• 6 رأی - میانگین امتیازات: 3.17
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مهاجرت به گرجستان
#1
راهنمای مهاجرت به گرجستان

کشور: جمهوری گرجستان
پایتخت: تفلیس
وسعت: ۶۹۷۰۰ کیلومترمربع
جمعیت: ۴٫۶ میلیون نفر سال ۲۰۱۰
زبان رسمی: گرجی
پول رایج: لاری
شهرهای مهم: باتومی، روستاوی و مارنئولی

مهاجرت تصمیمی بسیار مهم و نقطه عطفی سرنوشت ساز در زندگی شما، همسر، فرزندان و نسلهای آینده شماست. همچنین با نگاهی دقیقتر به روند مهاجرت درخواهید یافت که جریان مهاجرت پروسه ای طولانی، فنی پیچیده و سخت بوده که کوچکترین اشتباهی در بهترین حالت میتواند روند مهاجرت را تا مدتها و حتی سالها با تاخیر توام سازد و یا ناخواسته پرونده مهاجرت را بکلی کنسل نماید. ضمنا تمامی متقاضیان بایستی با قواعدی که توسط قانون مهاجرت کشور هدف ارائه شده است تطبیق داده شوند و تنها جهت متقاضیان واجد شرایط برای اقامت، ویزا صادر میگردد. درضمن چنانچه کارپردازویا وکیل شما بتوانند روند و جریان حقوقی مهاجرت را نسبت به شرایط معمول مهاجرت، سریع تراز یک فرد معمولی انجام دهند، با احتساب زمان و سایر هزینه های جاری و همچنین یک محاسبه ساده درخواهید یافت که حتی به لحاظ مالی اقدام کردن از طریق مشاوران خبره کاملا مقرون به صرفه و منطقی خواهد بود.


شرایط عمومی اخذ اقامت گرجستانهشدار : به هموطنان عزیز پیشنهاد میشود قبل از عقد قرارداد با هر شرکت در زمینه ثبت شرکت و اخذ اقامت در کشور گرجستان به موارد زیر توجه فرمایند:

۱- اطمینان از کدثبتی و مجوز فعالیت در کشور گرجستان
۲ – سابقه فعالیتهای انجام شده گذشته در تمام زمینه ها
۳-داشتن اطلاعات لازم در زمینه قوانین روز گرجستان و تغییر آنها
۴- اطمینان کافی از توانایی ارائه خدمات بعد از ثبت شرکت:دیده شده است که متاسفانه بعضی از همکاران فقط به ثبت شرکت و گرفتن اقامت اکتفا میکنند و خدمات بعد از ثبت ارائه نمیکنند و یا در ازای گرفتن مبالغی،قول همکاری برای خدمات بعد از ثبت میدهند.لذا به تمامی هموطنان عزیز اطلاع رسانی میکنیم که تمام خدمات بعد از ثبت شرکت و گرفتن اقامت و همچنین مشاوره در زمینه کسب و کار شما بصورت کاملا رایگان توسط شرکت ما انجام میشود.
عدم توجه به موارد مذکور باعث اتلاف : وقت – هزینه و انرژی و از همه مهمتر به ثمر نرسیدن هدف تجاری شما میشود.

مراحله ول اجرای کار

۱- ارائه مدارک شناسایی اصل و کپی کارت ملی و پاسپورت دارای اعتبار بالای شش ماه
۲- ارائه مدرک و یا نشانه ای مبنی بر حسن شهرت در ایران ( جواز کسب ، سوابق بیمه ، دارای شغل مناسب و کسب دائر و یا عدم سوء پیشینه )
۳- توافق برای نحوه پرداخت ویا ضمانت پرداخت هزینه های جاری
۴- عقد تفاهم فی مابین
۵- اعزام مسافرین به گرجستان
۶- اسکان موقت
۷- انجام مراحل مقدماتی ثبت و تاسیس شرکت ( دو روز کاری)
۸- استراحت مسافرین و پیگیری امور جاری توسط ما ( هشت روز کاری)
۹-انجام مراحل نهایی ثبت و اخذ کارت اقامت دائم ( کد ملی گرجستان) ( دو روز کاری)

مرحله دوم

حداکثر سه ماه زمان لازم است برای اقدام و گرفتن پاسپورت گرجستان این مرحله نیازمند گذار از امور امنیتی و اطلاعاتی گرجستان می باشد که دراین مرحله نود درصد موارد موفق بوده بجز مواردی که شخص خودش دارای مشکل حقوقی و سوابق نادرست بوده باشد .

