امتیاز موضوع:
  • 38 رای - 2.82 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراسم خواستگاری
#1
مراسم خواستگاری
[عکس: L125962251437.jpg]

مراسم خواستگاری معمولا بدین ترتیب بود که مادر داماد به چند تن از زنانی که کارشان پیدا کردن دختر بود، می سپردند که اگر دختری را با شرایط مورد نظر وی در نظر دارند به وی معرفی کنند و یا در صدد پیداکردن چنین دختری باشند. پس از مدتی یکی از زنان، دختری را در نظر گرفته و همراه یک یا چند تن از زنان خانواده داماد، برای دیدن دختر مورد نظر، سرزده به خانه او می رفتند. دختر دم بخت بعد از مدتی با کاسه ای آب وارد اتاق خواستگاران می شد و آب را به آنها تعارف می کرد و پس از آن به کناری می نشست. در این هنگام یکی ازخواستگاران که از همه با تجربه تر بود به طرف دختر رفته و چادر یا چاد قد دختر را کنار زده. دستی به سر و روی وی می کشید و موهای دختر را کنار زده. دستی به سر روی می کشید و موهای دختر را جابجا می کرد تا ببیند که مبادا دختر کچل باشد و مولای عاریه ای باشد. بعد از مطمئن شدن از موها، شروع می کرد به بو کردن دهان و زیر بغل و خلاصه تمامی بدن دختر، که خدای ناکرده بوی بد ندهد. پس از انجام این تشریفات و مورد پسند واقع شدن دختر، به خانه داماد برگشته و شرح ماجرا را توصیف می کرد و داماد نیز با شرحی که خواستگاران می دادند تصویر دختر را در ذهنش مجسم می کرد و آنگاه موافقت و یا عدم موافقت خود را اعلام می داشت.
در صورت موافقت داماد، پدر وی همراه چند تن از بزرگان فامیل به خانه دختر رفته و به اصطلاح شیرینی می خوردند. فردای آن روز مادر و خاله و عمه و دیگر کسان نزدیک داماد برای بله برون به خانه عروس رفته و راجع به مهریه و شیربها و روز عروسی و مسائلی دیگر نظیر آن صحبت می کردند. پس از چند روز از خانه داماد هدایایی به وسیله چندین مجمع به منزل عروس فرستاده می شد که وسایل درون مجمع ها معمولا عبارت بودند از: یک عدد انگشتر یا حلقه طلا، یک کاسه نبات، دو کله قند، تعدادی لباس برای پدر و مادر و خود عروس که بسته به فصول سال از جنس های مختلف انتخاب می شده است. البسه ای که برای عروس فرستاده می شد معمولا عبارت بود از: یک چادر، یک پیراهن، یک تنبان با دامن، یک جفت کفش، دو جفت جوراب، یک یا دو عدد چادر، یک یا دو عدد لباس زیر و زیر جامه همچنین مقداری از میوه های فصل و شیرینی نیز جرو اصلی این هدایا به شمار می آمده است.
}
#2
He مراسم خواستگاری

مراسم خواستگاري يکي از زيباترين مراسم ها در زندگي والدينو جوان مي باشد لذا بايد سعي شود که به بهترين نحو و باکيفيت عالي برگزار شود تا خاطرة خوشي از آن در ذهن پايدار بماند. اما قبل از آن توجه شما را به نکته اي جلب مي نماييم:
ازدواج مراحلي دارد قبل از عقد و بعد از عقد. مرحلة قبل از عقد هم خود مراحلي دارد که يکي از آن مراحل مسأله خواستگاريمي باشد و کسي که به خواستگاري مي رود حتما بايد مراحل قبل از آن را نيز به خوبي و به طور کامل طي نموده باشد، از جمله تحقيق از طرف مقابل، تا به شناخت نسبتاً کاملي از همسر آيندة خود دست پيدا کند. و هر قدر در اين زمينه بيشتر دقت کند زندگي با موفقيتي در پيش رو دارد و هر ميزان که به مسألة

تحقيق کم توجهي کند و احساسي عمل نمايد پايه هاي زندگيآيندة خود را سست بنا نهاده است.

