امتیاز موضوع:
  • 23 رای - 3 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ماهی قرمز سفره هفت سین
#1
توصیه هایی برای خرید و نگهداری ماهی قرمز


به گزارش روابط عمومی سازمان دامپزشکی کشور، در این اطلاعیه آمده است: ماهی قرمز را از مراکز معتبر و تحت نظارت و کنترل شهرداری و دامپزشکی تهیه و از خرید ماهی از فروشندگانی که ماهی ها را به صورت متراکم و در محل و در شرایط نامناسب بهداشتی و زیستی (از قبیل شرایط نامناسب اکسیژنی و دمایی آب) نگهداری می نمایند، خودداری نمایند.

این اطلاعیه می افزاید: ماهی قرمز، دارای ظاهر، تحرک مناسب و شنای متعادل باشد و از خرید ماهیانی که علائمی چون جمع شدن و تا خوردن باله‌ها، وجود لکه های پنبه مانند در اطراف دهان، زخم یا لکه‌های سفید متمایل به خاکستری یا قرمز روی بدن دارند ، خودداری شود.

طبق این اطلاعیه لبه باله‌ها نباید خورده و سائیده شده باشد، چشم‌ها نباید به صورت یکطرفه یا دوطرفه بیرون زده باشد و پولک‌های (فلس‌های) ماهی نیز نباید ریخته شده باشد.

این اطلاعیه می‌افزاید: در نگهداری طولانی مدت ماهیان قرمز مثلاً در خانه و کنار سفره های هفت سین مقدار آب موردنیاز هر قطعه ماهی انگشت قد حداقل یک لیتر منظور شود و یک تا دو بار در هفته آب ماهیان را تعویض کنید و از شن و ماسه های رنگی و تیز جهت تزئین آکواریوم ها و تنگ های ماهیان استفاده ننمایید.

همچنین دراین اطلاعیه بر شستشوی دوره ای آکواریوم‌ها و ضدعفونی و گندزدایی آنها با محلول های نمک طعام (سی گرم در لیتر به مدت ده دقیقه) تاکید شده که ترکیبات مورد نیاز از آمونیوم چهار تایی به مقدار ۱-۱/۰ گرم در لیتر آب به مدت ۱۵-۱ دقیقه و یا ترکیبات ید به مقدار ۲۰۰ میلی گرم در لیتر آب به مدت ۱۰ ثانیه تشکیل می‌شود.

سازمان دامپزشکی تاکید کرده است: بعد از هر بار دست زدن به آب یا ماهیان زینتی باید دست‌ها را با آب و صابون به صورت کامل شست و از دست زدن کودکان به ماهیان باید جلوگیری کرد.

این اطلاعیه درمورد غذای ماهیان می‌آورد: ماهی قرمز باید با غذاهای کم پروتئین و سرشار از کربوهیدرات تغذیه شوند و بهتر است که غذا در سطح آب شناور بماند؛ استفاده از غذای آماده بهتر است و غذادهی باید یک یا حداکثر دو بار در روز و به اندازه ای باشد که در مدت یک تا دو دقیقه مصرف شود.

طبق این اطلاعیه غذاهای ماهیان آکواریومی باید در جاهای خنک ، تاریک و خشک در ظروف کاملاً در بسته و با رعایت تاریخ مصرف برای این مواد غذایی نگهداری شود.

سازمان دامپزشکی همچنین توصیه کرده است: دوره حداقل ۲ هفته‌ای قرنطینه‌ای برای ماهیان جدیدالورود در یک آکواریوم جداگانه مهیا شود و در صورت بروز هر نوع علائم و ناراحتی در ماهیان آکواریومی به دامپزشک و در صورت بروز هر نوع علایم و ناراحتی‌های پوستی در اعضای خانواده به پزشک مراجعه شود.

بر اساس این اطلاعیه، آب مورد استفاده بدین منظور باید بهداشتی بوده و در مورد آب های شرب شبکه آبرسانی شهری باید یا کلرزدایی شده و یا جهت تعادل گازها و خروج کلر قبل از مصرف حداقل به مدت ۴۸ ساعت در ظروفی دهان گشاد نگهداری و ذخیره گردد.

سازمان دامپزشکی توصیه کرده است: در صورت عزیمت به مسافرت و یا ترک منزل ماهیان را دراماکن محصور مجاز مشخص شده جهت این منظور رهاسازی کرده و یا آن را به اقوام خود داده و یا به آکواریوم دارها تحویل نمایید.

در این اطلاعیه توصیه شده است: از قرار دادن آکواریوم ها و یا تنگ های ماهی در جلوی نور مستقیم آفتاب، کنار شومینه ها و یا داخل آشپزخانه خودداری نمایید.


