امتیاز موضوع:
  • 23 رای - 3.35 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراقبت از ناخنها و حل مشکلات ناخن
#1
Package_favorite 
ناخنها هنگامیـكه در شرایط ایده آلی باشند بسیار جـذاب میباشند. همچنین ناخنها منعكس كننده عادات شخصی فـرد هستند: خوب یا بد. جدا از جاذبه آرایشی، ناخن هـا وظایف دیگری نیز بعهده دارند از جمله كمك به بــلند كردن اجـسـام با ایجاد تكیه گاه برای بافت انگشتـان و یا دسـت كاری اجــسام و از هـمـه مــهمتر آن كه ناخن هـا سلامت عمومی بدن را بازتاب می كنند.نـاخن از پروتئینی بنام كراتین تشكیل یافته (كراتین در مو و پوست نیز وجود دارد) و دارای بخشهای مختلفی اسـت
كه به آن میپردازیم:

1- MATRIX: ماتریكس قسمت پنهان ناخن می بـاشد. در واقع ریشه ناخن بوده كه در آن رشد ناخن انجام میگیرد.

2- NAIL PLATE: قسمت قابل رؤیت ناخن است. همـان چیـزی كـه مـا از آن بنام ناخن یاد می كـنیم. از كراتین مرده تشـكیل یافته و كمـی مـحدب می باشد. اساسا بی رنگ است اما بواسطه شبكه مویرگهای خونی كه در زیر آن واقع است صورتی بنظر می آید.

3- NAIL BED: پوست زیر ناخن میباشد كه از بافت پیوندی تشكیل یافته و در آن عروق خونی و اعصاب وجود دارد و نقش تغذیه پلیت ناخن را بعهده دارد.

4- LUNULA: قسمتی از ماتریكس می باشد. هـمان قسمت هلالی شكل سفید رنگ كـه در ته ناخن قابل مشاهده است (بیشتر در ناخن شست). عـلت سفیـد بودنـش آن است كه هنوز سلولهای آن كراتینه نشده و به تكامل نرسیده اند.

5- CUTICLE: ادامه پوس بستر ناخن(NAIL BED) بوده و بین پوست انگشتان و صفـحـه ناخن (NAIL PLATE) واقع بوده و این دو بخش را به یكدیگر متصل میسازد.كوتیكول ناخن به عنـوان یك سد ضد آب عـمـل نـموده و از ورود باكتری و دیگر عوامل بیماریزا به قسمت ماتریكس جلوگیری میكند.

6- NAIL FOLDS(تای ناخن): به عنـوان چهارچوب و تكیه گاه ناخن در سه سمت چپ و راست و پایین ناخن آن را احاطه كرده است.

سرعت رشد ناخن

سرعت رشد ناخن بستگی به عوامل بسیاری ازجمله سن، تغذیه، بیماریها، هورمونها و فصول سال دارد توجه كنید:

1- ناخن بطور طبیعی 0.1 میلی متر در روز و یا 3 میلی متر در ماه رشد میكند.
2- سرعت رشد انگشتان دست از انگشتان پا بیشتر میباشد.2 تا 3 برابر.
3- سرعت رشد ناخنها در تابستان بیشتر از زمستان میباشد.
4- سرعت رشد ناخنها در افراد راست دست در دست راست و افراد چپ دست در دست چپشان بیشتر است.
5- سرعت رشد ناخنهای مردان از زنان بیشتر است.(جز در زنان باردار و مسن)
6- اگر ناخن به طـور كامل از جایش كنده شود برای ناخن های دست 3 الی 6 ماه طول می كشد تا مجددا ناخن بطور كامل رشد كند این زمان برای ناخنهای پا 12 الی 18 ماه میباشد.

اختلالات ناخن

1- لكه های سفید رنگ: علت آن میتواند صدمه به ماتریكس و یا كمبود روی باشد اما زیاد مهم نبوده و به مرور زمان ناپدید میگردد.

2- عفونتها: می تـواند عامل آن باكتریها و یا قارچها باشند كـه در هـر دو صـورت باید به پزشك مراجعه شود.

3- شیار های روی ناخن: این شیارها اغلب ارثی میـباشند اما اگر یكباره روی ناخنها آشكار گردند علت آن میتواند ضربه، پیری، روماتیسم و یا بیماری كلیه باشد.

4- حفره روی ناخن: علت آن می تواند اگزما و یا ضربه باشد.

5- قاشقی شكل شدن ناخن: علت آن كم كاری تـیروئید، كــمبـود آهــن و كـم خونی میباشد.

6- شكاف در لبه ناخن: علت آن فرو بردن انـگشتان به مدت زیاد در آب و همچنین لاك پاك كن ها میباشند.

7- تردی و شكنندگی ناخنها: علت آن میـتواند فـرو بردن دست در آب داغ، اختـلال در جـریان خــون، كمبوـد ویتامینهای A ،C ،B6 و نیاسین، كمـبود آهن و كلسیم و كم كاری تیروئید باشد. كم آبی بدن نیز بسیار مهم است بنابراین آب فراوان بنوشید.

8- ناخنهای فرو رفته در گوشت: این مشكل بیشتر در ناخنهای پا مشـاهده میگردد و علت آن كوتاه كردن نامناسب ناخنها و كفش تنگ میباشد كه باعث می گردد گـوشــه ناخن بدرون گوشت فرو رود.

9- برخی بیماریها از روی ناخنها قابل تشخیص میباشند: بسـتر نـاخـن رنگ پریده نشانه كم خونی - بستر ناخن قرمز نشانه بیماری قلبی - ناخـنهای سفـید رنگ نشانه بیماری كبدی - ناخن ضخیم و زرد رنگ نشانه بیـمـاری ریـوی - سـرخـی مـختـصـر در ته ناخن نشانه دیابت و ناخنهای دو رنگ نیمی سفید و نیمی صورتی نشانه بیماری كلیـه میباشد.

نكات مهم برای داشتن ناخنهای سلامت و جذاب...


1- از رژیم غـذایی متـعــادل كــه شــامــل مقادیر فراوان از میوه ها و سبزیجات تازه، حبوبات و گوشت لخم میباشد اســتفاده
كنید.

2- هــنـگـام انـجام وظـایف خـانه به ویــژه شستن ظرفها از دستكش استفاده كنید.

3- ناخن را با برس ویژه تمیز كنید مخصوصا پس از كار با مواد كثیف.

4- برای سوهان كشیدن ناخنهایتان از سوهانهای نرم و ظریف استفاده كرده و هـیچگاه ناخنها را در دو جهت سوهان نكشید. ناخن هـا را تنها از سـمـت گوشـه به سمت مركز ناخن در یك جهت سوهان بكشید.

5- از ناخنها استفاده ابزاری نكنید مثلا از آنها برای بیرون آوردن منگنه استفاده نكنید.

6- ناخنها را خشك و تمیز نگاه دارید این كار كمك میكند تا باكتریها و قارچها روی ناخنها تجمع پیدا نكنند.

7- اگر ناخنهای پایتان ضخیم بوده و كوتاه كردن آنها دشوار است آنها را بمدت 5 الی 10 دقیقه درون مخلوط آب و نمك گرم(یك قاشق چای خوری نمك در نیم لیتر آب) فرو ببرید. این كار باعث نرم شدن آنها میگردد.

8- ناخنها را برای دارا بودن حداكثر استحكام بـاید بـطور مستقیم كوتاه كرده و اندكی در گوشه ها گرد شوند.

9- هیچگاه كوتیكول ناخن را جدا نسازید چون این كار باعث ایجاد عفونت میگردد.

10- از جویدن ناخنها خودداری كنید.

11- صـابون و مواد شوینده قوی سبب خشكی و ترك برداشتن ناخنها می گردند. بـرای شستن دستها از صابونهای ملایم استفاده كنید.

12- بیش از یكبار در هفته از لاك برها استفـاده نـكنـیـد زیـرا آنـها بـاعـث خشـكی ناخن میگردند. در صورت استفاده از آنها از لاك برهای فاقد استون استفاده كنید.

13- پیش از باغبانی ناخنهای خود را در صابون فرو ببرید این كار سبب میشود كثـافـات به زیر ناخنها نفوذ نكنند.

14- پس از سوهان كشیدن ناخن هـا، آنهـا را برای چنـد دقیـقه درون آب گرم صابون دار ماساژ دهید تا چربی ناخنها گرفته شود.

15- یك تا سه ماه از سال به ناخنهای خود استراحت دهید و هیچ گـونه لاك و یـا نـاخـن مصنوعی بكار نبرید تا ناخنها مجددا سلامتی خود را بازیابند.

16- آب و مایعات فراوان بنوشید.

17- برای داشتن ناخنهای سلامت مصرف روزانه 2.5 میـلی گـرم بـیوتـیـن (غیـر از زنـان باردار) و غذاهای حاوی بیوتین مانند تخم مرغ و جگر بسیار مفید میباشد.

18- هر روز دستان و ناخن های خود را با مواد مرطوب كننده مرطوب كنید. همــچنین از غذاهای سرشار از سولفور و سیلیكون مانند گل كلم و ماهی استفتده كنید.

19- آب هویج تازه بنوشید چون سرشار از كلسیم و فسفر بوده و در استحكام ناخنـهـا بسیار مفید میباشد.

20- براق كننده لب برای نرم كردن ناخنها بسیار موثر میباشد.

21- از لاك بر پیش از لاك زدن نیز استفاده كنید زیرا با زدودن چربی ناخن آن را برای قرار گرفتن بهتر لاك آماده میسازد.

22- بـرای زدودن لكهای ایجاد شده توسط گرد و غبار و باكتریها و یا لاكها مـی تـوانـیـد از مـخلوط 10 قسـمت آب و یـك قسـمت سفـید كنــنده خانگی استفاده كرده و لكها را پاك كنید.

23- پس از لاك زدن حتما از براق كننده لاك(برق ناخن) استفاده كنید زیرا باعث میشود ناخن ها در برابر شكنندگی مقاوم تر شوند. همچـنین بـراق كنـنـده را بـدون لاك نـیــز به ناخنهای خود بزید زیرا با این كار رطوبت ناخنها حفظ میگردد.


ناخنهای انگشت دست

ناخنها در واقع شکل دیگری از پوست هستند که از یک پروتئین سخت به نام کراتین ساخته شده اند . هر ناخن از لایه ای از سلولهای مخصوص در زیر قاعده ناخن و نزدیک پوست دور ناخن ساخته می شود. بخشی از این لایه به شکل یک هلال ماه رنگ پریده درست آن طرف پوست دور ناخن قابل رویت است . ناخنها محکم به پوست زیرین چسبیده اند و چینهای پوستی دو طرف آنها و پوست دور ناخن باعث رشد مستقیم ناخنها می شوند . وقتی این چینهای پوستی آسیب ببینند، صفحه ناخن بد شکل خواهد شد. ناخنها شفا ف هستند و رنگ پوست زیر خود را که در افراد با پوست تیره کدرتر ، ودر افراد با پوست روشن ، صورتی ( ناشی از عروق خونی ) است ، منعکــس می کنند. رشد ناخن در افراد مختلف واز یک انگشت تا انگشت دیگر متفاوت است . ناخنهای انگشتان میانی کمی سریعتر از ناخنهای شست و انگشت کوچک رشد می کنند. میزان متوسط رشد در حدود یک هشتم اینچ ( حدود ٣/٠ سانتی متر ) در ماه است . بنابراین وقتی ناخن در اثر آسیب دیدگی از دست برود،٥ تا ٦ ماه طول می کشد تا ناخن جدیدی رشد کند . ناخنهای مردان به علت بستر ناخن بزرگتر ، سریعتر از ناخنهای زنان رشد می کند . هورمونها نیز در رشد ناخن نقش دارند ، به عنوان مثال میزان رشد ناخن هنگام حاملگی ودر پر کاری تیروئید افزایش می یابد. هیچ ماده غدایی از جمله ژلاتین ، که اغلب مشتریان زیادی دارد ، ناخن را افزایش نمی دهد ، ولی سوء تغذیه به طور مسلم رشد آن را کند می کند . سایر عواملی که باعث کندی رشد ناخن می شوند عبارتند از : هوای سرد عمل جراحی بزرگ ، و بیماری شدید ، بعد از یک بیماری وخیم ، شیار کوچکی به نام خط بو( نام پزشک فرانسوی که اولین بار آن را توصیف کرد ) در عرض صفحه ناخن ایجاد می شود. موقعیت این شیار روی ناخن امکان برآورد زمان بروز بیماری را فراهم می کند ، مثلا بیماری ای که در ژوئن بروز کرده است ، هنوز خود را در نوامبر نشان می دهد.