در مرحلة خواستگاري سه سوال مهم مطرح است:

در چه شرايطي به خواستگاري برويم؟

با چه کساني و چگونه به خواستگاري برويم؟

چه سوالاتي در جلسة خواستگاري يا جلسات بعدي مطرحنمائيم؟
پاسخ سوال اول: در شرايطي بايد به خواستگاري برويم که هم خودمان و خانوادهو هم طرف مقابل و خانواده اش از نظر روحي، رواني، زماني، مادي، جسمي و ...آمادگي داشته باشند، که براي روشن شدن اين مطلب چند مثال مي آوريم.

مثال: دختر خانمي فرداي خواستگاري امتحان دارد و از نظر روحي آرامش ندارد و در مجلس به راحتي نمي تواند با شما صحبت کند يا چند روز قبل يکي از بستگان آنها فوت کرده، حالا مناسب خواستگاري نيست يا به طور غير مستقيم متوجهشده ايد خانوادة دختر در شرايط فعلي از لحاظ مادي، آمادگي خواستگاري راندارند و نمونه هاي ديگر که با کمي فکر کردن مي توانيد دريابيد.

پاسخ سوال دوم: همراه بودن تني چند از افراد ذيل ضروري است: والدين، خواهر،برادر بزرگتر، عمو، عمه، خاله و ريش سفيد معتمد. البته به اين نکته توجه کنيد، هر چه جمعيت همراه بيشتر باشد دردسر آن بيشتر است، پس به حداقل اکتفا شود.

در ضمن تنها رفتن پسر براي خواستگاري صحيح نيست و معمولاً مشکلاتي در پي دارد. مطلب دوم در مورد چگونگي خواستگاري اين که رعايت پاکيزگي کامل و ظاهري کاملاً آراسته و استعمال بوي خوش نيز لازم است و البته و صددرصدهمراه داشتن دستة گل و خريد يک هديه، زيرا بردن هديه در روح زن تأثير نيکو

مي گذارد و اين عمل را دليل صدق و علاقة مرد مي شمارد و به اين وسيله احساس شخصيت مي کند و به تبع محبت و علاقه اش زياد مي گردد.


پاسخ سوال سوم: در اين مرحله از چيزهايي سوال مي شود که قبلاً جوابش را به

دست نياورده ايم و براي ما مخفي است. از اين قبيل سوالات: 1. چه انتظاري از

همسر آينده ات داري که نوع پاسخ او مي تواند براي شما مهم باشد؟ مثلاً طرف

مقابل بگويد من از همسرم توقع دارم بلافاصله بعد از عقد ماشين مدل بالا برايم

تهيه کند و يا .... .
. همسر شما چه ويژگي هايي بايد داشته باشد که مطلوب شما باشد؟

3. اصلي ترين وظيفة زن و شوهر در مقابل يکديگر چيست؟

4. آيا تصميم به ادامة تحصيل داريد؟

5. هدف شما از ازدواج چيست؟

6. به ترتيب علاقة خود را به سرگرمي هاي زير ذکر کنيد.
ارتباط با دوستان و اقوام... مطالعه... رفتن به سينما... صحبت تلفني... ورزش..
[عکس: 8d8a23fd6082.gif]
می دونی زیباترین خط منحنی دنیا چیه ؟ لبخندی که بی اراده رو لبهای یک عاشق نقش می بنده تا در نهایت سکوت فریاد بزنه : دوستت دارم
}
#3
تمامي تلاش شما بايد بر اين اصل متمرکز شود که موجب رنجش يا آزردگي طرف مقابل نشويد
که «دل شکستن هنر نمي باشد»بنا براين با لحني پر مهر و مودبانه مي توانيد به طور کلي
اشاره کنيد که به نظر ما شرايط دو خانواده با يکديگر هماهنگ نيست. در اين مرحله توجه به
موارد زير ضروريست:
از طفره رفتن بپرهيزيد.
پاسخ منفي خود را با عبارتي مودبانه بيان کنيد.
در برابر واکنش تند احتمالي طرف مقابل از کوره در نرويد وصبور و مودب باشيد.
از بزرگنمايي خود و تحقير طرف مقابل بپرهيزيد.
از تکيه بر عيوبي که احتمالا به آن پي برده ايد ،خودداري کنيد.
پاسخ منفي خود را با وعده ي رياکارانه در مورد آينده نياراييد.
از معرف يا آشناي دو خانواده براي رساندن پاسخ منفي ياري بگيريد.
براي فرزند آن خانواده از صميم قلب آرزوي خوشبختي کنيد.


