امتیاز موضوع:
  • 23 رای - 3.22 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشكلات تحقق عدالت!
#1
Error 
بسم‌الله الرحمن الرحيم

شايد مسئولان نظام جمهوري اسلامي، خبري را كه اخيراً در رسانه‌ها منتشر شد و شكاف عميق طبقاتي و فاصله باورنكردني ميان فقير و غني را در مركز اين نظام يعني تهران به رخ مي‌كشيد، نخوانده باشند. خبر اين بود كه: در يك روز، بررسي قيمت‌هاي اعلام شده در بازار مسكن در مناطق مختلف تهران نشان داد يك واحد مسكوني در حوالي ميدان قزوين (خيابان سليماني منطقه 11) با متراژ 36 متر مربع به قيمت 39 ميليون تومان ارزش‌گذاري شد البته با اين امتياز كه مالك اين ملك مبلغ 8 ميليون تومان آن را نقداً از خريدار مي‌گيرد و 20 ميليون تومان با كمك وام پرداخت مي‌گردد و 11 ميليون تومان باقيمانده نيز با پول رهن همين واحد مسكوني كه در اختيار مستأجر است تأمين مي‌گردد.

در مقابل، در همان روز، يك واحد مسكوني آپارتماني در زعفرانيه تهران (شميران منطقه 1) به صورت "پنت هاوس" با متراژ 700 متر به قيمت 7 ميليارد تومان در معرض فروش قرار گرفت. اين آپارتمان كه هر متر مربع آن 10 ميليون تومان قيمت‌گذاري شده، داراي اين خصوصيات است:
"اين پنت هاوس، در يك آپارتمان 5 طبقه‌اي تك واحدي نوساز طراحي شده و از تمام امكانات رفاهي و تفريحي همچون استخر، سونا، جكوزي، 6 پاركينگ، لابي و غيره برخوردار است. خريدار براي اين پنت هاوس كه به گفته مالك، منحصر به فرد و بدون مشابه در شمال تهران است، بايد 7 ميليارد تومان به عنوان مبلغ خريد پرداخت كند."

چند روز بعد، خبر ديگري منتشر شد مبني بر اينكه در تهران، فروشگاه‌هائي وجود دارند كه ساعت هاي800 ميليون توماني مي‌فروشند و خريدار هم دارند. اين ساعت‌ها به طلا و الماس مزين شده‌اند و تعدادشان كم است ولي ساعت‌هاي از 100 تا 200 ميليون توماني در تهران فراوان به فروش مي‌رسند.

انتشار اين دو خبر توسط بعضي منابع خبري، اقدامي هشدار دهنده بود. هدف اين بود كه به مسئولان نظام جمهوري اسلامي گفته شود شرايط اقتصادي كشور آنچنان كه گفته مي‌شود و در خبرهاي رسمي مي‌آيد نيست. اگر به خبرهاي رسمي اكتفا شود، بايد پذيرفت كه فاصله طبقاتي روز به روز درحال كمتر شدن است، گراني يا اصلاً وجود ندارد و يا آنقدر ناچيز است كه قابل اعتنا نيست، وضعيت مسكن بسيار خوب است، بي‌كاري درحال ريشه كن شدن است، مبارزه با اعتياد بسيار موفق بوده و چيزي نمانده كه اعتياد به صورت بنيادي برافكنده شود، تعداد افراد زير خط فقر نزديك است كه به صفر برسد و...

اين يك ترسيم كاملاً مثبت ولي متفاوت با واقعيت، از وضعيت اقتصادي كشور و مردم است. ممكن است بعضي آمارها و ارقام كلي كه نشان دهنده وضعيت كلان اقتصادي هستند علائم مثبتي به همراه داشته باشند لكن آنچه مهم است اينست كه اين وضعيت مثبت نشان دهنده توزيع عادلانه ثروت باشد نه انباشته شدن ثروت نزد درصد كمي از مردم. در چنين وضعيتي، عده‌اي كه تعداد اندكي از مردم را تشكيل مي‌دهند هر لحظه متورم‌تر مي‌شوند و حساب‌هاي بانكي آنها انباشته‌تر مي‌شود و جمع كثيري از مردم هر روز لاغرتر مي‌شوند و بايد تمام وقت به دنبال ناني بدوند كه شكم خود را سير كنند.