مشکلات شایع ناخن انگشت دست

ناخنهای شکننده

شکنندگی به علت خشکی ( ناخنها در زمستان شکننده ترند ) وواکنش مواد شیمیایی با مولکولهای گوگرد دار موجود درپرتوئینهای ناخن ایجاد میشود. فروبردن ناخن درآب حاوی کلر و مواد پاک کننده نیز باعث خشکی ، ضعف و شکــستن آن میشود. برای جلوگیری ازاین مسئله هنگام شستن ظرفها از دستکش لاستیکی استفاده کیند . لاک ناخن نباید به طور مکررپاک شود ، زیرا پاک کننده های لاک نیز ناخنها را خشک می کنند. معمولا توصیه می شود که لاک ناخن ٥ تا ٧ روز حفظ شود و سپس پاک گردد و حداقل دو روز بعد مجددا به کار رود تا ناخن زمانکافی برای بازیافتن قوام خود را داشته باشد.

برآمدگیهای روی ناخن

برآمدگیهای ظریفی که در طول ناخن ایجاد می شود ، طبیعی هستند و نشانه آسیب دیدگی یا بیماری نیستند، ولی اسیب دیدگی بستر ناخن ممکن است باعث بروز برآمدگی منفرد و مشخص شود. برآمدگیها ممکن است در التهاب مفصلی روماتوئید و بیماری پوستی (( لیک پلان )) ظاهر شوند. شیارهای روی ناخن ممکن است با سرخک و سایر عفونتهای وخیم همراه باشند، ولی این ضایعات نشانه عفونت بستر ناخن نیستند.

زگیلها به طور شایع در طول چینهای ناخن تشکیل می شوند و احتمالا از راه جویدن گسترش می یابند. اگر این ضایعات زیر ناخن رشد کنند ، اغلب باعث بد شکلی ناخن می شوند و باید توسط پزشک برداشته شوند.

لکه سفید

لکه های سفید در ناخنها معمولا نشانگر آسیب دیدگی جزئی است . این لکه ها نشانه کمبود ویتامین نیستند. نوارهای سفید رنگی ممکن است بعد از مواجهه با آرستیک که به پروتئینهای ناخن متصل می شود ، بروز کنند. ناخنها ممکن است به علت بیماری های کبدی ، سفید و کدر شوند.

تغییر رنگ :

شایعترین علت تغییر رنگ قهوه ای ناخن ، سیگار کشیدن است . این تغییر رنگ محدود به انگشتانی است که سیگار را نگه می دارند. رنگ مو و مواد شیمیایی آلی رنگی ، ناخن انگشتان دست را مثل مو رنگ می کنند . مواجهه با مس یا نقره نیز می تواند ناخن ها را آبی کند.

جدا شدن ناخن از بستر

جدا شدگی ممکن است در اثر عفونتهای قارچی ایجاد شود.حساسیت به مواد سازنده لاک ناخن نیز می تواند باعث جدا شدگی شود. درمان این عارضه به عهده متخصص بیماریهای پوست است .

تجمع خون زیر ناخن

خونریزی زیر ناخن معمولا در اثر ضربه به ناخن یا گیر کردن انگشت هنگام بستن در یا کشور، ایجاد می شود . این پدیده منجر به ایجاد یک لکه آبی متمایل به قرمز زیر ناخن می شود که به مرورزمان سیاه می گردد.

این تجمع خون هنگامی که فشار مایع ناشی از نشت خون ناخن را از بسترش جدا می کند ، می تواند خیلی دردناک باشد.

درمان : ساده ترین راه درمان صاف کردن یک گیره کاغذ و حرارت دادن آن تا حد سرخ شدن است . سپس به دقت نـوک گداخته گیره کاغذ را روی مرکزناحیه تغییر رنگ داده قرار دهید تا ناخن را بسوزاند و از میان آن عبور کند.

به این ترتیب سوراخ ریزی ایجاد می شود که خون ازمیان آن خارج می شود. در مدتی که ناخن رشد می کند و این سوراخ به لبه خارجی ناخن تغییر مکان می دهد ، کل ناخن را برای پیشگیری از عفونت پاکیزه نگه دارید.

