امتیاز موضوع:
  • 11 رای - 2.45 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مشکلات مربوط به تیروئید
#1
چند علامت ساده برای اثبات یک فرضیه
کم کاری تیروئید نوعی بیماری شایع است که باید به موقع درمان شود لابد شما هم درمورد این مریضی و علایم ان شایعات زیادی شنیده اید.پس بهتر است با هم نگاهی به علامت های تنبلی این قسمت از اعضای بدن بندازیم . نشانه های رایج کم کاری غده تیروئید میتوان به خشکی پوست -شکنندگی ناخن ها -موهای زبر و کم پشت -پوست متمایل به رنگ زرد -کم تحرکی -عدم توانایی در تحمل سرما -احساس ضعف و خستگی -پوست سرد-مشکل حافظه -افرسردگی و یبوست اشاره کرد.در مورد زن ها نیز قاعدگی نامنظم و شدیدی که که بیش از 5تا 7روز طول بکشد.از نشانه های کم کاری تیروئید است طبیعی است که تعداد علایم و نشانه ها گاهی باعث اشتباه شود و فرد مبتلا رابه شک و تردید بیندازد.در این شرایط پزشک بیشترین کمک را به شما میکند. این گونه مطالب صرفن به منظور اشنایی بیشتر شما تنظیم میشود.
نشانه های نه چندان رایج:
در کنار علایم روشن و مشخص که ذکر شد برخی مواقع شاهد برو و ظهور علایم خاصی هستیم که رواج چندانی ندارد و تنها هر از گاهی به وجود می اید بزرگ شدن غده تیروئید-افزایش وزن متوسط بدن -تورم بازو-دست-پاوپف کردن صورت به خصوص اطراف چشم -صدای خشن و گرفته و نیز درد ماهیچه ای و گرفتگی عضلات نیزا ز سایر علایم خاص و نادر کم کاری تیروئید است .گاهی شدت بروز به اندازه ای پایین است که واقعن تشخیص ان برای فرد دشوار است و حتی احتمال دارد با الزایمر و یا افسردگی اشتباه بگیرد.
}
#2
افزايش وزن، كاهش انرژي، عدم تحمل سرما، صورت پف‌آلود، ورم دور چشم، ريزش مو و ابرو، اختلالات قاعدگي، نازايي و سقط، درد و ضعف عضلاني بخصوص در راه رفتن و بالا رفتن از پله، خستگي زودرس، بزرگ شدن غده تيروئيد يا در بعضي موارد تخريب كامل اين غده نيز از ديگر علائم است.

اختلالات تيروئيد يكي از شايع‌ترين مشكلاتي است كه افراد زيادي با آن روبه‌رو مي‌شوند.

در رويارويي با اين مشكل هم مانند بسياري از مسائل ديگر اگر اطلاعات دقيق و درستي داشته باشيم مي‌توانيم از بروز عوارض ناشي از آن پيشگيري كنيم؛ مسائل ساده‌اي مانند علل بروز بيماري، اقدامات پيشگيرانه، مصرف منظم دارو يا درمان به موقع.

دكتر لطف‌الله ساعد، فوق تخصص غدد و متابوليسم در گفت‌وگو با «جام‌جم» درباره اين بيماري توضيح مي‌دهد: غده تيروئيد يكي از غدد درون‌ريز بدن است و هورمون تيروكسين را ترشح مي‌كند كه نقش مهمي در سوخت و ساز بدن و رشد و تمايز سلول‌ها بخصوص سلول‌هاي مغز و سيستم اسكلتي ـ عضلاني دارد. به عبارت ديگر تمام سلول‌هاي بدن مستقيم يا غيرمستقيم به هورمون‌هاي تيروئيد وابسته و به آن نيازمند هستند.

به گفته وي در صورت كمبود اين هورمون ، سلول‌ها دچار اختلال عملكرد و نارسايي مي‌شوند كه اين مساله ممكن است عوارض مهمي براي فرد ايجاد كند؛ بخصوص در دوران كودكي كه عدم درمان منجر به ايجاد عوارضي غيرقابل برگشت مي‌شود.

چرا كم‌كاري تيروئيد بروز مي‌كند؟

دكتر ساعد با اشاره به اين‌كه كم‌كاري تيروئيد يكي از بيماري‌هاي شايعي است كه ميان زنان بيشتر مشاهده مي‌شود و با بالا رفتن سن نيز شيوع آن افزايش مي‌يابد، توضيح مي‌دهد: اين بيماري علل مختلفي دارد و شايع‌ترين آن بيماري به نام تيروئيديت هاشيموتو است كه نوعي بيماري خود ايمني به حساب مي‌آيد.