- هر شخصی که با گذرنامه ایرانی وارد کشور گرجستان شود تا ۴۵ روز بدون نیاز به ویزا میتواند در این کشور اقامت داشته باشد.
- اگر بیش از ۴۵ روز بخواهید در گرجستان اقامت داشته باشید، میتوانید درخواست ویزا یا روادید کنید. ویزای ۹۰ روزه گرجستان بدون نیاز به ارائه هیچ مدرکی صادر می شود.
- مانند اغلب کشورهای جهان اگر بستگان درجه یک شما، مانند همسر، والدین یا فرزندان زیر هجده سالتان شهروند گرجستان باشند، شما هم میتوانید -درخواست اجازه اقامت در این کشور را داشته باشید.
- اگر در یکی از موسسات آموزشی گرجستان ثبت نام نمایید، میتوانید برای مدت گذراندن دوره تحصیلی درخواست اقامت نمایید.
- اگر در یک شرکت گرجی استخدام شوید، چنانچه قرارداد همکاری با شرکت مربوط داشته باشید و میزان دستمزد شما مشخص باشد، میتوانید درخواست اقامت از این کشور را داشته باشید.
- چنانچه در گرجستان کسب و کار یا شرکتی را به ثبت برسانید ممکن است به شما اجازه اقامت در این کشور داده شود. اجازه اقامت در این مورد میتواند برای مدت یکسال تا ۵ سال باشد. اگر شرکت تازه تاسیس باشد، باید یک حساب بانکی در گرجستان افتتاح کنید، و به ازای هر سال تقاضای اقامت لااقل ۳۰۰۰ لاری در حساب بانکی خود موجودی داشته باشید. بعنوان مثال اگر برای اقامت سه ساله تقاضا میدهید باید لااقل ۹ هزار لاری در حساب خود موجودی داشته باشد. توجه داشته باشید که در اولین تقاضا ممکن است با صدور کارت اقامت بیش از یکسال موافقت صورت نگیرد و نیاز باشد بعد از پایان اعتبار یکساله تقاضای مجدد نمایید.
- اجازه اقامت دایم در کشور گرجستان در صورتی صادر میشود که شخض لااقل ۵ سال در این کشور زندگی کرده باشد. زمانی که برای تحصیل در گرجستان میگذرانید جزء این پنج سال به حساب نمی آید. چنانچه برای درمان بیماری و با ویزای پزشکی به این کشور سفر کرده باشید، مدت اقامت شما برای این پنج سال محاسبه نخواهد شد.
نکات فوق، مهمترین بخشهای مربوط به شرایط مهاجرت و گرفتن اقامت در کشور گرجستان محسوب میشوند. توجه داشته باشید که قوانین مهاجرت به گرجستان نیز مانند کشورهای دیگر دارای بند و تبصره و استثنائات زیادی است.
آداب و رسوم کشور گرجستان
گرجستان در جنوب غرب آسیا در مرز دریای سیاه بین ترکیه و روسیه قرار دارد. این کشور با آب و هوای معتدل در سال ۱۹۹۱ از اتحادیه شوروی جدا شد و استقلال پیدا کرد و تفلیس نیز پایتخت آن است. جمعیت عمده این کشور را گرجستانی ها تشکیل می دهند اما نژادهای دیگری از جمله ترک اذربایجانی، روس و … نیز در این کشور ساکن اند. بیشتر مردم این کشور مسیحی هستند.مهمان نوازی

مهمان نوازی گرم از خصوصیات مردم این کشور است.
مقام و منزلت اجتماعی
جامعه گرجستان دارای سلسله مراتب است.
به هنگام معرفی، ابتدا افراد مسن که جایگاه خاصی دارند معرفی می شوند.
بزرگ خاندان مسئولیت تصمیم گیری مسائل تجاری یا خانوادگی را بر عهده دارد.

