تبلیغات

نوار بهداشتی

امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مطالبی در رابطه با پستان
#1


پستان غده‌ای است که در اواخر دوران بارداری و بعد از زایمان، شیر تولید می‌کند.پستان از چه تشکیل شده است؟

هر پستان از لوب‌ها تشکیل شده است.
لوب‌ها مجموعه‌اي از غدد شیری هستند که به این غدد شیری لوبول می‌گویند.
لوبول‌ها در اطراف لوله‌های باریکی به نام مجراها سازمان یافته اند.
مجراها شیر را به نوک پستان منتقل می‌کنند.
این لوبول‌ها و مجراها بافت غده‌ای را می‌سازند.

دستگاه لنفاوی چیست؟

پستان‌ها عروق لنفاوی دارند که مایعی شفاف به نام لنف را منتقل می‌کنند.

عروق لنفاوي به اندام‌های کوچک و گردی به نام غدد لنفاوی می‌رسند. تعدادی از غدد لنفاوی نزدیک پستان در زیر بغل، بالای ترقوه، در قفسۀ سینه پشت استخوان جناغ سينه و بسیاری دیگر از نقاط بدن وجود دارند.
غدد لنفاوی، باکتری، سلول‌های سرطانی، یا سایر مواد مضری را که گاه در دستگاه لنفاوی يافت مي‌شوند، به دام می‌اندازد؛ وظیفۀ آنها پاکسازی بدن از مواد مضر است.

در صورت مشاهدۀ اين علائم و تغییرات پستان خود به درمانگر مراجعه کنید:

توده در پستان یا نزدیک پستان یا زیر بغل
بافت ضخیم یا محکم در پستان یا نزدیک آن و یا زیر بغل
ترشح نوک پستان یا حساسیت آن
برگشت نوک پستان به داخل
خارش یا تغییرات پوستی مثل قرمزی، پوسته شدن، گودی،‌ یا چروکیدگی
تغییر در اندازه یا شکل پستان

اگر توده‌اي در یک پستان حس کردید، پستان دیگر را هم بررسی کنید. اگر هر دو پستان مثل هم باشند، احتمالاً این وضعیت طبیعی است. البته همچنان باید برای معاینات بالینی پستان به درمانگر خود مراجعه کنید تا دریابید به آزمایش‌های بيش‌تري نیاز است یا نه.

انواع تغییرات پستان

سفت شدن (وجود توده)
تغییر حالت پستان ناشی از قاعدگی
توده‌های منفرد
ترشح نوک پستان

تغییرات پستانی تقریباً در همۀ زنان رخ می‌دهد. اکثر این تغییرات سرطان نیستند. اگرچه، بعضی از تغییرات پستان ممکن است علائم سرطان باشند. به آن دسته از تغییرات پستان که سرطان نیستند،‌ خوش‌خیم می‌گویند. برای اطلاعات بيش‌تر دربارۀ تغییرات پستانی خوش‌خیم که اغلب طی زمان‌های خاصی از زندگی شما رخ می‌دهند، به بخش «تغییرات پستان در طول زندگی شما که سرطان نیستند» رجوع کنید.

سفت شدن (وجود توده)

اکثر زنان در پستان‌های خود بعضی از انواع توده را دارند. ممکن است بعضی نقاط متراکم تر از جاهای دیگر باشند و در آزمایش احتمالاً به صورت توده احساس شوند. آنچه احساس می‌کنید ممکن است بافت غده‌اي پستان باشد.

تغییر حالت پستان به هنگام قاعدگی

بسیاری از زنان قبل از پریود یا طی آن، در پستان‌های خود احساس درد، حساسیت و تورم دارند؛ همچنین، طی این دوره احتمالاً یک یا چند توده در پستان‌های خود احساس خواهید کرد که به علت وجود مایع اضافی در پستان‌های شماست.

از آنجا که بعضی توده‌ها به علت تغییرات هورمونی طبیعی ایجاد می‌شوند، درمانگر شما احتمالاً پیشنهاد می‌کند توده را به مدت 1 تا 2 ماه بررسی کنید تا مشخص شود تغییر می‌کند یا از بین می‌رود یا باقی می‌ماند.

توده‌های منفرد

توده‌های منفرد در هر زمانی ظاهر می‌شوند و در انواع و اندازه‌های متفاوت به وجود می‌آیند. بيش‌تر توده‌ها سرطان نیستند ولی درمانگر شما همیشه باید آن را به دقت بررسی کند و شاید برای اطمینان از اینکه توده سرطانی نیست، آزمایش‌های بيش‌تري انجام دهد. برای کسب اطلاعات بيش‌تر از این نوع توده‌ها جدول 1: «نتایج احتمالی ماموگرام و مراقبت‌های پس از تشخیص» را ببینید.

در صورت مشاهده هر نوع توده، درمانگر خود را از وجود آن باخبر کنید؛ حتی اگر در گذشته تودۀ خوش‌خیمی ‌داشته‌اید، مطمئن نباشید که تودۀ جدید هم خوش‌خیم باشد.

ترشح نوک پستان

ترشح نوک پستان در بعضی زنان متداول است. مایعی در رنگ‌ها یا شکل‌های مختلف از نوک پستان بیرون می‌آید که الزاماً علامت سرطان نیست. مثلاً، قرص‌های ضد بارداري و سایر داروها مثل مسکن‌ها موجب ترشح اندکی می‌شوند. عفونت‌های خاصی نیز موجب ترشح نوک پستان می‌شوند؛ اگرچه، در زنان یائسه و آنها که در شرف یائسگی هستند، ترشح نوک پستان احتمال دارد علامت سرطان باشد.

درصورت ترشح نوک پستان برای اولین بار، یا تغییر در رنگ و جنس آن، نزد پزشک بروید. احتمالاً پزشک نمونه‌اي از ترشح را برای بررسی به آزمایشگاه می‌فرستد.

تشخیص تغییرات پستانی

ماموگرام
دریافت نتیجۀ ماموگرام
آنچه ماموگرام نشان می‌دهد
توده‌ها
کلسیفیکاسیون
آیا همیشه نتیجۀ ماموگرام صحیح است؟
تغییراتی که نیازمند پیگیری بيش‌تر است.

دو راه برای تشخیص تغییرات پستان وجود دارد:

معاینۀ بالینی پستان ـ معاینۀ پستان که درمانگر انجام می‌دهد.
ماموگرام‌ها ـ عکس با اشعۀ X از پستان‌ها

یک راه برای یافتن تغییرات پستان معاینۀ بالینی است که درمانگر انجام می‌دهد. درمانگر پستان‌ها و زیر بغل‌ها را در جست‌وجوی هرگونه توده، ترشح نوک پستان یا سایر تغییرات احتمالی بررسی می‌کند. این معاینۀ پستان باید بخشی از معاینۀ کلی پزشکی معمول باشد.

بهترین ابزار برای تشخیص سرطان پستان ماموگرام است. ماموگرام تصویر پستان است که با استفاده از مقادیر پایین پرتو X تهیه می‌شود. اخیراً توصیه می‌کنند زنان بالای 40 سال هر 1 تا 2 سال ماموگرام بگیرند.

بعضی زنان خودشان پستان‌های خود را بررسی می‌کنند. درصورت یافتن تغییری در پستان، مهم است که نزد پزشک خود بروید تا تغییر مورد نظر را بررسی کند. ولی معاینۀ شخصی پستان و معاینۀ بالینی پستان جانشین ماموگرام نیستند.

مواردی از تغییرات پستان که باید از پزشك خود بپرسید:

چگونه می‌توان بین توده‌های معمولي و توده‌هایی که باید در مورد آنها کاری انجام داد،‌ تفاوتی قائل شد؟
چگونه می‌توانید بگویید چه نوع تغییر پستان در من ایجاد شده است؟
برای بررسی سريع این تغییرات چه کاری باید انجام داد؟

ماموگرام

ماموگرام‌، هم برای غربالگری و هم برای تشخیص به کار می‌رود.

ماموگرام غربالگری برای تشخیص تغییرات پستان در زنانی است که هیچ نشانه‌اي از سرطان پستان در آنها وجود ندارد. از بيش‌تر زنان برای هر پستان 2 عکس با اشعۀ X می‌گیرند.

اگر ماموگرام غربالگری جدید، نسبت به قبلی تغییری در پستان نشان داد، ‌یا اگر فرد یا درمانگر متوجه تغییر نشدند، احتمالاً درمانگر ماموگرام تشخیصی توصیه خواهد کرد.

طی ماموگرام تشخیصی عکس‌های بيش‌تري با اشعۀ X می‌گیرند تا تصاویر واضح تر و با جزئیات بيش‌تر از پستان به‌دست آید. از این نوع ماموگرام برای جلوگیری از سایر مشکلات پستان هم استفاده می‌شود.

توجه

درصورت تغییر پزشک یا مرکز درمانی، اصل ماموگرام و نسخه‌ای از گزارش پزشکی خود را به همراه داشته باشید.

ماموگرام دیجیتال راه دیگری برای عکس گرفتن از پستان‌هاست. طرز کار ماموگرام دیجیتال مانند ماموگرام غربالگری است، با این تفاوت که تصاویر گرفته شده به جای ثبت روي عکس، به صورت کد کامپیوتری ضبط می‌شوند.

ماموگرام‌های سه زن مختلف در صفحۀ بعد به چشم می‌خورد. پزشکان در این عکس‌ها به دنبال هر نوع تغییر پستانی که طبیعی به‌نظر نمی‌رسد هستند.

ماموگرام‌ و کاشت‌ (ایمپلنت‌) پستانی

وقتی جهت ماموگرافی مراجعه می‌کنید. اگر کاشت (ایمپلنت) پستانی دارید به مسئولان اطلاع دهید تا ماموگرام شما را متخصصی انجام دهد که در زمینۀ تصویربرداری با اشعۀ X در بیماران دارندۀ کاشت (ایمپلنت) آموزش دیده‌است. کاشت‌های پستانی در بعضی بافت‌های پستان پنهان می‌شوند و این بررسی نتيجة ماموگرام را دشوارتر می‌کند.

اگر به دلایل زیبایی از کاشت (ایمپلنت) پستانی استفاده کرده اید:

همچنان به ماموگرام‌های غربالگری با تصاویر اضافی نیاز دارید تا به تشخیص دقیق کمک کند.
اگر بعد از برداشتن پستان به علت سرطان، ایمپلنت گذاشته اید:
باید همچنان براي پستان دیگر خود ماموگرام انجام دهید. از پزشك بپرسید که آيا لازم است براي پستانی که ایمپلنت دارد هم ماموگرام انجام دهید.

دریافت نتایج ماموگرام

از پزشک خود بپرسید که چه زمانی نتایج ماموگرام آماده می‌شود.

اگر نتایج طبیعی بود، به این معنی است که رادیولوژیست چیزی تشخیص نداده است که پیگیری بخواهد.

اگر نتایج غیرطبیعی بود، به این معنی است که رادیولوژیست این موارد را تشخیص داده است:

تغییری نسبت به ماموگرام قبلی تغییری که به پیگیری بيش‌تر نیازمند است.

ماموگرام چه چیزی را نشان می‌دهد

رادیولوژیست عکس‌های اشعه X را در جست‌وجوي تغییرات پستانی که طبیعی به‌نظر نمی‌رسند، بررسی می‌کند. پزشک تفاوت‌های پستان‌ها را جست‌وجو می‌کند و ماموگرام‌های قبلی را با آخرین ماموگرام مقایسه می‌کند، تا تغییرات را ارزیابی کند؛ او همچنین توده‌ها و کلسیفیکاسیون را نيز بررسی می‌کند.

برآمدگی (یا توده)

گاهی اندازه، شکل و کناره‌های توده به پزشک کمک می‌کند که بفهمد توده سرطانی است یا نه. تومورهای خوش‌خیم در ماموگرام اغلب گرد و صاف به‌نظر می‌رسند و حاشیه‌ای واضح و مشخص دارند، ولي سرطان پستان اغلب حاشیه‌اي ناهموار و شکل نامنظمی دارد.

جدول 1: نتایج احتمالی ماموگرام و مراقبت‌های پس از تشخیص

کلسیفیکاسیون

کلسیفیکاسیون، ته نشین شدن کلسیم معدنی در بافت پستان است. در ماموگرام، کلسیفیکاسیون به صورت نقاط سفید کوچک به‌نظر می‌رسد. 2 نوع کلسیفیکاسیون وجود دارد:

ماکروکلسیفیکاسیون رسوبات وسيع کلسیم هستند که اغلب با افزایش سن ایجاد می‌شوند. این رسوبات معمولاً سرطان نیستند. (جدول1: نتایج احتمالی ماموگرام و مراقبت‌های پس از تشخیص را ببینید.)
میکروکلسیفیکاسیون ذرات ریز کلسیم هستند که احتمالاً در اطراف سلول‌هایی با ضريب سرعت تقسیم بالا یافت می‌شوند. اگر این ذرات به روش منظمي به صورت دسته دسته باشند، احتمالاً علامت سرطان است. (جدول 1: نتایح احتمالی ماموگرام و مراقبت‌های پس از تشخیص.)