جراحي‌هاي تيروئيد، استفاده از يد راديواكتيو، كمبود يد براي مدتي طولاني و مصرف داروها بخصوص داروهايي كه براي درمان پركاري تيروئيد استفاده مي‌شود نيز در صورت مصرف بيش از حد مي‌تواند منجر به اين بيماري شود.

به گفته اين پزشك متخصص، كودكان نيز به علل مادرزادي شامل عدم تشكيل تيروئيد، اختلالات سنتز هورمون‌هاي تيروئيد، تيروئيدهاي نابه‌جا و عوامل مرتبط با مادر مثلا دريافت يد راديواكتيو طي بارداري ممكن است به اين بيماري مبتلا شوند.

وي درباره ساير علت‌هاي بروز بيماري مي‌افزايد: مشكلات موجود در غده هيپوفيز يا هيپوتالاموس بخصوص تومورهاي اين ناحيه و راديوتراپي‌هاي سر و گردن نيز مي‌تواند منجر به كم‌كاري تيروئيد شود. در مواردي هم به علت مقاومت بدن به هورمون‌هاي تيروئيد، اين هورمون‌ها تاثير مناسبي ندارد.

دكتر ساعد با اشاره به التهابات تيروئيد توضيح مي‌دهد: بعد از اين‌كه يك مرحله پركاري تيروئيد پشت سر گذاشته شد و ممكن است از نظر باليني بدون علامت باشد، شايد بيمار وارد مرحله كم‌كاري تيروئيد شود. اين مرحله مي‌تواند موقت يا دائمي باشد.

نشانه‌هاي كم‌كاري تيروئيد

دكتر ساعد با اشاره به اين كه علائم كم‌كاري تيروئيد با توجه به سن افراد متفاوت است، مي‌گويد: كم‌كاري تيروئيد در نوزادان با علائم مختلفي مانند زردي طولاني‌مدت، خواب زياد كودك، برآمدگي شكم به صورت فتق‌هاي نافي، شير نخوردن به اندازه كافي، كاهش رشد نوزاد و تورم در بدن و دور چشم‌ها نمايان مي‌شود.

وي با اشاره به علائمي كه در كودكان با سنين بالاتر رخ مي‌دهد، اضافه مي‌كند: اين بيماري در اين كودكان با علائمي مانند اختلال رشد، عدم تمركز و توجه و اختلالات هوش خود را نشان مي‌دهد.

اين پزشك متخصص مي‌افزايد: در بزرگسالي ممكن است علائم جديدي بروز كند كه اين نشانه‌ها براساس عضوي كه درگير مي‌شود، تفاوت دارد؛ به عنوان مثال در پوست با خشكي، خارش و سردي نمايان مي‌شود. افزايش وزن، كاهش انرژي، عدم تحمل سرما، صورت پف‌آلود، ورم دور چشم، ريزش مو و ابرو، اختلالات قاعدگي، نازايي و سقط، درد و ضعف عضلاني بخصوص در راه رفتن و بالا رفتن از پله، خستگي زودرس، بزرگ شدن غده تيروئيد يا در بعضي موارد تخريب كامل اين غده نيز از ديگر علائم است.

به گفته وي يبوست، سوء جذب مواد غذايي و اختلالات گوارشي نيز از جمله مشكلاتي است كه بر اثر كم‌كاري تيروئيد در دستگاه گوارش بروز مي‌كند.

دارو را بموقع مصرف كنيد

درمان مناسب و بموقع نقش مهم و موثري در كاهش عوارض اين بيماري دارد. اما فراموش نكنيد مصرف داروها حتما بايد با تجويز پزشك و تحت نظر او باشد، چراكه ميزان مصرف براي افراد مختلف متفاوت است.

دكتر ساعد با بيان اين كه براي درمان كم‌كاري تيروئيد از قرص لووتيروكسين استفاده مي‌شود، مي‌گويد: بيماران حتما بايد قرص را به صورت ناشتا و حدود يك ساعت قبل از صبحانه بخورند. در صورتي كه بيمار داروهاي ديگري نيز مصرف مي‌كند، بايد حداقل دو ساعت بعد از خوردن اين قرص از آنها استفاده كند.

در واقع اين فاصله دو ساعتي ميان مصرف قرص لووتيروكسين و ساير داروها مورد مهمي است كه بايد به آن توجه داشت. مصرف مادام‌العمر يا موقت اين قرص نيز موردي است كه پزشك بايد تعيين كند.

