تبلیغات
تشریفات مجالس خدمات عروسی

امتیاز موضوع:
  • 28 رای - 2.93 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
معرفي نويسندگان ایرانی
براي همه پيش مياد كه با خوندن يك كتاب از يك نويسنده ميريم سراغ باقي كتاب هاش يا تو كتاب فروشي به كتاب جديدي از اون نويسنده كه بر مي خوريم قضاوتمون اين مي شه كه اين كتاب هم مي تونه خوب باشه... اما خيلي از نويسنده ها هستن كه ممكنه نشناسيم و كتابي ازشون نخونيم واسه همين اينجا رو باز كردم كه بيايم نويسندگان مورد علاقه مون رو به دوستامون معرفي كنيم ... منتظر همكاري دوستاي كتاب خون گلم هستم:heart:

علت ویرایش: تکمیل نام تاپیک (بازنگری مدیران)
چرخ بر هم زنم ار جز به مرادم گردد
من نه آنم که زبونی کشم از چرخ فلک
پاسخ }
عباس معروفي
عباس معروفی به سال ۱۳۳۶ خورشیدی در تهران متولد شد. فارغ التحصیل هنرهای زیبای تهران در رشته هنرهای دراماتیک است و حدود یازده سال معلم ادبیات در دبیرستان‌های تهران بوده‌است.

نخستین مجموعه داستان او با نام «روبه روی آفتاب» در سال ۱۳۵۹ در تهران منتشر شد. پیش و پس از آن نیز داستان‌های او در برخی مطبوعات به چاپ می‌رسید اما با انتشار «سمفونی مردگان» بود که نامش به عنوان نویسنده تثبیت شد.

در سال ۱۳۶۹ مجله ادبی «گردون» را پایه گذاری کرد و بطور جدی به کار مطبوعات ادبی روی آورد. سبک و روال وی در این نشریه با انتظارات دولت ایران مغایر بود و موجب فشارهای پی در پی و سرانجام محاکمه و توقیف آن شد.

معروفی در پی توقیف «گردون» معروفی ناگزیر به ترک وطن شد. او به آلمان رفت و مدتی از بورس «خانه هاینریش بل» بهره گرفت. اما پس از آن برای گذران زندگی دست به کارهای مختلف زد؛ مدتی به عنوان مدیر یک هتل کار کرد و پس از آن «خانه هنر و ادبیات هدایت» را که کتابفروشی بزرگی است در خیابان کانت برلین، بنیاد نهاد و به کار کتابفروشی مشغول شد. و کلاس‌های داستان نویسی خود را نیز در همان محل تشکیل داد و در حال حاضر از طریق این کارها روزگار می‌گذراند.

آثار:
رمان

* سمفونی مردگان (۱۳۶۸)
* سال بلوا (۱۳۷۱)
* پیکر فرهاد
* فریدون سه پسر داشت (۱۳۸۲)
* ذوب شده (۱۳۸۸)

مجموعه داستان

* پیش روی آفتاب (۱۳۵۹)
* آخرین نسل برتر (۱۳۶۵)
* عطر یاس (۱۳۷۱)
* دریاروندگان جزیره آبی‌تر (۱۳۸۲)
* آن شصت هزار، آن شصت نفر

نمایشنامه

* تا کجا با منی (۶۲-۱۳۶۱)
* ورگ (۱۳۶۵)
* دلی بای و آهو (۱۳۶۶)
* آونگ خاطره‌های ما (سه نمایشنامه) (۱۳۸۲)

مجله

* مجله ادبی گردون

پاسخ }
هوشنگ گلشیری نویسندهٔ معاصر ایرانی و سردبیر مجلهٔ کارنامه بود. وی را بعد از صادق هدایت، تأثیرگذارترین داستان‌نویس ایرانی دانسته‌اند.

او با نگارش رمان کوتاه شازده احتجاب در اواخر دههٔ چهل خورشیدی به شهرت فراوانی رسید. این کتاب را یکی از قوی‌ترین داستان‌های ایرانی خوانده‌اند.