بسته به تعداد ذرات کلسیم، بزرگی و شکل آنها ، دکتر به شما پیشنهاد می‌کند که:

نوع دیگری از ماموگرام را انجام دهید که به رادیولوژیست امکان می‌دهد منطقه مورد نظر را دقیق تر ارزیابی کند.
ماموگرام غربالگری دیگری، معمولاً به فاصله 6 ماه، انجام دهید.
آزمایش بیوپسی (نمونه‌برداری) انجام دهید.

کلسیفیکاسیون

کلسیم موجود در برنامۀ غذایی موجب ایجاد رسوبات کلسیم (کلسیفیکاسیون) در پستان نمی‌شود

تصور می‌کردم هروقت ماموگرام توده‌ای در پستان تشخیص دهد، احتمالاً سرطان است ـ اما معلـوم شد اکثر تغییرات پستان، نشانه سرطان نیستند. در یک مورد خاص از اینکه تصورم اشتباه بود ناراحت نیستم. ـ آن، 60 ساله.

آیا نتایج ماموگرام همیشه صحیح است؟

خیر. ماموگرام‌ها اگر چه بی نقص نیستند، بهترین ابزار برای تشخیص تغییرات پستان هستند. اگر ماموگرام تغییری در پستان نشان داد،‌گاهی برای درک بهتر این تغییرات نياز به آزمایش‌های دیگری هم هست. حتی اگر پزشك چيزي هم در ماموگرام شما ببيند، باز لزوماً به معنی سرطان نیست.

تغییراتی که به پیگیری بيش‌تري نیاز دارد

گاهی پزشک دربارۀ تغییر موجود در ماموگرام به اطلاعات بيش‌تري نیاز دارد. پزشک احتمالاً آزمایش‌های پیگیری مثل سونوگرافی یا ماموگرام‌های بيش‌تر را دستور كند. تنها راه برای فهمیدن اینکه اين نتیجة غیرطبیعی، سرطان هست یا نیست انجام بیوپسی (نمونه‌برداری) است با درك این نکته که بيش‌تر یافته‌های غیرطبیعی سرطان نیستند، اهمیت دارد.

تغییرات پستانی که سرطان نیستند و در طول زندگی به وجود می‌آیند

انواع مختلفی از تغییرات پستان در مراحل مختلف زندگی فرد به وجود می‌آیند. بسیاری از این حالت‌ها تغيير در نتیجۀ تغییر مقادیر هورمونی ایجاد می‌شوند و با توجه به افزایش سن طبیعی اند.

بافت پستان در زنان جوان نسبت به زنان مسن تر، که قاعدگي‌شان متوقف شده است (یائسگی)، غده‌ای تر (تراکم بیشتر، چربی کمتر) است. معمولاً تغییرات پستانی در این نوع بافت رخ می‌دهد.

پیش از عادت ماهانه یا همزمان، درد، حساسیت و توده در پستان احساس می‌شود و معمولاً با پایان خونریزی احساس توده و درد هم از بین می‌رود.

در زمان حاملگی، احتمالاً در پستان‌ها توده احساس می‌شود به این علت که غدد تولیدکنندۀ شیر بزرگ می‌شوند و تعدادشان افزایش می‌یابند. با وجود این، سرطان پستان در زنان حامله هم مشاهده شده است، بنابراین، اگر سؤالی در مورد هر نوع توده پستان دارید، با پزشک خود مشورت کنید.

«همه چیز در طول زمان تغییر می‌کند؛ از جمله بدن شما؛ مهم این است که با پزشک خود در ارتباط باشید تا با این تغییرات با آرامش و با روشی معقول مواجه شوید» ـ کارمن، 70 ساله

تصوير

در دوران شيردهي، ممکن است به عفونتی به نام ماستیت مبتلا شوید، که در اثر بسته شدن مجرای شیر ایجاد می‌شود. ماستیت موجب می‌شود پستان قرمز شده در آن حساسیت، گرمی و توده احساس شود. ماستیت اغلب با آنتی بیوتیک‌ها درمان می‌شود. گاهی هم لازم است مجرا باز شود. اگر در صورت درمان، قرمزی یا ماستیت از بین نرفت، به پزشک مراجعه کنید؛ ممکن است به مراقبت‌های بيش‌تري نیاز داشته باشید.

همچنان که به سن یائسگی نزدیک می‌شوید، قاعدگي شما کم و كم‌تر می‌شوند. تغییر مقدار هورمون هم باعث اين تغییرات در پستان‌هاي شما مي‌شوند:

حساس بودن، حتی وقتی پریود نمی‌شوید.
تراکم بیشتر
تودۀ بيش‌تر نسبت به آنچه قبلاً بوده اند

با افزایش سن، تغییرات پستانی ديگري هم متداول‌اند، مثل:

پاپیلوم داخل مجرایی. این تغییر به صورت توموری که به زگیل شباهت دارد داخل نوک پستان است و بدون تغییر شکل پستان قابل جراحی است.
اکتازی مجرای پستان. همچنان که به یائسگی نزدیک می‌شوید، مجاری نزدیک نوک پستان ورم می‌کنند و مسدود می‌شوند، که معمولاً دردناک است و موجب ترشح نوک پستان می‌شود. این مشکل با گرم‌کردن موضع و مصرف آنتی بیوتیک‌ها رفع مي‌شود و گاهی هم برای باز كردن مجرا از جراحی استفاده می‌کنند.

در صورت دریافت هورمون ـ مثل هورمون درمان جایگزین(HRT)، ‌قرص‌های ضد بارداري، یا دريافت آن به صورت تزریقی ـ هنگام انجام ماموگرام پزشک را در جریان بگذارید. هورمون‌ها احتمالاً پستان‌ها را متراکم تر می‌کنند و این گاهي موجب محدوديت توانایی پزشک در خواندن ماموگرام مي‌شود.

وقتی یائسه می‌شوید، سطح هورمون‌ها پایین می‌آید و تراکم بافت پستان كم‌تر و بافت چربی آن بيش‌تر می‌شود. احتمالاً توده‌ها، درد یا ترشح از نوک پستان، که قبلاً داشتید، متوقف می‌شوند و از آنجا که بافت پستان كم‌تر متراکم است، ماموگرام‌ها راحت تر خوانده می‌شوند. این به این معنی است که از سوی پزشکان احتمال تشخیص تغییرات پستان یا سرطان پستان در مراحل اولیه بيش‌تر است.

آزمایش‌های پیگیرانه که اطلاعات بيش‌تري در اختیار شما می‌گذارد:

سونوگرافی
نمونه‌برداری (بیوپسی)
انواع نمونه‌برداری‌ها
آسپیراسیون با سوزن نازک (Fine-Needle Aspiration)
نمونه‌برداری با سوزن ضخیم(Core-Needle Biopsy)
نمونه‌برداری با جراحی(Surgical Biopsy)
دریافت نتایج نمونه‌برداری
تغییرات خوش‌خیم
هیپرپلازی آتیپیک مجاری شیری (ADH) یا کارسینوم لوبولار در جا (LCIS)
سلول‌های سرطانی موجود در لایۀ پوشانندۀ مجاری شیری(کارسینوم مجاری شیری در جا(DCIS))
سرطانی که غیرتهاجمی است

پزشکان در مواردی برای پیگیری بعد از تشخیص علائم تغییرات پستان از سونوگرافی یا بیوپسی (نمونه‌برداری) استفاده می‌کنند.

سونوگرافی

در سونوگرافی از امواج صوتی برای تهیۀ تصویر از بافت پستان استفاده می‌شود. به این تصویر سونوگرام می‌گویند . این تصویر به پزشکان کمک می‌کند با دقت بيش‌تر توده‌ها را بررسی کنند. سونوگرافی نشان می‌دهد که توده توپر است یا با مایع پرشده است (کیست). (جدول 1:‌کیست‌های احتمالی معمولاً سرطان نیستند. نتایج ماموگرام و مراقبت‌های پس از تشخیص را ببینید.)

سونوگرافی در تصمیم گیری برای لزوم انجام آزمایش‌های بيش‌تر به پزشک کمک می‌کند.
دانستن اين نكته كه احتمال دارد سونوگرافی همۀ تغییرات غیرطبیعی را تشخیص ندهد، مهم است.

کیست: متداول ترین تغییر پستان

کیست توده‌اي است که از مایع پر شده است.

پزشک معمولاً پس از تشخيص كيست يكي از این تصمیم‌ها را می‌گیرد:

از بين بردن كيست با خارج كردن مايع درون آن
بررسی آن با سونوگرافی
بررسی بيش‌تر و نزدیکتر

نمونه‌برداری‌

در بیوپسی (نمونه‌برداری)، پزشک بعضی سلول‌ها یا بافت یک ناحیه از رسوبات کوچک کلسیم یا کل توده را خارج می‌کند. بافت را به آزمایشگاه می‌فرستند تا متخصص آسیب‌شناس سلول‌ها را از نظر وجود سرطان یا سایر بیماری‌ها بررسی ‌کند. نمونه‌برداری‌ها را معمولاً به صورت سرپایی انجام شود و به بیمار در همان روز انجام آزمایش می‌تواند به خانه برود. نمونه‌برداری‌ تنها راه‌ تشخیص سرطانی بودن سلول‌هاست.

مواردی که شاید بخواهید درصورت پیشنهاد بیوپسی (نمونه‌برداری) از درمانگر، بپرسید:

چه نوع بیوپسی انجام خواهد شد؟ چرا؟ چه مقدار از بافت را بر می‌دارند؟
کل توده برداشته مي‌شود یا قسمتی از آن؟
آيا شکل پستان تغییر می‌کند؟
آیا جوشگاه به‌وجود می‌آید؟
نمونه‌برداری کجا انجام می‌شود و چه مدت طول می‌کشد؟
آیا هوشیار خواهم بود؟
باعث آسیب می‌شود؟
عوارض جانبی هم دارد؟
چه آزمایش‌هایی بر بافت انجام خواهد شد؟
چه زمانی جواب آزمایش‌ها را خواهم دانست؟
همان روز می‌توانم به سر کار خود برگردم؟

بعد از نمونه‌برداری مي‌توانيد سؤالات زیر را بپرسید:

جواب آزمایش‌ها چه معنی دارند؟
لازم است آزمایش‌های دیگری هم انجام دهم؟
نیازی به آزمایش‌های پیگیری یا درمان هست؟
از ناحیۀ نمونه‌برداری شده چه طور مراقبت کنم؟
ورزش کردن صحیح است؟
آیا نتایج آزمایش‌های من نشان مي‌دهد که از نظر سرطان پستان در معرض خطر بيش‌تري هستم؟

گاهی حتی برای متخصصان هم تشخیص تفاوت تغییرات خوش‌خیم پستان از سرطان دشوار است. درصورتی که به نتایج نمونه‌برداری مشكوك هستيد، نظر پزشكان ديگر را هم درمورد آن بگيريد.

انواع بیوپسی (نمونه‌برداری)

متداول‌ترین انواع نمونه‌برداری به این شرح است:

نمونه‌برداري مكشي (آسپیراسیون) سوزني ظريف (Fine-Needle Aspiration).
نمونه‌برداری با سوزني ضخیم (Core-Needle Biopsy).
نمونه‌برداری با جراحی (Surgcial Biopsy).

نمونه‌برداي مكشي (آسپیراسیون) سوزني ظريف (Fine-Needle Aspiration)

آسپیراسیون با سوزن نازک فقط چند دقیقه طول می‌کشد و در مطب پزشک هم امکانپذیز است. این روش زمانی انجام می‌شود که پزشک تشخیص می‌دهد توده به صورت «کیست» (Cyst) به‌نظر می‌آید. پزشک سعی می‌کند مایع توده را با یک سر سوزن باریک و یک سرنگ خارج کند.

اگر توده، «کیست» باشد، خارج کردن مایع آن را از بین می‌برد و اگر مجدداً کیست عود کند، می‌توان آن را باردیگر تخلیه کرد. از آنجا که کیست‌ها به ندرت سرطانی هستند، پزشکان مایع را فقط از نظر خونی بودن یا دلایل مهم دیگر آزمایش می‌کنند. اگر توده توپر باشد، سلول‌ها را با سوزن خارج می‌شوند. این سلول‌ها از نظر وجود سرطان ارزیابی می‌کنند.

(آسپیراسیون) مكش با سوزن نازک (Fine-Needle Aspiration)

1. مایع به وسیله سوزن از کیست (Cyst) خارج می‌شود.

2. سلول‌ها از برآمدگی به وسیله سوزن خارج می‌شود.

نمونه‌برداری سوزني ضخیم (Core-Needle Biopsy)

این نوع نمونه‌برداری معمولاً در مطب پزشک یا بیمارستان انجام می‌شود. نمونه‌برداری از توده با سوزن نوعی از نمونه‌برداری است که در آن از سوزني با لبه برندۀ مخصوص استفاده می‌شود. نمونه‌برداری از توده با سوزن، با برش کوچکی روی پوست انجام می‌شود. قسمت کوچکی از مرکز بافت را بر می‌دارند و بیش از یک نمونۀ بافتی از همان برش کوچک در پوست برمي‌دارند.. این قسمت شاید موجب کبودی شود ولی به ندرت اثری به جا می‌‌گذارد.

در زمان نمونه‌برداری، پزشک گاه یک پروب (Probe) هدایتگر را به ناحیۀ تغییرات پستانی می‌فرستند. سوند (پروب) به آرامی ‌نمونه‌های بافت را از ناحیه موردنظر جدا می‌کند.

گاهی پزشک از روش‌های دیگری برای هدایت سوزن یا پروب به ناحیۀ تغییر پستانی استفاده می‌کند که شامل این موارد است:

نمونه‌برداری با سوزن باهدایت سونوگرافی. پزشکان برای هدایت سوزن در زمان نمونه‌برداری از سونوگرافی استفاده می‌کنند. از این روش زمانی استفاده می‌کنند که توده‌ها در معاینۀ پستان، سفت احساس شوند یا در ماموگرام سفت به‌نظر برسند.
نمونه‌برداری با سوزن ضخیم در موضع با روش استریوتاکتیک. پرتو X (ايكس ري) سه بعدی، سوزن نمونه‌برداری را به سمت توده یا سایر نقاط تغییریافته که در معاینۀ پستان احساس نمی‌شوند، هدایت می‌کند.

با استفاده از نوعی دستگاه، بر میز معاینه که سوراخی دارد، روی شکم دراز می‌کشید. سوراخ موجب می‌شود پستان‌ها به زیر میز آویزان شوند، جایی که دستگاه پرتو و سوزن وجود داردکه با ابزار مخصوصی به‌دستگاه متداول ماموگرام وصل می‌شود تا پستان‌ها را از 2 زاویه در معرض پرتو X قرار دهند.

نمونه‌برداری با جراحی

نمونه‌برداری با جراحی عملی است که طی آن همه یا قسمتی از تودۀ واقع در پستان را بر می‌دارند. اغلب، بيمار پس از انجام عمل در همان روز به منزل می‌رود. گاهی پزشک در همان قدم اول، نمونه‌برداری از طریق جراحی را انجام می‌دهد و در سایر مواقع در صورتي‌كه از نمونه برداري سوزني اطلاعات مورد نظر پزشك به‌دست نيامد به جراحي متوسل مي‌شوند.

نمونه‌برداری با جراحی

گاهی برای نمونه‌برداری با جراحی از یک سوزن و دستگاه‌هاي ماموگرام یا سونوگرافی برای یافتن تغییرات پستانی که قابل لمس نیستند، استفاده می‌شود. وقتی تغییری تشخیص دادید، رادیولوژیست سوزنی را به داخل پستان فرو می‌کند، به شکلی که نوک سوزن در منطقۀ تغییر پستانی است( به این عمل مکان‌یابی سوزنی می‌گویند.) سپس سیم نازکی داخل سوزن می‌گذارند. ممکن است سوزن را بردارند و سیم در محل بماند و احتمالاً از فرد درخواست می‌کنند برای انجام نمونه‌برداری به اتاق عمل یا اتاقی دیگر برود. در زمان جراحی، پزشک از نوک سیم به‌عنوان راهنمای یافتن بافتی که باید خارج شود، استفاده می‌کند.

سوزن را با هدایت ماموگرافی به پستان وارد می‌کنند.

نوک سوزن درناحیۀ تغییرات در پستان قرار مي‌گيرد.

دستگاه هدایت کننده را در بافت می‌گذارند.

سیم نازک را از سوزن بیرون می‌آورند .

موضعی کردن سوزن

دریافت نتایج نمونه‌برداری

به‌طور متوسط، نتایج نمونه‌برداری (بیوپسی) 7 تا 10 روز بعد آماده مي‌شود.

نمونه‌برداری مي‌تواند اين نتايج را نشان دهد:

تغییرات خوش‌خیم پستان.
تغییراتی که احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند.
سلول‌های سرطانی موجود در بافت پوشانندۀ مجاری‌شیری پستان.
سلول‌های سرطانی که نزدیک بافت پستان گسترش یافته‌اند.

در اینجا شرحی جزئی‌تر از نتایج نمونه‌برداری عنوان می‌شود.

تغییرات خوش‌خیم

فیبروادنوم ـ توده‌های گرد و سفت که مثل لاستیک به‌نظر می‌رسند
نکروز چربی ـ توده‌های گرد ، سفت و بدون درد
آدنوز اسکلروزـ توده‌هايي که دچار کلسیفیکاسیون شده و اغلب دردناک هستند.

درمانگر احتمالاً مراقبت‌های پس از تشخیص را برای این نوع تغییرات خوش‌خیم پیشنهاد می‌کند. برای اطلاعات بيش‌تر جدول 2: نتایح احتمالی نمونه‌برداری و مراقبت‌های پس از تشخیص را ببینید.

دو نوع از تغییرات که احتمال ابتلا به سرطان پستان را افزایش می‌دهند.

سلول‌های غیرطبیعی موجود در مجاری پستان (هیپرپلازی آتیپیک مجاری، یا (Atypical Ductal Hyperplasia) ADH).
سلول‌های غیرطبیعی موجود در لوبول‌ (Loubule)های پستان (کارسینوم لوبولار در جا In Situ یا LCIS).

با اینکه ترسیده بودم، اما خوشحالم که برای پیگیری مراجعه کردم تا مشخص شود مبتلا به چه هستم. اکنون من و دکترم قادریم برای تغییرات پستان کاری انجام دهیم. ـ ژاکی ، 63 ساله

هیپرپلازی آتیپیک مجاری (ADH) یا کارسینوم لوبولار در جا (Lobular Carcinoma In Situ) (LCIS):

ADH و LCIS سرطان نیستند. اگرچه وجود ,ADH یا LCIS در یک پستان به این معنی است که خطر ابتلا به سرطان پستان در همان پستان بالاتر است. درصورت وجود ADH یا LCIS ، پزشک سلامت پستان را با دقت بيش‌تر بررسی خواهد کرد. مثلاً، پزشک ممکن است این نکته‌ها را توصیه کند:

انجام ماموگرام‌های بيش‌تر یا ملاقات‌های بيش‌تر بیمار با پزشک
استفاده از دارویی به نام تاموکسیفین که ظاهراً موجب کاهش خطر ابتلا به سرطان پستان در بعضی زنان شده است.
شرکت در پژوهش‌‌های بالینی، درمان‌های جدید پیشگیری کننده و امیدبخش را نوید می‌دهند، در آزمایش‌های پیشگیری از سرطان، برای یافتن راه‌های پیشگیری یا کم کردن احتمال ابتلا به سرطان بر تعداد زیادی از افراد مطالعه می‌کنند.

تعداد کمی ‌از زنان مبتلا به LCIS برای برداشتن هر دو پستان جراحی شده‌اند. آنها به منظور جلوگیری از گسترش سرطان پستان این عمل را انجام داده اند. با پزشک خود مشورت کنید و ببینید بهترین راه کار برای شما چیست. برای اطلاعات بيش‌تر از ADH و LCIS جدول 2: نتایح احتمالی نمونه‌برداری و مراقبت‌های پس از تشخیص را ببینید.

سلول‌های سرطانی موجود در کناره‌های مجاری (کارسینوم در جاي مجراي شيري (Ductal Carcinoma In Situ) یا DCIS)

DCIS وضعیتی است که در آن سلول‌های سرطانی فقط در بافت پوشانندۀ مجاری شیری پستان ديده مي‌شوند و سلول‌های غیرطبیعی به خارج از مجاری و اطراف بافت پستان گسترش نیافته‌اند. بنابراین، اکثر زنان مبتلا به DCIS با درمان معالجه می‌شوند و اگر DCIS درمان نشود، گاهی به سایر نقاط پستان گسترش می‌یابد. ( که به آن سرطان پستان تهاجمی هم می‌گویند.)

پزشک احتمالاً این موارد را جهت درمان DCIS مطرح می‌کند:

انجام جراحی با حفظ پستان (جراح فقط سرطان و بعضی از بافت‌های طبیعی اطراف آن را بر می‌دارد.) همراه با پرتودرمانی
انجام جراحی با حفظ پستان بدون پرتودرمانی
برداشتن پستان‌ كه کل پستان را بر می‌دارند.
دریافت داروی تاموکسیفن بعد از جراحی و راديوتراپي برای کاهش احتمال عود سرطان

برای اطلاعات بيش‌تر از DCIS جدول 2: نتایج احتمالی نمونه‌برداری و مراقبت‌های پس از تشخیص را ببینید.

سرطانی که تهاجمی است

حتی اگر سرطان پستان به سایر قسمت‌های پستان سرایت کرده باشد، تشخیص زود هنگام آن بهترین امكان را برای حفظ پستان‌ها و زندگی بيمار به وجود می‌آورد. حتی اگر سرطان پستان گسترش هم یافته باشد دلیلی برای امیدواری وجود دارد.

بعضی زنان مبتلا به سرطان پستان شاید بخواهند در پژوهش‌های بالینی شرکت کنند. پژوهش‌های بالینی، مطالعه‌های تحقیقاتی برای یافتن راه‌های بهتر درمان سرطان است. بعضی مطالعه‌ها بر داروهای مبارزه کننده با سرطان، ترکیبات دارویی و راه‌های انجام درمان نتایج خوبی را نشان داده اند.

یافتن حمایتی که به آن نیاز دارید.

تشخیص تغییرات پستان، دریافت نتیجۀ غیرعادی ماموگرام یا دانستن ابتلا به سرطان پستان معمولاً موجب ترس می‌شود. به بسیاری از زنان این موارد می‌تواند کمک کننده باشد.

درخواست حمایت از دوستان و افراد خانواده. هنگام دريافت نتيجه آزمایش‌ها و گفت‌وگو دربارة گزینه‌های درمان خود کسی را همراه خود داشته باشید.
از پزشك یا پرستار خود بخواهید که:
در درک اصطلاحات پزشکی بغرنج به شما کمک کنند.
به شما بگویند که ديگران چگونه با احساساتی که شما هم دارید، کنار آمده اند


کپی برداری فقط با ذکر منبع مجاز است ..... نماینده خانوم گل Flowerysmile
همیشه اسم تو بوده اول و آخر حرفام
بس که اسم تورو خوندم بوی تو داره نفسهام
پاسخ }
#2
كوچك كردن سينه بدون نياز به جراحي
یکی از مسائلی که در تمام دختران و خانم ها اهمیت داره و اونها رو نگران میکنه اندازه ی سینه ها است . آن دسته که دارای سایز کوچک هستند به دنبال روشهایی برای بزرگ کردن سینه ها هستند . دختران و زنانی هم که دارای سینه های بزرگ هستند و از دردسرها و مشکلات اون خبر دارند ، به دنبال روشهایی برای کوچک کردن سایز سینه میگردند . اگر بخواهیم برخی از مهمترین این مشکلات رو بیان کنیم ، باید به موارد زیر اشاره کنیم :

درد شانه و دوش
درد ناحیه گردن و گرفتن زیاد عضلات گردنی
سر درد
درد در ناحیه لگن و پاها
قوز و مشکلات مربوط به کمر
علاوه بر موارد بالا که بیشتر عوارض جسمانی حاصل از بزرگ بودن بیش از حد سینه هاست ، سایر مشکلات شامل عدم تناسب لباس و مشکلاتی از این قبیل رو هم میشه درنظر گرفت . حال که با بعضی از مشکلات و معضلات داشتن پستان های بزرگ آشنا شدید بهتره بدونید تنها راه کوچک کردن اونها جراحی نیست ، روش های دیگری هم وجود داره که در منزل میتونید انجام بدید و نتیجه اونها کاهش سایز خواهد بود . در این مطلب قصد داریم روش استفاده از گیاهان دارویی را مورد بررسی قرار دهیم و در قسمت های بعد به بررسی سایر روشها خواهیم پرداخت .
گیاهان دارویی برای تعادل هورمونی و کوچک کردن سینه ها

بسیاری از گیاهان وجود دارند که به صورت طبیعی میتوانند تعادل هورمونی را در بدن شما برقرار کنند . از مشکلات عدم تعادل هورمونی در بدن ، بالا بودن هورمون استروژن است که یکی از عوامل بزرگ کننده سینه هاست . در زیر نام برخی از این گیاهان به همراه خواص آنها را ذکر میکنیم :

گیاه گل مار یا زراوند سیاه ( ‌Black Coghosh )

این گیاه که با نام Black Snakeroot نیز شناخته میشود توسط بومیان آمریکا برای اولین بار شناسایی و مورد استفاده قرار گرفت . این گیاه که امروزه در طب گسترش وسیعی دارد در درمان بیماریهای کلیوی ، گلو درد و درمان افسردگی بکار گرفته می شود . علاوه بر موارد ذکر شده از گیاه گل مار در درمان روماتیسم و بیماری های عصبی نیز استفاده میشود .

امروزه کاربرد وسیع و اصلی این گیاه در بیماری ها و مشکلات زنان است و به عنوان مکمل غذایی مطرح می باشد و در کاهش دردهای قاعدگی و عوارض یائسگی مصرف میشود . مطالعات اخیر نشان دهنده بی خطر بودن مصرف این گیاه می باشد ولی مطالعات بیشتری برای صحت این ادعا ضروری به نظر میرسد .

عوارض جانبی استفاده از گیاه گل مار شامل اسهال ، استفراغ ، سرگیجه ، گیجی ، تعرق زیاد و کاهش فشار خون است که ممکن است در برخی افراد مشاهده شود .

* نام (های) دیگر گیاه : کوهاش سیاه

* طریقه مصرف : دم ‌کرده ‌ها را باید با یک قاشق چای ‌خوری از گیاه دارویی به ازای هر فنجان آب تهیه کرد. برای این کار می‌ باید برگ‌ ها و گل ‌ها را به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه و ریشه ‌ها را به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در آب خیساند و روزانه ۲ تا ۴ فنجان از این خیسانده را در زمان دلخواه نوشید.

سیب زمینی شیرین وحشی ( wild yam )

این گیاه با نام سیب زمینی هندی وحشی هم شناخته میشود . اعتقاد بر این است که این گیاه برای بهبود عملکرد کبد و سیستم اندوکرین بسیار مفید است . همچنین باعث تنظیم سیستم جنسی زنان شده و در دوره های قاعدگی و یائسگی مفید است . از دیگر خاصیت های این گیاه درمان نازایی و عقیمی است .

گیاه سیب زمینی هندی وحشی با اثر بر روی هورمون های جنسی نظیر استروژن و پروژسترون باعث تعدیل هورمونی در بدن شده و میتواند به کوچک کردن سینه ها کمک کند . ساپونین موجود در این گیاه با متابولیسم لیپیدها باعث کاهش بافت چربی شده و جذب کلسترول از روده را نیز کاهش میدهد . مصرف بیش از اندازه این گیاه می تواند منجر به کاهش سطح کلسترول در بدن شود .

در خصوص عوارض جانبی این گیاه مطالعات کافی انجام نشده است و توصیه میشود زنان باردار و شیرده زیر نظر پزشک متخصص از این گیاه استفاده کنند .

گیاه خارشیر ( Milk Thistle )

* نامهای دیگر گیاه : خار مریم، مریم گلی، کنگر فرنگی وحشی ( گیاه از خانواده مینا می باشد )

برای قرن ها از عصاره گیاه خارشیر برای تنظیم فعالیت کبد استفاده میشود و برای درمان سیروز کبدی ، هپاتیت مزمن مفید است .

در کنار خواص این گیاه برای بهبود فعالیت کبد ، فواید دیگری نیز در این گیاه مشاهده شده است که به شرح زیر است :

کاهش سطح کلسترول خون
کاهش مقاومت انسولین در افراد مبتلا به دیابت نوع ۲
کاهش رشد سلولهای سرطانی در سرطان پستان ، سرطان رحم و سرطان پروستات
این گیاه به شکل خوراکی و به عنوان غذا نیز مورد استفاده قرار میگیرد . ریشه گیاه به صورت خام و یا آب پز ، نیمه آب پز و سرخ شده از قرن ۱۶ میلادی مورد استفاده قرار گرفته است . همچنین از سایر بخشهای گیاه مانند برگ ها نیز میتوان استفاده کرد و جایگزین بسیار خوبی برای اسفناج در سالاد است .

گیاه پنج انگشت یا درخت پاکدامن ( Chasteberry )

این گیاه با نام های مختلفی از جمله فلفل راهبان نیز شناخته میشود و به طور طبیعی در نواحی مدیترانه ای رشد میکند . مکانیسم اثر گیاه به طور کامل شناخته شده نیست ولی مطالعات نشان دهنده این موضوع هستند که این گیاه اثرات دوپامینرژیکی داشته و بر ترشح پرولاکتین تاثیر میگذارد ( از طریق ممانعت فعالیت گیرنده های دوپامین ۲ و رقابت در باند شدن آنها باعث افزایش میزان آزاد سازی پرولاکتین میشود ) و کاهش میزان پرولاکتین با تاثیر بر هورمون محرک فولیکولی ( FSH ) باعث کاهش مقادیر هورمونهای جنسی استروژن در زنان و تستوسترون در مردان میشود .

همچنین در سرکوب تمایلات جنسی مفید است و به همین دلیل در گذشته توسط راهبان برای کاهش میل جنسی مورد استفاده قرار میگرفته است .

این گیاه در افریقا نیز یک گیاه سنتی محسوب میشود و در بهبود تغذیه مؤثر است و به صورت شربت ، اکسیر و یا به صورت خام مصرف میشود ولی محبوب ترین نوع مصرف آن به صورت ناشتا به صورت عصاره مایع است .

مصارف پزشکی این گیاه شامل درمان سندروم استرس پیش قاعدگی ( PMS ) و کاهش درد پستان است . در حال حاضر از عصاره این گیاه برای کاهش اندازه های پستان و کاهش مشکلات مسائل زنان استفاده می شود .

*نام های دیگر گیاه : عفیفه، دل آشوب، تخم پنج انگشت، فلفل بَرّی (در شیراز) . این گیاه در اطراف استان قم ،روستای طَغَرود، کشت میشود.

مصرف این گیاه در زنان باردار و شیرده به دلیل ایجاد اختلال هورمونی ممنوع میباشد.
پاسخ }
#3
بزرگ كردن سينه بدون نياز به جراحي
عمده ی بافت پستان متشکل از چربی است و با از دست دادن وزن ، بخش عمده ای از چربی های بافت پستان هم تحلیل میروند و به اصطلاح آب میشوند.در صورتی که شما سینه های کوچکی دارید و وزن شما کمتر از حد نرمال است حتما با متخصص تغذیه در خصوص تغذیه اصولی برای افزایش وزن مشورت کنید.سعی کنید مواد غذایی پر کالری مثل روغن زیتون،مغز گردو،بادام زمینی و پنیرهای کم چرب رو حتما در رژیم غذایی خودتون جا بدید.افزایش وزن برای بزرگ شدن اندازه ی سینه ها کاملا ضروری هست.البته باید مراقب باشید که دچار اضافه وزن هم نشید.
این مورد به خصوص برای دختران نوجوان در سن رشد (۱۲ تا ۲۰ سال) میتونه خیلی مفید باشه.

ژیم غذایی با سویا

سویا یک ماده غذایی سرشار از مواد شبه استروژن هست که با نام ایزوفلاون ( isoflavones ) نامیده میشوند _بر اساس گفته های سازمان ملی سلامت ایالات متحده_. این موسسه اعلام کرده که استفاده از سویا در غذا از نظر تئوری باید موجب افزایش اندازه ی سینه ها بشه ، هرچند این نظریه هنوز تایید نشده ولی از نظر تئوری و علمی میتونه کاملا درست باشه.
از نظر تئوری وجود سویا در غذا میتونه باعث افزایش سطح هورمون زنانه ی استروژن بشه که یکی از کارهای این هورمون ایجاد خصوصیت های زنانگی است (مثل افزایش رشد سینه ها) . پس با این حساب خوردن غذاهای سرشار از سویا مانند توفو ، شیر سویا و محصولات گرفته شده از سویا میتونه به رشد سریعتر پستان ها کمک کنه.
ولی باید به این نکته هم توجه داشته باشید مواد غذایی با سویای سنگین مثل برگرها و پنیرها حاوی مقادیر کمتری از استروژن های گیاهی هستند.

گیاهان مفید

بسیاری از گیاهان هستند که به عنوان افزایش دهنده رشد پستان ها به صورت طبیعی شناخته شده اند.سازمان ملی سلامت آمریکا در این زمینه اظهار کرده که گیاه شیرین بیان یکی از پرطرفدارترین گیاهان برای بزرگ کردن طبیعی سینه ها است چرا که شامل ترکیباتی است که سطح هورمونهای مرتبط با شیردهی مانند استروژن و پرولاکتین رو افزایش میده.

شبدر چمنی (Red Clover) هم منبعی از ایزوفلاون هایی است که در سویا هم دیده میشوند و گیاهی با اسم “شوک مبارک” یا “باداور” (blessed thistle) برای قرن ها به عنوان بزرگ کننده ی سینه و تحریک شیردهی مورد استفاده قرار میگیره.
حتما به این نکته توجه داشته باشید که قبل از استفاده از این گیاهان حتما با یک متخصص تغذیه مشورت کنید بخصوص اگر از دارویی استفاده میکنید و یا در اطرافیان نزدیکتون سابقه ی سرطان پستان دارند.


روغن های ضروری
این روغن ها هنگامی که بر روی پوست قرار میگیرند میتونند باعث رشد بیشتر بافت پستان بشوند.مطالعاتی که در این زمینه انجام شده و در ژورنال “داروشناسی قوم شناختی” منتشر شده نشون میده که روغن های رازیانه و بادیان رومی ( انیسون ) با ترکیباتی به اسم انتول میتونند باعث بزرگ شدن بافت پستان بشوند.
گیاهان حاوی انتول به صورت سنتی با دم کردن و جوشانده شدن مورد استفاده قرار میگیرند و حتی در مادران شیرده هم کاربرد دارد. Kelly Bonyata ،مشاور مادران شیرده، پیشنهاد میکنه مادران با قراردادن این روغن ها بر روی سینه هاشون شیر بیشتری تولید کنند و توصیه میشه یکی و یا هر دو روغن رو بصورت روزانه بر روی سینه ها قرار بدید و البته با پزشک هم در این مورد مشورت کنید تا از ریسک های احتمالی مطمئن بشید بخصوص در مواردی که اقوام نزدیک شما دچار سرطان سینه شده اند.
پاسخ }
#4
اکثر خانمها دوست دارند که سینه هایشان را بزرگتر کنند. شاید شما هم یکی از آنها باشید.

سویا، کنجد، رازیانه ، هویج ، شیرین بیان ، جو، سیب زمینى یام ، پنج انگشت ، فلفل برى که به صورت قطره هاى روزانه ویتاگنوس و… موجب تحریک و ترشح هورمون استروژن در زنان مى شوند.

ویتامینE یک تنظیم کننده هورمونى است که موجب افزایش ترشح هورمون هاى تخمدان ها مى شود و سطح استروژن خون را ثابت نگه مى دارد.

منابع خوب برم و فیتواستروژن در میوه ها و سبزی ها شامل موارد زیر است:
انواع آلو، توت فرنگی ، سیب ، گوجه فرنگی ، گلابی ، انگور، گریپ فروت ، پرتقال ، تمشک و سبزی هایی مثل مارچوبه ، چغندر، فلفل دلمه ، ساقه کلم بروکلی ، کلم ، گل کلم ، هویج ، کاهو، پیاز، سویا، سیب زمینی ، شلغم و جو.

تخمه آفتابگردان ، کنجد و موادی از این قبیل حاوی فیتو استروژن هستند و میزان این ماده در آنها چندین برابر بیش از سایر مواد گیاهی است

همچنین میتوان از عرق رازیانه یا عرق شوید و عرق گل همیشه بهار که حاوی هورمون زنانه هستند مصرف کرد این عرقیات باعث تنظیم قاعدگی هم میشود . البته در صورتی که علل فوق یعنی لاغری و بی نظمی قاعدگی و… نباشد از این عرقیات میتوان استفاده کرد.

عرقیات مذکور را نباید همزمان با داروهای شیمیایی استفاده کرد و عرق رازیانه را هم بهتر است یک هفته در میان استفاده کرد! چون عرق رازیانه بخاطر داشتن هورمون استروژن موجب چاقی و افزایش وزن هم میشود. همچنین گفته شده زیاده روی در مصرف رازیانه ممکن است معده را سست کند و باعث تشنج هم بشود. برای بزرگ کردن سینه ها فقط از رازیانه استفاده نکنید میتوانید بجای رازیانه از منابع دیگر استروژن مثل شوید-سویا-کنجد-تخمه افتابگردان و…. استفاده کنید

ماساژسینه ها زیر دوش حمام و استفاده از سوتینهای نرم و اسفنجی موثر است ضمنا خواب و استراحت کافی باید داشته باشید .بالاخره در موارد شدید و مقاوم می توان از مشاوره جراحان پلاستیک و نصب پروتز یا ترانسفر چربی و پی ار پی سود جست.
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...