به گفته وي، مصرف لووتيروكسين به ميزان مناسب و براساس دستور پزشك عارضه‌اي براي افراد ايجاد نمي‌كند. اما مصرف بيش از حد آن مي‌تواند باعث تپش قلب شود.

اگر بيماران و بخصوص خانم‌ها در سنين بالا، براي مدتي طولاني ميزان بيشتري از داروي تجويز شده را مصرف كنند با كاهش تراكم استخوان نيز روبه‌رو مي‌شوند.

مادران باردار دقت كنند

مصرف داروها در دوران بارداري از جمله نكات مهمي است كه همواره موجب نگراني مادران مي‌شود. دكتر ساعد در اين زمينه مي‌گويد: در صورتي كه مادر به بيماري كم‌كاري تيروئيد مبتلاست و در دوران بارداري نيز بايد از اين قرص استفاده كند، مصرف منظم دارو كاملا بي‌خطر و حتي به نفع سلامت مادر و جنين است.

به گفته وي خانم‌هايي كه قصد مادر شدن دارند، در صورتي كه در خانواده‌شان سابقه بيماري‌هاي تيروئيد وجود داشته باشد، يا خود مادر سابقه قبلي مشكلات تيروئيدي، جراحي تيروئيد، ساير بيماري‌هاي خود ايمني مثل ديابت نوع يك و هرگونه علائمي از مشكلات تيروئيدي داشته باشد حتما بايد تحت نظر پزشك آزمايش‌ دهد تا در صورت نياز درمان‌هاي مربوط به اين موضوع صورت گيرد.

معمولا مادراني كه به كم‌كاري تيروئيد مبتلا هستند، در صورت باردار شدن نگران بيماري فرزندشان مي‌شوند و اين سوال برايشان پيش مي‌آيد كه آيا نوزادشان به اين بيماري مبتلا خواهد شد يا نه؟

دكتر ساعد با اشاره به اين كه كم‌كاري تيروئيد مادر و نوزاد دو موضوع كاملا متفاوت است، خاطرنشان مي‌كند: كم‌كاري تيروئيد مادر به علل مختلفي ايجاد مي‌شود كه با علل كم‌كاري تيروئيد در نوزادان متفاوت است و غير از مواردي كه كم‌كاري تيروئيد مادر ناشي از كمبود يد نيست، معمولا احتمال بروز بيماري براي جنيني كه مادرش به اين بيماري مبتلاست با جنيني كه مادرش مشكلي ندارد، يكسان است.

به گفته وي، در صورتي كه كم‌كاري تيروئيد از دوران جنيني وجود داشته باشد، ممكن است روي بهره هوشي كودك تاثير بگذارد و به همين دليل امروزه در مورد اين بيماري غربالگري نوزادان انجام مي‌شود.

بنابراين به محض تشخيص بيماري نوزاد بايد درمان را شروع كرد تا عوارض ناشي از آن كودك را تهديد نكند.
}
#3
علائم باليني : در دختران بيشتر از پسران است .

وزن و قد هنگام تولد طبيعي است اما دور سر مقداري بزرگتر از نرمال است .

زردي طول کشيده در نوزاد از علائم اوليه مي باشد .

اختلال در شيرخوردن بصورت سرفه ناگهاني

اختلال تنفس بصورت حملات آپنه ، گرفتگي بيني و بزرگي زبان .

گريه کم و خواب زياد

کاهش اشتها

يبوست

بزرگي شکم

فتق نافي

کاهش دماي بدن زير ۳۵ درجه سانتيگراد و سردي پوست

ادم اندام تحتاني و دستگاه تناسلي

بزرگي قلب ، سوفل قلبي و مايع دور قلب

کم خوني

کاهش در رشد عقلاني و رشد جسماني

بزرگي ملاج جلويي و عقبي روي سر

پف آلوده بودن پلکها

پوست خشک و پوسته دار

بي حالي و تأخير در يادگيري نشستن و ايستادن

صداي خشن و تأخير شروع تکلم

علائم باليني : در دختران بيشتر از پسران است .

وزن و قد هنگام تولد طبيعي است اما دور سر مقداري بزرگتر از نرمال است .

زردي طول کشيده در نوزاد از علائم اوليه مي باشد .

اختلال در شيرخوردن بصورت سرفه ناگهاني

اختلال تنفس بصورت حملات آپنه ، گرفتگي بيني و بزرگي زبان .