منبع: وبلاگ عشق ورزی

به نقل از سایت "کانون گفتمان قرآنی"
یک فانوس کوچک می تواند کاری کند که خورشید با آن عظمت هرگز نمی تواند آن را انجام دهد!!!!
او می تواند در شب بتابد...
Wavesmile
}
#4
آیا تا به حال به خواستگاری رفته اید؟ اگر رفته باشید مطمئنا با آداب و رسوم آن هم آشنا هستید اما جهت اطلاع دامادهای ناشی عرض می کنیم که خرید یک جعبه شیرینی (ترجیحا خامه ای) و یک دسته گل (چنانچه در سبد باشد با کلاس تر محسوب می شود) الزامی است. اما جناب آقای داماد، در حین ورود به خانه عروس خانم لازم است شرایطی را در نظر قرار دهید که بعدها مایه سرکوفت خوردنتان نشود.

- قبل از هر چیز یادتان باشد که بهتر است شما آخرین نفر وارد خانه عروس شوید و کفش هایتان را هم جفت کنید.

- سعی کنید خیلی عرق نکنید و لزوما سرخ هم نشوید. ضمنا از نگاه کردن به در و دیوار خانه جدا خودداری کنید چون به اندازه کافی وقت برای این کار خواهید داشت.

- چنانچه کار به گفت وگوی دو نفره رسید

اعتماد به نفس خود را حفظ کرده و از تپق زدن پرهیز کنید و در صورت امکان

از شرایط آب و هوا و سیاست صحبت نکنید چرا که این مسائل شما را از هدف اصلی بحث دور خواهند کرد.

- مواظب باشید تحت هیچ شرایطی انگشتتان را داخل دماغتان نکنید چون این امر جواب بله عروس خانم را به تاخیر خواهد انداخت.

- خیلی به بزرگترها چشمک و اشاره نکنید و بگذارید با خیال راحت در مورد فوتبال و آشپزی و خاطرات سفر به مشهد و…

صحبت کنند و وقتی در مورد اصل موضوع صحبت می کنند خونسردی خود را حفظ کنید

و دائم دستتان را داخل موهایتان نکنید.

- دائم به آشپزخانه زل نزنید و منتظر نباشید

که عروس خانم به شما چای تعارف کند و شما کنترل دستهایتان را در دست

بگیرید که مبادا چای روی شلوارتان بریزد چرا که اگر چنین فکری در سر دارید

معلوم است که یکی از طرفداران پر و پاقرص سریال های ایرانی هستید چون این روزها مد شده به جای عروس خانم شخص دیگری چای را تعارف می کند که ممکن است از شانس شما برادر چاق و سبیل کلفت وی این مسوولیت را بر عهده بگیرد.

- چنانچه در حین ورود دسته گلی در دست دارید

خیلی هول نشوید چون همه عالم و آدم می دانند که شما آن گل را برای عروس

آورده اید پس آن را به دست خود عروس ندهید و ترجیحا به پدر یا برادرش تقدیم کنید.

- در حین خوردن چای مراقب سر و صدای چای خوردنتان باشید. خصوصا شما داش مشتی ها ازهرگونه هورت کشیدن چای و جویدن قند با صدای فجیع خودداری کنید چون هر آن ممکن است سکوت مهیبی مجلس را فراگیرد و همه نگاه ها روی شما زوم شود.

- چنانچه خانواده عروس بیش از یک دختر دارند

قبلا دختر مورد نظرتان را مشخص کنید در غیر این صورت عواقب بعدی به عهده شخص خاطی خواهد بود.

- هنگام لباس پوشیدن بسیار مراقب باشید و توجه لازم را مبذول بدارید، اگر دیر برسید بهتر از این است که اوضاعتان ناجور باشد.

- چنانچه یک کت و شلوار دارید که مدت هاست آن را نپوشیده اید از چند روز قبل آن را پرو کنید تا در چاقی اخیر شما دردسر ساز نشود، هیچ لباسی را به زور تنتان نکنید.

- اگر شلوار پسرخاله تان را قرض گرفته اید

که ۲ سایز از شما کوچکتر است با زور آن را نپوشید چرا که ممکن است وسط خواستگاری شکافته شود و مشکلات عظیمی برایتان ایجاد کند.

- در هنگام میوه خوردن هم توصیه می شود

مانند خوردن چای رفتار کنید و از خوردن میوه های صداداری مثل خیار و گوجه سبز خودداری کنید و اگر درست و حسابی بلد نیستید میوه پوست بکنید از پوست کندن پرتقال های سفت خودداری کنید. چون ممکن است دست و بالتان کثیف شود و پدر عروس خانم فورا دستمال کاغذی را به سمت شما بیاورد و توجه همه به عدم تبحر شما در پوست کندن میوه جلب شود. اگر پیراهن سفید پوشیده اید اصلا مجبور نیستید که انار بخورید و لباستان را کثیف کنید. چون این مسائل در مشورت عروس با خانواده اش تاثیر بسزایی خواهد گذاشت.

- سعی کنید به هیچ وجه اضطراب نداشته باشید چون اضطراب موجب می شود که میزان دستشویی رفتن های شما افزایش پیدا کند.

- بنابراین جهت خودداری از دستشویی رفتن های مکرر قبل از رفتن به خواستگاری آب زیاد و چای ننوشید و اضطراب را هم از خودتان دور کنید!

- هیچ گاه گرسنه به خواستگاری نروید چون سکوت دسته جمعی در مراسم خواستگاری غیرقابل پیش بینی است.

و هر آن ممکن است صدای قار و قور شکمتان شما را شرمنده خاص و عام کند همچنین گرسنگی زیاد باعث خواهد شد شما اقدام به پرخوری فراوان کنید و ذهنیت یک داماد شکمو را در خانواده عروس ایجاد کنید.
برای ظهور امام زمان صلوات
}
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
سلام خانم گلی های عزیزFlowerysmile
نمیدونم اینجا جاش خوبه یا نه...

خواستگاری و گفتگوهای بعد از آن، یكی از تعیین كننده ترین و مهم ترین جلسات قبل از ازدواج و عروسی است. این جلسات در واقع یك فرصت است كه می‌توانید از آن بهترین استفاده را بكنید. اما بسیاری از افراد دقیقا نمی‌دانند كه چگونه از این جلسات گفتگو و آشنایی قبل از ازدواج، بهترین بهره برداری را بكنند.

هنوز هم دیده می‌شود كه سوالات خواستگاری محدود می‌شود به مسایل كوچكی مثل: رنگ مورد علاقه، موسیقی مورد علاقه و... در اینجا سعی كرده‌ایم 5 سوال اساسی و مهم را كه می‌تواند نقش تعیین كننده ای در شناخت دو طرف از یكدیگر داشته باشد مطرح كنیم. اگر شما هم یك جلسه خواستگاری و آشنایی قبل از ازدواج در پیش دارید، این مطلب می‌تواند كمك زیادی به شما بكند.

1 - قبل از هرچیز، شباهت‌ها و تفاوت‌های فرهنگی خانواده‌های دو طرف را در نظر بگیرید

فراموش نكنید كه ازدواج یعنی پیوند دو خانواده و چه بسا دو خاندان. اولین شرط موفق بودن این پیوند این است كه زبان، فرهنگ و آداب و رسوم دو خانواده به یكدیگر نزدیك باشد. تصور كنید خانواده شما با خانواده همسر آینده تان در یك مهمانی دور هم جمع باشند. آیا حرفی برای گفتن دارند؟ یا اینكه حتی زبان یكدیگر را هم نمی‌دانند؟ تشابه فرهنگی دو خانواده هرچقدر بیشتر باشد، می‌تواند تضمین بیشتری بر پایداری آن ازدواج باشد. برعكس این موضوع هم صادق است. هرچقدر تفاوت‌های فرهنگی دو طرف بیشتر باشد، می‌تواند باعث ایجاد اختلافات بیشتری شود.