سرانجام گلشیری در سن ۶۱ سالگی بر اثر ابتلا به بیماری مننژیت که نخستین نشانه‌های آن از پاییز ۱۳۷۸ خورشیدی پدیدار شده بود در بیمارستان ایران‌مهر درگذشت. او را در امامزاده طاهر شهر کرج به خاک سپردند

یکی از اقدامات تأثیرگذار و مهم گلشیری تشکیل کارگاه‌های داستان و پرورش نسل تازه‌ای از نویسندگان ایرانی بود. وی جلسات هفتگی داستان‌خوانی و نقد داستان را از سال ۱۳۶۲ تا پایان عمر خود در هر شرایطی به صورت مستمر برگزار کرد. وی در سال‌هایی که کارنامه را منتشر می‌کرد، جلسات نقد شعر و داستان را در دفتر مجله برگزار می‌کرد.

در اواسط سال ۱۳۶۲، گلشیری جلسات هفتگی داستان‌خوانی را که به جلسات پنج‌شنبه‌ها معروف شد، با شرکت نویسندگان جوان در خانه خود برگزار کرد. این جلسات تا اواخر سال ۱۳۶۷ با حضور نویسندگانی چون یارعلی پورمقدم، محمدرضا صفدری، محمد محمدعلی، آذر نفیسی، عباس معروفی، منصور کوشان، شهریار مندنی‌پور، منیرو روانی‌پور ،قاضی ربیحاوی،ناصر زراعتی ادامه داشت.
آثار
مجموعه‌های داستان‌های کوتاه

* مثل همیشه (۱۳۴۷)
* نمازخانه کوچک من (۱۳۵۴)
* جُبّه‌خانه (۱۳۶۲)
* پنج گنج (۱۳۶۸)
* دست تاریک دست روشن (۱۳۷۴)
* نیمهٔ تاریک ماه (برگزیده آثار- کتاب اول ۱۳۸۰)

داستان‌های بلند

* شاه سیاه‌پوشان
* حدیث ماهیگیر و دیو (۱۳۶۳)

رمان‌ها

* شازدهٔ احتجاب (۱۳۴۸)
* کریستین و کید (۱۳۵۰)
* بره گمشده راعی (۱۳۵۶)
* معصوم پنجم یا حدیث مرده بر دار کردن آن سوار که خواهد آمد (۱۳۵۸)
* در ولایت هوا،تفننی در طنز (۱۳۷۰، در سوئد).
* آینه‌های دردار (۱۳۷۰)
* جِن‌نامه (۱۳۷۶، نشر باران، سوئد)
فیلم نامه

* دوازده رخ (۱۳۶۷، انتشارات نیلوفر)

آثار غیرداستانی

* ۱۳۶۱ - ویرایش گلستان سعدی نسخهٔ تصحیح شدهٔ محمدعلی فروغی.
* ۱۳۷۸ - باغ در باغ مجموعه مقالات
* ۱۳۷۴ - در ستایش شعر سکوت، (دو مقالهُ بلند در بارهُ شعر).
* ۱۳۷۶ - جدال نقش با نقاش، بررسی آثار سیمین دانشور (از آتش خاموش تا سووشون)
پاسخ }
احمد محمود

احمد اعطا (محمود) در 4 دي 1310 در شهر اهواز از پدر و مادری دزفولی الاصل به دنیا آمد و شاید همین دلیل سبب شد تا بیشتر خود را دزفولی بداند.[۲] در برخی از آثارش چون همسایه‌ها و مدار صفر درجه واژه‌ها و جملاتی به گویش دزفولی به چشم می‌خورد و نیز شخصیت «نعمت» در داستان «غریبه‌ها و پسرک بومی» از کتابی به همین نام نیز از یکی از ساکنین دزفول بنام نعمت علائی گرفته شده است که حول‌وحوش سال ۱۳۲۳ در دزفول بدست افراد ناشناسی ترور می‌شود.متولد شد. اين نويسنده‌ي توانا در بيش از چهل و پنج سال فعاليت ادبي خود، خطه‌ي جنوب و خوزستان را در داستان‌هايش به زيبايي تصوير كرد. معروفترين رمان او "همسايه‌ها"، در زمره‌ي آثار برجسته‌ي ادبيات معاصر ايران شمرده مي‌شود. از ديگر آثار او مي‌توان رمان "زمين سوخته" را نام برد كه فضاي اهواز جنگزده را به خوبي توصيف مي‌كند.
وي در 12 مهر 1381 پس از يك دوره‌ي طولاني بيماري در تهران درگذشت.

آثار
مجموعه داستان‌ها

* مول (۱۳۳۸)
* دریا هنوز آرام است (۱۳۳۹)
* بیهودگی (۱۳۴۰)
* زائری زیر باران (۱۳۴۷)
* از دلتگی (۱۳۴۸)
* پسرک بومی (۱۳۵۰)
* غریبه ها (۱۳۵۲)
* دیدار (۱۳۶۸)
* قصه آشنا (۱۳۷۰)
* از مسافر تا تبخال (۱۳۷۱)

رمان‌ها

* همسایه‌ها (۱۳۵۳)
* داستان یک شهر (۱۳۶۰)
* زمین سوخته (۱۳۶۱)
* مدار صفر درجه (۱۳۷۲)
* آدم زنده (۱۳۷۶)
* درخت انجیر معابد (۱۳۷۹)، برندهٔ دورهٔ اول جایزهٔ هوشنگ گلشیری به عنوان بهترین رمان.

سایر نوشته‌ها

* دو فیلمنامه

فایل‌های پیوست عکس(ها)

پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
منیرو روانی‌پور
منیرو روانی پور در ۲ مرداد ۱۳۳۳ جفرهٔ بوشهر به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در بوشهر گذراند و در دانشگاه شیراز روانشناسی خواند. برای ادامه تحصیل به آمریکا رفت و در رشته علوم تربیتی از دانشگاه ایندیانا کارشناسی ارشد گرفت.
روانی‌پور از سال ۱۳۶۰ داستان‌نویسی را شروع كرده است و اولین كتابش (کنیزو) در سال ۱۳۶۷ منتشر شده‌است.پس از آن تعداد زیادی داستان کوتاه و چند رمان نوشت. داستان رعنا از مجموعهٔ نازلی، در دورهٔ سوم ۱۳۸۲ جایزه گلشیری برگزیده شده است.

روانی‌پور در کلاس‌های داستان‌نویسی ِ خود با بابک تختی، پسر پهلوان تختی آشنا شد و ازدواج کردند. بابک تختی ناشر (نشر قصه) است و فرزندشان غلامرضا حاصل این ازدواج می‌باشد.

آثار

بزرگسالان

* ۱۳۶۷ - مجموعه داستان کنیزو
* ۱۳۶۸ - رمان اهل غرق
* ۱۳۶۹ - مجموعه داستان سنگ‌های شیطان
* ۱۳۶۹ - دل فولاد
* ۱۳۷۲ - مجموعه داستان سیریا، سیریا
* ۱۳۷۸ - رمان کولی کنار آتش
* ۱۳۸۰ - زن فرودگاه فرانکفورت
* ۱۳۸۱ - مجموعه داستان نازلی

کودکان

* گنجشک و آقای رئیس جمهور
* ترانه‌های کودکان

پاسخ }
عرفان نظرآهاری
عرفان نظرآهاری (زاده ۱۳۵۳ در تهران)، نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان، سال ۱۳۵۳ در تهران زاده شد. او کارشناس ادبیات انگلیسی است. مدرک دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دریافت کرده و هم اکنون دانشجوی دوره دکترای تاریخ فلسفه‌است.
نظرآهاری نگارش پنج عنوان کتاب پژوهشی در ادبیات فارسی با موضوع‌هایی همچون: عشق، قناعت، عدالت طلبی و ستم ستیزی ارزش زندگی و مرگ و هستی را در پیشینهٔ خود دارد و آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از او منتشر شده‌است، از جمله: راز مرواریدهای شهرزاد، در سینه‌ات نهنگی می‌تپد، پیامبری از کنار خانه ما رد شد، لیلی نام تمام دختران زمین است، جوانمرد نام دیگر تو، من هشتمین آن هفت نفرم، پرنده ماهی. او درسال ۲۰۰۱ برگزیده نخست کنگره شعر زنان شد و پشت کوچه‌های ابر اثر این نویسنده به عنوان برگزیده جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب شد. نظرآهاری هم اکنون به تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی مشغول است.
از دیو و دد ملولم و انسانم آرزوست

[عکس: aFcip3.png]
پاسخ }
مصطفی مستور

مصطفی مستور در سال 1343 در اهواز به دنیا آمد

وی در سال 1367 در رشته مهندسی عمران فارغ‌التحصیل شد.

مصطفی مستور نخستین داستان خود را با عنوان دو چشمخانه خیس در سال 1369 نوشت و در مجلهٔ کیان به چاپ رساند.

وی نخستین کتاب خود را نیز در سال 1377 با عنوان عشق روی پیاده‌رو که شامل ۱۲ داستان کوتاه بود منتشر کرد.