گريه کم و خواب زياد

کاهش اشتها

يبوست

بزرگي شکم

فتق نافي

کاهش دماي بدن زير ۳۵ درجه سانتيگراد و سردي پوست

ادم اندام تحتاني و دستگاه تناسلي

بزرگي قلب ، سوفل قلبي و مايع دور قلب

کم خوني

کاهش در رشد عقلاني و رشد جسماني

بزرگي ملاج جلويي و عقبي روي سر

پف آلوده بودن پلکها

پوست خشک و پوسته دار

بي حالي و تأخير در يادگيري نشستن و ايستادن

صداي خشن و تأخير شروع تکلم

[عکس: 20160113155119_527653_10151209584396838_...8007_n.jpg]
}
#4
یکی از مشکلاتی که در کشور ما هم شایع است و علاوه بر تاثیر بر اندام‌های داخلی،‌ پوست را نیز تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، بیماری‌های تیرویید است…


پرکاری تیرویید ریزش مو می آورد

پوست، درواقع آینه‌ای از مشکلات داخلی است و بسیاری از بیماری‌های سیستمیک تظاهرات پوستی دارند.

وقتی این غده بسیار مهم و حیاتی در بدن کار خود را درست انجام ندهد و در ترشح هورمون‌های خود کم‌کاری یا پرکاری کند، سیستم داخلی بدن به هم‌می‌ریزد و پوست هم از این قاعده مستثنی نیست. گاهی آگاهی نداشتن ما از علایم بیماری‌ها، باعث می‌شود وقت و هزینه زیادی صرف کنیم و بدون گرفتن نتیجه از این مطب به مطب پزشک دیگر برویم. شاید باورتان نشود خارش یا خشکی پوست می‌تواند به علت مشکل تیرویید باشد. گفت‌وگوی ما را با دکتر نیلفروش‌زاده، رییس مرکز تحقیقات پوست و سالک در این باره بخوانید.

آقای دکتر! مشکل تیرویید به متخصص غدد ربط دارد اما گاهی افراد این مشکل خود را هنگام مراجعه به متخصص پوست کشف می کنند. چرا؟

برای اینکه گاهی علت ریزش مو یا خارش پوست و خشکی آن را فقط می‌توان در اختلالات تیرویید جستجو کرد و ما از این طریق به تشخیص تیرویید می?رسیم. بیماری که خارش دارد یا ریزش مو پیدا کرده، باید بداند پزشک برای رسیدن به تشخیص دقیق معمولا شرح‌حال کاملی می‌گیرد و معاینه و آزمایش‌های لازم او را به تشخیص قطعی می‌رساند. با پرسیدن نکات کلیدی از بیمار، حدس و گمان ما به سوی درست هدایت می‌شود و بعد از تشخیص و علت‌یابی، درمان را آغاز می‌کنیم.

اینکه آیا بیمار عدم‌تحمل به گرما دارد؟ دچار کاهش وزن شده است، آیا تپش قلب دارد، و اینکه عادت‌های غذایی‌اش تغییر کرده است یا نه، برای ما مهم است. اگر علت اصلی خارش پوست پیدا و برطرف شود، با کمک متخصص غدد همه بدن از عملکرد نادرست تیرویید نجات می‌یابد اما تا این عامل را نشناسیم، فقط به‌طور موقت به بیمار راه‌حل داده‌ایم.

سلامت: ما ۲ مشکل اصلی با غده تیرویید داریم؛ در کدام حالت تظاهرات پوستی به‌وجود می‌آیند؟ وقتی کم‌کاری می‌کند یا وقتی پرکار می‌شود؟

در هر ۲ حالت. مشکل پرکاری تیرویید (هیپرتیروییدی) بیماری نسبتا شایعی است و بیشتر مردم از آن غافل‌اند یا به تشخیص آن اهمیت چندانی نمی‌دهند. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که تیرویید به هر دلیلی بیش از حد عادی هورمون تولید کند. پرکاری تیرویید بیشتر در سنین ۲۰ تا۴۰ سالگی رخ می‌دهد و زنان بیش از مردان دچار آن می‌شوند. در پرکاری تیرویید، کم‌پشتی وسیع موهای سر و ریزش مو دیده می‌شود و حتی در مواردی، موهای زیر بغل هم کاهش می‌یابد. علایم آن کاهش وزن زیاد با وجود تغذیه طبیعی، لرزش دست‌ها، تپش قلب، عصبانیت و تغییرات پوست‌و‌مو است. ۲ مورد از شایع‌ترین نشانه‌هایی که در پرکاری تیرویید دیده می‌شود، خارش و ریزش مو است.