رسم ملاقات در گرجستان

در ملاقات اولیه، در حالی که با طرف مقابل دست می دهید بگویید «گام جوبا» ، یعنی سلام.
تنها نزدیکان یکدیگر را با اسم کوچک صدا می زنند.

آداب و رسوم هدیه دادن

همانند بیشتر اروپایی ها، کادوها در جشن تولد و سالروز میلاد مسیح داده می شود.
لازم نیست کادو گران قیمت باشد.

حمل و نقل داخل شهر

مترو

مترو مهم‌ترین وسیله‌ی حمل و نقل در تفلیس محسوب می‌شود. متروی تفلیس به واسطه‌ی قدمتش، به خودیِ خود یکی از جاذبه‌های دیدنیِ تفلیس است. ساخت این مترو در سال ١٩۵٢ شروع شد و در ١٩۶۶ هم به پایان رسید. متروی تفلیس دارای ٢٢ ایستگاه است و ساعت کارش از ۶ صبح تا ١ بعد از نیمه شب است در هر توقف نام ایستگاه و ایستگاه بعدی گفته می‌شود.

اتوبوس

اتوبوس‌های زرد رنگِ تفلیس در اندازه‌های مختلفی هستند، توضیحی در مورد مسیر بر روی پنجره‌ی اتوبوس‌ها به چشم می‌خورد. بلیت را دور نیاندازید چون مأمور کنترل آن را از شما خواهد خواست. به غیر از اتوبوس، مارشروتکا نوعی ون که یادگار دوران کمونیسم است. هم در خدمت سیستم حمل و نقل عمومی است. مارشروتکاها بیشتر مسیرهای فرعی را تحت پوشش قرار می‌دهند.

تاکسی

تاکسی در تفلیس فراوان است، از تاکسی‌متر اما خبری نیست. برای همین قبل از سوار شدن، حتماً بر سر کرایه با راننده به توافق برسید. کوتاه‌ترین مسیرها قیمتی در حدود سه هزار تومان خواهند داشت و قیمت مسیرهای طولانی به هفت هزار تومان خواهد رسید. اگر به مسیرهای ناشناخته‌تر و غیرتوریستی‌تر می‌روید و روسی یا گرجی هم نمی‌دانید از این‌که راننده به طور مدام توقف می‌کند و از همشهری‌هایش در مورد آدرس شما سوال می‌کند. عصبانی نشوید و انتظار کرایه‌ی بیشتر از حد انتظار را نیز داشته باشید. در مورد رفتن به فرودگاه‌ها باید گفت که کرایه‌ها بیشتر هم می‌شوند.
به هنگام دعوت شدن به منزل یک گرجستانی، با خود گل یا شکلات ببرید.
در صورت دادن گل، تعداد آن ها عدد فرد باشد. زیرا گل به تعداد زوج در مراسم تدفین کاربرد دارد.

آداب غذا خوردن

عموما با آرامش و بدون هیچ عجله ای غذا می خورند.
غذا خوردن بهانه ای است برای لذت بردن از کنار یکدیگر بودن.
میزبان به راحت بودن، رضایت و پذیرایی مناسب از مهمان توجه خاصی دارد.
در صورت امکان تمام غذای موجود در سفره را بچشید.
به مهمان حداقل سه بار غذا تعارف می شود و در صورتی که هر بار غذا بکشد، میزبان خوشحال خواهد شد.
نباید غذا در بشقاب باقی بماند.


آداب و رسوم ازدواج کشور گرجستان

ازدواجها بیشتر مذهبی است تا قانونی ، اکثر زوجهای گرجی برای شروع زندگی تنها به مراسم مذهبی اکتفا میکنند و از ثبت رسمی ازدواج خود داری میکنند.
مردم گرجستان برای شروع یک زندگی مشترک تنها مراسم مذهبی را بجا می آورند و ازدواج خود را در محضر ثبت نمی کنند. بنظر میرسد که در گرجستان قباله ازدواج کاربردی ندارد و مادران گرجی علاقه ای ندارند که عقدنامه دخترشان را در صندوقچه ای محفوظ کنند. مهمترین کاربرد قباله ازدواج هنگامی است که زوجها تصمیم میگیرند به زندگی مشترک خود خاتمه بدهند اینجاست که زوج بی تفاهم برای تقسیم مال و اموال خود باید به دادگاه رجوع کنند. حقوقدانان به زوجهای جوان توصیه میکنند که ازدواج خود را ثبت کنند تا هنگام جدایی به مشکلات قانونی برنخورند. این توصیه حقوقدانها بر جوانان موثر نیست. مردم گرجستان میگویند زمان شروع زندگی مشترک تصور طلاق و جدایی برایشان ممکن نیست. بهرحال طلاق واقعیت تلخی است که در هر جامعه ای و از جمله در گرجستان نیز وجود دارد.آمارهای رسمی نشان میدهند که موارد طلاق در جامعه امروز گرجستان نسبت به ده سال پیش دو برابر شده است. بیشتر طلاقها مربوط به افرادی میشود که در سن کمتر از بیست سال ازدواج میکنند.

بر اساس آمارهای رسمی بیشتر ازدواجها در گرجستان در سنین ۲۰ تا ۲۵ سال تحقق میباد. بعبارت دیگر بیشتر افراد در سنین دانشجویی ازدواج میکنند. ازدواج در سن بالای سی سال در گرجستان پدیده ای نادر است.

قوانین ازدواج در گرجستان

قانون اولیه یک مراسم عروسی گرجستانی این است که تعداد میهمانان دعوت شده بسیار زیاد است.
رد کردن دعوت عروسی، توهین محسوب می شود و گاهی شروع یک دشمنی طولانی مدت بین دو خانواده است.
به هنگام وارد شدن عروس به خانه جدید، داماد باید به بالای سقف برود و پرنده سفیدی را آزاد کند.
برای رهایی از مخارج بالای عروسی، با موافقت عروس و خانواده عروس، داماد عروس را در زمان غفلت خانواده به منزلش می برد.این امر باعث می شود به جای مراسم پرخرج، شام مختصری به نزدیکان داده شود.
تمامی مخارج عروسی به عهده خانواده داماد است.

خط و زبان گرجی

خط و زبان گرجی یکی از قدیم یترین سیستم های نوشتاری جهان است. بر اساس روایات تاریخی که در کتاب باستانی «سرگذشت کارتیل » آمده است. خط گرجی در دوره استقرار دولت گرجستان شرقی یا ایبریا، در قرن سه و چهارم پیش از میلاد اختراع شده است و گفته م یشود که اولین پادشاه کارتیل گرجستان شرقی الفبای گرجی را اختراع کرد. ولی با استناد به آثار مکتوب گرجی که در دسترس پژوهشگران قرار دارد تاریخ موثق نوشتار گرجی از قرن پنجم مسیحی آغاز شده است.

الفبای گرجی در قرون گذشته و عصر حاضر یگانه الفبایی است که تنها مورد استفاده گرجیان قرار گرفته است. ولی حوزه استعمال آن دربعضی موارد از سرحدات گرجستان تجاوز میکند.

در قرون وسطی الفبای گرجی مورد استفاده بعضی از ساکنان شمال قفقاز از جمله داغستان، چچن و اینگوشیا قرار گرفته است. الفبای گرجی ۳۳ حرف دارد که از سمت چپ به راست نوشته می شود و تلفظ ۸ حرف آن مختص زبان گرجی می باشد.

خط گرجی با خط و زبان رایج در کشورهای منطقه از جمله آذربایجان، ارمنستان و روسیه متفاوت است.

علاوه بر خط و زبان گرجی، زبان آذربایجانی و روسی نیز در این کشور رایج است.

اما با توجه به نفوذ کشورهای غربی بویژه اتحادیه اروپا در این کشور، به مرور زمان از تعداد کسانی که زبان روسی میدانند کاسته شده و تعداد افرادی که به زبان انگلیسی صحبت میکنند، افزوده می شود.

کشورهای اروپایی در زمینه خط و زبان به شدت در این کشور سرمایه گذاری میک‌نند و اکثر کشورهای اروپایی و آمریکا مراکز فرهنگی و آموزش زبان در این کشور دایر کرده اند. در مقابل افزایش انگیزه جوانان به آموزش زبان انگلیسی به همین میزان از علاقه آنها به آموزش زبان روسی کاسته می شود.

زبان فارسی نیز از جمله زبانهایی است که علاقمندانی در بین مردم گرجستان دارد و در چند مدرسه ابتدایی و همچنین دانشگاه شرق شناسی تفلیس تدریس می گردد.
مردم گرجستان به جهت قرابتهای تاریخی با ایران به اشعار حماسی ایران علاقه خاصی دارند.

فرهنگ گرجی

فرهنگ گرجی ها در طول سالیان دراز در تعامل با فرهنگ ملل همسایه تکامل یافته است.
عصر طلایی فرهنگ گرجستان مربوط به قرن ۱۱ میلادی در زمینه های ادبیات کلاسیک، هنر، فلسفه و معماری بوده است. زبان و ادبیات کلاسیک با اشعار شاعر معروف این کشور شوتا روستاولی ۱ پس از یک دوره طولانی رکود مجدداً در قرن نوزدهم میلادی احیاء شد.
فرهنگ مردم گرجستان متأثر از یونان باستان، امپراطوری های رم، روسیه، ایران و عثمانی بوده است. همچنین گرجستان با خرده فرهنگها، موزیک و رقص سنتی، تئاتر و هنر خاص خود شناخته می شود.

فرهنگ مردم گرجستان

با بیش از هزاران سال پیشینه در تمدن های ایبریا و کولچیس، بوجود آمد و تا پیدایش قلمرو متحد گرجستان تحت سلطنت باگراشیونی ادامه یافت. فرهنگ گرجی از عصر طلایی و رنسانس ادبیات، هنر، فلسفه، معماری و علوم ر قرن ۱۱ برخوردار بود. زبان گرجی و ادبیات کلاسیک گرجی شاعر شوتا روستاولی، در قرن نوزده پس از یک دوره طولانی آشفتگی، با تکیه بر داستان نویسان و رمان نویسان عصر مدرن همچون گریول اوربلیانی ، نیکولوز باراتاشویلی، ایلیا کاوچاوادزه، آکاکی تی سرتلی، واژا شاولا و بسیاری از افراد دیگر دوباره رواج پیدا کرد. فرهنگ گرجی تحت تأثیر یونان کلاسیک، امپراطوری روم و امپراطوری بیزانتین و بعدها تحت تأثیر امپراطوری روسیه قرار گرفت که به عناصر اروپایی فرهنگ گرجی کمک نمود. گرجستان از نظر اعتقادات و آداب و رسوم قدیمی ، موسیقی سنتی بی نظیر، تأتر، سینما و هنر معروف است. گرجی ها بدلیل عشق به موسیقی، رقص، تأتر و سینما از شهرت خاصی برخوردارند. در قرن بیستم، نقاشان گرجی معروفی مثل نیکو پیروسمانی، لادو لادو گودیاشویلی، الن آخلدیانیریال ؛ رقاصان باله ای مثل جورج بالانچین، واختانگ چابوکیانی و نینو آنانیاشویلی؛ شاعرانی مثل گالاکتیون تابیدزه، لادو آساتیانی و موخران ماکاواریانی و کارگردانان تأتر و فیلم مثل روبرت استروآ، تنگیز آبولادزه، جیورجی دانه لیا و اوتار اوزه لیانی وجود داشته اند.

