امتیاز موضوع:
  • 3 رای - 1.67 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مقررات سفر به ترکمنستان!
#1
دوستان عزیز من ساکن خراسان شمالی ام و نزدیک عشق آباد مرکز کشور ترکمنستان.
گفتم شاید یه سری مطالبی در مورد سفر به این کشور براتون بذارم بد نباشه.
با اجازه یاسی جون
مقررات سفر به ترکمنستان

بدون شك براي عزيزاني كه قصد مسافرت به تركمنستان را دارند آگاهي از قوانين و مقررات اين كشور و رعايت اين قوانين و مقررات؛ يك ضرروت اساسي به شمار مي آيد. بدين منظور جهت رفاه حال شما مسافرين محترم و با توجه به اهميت حفظ امنيت و آسايش شما و پيشگيري از بروز مشكلات احتمالي سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و سركنسول‌گري جمهوري اسلامي ايران در مرو موارد ذيل را مورد تاكيد قرار مي دهد:
1) عقد قرارداد با شركت هاي معتبر توريستي كه در زمينه سفر به تركمنستان داراي حسن شهرت و اعتبار مي باشند و به تعهدات خود در خصوص حمل و نقل، اسكان و امكانات هتل عمل نموده باشند. در اين خصوص از هماهنگي ميان شركت فرستنده و پذيرنده اطمينان حاصل شود.
2) براساس قوانين تركمنستان ثبت ورود و خروج جهانگردان در اداره اتباع خارجي برعهده شركتهاي توريستي بوده و نحوه پرداخت مبلغ مورد نظر براي اين كار بايد طبق قرارداد مشخص باشد.
3) كليه اتباع خارجي در صورت ورود و اقامت در تركمنستان ميبايست نسبت به درج مهر ثبت آوير (اتباع خارجه) در گذرنامه اقدام نمايند در غير اين صورت در وهله اول جريمه و در صورت تكرار موضوع در وهله دوم (در مدت يكسال از تاريخ جريمه اوليه)؛ علاوه بر جريمه ضمن اخراج ازكشور يادشده ظرف مدت 24 ساعت؛ به مدت 5 سال به تركمنستان ممنوع الورود خواهند شد.
4) هر مسافر يا ميهمان خارجي كه پا به خاك تركمنستان ميگذارد موظف است ظرف مدت سه روز در اداره دولتي ثبت اتباع خارجي كه باصطلاح «آوير» ناميده مي‌شود رواديدي خود را توسط ميزبان به ثبت برساند. لازم به تذكر است دايره مذكور در روز هاي بعد از ظهر شنبه ، يكشنبه و ايام تعطيل رسمي كشور از پذيرفتن ارباب رجوع معذور است و همچنين روز ورود مسافر جزء مهلت سه روزه محسوب نمي گردد. در صورت عدم مراجعه مسافر ميهمان به دايره «آوير» مبلغ 2500.000 هزار منات جريمه به صورت نقدي از مسافر خاطي اخذ مي گردد و اگر اين مورد دوبار پي در پي براي كساني كه رواديدي خود را تمديدكنند روي دهد، فرد خاطي علاوه بر جريمه مجدد از كشور اخراج شده و تا پنج سال ممنوع الورود مي گردد.
5) با توجه به وجود مناطق ممنوعه در تركمنستان؛ از سفر به اين مناطق خودداري نموده و يا در صورت سفر با ادارات ذيربط در كشور تركمنستان هماهنگي و مجوز لازم را اخذ نمايند، مهمترين اين مناطق عبارتند از: 1- داش آغوز 2- تركمن آباد 3- منطقه تمور 4- فيروزه و..... ضمنا ايستگاههاي راه آهن و فرودگاههاي مناطق ذكر شده نيز شامل مناطق ممنوعه هستند. همچنين وزارت طبيعت تركمنستان در جهت حفاظت از محيط زيست و جلوگيري از بروز حريق هاي احتمالي بازديد هاي گردشگري و سفر به بعضي از مناطق را از ماه مي لغايت ماه نوامبر ( يازدهم ارديبهشت لغايت نهم آبان ماه) ممنوع اعلام كرده است: اين مناطق عبارتند از:1- باد خيز و كوتين داغ 2- كوپه داغ 3- آمو دريا 4- خرز داغ و سونت.
6) نظر به اينكه تعدادي از هموطنان مرزنشين با اخذ گذر مرزي وارد تركمنستان شده و طبق قوانين و توافقات دو كشور تا محدوده مشخصي ميتوانند تردد نمايند، لذا اكيدا از سفر به خارج از محدوده مجاز خودداري نمايند. لازم به ذكر است شهر عشق آباد خارج از محدوده محسوب گرديده و سفر بدانجا ممنوع مي باشد.
7) مسافران و اتباع خارجي كه وارد تركمنستان ميگردند ملزم به همراه داشتن گذرنامه يا تصوير مهر شده آن و كارت سبز آوير در تمامي مدت اقامت ميباشند تا در صورت تقاضا از سوي مامورين و ارگانهاي قضايي ذيربط در تركمنستان از سوي مشاراليهم ارائه گردد.
8) توصيه مي گردد در حفظ و نگهداري مدارک هويتي ( گذرنامه و..... ) دقت لازم را بعمل آوريد.در صورت مفقود شدن گذرنامه سريعا مراتب به اطلاع سفارت جمهوري ايران در عشق آباد و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو و همچنين به سازمان ميزبان در تركمنستان و ارگانهاي مربوطه رسانده شود تا اقدام لازم انجام پذيرد.
9) مواردي از تخلفات طبق قوانين تركمنستان كه شامل جريمه نقدي و بعضاً حبس هاي كوتاه مدت و درازمدت در تركمنستان مي گردد عبارتند از:
1 - ارتباط نامشروع - 15روز زندان یا 15 تا 30 میلیون منات (1500دلار) جریمه نقدی
2- حضور در معابر عمومي در حالت مستي و عدم تعادل - 15 روز حبس و جريمه نقدي
3- حمل سلاح سرد و گرم و مواد منفجره و مواد مخدر اكيداً ممنوع است و مشمول حبس دراز مدت ميگردد.
4 - قاچاق اشياء عتيقه، فرش قديمي تركمني و جواهر آلات سنتي، جريمه نقدي و حبس دارد.
5- قاچاق حيوانات وحشي تحت حفاظت دولت) ثبت شده در كتاب سرخ) جرم محسوب مي‌شود.
6- مصرف سيگار در معابر عمومي، پارك ها و اماكن سرپوشيده عمومي و ادارات دولتي اكيداً ممنوع بوده و جريمه نقدي دارد.
7- جعل اسناد رسمي مربوط به گذرنامه و رواديدهاي ورود و خروج حبس و جزاي نقدي دارد.
8- حمل و قاچاق دخانيات و مواد الكلي (وارد و خارج كردن مورد نظر است) – حبس و جزاي نقدي دارد
9- تردد اتباع خارجي و براه انداختن جشن و شب نشيني در محل سکونت پس از ساعت00/ 23 اکيدا ممنوع است. (در صورت لزوم مي بايست هماهنگيهاي لازم با ارگانهاي ذيربط بعمل آيد. )
10) انتخاب محل اقامت (منزل مسكوني استيجاري و يا هتل) آزاد است، به شرط آنكه منزل مسكوني خصوصي با شد و صاحب خانه مجوز براي اين كار داشته باشد(ميزبان در قبال اعمال و رفتار مسافر ميهمان) اعم از توريست، بازرگان، دانشجو و غيره و تردد آن، تغيير محل اقامت و سكونت پاسخگوست. همچنين پيشنهاد مي گردد كه مسافران ميهمان از ترك محل سكونت بدون همراهي ميزبان و حضور در محل هاي تجمع افراد ناشناس و ياشركت در مجالس غير متعارف پس از ساعت 23 اكيداً خود داري نمايند.
11) عدم سفر به خارج از شهر يا اماكن توريستي بدون همراهي راهنماي توريستي ، در صورتيكه قصد سفر به شهرهاي ديگري غير از عشق آباد را داريد. بايد رواديد با قيد اجازه سفر به شهر مورد نظر درخواست گردد. تخلف از اين موارد جريمه نقدي و در برخي موارد ممنوع الورود شدن فرد را به همراه دارد.