برخی از آثار مصطفی مستور:

•روی ماه خداوند را ببوس (رمان) ۱۳۷۹، نشر مرکز، برگزیده جشنواره قلم زرین
•چند روایت معتبر (مجموعه داستان) ۱۳۸۲، نشر مرکز
•استخوان خوک و دست‌های جذامی (رمان) ۱۳۸۳، نشر مرکز
•حکایت عشقی بی‌قاف، بی‌شین، بی‌نقطه (مجموعه داستان) ۱۳۸۴، نشر چشمه
•عشق روی پیاده‌رو (مجموعه داستان) ۱۳۷۷، نشر رسش
•من دانای کل هستم (مجموعه داستان) ۱۳۸۳، انتشارات ققنوس
•من گنجشک نیستم (رمان) 1388، نشر مرکز

جدیدترین اثر مصطفی مستور تهران در بعداز ظهر است که به چاپ چهارم رسیده است

برخی از افتخارات مصطفی مستور:

•برگزیده بهترین رمان سال‌های ۷۹ و ۸۰ جشنواره قلم زرین
•برندهٔ لوح تقدیر از نخستین مسابقه داستان‌نویسی صادق هدایت
•برندهٔ جایزه سوم مسابقه داستان کوتاه مجله ادبیات داستانی

او نویسنده را کسی می‌داند که در جهان داستانی خودش زندگی می‌کند و تجربیاتش را منعکس می‌کند و تا وقتی که به خودش پایبند است، تجربیاتش هم اصالت دارد. اما به محض اینکه از خودش فاصله می‌گیرد، کارش خراب می‌شود.

[عکس: 20120527144407_50332_59586786571_1724_n.jpg]
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
حسین سناپور

حسین سناپور متولد ۱۳۳۹ نویسنده ایرانی است. سناپور داستان‌نویسی را از کلاس‌های هوشنگ گلشیری آغاز کرد. رمان نیمه غایب نوشته وی از جمله پرفروش‌ترین رمان‌های معاصر فارسی بود که به چاپ دوازدهم رسید.

سناپور در سال ۱۳۳۹ در کرج به‌دنیا آمد. درس‌خواندهٔ رشتهٔ منابع طبیعی است اما از همان ابتدا به نوشتن و روزنامه‌نگاری روی آورد. در آغاز فعالیت داستان‌نویسی‌اش برای کودکان و نوجوانان می‌نوشت. پسران دهکده (۱۳۶۹) و افسانه و شب طولانی (۱۳۷۳) حاصل این دوران است. سپس به روزنامه‌نگاری روی آورد و در روزنامه همشهری و زن و حیات‌نو و چند نشریه دیگر شروع به همکاری کرد. مدتی هم بر کار گردآوری و چاپ داستان‌هاب مجلات گردون و کارنامه نظارت داشت. اولین رمان‌اش نیمهٔ غایب را در ۱۳۷۸ منتشر کرد. این رمان برای او جوایز مختلفی را به ارمغان آورد و در مدت یک سال شش بار تجدید چاپ شد.[۱] در سال ۱۳۸۰ کتابی در شناخت زندگی و آثار هوشنگ گلشیری به نام همخوانی کاتبان تالیف و منتشر کرد. او هم‌اکنون مشغول تدریس داستان‌نویسی است.

[عکس: 20120528111213_7e483925-0b0e-473f-8e2e-085a8ce0c1bb.jpg]

آثار:

داستان کوتاه و رمان

۱۳۷۸ - نیمه غایب، برنده جایزه مهرگان ادب
۱۳۸۲ - ویران می‌آیی
۱۳۸۳ - با گارد باز
۱۳۸۴ - سمت تاریک کلمات، برنده بهترین مجموعه داستان کوتاه در ششمین دوره جایزهٔ هوشنگ گلشیری
۱۳۸۸ - شمایل تاریک کاخ‌ها
۱۳۹۰ - لب بر تیغ

درباره داستان‌نویسی

۱۳۸۰ - همخوانی کاتبان
۱۳۸۳ - ده جستار داستان‌نویسی(درس نامه‌های داستان‌نویسی)
۱۳۸۷ - جادو های داستان(چهار جستار داستان نویسی)
۱۳۸۹ - یک شیوه برای رمان‌نویسی

شعر

۱۳۸۹ - سیاهه‌ی من
[عکس: 20140407164734_946090_232018066979752_66...n-Copy.jpg]
پاسخ }
گوناگون از وب
loading...
صمد بهرنگی (۲تیر۱۳۱۸ــ ۹ شهریور۱۳۴۷)معروف به بهرنگ، داستان‌نویس محقق، مترجم، و شاعر ایرانی بود. معروف‌ترین اثر او داستان ماهی سیاه کوچولو است.

