• 0 رأی - میانگین امتیازات: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشاوره خانواده
#1
سیستم خانواده از مهم ترین سیستم های جامعه می باشد که بر اساس ازدواج دو جنس مخالف با یکدیگر تشکیل می شود و حفظ و تداوم آن از اهمیت ویژه ای بر خوردار است . همان طور که گفته شد خانواده به عنوان واحد اجتماعی می باشد و این خانواده کانون رشد و تکامل ، التیام و شفا دهندگی و تغییر و تحول آسیب ها و عوارض است که هم بستری برای شکوفایی و هم فرو پاشی در روابط اعضایش می باشد . اهمیت خانواده سالم در این جا است که با توجه به توانمندی هایشان در مورد مسائل مشترک تصمیم بگیرند. مشاور خانواده در مراکز مشاوره خانواده معمولا مشکلات افراد را در بطن محیط ، خصوصا در محیط خانواده مورد بررسی قرار می دهد و گاهی اوقات در مشاوره خانواده افراد به صورت گروهی تحت درمان قرار می گیرند زیرا که بهبود روابط بین فردی در خانواده بسیار با اهمیت است. 
مشاوره به منظور رفع مشکلات خانوادگی

قاعدتا در زندگی زناشویی یا ارتباط اعضای خانواده با یکدیگر، ممکن است مشکلاتی وجود داشته باشد. همچنین اگر مشکلی نیز وجود نداشته باشد می توان مدیریت بهتر را در دستور کار قرار داد. این مورد یکی از راهکارهای مدیریت و دستیابی به عشق در زندگی مشترک است. مشاوره خانواده در افراکلینیک در قالب خدمات زیر قابل ارائه است که در صورت نیاز و تمایل می توانید از آنها بهره مند شوید:
مشاوره خانواده به منظور همسرداری و تربیت فرزند
حل اختلاف، خیانت همسر و مشاوره طلاق
کنترل پرخاشگری، مهارتهای ارتباطی، اعتماد به نفس
مهارتهای نه گفتن و ابراز وجود

مشاوره خانواده به منظور همسرداری و تربیت فرزند

همسرداری و تربیت فرزند یکی از مهمترین مباحث در حوزه خدمات مشاوره خانواده است. رفتار مناسب با همسر برای دوام زندگی و همچنین تربیت صحیح فرزندان مهمترین مواردی هستند که باید به آنها توجه ویژه ای داشت. لازم است بدانید که حال اعضای خانواده بصورت کاملا مستقیم به هم وابسته است و وظیفه مدیریت این مسائل با والدین است. کودک را می توانیم مانند نهالی کوچک یا گِلی خام بدانیم که بصورت کامل از حرکات و رفتار ما تاثیر می گیرند. به موضوع تربیت فرزند حتی باید قبل از اقدام به فرزندآوری پرداخت! به اینصورت که می بایست زیرساخت های لازم جهت رشد و تربیت سالم فرزند مهیا باشد. اگر اختلافی بین زن و شوهر وجود دارد می بایست حتما رفع شود تا این مشکل به تمامی اعضای خانواده سرایت داده نشود.

