امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 2.93 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مزایا و کاربردهای بام باغها
#1
الف ) مزایای اختصاصي :

1 – فوايد اقتصادي:
کاهش هزينه هاي گرمايش و سرمايش و افزايش ارزش دارايي ؛ طبق تحقیقی در کشور کانادا ، يک خانه يک طبقه با بام علفي با پوشش خاک 9/3 اينچ مورد مطالعه قرار گرفت و معلوم شد که بام سبز موجب کاهش 25 % انرژي سرمايش در تابستان شده است .

2- حفاظت از پوسته بام:
بام سبز مي تواند طول عمر پوسته بام رااز طريق حفاظت در مقابل اشعه فوق بنفش ودر پي آن انبساط وانقباض ناشي از نوسانات حرارتي و صدمات آب و هوايي( مثل ضرباط قطرات باران به بام )افزايش دهد. بيشتربام ها هر 15 تا 20 سال بايد جايگزين شوند بعضي بام هاي سبز درآلمان بدون نياز به تعويضي تا 40 سال عمر کرده اند.

3- عايق صوتي :
بام پوشيده با خاک وگياهان مي تواند عايق صوتي باشدکه توانایی تقلیل آلودگی صوتی به میزان 40 دسی بل را داراست .

4- ایجاد سلامت روانی:
بام سبز فضاهاي طبيعي و زيبايي براي تفريح فراهم مي سازد؛ وجود فضای سبز در محل زندگی علاوه بر ایجاد تسکین روحی و سلامت جسمی در انبساط خاطر ساکنین شهرها نقش بسزایی ایفا نمود .

5- توليد غذا:
يک بام سبز با طراحي خوب مي تواند داراي گياهان وسبزيجات رايج درباغ سنتي باشد . يک هتل درونکوور کانادا سبزيجات خود را روي بام سبزپرورش داده وبا اين روش درهزينه غذاي آشپز خانه خود 30000 دلار در سال صرفه جويي کرده است .

ب ) مزایای عمومي :

1 – کاهش اثرات جزاير گرمايي شهرها:
اصطلاح اثر جزيره گرمايي به اختلاف حرارت بين شهر و حومه آن اتلاق مي شود. اين اختلاف حتي مي تواند تا 10 درجه بين شهر و حومه آن باشد. بام سبز با اثر جزيره گرمايي به سبب افزايش پوشش گياهي که به چشم انداز شهر اضافه شده مقابله مي کند. گياهان محيط اطراف خود رااز طريق چرخه طبيعي تبخير - تعرق خنک مي سازند.

2- حفاظت از فاضلاب:
در مبحث فاضلاب مسئله جدي آلودگي آب است . بام سبز75 % از بارش يک اينچي باران را دريافت مي کند . يک کانال از پشت بام به مجاري فاضلاب موجب جاري شدن فاضلاب روي پياده رو مي شودکه در بالاي خود ذرات خطرناک را حمل مي کند مثل ذرات سنگین فلزات . در طي بارش شديد بيشتر شهرها مجازي فاضلاب خود را با مجاري فاضلاب خانگي وصل مي کنند و به اين ترتيب بار فاضلاب بيشتر مي شودکه اين عمل موجب افزايش فشار برتاسيسات گندزدايي خواهد بودولی لایه زهکش بام سبز با ذخیره سازی آب در خود می تواند در هنگام بارش های ناگهانی و تند،آب را در خود ذخیره کند و این آب را تا مدتی طولانی برای مرطوب نگهداشتن لایه خاک نگهداری کند،بدین وسیله از وقوع سیلاب نیز به دلیل جاری شدن آب باران گیری به عمل می آید.مضافا اینکه لایه تشکیل دهنده بام سبز شامل لایه های ضد رطوبت است که قادر به نگهداری و حفظ آب در خود در مدت زمانی طولانی میباشد.این لایه ها که از پلی پروپیلن ساخته شده است ،سدی مقاوم در برابر نفوذ آب ایجاد میکند که مانع هر گونه انتقال رطوبت از لایه خاک به سقف میگردد.

3 – تصفیه هوای شهری :
فقط 5/1 متر مربع علف سبز نبريده ( زنده ) اکسيژن کافي سالانه يک شخص را فراهم مي سازد. يک متر مربع ( 10.76 فوت مربع) از بام سبز علفي مي تواند تا 5/0 کيلوگرم از ذرات معلق هوا را در سال حذف نمايد. بدین ترتیب هوای پاکتر و سالمتری برای تنفس خواهیم داشت و با جذب و تصفیه آلودگیهای ناشی از سوختن فرآورده های سوختی از تخریب بیشتر لایه ازن پیشگیری خواهد گردید.

