش مي دهيد تا زيبايي خود را پيدا كند و مثل ماقبل تميز و زيبا گردد.


لکه قیر :

اول لکه را با بنزین سفید تمییز کنید باید دقت کرد که پنبه لکه گیری را زودبه زود عوض کرد. پس از برطرف شدن رنگ قیر پارچه را با آب و صابون خوب بشویید. می توان بجای بنزین از تریانتین یا نفت استفاده کنید. توجه داشته باشید اگر جنس پارچه پلاستیک باشد نباید از بنزین استفاده کرد.

لکه زردچوبه :

اگر لکه چرب باشد اول چربی را مطابق دستور پاک کردن چربی ها برطرف کرده سپس طبق دستور جوهر عمل می کنیم تا اثر زردچوبه از بین برود.

سياهي مهر:

گاهي مهرها در خانه رنگ سياه به خود مي گيرند براي برطرف كردن سياهي آن، آن را به مدت 15 دقيقه روي بخاري قرار دهيد بعد از گذشت مدت مذكور سياهي مهر كاملاً برطرف مي گردد.

زنگ زدگي روي لباس:

براي پاك كردن زنگ زدگي روي لباس بايد مدت 10 دقيقه يا دواي ضد زنگ لكه را ماسا‍‍ژ دهيد. و بعد با پودر رختشويي محل لكه را بشوييد. لكه زنگ زدگي روي حوله با آبليموي داغ برطرف مي شود. اما هيچ وقت محل زنگ زدگي را با صابون نشوييد.

اثر انگشت روي ديوار:
در خانه بسيار اتفاق مي افتد كه جاي انگشت بچه ها روي ديوار مي ماند. براي برطرف كردن اثر انگشت بچه و لكه هاي روي ديوار يك سيب زميني را نصف كنيد و با هر نصف سيب زميني چندين بار در و پنجره و ديوار بماليد و بعد با يك اسفنج جاي لكه را پاك كنيد.( اين دستور براي ديوارهاي رنگ روغني و پلاستيكي مفيد است.)

رفع زنگ زدگي:

قفل ها، دستگيره ها و كليدها از لوازمي هستند كه دچار زنگ زدگي مي شوند. اگر از لكه هاي زنگ زدگي جلوگيري نشود، هر روز افزايش مي يابد و در نهايت موجب خرابي آن وسيله مي شود. براي رفع اين مشكل كافي است مقداري نفت را با مقداري روغن خوراكي مخلوط كنيد و به وسيله ي آن قفل ها و كليدها را پاك كنيد مطمئن باشيد كه زنگ زدگي آن به خوبي از ميان خواهد رفت.

لكه هاي روي سفره:

اگر سفره شما بر اثر چربي لك گرفته است و با شستن هم از بين نمي رود مي توانيد سفره را بعد از شستن در آفتاب روي بند لباس پهن كنيد و يك روز جلوي نور آفتاب بگذاريد با اين كار نور خورشيد لكه هاي سفره را از بين مي برد.

لكه هاي رنگ:

براي لكه زدايي رنگ ها بايد بدانيم كه چندين نوع رنگ داريم و بعداً براي هر نوع از آنها تدبير خاصي بينديشيم.

سه نوع رنگ داريم:

1: لكه هاي مربوط به آبرنگ

2: لكه رنگ پلاستيكي

3: لكه رنگ روغني.1: زدودن لكه آبرنگ: زدودن لكه آبرنگ ساده است براي اين منظور بايد با آب سرد بشوييد سپس با آب نيمگرم و پودر رختشويي آنها را تميز بشوييد و آب بكشيد و اگر خيلي سمج باشد، پنبه را به گليسيرين آغشته كنيد و روي آن بماليد سپس با آب گرم و پودر رختشويي بشوييد و آب بكشيد و اگر نتيجه نگرفتيد از تربانتين استفاده كنيم.2: لكه هاي پلاستيكي: ابتدا اضافي رنگ را بتراشيد سپس نفت خام بماليد و با پنبه پاك كنيد و سرانجام با آب گرم و صابون بشوييد و آبكشي نماييد.3: لكه هاي رنگي روغني: اگر كهنه و خشك است پاك كردن آن تقريباً غير ممكن است اما در صورتي كه هنوز خشك نشده و يا فقط يكي دو روز پيش اتفاق افتاده است بايد چنين كرد: از روي هر نوع پارچه اضافه رنگ را لبه ي تيز كار بگيريد بعد پنبه اي را به تربانتين آغشته كنيد و روي لكه بماليد سپس با پنبه ديگري پاك كنيد اين كار را چندين بار تكرار كنيد و ته رنگ را نيز با آب گرم و پودر لباسشويي از بين ببريد مسلماً از نتيجه كار راضي خواهيد بود.لكه رنگ روي قالي:

لكه زدايي رنگ روي قالي و موكت مشكل تر است براي پاك كردن آنها بايد پنبه را با تربانتين خيس كنيد و بر روي لكه بماليد و بعداً با پنبه ديگري پاك كنيد تا اينكه لكه از ميان برود.لكه روغن ماشين:

تا به حاي پيش آمده است كه از كنار ماشين عبور كرده باشيد و لباس شما سياه شده باشد براي اين منظور روي لكه ها، كره يا روغن،بماليد و بگذاريد 12 ساعت بماند. سپس آن را با بنزين پاك كنيد و اين راه براي لباس هاي ابريشمي و كتاني است.

