امتیاز موضوع:
  • 0 رای - 0 میانگین
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نابـاروري، لقـاح آزمـايشگاهي و فريـز کردن جنيـن
#1
Daemons 
فکر منجمدکردن سلول‌ سابقه ‌خيلي طولاني دارد. از حدود 70 سال پيش سلول‌هاي گوناگون از جمله پوست، کبد و سلول‌هاي جنسي را به وسيله دستگاه‌هايي منجمد کرده‌اند، البته تکنيک اين کار براي هر سلول بدن و کاربرد آن متفاوت است...

اولين انجماد موفق اسپرم 55 سال پيش بوده است. اسپرم (سلول جنسي مرد) سلولي‌ کوچک و مايع داخل سلولي آن کم است. به همين دليل انجمادش کار سختي نيست و نگهداري آن هم آسان است. طولاني‌ترين زمان نگهداري اسپرم که به تولد نوزاد زنده منجر شد، 21 سال بوده است. اين اسپرم متعلق به جواني آمريکايي است که مبتلا به بيماري هوچکين شده بود و بايد شيمي‌درماني و راديوتراپي مي‌کرد و درنتيجه قدرت باروري‌اش از دست مي‌رفت. براي همين پيش از شروع درمان در حالي که هنوز ازدواج هم نکرده بود، اسپرمش را براي آينده منجمد کردند و حالا که متاهل شده حدود 4 سال پيش با اسپرم خودش، بچه‌‌اي دارد.


تاريخچه بارداري آزمايشگاهي

از تاريخچه فريز کردن سلول‌هاي جنسي در دنيا بيش از نيم قرن مي‌گذرد. در آن روزگار هنوز IVF (لقاح مصنوعي خارج رحمي و سپس قرار دادن جنين تشکيل شده در بدن مادر) وارد عرصه پزشکي زنان نشده بود چون عمر اين روش به 30 سال مي‌رسد. درباره فريز کردن جنين، پس از اينکه روش لقاح مصنوعي خارج رحمي به عنوان متدي مناسب جاي خود را باز کرد، ضرورت منجمد کردن جنين‌هاي تشکيل شده حس شد.

براي انجام اين روش (لقاح مصنوعي خارج رحمي)، به طور مصنوعي و با تجويز قرص‌هاي هورموني به مادر، بدن او را وادار به تخمک‌گذاري بيش از حد مي‌کنند و در نتيجه به جاي اينکه اين خانم مانند خانم‌هاي ديگر هر ماه تنها يک تخمک داشته باشد، در پايان مصرف داروها گاهي تا 30 عدد تخمک آزاد مي‌کند. اين تخمک‌ها را با اسپرم پدر در محيط آزمايشگاه مجاور و جنين‌هاي سالم را انتخاب کرده و به محيط رحم و لوله‌هاي آن مي‌فرستند.

متاسفانه در آن زمان از بين اين همه تخمک، تنها چند تاي آن مورد استفاده قرار مي‌گرفت و بقيه جنين‌هاي تشکيل شده را دور مي‌ريختند. با آمدن روش فريز، ديگر جنين‌هاي باقيمانده را دور نريختند و با منجمد کردن آنها و استفاده از آن در مواقع لزوم، احتمال بارداري مادر را افزايش دادند. مادر براي بارداري‌هاي بعدي نيازي نداشت تا دوباره هزينه استفاده از داروها را به جان بخرد و گرفتاري‌هاي جسمي و روحي را تحمل کند چون جنين آماده داشت. حتي اگر خودشان دوباره تصميم به بچه‌دار شدن نداشته باشند مي‌توانند جنين يا تخمک فريز شده را اهدا کنند يا براي تحقيقات هديه بدهند.


فريز کردن به چه دردي مي‌خورد؟

مردم ما با کاربردهاي فريز اسپرم و تخمک آشنا هستند. امروزه در مراکز گوناگون بيماراني داريم که اسپرم‌شان را فريز کرده‌اند و خودشان تحت درمان راديوتراپي و شيمي‌درماني هستند و پس از بهبود مي‌توانند با اسپرم خود پدر شوند. هزينه کار هم زياد نيست. همکاران پزشک که در کار درمان بيماران سرطاني هستند و احتمال مي‌دهند قدرت باروري شخص از بين برود، پيش از شروع درمان اطلاعاتي را به او مي‌دهند که بتواند اسپرم خود را فريز کند. درباره فريز نسج تخمدان در بيماران سرطاني قبل از شروع درمان بايد بگويم هنوز در مراحل اوليه است و تنها 2 بارداري در دنيا بوده است که در بلژيک بوده که پيش از درمان هوچکين، بخشي از تخمدان خانم را برداشتند و فريز کردند. 7 سال بعد نسج فريز شده را با لاپاروسکوپ در محل تخمدان گذاشتند و بيمار باردار شده‌ است. اين عمل به وسيله پروفسور دونز صورت گرفته ولي انجماد خود تخمک بيش از 5 سال است که انجام مي‌شود و نتايج خوبي هم داشته است.

