تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 6 رای - 2.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مدیریت زمان
#1
مدیریت زمان
اگرچه در یک تعبیر ساده مدیریت زمان یعنی هنر استفاده از وقت ولی در تلاش و فعالیت مطالعاتی، موضوع مدیریت زمان فقط به کنترل زمان برای افزایش ساعات مطالعه اختصاص ندارد، بلکه هر موضوع و نکته‌ای که منجر به افزایش بهره‌وری مطالعه نظیر اصول مطالعه، برنامه‌ریزی و روش‌های آن شود و حتی به آمادگی‌های روحی و روانی در مورد مطالعه و حواشی آن ارتباط پیدا ‌کند.
زیاد درس‌خواندن اگر همراه با درست خواندن نباشد، نتیجه‌ای جز از بین بردن زمان ندارد. بهره‌وری کامل و دقیق از ساعت مطالعه، زمانی صورت می‌گیرد که درس‌خواندن صحیح باشد و دقیقاً مساوی با حداکثر استفاده از زمان موجود می‌باشد. دانش‌آموزانی که نمی‌توانند درست درس بخوانند، با ارتباط دادن مشکل خود به عوامل بیرونی مانند کمبود امکانات، ضعف دبیران، کم بودن زمان و... عملاً از پذیرش این واقعیت که مشکل اصلی به خودشان و انگیزه‌های آنان مربوط می‌شود، فرار می‌کنند. عوامل زیادی را می‌توان نام برد که در درست درس‌خواندن نقش مهم ایفا می‌کنند اما مختصراً بدانید که درست درس خواندن یا مطالعه‌ی بهینه، یعنی استفاده‌ی کامل از زمان موجود برای درک و فهم مطالب و اگر نمی‌توانید از ساعات مطالعه‌ی خود استفاده‌ی مطلوب را ببرید، باید به‌دنبال عوامل و دلایل آن بگردید چراکه بدون این پرداختن، عملاً زمان شما بدون استفاده‌ی مفید تلف خواهد شد.
گاه دانش‌آموزان به‌قدری درباره‌ی افزایش ساعات مطالعه اصرار و تمرکز دارند که مسأله‌ی مهم‌تر یعنی استفاده‌ی بهینه از ساعات مطالعه، به فراموشی سپرده می‌شود. دانش‌آموز باید بداند که در مسابقه‌ی رکوردگیری افزایش ساعات، شرکت نکرده است و این‌که کسی ساعات بیش‌تری را صرف کند، لزوماً به معنای پیشرفت او نخواهد بود. افزایش ساعات مطالعه باید روندی تدریجی و منطقی داشته باشد و در کنار آن باید نحوه‌ی استفاده‌ی مطلوب و بهینه از زمان نیز مورد توجه جدی قرار بگیرد. گاه دانش‌آموزی روزانه 4 ساعت مطالعه می‌کند اما استفاده‌ی واقعی او بیش از 1 ساعت نیست و از سوی دیگر دانش‌آموزانی وجود دارند که از 1 ساعت مطالعه‌ی خود، استفاده‌ی مفید و کامل می‌برند. باید توجه داشته باشید که اگرچه افزایش ساعات مطالعه مهم است اما استفاده‌ی بهینه از این ساعات مهم‌تر است.
درس‌خواندن، آزمون دادن، موفقیت در کنکور و ورود به دانشگاه و رشته‌ی دلخواه، چه میزان از فضای ذهنی شما را به خود اختصاص داده است؟ زمانی می‌توانید ادعا کنید کاری که انجام می‌دهید، برای شما مهم است که قسمت عمده‌ای از فضای ذهنی شما را اشغال کرده باشد. کسی که درس می‌خواند اما به فکر درس‌خواندن نیست، درواقع کار خود را جدی نگرفته است. شما اگر برای کنکور درس می‌خوانید، کنکور چه حجمی از اشتغالات ذهنی شما را –به‌صورت واقعی و نه کاذب- به خود اختصاص داده است؟
برایمدیریت زمان باید کارهای زیر را انجام دهید:
1) از کارهای غیرمهم صرف‌نظر کنید.
2) کارها را اولویت‌بندی کنید.
3) راهزنان وقت را بشناسید.
4)راه‌های ایجاد وقت را یاد بگیرید.
راهزنان وقت: صحبت‌های کم‌اهمیت، میهمانان ناخوانده، مطالعه‌ی مطالب کم‌اهمیت و غیرضروری، روش‌های غیرصحیح و عادات نادرست مطالعه، تلفن‌های مزاحم و غیرضروری، نداشتن انضباط کاری، سستی و بی‌ارادگی در تصمیم‌گیری، دوباره‌کاری، ناتوانی در «نه‌» گفتن به خواسته‌های نابه‌جا، نداشتن تمرکز حواس، عادت امروز و فردا کردن، ترس از شکست

راه‌های ایجاد وقت: زنده کردن وقت‌های مرده، تنظیم کردن وقت خواب، انجام برخی کارهای متناسب به‌طور هم‌زمان،کنترل بیش‌تر روی وقت تفریح، نه گفتن به درخواست‌های غیرمهم، به تأخیر انداختن کارهای کم‌اهمیت‌تر
مطالعه‌کننده‌ی خوب کسی است که:
1) نکات اصلی مطلب را بگیرد.
2) فعال باشد نه منفعل.
3) در مورد آن‌چه می‌خواند، فکر کند.
4) روی مطلب مورد مطالعه تمرکز کند.
5) موضوعات مرتبط را به خاطر بیاورد.
6) آن‌چه را می‌خواند، با زندگی شخصی خود مرتبط کند.
دست من خالیست... اما دلم تا دلت بخواهد از تو پر است!!!!!!!
پاسخ }