او همچنین تألیفاتی در مورد آموزش بی ‌قاعده زبان فارسی در آذربایجان و تحقیقاتی در مورد ادبیات شفاهی آذربایجان نیز نگاشته‌است.صمد در ۱۳۱۸ در محلهٔ چرنداب شهر تبریز به دنیا آمد. پدرش زهتاب بود. پس از تحصیلات ابتدایی و دبیرستان در مهر۱۳۳۴به دانشسرای مقدماتی پسران تبریز رفت که در خرداد 36 از آنجا فارغ‌التحصیل شد. از مهر همانسال آموزگار شد و تا پایان عمر در آذرشهر، ممقان، قاضی جهان، گوگان، و آخی جهان در استان آذربایجان شرقی ایران که آن زمان روستا بودند تدریس کرد.

در مهر۱۳۳۷برای ادامهٔ تحصیل در رشتهٔ زبان وادبیات انگلیسی به دورهٔ شبانه دانشکده ادبیات دانشگاه تبریز رفت و هم‌زمان با آموزگاری ، تحصیلش را تا خرداد ۱۳۴۱ و دریافت گواهی‌نامهٔ پایان تحصیلات ادامه داد.
بهرنگی در ۱۳۳۹ اولین داستان منتشر شده‌اش به نام عادت را نوشت. که با تلخون در ۱۳۴۰، بی‌نام در ۱۳۴۲، و داستان‌های دیگر ادامه یافت. او ترجمه‌هایی نیز از انگلیسی و ترکی استانبولی به فارسی و از فارسی به ترکی آذربایجانی (از جمله ترجمهٔ شعرهایی از مهدی اخوان ثالث، احمد شاملو ، فروغ فرخزاد، و نیما یوشیج) انجام داد. تحقیقاتی نیز در جمع‌آوری فولکلور آذربایجان و نیز در مسائل تربیتی از او منتشر شده‌است.

بهرنگی در شهریور ۱۳۴۷در رود ارس و در ساحل روستای شام‌گوالیک غرق شد و جسدش را چند روز بعد در ۱۲ شهریور در نزدیکی پاسگاه کلاله در چند کیلومتری محل غرق شدنش از آب گرفتند. جنازهٔ او در گورستان امامیهٔ تبریز دفن شده‌است.

برخی از آثار صمد بهرنگی با نام مستعار چاپ شده‌است. از جملهٔ نام های مستعار وی میتوان به «ص. قارانقوش»، «چنگیز مرآتی»، «صاد»، «داریوش نواب‌مراغی» ، «بهرنگ»، «بابک بهرامی» ، «ص. آدام» ، و «آدی باتمیش» اشاره کرد.

قصه‌ها

بی‌نام - ۱۳۴۴

اولدوز و کلاغها - پاییز ۱۳۴۵

اولدوز و عروسک سخنگو - پاییز ۱۳۴۶

کچل کفتر باز - آذر ۱۳۴۶

پسرک لبو فروش - آذر ۱۳۴۶

افسانه محبت - زمستان۱۳۴۶

ماهی سیاه کوچولو - تهران ، مرداد ۱۳۴۷

پیرزن و جوجه طلایی‌اش - ۱۳۴۷

یک هلو هزار هلو - بهار ۱۳۴۸

۲۴ ساعت در خواب و بیداری - بهار ۱۳۴۸

کوراوغلو و کچل حمزه - بهار ۱۳۴۸

تلخون و چند قصه دیگر - ۱۳۴۲

کلاغها، عروسکها و آدمها

کتاب و مقاله

کند و کاو در مسائل تربیتی ایران - تابستان ۱۳۴۴

الفبای فارسی برای کودکان آذربایجان

مجموعه مقاله‌ها - تیر ۱۳۴۸

فولکلور و شعر

افسانه‌های آذربایجان(ترجمه فارسی) - جلد ۱ - اردیبهشت ۱۳۴۴

افسانه‌های آذربایجان (ترجمه فارسی) - جلد ۲ - تهران، اردیبهشت ۱۳۴۷

تاپما جالار ، قوشما جالار (مثلها و چیستانها) - بهار ۱۳۴۵

پاره پاره (مجموعه شعر از چند شاعر) - تیر ۱۳۴۲

مجموعه مقاله‌ها

انشا و نامه‌نگاری برای کلاسهای ۲ و ۳ دبستان

آذربایجان در جنبش مشروطه

ترجمه‌ها

ما الاغها! - عزیز نسین - پاییز ۱۳۴۴

دفتر اشعار معاصر از چند شاعر فارسی زبان

خرابکار (قصه‌هایی از چند نویسنده ترک زبان) - تیر ۱۳۴۸

کلاغ سیاهه - مامین سیبیریاک (و چند قصه دیگر برای کودکان) خرداد ۱۳۴۸

بهرنگی در شهریور ۱۳۴۷در رود ارس و در ساحل روستای شام‌گوالیک غرق

شد و جسدش را چند روز بعد در ۱۲ شهریور در نزدیکی پاسگاه کلاله در چند

کیلومتری محل غرق شدنش از آب گرفتند. جنازهٔ او در گورستان امامیهٔ تبریز

دفن شده‌است.

[عکس: 20120707094845_6.jpg]
[عکس: 20120725115720_NAAA.jpg]
پاسخ }
[عکس: 20121021121746_images.jpg]
بيژن نجدي، شاعر و نویسنده¬ي معاصر ایرانی در ۲۴ آبان ۱۳۲۰ در شهر خاش متولد شد. در سال ۱۳۳۹ در یكی از دبیرستان‌های رشت در رشته¬ي ریاضی فارغ‌التحصیل شد و همان سال به دانشسرای عالی رفت و تا سال ۱۳۴۳ كه با مدرك لیسانس ریاضی به استخدام وزارت فرهنگ درآمد در لاهیجان به تدریس پرداخت.
در سال ۱۳۶۷ به همراه جمعی از دبیران آموزش و پرورش به جبهه اعزام می‌شود كه اين روزها تأثير بسزايي در برخي آثار داستاني او مي¬گذارد.
نجدي داستان¬هاي زيادي نوشت، اما به همان نسبت بسيار كم به چاپ رسانيد. تا سال 1373 هيچ داستاني از او منتشر نشد. خودش بارها اشاره كرده بود كه «شازده احتجاب» يك شاهكار است. كارهاي هوشنگ گلشيري را دوست داشت. با اين همه هوشنگ گلشيري از منتقدان داستانهاي بيژن نجدي بود و حتي به فضاي شعرگونه داستان¬هاي بيژن نجدي ايراد مي گرفت.
يكي از مسائلي كه هميشه در بررسي آثار بيژن نجدي مطرح است، اين كه چرا نجدي بسيار كمتر از آنچه مي¬نوشت، منتشر كرد. شايد بتوان پاسخ اين سؤال را هم در گفته¬ها خود نجدي جست:
«قبلاً خدمتتون بگم كه من به شكل غم‌انگیزی بیژن نجدی هستم. ۵۴ ساله و به‌طور دقیق تصمیم دارم كه تا اولین صبح قرن بیست‌ویكم هم زندگی كنم. اون روز صبح می‌خوام از خواب پاشم، یه صبحانه‌ای بخورم، سیگاری بكشم و یك كلت رو بذارم رو پیشونیم و ماشه‌اش را بكشم. برای این‌كه من مطمئنم كه اصولاً بشر دست از خونریزی‌اش برنمی‌داره. به اطرافتون تو اروپا نگاه كنید. واقعاً تو اروپا ببینید چه خبره، مركز تمدّن جهان و اصولاً شرمنده از خونریزی‌های اطرافش نیست ...» (همان)
نجدی سه سال قبل از مرگش اولین و مطرح¬ترین اثرش را چاپ کرد و با «یوزپلنگانی که با من دویده¬اند» نويسنده¬ي مشهوري شد، جایزه¬ي «گردون» را که عباس معروفی به راه انداخته بود، گرفت و بعدها جایزه¬ي منتقدان و نویسندگان مطبوعات هم نصیب او شد.
آثار داستاني بيژن نجدي كه بعد از مرگ زودهنگامش به چاپ رسيد عبارتند از:
- دوباره از همان خیابان‌ها
- یوزپلنگانی که با من دویده‌اند
- داستان¬هاي ناتمام
و دو مجموعه شعر
- خواهران این تابستان
- گزیده‌ی ادبیات معاصر
(منبع:پایان نامه ام)
گفتی دوستت دارم
و من به خیابان رفتم !
فضای اتاق برای پرواز کافی نبود....

"گروس عبدالملکیان"