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   

"باید آن قدر زیبا بخندی ، که اطرافیانت خجالت بکشن تو رو به گریه بندازن"
پاسخ }
#2
Khelpcenter 
هر ساله هزاران ماهی کوچک قرمز، قربانی تنگ بلورین سفره‌ های هفت‌سین ما می‌شوند‌، تنها به این علت که نحوهٔ مراقبت صحیح از آن‌ها را یاد‌ نگرفته‌ایم. مطالب زیر حاوی نکاتی است که به ما د‌ر حفظ و نگهد‌اری ماهی‌های قرمز یاری می‌د‌هد‌...

۱) ماهی‌ها را جلوی نور آفتاب بگذاریم.
۲) آب ماهی‌ها را هر ۲ روز تا نصف ظرف عوض کنیم. یعنی نصف تنگ، آب قد‌یم و نصف تنگ، آب تازه باشد‌.
۳) به ماهی‌ها غذا بد‌هیم‌، یک قطعه کوچک از تخم‌مرغ آب‌پز (به اند‌ازه یک نخود‌) یا کمی نان غذای خوبی برای ماهی‌هاست.
۴) نمک، ضد‌ میکروب آب است. مانند‌ آب شور اقیانوس‌ها، د‌ر ظرف آب ماهی‌ها به اند‌ازه یک عد‌س نمک بریزیم تا ماهی‌ها بیمار نشوند‌. اگر زیاد‌ نمک بریزیم، ماهی‌ها می‌میرند‌.
۵) ظرف یا تنگ شیشه‌ای ماهی، بزرگ باشد‌. ظرف‌های کوچک شیشه‌ای فقط برای یک ماهی کوچک است.
۶) د‌ر ظرف ماهی، صد‌ف (گوش‌ماهی) بگذاریم تا عمر ماهی زیاد‌ و تنگ آب هم زیباتر شود‌.
اگر صد‌ف د‌ر د‌سترس نبود‌، از چند‌ قطعه سنگ کوچک استفاد‌ه کنیم (گچ، آهک، سیمان و... باعث مرگ ماهی‌ها می‌شوند‌).
۷) چند‌ برگ کوچک سبزی تازه یا گیاه د‌ر آب بیند‌اریم تا ماهی‌ها از موجود‌ات ریز آنها تغذیه کنند‌ و سالم بمانند‌.
۸ ) د‌ر ظرف ماهی، گل و گیاه مصنوعی نگذاریم زیرا از مواد‌ نفتی ساخته شد‌ه، تجزیه شیمیایی روی می‌د‌هد‌و ماهی زود‌ می‌میرد‌. همچنین ماهی‌ها را نباید‌ د‌ر ظرف پلاستیکی بگذاریم.
۹) ماهی‌ها را جلو تلویزیون و همین‌طور نور قوی چراغ‌ها و لامپ‌ها نگذاریم زیرا سبب ضعف و بیماری آن‌ها می‌شود‌.
۱۰) ماهی‌ها را با آبکش یا کاسه کوچک بگیریم نه با د‌ست.
۱۱) آب ماهی‌ها نباید‌ زیاد‌ گرم و راکد‌ باشد‌، آب سرد‌ بهتر است.
۱۲) ماهی‌ها مانند‌ تمام موجود‌ات زند‌ه روی کره زمین احتیاج به اکسیژن د‌ارند‌، اگر آب ظرف ماهی راکد‌ و بد‌ون حرکت باشد‌، ماهی‌ها به طلب اکسیژن روی آب می‌آیند‌ و حباب تولید‌ می‌کنند‌، بنا بر این باید‌ آب را به حرکت د‌رآوریم تا حباب تولید‌ شود‌. این کار را می‌توان به وسیله قاشق یا یک تکه چوب انجام د‌اد‌.
۱۳) بعد‌ از تعطیلات عید‌ نوروز، ماهی‌ها را د‌ر آب رود‌خانه‌ها یا د‌ریاچه پارک‌ها آزاد‌ کنیم.
آنها هم مانند‌ ما مخلوق خد‌اوند‌ مهربان هستند‌.


[عکس: 20120308093610_mahi2.jpg]
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
#3
دوست عزیزم
شما گفتی که تنگ رو جلو افتاب بذارید
من موافق نیستم
چرا که تنگ مثل شیشه محدب (ذره بین )عمل می کنه و نور رو و گرما رو نگه میداره و متمرکز میکنه و در نهایت باعث میشه که گرما ی بیش از حد باعث مرگ ماهی ها میشه
البته این تجربه من بود که چند سال پیش داشتم
موفق باشی
من معجزه می خوام خدا جون
پاسخ }