4 - ذخيره انرژي:
نقش ابزاري ديگر بام سبز توانايي کاهش حرارت اطراف شهرها است دماي کم در ماه هاي تابستان موجب کاهش تقاضاي الکتريسيته مي شود. در طي ماه هاي زمستان بام سبز مي تواندعايق مهمي باشد وکاهش تقاضاي انرژي گرمايي را فراهم نمايد .
براساس مبحث 19 آیین نامه ایجاد ساختمان و مسکن در خصوص صرفه جویی در مصرف انرژی ، ایجاد بام های سبز از این نظر در روزهای گرم در شهرهای خشک و نیمه خشک همانند تهران می تواند در تهویه مناسب و خنک تر شدن محیط شهری موثر باشد.

5- گسترش فضای سبز:
این محصول با تولید سطوح سبز در فضاهای بلا استفاده ، باعث خنک شدن هوا ، ایجاد سایه می گردد.

6- افزایش محدوده زندگی:
بامهای سبز می توانند به عنوان فضای تفریح ، استراحت مورد استفاده قرار گیرند که خود بخشی از زندگی انسان را در بر میگیرد .

7- ایجاد زیستگاههايی جهت جانوران مختلف :
این فضاها ضمن ایجاد زیبایی منظر در محیط با ایجاد فون و فلور مناسب برای رشد انواع حشرات ، موجب جذب پرندگان به سطح بام ها و تخم گذاری در آنها شده و در نتیجه جزایر حیات وحش کوچکی در پشت بام خانه ها می سازند

8- حفاظت در مقابل آتش سوزی در ساختمان :
بعلت طبیعت مرطوب و نمدار باغ بامها و وجود خود سبزه ها و گیاهان در این سازه ها اصولا مانع گسترش آتش سوزی احتمالی شده مانند عایق حرارتی عمل میکند .
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#2
9- ایجاد مناظر بصری زیبا :از منظر شهر سازی این سازه ها مناظر و چشم اندازهای زیبا و دلنوازی ایجاد میکنند که باعث زیبا سازی ساختمان و بالطبع شهر میشود .10 - افزایش ارزش ملك :

   


ج ) مزایای جانبی بام سبز :

دکتر عزتیان در خصوص تاثیرات و ویژگی های ایجاد فضای سبز روی بام ها، این ویژگی ها را از چهار جنبه جانبی مورد بررسی قرار می دهد و می گوید: «فرهنگ سازی، زیبایی منظر، ایجاد ایمنی و فرهنگ آپارتمان نشینی از اثرات جانبی بام سبز هستند. در بحث فرهنگ سازی، اعضای خانواده درگیر ایجاد فضای سبز می شوند. این کار می تواند در افراد ایجاد علاقه کند و بیگانگی آنها به خصوص کودکان را با طبیعت از بین ببرد. در بعد زیبایی منظر نیز به دلیل تطابق بیشتر چشم با برخی از رنگ ها ایجاد آرامش روانی بیشتری می کند. نکته دیگری که می توان از آن به عنوان اثر جانبی فضای سبز روی بام نام برد گسترش فرهنگ آپارتمان نشینی و تعامل گروهی است که متاسفانه در برخی موارد همچنان در آن با مشکلات عمده ای روبه رو هستیم. هنوز در فرهنگ برخی از خانواده ها، راهروهای فوقانی ساختمان به عنوان انبار کالاهای بدون مصرف در نظر گرفته می شوند که این مساله هم از نظر زیبایی شناسی و هم از بعد ایمنی مشکل ساز است. استفاده مکرر از بام و رفت و آمد در راهروهای طبقات فوقانی در سیستم بام سبز نیز می تواند عاملی برای کم شدن این مسئله باشد.»

iran-eng.com
ihamps.com

   

   
خدایا
دلمو دست تو دادم دلمو آسمونی کن/ همیشه مهربون بودی دوباره مهربونی کن

پاسخ }
#3
[عکس: 20131228182850_images1.jpg][عکس: 20131228183353_index.jpg][عکس: 20131228183826_n00005853-b.jpg][عکس: 20131228184018_roo1.jpg][عکس: 20131228184104_q3.gif.jpg]

علت ویرایش: تغییر نام تاپیک
پاسخ }