نظام بانکی گرجستان

شکل گیری سیستم مستقل بانکی گرجستان از سال ۱۹۹۱ آغاز شده است. گرجستان دارای دو سیستم بانکی است.
بانک ملی ۲ که مسئولیت هدایت سیاستهای پولی و مقررات بانکی کشور را بر عهده دارد و بانکهای تجاری ۳ که بر اساس نیاز بازار سرمایه شکل گرفته اند.
سیستم بانکی گرجستان در آغاز دهه ۱۹۹۰ میلادی در محیط سنگین بحرانهای سیاسی و اقتصادی توسعه یافته است.
در سالهای اولیه استقلال ارتباطات سنتی اقتصادی از هم گسیخته و حجم تولید داخلی به طرز چش مگیری کاهش یافته بود و ناپایداری سیاسی و مالی، کشور را به سمت بحرانهای شدید مالی هدایت می کرد.
در آن زمان، بانک ملی گرجستان سیاست آزاد پولی را اعمال کرد که در نتیجه آن بانکهای تجاری به سرعت رشد یافتند.
لذا در ابتدای سال ۱۹۹۴ تنها پنج بانک دولتی تجاری در گرجستان فعالیت داشتند در حالی که تعداد بانکهای خصوصی تجاری به ۲۲۴ عدد می رسید.
با توجه به شرایط موجود، اصلاحات در سیستم بانکی بسیارضروری به نظر می رسید.
دخالت غیر مستقیم جهت حذف اقدامات نادرست با اصلاح روند صدور مجوز و نظارت بر فعالیت بانکهای تجاری آغاز و از سال ۱۹۹۵ سیاست نظارت بانک ملی بر پایه «اصول نظارتی موثر بازل »4 در ۲۵ اصل به اجرا درآمد و سیستم رتبه بندی کمل ۵ اجرا شد.

اجرای سیاستهای نظارتی سخت و الزام به رعایت استانداردها از سوی بانکها، شناسایی بانکهای ضعیف و لغو مجوز آنها را آسان کرد.
ثبات سیستم بانکی با اعلام حداقل سرمایه لازم که از سال ۱۹۹۵ مرحله به مرحله به اجرا در آمد و در حال افزایش بود با ۵۰ هزار دلار آغاز و در سال ۲۰۰۰ به ۵/ ۲ میلیون دلار برای بانکهای تجاری رسید.
اقدامات فوق الذکر موجب شد تا فعالیت ۱۳۰ بانک تجاری ضعیف در سال ۱۹۹۵ تعطیل گردد.
جریان این روند بانکهای تجاری دولتی نیز خصوصی شدند.

در سال ۱۹۹۶ دومین مرحله بازسازی سیستم بانکی گرجستان به اجرا گذاشته شد که به نام برنامه گواهی بانکی معروف شد.
در این دوره از سال ۱۹۹۶ الی ۱۹۹۷ همزمان با افزایش حداقل سرمایه لازم، بانکهای تجاری موظف به دریافت گواهی از بانک ملی بودند. که با اجرای این برنامه ۵۱ بانک ضعیف نیز از سیستم بانکی گرجستان خارج شدند.
از سال ۱۹۹۷ عل یرغم کاهش قابل توجه در تعداد بانکهای تجاری، شاخصهای مالی نظیر حجم دارایی یا سرمایه کل بانکها و ذخیره سپرده به صورت سالیانه افزایش یافته است.
لذا بر اساس برنامه های انجام گرفته از ۲۲۴ بانک که در اوایل دهه ۹۰ در گرجستان فعالیت میک‌ردند در حال حاضر تنها ۲۵ بانک فعال وجود دارد که دو بانک از این بانکها شاخه ای از بانکهای خارجی می باشند.
اگرچه در حال حاضر ۲۵ بانک تجاری در گرجستان فعالیت دارند، اما ۸۱ درصد دارایی های سیستم، ۸۷ درصد تعهدات مالی و ۸۶ درصد پس اندازها در هفت بانک متمرکز می باشد، لذا شاخصهای رشد مالی در بخش بانکی نیز منتج از فعالیت این هفت بانک است.
اعمال حداقل سرمایه لازم و توسعه بانکهای مهم بخش خصوصی به طور قابل توجهی توزیع نیروها در بخش بانکی را تغییر داده است.
بخصوص در آغاز سال ۱۹۹۶ بیش از ۵۰ درصد دارایی بانکها و بیشتر از ۹۰ درصد پ ساندازها در بانکهای تجاری دولتی متمرکز بود.
در حالی که در حال حاضر سهم آنها از دارایی و پس اندازها ۳۰ درصد می باشد که نشان از رشد بانکهای تجاری خصوصی در کشور دارد.
دارایی ها و تعهدات سیستم بانکی گرجستان هنوز بیشتر به ارز خارجی است.
مخصوصاً۸۰ الی ۸۵ درصد تعهدات و ۶۰ الی ۶۵ درصد دارایی ها به صورت ارز خارجی است. این حقیقت نشان از ضعف پ سانداز به لاری پول ملی گرجستان می باشد.
هنوز مشکلات فراوانی فراروی سیستم بانکی گرجستان وجود دارد و یکی از اولویتهای بانک ملی حل همین مشکلات است.
سطح پایین سرمایه، اعتماد کم افکار عمومی به سیستم بانکی کشور، اقتصاد عظیم درسایه مشکلی که اغلب کشورهای مشترک المنافع در سیستم بانکی خود با آن روبه رو می باشند جهت گیری سرمایه ها را به سمت کانالهای بانکی با مشکل مواجه می سازد.