تفاوت مشاوره خانواده با خانواده درمانی

مشاوره خانواده یکی از انواع مشاوره مثل مشاوره فردی، مشاوره تحصیلی است و شامل جلساتی است که می تواند تنها با یک نفر از اعضای خانواده نیز برگزار شود مثل مشاوره زوجی که می تواند تنها با یک نفر تشکیل شود و همان طور که در مقاله تفاوت مشاوره با روان درمانی گفته شد مشاور به مسائل این جا و اکنون بیشتر می پردازد و تمرکز جلسه روی ارائه آموزش های لازم برای بهتر شدن تعامل است. مشاور با گوش کردن به مراجعه کننده الگوهای خانواده و تعارضاتی که ناشی از این نوع الگوی تعاملی است، را شناسایی کرده و  آموزش مهارت های ارتباطی، حل تعارض، گوش دادن و ... برای بالا بردن کیفیت ارتباط افراد خانواده داده می شود.
خانواده درمانی یکی از شیوه های درمانی است که مسائل و مشکلات را نه در فرد بلکه در خانواده به شیوه عمیق تر بررسی می کند و شامل جلساتی است که تمام یا بخشی از اعضای خانواده در آن شرکت می کنند و درمانگر با بررسی نه تنها کلام بلکه رفتارهای غیر کلامی بین اعضای خانواده و جوی که از سبک ارتباطاتی آنها بوجود آمده، مشکلات تعاملات آنها را شناسایی می کند و درمانگر خانواده با توجه به  تخصصی که در یکی از رویکردهای خانواده درمانی دارد  به تغییر الگو ها و ساختار اعضای خانواده برای حرکت در جهت تعامل سالم تر پیش می رود.

[تصویر:  couple-talking-psychologistmin.jpg]

روانشناس خانواده چه کسی است

بسیاری از خانواده ها از ابتدای تشکیل خانواده ، نزد یک روانشناس به خصوص می روند. روانشناس خانواده ، کسی است که از تمامی موارد و مشکلات یک خانواده با خبر است و به طور کامل در جریان تمامی اتفاقاتی که برای تمامی اعضای خانواده افتاده ، می باشد. این روانشناس با روحیات و اخلاق های تمامی اعضای خانواده ، آشنایی کامل دارد و می تواند به بهترین نحو ممکن مشاوره لازم را انجام دهد.

انواع خدمات مشاوره خانواده در افراکلینیک

مشاور خانواده متخصصی است که به باورها، نقش ها، رفتارها و احساسات مختلف خانواده آگاهی لازم را دارد و می تواند با شناسایی عوامل آشفته ساز روابط، به بهسازی و ترمیم روابط خانوادگی کمک کند.مشاور خانواده در اولین قدم سعی می کند، خوب مشاهده و گوش کند تا بتواند بدون قضاوت کردن افراد خانواده به آنها کمک کند تا رفتارهای مناسبی را جایگزین رفتارهای آسیب زا کنند.در افراکلینیک جلسات مشاوره ی خانواده به شیوه های متفاوتی برگزار می شود از جمله مشاوره خانواده آنلاین و تلفنی و حضوری

مشاوره خانواده حضوری
در مشاوره خانواده حضوری، اگر همه اعضای خانواده حضور داشته باشند، مشاور خانواده می تواند قوانین نانوشته خانواده که باعث پیچیدگی روابط می شوند را از نزدیک شناسایی و به خانواده کمک کند تا درک بهتری از روابط و تاثیراتی که این قوانین روی روابط آنها می گذارد، داشته باشند؛ برای مثال مشاور می گوید " به نظر می رسد هر زمان پدر و مادر تند می شوند تو(فرزند خانواده) میانجیگری می کنی" در جلسات مشاوره خانواده حدوداً 90 دقیقه به ارزیابی و شناسایی و ترمیم روابط می پردازد.

مشاوره خانواده تلفنی
در مشاوره خانواده تلفنی، مشاور تنها می تواند در آن واحد با یکی از اعضای خانواده صحبت کند و بیشتر مواقع جلسات را با فردی شروع می کند که متقاضی جلسه مشاوره بوده است و سعی می کند با سوالاتی که می پرسد، شرایط فرد مقابل او را نیز در نظر بگیرد.

مشاوره خانواده آنلاین
در مشاوره خانواده آنلاین، محدودیت مشاوره تلفنی نیز وجود ندارد و مشاور می تواند با اعضای خانواده همزمان مشاوره انجام دهد، همچنین مشاور این امکان را پیدا می کند تا حدودی عکس العمل های بدنی و ارتباطی اعضای خانواده را هم مشاهده کند.
  پاسخ