در این بیماری به‌طور کلی پوست گرم، مرطوب و نرم است ولی حالت تحلیل‌رفته و نازک‌شده ندارد. در بررسی پوست سر، موها نازک و نرم هستند و نازک‌شدگی گسترده موها و تغییرات ناخن از جمله جدا شدن ناخن یا ناخن چکشی می‌تواند مشاهده شود. در بعضی مناطق پوست، ممکن است تیرگی وجود داشته باشد و در موارد شدید این تیرگی گسترده خواهد شد. تعریق بیش از حد، گرگرفتگی و قرمزی کف دست معمولا در افراد دچار پرکاری تیرویید مشاهده می‌شود. در مردان، به دلیل افزایش ثانویه استروژن، احتمال بزرگی سینه (ژنیکوماستی) وجود دارد.

سلامت: آیا رنگ پریدگی پوست هم در بیماران تیروییدی دیده می شود؟

بله، در بیماران دچار کم‌کاری‌تیرویید یا هیپوتیروییدی، تغییرات پوستی به‌صورت پوست خشن، ‌خشک و سرد و رنگ‌پریده است. گاهی پوست متورم است که ناشی از ادم سلولی حاصل از این بیماری است. در بعضی بیماران تغییررنگ پوست و زردشدن پوست رخ می‌‌دهد و عروق پوست بسیار شکننده می‌شوند. پوسته‌پوسته شدن کف دست و پا نیز در تعدادی از بیماران رخ می‌دهد. موها، خشن و شکننده و عروسکی می‌شود و رشد آنها به آهستگی رخ می‌دهد که به‌دلیل افزایش فاز تلوژن یا استراحت موهاست. ریزش موی ابرو به‌خصوص در ناحیه یک‌سوم خارج ابرو ممکن است دیده شود. از طرفی ناخن‌ها نازک و شکننده می‌شوند و رشد کمی دارند.

سلامت: به‌نظر می‌رسد مبتلایان به مختل شدن کار تیرویید، قبل از بروز مشکلات پوستی‌ به دلایل دیگر مسایل، تحت‌بررسی و درمان قرار می‌گیرند و مشکل پوستی شان هم رو‌به‌راه می‌شود. درست است؟
همیشه این‌طور نیست که با برطرف شدن علت زمینه‌‌ای، بیماری پوستی هم بهبود پیدا کند. بیشتر اوقات لازم است علاوه بر مراجعه به متخصص داخلی، برای درمان مشکلات پوستی، به متخصص پوست هم مراجعه کرد. مثلا وقتی کسی با علامت خارش به پزشک مراجعه می‌کند، در ذهن پزشک متخصص علل فراوانی برای ایجاد این مشکل به وجود می‌آید و برای رد بیماری‌هایی ‌مثل هپاتیت C، بیماری‌های انسدادی کبد، نارسایی کلیه، کم‌کاری یا پرکاری تیرویید، کم‌خونی فقرآهن، پرخونی، برخی سرطان‌های خون مثل لوسمی و لنفوم (به‌خصوص لنفوم هوچکین)، میلوما، سرطان‌های داخلی، انگل‌های روده‌ای، ام‌‌اس، ایدز و برخی بیماری‌های اعصاب و روان، باید همه جوانب را بسنجد. شما با دادن شرح‌حال کامل از خود می‌توانید به او در تشخیص بهتر کمک کنید.
مثلا دیابت به عنوان یکی از علل داخلی خارش مطرح می‌‌شود اما بیشتر افراد مبتلا به دیابت خارش ندارند. گاهی بیمار در اثر خارش با خاراندن صدمه زیادی به پوست خود می‌زند یا مشکل ریزش موهایش در وضعیت جدی قرار دارد که در این صورت هم به درمان متخصص پوست نیاز دارد.


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
کاغذ سفید را هر چه قدر هم که تمیز و زیبا باشد کسی قاب نمی گیرد ، برای ماندگاری در ذهن ها باید حرفی برای گفتن داشت
}
گوناگون از وب
loading...
تشریفات مجالس خدمات عروسی
#5
بیماری های تیروئید و بارداری

تغذیه مناسب با میزان کافی ید که می تواند با مصرف انواع ماهیها، میگو و دیگر آبزیان و همچنین مقدار توصیه شده نمک یددار تصفیه تامین شود، ضامن سلامت جنین و مادر باردار است.تغییرات عملکرد تیروئید در بارداری

بارداری طبیعی منجر به یکسری تغییرات فیزیولوژیک و هورمونی می شود که بر عملکرد تیروئید تأثیر میگذارند. بهمین دلیل تفسیر نتایج آزمایش تیروئید یک خانم حامله باید با دقت صورت پذیرد.

