امتیاز موضوع:
  • 16 رای - 2.69 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مجمع الجزایر هاوایی
#1
مجمعالجزایر هاوایی در اقیانوس آرام پنجاهمین ایالت کشور آمریکا است. پایتخت و شهر مهم آن هونولولو است. طول نواری که مجمع الجزایر هاوایی را تشکیل میدهد ۳،۳۰۰ کیلومتر است. هشت جزیره اصلی هاوایی اوآهو Oahu، مائویی Maui، کائوآیی Kauai، لانایی Lanai، مولوکای Molokai، نیهاو و Niihau و کاهولاوی Kahoolawe هستند.

بزرگ ترین این جزیرهها جزیره هاوایی با وسعت ۸،۱۵۰ کیلومتر مربع و کوچک ترین آن ها جزیره غیرمسکونی کاهولاوی با ۱۲۵ کیلومتر مربع وسعت است. اقیانوس در پیرامون جزایر هاوایی ۴،۰۰۰ تا ۵،۰۰۰ عمق دارد. معروفترین کوه هاوایی دایمند هد (Diamond Head) در نزدیکی هونولولو است. برخی از آتشفشانهای هاوایی هنوز فعالند از جمله مانوئا لوآ Manua Loa و کیلوئهآ Kiluea. در شمال شرقی مولوکاوی پرتگاهی به بلندای ۱،۱۵۰ متر از سطح دریا قرار دارد که از بلندترین پرتگاه های جهان است. آب و هوای هاوایی معتدل و نمناک است.

   


بالاترین دمای هونولولو ۳۱ درجه سانتیگراد و پایینترین دمای آن ۱۳ درجه سانتیگراد است. میزان بارندگی در یک روز در هونولولو گاه رکوردهای جهانی را میشکند. کوه وایالئاله Waialeale در جزیره کاوایی، با ۱۲۳۸ سانتیمتر بارندگی در سال از نمناکترین مناطق جهان است. شمار گیاهان بومی هاوایی به چندین هزار میرسد و ۶۶ گونه پرنده بیهمتا در هاوایی شناسایی شدهاند. پیش از راه یافتن انسانها به هاوایی هیچ پستانداری در این جزایر حضور نداشت.

امروزه هاوایی یکی از زیباترین مجمع الجزایر دنیاست و سالانه گردشگران زیادی از سرتاسر دنیا به این جزیره سفر می کنند به طوری که هاوایی یکی از پربازدیدترین و زیباترین مقاصد گردشگری جهان است
   
   
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  دریاچه عروس های دریایی درمجمع الجزایر پالائو یاسی 0 504 ۱۷-۱۰-۱۳۹۲, ۰۳:۵۳ ب.ظ
آخرین ارسال: یاسی
  جزایر زیبای هاوایی! Galaxy 2 2,502 ۰۷-۰۱-۱۳۹۰, ۱۱:۲۵ ق.ظ
آخرین ارسال: Galaxy