امتیاز موضوع:
  • 11 رای - 2.82 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مراقب نور خورشيد باشيد
#1
Restart-1 
براساس اعلام سازمان جهاني بهداشت، هر كسي كه در طول عمرش 5 بار در معرض آفتاب سوختگي شديد قرار گيرد ، مي‌تواند مستعد ابتلا به سرطان پوست شود، اگر اين جمله برايتان چندان باور‌پذير نيست پس به اين آمار مركز تحقيقات پوست ايران توجه كنيد كه 15.5 درصد سرطان‌هاي كشور ما سرطان پوست است.
در حال حاضر در كشور ما آفتاب گرفتن‌هاي طولاني در هواي آزاد ، استفاده از محصولات شيميايي مانند انواع لوسيون‌ ها و اسپري ‌ها و استفاده از دستگاه‌ هاي برنزه‌كننده موسوم به سولاريوم از جمله كار‌هايي است كه براي بزنزه كردن پوست از آنها استفاده مي‌شود.

اين در حالي است كه براساس آمار مركز تحقيقات سرطان ايران بيش از 70 درصد علت سرطان‌هاي پوست در كشور، پرتوگيري از نور آفتاب است. اگر مردم خود را در مقابل نور خورشيد حفاظت كنند رقم قابل توجهي از عوارض پوستي كم مي‌شود.

مهندس علي گوراني، كارشناس مسوول بهداشت كاربري انرژي‌هاي هسته‌اي و امواج الكترومغناطيس وزارت بهداشت، با بيان اين ‌كه در دنيا بحث‌هايي نظير سولاريوم يا آفتاب‌گيري با نور بسيار حساب‌شده و تحت تعريف‌هاي بهداشتي انجام مي‌شود، به «جام‌جم» مي‌گويد: در دنيا به خاطر اهميت موضوع، اين مساله به صورت يك پروژه بين‌المللي به نام SUNWISE پيگيري مي‌‌‌شود.

او ادامه مي‌‌گويد: SUNWISE يعني برخورد خردمندانه با نور خورشيد. ما از طريق نور خورشيد پرتوهاي قابل توجهي را دريافت مي‌كنيم، يكي از اين پرتوها نور مرئي ا‌ست كه ما حساسيت چنداني نسبت به آن نداريم.

ديگري ماوراي‌بنفش و مادون‌قرمز است، اما آنچه كه در قانون پروژهSUNWISE در دنيا پيگيري‌ مي‌شود بحث تشعشعات ماوراي‌بنفش نور خورشيد است كه بسيار خطرناكند، در تعاريف، اينها را غيريونيزان ذكر كرده‌‌اند.

به گفته او ويژگي غيريونيزان‌ها اين است كه وقتي به پوست بدن مي‌خورند در سطح بدن تبديل به حرارت مي‌شوند. در تمام دنيا با توجه به اهميت خساراتي كه اين پرتو به افراد وارد كرده، اين پروژه را SUNWISE تعريف كردند و راه‌حل‌هاي كنترل آن را نيز به مردم آموزش داده‌اند.

گوراني تاكيد مي‌كند: ما بايد ياد بگيريم كه پرتوگيري به هر مقدارش خطرناك و تجمع‌پذير است. يعني اين‌طور نيست كه شما يك بار در معرض نور آفتاب قرار گرفتيد، نور آفتاب به شما خورد و ديگر تمام شد، بلكه آن مقدار انرژي كه جذب شد با مقادير بعدي كه به اشكال مختلف به شما برخورد مي‌كند، جمع مي‌شوند و هنگامي كه به يك آستانه مي‌رسند، مي‌توانند فاكتوري باشند تا ديگر پارامترها را تحريك كنند و سبب ايجاد عارضه‌هاي پوستي شوند.

سولاريوم يا خودسوزي
برنزه كردن پوست در كشور ما به صورت نامعقول و غيرعلمي جا افتاده، خيلي افراد استناد مي‌كنند كه اين كار در اروپا انجام مي‌شود در حالي كه اين كار در اروپا تحت شرايط خاص و با توجه به پرونده پرتوگيري شخص انجام مي‌شود.

گوراني در اين خصوص مي‌گويد: در كشور ما سولاريوم به اين دليل توصيه نمي‌شود كه ما در 4 فصل در 4 نقطه كشور پرتو ماوراي‌بنفش خورشيد داريم. پرتوگيريمان بشدت بالاست. در همين حالت همه ما مستعد سرطان هستيم. تقريبا 5 بار سوختگي را در ذهنمان داريم حالا علاوه بر اين خودمان بياييم يكسري وسايل مصنوعي هم بياوريم و خود را در معرض نور قرار دهيم.