اندازه تیروئید نیز در یک بارداری طبیعی، بخصوص در مناطقی که ساکنین آن با کمبود ید روبرو هستند، ممکن است به انداره 10 تا 15 درصد بزرگ‌تر از حد طبیعی شود. اما معمولأ این بزرگی تیروئید در معاینه بیمار واضح نیست ولی گاهی ممکن است بصورت گواتر در ناحیه جلوی گردن مشاهده شود.

ارتباط عملکرد تیروئید مادر و جنین در دوران بارداری چگونه است؟

در طی سه ماه اول بارداری، جنین کاملأ وابسته به هورمونهای تیروئید مادر است که از جفت عبور نموده و به جنین می‌رسند. پس از پایان سه ماه اول بارداری غده تیروئید جنین فعالیت خود را شروع نموده و هورمون تیروئید تولید می‌کند. از این زمان تا پایان بارداری جنین برای تولید هورمون تیروئید نیاز به ید دراد که باید از طریق مادر به او برسد.نکات مهم:

در خانم‌های بارداری که دچار بیماری کم کاری تیروئید بوده و یا مقادیر کافی ید دریافت نمی‌کنند، جنین آنها با خطر بروز بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید و اختلال در رشد مغز و دستگاه عصبی روبرو هستند.

نیاز خانم‌های باردار به ید بیشتر از افراد غیر حامله و حدود 200 میکرو گرم در روز استتغذیه مناسب با میزان کافی ید که می تواند با مصرف انواع ماهیها، میگو و دیگر آبزیان و همچنین مقدار توصیه شده نمک یددار تامین شود، ضامن سلامت جنین و مادر باردار است.عوارض پرکاری تیرویید در دوران بارداری

- زایمان زودرس

- سقط خود بخود

- مرگ داخل رحمی جنین

- تولد نوزاد نارس

- تولد نوزاد با وزن کم

- نارسایی قلبی در مادر

- پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)

- بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد

- بیماری قلبی در جنین و نوزادعوارض کم کاری تیرویید در دوران بارداری

- زایمان زودرس

- سقط (بخصوص در سه ماهه اول بارداری)

- جدا شدن زودرس جفت

- زجر جنین

- مرگ داخل رحمی جنین

- تولد نوزاد نارس

- تولد نوزاد با وزن کم

- پره اکلامپسی (فشارخون بارداری و مسمومیت بارداری)

- بروز بیماری تیروئید در جنین و نوزاد

- افزایش میزان سزارین

- بروز اختلالات شناختی و عصبی در جنین

- خونریزی پس از زایماندرمان بموقع و مناسب بیماریهای تیروئیدی در دوران بارداری، از بروز کلیه عوارض پیشگیری می نمایدبا انجام غربال گری بیماری کم کاری مادرزادی تیروئید در روزهای 3-5 تولد، از عقب ماندگی ذهنی ناشی از این بیماری پیشگیری نمایید.
کاغذ سفید را هر چه قدر هم که تمیز و زیبا باشد کسی قاب نمی گیرد ، برای ماندگاری در ذهن ها باید حرفی برای گفتن داشت
}
#6
کم کاري تيروئيد؛ تشخيص، عوارض و درمان دارويي

تشخيص:

از آن جا که کم کاري تيروئيد در زنان مسن تر شيوع بيشتري دارد برخي پزشکان توصيه مي کنند که در طي معاينات جسمي سالانه، غربالگري زنان مسن تر به منظور تشخيص اختلالات تيروئيدي نيز انجام گردد.

برخي پزشکان همچنين توصيه مي کنند که زنان باردار و يا زناني که تصور مي کنند باردار شده اند به منظور تشخيص کم کاري تيروئيد آزمايش دهند. به طور کلي اگر احساس مي کنيد که خستگي و کسالت تان افزايش يافته و يا پوست خشک، يبوست و صداي خشن داريد و يا در گذشته سابقه مشکلات تيروئيدي يا گواتر را داشته ايد، ممکن است پزشک معالج تان براي تشخيص کم کاري تيروئيد آزمايش تجويز نمايد.

آزمايش خون:

تشخيص کم کاري تيروئيد بر پايه نتايج تست هاي خوني که سطح هورمون هاي TSH و نيز سطح هورمون تيروئيدي تيروکسين را ارزيابي مي نمايد انجام مي گردد. کاهش سطح تيروکسين و افزايش سطح TSH در خون نشانگر اختلال در عملکرد تيروئيد است. در اين حالت غده هيپوفيز شما سعي مي کند TSH بيشتري را براي تحريک غده تيروئيد به منظور توليد هورمون هاي تيروئيدي آزاد نمايد.