ناخنهای قاشقی شکل

ناخنهای قاشقی شکل در اثر معکوس شدن انحنای طبیعی ناخنها ایجاد می شوند . این عارضه معمولا درکودکان با فقر آهن همراه است . برای درمان این عارضه باید به پزشک مراجعه کرد.

ناخنهای کنده شده

ناخنهایی که کنده یا از بستر خود جدا شده اند، نیاز به مراقبت ویژه دارند. سعی کنید این نوع ناخن را حفظ کنید تا بتواند وظیفه خود را که حفاظت از انگشت است انجام دهد. ناخن و بستر آن را با آب جاری بشویید. ناخن کنده شده را در محل اصلی خود روی بستر ناخن قراردهید.

یک تکه تنزیب کوچک که روی آن وازلین یا داروی آنتی بیوتیک مالیده اید ، باید روی ناخن گذاشته و با نوار چسب بسته شود. گاز وازلین دار از بلند شدن تکه ناخن هنگام برداشتن چسب جلوگیری می کند.

پوسته پوسته شدن دور ناخن

این عارضه در اثر ضربه ( به ویژه در افرادی که پوستشان خشک است ) و به صورت ترک خوردن یا کنده شدن پوست دور ناخن ، بروز می کند. لبه های کنده شده را می توان با قیچی های مخصوص برید و با استفاده از کرم ها و لوسیون های مرطوب کننده برای جلوگیری از خشکی و با حفاظت پوست دور ناخن به وسیله دستکش ، به ویژه وقتی دست ها به طور مکرردرآب فرو برده می شود، می توان به میزان زیادی از پوسته پوسته شدن ناخن جلوگیری کرد.


برای پیشگیری از پوسته پوسته شدن ناخنها ویتامین مصرف کنید
پاسخ }
#2
[عکس: 8absv82.jpg]

تقويت كننده هاى ناخن براى استفاده بر روى ناخن هاى خيلى ضعيف و شكننده و ورقه ورقه شده در كوتاه مدت مفيد هستند، اما اگر شما از آنها براى مدت طولانى تر از ۳ هفته استفاده كنيد ناخن ها بيش از اندازه سفت مى شوند و همين مسئله باعث مى شود كه آمادگى شكسته شدن، ورقه ورقه شدن و… را پيدا كنند. فكر نكنيد كه ناخن هاى سالم و خوب همگى محكم و سفت هستند و از نوع ناخن هاى فوق العاده و ايده آل است. اين گونه مواد تقويت كننده مى توانند بيشتر مضر باشند تا مفيد. يك روش بهتر و مفيد تر براى داشتن ناخن هاى سالم و محكم، ماليدن كرم دست و روغن هاى گياهى بر روى ناخن و پايه ناخن هر بار پس از شست وشوى دست است. اين روش ساده ناخن هاى شما را زيبا و پرجذبه مى كنند و به آنها استحكام مى بخشد.
۱- لاك هاى كهنه و قديمى را از روى ناخن ها پاك كنيد. براى پاك كردن لاك روى ناخن ابتدا يك قطعه پنبه به آستون آغشته كرده و روى ناخن لاك زده خود بگذاريد چند ثانيه صبر كنيد سپس با يك حركت سريع و محكم لاك را پاك كنيد. اين كار را چند بار تكرار كنيد تا تمام لاك روى ناخن پاك شود.
۲-- با استفاده از يك سوهان ناخن به ناخن شكل و فرم دهيد. سوهان را از گوشه ها به سمت مركز نوك ناخن بكشيد. به طور رفت و برگشتى سوهان را حركت ندهيد چون اين كار باعث ايجاد رگه ها و ريش ريش هايى در نوك ناخن شده و در نتيجه ورقه ورقه مى شود.
۳- دست ها را با آب گرم صابونى به مدت چند دقيقه نگه داريد تا جرم زير ناخن ها پاك شود.
۴- حال نوبت لاك زدن است. هيچ دليلى وجود ندارد كه شما پول خود را براى انواع مختلف لاك مانند پر كننده ها، پوشش هاى پايه، پوشش هاى رويى، تقويت كننده هاى ناخن به هدر دهيد. پس از زدن لاك ناخن، يك لاك براق كننده بدون رنگ روى لاك خود بزنيد. اجازه دهيد تا خشك شود. ممكن است بخواهيد كه لاك رويى خود را دوباره بزنيد. اين كار ناخن شما را مستحكم خواهد كرد و از شكستن و ريش ريش شدن آن جلوگيرى مى كند.
۵- در نهايت يك كرم مرطوب كننده يا لوسيون مرطوب كننده به ناخن هاى دستتان بماليد. اين كار ناخن را نرم كرده و از ورقه ورقه شدن آنها جلوگيرى مى كند.

http://www.javanemrooz.com
پاسخ }
#3
[عکس: 83833060.jpg]

ناخن های کاملا سوهان زده و زیبا : ما گاهی خانمها و آقایانی رو میبینیم که ناخن های های آنها باعث زیبایی رو مباهات آنهاست. برای انجام هر کار به صورت درست و اصولی ابزاری مورد نیاز است که آرایش ناخن ها از آنها مبرا نیستند.

بیشترین ابزار ضروری که شما به آنها نیاز دارید :

یک برس ناخن (nail brush ) برای تمیز کردن اطراف و زیر ناخن ها . برس های ناخن در انواع و اقسام و رنگ های مختلف هستند .گاهی الیاف آنها نیز متفاوت است.

یک ظرف آب گرم برای خیساندن ناخن ها و نرم شدن پوست انگشتان . این تنها وسیله ای است که ممکن است نیاز به خرید آن نباشد.

باند یا گلوله های کتانی (Cotton balls or pads ) برای پاک کردن هر گونه لاک و آلودگی دیگر که بر روی ناخن ها وجود دارد.سعی کنید که از کتانهای طبیعی استفاده کنید زیرا کتانهای ترکیبی به ناخن ها میچسبند و آلودگی ایجاد میکنند.اگر دوست داشته باشید نوعی از کتان مخصوص برای ناخن ها وجود دارد که برای پاک کردن لاک و انواع آلودگی از ناخن است که میتوانید آنها را تهیه کنید.

یک چوب (Wooden cuticle sticks . که شناخته شده ترین آن یک مدادک است با رویه ی نارنجی , به آرامی پوسته ی کوتیکول را به کنار میزند.همین طور این مدادک ها ابزار مناسبی هستند برای پاک کردن لاک اضافی که بر روی پوست مانده بدون آسیب زدن به قسمت اصلی لاک. انواع دیگری از این مدادک ها نیز وجود دارند که فلزی یا پلاستیکی هستند که بعضا دارای پاکن نیز میباشند.

یک سوهان برای ساییدن و شکل دهی به ناخن ها . انواع مختلفی از سوهانها وجود دارند. معمولا حرفه ای ترین آرایش دهندگان ناخن توصیه میکنند که از سوهان های فلزی استفاده نکنید چرا که آنها ناخن ها را زیر و سست میکنند.

یک پرداخت کننده ی ناخن (nail buffer ) که به آرامی زیری ها و بر آمدگی های روی نوک ناخن را نرم میکند .مطمئن باشید که پرداختگر ناخن یک سوهان نرم است که از نازک و سست شدن ناخن جلوگیری میکند. پرداختگر ها در رنگ و اشکال مختلف هستند که معمولا در انواع ست ها موجود میباشند.

قیچی ناخن (Nail clippers ) که برای آراستن ناخن و در صورت لزوم کوتاه کردن قسمت های بلند ناخن به کار میرود.قیچی های ناخن در قدیم تنها در یک نوع بودند اما امروزه در طرح های مختلف و با توجه به سایر ابزار بسته ی مانیکور طراحی شد ه اند.

آرایش دهنده ی کوتیکول (Cuticle trimmers ) .برای برداشتن کوتیکول اضافه از بستر ناخن به کار میرود. اگر شما خودتان میخواهید کوتیکول را بردارید بسیار دقت کنید چون ممکن است باعث جراحت شود.

تمامی وسایل بالا را میتوانید در مغاز های آرایشی بهداشتی یا داروخانه ها بخرید .
نکته ی نهایی : همیشه توجه داشته باشید که ناخن ها ابزار نیستند. نباید از آنها مثلا برای بیرون آوردن منگنه از کتاب استفاده کرد. همینطور برای شستن ظرفها از دستکش استفاده کنید تا ناخن های شما در اثر ضربه نشکنند.مراقب ناخن ها و دستان خود باشید تا همیشه ناخن های سالم و زیبا داشته باشد.