او با بيان اين ‌كه سولاريوم حتي مي‌تواند خطرات بيشتري هم نسبت به برنزه شده با نور خورشيد داشته باشد، ادامه مي‌دهد: سولاريوم مي‌تواند خطر بيشتري داشته باشد چون تجاري است و قصد توليدكننده پول درآوردن است. در مواجهه با خورشيد پوست انسان كم‌كم تيره مي‌شود و زمانبر است، اما در مواجهه با دستگاه، به دليل كم‌حوصلگي شخص يا كسب درآمد صاحب دستگاه، مقدار تشعشع و نوع آن را تغيير مي‌دهند و ظرف مدت كوتاهي پرتو خيلي زياد به طرف تابانده مي‌شود.

گوراني تاكيد مي‌كند: مثلا در اين مورد دستورالعمل‌هاي اروپايي اجازه نمي‌دهند فرد براي برنزه شدن در 2 هفته بيش از 2 بار پرتوگيري كند، فرد در مدت‌هاي كوتاه با فواصل زياد پوست خود را تيره مي‌كند در حالي كه در كشور ما اين مسائل رعايت نمي‌شود.

كرم‌هاي ضدآفتاب، ضروري
مصرف ضدآفتاب براي همه افراد لازم است و حتي براي نوزاد نيز مي‌توان متناسب با نوع پوست وي از ضدآفتاب استفاده كرد.

دكتر آزاده الياس، متخصص پوست و مو در اين خصوص ادامه مي‌دهد: ‌برخلاف كشورهاي اروپايي كه براي حفاظت از پوستشان در مقابل آفتاب، ضدآفتاب 10 تا 20 درصد كفايت مي‌كند در كشور ما با توجه به موقعيت جغرافيايي و تابش مستقيم نور خورشيد به ضد آفتابي با درصد 30 نياز است.

به گفته او ضدآفتاب‌هايي با درصدهاي بالاتر 50 يا 60 درصد تفاوت چنداني با ضدآفتاب 30 درصدي ندارد و اين تفاوت بيشتر از 6 يا 7 درصد نيست.

دكتر الياس در رابطه با انواع ضدآفتاب‌ها توضيح مي‌دهد: ضدآفتا‌ب‌هايي كه نوع فيلتر آنها شيميايي است، رنگ در آنها به كار نمي‌رود و ممكن است در بعضي افراد ايجاد حساسيت كنند. خاصيت اين نوع ضد آفتاب‌ها مانع صدمات به پوست در برابر آفتاب است؛ نوع ديگر، ضدآفتاب‌هاي فيزيكي هستند كه عموما داراي رنگ بوده و افراد دچار حساسيت مي‌توانند از اين نوع ضدآفتاب‌ها استفاده كنند. ضدآفتاب‌هاي فيزيكي مانع صدمه به پوست نمي‌شوند ولي از تابش و عبور آفتاب به پوست جلوگيري مي‌كنند.

به گفته او ضدآفتاب‌هاي خارجي در كل چون با استانداردهاي مختلفي ارزيابي مي‌شوند كيفيت بهتري دارند و كمتر موجب حساسيت مي‌شوند و متناسب با پيشرفت كشورهايشان و توقع شهروندان ساخته مي‌شوند ولي ضدآفتاب‌هاي ايراني نيز هر چند نمي‌توانند با ضدآفتاب‌هاي خارجي رقابت كنند ولي شركت‌هاي سازنده آنها در چند سال اخير پيشرفت‌هاي خوبي داشته و مي‌توانند جوابگوي نياز افراد باشند.

الياس در مورد استفاده افراد مختلف از ضدآفتاب‌ها توصيه مي‌كند: كودكان، افراد داراي پوست روشن و يا كساني كه بيماري خاص پوستي دارند به دليل شكننده بودن پوست‌هايشان بايد از درصد بالاتر ضدآفتاب‌ها استفاده كنند و آقايان نيز مي‌توانند از ضدآفتاب‌هايي كه مخصوص خودشان ساخته شده و متناسب با پوست آنهاست، مصرف كنند.

او مي‌گويد: تعداد مصرف ضدآفتاب‌ها بسته به كيفيت آنها متفاوت است، بعضي ضدآفتاب‌هاي خارجي تا 6 ساعت مي‌توانند از پوست محافظت كنند و نيازي به تجديد مصرف ندارند ولي ضدآفتاب‌هاي ايراني معمولا تا 3 ساعت خاصيت حفاظت دارند و بعد از آن بايد تجديد شوند البته اگر فرد در تابش مستقيم خورشيد باشد. لازم به ذكر است كه براي تجديد ضدآفتاب نياز به شستن پوست نيست.
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }