امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقاله های (سوال و جواب) مفید در دوران بارداری وقبل از آن
#61
آزمایش توکسوپلاسما :

اين تست برای تشخیص عفونت توکسوپلاسما گونديی در زن باردار، جنین، یا در فرد دچار نقص ایمنی با علائم شبه آنفولانزا؛ گاهی اوقات برای تعیین اینکه آیا فرد قبلا آلوده شده است یا برای کمک به تعیین اين كه آيا عوارض، ناشي از عفونت فعال توکسوپلاسما است؛ يا هنگامی که زن باردار یا فرد دچار نقص ایمنی، در معرض توكسوپلاسما گونديی قرار گرفته است و/ یا علائم شبه آنفولانزا یا عفونت شدید چشم یا مغز دارد که پزشك مشکوک است ناشي از توکسوپلاسموز باشد، درخواست مي شود.

توکسوپلاسما در حاملگی (بیماری گربه در حاملگی) :
در صورتی که جنین خانم مبتلا به توکسوپلاسما به بیماری مبتلا شود منجر به کوری ، بی حسی موضعی ، عقب ماندگی ذهنی میشود تا آخر عمرشان باید تحت مراقبت باشند و والدین هزینه درمان زیادی را باید تحمل کنند
-- عامل بیماری انگلی به نام توکسوپلاسما گوندی است که توسط گربه منتقل می شود.
-- این عامل در بدن گربه وجود دارد که با مدفوع حیوان دفع می گردد و باعث کیست در بافتهای بدن دیگر حیوانات می شود.
-- انتقال به انسان بیشتر از طریق تماس دهانی (خوردن ) با بافتهای حیوانات آلوده مثل گاو ، گوسفند ، ( درگوشت خام یا نیمه پخته ) و در کشورهای غیر اسلامی از طریق خوک است و یا اینکه انسان از خود مدفوع تازه گربه بیماری را بگیرد .

توجه : وقتی توکسوپلاسما مد نظر باشد نباید به تماس با گربه زیاد تاکید داشت انتقال بیماری همانطور که ذکر شد؛ می تواند بدون تماس مستقیم بیمار با گربه و از طریق آب ، سبزیجات آلوده اتفاق بیفتد.

**تست آنتی بادی توکسوپلاسما گونديي به طور روتين براي زنان باردار درخواست نمي شود، اما ممکن است هنگامی که پزشک می خواهد تعیین كند كه آیا زن قبلا توکسوپلاسموز داشته و هنگامی که او در معرض مدفوع گربه، گوشت خام یا خوب پخته نشده، یا آب یا غذای آلوده قرار گرفته است، درخواست شود.

علائم بیماری در خانم های باردار
بیشتر زمانی مورد سوال و شک قرار میگیرند که سابقه سقط قبلی به دنبال این بیماری داشته باشند ولی به هر حال
1 – غدد لنفاوی بزرگ شده ، بدون تب
2 – علائم سرماخوردگی یا درد گلو ، خستگی ، تب ، بثورات پوستی
3 – علائم بیماری از بین می رودولی بزرگی غدد لنفاوی تا هفته ها باقی می ماند.
عفونت در جنین از حدود هفته 10 حاملگی شروع می شود و هرچه سن حاملگی پائین باشد ، عفونت در جنین سفت تر و بیشتر است و عفونت در 3 ماه اول خیلی خطرناک است و باعث شود.
در صورتی که عفونت حاد 6 ماه قبل از شروع بارداری اتفاق بیفتد برای جنین خطری وجود ندارد


تشخیص : تشخیص از طریق آزمایش خون با چک کردن آنتی بادی بر علیه بیماری توکسوپلاسما است که آزمایش ساده ای است و در صورت مثبت بودن بیمار در مسیر درمان قرار می گیرد.

درمان : در صورتی که فعلا مادر مبتلا شده باشد درمان مادر صورت می گیرد که با معرف آنتی بیوتیکهای مناسب که توسط پزشک متخصص عفونی تجویز می شود. در صورتی که در مسیر درمان مشخص شود که جنین نیز مبتلا شده است باید درمانی انجام گیرد یا تا آخر حاملگی درمان صورت پذیرد و بعد از تولد نیز نوزاد درمان شود.


[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#62
سرخجه‌ ـ rubella

علت درخواست تست
برای تعیین اين كه فرد دارای آنتی بادی سرخجه کافی براي محافظت
بدن از ویروس سرخجه مي باشد؛ به منظور تأييد عفونت در گذشته یا تشخیص عفونت های اخیر؛ شناسایی کسانی که هرگز در معرض این ویروس قرار نگرفته اند و کسانی که واکسینه نشده اند؛ تأييد اين که همه زنان باردار و کسانی که قصد باردار شدن دارند، مقدار کافی (تیتر) آنتی بادی هاي سرخجه جهت محافظت از عفونت را دارند.
قبل از حاملگي و یا در ابتدای آن به منظور تأييد ایمنی بدن؛ اگر زن باردار دارای علائم سرخجه نظير تب و بثورات جلدي مي باشد؛ اگر نوزاد علائم رشد غیر طبیعی و یا نقص های هنگام تولد نشان می دهد که ممکن است به علت عفونت دوران جنینی ایجاد شده باشد؛ اگر نیاز به تأييد عفونت اخیر سرخجه یا تأييد ایمنی است، درخواست مي شود.

توضیح راجع به تست
این آزمایش حضور آنتی بادی IgG سرخجه در خون را اندازه گیری مي كند. آنتی بادی سرخجه در پاسخ به عفونت ویروس سرخجه تولید می شود.
آنتی بادی IgG سرخجه نسبت به IgM كمي بيشتر طول می کشد تا ظاهر شود، اما یکبار كه ظاهر شود، در جریان خون برای تمام عمر باقی می ماند و حفاظت در برابر عفونت مجدد را فراهم مي كند. حضور آنتی بادی IgG سرخجه، عفونت اخیر یا گذشته یا تزريق واکسن سرخجه (واکسن سرخک، اوريون، سرخجه) و فراهم آوردن محافظت کافی را نشان می دهد.
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#63
ابتلا به كيست تخمدان

ابتلا به كيست تخمدان يكي از رايج‌ترين بيماري‌هاي زنان است كه علت به‌وجود آمدن آن در بدن از ديدگاه طب سنتي تجمع بلغم در اطراف تخمدان و سردي مزاج اين اندام دروني است. علاوه بر اين عوامل مختلفي از قبيل تجمع چربي در اطراف لگن يا خوردن غذاهايي با طبع سرد نيز ممكن است موجب بروز كيست در تخمدان‌ها شود و گاهي ظاهري پر از كيست براي تخمدان‌ها ايجاد مي‌كند. كيست تخمدان انواع مختلفي دارد كه يكي از آن‌ها كيست فيزيولوژيك است. اين نوع از كيست به‌دليل بروز اختلال در فيزيولوژي تخمدان در اين عضو به‌وجود مي‌آيد. كيست‌هاي ديگري نيز وجود دارند كه كيست‌هاي پاتولوژي ناميده مي‌شوند. اين كيست‌ها به‌دليل خونريزي داخلي تخمدان يا زوايد درون تخمدان ايجاد مي‌شود. در برخي موارد نيز كيست‌ها ساده هستند و محتويات آب ميان بافتي تخمدان موجب تشكيل آن‌ها شده است.
ارتباط كيست تخمدان با قاعدگي نامنظم
كيست‌هاي تخمدان عموما در سايزهاي مختلفي ديده مي‌شوند. برخي از اين كيست‌ها به حدي بزرگ مي‌شوند كه بزرگي آن‌ها به اندازه يك هندوانه مي‌رسد و گاهي ديده شده كه اندازه آن‌ها به 20 تا 30 كيلوگرم نيز رسيده است. وجود اين كيست‌ها در تخمدان اختلال‌هاي زيادي ممكن است براي فرد به‌وجود آورد. يكي از مهم‌ترين اين اختلالات از بين رفتن تعادل و هماهنگي هورمون‌هاي بدن است. اين اختلال ممكن است با افزايش ميزان موهاي زائد بدن و اختلال در زمان قاعدگي همراه باشد به‌گونه‌اي كه فرد را دچار قاعدگي‌هاي نامنظم و دردناك كند يا موجب قطع شدن قاعدگي در افراد مبتلا شود. خوشبختانه در طب سنتي ايران براي درمان بسياري از اين كيست‌ها درمان‌هايي وجود دارد كه بيمار را بي‌نياز از مصرف داروهاي شيميايي يا جراحي مي‌كند.
پرهيز غذايي بيماران مبتلا به كيست تخمدان
اولين قدم درمانگران طب سنتي ايران براي درمان كيست‌هاي تخمدان اصلاح تغذيه و رژيم غذايي بيماران است و پس از آن تجويز داروها و گياهان دارويي است كه موجب تخليه كيست‌ها از محتويات‌شان مي‌شود. اگر چه تجويز گياهان دارويي و داروهاي گياهي براي بيماران بايد به وسيله متخصص و درمانگر طب سنتي انجام شود اما راهكارهايي طبيعي در طب سنتي ايران وجود دارد كه از سوي حكماي طب سنتي براي درمان برخي از كيست‌هاي تخمدان به آن‌ها اشاره شده است. به‌عنوان مثال در بخش تغذيه اين دستورها اشاره شده كه افراد مبتلا به كيست تخمدان بهتر است از مصرف انواع قارچ‌ها، گوجه، خيار، بال و گردن مرغ، شكلات، كاكائو و ماست پرهيز كنند و مصرف اين مواد را به حداقل برسانند يا آن‌ها را از سبدغذايي خود در مدت درمان حذف كنند. علاوه بر اين، پياده روي روزانه به‌منظور گرم نگه داشتن ناحيه لگن بسيار موثر است. از طرفي اين پياده‌روي و ورزش روزانه براي افراد چاقي كه دچار كيست تخمدان هستند موثر است زيرا چاقي يكي از عوامل بروز اين بيماري در برخي زنان است.
اين نكته را جدي بگيريد
فراموش نكنيد كه برخي از داروهاي گياهي اگر چه از منشأ طبيعي و گياهي تهيه مي‌شوند اما در مواردي به اندازه داروهاي شيميايي ممكن است تاثير مخرب بر سلامت شما داشته و عوارض جانبي به همراه داشته باشند. بنابراين هرگز بدون تجويز متخصص گياه درماني و درمانگر طب سنتي و سرخود از گياهان دارويي و داروهاي گياهي براي درمان بيماري‌ها به‌ويژه بيماري‌ها و اختلال‌هاي مربوط به دستگاه زنان استفاده نكنيد زيرا ممكن است با استفاده از دارو يا شيوه غلط موجب بروز اختلال‌هايي در عملكرد اندام دروني خود شويد بنابراين حتما براي درمان به متخصص طب سنتي و درمانگراني كه در اين حوزه صاحب‌نظر هستند، مراجعه كنيد.
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#64
» دیابت حاملگی چیست ؟

Gestational_Daibetesدیابت حاملگی نوعی دیابت است که بطور ناگهانی در دوران بارداری بروز می کند. در آمریکا از هر 100 زن حامله، 3 تا 8 نفر به دیابت حاملگی دچار می شوند. دیابت، به معنی آن است که قند خون شما خیلی بالاتر از حد معمول است. بدن شما گلوکز را برای تأمین انرژی مصرف می کند. ولی مقدار زیاد گلوکز در خون، می تواند بسیار مضر باشد. به خصوص زمانی که شما حامله هستید، زیادی گلوکز می تواند به جنین شما آسیب بزند. چنانچه شما مبتلا به دیابت نوع 1 یا 2 هستید و تصمیم دارید باردار شوید حتماً پیش از آن با پزشک معالج خود مشورت کنید.

چه عواملی موجب بروز دیابت بارداری می شود؟

تغییرات هورمونی و افزایش وزن مسئله ای است که در حاملگی های سالم رخ می دهد ولی همین تغییرات، ساخت هورمون انسولین را، که وظیفه آن انتقال قند موجود در خون به درون سلول است، در بدن مختل می کند. وقتی این اتفاق روی می دهد، بدن شما انرژی لازم را از غذایی که مصرف می کنید، بدست نمی آورد.

» احتمال ابتلای من به دیابت حاملگی چقدر است؟

gestational_diabetesبرای اینکه از احتمال ابتلای خود آگاه شوید، هر کدام یک از موارد زیر را که در مورد شما صدق می کند، یادداشت کرده و در ملاقات بعدی با پزشکتان در مورد آنها مشورت کنید.

پدر, مادر, خواهر و یا برادر من مبتلا به دیابت است.
25 سال یا بیشتر، سن دارم.
اضافه وزن دارم.
قبلاً دچار دیابت حاملگی شده ام و یا نوزادی با وزن بیشتر از 4 کیلو به دنیا آورده ام.
به من گفته شده که دیابت پنهان دارم. (وضعیتی که در آن قند خون فرد بالا است ولی نه به حدی که به عنوان دیابت تشخیص داده شود.)

اگر یکی از موارد بالا در مورد شما صادق است، حتما از پزشک خود بخواهید که آزمایش دیابت حاملگی را برایتان انجام دهد.

اگر اضافه وزن, سابقه دیابت حاملگی قبلی, سابقه دیابت فامیلی دارید و یا در ادرار خود گلوکز دفع می کنید، احتمال ابتلا به دیابت در شما زیاد خواهد بود.
اگر یک یا چند مورد از موارد بالا را داشته باشید، احتمال ابتلا به دیابت در شما در حد متوسط است.
اگر هیچ کدام از موارد بالا را نداشته باشید، احتمال ابتلا به دیابت در شما پایین است.

» چه زمانی باید آزمایش دیابت حاملگی را انجام دهم؟

تشخیص اینکه شما چه موقع احتیاج به انجام آزمایش دارید، بر پزشکتان عهده است که البته بستگی به میزان احتمال ابتلای شما دارد.
اگر احتمال ابتلا به دیابت در شما زیاد باشد، پزشکتان با اولین ویزیت، شما را برای انجام آزمایش خون می فرستد و اگر جواب طبیعی باشد مجدداً شما را، در هفته 24 تا 28، برای آزمایش بعدی خواهد فرستاد.
اگر احتمال ابتلا به دیابت در شما در حد متوسط باشد، پزشکتان شما را درهفته 24 تا 28 برای آزمایش خواهد فرستاد.
اگر احتمال ابتلا به دیابت در شما پایین باشد، شاید پزشکتان اصلا" شمارا برای آزمایش نفرستد.

دیابت حاملگی چگونه تشخیص داده می شود؟Gestational_Diabetes2

دکتر نتیجه آزمایش قند خون شمارا بررسی کرده و بنا به میزان خطر ابتلای شما, انجام یک یا چند آزمایش دیگر را برایتان تعیین می کند.

» اندازه گیری قند خون ناشتا و یا به صورت تصادفی در ساعات نامشخصی از روز:

پزشکتان از شما می خواهد که به مدت 8 ساعت هیچ چیز به جز آب نخورید و قند خون ناشتای شما را آزمایش می کند و یا در طول روز، یک یا چند بار قند خون شما را اندازه گیری می کند. این نوع آزمایش خون می تواند دیابت حاملگی را در بعضی از خانمها نشان دهد. ولی آزمایشهای دیگری هم احتیاج است که دیابت بارداری را تائید نماید.

» آزمایش

برای این نوع آزمایش, در آزمایشگاه، یک لیوان شربت گلوکز می نوشید و بعد از یک ساعت قند شما را تست می شود. این آزمایش را در هر ساعت از روز می توان انجام داد و اگر نتیجه آن بیشتر از حد نرمال باشد، پزشکتان شما را برای آزمایش های بعدی می فرستد.

» نوسان در آزمایش قند خوراکی

پزشک در مورد این آزمایش توضیحات خاصی را به شما خواهد داد. 3روز قبل از آزمایش، او از شما می خواهد که یک رژیم غذایی طبیعی را داشته باشید و 8 ساعت قبل از آزمایش چیزی نخورید و آزمایش دهید. بعد از انجام آزمایش، یک لیوان شربت گلوکز بنوشید و یک ساعت بعد، 2 ساعت بعد و 3 ساعت بعد آزمایش دهید. از این بین اگر 2 جواب از حد نرمال بالاتر باشد، شما مبتلا به دیابت حاملگی هستید.

نتیجه بالای نرمال برای آزمایش نوسان قند خوراکی
ناشتا 95 یا بالاتر
1 ساعت بعد 180 یا بالاتر
2 ساعت بعد 155 یا بالاتر
3 ساعت بعد 140 یا بالاتر

بعضی از آزمایشگاهها از ارقام دیگری استفاده می کنند.
این اعداد برای تستی است که نوشیدنی با 100 گرم شکر استفاده شده باشد» دیابت حاملگی چگونه بر روی جنین من تاثیر می گذارد؟

gestational_diabetesدیابت حاملگی در صورتی که کنترل یا درمان نشود، می تواند اثرات زیر را روی جنین بر جای گذارد:

چاق و درشت شدن جنین و تولد با چربی بالا, که می تواند زایمان را سخت و خطرناک سازد.
افت قند خون بلافاصله بعد از تولد
مشکلات تنفسی

چنانچه مبتلا به دیابت بارداری هستید, پزشکتان آزمایش هایی را روی جنین شما انجام خواهد داد:

اندازه گیری ضربان جنین که چگونگی رشد او را مشخص می کند.
تعداد ضربات و حرکات جنین یا تست استرس، که چگونگی فعالیت و فاصله بین حرکات او را مشخص می کند.

برای داشتن زایمانی خوب و نوزادی سالم، حتماً با پزشک خود همکاری کنید. ضمناً همواره به یاد داشته باشید که احتمال ابتلا به دیابت نوع 2 در شما و جنین تان، برای سال های آینده تا پایان عمر، درصد بالایی خواهد داشت.

» دیابت حاملگی چه تأثیری بر روی من می تواند داشته باشد؟

معمولاً خانم های مبتلا به دیابت حاملگی، هیچ نوع علائمی ندارند ولی دیابت حاملگی می تواند:

سبب افزایش فشار خون در دوران بارداری شود.
منجر به چاق شدن جنین و زایمان سزارین گردد.

نکته مثبت اینکه، دیابت حاملگی به احتمال قوی می تواند بعد از زایمان از بین برود ولی احتمال اینکه در آینده به دیابت نوع 2 مبتلا شوید، وجود دارد. ضمناً امکان ابتلا به دیابت حاملگی در بارداری های بعدی زیاد است.
بعضی از خانمها برایشان این سوال پیش می آید که شیردهی بعد از ابتلا به دیابت حاملگی خوب است یا خیر؟
شیردهی برای تمام نوزادان، مفید تشخیص داده شده است، حتی برای نوزادانی که مادران آنها مبتلا به دیابت حاملگی بوده اند.

» دیابت حاملگی چگونه درمان می شود؟

درمان دیابت حاملگی یعنی گام برداشتن در مسیر حفظ قند خون در حد نرمال توسط:

» برنامه غذایی

gestational_diabetesبا متخصص تغذیه و یا پزشکِ دیابت خود مشورت کنید تا برنامه غذایی درست و سالمی را برای شما و جنین تان پیشنهاد کند. داشتن یک برنامه غذایی صحیح می تواند قند خون شما را در حد نرمال کنترل کند. این برنامه غذایی به شما کمک می کند که چه موقع و به چه میزان مواد غذایی را در هر وعده مصرف کنید. انتخاب زمان و مقدار بسیار مهم است، بنابراین برای کنترل قند خون به شما توصیه می شود که :

مصرف شیرینی جات را محدود کنید.
میزان غذای خود در سه وعده اصلی را کم کرده و یک تا سه میان وعده غذایی در روز را در برنامه تان بگنجانید.
فیبرهای غذایی مانند میوه ,سبزیجات , حبوبات , غلات و نان را به وعده های غذایی تان اضافه کنید.

» ورزش دیابت حاملگی

در میان ورزش ها، شنا وپیاده روی به کنترل قند خون شما کمک شایانی می نماید. با پزشک خود تماس بگیرید و از او بخواهید که بهترین نوع ورزشی را که برایتان مناسب است به شما معرفی کند. چنانچه در حال حاضر ورزش می کنید، بپرسید چه ورزشهای دیگری را نیز می توانید انجام دهید.

» انسولین (در صورت نیاز)

Insulin_Injectionبعضی از خانمهایی که مبتلا به دیابت حاملگی هستند، احتیاج به تزریق انسولین پیدا می کنند. بنابراین با داشتن یک برنامه غذایی درست و سالم و انجام تمرینات ورزشی در کنار آن، می توانید به نگهداری قند خود در حد نرمال کمک کنید. پزشکتان نحوه تزریق انسولین را به شما خواهد آموخت. تزریق انسولین هیچ ضرری برای شما و جنین تان ندارد زیرا نمی تواند از طریق رگهای خونی به او انتقال یابد.

» چطور می توانم بفهمم که قند خون من در حد نرمال است یا خیر؟

ممکن است پزشکتان از شما بخواهد که یک دستگاه اندازه گیری قند خون تهیه کنید تا بتوانید بوسیله آن دیابت خود را به بهترین نحو کنترل کنید. نکاتی که به منظور استفاده از دستگاه می بایست بیاموزید، عبارتند از:

نحوه استفاده از دستگاه
چگونگی خون گیری از سر انگشتان
مقادیرِ کنترلیِ هدف
زمان اندازه گیری قند خون

البته ممکن است پزشکتان بنا به تشخیص خود، زمان های خاصی را برایتان تعیین نماید که در این زمان ها قند خونتان را اندازه گیری کنید:

هنگامی که از خواب بیدار می شوید. (قند خون ناشتا)
درست قبل از هر وعده غذایی
یک یا دو ساعت بعد از صبحانه
یک یا دو ساعت بعد از ناهار
یک یا دو ساعت بعد از شام

این جدول نمونه ای از میزان قند خون نرمال، در طول روز، برای خانمهای مبتلا به دیابت حاملگی است. حتماً قبل از هر چیز، با پزشک خود مشورت کنید و از او بپرسید که آیا این مقادیر برای شما نیز درست است یا خیر.

قند خون مطلوب برای خانم های مبتلا به دیابت حاملگی
ناشتا حداکثر 95
1 ساعت بعد از غذا حداکثر 140
2 ساعت بعد از غذا حداکثر 120


هر بار که قند خون خود را اندازه گیری می کنید، در دفترچه خود ثبت کنید و در هر ملاقات با پزشکتان، حتماً آن را همراه داشته باشید. اگر قند خون شما تحت کنترل نیست، پزشکتان به شما یاد خواهد داد که چگونه آن را کنترل کنید.


» آیا نیازی به انجام آزمایش های دیگر دارم؟

پزشکتان به شما آموزش می دهد که چگونه آزمایش کتون را روی ادرار صبح و یا روی خونتان انجام دهید. عوارض بالا بودن کتون در خون آن است که، بدن شما برای تأمین انرژی مورد نیاز خود، به جای استفاده از غذایی که مصرف می کنید، شروع به سوزاندن چربی های بدن می نماید. و در خون تولید سم می کند. به همین جهت، برای خانم های حامله، اصلاً توصیه نمی شود که انرژی خود را از طریق مصرف چربی ها تأمین کنند. زیرا آزادسازی کتون در خون برای جنین بسیار خطرناک است .
اگر میزان کتون در بدن شما بالا است پزشکتان برای شما تجویز خواهد کرد که مقدار یا نوع غذایتان را تغییر دهید.

» بعد از به دنیا آوردن نوزادم، چگونه می توانم متوجه شوم که دیابت من برطرف شده است؟دیابت حاملگی

شما می توانید 6 تا 12 هفته بعد از تولد نوزاد خود برای تست قند خونتان اقدام کنید، زیرا در اغلب موارد، دیابت حاملگی بعد از تولد نوزاد از بین می رود . ولی در هر حال، احتمال ابتلا به دیابت حاملگی در بارداری های بعدی و یا دیابت نوع 2 در شما زیاد خواهد بود.

» چگونه می توانم از ابتلا به دیابت نوع 2 جلوگیری کنم و یا آن را به تعویق بیاندازم؟

شما می توانید کارهای زیادی انجام دهید تا از ابتلایتان به دیابت نوع 2 پیشگیری نمایید:

سعی کنید که به یک وزن ایده آل برسید و آن را حفظ کنید. حتی اگر وزنتان بیشتر از حد ایده آل است، کم کردن 5 تا 7 درصد از وزنتان می تواند بسیار مفید باشد. برای مثال اگر وزن شما 90 کیلوگرم است، با کاهش 4 تا 6 کیلوگرم می توانید امکان ابتلا به دیابت را کم کنید.
حداقل روزی نیم ساعت ورزش را در اکثر روزهای هفته بگنجانید. شنا، پیاده روی، نرمش های سبک و ...
برنامه غذایی مناسبی را برای خود تنظیم کنید و سعی نمایید بیشتر از حبوبات، میوه جات و سبزیجات استفاده کنید. چربی و کالری را در برنامه غذایی خود کم کنید. بدین منظور یک متخصص تغذیه می تواند کمک خوبی برای شما باشد.
از پزشکتان خود بخواهید که مرتباً قند خون شما را آزمایش کند. خانمهایی که مبتلا به دیابت حاملگی می باشند، حتماً باید قند خون خود را به طور مرتب، هر یک تا دو سال یک بار، برای دیابت آزمایش کنند. تشخیص به موقع دیابت یا دیابت پنهان می تواند از بروز عوارض قلبی جلوگیری کند.
اگر نوزادان از شیر مادر تغذیه شوند و وزن مناسبی داشته باشند، احتمال ابتلا به دیابت در آنها بسیار کم خواهد بود.
[عکس: 20130612022241_20130120225740_2012122301...2_jpg3.jpg]

به سلامتی مادر بخاطر اینکه همیشه از غمهامون شنید اما هیچوقت از غمهاش نگفت
به سلامتی لرزش دستهای پیر پدر
پاسخ }
#65
میخواستم تو اتاق مامانای باردار بذارم این مطالب رو
گفتم اینجا بذارم تا همه ی مامانای باردار بعد از من هم از این مطالب استفاده کنن


نكات مهم پس ازسزارين
١-حمام كردن:چنانجه پانسمان شما ضد اب است روز پس از ترخيص از بيمارستان ميتوانيد دوش ايستاده بگيريد
ولى اگر پانسمان معمولى داريد از روزسوم بعد از سزارين ميتوانيد ايستاده دوش بگيريدودرروزهاى بعد اين كاررا تكرار كنيد
٢-محل بخيه هارا با شامپو ويا كف صابون شستشو دهيد وفقط بطور ملايم با كف دست محل بخيه رابشوييد و از ليف حمام استفاده نكنيد
٣-ميتوانيد محل سزارين را بعد ازخروج از حمام با سشوار خشك نماييد( از گاز استريل نيز ميتوانيد براى خشك كردن محل بخيه ها بعد از خروج از حمام استفاده كنيد)
٤-براى جلوگيرىازشل شدن جدارشكم شكمتان را با شكم بند يا يك شال نازك ببنديد ولى مواظب باشيد روى محل عمل قرار نگيرد
٥-راه رفتن زيادرافراموش نكنيد هر چه بيشتر راه برويد بازگشت شمابه فعاليت روز مره زودتر امكان پذير خواهد بود
٦-تا ٤٠ روزبعدازسزارين از مقاربت بپرهيزيد وقبل از ان به پزشك خود جهت جلو گيرى از باردارى مراجعه فرماييد
٧-به تغذيهخود اهميت بدهيد از خوردن شيرينى وشوكولات كه فقط باعث افزايش وزن شما شده و ممكن است ارزش غذايى كافى در مقايسه با ميوه جات وسبزيجات نداشته باشند خوددارى كنيد


منبع: سایت دکتر فریبا رضایی
پاسخ }
#66
[عکس: 20140130235104_1.jpg]

منبع: وبسایت دکتر فریبا رضایی
پاسخ }
#67
توصیه های کلی قبل و پس از سزارین

توصیه های قبل از سزارین :

خانم باردار باید در روز قبل از عمل سزارین چند نکته را رعایت کند، حتی در کسانی که برنامه زایمان طبیعی دارند، رعایت برخی نکات زیر توصیه می‌شود، چون در هر زایمان طبیعی هم احتمال سزارین اورژانسی وجود دارد.

* حمام ‌کردن در روز قبل از عمل به پیشگیری از عفونت محل جراحی کمک می‌کند. در مورد کسانی که زایمان طبیعی در پیش دارند، حمام‌کردن بعد از شروع دردهای خفیف توصیه می‌شود. برداشتن موی ناحیه عمل فقط در روز عمل توصیه می‌شود، نه روز قبل از عمل.
*بهتر است بیمار حداقل هشت ساعت قبل از عمل، چیزی نخورد، هرچند در بررسی‌های جدید، خوردن آبمیوه و آب ممنوع نیست، اما بهتر است مادر باردار حتی آب هم نخورد. البته در مواردی، مصرف آنتی‌اسید جهت خنثی کردن اسید معده توصیه می‌شود.

این توصیه‌ها جهت بهتر شدن روند بیهوشی داده می‌شود. در مورد زایمان طبیعی توصیه می‌شود بیمار پس از شروع دردهای خفیف از خوردن غذاهای سنگین پرهیز کرده و بیشتر از مایعات استفاده کند.

*دفع مدفوع در روز قبل از عمل هم به روند کلی بهبودی و کاهش دردهای پس از عمل کمک می‌کند. در مورد زایمان طبیعی هم توصیه می‌شود بیمار با شروع دردها با کمک روغن کرچک یا داروهای دیگر اجابت مزاج مناسب داشته باشد.