امروزه با استفاده از تست حساس TSH پزشک تان مي تواند بسيار سريع تر و اغلب قبل از اين که حتي علايم بيماري بروز کند، بيماري کم کاري تيروئيد را تشخيص دهند. از آن جا که آزمايش TSH بهترين تست غربالگري است دکتر معالج تان ابتدا وضعيت TSH شما را بررسي خواهد کرد. آزمايش هاي TSH همچنين نقش مهمي را در کنترل و مديريت کم کاري تيروئيد بازي مي کند چرا که به پزشک معالج تان در تخمين دوز مناسب دارو چه در ابتداي درمان و چه در ادامه درمان کمک مي نمايد. به علاوه، تست هاي TSH به تشخيص شرايطي از بيماري به نام کم کاري تيروئيد تحت باليني کمک مي نمايد؛ کم کاري تيروئيد تحت باليني شکل خفيف تري از کم کاري تيروئيد است که اغلب منجر به ظهور علايم و نشانه هاي آشکار بيماري نمي گردد، در اين حالت سطح هورمون هاي T-3 و T-4 خون شما در محدوده طبيعي ولي ميزان TSHخون شما در محدوده بالاتر از سطوح طبيعي است.
عوارض:

بيماري کم کاري تيروئيدي درمان نشده، ممکن است منجر به ظهور عوارض و مشکلاتي در سلامت گردد از جمله:
گواتر

گواتر:

تحريک مداوم غده تيروئيد براي آزاد سازي هورمون هاي بيشتر ممکن است منجر به بزرگ تر گشتن غده تيروئيد شما، حالتي که تحت عنوان گواتر شناخته مي شود، گردد. تيروئيد هاشيموتو يکي از رايج ترين علل گواتر مي باشد. يک گواتر بزرگ مي تواند بر ظاهر شما اثر گذاشته و نيز در بلع و تنفس شما اختلال ايجاد کند.

مشکلات قلبي:

کم کاري تيروئيد همچنين ممکن است با افزايش خطر بيماري قلبي همراه باشد چرا که در افراد داراي اختلال تيروئيد ممکن است LDL افزايش يابد.

حتي کم کاري تيروئيد تحت باليني که نوع خفيف تر و خوش خيم تري از کم کاري تيروئيد حقيقي مي باشد مي تواند منجر به افزايش سطوح کلي کلسترول و اختلال در پمپاژ طبيعي قلب تان گردد.

کم کاري تيروئيد همچنين مي تواند منجر به بزرگ شدن قلب و نارسايي قلبي گردد.

پي آمد هاي کم کاري تيروئيد بر سلامت روان:

ظهور افسردگي ممکن است زودتر در بيماري کم کاري تيروئيد ايجاد گردد و ممکن است با گذشت زمان افسردگي شديد تر گردد.

کم کاري تيروئيد مي تواند منجر به کند شدن عملکرد ذهني گردد.

ميکزدم(Myxedema):

ميکزدم حالت نادرتر و شديدتر از بيماري کم کاري تيروئيد است که تهديدي براي زندگي محسوب مي گردد و مي تواند در نتيجه بيماري کم کاري تيروئيد تشخيص داده نشده و درمان نشده در دراز مدت باشد. علايم آن عبارت هستند از: عدم تحمل شديد سرما، خواب آلودگي که به دنبال آن رخوت شديد و بي هوشي ايجاد گردد. يک اغماء ميکزدم ممکن است تحت اثر مصرف داروي مسکن، عفونت و ديگر عوامل استرس زا در بدن تان تحريک گرد. اگر نشانه ها و علايم ميکزدم را داريد نيازمند معالجه باليني سريع و فوري هستيد.

ناباروري:

کاهش سطح هورمون هاي تيروئيدي ممکن است موجب ايجاد تداخل در تخمک گذاري و باروري گردد. به علاوه برخي از نمونه هاي کم کاري تيروئيد نظير اختلال اتوايميون نيز باروري را مختل مي نمايند. درمان کم کاري تيروئيد با درمان جايگزيني هورموني ممکن نيست که کاملا مشکل باروري را حل نمايد و شايد نياز به انجام مداخلات ديگري باشد.