12) از ارتباط با افراد ناشناس و قبول بسته هاي سفارشي خودداري گردد.
13) درخصوص بهداشت عمومي موارد ذيل مد نظر قرار گيرد: استفاده از آب آشاميدني بسته بندي شده و بهداشتي عدم استفاده از مواد غذايي غير بهداشتي و نا مطمئن.
14) با مامورين مرزي برخورد شايسته داشته و از برخوردهاي لفظي خوداري نمائيد.در صورت مشاهده هرگونه تخلف و برخورد ناشايست موارد را با ذكر زمان و مكان دقيق و مشخصات مامور مورد نظر از طريق شركتهاي توريستي به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد با شماره تلفن هاي 341452 و 341442 و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو با شماره تلفن 2-60231-522 منعكس نمائيد.
15) موكدا توصيه ميشود چنانچه هر يك از مسافرين و اتباع كشورمان در تركمنستان با مشكلي مواجه گرديد؛ قبل از انجام هر گونه عمل و تصميم سريعا مراتب را به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و يا سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو اطلاع داده تا اقدام لازم در خصوص رفع مشكل آنان بعمل آيد.
16) اطلاعات ضروري در خصوص انواع رواديد هاي ورودي و اقامت در تركمنستان:
انواع رواديدهاي ورودي به تركمنستان
1- خصوصي با ارسال دعوتنامه
2- تجاري
3- تحصيلي - براي دانشجويان شاغل به تحصيل در تركمنستان
4- توريستي
براي دريافت رواديدي ورود به تركمنستان تبعه خارجي مي تواند با توجه به نوع رواديدي مورد نظر خود دعوتنامه ارسال شده به نام خودرا به همراه مدارك لازم از جمله گذرنامه و غيره گرفته و به سفارتخانه ها بخش كنسولي و كنسولگريهاي تركمنستان در كشور متبوع خود مراجعه نمايد. رواديد ها (رواديدها) مدت هاي مختلفي از 10 روز تا 1 ماه و 3 ماه و يكساله براي دانشجويان دارد. رواديدهاي توريستي قابل تمديد نيست و امور مربوط به آنها بعهده آژانس هاي توريستي است و رواديدهاي دانشجويان در صورت اخراج دانشجو و پايان مدت تحصيل ظرف دوهفته بي اعتبار مي گردد. تمديد انواع رواديد ها در اداره ثبت دولتي اتباع خارجي (آوير) انجام مي گيرد.

توصيه به رانندگان محترم عازم تركمنستان
با توجه به قوانين موجود در كشور تركمنستان؛ از آنجائيكه رانندگان تحت پوشش شركت هاي حمل و نقل حامل كالاهاي اتباع تركمنستان؛عازم اين كشور ميباشند به منظور اجتناب از مشكلات احتمالي ذكر چند نكته به عنوان توصيه ايمني پيشنهاد ميگردد.
1- رعايت قوانين و مقررات راهنمايي و رانندگي و قوانين داخلي اين كشور از جمله توقف كامل هنگام رسيدن به چراغ سبز چشمك زن كه عدم رعايت اين امر باعث عمده تصادفات رانندگان ايراني در تركمنستان مي باشد؛ حركت با سرعت مطمئن؛ حركت در مسير ترانزيتي مشخص و عدم تردد در داخل شهرها و تهيه نيازهاي شخصي از فروشگاههاي مسير راه و توقفگاهها؛ در صورت تردد كاميون در داخل شهر كارت ماشين توسط پليس ضبط شده و راننده ملزم به پرداخت 120 دلار جريمه مي گردد. خودداري از صحبت كردن با تلفن همراه به هنگام رانندگي و مراجعه به موقع به محل اقامت خود در شب قبل از ساعت 20.
2- حمل يا همراه داشتن مواد مخدر حتي به مقدار بسيار كم جرم محسوب شده و مجرم به موجب قانون محكوم به زندان شده و وسيله نقليه و اموال او به عنوان وسيله جرم به نفع دولت تركمنستان مصادر مي گردد. لذا از قبول هرگونه بسته و نيز سوار نمودن و ارتباط با افراد ناشناخته جدا پرهيز نمائيد. علاوه بر اين از حمل كالاهاي ممنوعه مانند اشياء عتيقه و پوشاك و اجناس بدون اظهار نامه گمركي خودداري نمائيد.
3- رانندگان محترم ضمن رعايت دقت لازم در حفظ و نگهداري مدارک هويتي و اسناد و مدارک خودرو در صورت خرابي خودرو و ضرورت ترک آن جهت تامين لوازم ، ضروري است مراتب را به نزديکترين پاسگاه پليس اطلاع داده و از گذاردن مدارک فوق الذکر در خودرو اجتناب نمايند.
- ماموران ثبت آوير تا ساعت 23 ملزم به بررسي مدارک راننده مي باشند لذا در صورت مظنون بودن ماموران آوير به رانندگان و ضرورت بررسي مدارک و استنطاق آنان ، مراتب مي بايست با اعلام به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران ،‌ حضور نماينده اطلاعات ( K.G.B) ، پليس و ثبت آوير انجام گيرد.
- با عنايت به محدوديت مدت رواديد رانندگان ( موضوع بند 8 ) و نيز جهت جلوگيري از بروز مشکلات احتمالي اصلح است رانندگان ضمن همراه داشتن مشخصات ، آدرس و شماره تلفن دقيق صاحب کالا در مقصد ، درج دقيق و درست شماره ها در برگه CMR ، طوري برنامه ريزي نمايند که در ايام کاري هفته (‌دوشنبه لغايت جمعه ) در محل حضور يافته تا با مشکلات ناشي از تعطيلي پايان هفته مواجه نگردند.
4- قبل از حركت علاوه بر بررسي تجهيرات فني خودرو؛ از وجود هرگونه نقص در برگه CMR از جمله ناخوانا بودن آن مطمئن شويد.
5- ضمن توجه به مدت اعتبار رواديد و وجود برگه خالي در گذرنامه براي سفر به كشور ثالث؛ از ارائه مدارك به افراد ناشناخته و تمديد مدارك توسط افراد غير مسئول خودداري نمائيد.
رانندگان محترم ضمن رعايت دقت لازم در حفظ و نگهداري مدارک هويتي و اسناد و مدارک خودرو در صورت خرابي خودرو و ضرورت ترک آن جهت تامين لوازم ، ضروري است مراتب را به نزديکترين پاسگاه پليس اطلاع داده و از گذاردن مدارک فوق الذکر در خودرو اجتناب نمايند.
- ماموران ثبت آوير تا ساعت 23 ملزم به بررسي مدارک راننده مي باشند لذا در صورت مظنون بودن ماموران آوير به رانندگان و ضرورت بررسي مدارک و استنطاق آنان ، مراتب مي بايست با اعلام به نمايندگي جمهوري اسلامي ايران ،‌ حضور نماينده اطلاعات ( K.G.B) ، پليس و ثبت آوير انجام گيرد.
- با عنايت به محدوديت مدت رواديد رانندگان ( موضوع بند 8 ) و نيز جهت جلوگيري از بروز مشکلات احتمالي اصلح است رانندگان ضمن همراه داشتن مشخصات ، آدرس و شماره تلفن دقيق صاحب کالا در مقصد ، درج دقيق و درست شماره ها در برگه CMR ، طوري برنامه ريزي نمايند که در ايام کاري هفته (‌دوشنبه لغايت جمعه ) در محل حضور يافته تا با مشکلات ناشي از تعطيلي پايان هفته مواجه نگردند.
6- علاوه بر هماهنگي با صاحب كالا براي تخليه به موقع بار؛ به ايام تعطيل در كشور تركمنستان (سال نو ميلادي؛ عيد فطر؛ عيد قربان؛ عيد نوروز؛ سالگرد استقلال و ديگر ايام ) توجه شود زيرا توقف بيش از 5 روز نياز به ثبت در اداره اتباع بيگانه توسط صاحب بار داشته و در غير اين صورت راننده به ميران 500 دلار جريمه خواهد شد و ممكن است مهر تخلف در گذرنامه وي درج شود ودر صورت تكرار ممنوع الورود گردد.
7- رعايت نكات ايمني از جمله قفل نمودن باك؛ جعبه ابزار و درب كانتينر كاميون؛ رها نكردن كاميون در جاهاي نامناسب؛ حضور در كنار كاميون به هنگام بازرسي و تخليه بار؛ عدم سكونت در منازل افراد و عدم شركت در مجالس غير متعارف.
8- از پرداخت هر گونه وجهي به مامورين مرزي و گمركي خارج از مقررات تعيين شده خودداري نمائيد. در صورت مواجهه با چنين درخواستهايي مراتب را گزارش نمائيد. تماس تلفني هنگام برخورد با مشكل جهت پيگيري موضوع از سوي دفتر پايانه جمهوري اسلامي ايران مستقر در عشق آباد توصيه مي‌شود.
9- رانندگان خطوط بين‌المللي و نيز عبوري ظرف مدت 5 روز ميبايست نسبت به خروج از تركمنستان اقدام نمايند در غير اين صورت چنانچه قصد ماندن بيش از روزهاي ذكر شده را دارند ميبايست نسبت به ثبت آوير اقدام نمايند.
10- با توجه به محدوديت تردد خودروهاي سنگين در تركمنستان بعد از ساعت 23؛رانندگان ايراني ميبايست قبل از ساعت 23 در محل پاركينگ و در درون وسيله نقليه حضور داشته باشند و چنانچه بعد از ساعت 20 از محل توقف خودرو خارج شوند احتمال بازداشت؛ دادگاهي و جريمه آنان از سوي مامورين و نهادهاي ذيربط در تركمنستان بسيار است. لذا به منظور ايمني بيشتر توصيه ميگردد رانندگان قبل از موعد مقرر به محل پارك خودرو مراجعه و از خروج از پاركينگ خودداري نمايند.
11- چنانچه رانندگان ايراني نياز به استراحت در طول مسير را داشته تنها مجاز به توقف در مكانهاي مخصوصي كه براي آنها ايجاد شده را داشته و چنانچه در خارج از پاركينگ؛ حاشيه جاده ها و يا پاركينگ رانندگان ديگر كشورها توقف نمايند از سوي پليس استنطاق؛ جريمه و احتمال بازداشت آنان وجود دارد. همچنين مشاراليهم تنها مجاز به تردد در مسير بارنامه بوده و نيز جهت تهيه آذوقه و تامين ديگر ملزومات مورد نياز ميتوانند از فروشگاههاي موجود در پاركينگ مربوطه استفاده نمايند.
12- مصرف مشروبات الكلي در حين رانندگي و غير رانندگي بطور كلي براي رانندگان ممنوع است.
13- رانندگاني كه به صورت عبوري از خاك تركمنستان عبور ميكنند لازم است در طول مسير گذرنامه و ديگر مدارك ماشين خود را همراه داشته باشند تا در صورت درخواست مدارك ازسوي مامورين و ارگانهاي ذيربط در تركمنستان از سوي مشاراليم ارائه گردد.
14- در صورت مفقود شدن گذرنامه و ديگر مدارك ماشين سريعا مراتب به اطلاع سركنسولگري جمهوري اسلامي ايران در مرو و يا سفارت جمهوري ايران در عشق آباد و همچنين به سازمان ميزبان در تركمنستان و ارگانهاي مربوطه رسانده شود تا اقدام لازم انجام پذيرد.
15- موكدا توصيه ميشود چنانچه هر يك از رانندگان كشورمان در تركمنستان با مشكلي مواجه گرديد؛ قبل از انجام هر گونه عمل و تصميم سريعا مراتب را به سفارت جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد و يا سركنسول‌گري جمهوري اسلامي ايران در مرو و يا دفتر پايانه جمهوري اسلامي ايران مستقر در عشق آباد اطلاع داده تا اقدام لازم در خصوص رفع مشكل آنان بعمل آيد.
16- شركت هاي حمل و نقل و يا رانندگان تحت پوشش آنان چنانچه قصد انتقال و حمل بار از طريق شركت مربوطه به تركمنستان را دارند؛ نشاني دقيق و كاملي از صاحب كالا (محل سكونت يا محل كار‌) در برگه CMR درج؛ تا در صورت عدم مراجعه صاحب كالا امكان دسترسي به وي آسان باشد. همچنين قبل از عزيمت به كشور مقصد؛ هماهنگي لازم با صاحب كالا مبني بر حضور وي در كشور مقصد بعمل آمده تا در صورت تائيد وي؛ محموله به مقصد ارسال تا از سرگرداني راننده جلوگيري شود.
17- با توجه به عدم فعاليت كليه ادارات در كشور تركمنستان در دو روز آخر هفته (شنبه و يكشنبه )؛ توصيه ميشود چنانچه رانندگان خطوط ترانزيت قصد حمل بار به كشور مذكور را دارند؛ ترتيب عزيمت خود را بنحوي اتخاذ نمايند تا ضمن حضور در روزهاي كاري (دوشنبه تا جمعه) نسبت به تخليه بار اقدام لازم انجام پذيرد.
18- مسئوليت اخذ رواديد رانندگان ايراني عازم تركمنستان به عهده دفتر پايانه جمهوري اسلامي ايران در عشق آباد مي باشد و رانندگان محترم بايستي جهت اخذ رواديد به اين دفتر مراجعه نمايند.
19- افرادي كه با جواب منفي مواجه ميشوند بهمراه درخواست هاي خود مي بايست مبلغ ده دلار به همراه تصوير گذرنامه خويش ارسال نمايند. در صورت گرفتن پاسخ مثبت اين مبلغ از هزينه رواديد كسر خواهد شد.
20- رانندگان محترم مي بايست پس از الصاق رواديد در گذرنامه؛ در اولين نوبت ورود به خاك تركمنستان بدون هيچ گونه هزينه اي با مراجعه به دفتر پايانه يا نمايندگيهاي آن در شهر هاي ماري؛چارجو و بندر تركمن باشي نسبت به ممهور نمودن مهر آوير شش ماهه اقدام نمايند.
21- بديهي است پس از ممهور نمودن گذرنامه خود به مهر آوير فقط براي يكبار به هردليلي نياز به حضور بيش از پنج روز در خاك تركمنستان داشته باشند؛ مي توانند طي تماس با دفتر پايانه با ادامه حضور خود از مرز خارج شوند.
جشن‌ها و ايام ملي تركمنستان
يكم ژانويه (11 دي) - سال نو مسيحي
دوازدهم ژانويه (22 دي) - سالروز گراميداشت خاطره شهداي جنگ گوگ تپه
نوزدهم فوريه (30 بهمن) - سالروز جشن پرچم ملي تركمنستان
بيستم مارس(29 يا 30 اسفند) - روز زن
بيست و يك و دوم مارس(1 و 2 فروردين) - عيد نوروز و جشن بهار
اولين يكشنبه ماه آوريل (8ارديبهشت) -جشن گراميداشت اسب اصيل تركمني
هشتم ماه مي(18 ارديبهشت) سالروز گراميداشت خاطره قهرمانان ملي تركمنستان و شهداي جنگ جهاني دوم
نهم ماه مه (19 ارديبهشت) - سالروز پيروزي بر فاشيسم
هيجده ماه مي (28 ارديبهشت)روز رستاخيز و وحدت ملي
نوزده ماه مه (29 ارديبهشت) - روز گراميداشت مختومقلي
آخرين يكشنبه ماه مه (5 يا 6 خرداد) - جشن فرش تركمن
دومين يكشنبه ماه اوت(20 يا 21 مردادماه) - جشن خربزه تركمن
آخرين يكشنبه سپتامر (7 يا 8 مهرماه) - روز نوازنده خواننده ترانه‌هاي سنتي تركمني (روز باخشي تركمن)
ششم اكتبر(14 مهرماه) - سالروز گرداميداشت خاطره شهداي زمين لرزه عشق‌اباد
بيست و هفتم - هشتم اكتبر (5 و 6 آبان) - سالگرد استقلال تركمنستان
هفدهم نوامبر (26 آبان) - روز دانشجو
آخرين يكشنبه ماه نوامبر (3 يا 4 آذر) - جشن محصول
اولين يكشنبه ماه دسامبر (10 يا 11 آذر) - جشن همسايه‌ها
دوازده دسامبر (21 آذر) - سالروز بيطر‌في
عيد قربان - روز برگزاري عيد قربان به تصميم هيئت دولت تركمنستان مشخص مي‌شود- معمولا سه روز تعطيل رسمي است.اطلاعات پایه
قربان قلي بردي محمدوف رييس جمهور
دولت نوع حکومت
