امتیاز موضوع:
  • 14 رای - 3.14 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مسواک دور از فضای دستشویی نگهداری شود
#1


توصیه می شود مسواک و دیگر لوازم بهداشتی دور از فضای دستشویی نگهداری شوند، زیرا گازها و آمونیاک موجود در این فضا موجب آلودگی آنها می شود.

دکتر نغمه قاری زاده در گفت وگو با خبرنگار بهداشت ودرمان خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) ـ منطقه خوزستان ـ در تشریح خصوصیات مسواک مناسب، اظهار کرد: در استفاده از مسواک باید به این نکته توجه داشت که یک مسواک خوب باید دارای برس نرم باشد و تا حد امکان از مسواک های با برس زبر نباید استفاده کرد.

وی افزود: اندازه مسواک نباید بیش از حد بزرگ باشد، بلکه مسواک باید به اندازه ای باشد که به راحتی امکان چرخش درون دهان را داشته باشد.

قاری زاده درباره مکان مناسب برای نگهداری مسواک، تصریح کرد: هر وسیله بهداشتی، ازجمله مسواک بهتر است دور از فضای دستشویی نگهداری شود، زیرا گازها و آمونیاک موجود در فضای دستشویی موجب آلودگی مسواک و دیگر لوازم بهداشتی می شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز خاطرنشان کرد: برای نگهداری از مسواک بهتر است از درپوش استفاده شود، ولی باید به این نکته توجه داشت که پیش از قرار دادن مسواک درون درپوش باید آن را خشک کرد، زیرا قرار دادن مسواک مرطوب درون درپوش موجب آلودگی آن می شود.

وی ادامه داد: برای شست وشوی مسواک می توان از آب استفاده کرد.

همچنین برای از بین بردن میکروب ها و آلودگی های مسواک می توان به مدت ۳۰ ثانیه آن را درون ماکروفر قرار داد. با این روش آلودگی های مسواک از بین می رود.

قاری زاده درباره روش صحیح مسواک زدن، گفت: حرکت مسواک به صورت افقی بر روی سطح دندان ها و وارد آوردن فشار زیاد هنگام مسواک زدن توصیه نمی شود، زیرا انجام این کار موجب سایش مینای دندان ها و افزایش حساسیت آنها می شود.

این دندان پزشک اظهار کرد: هنگام مسواک زدن باید حرکت مسواک به گونه ای باشد که برس آن به صورت چرخشی و لرزشی با سطح دندان ها در تماس باشد.

می توان ابتدا مسواک را به صورت عمودی بر روی دندان ها قرار داد و سپس با زاویه ای ۴۵ درجه آن را چرخاند، طوری که برس مسواک در لابه لای شیارهای دندان ها و فاصله لثه و دندان فرو رود و در این هنگام با حرکت های لرزشی دندان ها را تمیز کرد.

وی افزود: هنگام مسواک زدن نباید مسواک را از روی سطح دندان ها بلند کرد، بلکه بهتر است مسواک با حرکات چرخشی به سمت بالا و پایین حرکت داده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با بیان اینکه قسمت درونی دندان ها باید بیشتر از سطح آنها با مسواک تمیز شود، تصریح کرد: مسواک به تنهایی نمی تواند موجب تمیز شدن دندان ها شود و حتما باید در کنار آن از نخ دندان هم استفاده کرد.

قاری زاده خاطرنشان کرد: نخ دندان علاوه بر اینکه موجب خارج شدن ذرات باقی مانده مواد غذایی از لابه لای دندان ها می شود، از طریق تماس با سطح دندان ها موجب تمیز شدن سطح دندان هم می شود.

این دندان پزشک درباره زمان تعویض مسواک اظهار کرد: زمانی که برس مسواک تغییر شکل می دهد، بهترین زمان برای تعویض مسواک است.

این زمان برای افراد مختلف و شیوه استفاده آنها از مسواک متفاوت است ولی باید توجه داشت که پس از تغییر شکل برس مسواک، حتما باید آن را تعویض کرد.
[عکس: clocklandscape.php?img=03&bn=Gisoo&gn=Ad...&d=19&ad=1]
پاسخ }