واحد پول گرجستان

واحد پول این کشور لاری است. در سال۲۰۰۷ هر دلار آمریکا برابر با ۱/ ۷ لاری بوده است.

تفاوت زمان با ایران

ساعت تفلیس مرکز گرجستان نیم ساعت عقب تر از تهران است.

نحوه انتقال پول و سرمایه به گرجستان

قوانین بانکی و نحوه انتقال پول و سرمایه

سیستم بانکی گرجستان خصوصی است و بانکهای تجاری این کشور عمدتاً در اختیار بخش خصوصی است.

بانک ملی به عنوان بانک مرکزی زیر نظر وزارت دارایی بر اعمال بانکهای خصوصی نظارت دارد.

بانک ملی مرکزی سیاستهای پولی و مالی کشور را اکثر بانکهای گرجی با بانکهای خارجی ارتباط پولی دارند.

انتقال ارز توسط بانکها به تمام کشورهایی که سیستم بانکی آنها با بانکهای خارجی مرتبط می باشد، انجام می گردد.

کشورهایی که با گرجستان ارتباط مستقیم پولی و بانکی دارند، به راحتی می توانند به طور مستقیم پول را به هر کشوری حواله نمایند.

انتقال ارز از گرجستان به ایران و بالعکس به طور غی رمستقیم و بیشتر از طریق بانکهای آلمانی صورت می پذیرد.

بانکهای تجاری گرجستان با کشورهای روسیه، آمریکا، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان، اوکراین، کانادا و چند کشور عضور اتحادیه اروپا ارتباط پولی مستقیم دارند.

بر اساس قوانین این کشور فعالیت بانکهای خصوصی داخلی و خارجی در این کشو امکانپذیر است و در صورت رعایت شرایط اعلام شده از سوی بانک ملی گرجستان افتتاح شعبه بانکهای خارجی در این کشور امکانپذیر است.

عدم وجود مکانیزم بانکی جهت نقل و انتقال پول و ارز از گرجستان به ایران و بالعکس از عمده ترین مشکلات تجارت ایران با کشورهای تازه استقلال یافته از جمله گرجستان بود است.

در حال حاضر مبادله پولی بین دو کشور از طریق غیر مستقیم و کشور ثالث با حواله از طریق سیستم ارزی بانک توسعه صادرات ایران انجام می گیرد.

تجار ایرانی با مراجعه به یک بانک گرجی با حواله ارز به بانکهای ایرانی از طریق یک بانک واسطه خارجی بیشتر بانکهای آلمان( ارز حاصل از صادرات را به کشورمان ارسال می نمایند.

از ایران نیز از طریق یک بانک خارجی به عنوان بانک واسطه جهت انجام حواله ارز به بانکهای گرجی عملیات انتقال و حواله ارز انجام م یگیرد که هم موجب طولانی شدن عملیات و هم باعث افزایش هزینه های انتقال ارز م یگردد.

کما اینکه حواله غیر مستقیم از طریق کشور ثالث خود به خود ضریب اطمینان انتقال دهندگان ارز را کاهش می دهد.
سود بانکی در گرجستان
اغلب بانکهای گرجستان در اختیار بخش خصوصی و بانک ملی این کشور بر فعالیت آنها نظارت دارد.

نرخ سود بانکی در این بانکها حدود سه الی چهار درصد و نرخ بهره از ۱۲ الی۲۴ درصد در تغییر می باشد.

امکان افتتاح حساب و انتقال ارز از سیستم بانکی این کشور به خارج توسط شهروندان خارجی امکانپذیر است.