488100 مساحت (کيلومترمربع)
ايران- قزاقستان- افغانستان- ازبکستان کشورهاي همسايه
عشق آباد/ مرو- داش حوض پايتخت/شهرهاي مهم
ترکمني 72%، روسي 12% زبان رسمي
اسلام 89%، ارتدکس شرقي 9% دين و مذهب
5 جمعيت (ميليون نفر)
Turkmen manat (TMM) per US dollar 2.85 (2010)
2.85 (2009)
14,250 (2008) نرخ پول و برابري آن با دلار
10% (2009 )
12% (2010 ) نرخ تورم (درصد)
رتبه کشور در مقایسه با کشور های جهان: 209
28 توليد ناخالص داخلي) (OER) ميليارد دلار(
10.5% (2008)
6.1% (2009)
11 (2010) % درصد نرخ رشد (GDP)
رتبه کشور در مقایسه با کشور های جهان: 3
$6,400 (2008 )
$6,800 (2009)
$7,400 (2010)
note: data are in 2010 US dollars سرانهGDP
رتبه کشور در مقایسه با کشور های جهان: 129
7400 در آمد سرانه (دلار)
12.4% of GDP (2009) حجم سرمايه گذاري خارجي (ميليون دلار)
5 بدهي خارجي (ميليارد دلار)
5/9 ذخاير طلا و ارز (ميليارد دلار)
75 ذخاير نفت (ميليارد بشکه)
)28قابل استخراج 5 تريليون مترمکعب( ذخاير گاز (ميليارد مترمکعب)
(2009) درآمد: 1.97
(2009) هزينه: 1.878
(2010) درآمد: 45/1
(2010) هزينه: 61/1 بودجه سالانه دولت (ميليارد دلار)
7/9 ميزان صادرات به جهان (ميليارد دلار)
Ukraine 22.3%, Turkey 10.27%, Hungary 6.75%, UAE 6.25%, Poland 6.16%, Afghanistan 5.79%, Iran 5.17% (2009) مهمترین کشورهای که به آنها صادرات میکند
4/9 ميزان واردات از جهان (ميليارد دلار)
China 18.03%, Turkey 16.49%, Russia 16.45%, Germany 5.91%, UAE 5.81%, Ukraine 5.67%, US 5.41%, France 4.32% (2009) مهمترین کشورهایی که از آنها واردات میکند
116(2010) (میلیون دلار) ميزان صادرات ترکمنستان به ايران
406(2010) (میلیون دلار) ميزان واردات ترکمنستان از ايران
- 6/26 درصد رشد توليدات صنعتي (درصد)
اوکراين – ايران- آذربايجان- ترکيه شرکاي عمده تجاري در زمينه صادرات
ترکيه- اوکراين- روسيه- امارات- ايران – آلمان- چين- آمريکا شرکاي عمده تجاري در زمينه واردات
پنبه – خشکبار- گندم مهمترين منابع طبيعي
صنايع نساجي- محصولات پتروشيمي- نفت و گاز طبيعي- صنايع غذايي مهمترين صنايع
گاز طبيعي- نفت خام- پنبه و منسوجات- پتروشيمي مهمترين اقلام صادراتي به جهان
ماشين آلات- تجهيزات و مواد غذايي- مواد شيميايي مهمترين اقلام وارداتي از جهان
اکو- بانک توسعه آسيا- صندوق بين المللي پول- بانک جهاني – کنفرانس اسلامي و ... و ديگر سازمانهاي بين‌المللي و منطقه‌اي WTO عضويت در
کشاورزی:10.2%
صنعت:30%
خدمات:59.8%(2009) به تفکیک بخشها GDP


منبع:
http://www.turkmenistan.blogfa.com/


فایل‌های پیوست عکس(ها)
   
پاسخ }


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
Package_favorite عکسهای دیدنی از دروازه جهنم در ترکمنستان zin.pro 0 493 ۲۳-۱۰-۱۳۹۰, ۰۹:۲۰ ب.ظ
آخرین ارسال: zin.pro