[عکس: 6d06ul3.gif]
پاسخ }
#4
رازهايي که ناخن هاي شما در مورد سلامت تان فاش مي کنند
شما مي توانيد مشکلات و بيماري هاي اعضاي داخلي بدن تان(مشکلات ريه، قلب، کبد و …) را در ناخن هايتان ببينيد.

ناخن هاي رنگ پريده

ناخن هاي بسيار رنگ پريده بسياري از اوقات به افزايش سن نسبت داده مي شوند. اما مي توانند نشانه بيماري هاي زير نيز باشند:

آنمي (کم خوني) نارسايي احتقاني قلب ديابت مشکلات کبدي سو تغذيه ناخن هاي سفيد

اگر ناخن ها سفيد شده اند و اطراف ناحيه سفيد، يک حاشيه پر رنگ وجود دارد، مي تواند نشان دهنده وجود مشکلات کبدي مانند هپاتيت باشد.

ناخن هاي زرد

يکي از شايع ترين دلايل زرد شدن ناخن ها، عفونت قارچي است. چنانچه عفونت قارچي پيشرفت کند باعث بلند شدن ناخن از بستر و ضخيم شدن و خورد شدن لبه هاي ناخن مي شود. در بعضي موارد نادر، ناخن هاي زرد مي تواند نشان دهنده بيماري هاي جدي تري مانند بيماري تيروئيد پيشرفته و يا پسوريازيس باشند.

ناخن هاي متمايل به آبي

ناخن هايي که داراي ته رنگ آبي هستند، نشان دهنده اين هستند که بدن به مقدار کافي اکسيژن دريافت نمي کند. در واقع اين حالت مي تواند نشان دهنده يک عفونت در ريه مانند پنومونيا باشد.

ناخن هاي با سطح نا هموار

چنانچه سطح ناخن نا هموار و نقطه نقطه و موجدار شده است، مينواند يکي از نشانه هاي اوليه پسوريازيس و يا التهاب مفاصل باشد. پسوريازيس يک مشکل پوستي است که در ??% از موارد از ناخن ها شروع مي شود.

ناخن هاي ترک دار و شکننده

ناخن هاي خشک و شکننده که به دفعات ترک مي خورند، مي توانند نشان دهنده بيماري هاي تيروئيد باشند. ناخن هاي شکننده و تر کدار با نما و ته رنگ زرد، نشان دهنده عفونت قارچي ناخن ها هستند.

ناخن با حاشيه و پوست اطراف پف کرده

اگر پوست اطراف ناخن، قرمز شده و پف کرده است، نشان دهنده اين است که شيار اطراف ناخن دچار التهاب شده است. اين حالت مي تواند نشان دهنده بيماري لوپوس و يا ساير بيماري هاي بافت همبندي باشد.

خطوط سياه زير ناخن

به ناخن هايي که داراي خطوط سياه هستند بايستي به سرعت رسيدگي شود. اين خطوط سياه معمولا نشانه ملانوما(خطرناک ترين نوع سرطان پوست) هستند.

تحليل رفتن و کوتاه شدن ناخن ها

گاز گرفتن ناخن ها ممکن است فقط يک عادت در بعضي افراد باشد، اما در بعضي موارد نشان دهنده اظطراب و استرس پايدار است که نياز به مداخله پزشکي دارد. همچنين ممکن است نشانه اختلال رواني جبري-وسواسي باشد.

در پايان به اين نکته توجه کنيد که بسياري از تغييرات ناخن ها، بي ضرر هستند و هميشه نشان دهنده بيماري نيستند. براي مثال هر کسي که ناخن هايش سفيد است به معني ابتلاي او به هپاتيت نيست. چنانچه از تغييرات ناخن خود نگرانيد و آن را غير طبيعي مي دانيد، با يک متخصص پوست و مو مشورت کنيد
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  راهی مطمئن برای استحکام بخشیدن به ناخنها t@manna 0 423 ۲۴-۰۷-۱۳۹۱, ۰۸:۲۷ ب.ظ
آخرین ارسال: t@manna
  مراقبت از ناخن ها n.e.d.a 0 396 ۰۳-۰۶-۱۳۹۱, ۰۲:۱۷ ب.ظ
آخرین ارسال: n.e.d.a