البته نحوه ديگري از ترسيم نيز وجود دارد كه آنهم نادرست است. اينكه گفته شود اقتصاد ايران ورشكسته است، همه مردم ايران گرسنه اند، بي‌كاري و اعتياد همه جا را گرفته و هيچ چيز سر جاي خودش نيست، اين نوعي سياه نمائي است كه برخاسته از نگاهي منفي به كشور و يا عمداً اوضاع كشور را منفي و آشفته جلوه دادن است. كساني كه چنين چهره‌اي از ايران امروز ترسيم مي‌كنند قطعاً واقع بين نيستند و اگر درصدد سياه نمائي و منفي بافي نباشند حداقل اينست كه واقعيت‌ها را نمي‌بينند. نگاه درست اينست كه مشكلات به همان اندازه كه هستند بازتاب داده شوند و البته در كنار آنها كارهاي مثبت نيز گفته شود تا در يك جمع بندي منصفانه بتوان به آنچه واقعيت دارد دست يافت.

علاوه بر اين، عادلانه و عاقلانه نيست كه پيشرفت‌هاي كشور در زمينه‌هاي مختلف در دوران نظام جمهوري اسلامي ناديده گرفته شود و سخني از آنهمه پيشرفت علمي و ابتكار و خلاقيت به ميان نيايد. در ترسيم وضعيت كشور حتماً بايد واقعيت‌هائي همچون جهش‌هاي بزرگ در صنايع نظامي، موفقيت‌هاي گسترده در علوم پزشكي، ابتكارها و خلاقيت‌هاي مهم در نانو تكنولوژي، پيشرفت‌هاي هسته‌اي و گام‌هاي بزرگي كه در بخش زيرساخت‌ها برداشته شده است لحاظ شوند. اينها موفقيت‌هائي هستند كه در شرايط سخت تحريم‌ها و فشارها به دست آمده‌اند و به همين جهت حائز اهميت زيادي هستند.

با اينحال، نكته مهمي كه بايد مورد توجه مسئولان باشد اينست كه براي نظام جمهوري اسلامي آنچه بيش از هر چيز ديگر اهميت دارد، تحقق عدالت به معناي اعم است. فلسفه قيام مردم ايران و تأسيس نظام جمهوري اسلامي، اكتفا به پيشرفت‌هاي علمي و صنعتي و پزشكي نبود. اينها قطعاً لازم هستند ولي هرگز كافي نيستند. اين پيشرفت‌ها هنگامي ارزشمند خواهند بود كه در سايه عدالت قرار داشته باشند، عدالت اجتماعي، عدالت اقتصادي، عدالت اخلاقي و عدالت قضائي.

هنگامي كه در مركز كشوري كه به داشتن نظام جمهوري اسلامي مفتخر است فاصله طبقاتي آنقدر زياد است كه يك خانواده، اگر بتواند سرپناهي براي خود دست و پا كند، مجبور است به خانه‌اي 36 متري قانع باشد آنهم در جنوبي‌ترين نقطه شهر و در ميان دود و گازوئيل و ترافيك و غوغاي جمعيت و آن ديگري در نهايت ناز و نعمت بتواند با پرداخت 7 ميليارد تومان به يك "پنت هاوس" 700 متري دست يابد و از انواع و اقسام مواهب بهره‌مند باشد، اين يعني فقدان عدالت. هنگامي كه عده‌اي زير خط فقر دست و پا مي‌زنند ولي عده‌اي ساعت‌هاي 800 ميليون توماني مي‌خرند، اين يعني فاصله گرفتن از عدالت.

عدالت در يك جامعه هنگامي محقق مي‌شود كه همه جانبه باشد. اگر افتخار كنيم كه مثلاً عدالت قضائي داريم ولي عدالت اقتصادي نداشته باشيم، يعني در مورد تحقق عدالت دچار مشكل هستيم. اين، همان هشداري است كه اميرالمؤمنين به استاندار بصره مي‌دهد و همان نهيبي است كه به وجود مبارك خود مي‌زند كه من نمي‌توانم با خيال راحت سر به بالين بگذارم درحالي كه در فلان نقطه دور يكي از كساني كه در قلمرو حكومت من زندگي مي‌كند با شكم گرسنه بخوابد.

از جمله عوارض اين بي‌عدالتي اقتصادي و تقسيم نادرست ثروت، همين فساد عظيم بانكي است كه يكباره سه هزار ميليارد تومان را و يا به رواياتي بسيار بيش از اين را مي‌بلعد و مردم كشوري را در حيرت فرو مي‌برد. اين بيماري بزرگ براي كشوري كه با نام و عنوان "نظام جمهوري اسلامي" اداره مي‌شود نه تنها زيبنده نيست، بلكه يك ننگ بزرگ است. بايد براي زدودن اين ننگ كاري كرد.

منبع خبر : جمهوري اسلامي - http://www.jomhourieslami.com/1390/13900..._0001.html
زندگی میکنم ...

حتی اگر بهترین هایم را از دست بدهم!!!

چون این زندگی کردن است که بهترین های دیگر را برایم میسازد

بگذار هر چه از دست میرود برود؛

من آن را میخواهم که به التماس آلوده نباشد...

حتی زندگی را !!!
پاسخ }