درباره فريزکردن جنين، تخمک و اسپرم 2 روش وجود دارد. روش آهسته که از قديم بوده و روش سريع که حدود 5 سال است، انجام مي‌شود. از نظر بارداري تفاوتي ميان روش آهسته و سريع نيست. به هر حال امروزه در لقاح مصنوعي خارج رحمي نقش فريزکردن بسيار مهم است چون تقريبا در خيلي از موارد، پس از مصرف‌ داروهاي لقاح مصنوعي خارج رحمي تعداد زيادي تخمک حاصل مي‌شود که براي خانمي مبتلا به نازايي اين تعداد بيش از نياز است. ثابت شده احتمال بارداري با افزايش تعداد جنين‌هاي انتقالي بيشتر نخواهد شد. پس از انتقال 3 جنين احتمال بارداري حتي اگر 30 تا جنين هم منتقل شود، 10 برابر نخواهد شد و اين موضوع تنها به افزايش چندقلويي منجر مي‌شود که نه تنها مفيد نيست بلکه براي مادر و جنين خطرناک هم است. پس جنين‌هاي اضافه را مي‌توان فريز و براي دفعات بعد استفاده کرد.از اين گذشته، امکان دارد شرايط جسمي خانم در همان ماه مناسب نباشد بنابراين ما با امكان فريز، مي‌توانيم در آن دوره همه جنين‌ها را فريز کنيم تا ماه آينده و حتي اگر تخمک يا جنين اهدايي نيز داريم و گيرنده اوضاع جسمي مناسبي ندارد و احتمال بارداري‌اش در آن دوره کم است، تا بهبود شرايط مي‌توان جنين را فريز کرد. در گذشته جنين‌هاي اضافي را دور مي‌ريختيم و حالا مي‌توان براي خود شخص فريز کرد.


انجماد به جنين صدمه مي‌زند

اين سوال اساسي انجماد سلولي است؛ آيا انجماد صدمه‌اي به جنين مي‌رساند و پس از ذوب شدن جنين با يک جنين تازه يکسان است؟ براي دستيابي به پاسخ، مطالعات زيادي انجام داد‌ه‌اند. بچه‌هايي که محصول جنين فريز شده در 25 سال پيش بوده‌اند (که تعداد زيادي هستند)، را از نظر عصبي و قلبي و همه دستگاه‌هاي بدن بررسي کردند و دريافتند که با ديگر همسالان خود که امروزه جواناني 25 ساله هستند تفاوتي نداشته‌اند.

طولاني‌ترين زماني که تا حالا جنين را در فريز نگه داشته‌اند و بچه سالم به دنيا آمده 10 سال و در آمريکا انجام شده است. هم‌اکنون بسياري از کودکان با فريز آهسته يا فريز شيشه‌اي (سريع) متولد مي‌شوند. جالب اينكه ما هم توانستيم جنين منجمد شده را 3 سال در تانک ازت نگه داريم. داستان از اين قرار بود كه اين خانم 3 سال پيش با لقاح مصنوعي خارج رحمي باردار شد و حالا که فرزندش 3 سال دارد، تصميم گرفته بچه دوم بياورد و ما جنين منجمدشده او را که 3 سال در تانک‌ ازت‌ نگه داشته بوديم، برايش قرار داديم و بارداري موفق داشت. جالب است که اين 2 بچه از نظر تشکيل با هم هم‌سن هستند ولي از نظر زمان تولد 3 سال تفاوت دارند. اهميت اين مورد در اين نيست که با جنين فريز باردار شده است، اين اتفاق هر روز در مراکز متعدد کشور رخ مي‌دهد. موضوع مهم اين موفقيت در آن است که جنين 3 سال در فريز بوده و صدمه‌اي نديده است.

منبع : هفته نامه ی سلامت
[عکس: uGXdp3.png]

برای خوشبخت بودن ، مادر بودن کافیست !
پاسخ }