*پاک‌کردن لاک دست و پا قبل از عمل. در غیر این صورت، روز ورود به بیمارستان حتی جهت زایمان طبیعی این کار توسط پرسنل توصیه و انجام می‌شود، چرا که برخی کنترل‌های وضعیت اکسیژن‌رسانی و تنفسی بیمار، حین بیهوشی با توجه به رنگ بستر ناخن‌ها انجام می‌شود و ناخن باید بی‌رنگ باشد.

*درآوردن النگو و انگشتر و کلیه زیورآلات توصیه می‌شود. این مساله شامل گیره سرهای فلزی و کلا هر جسم فلزی دیگری که در تماس با بدن است نیز می‌شود، زیرا این اجسام با وسایل کنترل داخل اتاق عمل و اتاق زایمان تداخل دارد.

از آنجا که حین بارداری، اغلب ورم دست و بدن و افزایش وزن وجود دارد، باید النگو و انگشتر قبل از تنگ‌شدن بیش از حد خارج شود، وگرنه در اتاق زایمان یا اتاق عمل با وسایل مناسب انگشتر و النگو بریده و خارج می‌شود. به همین دلیل، کل لباس‌ها حتی لباس زیر، قبل از ورود به زایشگاه و اتاق عمل خارج و لباس بیمارستان یا اتاق عمل پوشانده می‌شود.

*در مواردی که خانم باردار استرس زیادی دارد، شب قبل از عمل مصرف یک عدد آرام‌بخش مثل دیازپام توصیه می‌شود.
توصیه های بعد از سزارین


آشنایی مادران با مراقبت های پس از سزارین به ایشان کمک می کند تا دوران نقاهت پس از زایمان را به دور از هر گونه خطری سپر نمایند. امید است این راهنما پاسخگویی شما مادر عزیز باشد.


- تا 24 ساعت پس از سزارین، ممکن است خونریزی در حد قابل توجهی وجود داشته باشد، ولی به تدریج از حجم خون کاسته می شود. همچنین ترشحات واژن نیز ممکن است تا یک ماه دیده شود.

- درد محل عمل و درد ناشی از انقباضات رحم در پی شیردهی ممکن است احساس شود. این درد به علت برگشت رحم به حالت قبل از حاملگی است و با مصرف مسکن تجویزشده توسط پزشک معالج کم می شود.

پانسمان ناحیه سزارین ضدآب و شفاف است و می توانید هر روز به روش ایستاده، استحمام کنید.


- توصیه می شود تا سه روز پس از سزارین از خوردن غذاهای نفاخ مثل میوه خام، آب میوه خام، آب میوه های کارخانه ای چون ساندیس و ...، حبوبات، پلو و خورشت بپرهیزید.

- غذاهایی چون کباب، جوجه کباب، گوشت یا مرغ آب پز و سبزیجات پخته مثل هویج، کدو، سیب زمینی و آب رقیق کمپوت مناسب ترند.

- در صورت یبوست از روغن زیتون، آلوخشک و انجیرخشک خیس کرده استفاده شود.

- سعی کنید آب به میزان کافی مصرف نمایید، چرا که به رفع یبوست کمک می کند. از طرفی به علت شیردهی و خونریزی نیز به جایگزینی مایعات بدن نیاز دارید.

- هنگام دفع ادرار و اجابت مزاج، برای جلوگیری از فشار به محل بخیه، از توالت فرنگی استفاده شود.


- سعی کنید مرتبا راه بروید، چرا که راه رفتن هم از نفخ شما جلوگیری می کند و هم از یبوست.

- به خاطر داشته باشید استراحت کافی، در فواصل فعالیت، به تسریع بهبودی دوران پس از زایمان کمک میکند.

- سعی کنید در ساعاتی که نوزاد خواب است شما نیز استراحت نمایید و از دیدوبازدید های طولانی بستگان حتی الامکان بپرهیزید.

- معمولا اجازه انجام ورزش از روز دهم به بعد، در اولین ویزیت پزشک معالج توسط پزشک معالج، به فرد داده می شود.

- مرتب از هر دو سینه به نوزاد شیر بدهید. در صورت حالات غیر عادی در سینه مثل سفتی سینه، درد، قرمزی و تب به پزشک معالج خود اطلاع دهید و به بیمارستان مراجعه نمایید.

- همچنین شستشوی نوک سینه با آب ولرم، قبل و پس از هر بار شیردهی به منظور پیشگیری از آلودگی لازم است.

- در صورت مشاهده تب، التهاب ناحیه جراحی (یعنی قرمزی، درد، ترشح)، تب و خونریزی شدید و غیرعادی به بیمارستان مراجعه نمایید


- داروهای نسخه شده را استفاده نمایید

- روز سوم پانسمان روی زخم را بردارید و پس از یک دوش کوتاه و ایستاده زخم محل عمل را با شامپو _ترجیحا شامپو بچه _بشویید وبا سشوار خشک کنید. از این به بعد باید روزانه زخم شسته و خشک گردد.

- بین روزهای 7 تا 10 پس از عمل به پزشک معالج خود مراجعه کنید .


- بین روزهای 3 تا 5 از زایمان نوراد خود را برای آزمایش غربالگری به مرکزی که قبلا به شما معرفی شده ببرید.
- حد اقل تا 40 روز از نزدیکی پرهیز کنید.

- مادران سزارینی باید مقادیر زیادی مایعات و به خصوص آب بنوشند تا توانایی بدن برای التیام زخم ها افزایش پیدا کند

- برخی مادران از مصرف داروهای مسکن به دلیل تاثیر آنها بر روی شیرشان، خودداری می کنند. اما در اکثر موارد درد ناشی از سزارین آنقدر زیاد است که مادر از تحمل آن عاجز می شود و در روحیه او تاثیر بد گذاشته و به نوزاد هم منتقل می شود. بنابراین باید داروهای مسکن مصرف شود. پزشکان معمولا داروهایی را تجویز می کنند که کمترین تاثیر را بر شیر مادر دارند.