2 - درباره جهان بینی طرف مقابل سوال كنید

تفسیر شما و همسر آینده شما از زندگی چیست؟ منظورم تعریف كلان شما از زندگی است. این موضوع بسیار مهمی است. نگاه شما و كسی كه قصد ازدواج با او را دارید، به زندگی، باید حداكثر هماهنگی را داشته باشد. فرض كنید تعریف شما از زندگی این است: زندگی موهبتی است كه نصیب انسان شده و می‌بایست حداكثر استفاده را از آن بكنید و تعریف طرف مقابل شما این است: زندگی مسیری سراسر درد و رنج است كه در انتهای آن عفریت مرگ به انتظار انسان نشسته است! به نظر شما ازدواج و تشكیل زندگی مشترك با چنین شخصی برای شما ممكن است؟ در باره نگاه مثبت یا منفی شخص مقابل به اطراف سوال كنید. سعی كنید سوالاتی را مطرح كنید كه روحیات طرف مقابل را بهتر بشناسید. شما كه نمی‌خواهید تا آخر عمر با یك فرد پوچ گرا و افسرده سر و كله بزنید!

3 - درباره باورها و اعتقادات مذهبی یكدیگر صحبت كنید

از نظر اعتقادی و مذهبی یكدیگر را ارزیابی كنید. نباید شما و همسر‌ آینده تان از نظر مذهبی تفاوت‌های آشكار و فاحش با هم داشته باشید. این موضوع باعث ایجاد اختلافات جدی در زندگی مشترك شما خواهد شد. خیلی از افرادی كه از كنار این مسئله به سادگی عبور كرده اند، در آینده با مشكلات جدی مواجه شده اند. فراموش نكنید كه اطلاعات قبلی و به اصطلاح شناخت دورادور كافی نیست، حتما باید در این باره با هم حرف بزنید و بحث كنید.

4 - درباره اهداف یكدیگر در زندگی بحث كنید

اهداف میان مدت و بلند مدت دو نفر كه قصد ازدواج با یكدیگر را دارند معیار بسیار مهمی در تصمیم گیری است. هدف شما و همسرآینده شما از ازدواج چیست؟ آیا ازدواج را راهی برای تكامل می‌دانید؟ یا ازدواج می‌كنید كه به اهداف مالی خود برسید؟ این دو نگاه بسیار با هم متفاوت است. اهداف بلند مدت شما در زندگی و انتظاراتتان از زندگی چیست؟ تمام اینها اگر تفاوت فاحش با یكدیگر داشته باشند، بعد از ازدواج می‌توانند باعث ایجاد اختلافات جدی بین شما شوند. می‌توانید با طرح سوالاتی كه از طرف مقابل می‌كنید، به طور غیر مستقیم اهداف بلند مدت او را بسنجید.اجازه بدهید یك مثال بزنم: فرض كنید یكی از اهداف مهم طرف مقابل شما، مهاجرت به یك كشور دیگر و زندگی كردن در آنجا باشد.

شاید اكنون برای آن برنامه جدی نداشته باشد. اما همواره به صورت یك هدف به آن فكر می‌كند. در حالی كه شما قصد دارید در كشور زادگاه خود بمانید و زندگی كنید. اگر از قبل در باره این موضع اطلاع داشته باشید شاید تصمیم شما برای ازدواج با این فرد تغییر كند.

5 - درباره علایق و سرگرمی‌های یكدیگر بپرسید

زندگی شما پر از اوقات فراغت و زمان‌های خالی است كه قرار است آن را با یك نفر دیگر شریك شوید. بنابراین بسیار مهم است نظر شما دونفر در باره نحوه گذراندن اوقات فراغت، سبك مسافرت، تفریح و.... به هم نزدیك باشد. شاید در نگاه اول این موضوع چندان مهم نباشد، اما همین مسئله كوچك باعث ایجاد اختلافات زیادی در زندگی زناشویی می‌شود. می‌توانید با طرح چند سوال ساده و یا تعریف كردن چند خاطره از علایق و سلایق طرف مقابل در باره تفریحات و سرگرمی هایش مطلع شوید.

نكات بسیار زیاد دیگری هم هستند كه به شما كمك می‌كنند كه شناخت دقیق تری از یكدیگر به دست بیاورید. در اینجا تلاش كردیم كه مهم ترین نكات را یادآوری كنیم. اكنون شما به خوبی می‌دانید كه چه سوالاتی را در جلسه خواستگاری و آشنایی پیش از ازدواج مطرح كنید تا به شما و طرف مقابلتان در شناخت بهتر از یكدیگر كمك كند
}