امتیاز موضوع:
  • 27 رای - 2.96 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشاغلي كه پوست را بيمار مي‌كند
#1
يكي از عوارض تماس پوستي با مواد، جوش‌هاي چركي است كه به آن آكنه شغلي مي‌گويند. در بعضي از شغل‌ها، آكنه ايجاد يا تشديد مي‌شود و اين اغلب در كاركردن باموادي ديده مي‌شود كه باعث‌ ‌هيدراسيون لايه شاخي پوست مي‌شوند، از قبيل كار كردن با مواد روغني حيواني يا معدني، نفت‌ ‌و هيدروكربن‌هاي هالوژنه و تماس ماده‌ ‌شيميايي با‌ پوست ‌كه درصورت و اندام‌ها آكنه ايجاد مي‌كند.

افرادي كه در محيط‌هاي گرم كار مي‌كنند نيز به‌دليل تعريق زياد، دچار تشديد آكنه مي‌شوند. از ديگر موادي كه مي‌توانند منجر به اين صدمه شوند مواد هالوژني (كلر، يد و...)، گازوئيل، روغن موتور، آزبست و فراورده‌هاي قطران هستند.

اين آكنه‌ها به شكل جوش‌هاي قرمز، چركي يا زيرپوستي سرسياه و سرسفيد، در همان محل تماس پوستي با لباس‌هاي آغشته با مواد شيميايي، بروز مي‌كنند كه حتي بعد از بهبودي نيز، جا زخم به جاي مي‌گذارند. بيشتر ضايعات پوستي را در دست‌ها مي‌بينيم.

ضايعاتي كه درصورت ايجاد مي‌شوند، بيشتر از طريق دست به‌صورت منتقل شده‌اند يااينكه مواد به شكل گاز، بخار و گردوغبار در هوا پراكنده شده و روي پوست صورت نشسته‌اند. گاهي تغييرات رنگي پوست را در تماس شغلي با بعضي مواد شيميايي داريم و اين مسئله در مورد افرادي كه در كارخانه‌ها با فلزات سنگين از قبيل نقره وجيوه سروكار دارند ممكن است به‌صورت لكه‌هاي تيره رنگ، در محل تماس پوستي ديده شود.

مواد شيميايي مي‌توانند به دو صورت تحريكي و آلرژيك باعث التهاب و حساسيت پوست شوند. البته غلظت ماده، نوع ماده و دفعات تماس با آن مواد، در ايجاد و تشديد ضايعات پوستي مؤثر است.

انواع مواد اسيدي، قليايي و فراورده‌هاي نفتي و بنزيني و حلال‌هاي شيميايي قادرند با حل كردن چربي بين سلولي پوست به زيرجلد نفوذكنند و باعث قرمزي و خارش شديد شوند و در موارد شديدتر به‌صورت ترشح و تاول هم ديده مي‌شوند.

آفتاب سوختگي، مهم‌ترين عارضه زودرس اشعه ماوراي بنفش است كه مي‌تواند خفيف يا شديد باشد. در موارد شديد علائم عمومي مانند تب، لرز، بي‌قراري، سردرد و خواب‌آلودگي و ضعف نيز ممكن است در فرد ديده شود.

دكتر عليرضا قريب، متخصص پوست در اين خصوص به همشهري گفت: پوست‌هاي روشن و سفيد نسبت به عوارض ماوراي بنفش حساسيت بيشتري دارند. عوارض ديررس تماس با نور خورشيد، در اثر تخريب تدريجي و مستمر الياف ارتجاعي پوست و سلول‌هاي پوستي است و نتيجه آن شلي و افتادگي پوست، چين و چروك و لكه‌هاي رنگي پوست است. بيشتر از 50درصد تغييرات پوستي كه در افراد ديده مي‌شود مربوط به صدمات آفتاب است.

كشاورزان و دامداران كه بيشترين فعاليت خود را در مقابل نور خورشيد انجام مي‌دهند دچار چين و چروك‌هاي عميق پوستي در صورت و پشت گردن مي‌شوند.

وي درخصوص بيماري‌هاي پوستي ناشي از محل كار گفت: درصورتي كه محيط كار گرما و رطوبت بالايي داشته باشد يا نوع كار همراه با انجام فعاليت شديد بدني و عرق كردن زياد بدن باشد، در لايه سطحي پوست كه از نژاد ‌شاخي است، امكان صدمه خوردن و افتادگي وجود دارد، بنابراين طبقه شاخي نمي‌تواند وظيفه محافظتي خود را خوب انجام دهد و لذا، عوارض و بيماري‌هايي را به‌دنبال دارد.

يكي از شناخته‌شده‌ترين عوارض گرما، رطوبت و تعريق، پديده عرق سوزي است كه اكثرا در چين‌هاي بدن مثل كشاله ران و زير بغل، به‌وجود مي‌آيد.در اثر رطوبت و تورم لايه‌هاي سطحي پوست، دهانه غدد عرق بسته مي‌شوند كه اين انسداد در اثر ساييدگي لباس تشديد مي‌شود.