- به مادران سزارینی توصیه می شود در روزهای اول پس از زایمان، پیاده روی سبک را جزء برنامه های روزانه خود قرار دهند. پیاده روی سبب می شود تا جریان خون، بهتر و سریع تر در بدن به گردش درآید و زخم ناشی از عمل سزارین به سرعت بهبود پیدا کند
- اگر چند روز پس از زایمان احساس کردید که باید به گردش و تفریح بروید تا حال و هوایتان عوض شود، فرصت را از دست ندهید. هوای تازه و تفریح برای ارتقای روحیه مادران، بسیار مناسب است.
- به مادران سزارینی توصیه می شود تمام وسایل لازم برای نوزاد خود را در دسترس قرار دهند تا زمانی که به آنها نیاز دارند مجبور به صرف وقت و انرژی برای یافتن آنها نباشند، وسایلی مانند پوشک نوزاد، پستانک، لباس بچه و .منبع: ماماسایت
پاسخ }
#68
تفاوت ‌های درد زایمان واقعی و کاذب


یکی از پرسش ‌هایی که در اواخر بارداری برای خانم ‌های باردار مطرح می ‌شود، این است که: " من دقیقا چه زمانی فارغ می‌شوم؟ " مخصوصا اگر اولین ‌باری باشد که یک خانم، باردار می شود؛ این سوال به ‌طور جدی‌ تری برایش مطرح می ‌شود. اگر می ‌خواهید از جزییات زمان زایمان آگاه شوید، با این مطلب همراه شوید.

علایم زایمان برای برخی از خانم‌ ها‌ کاملا مشخص است ولی گروهی دیگر هیچ اطلاعی از شروع درد زایمان ندارند.

علایم رایج زمان زایمان عبارت هستند از:

انقباض ‌های رحمی، پارگی کیسه ی آب، شل شدن دهانه ی رحم، افزایش ترشح‌ های موکوسی‌ شکل و پایین آمدن بالای شکم هنگام زایمان.

اما لازم است درباره هر یک از این علایم، کمی بیشتر صحبت کنیم.

* پایین آمدن بالای شکم

نوع قرارگیری نوزاد یا پایین آمدن او داخل لگن قبل از زایمان با نام لایتنینگ خوانده می ‌شود که ممکن است چند هفته قبل از زایمان اتفاق بیفتد.

به خاطر این که رحم بیشتر به مثانه فشار می ‌آورد، مادر باردار احساس نیاز بیشتری به دستشویی رفتن پیدا می ‌کند.

* افزایش ترشح ‌های موکوسی

ترشح‌ های موکوسی دوران بارداری در دهانه رحم تجمع پیدا می ‌کند. وقتی دهانه رحم شروع به بازشدن می ‌کند،‌ این موکوس‌ ها به داخل واژن ترشح می‌ شوند و این ترشح‌ ها به رنگ صورتی شفاف یا کمی خونی هستند.

زایمان معمولا تا 48 ساعت پس از خروج ترشح‌ اتفاق می ‌افتد.

* انقباض‌ های زایمانی

هنگام انقباض ‌ها، شکم سفت می ‌شود. بین انقباض‌ ها، رحم شل و شکم نرم می‌ شود. این انقباض‌ ها در هر زنی با زن دیگر متفاوت است و حتی در یک خانم هم از یک بارداری تا بارداری دیگر فرق می ‌کند. اما انقباض ‌های زایمانی معمولا موجب احساس ناراحتی یا درد مبهم در کمر و زیر شکم می ‌شود؛ طوری که در لگن هم احساس فشار بیشتری وجود دارد.

انقباض ‌ها به شکل امواجی از بالای رحم به پایین حرکت دارد و برخی زنان این انقباض ‌ها را بسیار قوی ‌تر از انقباض‌ های دوران قاعدگی توصیف می‌ کنند. بر خلاف انقباض‌ های کاذب زایمان، انقباض ‌های واقعی زایمان با تغییر وضعیت قطع نمی ‌شوند. اگرچه انقباض ‌ها ممکن است بسیار ناراحت ‌کننده باشند اما بین انقباض ‌ها، مادر احساس آرامش می ‌کند.

تفاوت علایم واقعی با علایم کاذب

قبل از این که دردهای زایمان شروع شود، ممکن است دردهای کاذب زایمانی وجود داشته باشد.

این انقباض ‌های نامنظم رحمی کاملا طبیعی هستند و ممکن است از 3 ماهه سوم بارداری شروع شوند که این امر بیانگر آن است که بدن آماده ی زایمان است. انقباض ‌های کاذب یا براکسون‌هیس با سفتی شکم توصیف می‌ شود که به صورت متناوب قطع و وصل می ‌شود. قدرت و فاصله این انقباض‌ ها به هم نزدیک نمی ‌شوند، با راه رفتن بیشتر نمی ‌شوند، طول مدت آن ها افزایش نمی‌ یابد و با گذشت زمان نیز شدیدتر نمی ‌شوند.

وقتی خانم باردار فکر می‌ کند که علایم واقعی زایمانش شروع شده، باید شروع به زمان ‌بندی انقباض‌ ها کند. برای این کار باید زمان هر انقباض، شروع و خاتمه آن را به ذهن بسپارد. زمان بین انقباض ‌ها شامل طول مدت انقباض ‌ها و دقایق بین انقباض‌ ها را هم باید در ذهن داشته باشد. انقباض‌ های خفیف معمولا هر 15 تا 20 دقیقه یک ‌بار شروع شده و 60 تا 90 ثانیه طول می ‌کشند. انقباض‌ ها سپس منظم ‌تر می ‌شود؛ تا این که فاصله‌ آن ها به 5 دقیقه می‌ رسد و به مرور قوی ‌تر می ‌شود؛ به ‌طوری که 45 تا 60 ثانیه طول می ‌کشد و هر 3 تا 4 دقیقه رخ می ‌دهد و حتما باید در آن موقع به بیمارستان مراجعه کرد.

طرز تسکین دردهای زایمانی

اولین مرحله ی زایمان معمولا در خانه تجربه می‌ شود. رعایت این نکته‌ ها به شما کمک می‌ کند تا دردتان را بهتر تحمل کنید:

* سعی کنید به خودتان آرامش دهید؛ کمی قدم بزنید یا یک فیلم خوب ببینید.

* یک دوش آب گرم بگیرید اما اگر کیسه آب تان پاره شده، باید فورا به بیمارستان مراجعه کنید.

* سعی کنید بخوابید تا برای زایمان انرژی کافی داشته باشید.

پارگی کیسه آب قبل از شروع درد

پارگی کیسه آب یا کیسه آمینوتیک به‌ صورت احساس فرو ریختن ناگهانی مایع از بدن مادر است که به طور مداوم تراوش می ‌کند.

این مایع معمولا بدون بو است.

اگر کیسه آب پاره شود، مادر باید زمان آن را به خاطر بسپارد و توجه کند که چه میزان مایع از او خارج شده و به پزشک خود اطلاع دهد. اگرچه زایمان بعد از پاره ‌شدن کیسه آب ممکن است فورا شروع نشود اما معمولا باید زایمان اتفاق بیفتد؛ چرا که خطر عفونت وجود دارد. در بسیاری از مواقع، پزشک در بیمارستان، کیسه آب را پاره می ‌کند. گاهی کیسه آب به‌ صورت زودرس پاره می ‌شود(در 7 ماهگی یا 6 ماهگی) که در این صورت هم مادر باید بلافاصله به بیمارستان برود.

افاسمان و دیلاتاسیون یعنی چه؟

هنگام زایمان، دهانه رحم شروع به نرم شدن و شل شدن می ‌کند تا بتواند به اندازه سر نوزاد باز شود. به شل شدن و کوتاه شدن دهانه رحم " افاسمان " می ‌گویند.

پزشک با معاینه ی دهانه رحم متوجه این تغییرها می‌ شود. باز شدن دهانه رحم به صورت صفر تا 100 درصد بیان می‌ شود. وقتی دهانه رحم کاملا باز شود یعنی افاسمان 100 درصد اتفاق افتاده و سر جنین بیرون می ‌آید. باز شدن کامل به اندازه تقریبا 10 سانتی ‌متر به نام " دیلاتاسیون " خوانده می ‌شود. این 2 وضعیت به دنبال انقباض ‌های موثر رحم اتفاق می ‌افتد.

کی باید رفت بیمارستان؟

اگر حس کردید دچار علایم واقعی زایمان شده ‌اید، حتما باید به بیمارستان یا پزشک تان مراجعه کنید.

اگر فکر کردید کیسه آب تان پاره شده یا دچار خون‌ ریزی شدید شده ‌اید و حرکات جنین‌ تان بسیار کمتر از حالت عادی است و انقباض ‌ها بسیار ناراحت ‌کننده است و هر 5 دقیقه یک بار در هر ساعت تکرار می ‌شوند، باید به پزشک مراجعه کنید.

دکتر فاطمه خشتی - متخصص زنان
پاسخ }
#69
واقعا ممنون خیلی عالی و بموقع بود.
پاسخ }
#70
برایش آواز بخوانید

محققان معتقدند که جنین در شکم مادرش هر آنچه در دنیای بیرون اتفاق می افتد را می شنود و همه اینها به نوعی روی مغزش تاثیر می گذارد. مطالعات نشان می دهد نوزادان به طرف صدای مادر برمی گردند و این نشان می دهد نه تنها آنها دنیای بیرون را می شنوند، بلکه بین صداهای غریبه و آشنا را هم تمایز قایل می شوند. حتی اگر برایش کتاب نخوانید و موسیقی نگذارید، وقتی او در رحم مادر لگد می زند و می چرخد، چیزهایی در مورد محیط اطرافش یاد می گیردو این برای فرآیند یادگیری ضروری است. همه این تجربه ها رشد و تماس سلول های مغزی را تحریک می کند و تماس سلو ل های مغزی یعنی آمادگی برای آموختن. پس سعی کنید پس از هفته ۲۰ بارداری کتاب های شکسپیر برایش بخوانید و سمفونی های موتزارت را برایش بگذارید تا حس شنوایی او تقویت شود. برایش آواز بخوانید و در پایان روز لالایی بخوانید. این کار هم به خودتان و هم به او آرامش می دهد.

آرام و صبور باشید

بارداری دوران پراسترسی است. شاید ممکن باشد کارهای زیادی را در یک دوره کوتاه انجام دهید، بنابراین سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید. زندگی بدون استرس نه تنها بارداری را راحت تر می کند بلکه برای کودک متولدنشده تان هم مفید است. گفته می شود، تولید هورمون های زیاد استرس در بدن مادر می تواند تاثیر منفی روی تکامل جنین داشته باشد. هورمون استرس با زایمان زودرس هم ارتباط دارد. حتی اگر شما تا زمان ترم کودک را در شکم خود داشته باشید، بین هورمون استرس و بارداری و اشکال در فرآیند یادگیری و توجه و اضطراب در کودک ارتباط وجود دارد.
پروردگارا!
از اینکه در قلبم حضور داری، سپاس گزارم
بخاطر اینکه دوستت می دارم، سپاس گزارم
از اینکه تو را می نگارم، سپاس گزارم
از اینکه می دانم به سویت باز خواهم گشت، سپاس گزارم
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Bell تجربیات از دوران بارداری - زایمان - دوران نوزادی کودکمان pari 31 15,479 ۰۴-۰۸-۱۳۹۵, ۱۱:۵۱ ق.ظ
آخرین ارسال: شیرین-تپل
  عکس لباسهایی که دوران بارداری میپوشیم وپوشیدیم میکادو 14 6,368 ۰۹-۰۶-۱۳۹۳, ۱۰:۵۹ ق.ظ
آخرین ارسال: خانوم گل 67
  سئوالاتی در مورد فیبروم در دوران بارداری بغض کوچولو 6 2,290 ۲۲-۰۷-۱۳۹۲, ۱۰:۴۶ ق.ظ
آخرین ارسال: gohare naz
Bell عناوین مقاله های (سوال و جواب) مفید در دوران بارداری وقبل از آن pari 8 4,926 ۲۲-۰۳-۱۳۹۲, ۰۴:۴۴ ق.ظ
آخرین ارسال: pari