اجازه اقامت در گرجستان

- هر شخصی که با گذرنامه ایرانی وارد کشور گرجستان شود تا ۴۵ روز بدون نیاز به ویزا میتواند در این کشور اقامت داشته باشد.
- اگر بیش از ۴۵ روز بخواهید در گرجستان اقامت داشته باشید، میتوانید درخواست ویزا یا روادید کنید. ویزای ۹۰ روزه گرجستان بدون نیاز به ارائه هیچ مدرکی صادر می شود.
- مانند اغلب کشورهای جهان اگر بستگان درجه یک شما، مانند همسر، والدین یا فرزندان زیر هجده سالتان شهروند گرجستان باشند، شما هم میتوانید درخواست اجازه اقامت در این کشور را داشته باشید.
- اگر در یکی از موسسات آموزشی گرجستان ثبت نام نمایید، میتوانید برای مدت گذراندن دوره تحصیلی درخواست اقامت نمایید.
- اگر در یک شرکت گرجی استخدام شوید، چنانچه قرارداد همکاری با شرکت مربوط داشته باشید و میزان دستمزد شما مشخص باشد، میتوانید درخواست اقامت از این کشور را داشته باشید.
- چنانچه در گرجستان کسب و کار یا شرکتی را به ثبت برسانید ممکن است به شما اجازه اقامت در این کشور داده شود. اجازه اقامت در این مورد میتواند برای مدت یکسال تا ۵ سال باشد. اگر شرکت تازه تاسیس باشد، باید یک حساب بانکی در گرجستان افتتاح کنید، و به ازای هر سال تقاضای اقامت لااقل ۳۰۰۰ لاری در حساب بانکی خود موجودی داشته باشید. بعنوان مثال اگر برای اقامت سه ساله تقاضا میدهید باید لااقل ۹ هزار لاری در حساب خود موجودی داشته باشد. توجه داشته باشید که در اولین تقاضا ممکن است با صدور کارت اقامت بیش از یکسال موافقت صورت نگیرد و نیاز باشد بعد از پایان اعتبار یکساله تقاضای مجدد نمایید.
- اجازه اقامت دایم در کشور گرجستان در صورتی صادر میشود که شخض لااقل ۵ سال در این کشور زندگی کرده باشد. زمانی که برای تحصیل در گرجستان میگذرانید جزء این پنج سال به حساب نمی آید. چنانچه برای درمان بیماری و با ویزای پزشکی به این کشور سفر کرده باشید، مدت اقامت شما برای این پنج سال محاسبه نخواهد شد.
[تصویر:  20140316174952_1017704_627334297340215_966572318_n.jpg]
  پاسخ


موضوعات مرتبط با این موضوع…
موضوع نویسنده پاسخ بازدید آخرین ارسال
  چگونه از طریق سرمایه گذاری به استرالیا مهاجرت کنیم؟ samaneh_سمانه 0 33 ۱۸-۱۲-۱۴۰۰, ۰۱:۵۴ عصر
آخرین ارسال: samaneh_سمانه
  راه ها و هزینه های مهاجرت به یونان و اخذ اقامت 2022 happyman01993 0 53 ۷-۱۲-۱۴۰۰, ۱۰:۲۴ صبح
آخرین ارسال: happyman01993
  دومینیکا کجاست؟ مزایا و روش های مهاجرت به دومینیکا بیتا صمدپور 0 55 ۳۰-۱۱-۱۴۰۰, ۱۲:۵۶ عصر
آخرین ارسال: بیتا صمدپور
  مهاجرت به کانادا m_241259 36 12,457 ۲۹-۵-۱۳۹۲, ۰۱:۴۲ عصر
آخرین ارسال: lalana
  اجازه اقامت در گرجستان یاسی 0 1,173 ۷-۱-۱۳۹۲, ۱۰:۲۲ صبح
آخرین ارسال: یاسی
  مهاجرت از طریق کارآفرینی یاسی 0 1,690 ۱۱-۱۰-۱۳۹۱, ۱۱:۴۴ صبح
آخرین ارسال: یاسی
  تحصیل و مهاجرت به آلمان یاسی 0 1,603 ۷-۶-۱۳۹۱, ۱۲:۵۷ عصر
آخرین ارسال: یاسی