براي پارچه هاي چرمي مي توانيد مقداري وازلين روي روغن بماليد و بعد از يك ساعت و نيم با تتراكلرورد و كربن پاك كنيد سپس با يك تكه پارچه پشمي آن جلا دهيد.براق كردن ليوان استكان ها:

براي براق كردن ليوان و استكان ها توصيه مي شود آن ها را به جاي سفيد كننده در محلول آب و سركه بخيسانيد و سپس بشوييد.

برطرف كردن لكه حشرات:

لكه هايي كه به وسيله حشرات روي پنجره ها به وجود مي آيند مي توانيد با چاي سرد از ميان ببريد.

لكه شير روي موكت:

شير روي موكت در ابتدا منظره زشتي ندارد ولي بعداً خيلي زشت مي شود و وقتي كه تازه است اضافه ي شير را با لبه قاشق يا وسيله ي ديگر برداريد، سپس در آب نيم گرم مقداري پودر لباسشويي بريزيد و اسفنج را در آب فرو بريد و روي لكه بماليد و اسفنج را در آب نيم گرم فرو بريد و آن محل را آب كشي كنيد و چندبار اين كار را انجام دهيد. سپس يك قاشق سوپ خوري آب اكسيژنه 10 درصد را در يك ليتر آب بريزيد و بار ديگر لكه ي زدايي كنيد و بعد با اسفنج آب بكشيد و بعد از خشك شدن رويش دستمال بكشيد يا برس بزنيد.لكه آب ميوه:

لكه ميوه هايي كه رنگين هستن ( مانند آلبالو) را مي توان با محلول ئيدروسولفيت دوسود يا با آب و آمونياك شستشو داد و نيز مي توانيد مقداري نمك روي آن بريزيد و بعد از مدتي با پودر رختشويي پاك بشوييد و اگر لكه نرفت از محلول كلر استفاده كنيد.لكه خون:

لكه خون را بايد هرچه زودتر تميز كرد زيرا اگر مدتي بماند، تميز كردن آن مشكل وگاهي محال خواهد بود و پارچه آغشته به خون را بايستي ابتدا با آب سرد و سپس يكبار با آب و صابون كاملاً لكه زدايي كرد.

لكه بستني:

اگر بر روي لباس شما لكه بستني افتاد پارچه را با محلول آب و مايع لباسشويي ( 3 گرم در ليتر) خيس كنيد و بعد با پنبه اي آغشته به بنزين است روي آن بكشيد و بعد از مدتي آب كشي كنيد.بر طرف کردن برچسب هاي روي شيشه:

براي برطرف كردن آنها لز سركه استفاده كنيد به اين صورت كه مقداري سركه داغ را با يك اسفنج (ابر) روي برچسب ها بماليد و مقداري فشار دهيد و آرام آرام شروع به تراشيدن آنها نمائيد و مرتبأ اسفنج را آغشته به سركه كرده روي آن بماليد تا بهتر خيس بخورد تا كنده شود. به جاي سركه از آبليمو هم مي توانيد استفاده نمائيد.
[عکس: sunflower3.gif]
پاسخ }
#4
چطور از کفش های باران خورده شوره زدایی کنید ؟این روزها که هوا بارانیست به محض ورود به خانه نگاهی به کفشهایتان بیندازید تا اگر با باران موش آب کشیده شده اند و احیانا شوره زده اند زودتر تمیزشان کنید .هرگز کفش‌های خیس شده در اثر باران و برف را برای خشک کردن در مقابل بخاری یا شومینه یا در مجاورت با رادیاتور قرار ندهید؛ زیرا با این کار روی آنها سفیدک یا شوره‌ ایجاد می‌شود و ظاهر کفش را نازیبا می‌کند. بنابراین بهترین کار، استفاده از روزنامه‌های باطله و خشک کردن کفش در زمان طولانی‌تر است.


حالا اگر با تمام این اقدامات لکه شوره روی کفش‌های شما ظاهر شده، محلولی به نسبت مساوی از آب و سرکه آماده کنید و آن را با برس یا پارچه‌ای آغشته به آن بر سطح سفیدک‌زده بمالید. سپس با پارچه یا پنبه‌ای مرطوب، به اصطلاح آبکشی کنید. در پایان هم اگر کفشتان از جنس چرم باشد، آن را واکس بزنید یا اینکه با وازلین روی آن را چرب کرده و برق بیندازید تا چرم خشک نشود.
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
سلام دوستان نزدیک عید میخوایم فرشامونو پاک کنیم چیکار کنیم خوب تمیزشن باشامپوفرش فرشا روغنی میشن بودر ماشین لباسشویی فرشا زبر میشن فرشامم دست بافت نمیتونکم بدم قالیشویی چیکارکنم ممنون میشم کمکم کنیدsweep
پاسخ }
#6
تمیز کردن کانتر یا پیشخوان آشپزخانه

برای تمیز کردن کانتر یا پیشخوان آشپزخانه تان کمی سرکه سیب را با مقدار کمی عرق نعنا مخلوط کرده و سپس چند قطره روغن زیتون بدون بو به آن اضافه کنید.
یک دستمال نخی را به این مخلوط آغشته کرده و تمام جرم ها و لکه ها را با کمک آن پاک کنید.
پاسخ }
#7
لکه قیر رو میشه بدون بنزین پاک کرد و اون ماده اسرار آمیز چیزی نیست جز زوغن نباتی .
فقط کافیه روغن رو روی لکه بمالید باکمی ماساژ روغن روی لکه قیر،قیرحلمیشه و میشه با آب گرم و مواد شوینده مثل ریکا پودر رخت شویی صابون شست.
دریاچه ارومیه urmoo gulu
پاسخ }