نقايص مادرزادي:

کودکاني که از زنان با بيماري تيروئيد درمان نشده متولد مي شوند نسبت به فرزنداني که از مادران سالم متولد مي شوند ممکن است ريسک بالاتري را براي ابتلاء به نقايص مادرزادي داشته باشند. اين کودکان بيشتر مستعد ابتلا به مشکلات ذهني و تکاملي هستند. همچنين کودکان مبتلا به کم کاري تيروئيد درمان نشده از بدو تولد، در خطر ابتلا به مشکلات جسماني و ذهني هستند ولي اگر بيماري در طي چند ماه نخست زندگي تشخيص داده شود شانس پيشرفت و تکامل طبيعي کودک بسيار بهتر مي گردد.
درمان دارويي

درمان استاندارد براي کم کاري تيروئيد شامل استفاده ي روزانه از هورمون هاي تيروئيدي لووتيروکسين مي باشد. اين داروهاي خوراکي سطوح مکفي هورموني را بازسازي مي نمايد و بدن شما را به وضعيت طبيعي بر مي گرداند. 1 تا 2 هفته پس از شروع درمان، متوجه خواهيد شد که احساس خستگي کمتري مي کنيد و همچنين داروها به تدريج سطوح کلسترول افزايش يافته به علت بيماري را کاهش مي دهد و ممکن است هر نوع روند افزايش وزن را معکوس نمايد. درمان با داروي لووتيروکسين معمولا مادام العمر مي باشد ولي از آن جا که دوز داروي مورد نيازتان ممکن است تغيير کند پزشک معالج تان سطح هورمون TSH شما را هر سال بررسي خواهد کرد.
لووتيروکسين

براي تخمين دوز صحيح از داروي لووتيروکسين در ابتداي درمان پزشک معالج تان معمولا سطح هورمون TSH شما را پس از 2 تا 3 ماه بررسي مي کند. مقادير افزايش يافته از هورمون مي تواند موجب عوارض جانبي ناخواسته مانند اشتهاي افزايش يافته، بي خوابي، تپش قلب، لرز و... گردد.

اگر بيماري قلبي عروقي و يا کم کاري تيروئيد شديدي داشته باشيد پزشک تان ممکن است درمان را با يک دوز کمتر از دارو شروع کرده و سپس به تدريج دوز دارو را افزايش دهيد.

پيشرفت درمان هورموني به قلب تان اجازه مي دهد که خودش را با افزايش متابوليسم هماهنگ نمايد. وقتي که لووتيروکسين در دوز مناسب مصرف شود حقيقتا عارضه جانبي ندارد و نسبتا ارزان قيمت است. اگر نوع يا مارک داروي تان را تغيير داديد حتما با پزشک معالج تان درباره دوز صحيح دارو مشورت نماييد و مطابق نظر و مشاوره با پزشک معالج، دارو را مصرف نماييد. همچنين از مصرف هيچ دوز از دارو غفلت نکنيد و يا مصرف دارو را به اين دليل که احساس مي کنيد بهتر شده ايد قطع نکنيد اگر چنين کاري را انجام دهيد علايم بيماري کم کاري تيروئيد به تدريج باز خواهد گشت.

نکاتي براي جذب مناسب لووتيروکسين:

ممکن است برخي داروها و مکمل ها و حتي برخي غذاهاي خاص توانايي شما در جذب لووتيروکسين را متاثر سازند. اگر مقادير زيادي از محصولات سويا و يا يک رژيم پُر فيبر را مصرف مي نماييد پزشک معالج تان را در جريان قرار دهيد و يا اگر از داروهاي ديگري به شرح زير استفاده مي نماييد به پزشک معالج تان اطلاع دهيد:

* مکمل هاي آهن

* کلستيرامين

* آلومينيوم هيدروکسايد که در برخي از آنتي اسيد ها وجود دارد.

* مکمل هاي کلسيم

اگر مبتلا به کم کاري تيروئيد تحت باليني هستيد در مورد درمان خود با پزشک معالج تان بحث و مشاوره نماييد. براي يک افزايش نسبتا ملايم در سطح TSH احتمالا شما از مصرف داروهاي هورموني تيروئيد سود نخواهيد برد و درمان مي تواند حتي مُضر هم باشد.

اما از طرف ديگر براي افزايش دادن سطح TSH، هورمون هاي تيروئيد ممکن است سطح کلسترول خون تان و نيز توانايي پمپاژ قلب و يا سطح انرژي بدن تان را بهبود بخشند. بر همين اساس از مصرف خودسرانه دارو خودداري نماييد.


فایل‌های پیوست عکس(ها)
           
کاغذ سفید را هر چه قدر هم که تمیز و زیبا باشد کسی قاب نمی گیرد ، برای ماندگاری در ذهن ها باید حرفی برای گفتن داشت
}
#7
Flowerysmile
}