گاهي عفونت‌هاي قارچي يا ميكروبي نيز به آنها اضافه مي‌شود و به همين دليل است كه در محيط‌هاي گرم و مرطوب، عفونت‌هاي پوستي، ميكروبي و ويروسي شيوع بيشتري دارد. گاهي مشاغل خاصي باعث ايجاد عفونت‌هاي نادر و مقاوم به درمان مي‌شود، مانند زخم‌هاي مزمن در دست ماهيگيران و ماهي فروشان كه حتي گاهي نياز به جراحي دارند.

همچنين گاهي در كف پاي ورزشكاران و كاركنان استخر و سونا‌، زگيل‌هاي شديد و متعدد بروز مي‌كند يا در دست قصاب‌ها كه مرتب دست‌هاي خيس و مرطوب دارند زگيل ايجاد مي‌شود.

آلودگي وسايل و لباس‌هاي كار، مي‌تواند باعث برگشت و تكرار ضايعات درمان شده شود. در بعضي از مشاغل پوست در معرض خطر سوختگي قرار دارد. اسيدها، قلياها، سيمان، فنل و فسفر موادي هستند كه مي‌توانند باعث سوختگي پوست و درصورت جذب پوستي، موجب مسموميت و نارسايي كبدي و كليوي شوند كه حتي گاهي براي كامل شدن درمان فرد نياز به جراحي پيدا مي‌كند.

گاهي علائم سوختگي پس از چند ساعت شروع شده و ادامه تماس با مواد باعث صدمات بيشتري مي‌شود از جمله: قرمزي، التهاب، سوزش، خارش و سياه‌شدن بافت زيرين پوست و ايجاد زخم عميق در آن.

اگزما
اگزما نوعي عارضه پوستي محسوب مي‌شود كه مي‌تواند در مدت زماني كوتاه پيشرفت كند و سلامت پوست بدن انسان را به خطر بيندازد. به گفته دكتر قريب، واژه اگزما از زبان يونان باستان گرفته شده و به معني «كورك و جوش‌هاي پوستي» است. طبق آمار‌هايي كه به دست آمده، يك نفر از هر 5 كودك و همچنين يك نفر از هر 10 بزرگسال به اين عارضه مبتلا مي‌شوند.

اين‌ بيماري‌ خصوصا در پوست‌ دست‌، سر، صورت‌، پشت‌ گردن‌ يا آرنج‌ و زانو رخ‌ مي‌دهد كه انواع‌ آن‌ عبارتند از: اگزماي‌ آتوپيك‌ (كه‌ در افرادي‌ كه‌ مستعد آلرژي‌ هستند رخ‌ مي‌دهد و خصوصا در شيرخواران‌ شايع‌ است)، اگزماي‌ سكه‌ مانند (كه‌ در بزرگسالان‌ رخ‌ مي‌دهد و علت‌ آن‌ ناشناخته‌ است‌) و اگزماي‌ دست ( كه‌ معمولا در اثر تحريك‌ با يك‌ ماده‌ تحريك‌كننده‌ ايجاد مي‌شود).

واكنش‌ آلرژيك‌ به‌ چيزهاي‌ بسيار متنوع‌ از جمله‌: غذاهايي‌ مثل‌ تخم‌مرغ‌، گندم‌، شير يا غذاهاي‌ دريايي‌، پارچه‌‌هاي پشمي‌، لوسيون‌ها و پمادهاي‌ پوستي‌، صابون‌ها و پاك‌كننده‌ها، گياهان‌، مواد مورد استفاده‌ در دباغي‌ و رنگ‌ها و داروهاي‌ موضعي‌ سبب ايجاد اگزماي پوستي مي‌شود.

دكتر قريب خاطر نشان كرد با انجام چند راهكار بسيار ساده مي‌توان به نحو چشمگيري از اين بيماري پيشگيري كرد:

- پوشيدن‌ لباس‌ نخي‌ گشاد براي‌ كمك‌ به‌ جذب‌ عرق‌

- حتي‌المقدور به‌ حداقل‌ رساندن‌ استرس‌

- كوتاه‌ كردن‌ مرتب‌ ناخن‌ها و دستكش نرم به‌ دست‌ كردن‌ به‌ هنگام‌ خواب‌ براي‌ جلوگيري‌ از خارش‌. توجه‌ داشته‌ باشيد كه‌ خاراندن‌ اگزما را بدتر مي‌كند.

- كمتر حمام‌ بگيريد تا از خشكي‌ زياد پوست‌ اجتناب‌ شود. صابون‌ و آب‌ ممكن‌ است‌ باعث‌ شعله‌ور شدن‌ بيماري‌ شوند. به‌ هنگام‌ حمام‌ گرفتن‌، از صابون‌هاي‌ غيرچرب‌ مخصوص‌ و آب‌ ولرم‌ استفاده‌ كنيد. نواحي‌ ملتهب‌ را صابون‌ نزنيد.

- پس‌ از حمام‌ بلافاصله‌ از كرم‌ نرم‌ و مرطوب‌كننده‌ استفاده‌ كنيد.

- از قرار گرفتن‌ در معرض‌ تغييرات‌ دمايي‌ شديد (سرما يا گرماي‌ زياد) خودداري‌ كنيد.
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }